Een paar sokken kan te veel zi jn" Stanley Franker en de winkelwagentjes voetballerlei Revolutie pagDRT CcidócSouoant ZATERDAG 13 MEI 1989 PAGINA 9 1 PS Vers in \se selectie ense bondscoach Sepp heeft zeven „buiten- opgeroepen voor de icatiewedstrijd tegen hnland op 17 mei in Ko ggen. In groep één nemen i de tweede plaats in er punten uit drie duels, c riep geen PSV'ers op. oud-Feyenoorder Lars van de partij. Ook Morten Olsen, die na het Eu ropees kampioenschap aangaf een stapje terug te willen doen, behoort tot de zestien. Olsen speelde onlangs in Sofia zijn honderdste interland. Pelé adviseur van Brazilië De voormalige voetbalvirtuoos Pelé, door velen beschouwd als de beste speler aller tijden, is door de Braziliaanse voet balbond aangesteld als tech nisch adviseur van het natio nale team. Deze (onbezoldigde) functie is met het oog op de komende serie kwalificatie wedstrijden voor de eindstrijd om de wereldtitel speciaal voor Pelé in het leven geroe pen. De oud-topscorer van Santos zal de kwaliteit van huidige spelersgroep, geselec teerd door trainer Sebastio Lazzaroni, beoordelen en zal tevens toekomstige tegenstan ders van de drievoudige we reldkampioen bekijken. Pelé maakte zich bij zijn benoeming meteen al sterk voor een te rugkeer van oudgediende Zico, die volledig hersteld is van een zware blessure. Zes duels schorsing voor Bruno Conti De voormalige Italiaanse in ternational Bruno Conti is voor zes wedstrijden geschorst wegens herhaaldelijk proteste ren en bedreiging van de scheidsrechter bij het competi tieduel tussen Roma en Ascoli (1-1). De straf voor de aanval ler van Roma is een van de zwaarste, die er dit seizoen in Italië is gegeven. Volgens de tuchtcommissie van de voet balbond moest Conti afgelopen weekeinde er door ploeggeno ten van weerhouden worden om arbiter Tullio Lanese aan te vliegen. De vleugelspits werd in de 87e minuut uit het veld gestuurd nadat hij de scheidsrechter, die weigerde een strafschop toe te kennen, had bedreigd. Havelange inspecteert Italiaanse stadions Joao Havelange, hoofd van de wereldvoetbalbond (FIFA), is met een kleine delegatie in Italië neergestreken om de voor de wereldtitelstrijd van 1990 aangewezen stadions aan en inspectiebeurt te onderwer pen. De Braziliaan, die bege leid wordt door plaatsvervan gend voorzitter Canedo en perschef Tognoni, begint zijn rondreis langs de twaalf voet baltempels dinsdag in Rome. De stadions in Rome, Bari, Pa lermo, Cagliari, Milaan, Tu rijn, Verona, Udine, Genua, Bologna en Florence worden gerenoveerd. De kostbare ver bouwingen hebben al tot veel problemen in Italië geleid. Platini voor de rechter De Franse bondscoach Michel Platini zal zich in het najaar voor de rechtbank moeten verantwoorden. De oud-inter national wordt met zijn vroe gere ploeggenoten van Saint- Etienne. Battiston en Lacom- be. verdacht van belastingont duiking en het accepteren van zwart geld. 5TERDAMNED BEREIDT ZICH VOOR OP ADMIRALS CUP - Te)manning van de Amsterdamned, die dit weekeinde voor de kust van Scheveningen meedoet je wedstrijdenn om de Yeoman Cup. Links schipper Jeroen Visser, derde van links zijn broer hr 1 }m' °rj foto: jeroen de jong DEN HAAGr De bui tenstaander zal zich wel licht iets anders voorstel len bij een zeilschip, dat slechts met een jaarlijkse financiële injectie van een half miljoen gulden kan blijven varen. Bij het horen van zo'n bedrag zou een mens toch denken aan vergulde deurklinken, aan comfortabele bedden mis schien, een keuken met koel kast en afwasmachine en een luxe badkamer met bubbelbad. De Amsterdamned echter, de twaalf meter lange one-tonner van schipper Jeroen Visser, vréét geld, maar is het toon beeld van soberheid. Luxe im mers staat in de zeezeilerij ge lijk aan overtollig gewicht. En overtollig gewicht gaat ten koste van snelheid. De kajuit is dan ook