'anama-politiek Amerika blijkt volledig vastgelopen Boekovski en Brezjnev broederlijk op één plank Nijvelbende wilde doelbewust met bepaalde mensen afrekenen Gezinsplanning kan vele levens redden VS laten weinig ruimte voor bemiddelingspoging lG»BUITENLAND ZzidUa Qounaiit WOENSDAG 10 MEI 1989 PAGINA 7 Solidariteit opent campagne op de tv k/ARSCHAU Het Poolse vakverbond So- jdariteit heeft gisteren officieel een begin femaakt met zijn campagne voor de op 4 en '8 juni te houden verkiezingen voor twee tamers van de volksvertegenwoordiging. )it gebeurde met een televisie-uitzending jan 45 minuten, die ondanks het late uur ior veel Polen bekeken werd. In heel Po- a moeten Walesa en zijn medestanders ;eds opnieuw antwoord geven op de vraag iaarom zij het „pact" met de cpmmunisten jjn aangegaan. Het gaat om de eerste stap b weg naar echte democratie, wordt Wale- niet moe te herhalen. „Alleen de commu- fisten profiteren van een boycot van de ierkiezingen", hield Walesa de kijkers gis- |ren voor. Onvrede over milieu-aanpak NAIROBI Er is over de hele wereld grote ontevreden heid over de maatregelen die regeringen nemen ter bescher ming van het milieu. De No ren zijn bijvoorbeeld bereid hun levensstandaard te verla gen ten gunste van milieube- schermende maatregelen. Dit blijkt uit een onderzoek in op dracht van de Verenigde Na ties, dat gisteren in de Keniase hoofdstad Nairobi is gepresen teerd. De peiling vond plaats in veertien landen uit vier we relddelen. UNFP A - RAPPORT OVER WERELDBEVOLKING DEN HAAG Het VN- fonds voor de wereldbe volking UNFPA geeft toe dat het klinkt als een te genstelling: vrouwen de mogelijkheid bieden de omvang van hun gezin te bepalen, redt levens. Voor het antwoord geeft het UNFPA-jaarrapport de vol gende gegevens: iedere minuut sterft op de wereld een vrouw tijdens het ter wereld brengen van een kind. De meesten zijn vrouwen in arme landen, wier lichamen eenvoudigweg niet sterk genoeg of voldoende ge voed zijn voor de zware taak van de bevalling. Per jaar ster ven een half miljoen vrouwen als gevolg vari een bevalling. Van hen zouden er 200.000 kunnen worden gered als ze hun zwangerschap hadden kunnen regelen, zo stelt het rapport. En er zijn de kinderen die sterven. Ieder jaar halen tien miljoen kinderen niet hun eer ste verjaardag. De helft van de sterfgevallen doet zich voor in de eerste levensmaand. De oorzaak? De zwakke gezond heid van de moeder tijdens de zwangerschap, een bevalling zonder alle medische voorzor gen en onvoldoende medische zorg na de geboorte. Gezinsplanning redt levens omdat het gebrek aan geboor teregeling leidt tot sterfgeval len op enorme schaal. Toch kan de helft van de vrouwen in ontwikkelingslanden die de omvang van hun gezin zelf zouden willen bepalen, dat niet doen. Het beschikbaar stellen van gezinsplanning voor alle vrouwen die dat wil len, kost tot het jaar 2000 per jaar vier miljard gulden extra, aldus het rapport. Antillen: referendum over onafhankelijkheid WILLEMSTAD De regering van de Neder landse Antillen is van plan zo snel mogelijk een consultatief referendum te houden, waarin de bevolking zich mag uitspreken over de on afhankelijkheid. Dat zei gouverneur dr. R.A. Römer ter gelegenheid van de opening van het nieuwe zittingsjaar van het Antilliaanse parle ment. