Verbeelding is Seriese vreemd iirra bezorgt Delgado nauwde ogenblikken Lendl simpel langs Skoff Spaan komt meters te kort voor winst ^>eid 3agORT EcidócSomotit DINSDAG 16 MEI 1989 PAGINA 17 ^terpoloërs eten caps 5321 Na de kwalificatiewed- in het Valleibad in Veenendaal ■n ding vast: de Nederlandse spelers van dit toernooi bijzonder weinig opgestoken. Het niveau van de an- elnemers werd wellicht het meest |kt door de Oostenrijkse ploeg. Het ïen Finland begon vrijdag twintig Prij te laat omdat de Oostenrijkers hun aren vergeten. In allerijl moest de jndse selectie haar caps afstaan om niet nog verder te i8-24tlopen. Schouten wil aan het peil kwalificatietoernooi dan ook weinig ji vuil maken. „Dit stelde natuurlijk il niets voor. De sterkste tegenstan- 9-24-i Groot-Brittannië hebben moeten hie verslaan we nog met 14-7". 61 Nederlandse waterpolo- ploeg plaatste zich voor het EK in Bonn later dit jaar na onder meer een zege van 14-7 tijdens het duel tegen Engeland, waarvan hier Cooman tweede, Van Hulst derde TOKYO Tijdens interna tionale atletiekwedstrijden in Tokyo is Nelli Fiere-Cooman tweede geworden op de 100 meter voor vrouwen Ze maakte een tijd van 11,37 se conden. Dat was slechts drie honderdste seconde langza mer dan de Amerikaanse Evelyn Ashford. Derde werd de Jamaicaanse Grace Jack son in 11,59. Elly van Hulst werd op de 1500 meter derde in een tijd van 4 minuten en 15,95 seconden. Ze moest de Roemeense Paula Ivan (4.13,81) en de Chinese Jiang Shuling (4.15,28) voor laten gaan. Dubbele zege volleybalteams BRUSSEL De dubbele Nederlands- Cubaanse volleybalontmoeting heeft zaterdag in Brussel voor het eerst een tweevoudige Oranje overwinning op geleverd. In de Belgische hoofdstad wonnen zowel de vrouwen als de man nen met 3-1. Bij de vrouwen speelden twee basisteams, bij de mannen werd de mogelijkheid tot wisselen door bei de coaches uitgebreid benut. Selinger startte al zonder Grabert en Zoodsma en liet zijn volledige selectie spelen, zijn Cubaanse collega zette een ander zestal in het veld dan in de voorgaan de ontmoetingen. Uitslagen: dames: Nederland - Cuba 3-1 (15-9, 6-15, 16-14, 16-14); heren: Nederland - Cuba 3-1 (15-13, 15-9, 8-15, 15-12. Basketbalteam langs China LANDSMEER De Nederlandse basketbal- sters hebben gisteravond in Landsmeer de eerste van een serie van drie oefenwedstrijden tegen China met ruim verschil gewonnen: 81- 66. Bij de rust was de score nog in evenwicht: 33-33. In de slotfase sloeg Oranje toe tegen de Chinese dames. Van 70-66 liep Nederland in drie minuten uit naar 81-66. Anette Keur maakte met een totaal van 25 de meeste pun ten. Daarna volgden Sandra van Embricqs (19) en Anita Blangé (10). Zaterdag versloegen de dames in een vriendschappelijke interland wedstrijd Spanje met 67-60 (25-28). Na een sterke start (21-14) viel de ploeg van coach Van Veen in de slotfase van de eerste helft te rug. In de tweede helft hervond Oranje het ritme. Na tien minuten keek Spanje alweer tegen een ruime achterstand aan (41-49). Top schutters bij Nederland waren Sandra van Embricqs (21 punten), Anette Keur (20) en Es ther Wendër (10). lendamploeg Ier ■ands en isma De oud-wereldkam- Ton Sijbrand§ en IViersma zullen geen tessd^aken van het Neder- tojjmteam, dat van 12 tot jie, d in de Oekrainsche immjorosjilovgrad tegen de pfie speelt. De inter- •on (strijd past niet in de Helding van Sijbrands bij jrkamp met Gantwarg. duelï- die vorig jaar Sij- uiFerving en toen met 5- Baljakin, heeft be- vai)Deen als bondscoach olitidaan- De grootmeesters Van Aalten en an dé Zee hebben zich ook jesptl. iald bestaat nu uit: Basti- ïan den Borst, Clerc, i, Van Stokkel, Van Iap Bies, Kraajenbrink, schof Van Leeuwen en 9. Eilik. Wiehd neemt niet deel aan ereef wereldkampioenschap (0 voor landenteams, Sn4 augustus in Verona Toeiordt gehouden. De kan voor het toernooi, 47 Jvankelijk voor eind -7pr was vastgesteld, vakantie en andere tingen niet beschik- !chehr Z^n stei"kste spelers gS) f bovendien geen geld. -0 (4 HELSINKI Angelique Seriese, de winnares van de open klasse bij de vrouwen, gaf geen blijk van de intense vreugde die haar tweede Europese titel in Finland toch te weeg moet hebben ge bracht. De koele judoka moet weinig hebben van feesten. In huiselijke kring zal een taartje op ta fel komen, waarna wordt vastgesteld dat de Europe se kampioene maar voor de afwas moet opdraaien. Verbeelding zal Seriese niet gauw krijgen. Na Ingrid Berghmans (1983 en 1988) en Irene de Kok (1986) is Seriese de derde judoka bij de vrouwen, die twee Europese titels in één toernooi grijpt. Bij de mannen is dat sinds Wim Ruska (Voorburg, 1972) niet meer gebeurd. De 20-jarige Ze- venbergse bracht al het goud binnen dat door dertien Ne derlandse judoka's tijdens de vierdaagse werd gedolven. Brons was er voor Hans Buit- ing, Theo Meijer, Anthonie Wurth, Marion van Dorssen en Jenny Gal. Voor Buiting en Wurth was het de eerste grote internationale prijs. Het resul taat was beter dan een jaar ge leden toen in Pamplona twee titels en twee derde plaatsen wérden veroverd. De drie bronzen posities bij de mannen betekenden kwantitatief de beste uitslag in de'jaren tach tig. Helsinki, waar Peter Ade laar (1978) de voorlaatste Eu ropese mannenkampioen was, Troon Seriese heeft de tatami als troon gekozen en wenst die tot de Olympische Spelen van 1992 niet te verlaten. Al moch ten haar tegenstandsters afge lopen weekeinde de volle vier minuten op de mat blijven, niemand ontkwam aan de for se aanslag van de typiste uit Breda. Mogelijk uitgezonderd van het lichte mannetje Ami- ran Totikatsjvili uit de Sovjet unie heerst ook niemand zo in de eigen gewichtsklasse. De Finse Anne Akerblom (zwaargewicht) en de Poolse Beate Maksymow (open klas se) waren in de finales lijdend voorwerp van Seriese. Dat Akerblom pas na een scheids rechterlijke beslissing boog en Maksymow zich na 22 secon den uit een armklem werkte, verontrustte Seriese niet in het minst. Haar opponentes zien de acties van de Nederlandse aanko men, maar ontberen de kracht er iets tegen te ondernemen. Mocht de 95 kilogram zware Seriese toch een zwak punt kennen, dan is het de gematig de snelheid waarmee zij haar worpen uitvoert. De kritische judoka is, in nauwe samen spraak met coach Chris de Korte en trainer, haar broer Harry Seriese, vlot bereid dat te erkennen. Met De Korte en Seriese zijn slechts twee van de acht Ne derlandse trainers genoemd, die langs de mat een bijdrage aan het Nederlandse succes wilden geven. De soms elkaar tegenschreeuwende aanmoedi gingen hadden vaak een wat grotesk karakter. Voor waar nemers waren de taferelen langs de mat vaak boeiender dan de activiteiten erop. De animositeit tussen de judo leraren lijkt tegenwoordig minder te worden uitgespeeld via de leerlingen. „Er is geen sprake van fractievorming. De ploeg nuttigt de maaltijden collectief", constateerde JBN- voorzitter Frans Hoogendijk tevreden. „En dat is, met name tijdens de wereldtitel strijd in Essen (1987), wel eens anders geweest". Sport op tv VANDAAG Sky Channel, 19.00 uur: Euro sport weekoverzicht. Sky Channel, 20.00 uur Tennis toernooi Rome Sky Channel, 22.00 uur: Golf Sky Channel, 23.00 uur: Auto sport. MORGEN Duitsland 2, 13.00 uur: Tennis toernooi dames. Sky Channel, 00.00 uur: Rugby. Hoegen wint in Breda military BREDA Ernestien Hoegen heeft de achtste editie van de internationale military van Breda gewonnen. De 20-jarige studente in de rechten nam met het paard Henbury Gold (14) al in het eerste onderdeel, de dressuur, de leiding. Ook de tweede plaats was voor een Nederlandse, nationaal kampi oene Anchela Rohof met Boa's Roger Wilco. In het landen- klassement zegevierde Neder land II (Rohof, Lips en Eddy Stibbe), voor de eerste Neder landse ploeg en Frankrijk. De grootste klap viel bij de ve terinaire keuring van gister morgen. Negen paarden wer den na de doorstane vermoeie nissen niet meer aan de jury getoond en drie dieren, waar bij twee uit de Russische equi pe, werden wegens kreupel heid afgekeurd. ijd Steunend en ^ij^nd is Pedro Delga- >eie naar geworden van Hajde van Spanje. Het envekar goed dat hij op '.[Har zijn geboortestad .1,7) zo veel vrienden 6oooPeloton aan z^n z^" anders was hij in 2-orlaatste etappe be- onder het Colom- offensief. 'reden winnaar van de °"Jan Frankrijk leek za- Jfjeker van zijn tweede 1 de Vuelta na 1985. In 0 (0-Jiduele tijdrit over 47,5 iidsrfr vergrootte hij zijn schqng op de Colombiaan Bad prra van drie naar 57 (P- rüdöege de voorlaatste Segovia stuurde zijn land- en Omar Hernandez Eagfenval. De voormalige (0-ldrager ging als fungeren. De Co- Bcj.Fn uit de andere ploe gden Parra hun steun haatfi Parra had zijn of- fwijKn de beklimming van 'el®;e berg, de Navacerra- Zien. Vierentwintig ki lheid voor het einde reed schcj Delgado weg. Hafjaard, vorig jaar in de in de cols, kon dho^twoorden. Hij moest 1-Cten gaan en zocht on- hulp. Hij vond deze Pedro Delgado op weg naar de zege in de tijdrit van zaterdag. vooral bij de Rus Ivanov, die vrijwel de gehele beklimming naar de top voor hem leidde. Op de top van de Navacerrada was Parra „virtueel" leider in de Vuelta. Hij had 58 seconden voorsprong. In de afdaling wachtte Hernandez op zijn kopman en hielp landgenoot Alberto Camargo, die de ritze- ge was beloofd, ijverig mee. Op de eindstreep bedroeg de voorsprong nog slechts 22 se- conden. De gele trui var) Del gado werd gered door zijn ei gen kwaliteiten als daler en de •hulp die hem van alle kanten (Bagot, Suykerbuyk, Ivanov) tijdens de laatste tien vlakke FOTO: AP kilometers naar Segovia werd toegestoken. „Nu is de strijd beslist", vond Parra. „Delgado heeft gewonnen". Voor Nederland verliep de 44e Ronde van Spanje redelijk succesvol. Matthieu Hermans begon matig, maar sprintte in de tweede helft als vanouds naar drie etappezeges. Hij werd daarbij gesteund door Marcel Arntz en Erwin Nij- boer. Zondag maakte de Bra bander zich op voor zijn vier de sprintzege. Op de laatste meters ging het mis. De Belg Jean-Pierre Heynderickx wist de Nederlander net voor te blijven. Luc Suykerbuyk uit Nispen bracht de eerste bergetappe op zijn naam en finishte in het eindklassement op de tiende plaats. De bescheiden Braban der bevestigde hiermee een zeer degelijke beroepsrenner te zijn. De Noorse wielrenner Dag- Otto Lauritzen is eindwinnaar geworden van de eerste Trump Tour. Henk Lubber- ding eindigde als tweede, zijn Belgische ploeggenoot Eric Vanderaerden als derde. Lau ritzen kreeg voor zijn eindzege 50.000 dollar, ruim 100.000 gul den. Met de eindzege in de Ronde van Romandië heeft Phil An derson zijn ploegleider Cees Priem eindelijk een aanspre kende overwinning bezorgd. De Zeeuwse ploegleider heeft daar een dik kwartaal naar ge hunkerd. Voor de Australiër was het zijn eerste zege in een etappekoers sinds zijn over winning in de Ronde van Zwitserland in 1985. Eric Vanderearden was een van de voornaamtste kansheb bers voor de eindzege. De Belg, gezegend met een goede tijdrit, liet de kans op de eind overwinning door de vingers glippen. Tijdens de laatste tijd rit volgde de kopman van Pe ter Post de verkeerde motor. De Belg reed 500 meter achter de verkeerde man aan voor hij zijn foute beslissing in de ga ten kreeg. Ondanks de pech eindigde hij toch nog als derde in het eindklassement. De Ronde van de Aude voor vrouwen is gewonnen door de Fansè wielrenster Cecile Odin. Zij liet zich in de laatste etap pe, een individuele tijdrit over drie kilometer, niet meer ver rassen door Nadesjda Kiberdi- na, wier achterstand zelfs nog met vier seconden toenam. MISANO Hans Spaan is in Italië enkele meters te kort gekomen voor de eerste Grand Prix-over- winning in zijn loopbaan. De Nederlandse Honda- fabrieksrijder eindigde in de 125cc-klasse van de Grote Prijs op het circuit van Misano achter Ezio Gianola als tweede. Hij had slechts 0,131 van een seconde achterstand. De 29-jarige coureur haalde zeventien punten voor de strijd om de wereldtitel en bracht zijn totaal na vier races op 25. Hij staat daarmee op de negende plaats, 39 punten ach ter Gianola. De tweede plaats was de beste prestatie van Spaan in dit sei zoen. Hij viel met pech uit in Japan, haalde ondanks een val acht WK-punten in Australië en bereikte vanwege een ge broken schakelstang de streep niet op het circuit van Jerez in Spanje. Voor 100.000 Italianen in Misano bleef de dure motor van de nummer drie uit de mondiale titelstrijd van vorig jaar eindelijk heel. Het straatarme legioen privé- rijders, dat jaarlijks zonder succes in de 500cc-klasse uit komt, heeft zondag in Misano de Grote Prijs van Italië be heerst. De „kleintjes" kregen voor het eerst van hun leven een echte mogelijkheid punten voor het wereldkampioen schap te scoren, omdat de fa- brieksrijders de door de orga nisatoren opgelegde her-start in de regen boycotten. Dertien rijders gingen wel voor de tweede keer de baan op. De Italiaan Pier Francesco Chili, de enige fabrieksrijder in het veld van tweede garni tuur, won in de storm gemak kelijk voor de onbekende Brit Simon Buckmaster en de Westduitser Michael Rudroff. Boet van Duimen heeft weer een nieuw talent onder zijn hoede. De oud-coureur liep voor de start van het wegrace seizoen bij diverse geldschie ters de deur plat om Leon van der Heyden de mogelijkheid te bieden op een motor te stap pen. Pas laat slaagde hij er in het benodigde kapitaal bijeen te krijgen. De tegendienst van het jonge talent uit Zaltbom- mel volgde op het circuit van Raalte. waar hij zondag de derde kampioensrace in de 250c-klasse won. De 6000 kijkers zagen Hans Koopman in de kwart-liter klasse als zesde finishten. De coureur uit Heino was zondag nog aanwezig in de Grand Prix van Italië, op het circuit van Misano. In de nachtelijke uren reed hij naar Raalte, waar hij zich voorin wist te handhaven. Van der Heyden besliste het duel in de 250cc- klasse pas in de slotfase. Het verschil met Hennie Boerman, die tweede werd. bedroeg aan de streep nog geen halve se conde. Jurgen van den Goor- bergh werd derde en blijf lei der in het de strijd om de na tionale titel. ^irloos ïekio Remmers zijiN Met de gretigheid l debutante is Conny ïtum afgelopen week- hex?11 8ene z'jde van de -2 (fgerheide voor de laat- otl in actie gekomen als man de nationale zwem- klaëi de afsluitende wissel- ien *ette Sing de binnen- (Cjtuderende medicijnen- -1. op de vlinderslag zo eijn ast te keer, dat ook dit ®kiJ nummer in een over- eindigde. De eindzege n was echter dank zij 0 loriteit van de West- Opannen voor de West- 202 - 180 punten. 2ftunie, de derde partij, komen opdagen. 