niet be paald een gezellig ingericht roefje. Een lege, witte ruimte met daarin slechts navigatie- apparatuur, zeilen, een che misch toiletje en zes lichtge wicht opklapbedjes. En die bedden zijn er ook alleen maar om aan de reglementen te vol doen. Dek en romp van het schip zijn gemaakt van moderne kunststoffen, die zo hard zijn dat een dun laagje volstaat. De dikte van het dek bedraagt niet meer dan twee „vliesjes" van 1,2 en 0,4 milimeter met daartussen een schuimlaag van 15 milimeter. Het schip weegt in totaal vijf ton; een toerjacht van dezelfde afmeting is zeker driemaal zo zwaar. Geldschieter De voornaamste geldschieter van het door schipper Jeroen Visser als „uniek" betitelde Amsterdamned-project is Klaas Bruinsma. De bekende figuur in het Amsterdamse uitgaansleven besloot „iets" te gaan doen in het zeezeilen en vond in de gebroeders Jochem en Jeroen Visser twee zeer be reidwillige medewerkers. „Toen de contacten waren ge legd is het allemaal heel snel gegaan", zegt Jeroen Visser (28), die met zijn broer kon bo gen op een ruime wedstrijder varing. „We hebben de Stich ting Offshore Racing Neder land opgericht, sponsors ge zocht en half januari hebben we dit schip gekocht". De eerste race heeft de Am sterdamned („Die naam von den we gewoon leuk. Boven dien komen de meeste spon sors uit Amsterdam") er in middels opzitten. Afgelopen weekeinde won het de overall- prijs tijdens de North Sea Race van Scheveningen naar het Engelse Harwich en terug. Een snel succes, waardoor zo hopen de Vissers de Am sterdamned één van de drie schepen zal zijn die Nederland eind juli zullen vertegenwoor digen in de Admirals Cup. Deze „Olympische Spelen van de zeezeilerij" zijn voor de Amsterdamned de belangrijk ste race van dit seizoen. Voor het tweejaarlijks evenement, waarvan de beruchte Fastnet Race een onderdeel is, zijn de Promotion van Bert Dolk en de Mean Machine van Hage naar Peter de Ridder reeds ge selecteerd. De broers Visser hopen dit weekeinde tijdens de wedstrijden om de Yeoman Cup voor de kust van Scheve ningen deelname aan de Ad mirals Cup veilig te stellen. Centjes Uniek is de Amsterdamned om verschillende redenen. Je roen Visser: „Ten eerste komt het bijna nooit en in Neder land helemaal nooit voor dat de zeilers de centjes in handen krijgen. Meestal is het zo dat de sponsor bepaalt wat er gekocht wordt, wij hebben natuurlijk binnen bepahlde grenzen de vrijheid om het geld te besteden zoals wij dat willen. En ten tweede zullen er op de wereld heel weinig schepen varen met een zo jon ge bemanning als de Amster damned. De oudste van ons is 33 jaar". Uit het grote aantal belangstel lenden voor een plaatsje op de Amsterdamned heeft Visser inmiddels een bemanning ge kozen, „waarbinnen het aardig klikt". „Er is een aantal jon gens afgevallen, niet vanwege hun kwaliteiten als zeiler, maar eerder vanwege hun so ciale vaardigheid. Het is heel belangrijk dat we goed met el kaar kunnen opschieten. Je zit vaak tientallen uren met el kaar aan boord en als je elkaar dan irriteert, gaat het mis". Bij wedstrijden in Nederland mag de bemanning tienkoppig zijn. in Engeland is de limiet negen man. „Die tiende man in Ne derland is altijd een gast", zegt Visser. „Iemand van wie we kunnen leren.^ Een zeilmaker, bijvoorbeeld, of iemand die navigatie-apparatuur maakt. Die zien toch andere dingen dan wij". De geldverslindende electroni- sche apparatuur is tegenwoor dig niet meer weg te denken in het wedstrijdenzeilen op zee. De Amsterdamned is uit gerust met het nieuwste van het nieuwste. De computer geeft op elk gewenst moment de positie van het schip aan, windsnelheid en -richting, de snelheid van het schip. Boven dien kan er met behulp van een speciaal rekenprogramma worden getraind tegen een fic tieve tegenstander. Binnen handbereik De selectiepanelen, waarmee men de computer een op dracht kan geven, zitten bo vendeks op verschillende plaatsen, overal binnen hand bereik. Vlak boven het dek zijn op de mast drie digitale klokken gemonteerd, waarvan de verkregen informatie is af te lezen. Visser: „Juist dat een deel van de apparatuur boven deks zit is een groot voordeel. Onze navigator Jan de Waal zit gewoon met ons aan de hoge kant, terwijl de navigator vroeger steeds naar binnen moest. Dat hoeft nu niet meer, maar bovendien kan dat te genwoordig met die gevoelige schepen niet meer. Elke keer dat de navigator naar binnen zou moeten, kost ons dat 0,2 knoop (370 meter per uur; red.) in snelheid, en daarmee verliezen we de wedstrijd. En zo zijn er meer dingen die je je tijdens een wedstrijd met een toerschip wel kunt permitte ren, maar op de Amsterdam ned niet. Als we allemaal één meter te ver naar achteren zit ten of als er twee jongens aan de lage kant gaan zitten klus sen verliezen we snelheid. En het spannende is om er dan achter te komen wat er verkeerd gaat. Want het is ze ker niet zo dat de apparatuur alles heeft overgenomen. We kunnen weliswaar aflezen dat we snelheid verliezen, maar hoe dat komt niet. En negen man aan boord kunnen zoveel fouten maken, dat het soms veel tijd kost de oorzaak te achterhalen". Eigen taak Alle negen bemanningsleden hebben hun eigen taak. Jeroen is stuurman, zijn broer Jochem is naast de verantwoordelijke man voor het grootzeil de technische man aan boord. De jongste broer (24) is van beroep „nautical engineer" en volgt de laatste ontwikkelin gen op het gebied van scheeps bouw op de voet. Bert Voute, evenals de gebroeders Visser afkomstig uit het Noordhol landse Bergen maar woonach tig in Amsterdam, is met Rob Robanus genua-trimmer. Bo vendien is Voute belast met de taak het schip zo licht moge lijk aan de start te laten ver schijnen. Bemanningsleden die een trui te veel aan hebben, een extra paar sokken mee brengen of andere overbodige zaken aan boord brengen wor den gesommeerd hun spullen in de haven achter te laten In het ergste geval worden er tij dens de race spullen over boord gezet. Zo werd tijdens de North Sea Race het door moeder Visser met liefde be reide eten zonder pardon aan de vissen gevoerd. „Ik had het idee dat we te zwaar belast waren", aldus Visser. „Achter af was het niet zo slim, want degenen die daardoor niets ge- gegeten hadden, zijn op zee doodziek geworden". Voüte nam de navigator, die vier potloden had gekocht voor de tocht naar Harwich, drie pot loden af En toen de gedupeer de tegensputterde door te zeg gen dat hij in elk geval één re servepotlood nodig had, brak Voute gedecideerd het laatste potlood in tweeën. CORIEN BOTMAN 1711- Ergens verderop dit verhaal spreekt ley Franker, sinds jaar directeur sportif de tennisbond, over Veranderde spirit in land. Als dat al zo is, kan de invloed van !naf daar nog wel een nog verdere j in doen ontstaan. ;rs. afgelopen woensdag Eurd de vaderlandse tennis- enschap de blijde bood- itie-d te horen dat de Neder- 5 pele Davis Cupploeg van 21 en a? 51101 (waarschijn- 'n Best) aantreedt tegen pesië in een duel voor een s in de hoogste mondiale i van zestien naties. Pu- air een lucratieve zaak. .t hef1 treffen tegen de min of. j VY bij toeval in deze fase de promotiewedstrijden uiterjde Indopnesiërs, dat naar n Sefachting geen problemen opleveren, ook nadien sportief vervolg krijgt ernstig te worden betwij- 771 Zo breed is de nationale l®entop nu ook weer niet, ■■en deze week in Ede overduidelijk werd aan- - >nd. ans dat het aantreden van (je slechts eenmalig is, is i—isgroot maar daarbij staat imdige club van Stanley ker niet stil. De euforie heerst. Zeker in de weten- I j> dat de Indonesiërs geen p"s van niveau hebben, i beste speler is Wibowo, #95e staat op de wereld- lijst. Suharyadi is 534e, flaatsen bijvorbeeld boven jnaar Huub van Boeckel. ïnks een gebrek aan top- -pjrs slaagde Indonesië er I J jaar in de promoveren de allerhoogste groep, -j—zij een gelukkige loting ikte het team in de Aziati- 'zone ten koste van de Fi- (en (4-1) en China (3-2) Qe e. Daarin werd met 3-2 -^nnen van Zuid-Korea. ibruari jongstleden verloor nesie in Karlsruhe met 5- ïi titelhouder West-Duits- j en degradeerde naar de i waarin nu dus straks te- ^•jNederland moet worden getreden. Franker wenst i a^n het toeval over te la ten tegen de leden van de ploeg uit ons vroegere konink- rijksdeel, welk team wordt ge leid door coach Peter' Platzer. Deze genoot zijn opleiding bij- .Stanley Franker in Oosten rijk. Franker overweegt de videoband van het duel van de Westduitsers tegen Indonesië op te vragen om zich tenmin ste enigszins te oriënteren om trent de aanstaande opponen ten. Tennisleraren Ooit was Stanley Franker (43) tenniskampioen van Surina me. Ook is hij drievoudig win naar van het Nederlands kam pioenschap voor tennisleraren. Tom Okker raadde hem ooit aan deel te nemen aan de kwalificatietoernooien van Wimbledon en Roland Garros. Franker had geen geld om van Suriname naar Engeland en Frankrijk te reizen en wist nauwelijks dat er tennisprofs bestonden. „Als ik in een cul tuur was geboren waar profes sionalisme wel bekend was, had ik ver kunnen komen, denk ik. Aan talent ontbrak het me niet. Ik ben nu ook zo fanatiek, omdat ik indertijd zelf niet wist wat je moest doen om proftennisser te wor den". Zo heeft hij meer lessen ge leerd uit het verleden. Stanley Franker raadt nooit meer ie mand af proftennisser te wor den. Hij wees ooit het verzoek af om de Amerikaanse Leslie Allan te begeleiden. Franker raadde de balletstudente aan een baan op de bühne te zoe ken „Ze kon geen drie ballen slaan, maar ging naar New York, leerde serveren en oplo pen en ging winnen. Even la ter won ze van Evert en ze haalde de top dertig van de wereldranglijst. Weliswaar voor korte tijd, maar toch". „Het taxeren van talent is ook bijna onmogelijk. Een wereld talent kan iedereen ontdek ken. Maar die zijn er maar weinig. Als coach van een bond is evalueren vaak koffie dik kijken. Kijk naar de Zweed Pernfors. Hij moest uit wijken naar de Verenigde Sta ten. Thuis kwam Pernfors niet aan bod, omdat er teveel talent was. Nu zit hij bij de wereld top. Zo moeilijk is het taxeren van talent. In Nederland loopt er veel van rond. Je moet ze alleen laten geloven dat ze ta lentvol genoeg zijn om iets te bereiken". De afgelopen tweeëneenhalf jaar werkte Franker vooral aan een apparaat, waarin geta lenteerde tennissers kunnen worden geschoold tot topten- nissers. Dat apparaat - een uit gebreid team begeleiders - staat er nu. Op de rails Er is in de achterliggende pe riode een trein op de rails ge zet en in beweging gebracht, meent Franker. Dat stimuleert hem om door te gaan. Over de sportieve prestaties van de af gelopen drie jaar is Franker redelijk tevreden. Hij juicht niet. Hij had verwacht dat Feenstra, Lodder en Oosting een vaste plaats bij de beste honderd spelers van de wereld zouden veroveren. Dat gebeur de niet. Inmiddels hebben nieuwe talenten als Dogger, Eltingh en Haarhuis hem weer optimistisch gestemd. „Die jongens zijn professioneel bezig. Dat moeten wij als bond nu ook blijven doen. Dat ge beurt ook. Het bestuur van de bond staat achter toptennis en de spirit in het land is veran derd. Spelers, trainers, ouders en de verenigingen in het land begrijpen tegenwoordig wat er moet gebeuren voor toptennis. Ze weten dat er nu meer prof tennissers in Nederland zijn dan Michiel Schapers. We zijn bezig een cultuur te creëren, waarin de tennisprof niet meer als een clown in een kor te broek wordt gezien. Dat is gelukt. Niemand zal tegen een tennisprof meer zeggen: doe jij een lange broek aan en ga ge woon werk zoeken. Proftennis is een geaccepteerd beroep ge worden". Grote impact Resultaten moeten nu de rest doen. „Succes kweekt succes. Zonder successen wordt de im pact niet groter. In Zweden was iedereen gewend dat er ieder weekeinde een Zweed een toernooi won. Dat gebeurt nu niet meer, daardoor ver dwijnt het respect voor de Zweedse tennissers. In het ei gen land, maar ook daarbui ten". „Wij merken aan de uitnodi gingen die we krijgen en de service van de toernooi-orga- nisatoren dat het respect voor het Nederlandse tennis groeit. Aan de buitenlandse tennissers merk je het nog niet. Daarvoor zijn de successen nog niet groot genoeg. Respect bij de collega's dwing je af als je wint en als je knokt. Niemand vindt het prettig tegen een speler op te boksen die knokt. Een speler die vecht is per definitie een lastige tegenstander". „Langzamerhand gaan we de richting uit dat Nederlanders er om bekend staan dat ze hun huid zo duur mogelijk verko pen. Dat dwingt respect af. Directeur sportif Stanley Franker heeft als ideaal een miljoen le den bij de tennisbond en dertig spelers en speelsters bij de top- tweehonderd. foto.- anp Maar we zijn niet meer zover van dat punt af. Zoals Nijssen zich na een forse achterstand tegen Tulasne in de partij knokt en toch nog wint (deze week in het toernooi in Ede; red.); zulke partijen hebben we nodig". Concept In 1986 stapte de Amsterdam mer van de Oostenrijkse ten nisbond over naar de KNLTB. Hij startte volgens zijn eigen, beproefd concept: „Overtuigd zijn van je eigen werkwijze en dan er zo hard mogelijk tegen aan gaan". „Dat heb ik in Oos tenrijk ook gedaan en dat Muster de eerste tien van de wereld zou halen had ik nooit kunnen denken. Eén Neder lander bij de eerste tien van de wereld krijgen is momenteel meer een droom dan een lijn, maar het is wel een droom die realiseerbaar is". „Of dat zaligmakend is? Ik denk het wel. Alle Nederlan ders zouden daar tevreden mee moeten zijn. Dan heb je een voortrekker van wereld klasse en de kans dat je een Nederlander ziet spelen als je de televisie aanzet, op welke zender dan ook. Dat is reclame voor het land". Discipline komt altijd terug in verhalen over Franker. „Ik weet niet of discipline wel het juiste woord is voor de dingen die ik vraag. Proftennissers moeten gemotiveerd doen die nodig zijn voor succes in hun beroep. Anders kom je er niet". Van de woorden geluk of toe valstreffer moet Franker niets hebben. „Ik heb een duidelijke definitie van geluk. Ben je goed voorbereid en je krijgt een kans, dan is het geen ge luk als je die kans benut. Dan was je gewoon goed voorbe reid op 'je kans. Geluk heb je als je de loterij wint, niet als je je kans grijpt. Als je je kapot traint en je wint van Wilan- der, dan zijn er altijd mensen die zeggen: dat is geluk, want Wilander was niet in vorm. Onzin je was goed voorbereid op'je kans". 650.000 leden De tennisbond heeft 650.000 leden. Vijf van hen horen mo menteel bij de beste honderd spelers en speelsters ter we reld: Schapers (74), Koever- mans (86) en Nijssen (93) bij de mannen en Schultz (49) en Bollegraf (50) bij de vrouwen. Jagerman staat 104e. In de stoutste droom van Franker heeft de KNLTB één miljoen leden en staan er 30 Nederlan ders bij de eerste 200 van de wereldranglijst. Er zijn mo menteel ongeveer vijftig Ne derlanders die tennis spelen voor hun dagelijks brood en die zijn geklasseerd bij de bes te duizend mannen en vrou wen ter wereld. „Maar we zijn vergeleken bij '86 al een heel eind opgescho ten. Was dat ook niet het ge val, dan zou ik waarschijnlijk wagentjes in elkaar gaan schuiven bij Albert Heijn". door Frank Werkman Het voetbalspel bestaat een jaar of honderd. Jarenlang floreerde deze bedrijfstak, maar sinds al weer geruime tijd zit er behoorlijk de klad in. Vooral de belangstelling van publiek dat lijfelijk aanwezig is. laat te wensen over, reden voor de nodige betrokkenen om eens te brainstormen over manieren waarop het spelletje er aantrekkelijker op kan worden gemaakt. Sceptici verklaren al dat er binnen niet al te lange tijd zal worden gespeeld in stadions zonder tribunes de toeschouwers zitten thuis, voor de buis. En zo ziet het ideaalplaatje er voor sponsors en andere reclamemakers uit kunnen de boodschappen ongestoord het netvlies bereiken. Zo ver zal het niet zo gauw komen. Er blijven altijd verstokte supporters, figuren die op zondagmiddag of zaterdagavond gewoon even de deur uit moeten en raddraaiers. De laatste vergrijpen zich, lekker makkelijk schuilgaande in een massa, doorgaans liever aan andermans eigendommen dan aan het eigen kleurentelevisieapparaat. Een baksteen is weliswaar gauw door het magisch oog gegooid, maar de aanschaf van een nieuwe bak kost toch een paar centen. En die kun je dan beter besteden aan een alcoholisch bakkie en een entreekaartje. Maar terug naar de attractiewaarde van het voetbal. Bij onze oosterburen is men inmiddels tot de conclusie gekomen dat er te weinig mensen op de banken zitten om de zaak draaiend te houden. Er zijn daarom voorstellen gedaan om de competitie en daarmee wellicht de wedstrijden interessanter te maken. Men denkt aan de volgende punten: het uit- en thuisduel tussen twee clubs wordt binnen één week gespeeld: de winnaar van beide duels krijgt een bonuspunt; is de totaalscore gelijk, dan krijgt de ploeg dié de strafschoppen beter neemt een bonuspunt. Voetbal is een simpel spelletje, heeft een deskundige wel eens gezegd. Dat klopt Maar deze week verklaarden trainers in IVesf- Duitsland al wel dat je wiskunde moet hebben gestudeerd om thuis te zijn in deze opzet. Ach, alles went en zelfs Johann mit der Mütze zal het nieuwe systeem best gauW onder de knie hebben. Belangrijker is de vraag of het werkt. In Engeland, Schotland en Oostenrijk hebben ze nieuwe competitievormen bedacht, maar de tribunes zitten met veel voller dan in het verleden. Genoemde trio landen bewijst dat je het niet moet zoeken in een wijziging van de structuur. Beter is het te streven naar een manier om een wedstrijd op zich als kijkspel aantrekkelijker te maken. Hoe doe je dat? In algemene zin moet je er voor zorgen dat een partij zo min mogelijk stilligt. Hoe meer vaart hoe beter. Blessures moeten dus worden vermeden, want daar gaat de meeste tijd mee heen. De aandacht op de tribune verslapt en relzoekers worden rotzooischoppers. De doorsnee' kwetsuur, toch al vaak niet meer dan een theatrale manoeuvre in het kader van tijd rekken en ritme-breken, moet niet meer binnen de lijnen worden behandeld. De betrokken speler, even eerder kronkelend als een slang, draaft in 98 procent van de honderd gevallen even later weer lustig en kaarsrecht rond. Laten liggen dus en hem desnoods zelf naar de kant laten strompelen. Voor die twee procent ernstig gekwetsten dient een nieuwe functionaris te worden aangesteld: de blessure- rechter. Zodra een voetballer tien minuten horizontaal heeft gelegen, dan zal de malheur ernstig zijn, dient deze de fluitist te waarschuwen. Die zal pas dan het duel moeten stilleggen en brancardiers een sein geven het slachtoffer direct weg te halen. Andere suggesties ter verhoging van het tempo zijn: aterugspelen op de eigen doelman verbieden. b) de keeper mag de bal slechts eenmaal met de handen aanraken en dient direct op de plek van de touché uit te trappen, c) analoog aan basketbal moet binnen drie minuten een doelpoging worden gedaan, d) idem dient met persoonlijke fouten te worden gewerkt: na een handvol misgrepen: definitief naar de kant, e) ingooien moeten gedaan worden door de meesf dichtbij staande speler Dit is het begin. Ik kom er nog een keer op terug.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9