|gidóc6ou^cmt Speciaal onderwijs mag geen leerlingen weigeren J STAD OMGEVING Een cadeau van formaat I- m Omwonenden willen wel verbetering vuilverbranding t kindertelefoon bel je gewoon augustus van start LEIDEN De gemeente Leiden gaat in augustus een begin maken met het opknappen van de Spil- steeg. Vier pandjes die reeds in het bezit zijn van de gemeente worden ge restaureerd. Dit zei de heer W. van Stigt van de afdeling Openbare Wer ken gisteren tijdens het maandelijkse treffen van de werkgroep Hoge Woerd met gemeenteamb tenaren. De werkgroep is opgetogen over dit besluit. Om tot een grootschalige renovatie van de Spilsteeg te komen moeten er echter nog enige pandjes wor den aangekocht door de ge meente. Om die aankoop te bespoedigen wil de werkgroep dat een onteigeningsprocedure in gang gezet wordt: „Het lij ken wel oorlogsmonumenten zoals die bouwvallen eruit zien", was de mening van een van de buurtbewoners. Van Stigt heeft er alle hoop op dat de aankoop snel gebeurt: „An ders stagneert de bouw en dat kost ook geld". De restauratie wordt verricht door een aantal leerlingen dat deelneemt aan een speciaal project. Onder leiding van een leermeester zullen zes vrou wen en negentien mannen tij dens de bouw het vak van res taurateur leren. Dit project kwam tot stand door samen werking van de gemeente Lei den met enige gemeenten in de regio. De bewoners kunen zich niet vinden in een „nieuwe" ver gunning die een garagehouder aan het Levendaal zou hebben gekregen. De heer In 't Veld, hoofd van de Directie Milieu, maakte duidelijk dat tegen be- zinetanks onder de grond erl het exploiteren van een pomp juridisch niets in te brengen is. De werkgroep gaat nu toch in een brief aan burgemeester en wethouders de bezwaren hier tegen kenbaar maken. In het voormalige pand van de firma Hubo op de hoek van de Rijnstraat en het Levendaal zal naar alle waarschijnlijk heid een nieuw Snookercen trum worden ingericht. De bouwplannen zijn reeds bij de gemeente ingediend. Tegen de bouw kan nog bezwaar wor den aangetekend. De nieuwe eigenaar is reeds in het bezit van een restaurant in de Mors- straat. LEIDEN „Als de Leid- se vuilverbranding niet dicht gaat, moet er alsnog zeventig miljoen geïnves teerd worden in verbete ringen". Dit werd gister avond gezegd door A. van Veen van de Werkgroep Vuilverbranding Meren- wijk, tijdens de vergade ring van de Gemeen schappelijke Vuilverbran ding Leiden, de provincie, de gemeente Leiden en de Werkgroep Vuilverbran ding Merenwijk. De gemeente Leiden is dit echter niet van plan. Over het gemeenschappelijk belang was er gisteravond wel overeen komst. De Leidse vuilverbran ding moet zo snel mogelijk dicht. „Op dit punt zijn we het met elkaar eens", aldus wet houder F Kuijers. Verder is er nog niet veel veranderd in de situatie rond de vuilverbran ding. A. van Veen: „We heb ben nog steeds geen zekerheid. Er zijn opnieuw metingen ver richt. In juni worden hiervan de resultaten besproken. We moeten er met zijn allen op aandringen dat de vuilver branding gesloten wordt. Zo niet, dan eisen we dat er als nog zeventig miljoen aan voor zieningen geïnvesteerd wordt, anders zijn we nog geen stap verder". Kuijers: „Alle partij en hebben er belang bij dat de nieuwe vuilverbranding in Zoetermeer of Ypenburg er zo snel mogelijk komt. Zo niet dan moeten we wel investe ren. Het gevolg hiervan is dat de vuilverbranding compleet gerenoveerd wordt en nog minstens tien jaar open blijft. Bovendien gaan de woonlasten sterk omhoog en daar is nie mand bij gebaat". L3 e Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordl uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I Postcode/plaats: r" Voort.: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle bezorging) Stuur als dank de luxe handdoek naar. Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i CeicLcSomant DONDERDAG 11 MEI 1989 PAGINA 13 arkt op ginnedag Het raadslid A. Boot J^il op Konnginnedag een vrij- |Leiden houden. Naast de acti- i de verschillende buurten is ook in het centrum van de pan het feest te merken, aldus |en brief aan het Leidse colle- fcurgemeester en wethouders <,Ik stel u daarom voor om jaar in het centrum een vrij- forganiseren, bedoeld om men net commerciële basis in de ge- '1 te stellen om hun artistieke aan het publiek te vertonen jengemaakte of eigengevonden JÉan te bieden". Het Stadhuis- Ie beste plaats waar de markt zou kunnen worden, aldus Rem op overschot aan katten LEIDEN De Neder- landse Vereniging tot Be scherming van Dieren gaat vanaf maandag 22 mei korting geven op het steriliseren van poezen en het castreren van katers. Het gereduceerde tarief is ingesteld om te voorko men dat er elk jaar weer teveel katten worden ge boren. Vanaf 11 mei kan men zich opgeven voor deze aktie die duurt tot 2 juni: tel. 071-222893 (al leen op werkdagen van 19.30 tot 20.30 uur). Marathonuitzending Radio Rijnland LEIDEN Streekomroep Radio Rijnland houdt van zondag 14 mei tot en met zaterdag 20 mei een marathonuitzending. De omroep zal onafgebroken zo'n 155 uur in de lucht zijn. De aanleiding voor de uitzending is het eerste lustrum van de omroep. Ruim honderdveertig vrijwilligers werken aan de marathon mee. In de nachtelijke uren wordt er overwegend mu ziek uitgezonden. Overdag en 's avonds ko men vooral actualiteiten en informatie aan bod. Op woensdagavond 17 mei houdt Rijnland een thema-uitzending in De Burcht in Leiden. Van 21.00 tot 23.00 uur wordt er gediscus sieerd over de relatie tussen de PvdA en de VARA. Op donderdagavond 18 mei wordt er van 20.00 tot 22.00 uur gesproken over de toe komst van de lokale omroep. Radio Rijnland is te beluisteren op 88.1 kabel en 105.7 FM. Stadswandelingen vanuit Lakenhal LEIDEN Vanuit het museum De Lakenhal worden op eerste en twee de Pinksterdag stadswan delingen gehouden langs plaatsen in Leiden die met de 19e eeuw te maken hebben. De toelichting wordt gegeven door stu denten kunstgeschiedenis en vormt een onderdeel van hun stage vakdidac tiek. De tentoonstelling 'Leiden in gaslicht' vormt de aanleiding voor de wandelingen. Beide dagen wordt begonnen om 15.00 Onderzoek vrouwenziekte LEIDEN/REGIO De Basisge- zondheidsdienst in Leiden is deze maand begonnen met een bevol kingsonderzoek naar baarmoeder halskanker in de gemeenten Al kemade, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoe- terwoude. Elke vrouw in de leeftijd van 35 tot 54 jaar wordt eenmaal per drie jaar uitgenodigd voor deelname aan het bevolkingsonderzoek. Dit jaar worden vrouwen uitgenodigd die geboren zijn in 1936, 1939, 1942, 1948, 1951 en 1954. De vrou wen wordt in een uitgebreide fol der gevraagd contact op te nemen met de huisarts die een uitstrijkje zal maken. Jan van Houtpenning voor A.G. Weijers LEIDEN De heer A.G. Weijers, hoofd van de huishoudelijke dienst van de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD), heeft vanmiddag de Jan Van Houtpenning ont vangen. De penning is een gemeentelijke onderscheiding voor ambtenaren die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. De heer Weijers is vanaf 1976 werkzaam ge weest bij de GSD. Eerst in de functie van bode/portfer. Hij bleek bijzonder goed te functioneren in die rol en bleek uitstekend te kunnen omgaan met moeilijke klanten. Hij was een rustpunt in de