iMlatpocfja „Als ik maar lekker kan schaken ben ik tevreden" Beleidsplan jeugdtennis zorgt voor scheuring en duidelijkheid pmr-rmE 1 Ccidóc Qowuvnt LEIDEN - Schakers blijven aparte vogels, maar tussen die curieuze ty- pes is de nieuwe nationale kam- i pioen Rini Kuijf toch weer een j buitenbeentje. De 30-jarige student I geschiedenis verloochent zijn Bos- koopse afkomst niet en is in dat opzicht niet alleen broodnuchter, maar houdt er qua etiquette ook zo zijn eigen normen op na. Zo heeft hij een broertje dood aan het geven van interviews en voelt hij zich in geen enkel opzicht verplicht om de pers te woord te staan. En doet hij dat na veel gemor alsnog wel, dan i is dat hoofzakelijk via voor de nor- male mens ondoorgrondelijke uit- I spraken. Vragen over zijn geliefde sport, die hij min of meer profes- I sioneel beoefent, ontwijkt hij af hankelijk van zijn stemming het liefst met opmerkingen over het 1 weer of in de trant van een soort I „geen ja geen nee spelletje". Wiel- I renner Joop Zoetemelk had er in zijn goede tijd nog heel wat van I kunnen opsteken. I De beweegredenen tot zijn handelen zijn op zichzelf een stuk duidelijker. „Die journalisten schrijven toch alleen maar onzin. Wat voor nut heeft het geven van een interview, als je je uitspraken toch alleen maar uit hun verband gelicht, of erger nog,verdraaid in de krant terug ziet?". Op deze wijze legt hij doorgaans aan insiders verantwoording af voor zijn handelen. Ook organisatoren van toer nooien blijven de nukken van Kuijf niet bespaard. Zo zag men bij de prijsuitrei king van het voorlaatste Noteboom- schaaktoernooi niet Rini Kuijf als zijnde de winnaar naar voren treden, maar diens bridgemaatje Wilfried Binnendijk. Kuijf vond het de moeite niet waard om op de definitieve uitslag te wachten en delegeerde dit karweitje naar zijn Rijns- burgse protege. Hetgeen de organisatie dit jaar tot het treffen van tegenmaatre gelen noopte. Prijzen, niet in ontvangst genomen door de winnaar, zouden on middellijk vervallen. Een maatregel die na beklag van de zijde van Kuijf bij wedstrijdleider Arthur Schuering de gek scherende opmerking ontlokte, dat deze actie niet zozeer hem, als wel het van het podium weren van Binnendijk be trof. Een opmerking waar de veelvuldige winnaar de humor wel van in kon zien. Zijn prijs nam hij ditmaal overigens wel keurig in ontvangst. V erdiend Met het stijgen van zijn schaakfaam komt de stugge Leidenaar inmiddels wel iets meer los. Sterallures zijn hem daar bij hoe dan ook vreemd. De door hem tegen de zo verfoeide ..persmuskieten" opgetrokken denkbeeldige muur, spruit dan ook eerder uit bescheidenheid en nonchalance dan uit een enigerlie vorm van hooghartigheid voort. De groeiende speelsterkte maakt de schaker ook meer van zijn verantwoordelijkheden bewust. Zich ver van de telefoon op zijn studen tenflat houdend en inmiddels alweer in het buitenland voor een toernooi aantre dend. vallen Kuijf na afloop van zijn wekelijkse bridgeavondje zowaar de no dige zinnige woorden te onttrekken: „Ik denk dat ik dit kampioenschap wel ver diend heb. Toen Blees eenmaal onderuit was gegaan, wist ik dat ik een goede kans maakte. Tenslotte waren Jeroen en John (Piket en Van der Wiel, red) niet in goede doen. Zelf speelde ik gedurende het hele toernooi solide en liet ik eigen lijk alleen nog maar puntjes liggen. Die verliespartij in de laatste ronde tegen Brenninkmeijer, daar kan ik niet zwaar aan tillen. Ik stond weliswaar al snel een pion achter, maar raakte nimmer buiten de remisemarge. Althans tot aan het mo ment, dat ik al zeker van het kampioen schap was. Daardoor raakte ik mijn con centratie kwijt en begon ik nonchalant te spelen. De enkele foutjes die ik toen be ging, werden mij fataal. Maar reken maar, dat dat anders niet gebeurd zou zijn". De kritiek van aan de zijlijn staande oud-kampioenen als Jan Timman, Coen Zuidema en Gert Ligterink, dat het ni veau bij dit kampioenschap wel erg be denkelijk was, wuift hij resoluut weg: „Fouten worden er altijd wel gemaakt, dat was vroeger bepaald niet anders. Sla de oude toernooibulletins er maar voor op na. Tenslotte betreft het hier ook geen titelstrijd op topgrootmeestersni- veau, zoals bijvoorbeeld het Russisch kampioenschap dat wel is. Maar de Ne derlanders kunnen natuurlijk best wel schaken. Niet voor niets werden wij no- tabene zonder Jan Timman derde bij de laatste Schaakolympiade". Self made Rini Kuijf is een duidelijke self-made schaakman. In de schaduw van zijn ana lysemaatje John van der Wiel schaafde hij met grote ijver aan zijn eigen inzicht en kennis. Thuis in Boskoop kreeg hij daarbij steun van zijn jongere broers Hans en Nico. Een apart trio dat al snel het niveau van de plaatselijke schaak club ontsteeg en zijn heil bij Philidor- Leiden zocht. Daar leerde Rini de reeds bekende John van der Wiel kennen, met wie hij in de loop der jaren heel wat ana lyseuurtjes doorbracht. Lang dichtte men broer Hans grote kwaliteiten toe. Deze natuurkundige heeft het inmiddels ook tot het kopmanschap van Phildior 1 geschopt, maar liet het schaken daarbij nimmer boven de studie prevaleren. Voor Rini was de geschiedenisstudie daarentegen meer een schaakmiddel dan een doel. In de luwte van een studenten leventje kon hij veel tijd aan zijn sport besteden. Langzaam maar zeker moest broer Hans dan ook gedogen dat de allicht minder getalenteerde Rini hem qua niveau te boven steeg. Zonder op te vallen speelde Kuijf veel sub-top toernooien in het bui tenland. waarin hij telkens betere resul taten boekte. Tot veler verrassing be schikte Kuijf een aantal jaren geleden plots over de meesternorm, hetgeen hem een plaats in de kampioensploeg van het Rotterdamse Volmac opleverde. Evenals deelname aan de nationale titelstrijd, waarin hij promp enige kopstukken deed sneuvelen. Zelfs de scalp van Jan Tim man viel Kuijf daarbij ten deel. Daarna zette de groei zich voort. Op instignatie van John van der Wiel en Paul van der Sterren verkreeg Kuijf een half jaar terug ook een plaats in het Olympiade-team, dat in Thessaloniki zo opvallend goed presteerde. Voorbeeld Voor de andere landelijke toppers is Kuijf nu ook het voorbeeld, hoe men met hard werken en karakter ook in de schaaksport ver kan komen. Met name plaatsgenoten John van der Wiel en Je roen Piket maken met het nodige respect dankbaar gebruik van de door Kuijf ge lanceerde ideeën, waarbij eindspelen en openingen diens onmiskenbare specialis men zijn. Het zal dan ook niemand ve- bazen dat Kuijfs eigen respect naar een nog veel beroemdere schaakfanaat uit gaat: Victor Kortsjnoj. „Kortsjnoj traint ons zo nu en dan als spelers van Vol mac. Ongelooflijk, zoals die man beze ten is van het spel. Als je eenmaal met hem bezig bent, dan moet je die dag geen andere afspraken meer hebben. Hij gaat met analyseren door tot je erbij neervalt. En dat op die leeftijd. Nee, dan ben ik maar een kleine jongen. Net zo goed dat in de partij zelf zijn karakter en vechtlust ook ongeëvenaard zijn. Petje af voor hem". De eigen ambities van Kuijf, die bepaald geen carrière man kan worden genoemd („Veel van die jonge spelers van tegen woordig zijn van die echte yuppies. Ze kiezen allemaal voor de zekerheid, ik niet dus"), zijn. geheel in de lijn van zijn karakter, bescheiden: ...Als ik maar lek ker kan schaken en er van kan leven, ben ik al tevreden. Die studie is maar bijzaak, daar valt toch niks mee te doen. Ik zie wel hoe ver ik als schaker kom. Grootmeester zal ik nog wel een keertje worden, maar of er meer in zit betwijfel ik. Ik heb nu mijn vrijheid, kom veel in het buitenland, kan spelen wanneer ik wil. hoef mijn potje bridgen er niet voor te laten, dus wat wil je eigenlijk nog meer? Laten we nog maar een biertje ne men, voorlopig zal er wel niks meer te vieren zijn". Nieuwe kansen voor Unicummer Robbert-Paul Hartwijk. De voormalig districtskam pioen zoekt via de jeugdtitelstrijd tot en met 14 jaar de weg naar de top. HILLEGOM/LEIDEN - De Leid- se tennishoofdklasser Unicum is overgegaan tot een forse investe ring in spelers van buitenaf. Dek ker Tennis Warmond probeert het met eigen spelersmateriaal, maar zal daarmee haar hoofdklasseplaats verliezen. De doorstroming van jong talent naar