't itum werd achter Ka kte' ïeese tweede op de 200 den linderslag en trad in O .ette aan als vervang- DijT de enigszins kreupele m Met Frank Drost en Ri^Dybiona vormde Van het trio olympische der 'ers dat in Uelzen af- lam. De Universiade, de zomer het echte j had moeten vormen, 1 ans wat het zwemmen Jpiet door. KOEVERMANS LANGS CARLSSON IN ROME HAMBURG Ivan Lendl heeft gisteren, een dag later dan was ge pland, het Grand Prix- tennistoernooi in de Noorduitse stad Hamburg gewonnen. In de finale versloeg de nummer een van de wereld de verras send tot de eindstrijd doorgedrongen Oostenrij- - ker Horst Skoff simpel in ■drie sets. Het was Lendls 88e zege in een Grand Prix-toernooi. Na iets meer dan twee uur was het pleit beslecht. Skoff strib belde alleen in de eerste helft tegen op een niveau dat een fi nalist waardig was. De Oosten rijker hield tot 5-4 Lendl nog bij. Maar nadat de Tsjechoslo- waak de eerste reeks met 6-4 op zijn naam had gebracht, was er geen sprake meer van een wedstrijd. Met 6-1 en 6-3 maakte Lendl het karwei pro fessioneel af. Toch was Skoff tevreden over zijn optreden in Hamburg. In de halve finale zorgde hij na- FIOD op bezoek bij Gies Pluim EDE Organisator Gies Pluim kreeg in Ede onverwacht visite van een ambtenaar van de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD). „Die was alle toernooidirecteuren langs gegaan. Ze schijnen zich nu met wielrenners, schakers, tennissers en gol fers bezig te houden. Net als met artiesten moeten sporters, die in Nederland geld verdienen, opgave doen bij een kantoor in Brunssum. Ook al wonen ze in een ander land. Het gaat echter langs me heen, want ik reken af met marketing bureaus. En wat die met het geld doen weet ik niet. Wie weet speelt zo'n Edberg wel voor niks bij mij". melijk voor de uitschakeling van Boris Becker. Het West- duitse troetelkind, dat zo graag op gravel eens een prestatie van formaat wil leveren, was na de eerste set al kansloos. Door een onverwachte bewe ging verschoof een ruggewer- vel die veel pijn veroorzaakte. Een behandeling door de fy siotherapeut en veel massage konden niet verhelpen dat het verzet tegen de gravel-specia list Skoff nauwelijks iets meer voorstelde. Ede Andre Agassi heeft zijn mis lukte debuut van 1987 in het titelloze tennistoernooi van Ede volledig uitgewist. Twee jaar geleden maakte toernooi- baas Gies Pluim zich boos op de toen nog maar net prof ge worden zeventien-jarige Ame rikaanse showbink, die zich in de eerste de beste ronde al door de onbetekenende Frans man Jean Fleurian van het toch door hem geliefde gravel liet tikken. Dat Agassi intus sen een stuk is gegroeid liet hij in de vierde editie van het succesvolle evenement zien. In vier dagen tijd won hij van Doumbia, Rostagno (door de regen over twee dagen ver deeld), Gomez en op eerste Pinksterdag ook in de finale van Wimbledonkampioen Ste fan Edberg. De vier jaar oude re Zweed, enigszins gehandi capt door een lichte liesblessu re. verloor na een goed begin afgetekend met 6-4, 1-6, 2-6 in ruim zeven kwartier. In het dubbelspel was de hoofdprijs van 8.000 dollar (per koppel) voor Andres Go mez en Jose-Luis Clerc, die Tom Nijssen en de Australiër John Frawley juist aftroefden (6-4, 6-7, 6-3). Rome Gabriela Sabatini heeft zondag de open Italiaanse tennistitel veroverd. De Argentijnse ver sloeg in de finale de Spaanse Aranxta Sanchez in drie sets. Mark Koevermans, de grote puntenverzamelaar aan de Noordafrikaanse kust, heeft zijn eerste scalp binnen. Giste ren pakte de 21-jarige, net van een voetblessure herstelde top- spin-specialist uit Bergschen- hoek bij zijn elfde Grand-Prix- toernooi voor het eerst een speler uit de top-tien. Kent Boris Becker moest opnieuw afzien van een titel op gravel. Hij werd mede door een rugblessure uitgeschakeld in de halve eindstrijd in Hamburg. FOTO: AP Andrè Agassi schreef twee jaar na zijn debuut in Ede het evenement van Gies Pluim op zijn naam. FOTO: ANP Carlsson, de Zweedse gravel- specialist bij uitstek, werd in de eerste ronde van de open Italiaanse kampioenschappen met 6-3, 6-4 uitgeschakeld. keling een bittere pil en be- Voor Carlsson, vorig jaar bij paald geen goede voorbode hetzelfde toernooi nog halve voor de komende Franse titel- finalist, was de vroege uitscha- strijd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17