organisatie die opgewonden bezoekers tot kalmte kon ma nen. Na enkele reorganisaties in de jaren tachtig verruilde hij zijn baliefunctie voor de taak van hoofd huishoudelije dienst. Vanmiddag werd hem een receptie aange boden. Wedkantoren Ladbroke gesloten LEIDEN De twee wedkan toren van Ladbroke in Leiden zijn dicht. Ladbroke heeft het contract met beheerder Lui- gies opgezegd. Volgens de we- dorganisatie voldeed Luigies niet aan zijn verplichtingen. Hij zou geld niet afgedragen hebben. De computerverbin- ding met de kantoren is ver broken. Wedden is daardoor onmogelijk geworden. De ad vocaat van Luigies, mr. J.J. Faber, heeft een kort geding tegen Ladbroke aangespan nen. /aar RAAD VAN STATE KAPITTELT STAATSSECRETARIS meente namelijk voor een, onoplosbaar probleem te staan. Enerzijds moest de ge meente zich houden aan de bevriezingsmaatregel, maar anderzijds is de gemeente verplicht voldoende open baar onderwijs ter beschik king te stellen. De heer P. Peters van de di rectie Onderwijs van de ge meente Leiden toonde zich gisteren evenals de ouders blij met de uitspraak. „We zijn tevreden dat we het pro ces hebben verloren. Dat was de bedoeling. Door de uit spraak worden we verplicht de leerling toe te laten. Maar belangrijker is, dat de basis onder de bevriezingsmaatre gel is weggehaald. Volgens de Raad van State is de maat regel in strijd met de wette lijke regeling dat het aantal leraren afhankelijk is van het aantal leerlingen en niet omgekeerd. Van die omge keerde stelling gaat de be vriezingsmaatregel uit". „Bovendien is de Raad van State van mening dat onze weigering in strijd was met de grondwet. Wij hebben als weigeringsmotief aangevoerd dat de rijksoverheid ons te weinig personeel ter beschik king stelt. Dat ontsloeg de ge meente volgens de raad niet van de verplichting om te zorgen voor voldoende pas send onderwijs. Gesugge reerd wordt dat de gemeente dan maar zelf personeel in dienst moet nemen. Tenslotte is de raad van mening dat de gemeente zich met de weige ring onttrekt aan de leer plichtwet. De leerling komt thuis te zitten, terwijl hij toch valt onder de leerplichtwet". Door de uitspraak komen de gemeenten in de problemen. Er komt waarschijnlijk een vloed van aanmeldingen op gang bij de openbare scholen voor speciaal onderwijs. De gemeenten kunnen die aan gemelde leerlingen, als ze juist verwezen zijn, niet wei geren. Maar daar staat, door de bevriezingsmaatregel, geen dekking in de vorm van personeel en geld tegenover. Peters: „Ik denk dat de staatssecretaris en de Tweede Kamer, als gevolg van de uit spraak, de bevriezingsmaat regel in moeten trekken. Er zullen honderden leerlingen aangemeld worden. Daar moet personele dekking te genover staan. De gemeente Leiden gaat zo gauw moge lijk met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de staatssecretaris om de ta fel zitten om uit te maken wie de uitbreiding gaat beta len". LEIDEN De bevrie zingsmaatregel voor het speciaal onderwijs is in strijd met de grondwet. Openbare scholen voor speciaal onderwijs mogen daarom geen leerlingen weigeren. Dat zegt staatsraad mr. P. Kap- teijn naar aanleiding van een proefproces dat de gemeente Leiden had uitgelokt. Het proces was het gevolg van de weigering op 28 fe bruari van de gemeente Lei den om, als bevoegd gezag van de openbare Dr. Van Voorthuijsenschool, een leer ling toe te laten tot de MLK- school. De weigering was het resultaat van de vorig jaar door staatssecretaris N. Gin jaar-Maas afgekondigde be vriezingsmaatregel. Volgens die maatregel mogen de scho len voor speciaal onderwijs niet groter worden dan ze in 1987 waren. Op scholen voor