het hoogste tennis- niveau lijkt te stagneren, maar blijft niet onopgemerkt. Een nieuw beleidsplan, opgesteld door Koos Blok van de commissie geselec teerd jeugdtennis van het district Leiden beoogt duidelijkheid te ver schaffen. „Dat voorzitter Jan van der Maarl tus sentijds zou opstappen is uiteraard niet de bedoeling van het schrijven van het beleidsplan geweest", merkt de onlangs als lid tot de commissie geselecteerd jeugdtennis toegetreden Koos Blok op. „Toen ik vanuit het district Noord Hol land Noord naar Leiden verhuisde en binnen het district Leiden een functie kreeg, viel het mij op dat een planmatige opzet ontbrak. Wat ik in opdracht van de commissie als beleidsplan heb opge steld zijn zaken die allemaal al eerder te berde zijn gebracht, maar waarschijnlijk nooit in een plan zijn samengevat. Voor een goede bedrijfsvoering van het jeugd- gebeuren in het district, waarin meerde re trainers zovele uren per week functio neren en waarin de financiële risico's door het district worden gedragen, acht ik iets dergelijks gchter als onontbeer lijk". Afwijkend verhaal Geen „nieuw" plan dus voor het al jaren een eigenzinnige koers varend district Leiden van de Tennisbond. Wel en op nieuw een afwijkend verhaal ten opzich te van het landelijk beleidsplan. „Als we de daarin genoemde aantallen deelne mers, met name in de bovenbouw, zou den aanhouden, wordt de districtstrai ning onorganiseerbaar", stelt het kers verse commissielid Blok verder vast. „We hebben ons plan bij de technische staf van de bond ingediend en doorge sproken. Het bereikte compromis houdt in dat we niet de geplande 32 jeugdspe lers in de categonen A (t/m 16 jaar), B (t/m 14) en C (t/m 12) mogen opstellen, maar dat ook niet de landelijke aantallen van 2, 4 en 8 worden aangehouden. Er wordt bij de selectie in de bovenbouw weliswaar een koppeling naar de natio nale jeugdranglijst gemaakt, maar we kunnen toch tot een maximum van 24 geselecteerden gaan". Bijdrage Jan van der Maarl kon zich niet vereni gen met de plannen van zijn commissie. De Nieuwvenneper, die als voorzitter te vens lid is van de landelijke sectie, vindt het moeilijk binnen het district en bin nen de landelijke organisatie twee ver schillende beleidsvisies te moeten voor staan. Van der Maarl trok daaruit de conclusie zijn functie te moeten neerleg gen, daarmee het district de ruimte' ge vend een bijdrage te leveren aan de we deropbouw van het sterk teruggelopen niveau binnen het Leidse jeugdtennis. De breuk binnen de commissié zal voor de jeugd, die dit weekeinde in Hillegom haar traditionele districtsjeugdkampi oenschappen afwerkt geen consequenties hebben. De partijen zijn in goede ver standhouding uit elkaar gegaan en een scheuring tussen district en de landelijke technische staf is niet ontstaan. Secreta ris Hilda van den Haak heeft de voorzit tershamer tijdelijk overgenomen en weet zich in haar zware taak gesteund door acht enthousiaste commissieleden. D 'uidelijkheid De nieuwe plannen van het district Lei den beogen de nodige duidelijkheid te verschaffen in een aantal netelige kwes ties. De verstandhouding tussen de ten- nisscholen en het district moet verbeterd worden. Beide instanties streven immers hetzelfde doel na, via gerichte training in zoveel jaar met zoveel spelers naar een zo optimaal resultaat. Het beleidsplan geeft richtlijnen. Het aantal deelnemers, banen en trainers is vastgesteld en hoger dan de landelijke norm. Districtstennis- leraar John Noakes zal tenminste de A, B en C-trainingen verzorgen, maar dient van de Leidse tennisgemeenschap ook minstens een jaar crediet te hebben zijn visie op het jeugdgebeuren te kunnen neerleggen. Een aantal zaken is blijven liggen. Het district zou graag ook de boven 16-jari- gen willen inschakelen in plaats van hen te „dumpen". Voor die leeftijdsgroep heeft de Leidse Stichting Inter Tennis zich inmiddels sterk gemaakt. Een eerste gesprek tussen een districtsvertegen woordiger en de stichting verliep posi tief. De overgang van onderbouw via bovenbouw naar boven zestien jaar lijkt daarmee geregeld. Het kan betekenen, dat over een paar jaar het Leidse Uni cum het vertrek van top min of meer vanuit eigen kweek kan opvangen en dat de Warmonders de degradatie van dit seizoen ombuigen in opnieuw een plaats in de landelijke hoofdklasse. PETER KLEIN zijl Onder redactie van Peter van der Hulst. irgiij Tekening 7ÜP Geheel volgens de normen die tegenwoor- I dig aan een personeelsadvertentie worden Ijk 0 gesteldprobeerde de cricketvereniging Ajax zaterdag tijdens een open dag leden voor zich te winnen. Toch doet zich als gevolg hiervan een probleempje voor. De meeste zesjarigen kunnen immers nog niet schrijven, laat staan dat ze weten r\ T. w CROCKRnMlïlWS He-Roc MIN'MVMlEEfTyl» SöLllC STATIE S R AJAX Tekening... hoe een sollicitatiebrief op te stellen. Wij van Hutspofrjt vragen ons daarom af oj zij niet een tekening aan de „ballotage commissie" van Ajax mogen toesturen... Vertederend Toch lijkt Ajax zich niet al te grote zor gen voor de toekomst te hoeven maken. Dat toonde dat jochie aan, waarbij Wij van deze rubriek de vertederende foto ver der voor zich laten spreken. Vertekend De foto vertekent, het is triest om te moeten constateren, het werkelijke beeld enorm. Het op deze prent door Noordwijk-trai- ner John Eelman (rechts) en LC-sport- medewerker èn SVLV-steunpilaar Jelle Raap in stand gehouden evenwicht, be staat in werkelijkheid immers absoluut niet. Het doelsaldo valt nog wel mee (voetbal trainers veertig treffers voor; Leiase sport pers zesentwintig), de verdeling in winst punten na twaalf ontmoetingen kan evenwel niet veel duidelijker: oefenmees- ters zeventien, journalisten zeven. Wie schrijft, bfijft overtuigend niet altijd. Desondanks heerst in het kamp van de Leidse Sportpers nog altijd een groot op timisme. 't Kan misschien nog vijf duels duren, maar dan zijn de voetbaltrainers uit de Leidse regio zowel op saldo, als in winstpunten achterhaald: 47-47; 17-17. De inhaalrace wordt volgende week vrij dag om 19.00 uur op het ASC-terrein op gestart. Dan immers staal het dertiende en dus inmiddels zeer traditionele treffen tussen beide grootmachten op het pro gramma. Aantrekkelijk Voetbal is en blijft toch een opmerkelijk spelletje. Neem nu UVS. Op 6 februari mengde het eerste team zich nog volledig in de strijd om de titel in de hoofdklasse. Maar daarna ging het mis. De twee leuke minuten bij Elink- wijk gaven het venal al aan, waarna kee per De Graaf er in het jubileumduel le gen Wilhelmus, met een aantal blunders, nog een schepje bovenop deed. Even nog dacht de Kikkerpolderploeg in de kampi oensrace te blijven, totdat zes nederlagen op rij de ploeg niet onbestraft lieten. Winst tegen ADO '20 kon niét voorko men dat tegen AFC alsnog het doek voor UVS viel. Het kan dus inderdaad verkeren. Zo heb je nog alle zicht op het kampioenschap en nauwelijks twee maanden later is al les verkeken. Voorzitter Bart van Leeu wen noemde de degradatie uil de hoofd klasse echter geen ramp. Enkele jaren ge leden vocht UVS zich immers weer terug uit de tweede klasse. En dat is toch iuist ook wat het spelletje weer zo aantrekkelijk maakt... Geld terug Getergd togen de bestuurders van de voet balverenigingen ressorterend onder de af deling Leiden afgelopen maandag naar de voorjaarsvergadering. Volop van zins hun ongenoegen eens uit te spreken over de onlangs door de KNVB geïntroduceer de clubkaart. Vragen te over. die echter FOTO'S: ANDRÉ VAN HAASTEREN na een opmerking van afdelingsvoorzitter 1 'an der 1 'een Meerstadt opmerkelijk ge noeg als sneeuw voor de zon verdwenen. Waarom.' Omdat het nu nog afhouden van de boot een schadeclaim van mini maal 1.6 miljoen gulden zou opleveren. De kaart was immers al geïntroduceerd en een groot deel van dat bedrag uitgege ven, waarmee het landelijk bestuur ae af delingen al een beslissing had opgedron gen. Niemand durfde immers nu meer de plank op te halen. Al werd één ding maandagavond wel duidelijk. Van het motto: „niet goed. geld terug", hebben ze bij de KNVB nog nooit ge hoord... m* O I n finale E j STERALLURES ZIJN SCHAAKKAMPIOEN RINI KUIJF VREEMD ZATERDAG 13 MEI 1989 PAGINA 27

Leidse Courant | 1989 | | pagina 27