speciaal onderwijs zitten kin deren die op een gewone school niet mee kunnen ko men, omdat ze moeilijk leren, moeilijk opvoedbaar zijn of een handicap hebben die functioneren in het reguliere onderwijs onmogelijk maakt. Volgens de gemeente was de Van Voorthuijsenschool vol. Er zitten nu 116 leerlingen terwijl er leraren zijn voor 96 leerlingen. De ouders van het kind gingen na de weigering van en in samenspraak met de gemeente Leiden, bij de Raad van State in beroep. De gemeente en de ouders wil den daarmee een uitspraak forceren. Door de bevrie zingsmaatregel kwam de ge- Van Gend Loos na de zomer naar Alphen LEIDEN Het vertrek van Van Gend en Loos (VGL) naar Al phen is zeker. Dat meldde regio-manager H. Donkers gistermor gen. „Het is heel waarschijnlijk dat we ons in Alphen aan den Rijn gaan vestigen. De termijn waarop is echter nog niet be kend". Het bedrijf, dat gevestigd is aan de Haagweg, wil al langere tijd vertrekken. Het vervoersbedrijf veroorzaakt geluidsoverlast voor de buurt en zou om de hinder tegen te gaan een geluidwe- rend scherm moeten plaatsen. Volgens Donkers is de plaats in Alphen waar het bedrijf gevestigd zal worden nog niet bekend. „We hebben nog geen grond gekocht, maar het lijkt er wel sterk op dat we in Alphen terecht zullen komen. Leiden heeft ons geen concrete passende aanbiedingen gedaan. De gemeente Lei den had ook al eerder aangegeven eigenlijk geen geschikte loca tie voor ons te hebben. In Alphen zijn er voor ons daarentegen wel voldoende mogelijkheden". Volgens Donkers is Alphen een uiterst geschikte vestigings plaats. „Het ligt zeer centraal in de regio. De bereikbaarheid wordt door de aanleg van de rijksweg 11 sterk vergroot. Daar door wordt Alphen een prima knooppunt tussen de rijksweg Rotterdam-Amsterdam en de rijksweg Wassenaar-Amsterdam. Studentenwoningen op terrein Maredijk LEIDEN Burgemeester en wethouders van Leiden willen een voorbereidingsbesluit nemen voor de bouw van 41 woningen op het terrein Bakker aan de Maredijk in Leiden. Architectenbu reau P.M.J. van Swieten heeft voor de Stichting Studenten Huisvesting een bouwplan ontworpen. Dit plan is niet in over eenstemming met het geldende bestemmingsplan voor de Mare dijk. De bebouwingsgrenzen worden namelijk overschreden en er wordt niet voldaan aan het kapvoorschrift. Vanavond wordt het voorbereidingsbesluit besproken in de commissievergadering ruimtelijke ordening, openbare werken, verkeer en milieu. Op deze commissievergadering komt tevens het voorbereidings besluit voor het bouwplan van P.C. den Ouden uit Warmond aan de orde. Het plan geldt voor het gat in de Kaiserstraat naast de universitaire mensa dat al sinds 1974 bestaat. Eigenaar Den Ouden van de grond wil acht driekamerwoningen in de premie- A en/of vrije sector bouwen. Dit plan is in strijd met het bestem mingsplan Academiewijk. Het dak van de nieuwbouw is name lijk te plat en te breed. BUURTBEWONERS AANGENAAM VERRAST Restauratie Spilsteeg in Veel kinderen wilden het tien jarig jubileum van de Leidse kinder- en jongerentelefoon gistermiddag best meevieren op het Stadhuisplein. telefoon niet meer weg te den ken. Niet weg te slaan waren de kinderen bij striptekenaar Eric Schreurs. Vanaf 14.30 uur moest de tekenaar onafgebro ken kinderkopjes tekenen. Weliswaar in karikaturale vorm. Er was ook veel belang stelling voor de stand waar ge schminkt werd. Verschillende vrijwilligers verfraaiden de kindergezichtjes met afbeel dingen van poezen, vlinders en dergelijke. Op het plein stond een luchtkussen, uiter aard in de vorm van een tele fooncel, die druk besprongen werd. Bij het Stadhuisplein be gon tevens een speurtocht. Kinderen moesten een route volgen langs vier telefooncel len in de buurt en vragen be antwoorden. Al met al mag de manifestatie geslaagd genoemd worden. defe< jiesteijnloop Cronesteijnloop wordt ,}nde maandag weer ge- St/i. De trimloop heeft p in het park Crones- ue tussen Leiden en Zoe- )ude. De afstanden tste tussen gekozen kan 'en bedragen 3, 7 en 14 deri?e start is om 10.30 uur deelname kost 4 gul- ,tlnemsc hikken activiteitengroep van mui[Dienstencentrum Me- tijk begint maandag en neen bloemschikcursus, ïursus is bedoeld voor Iussers en begint om I uur. Deelname aan de kost 3,5 gulden. Het \schikken heeft plaats l gebouw aan de Ros- imendeltocht Tijk houdt woensdag 'mopuzzel-wandeltocht in mond. 's Ochtends om ZOt uur wordt er verza- 1 op Rosmolen 6. De ssein voor de tocht bedra- één gulden. nnl meopathie anttursus 'Klasieke homeo- ie' wordt woensdag en daarop volgende twee nsdagen in het kerke- centrum De Regenboog t- Qven. In de cursus wordt 'aramis gemaakt met de ba- •en ïincipes van de homeo- beh&e en een aantal midde- bij acute klachten. Het 'usgeld bedraagt 30 gul- De aanvangstijd is tel- S 20.00 uur en het cen- bevindt zich in de Me- T/ijk aan de Watermolen Van Dongen pleit voor constructief beleid De Leidse wethouder van onderwijs, mevrouw H. v. Dongen, sprak gistermiddag bij de opening van de Anne-Frankschool in de Stevenshof de hoop uit dat het nieuwe kabinet een construc tief onderwijsbeleid gaat voeren. Dat had demissionaire minister Deetman volgens de wethouder niet gedaan. Van Dongen herin nerde aan de strijd die de gemeente met het ministerie had gele verd over het aantal lokalen dat de Anne Frankschool zou krij gen. „De vergoeding van het rijk houdt over het algemeen weinig rekening met de wensen van de onderwijsgevenden", aldus de wethouder. De gemeente Leiden had alsnog haar zin gekregen en zo kon het gebouw „met de winst van vijf lokalen" van Leidens' zestiende openbare basisschool feestelijk worden geopend. Het Leidse col lege had unaniem voor de naam Anne Frank gekozen. De ope ning viel overigens precies samen met de 49ste verjaardag van de Duitse inval op 10 mei 1940: „Moge de naam Anne Frank voor altijd een symbool blijven voor de strijd tegen onrecht op de wereld", besloot Van Dongen. FOTO: WIM VAN NOORT 240 leobaL/ Ise to| Ie spe 3 ^•JN De kinderte- die bel je gewoon, as het motto waar in isteren de hele dag gk ?njarig bestaan van Hraklse Kinder- en Jon- MBplefoon gevierd Leidse Stadhuisplein ■j de hele middag ver- P^de activiteiten gehou- druk bezocht werden, tmiddag ging van start i optreden van de thea- und-P Pierewiet. De groep offer een stlJk over de kin- ,an 'oon dat niet alleen (jjv nderen, maar ook veel j wist te boeien. Het [J Optreden van de kin- lekgroep van het mu- .trum Leiden-Noord 3r: rtederend. Kinderen in iftijd van negen tot twaalf jaar speelden naar har telust blokfluit, daarbij een voudigweg begeleid door twee trommelaars. Goochelaar Woody en de acrobatiekgroep De Evenwichten vertoonden eveneens 's middags hun kun sten op het podium op het Stadhuisplein. „In de tien jaar van haar be staan heeft-de kinder- en jon gerentelefoon aangetoond voor kind'eren en jongeren een ver trouwde praatpaal te zijn. Om te bellen hoef je echt geen pro bleem te hebben. Ieder kind kan altijd bellen", aldus een woordvoerder van de Leidse Kinder- en Jongerentelefoon. Deze telefoondienst is in 1979, het internationale jaar van het kind, als experiment begon nen. In de mogelijkheden voor kinderen om zelfstandig infor matie, hulp en steun te krij gen, is de kinder- en jongeren-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13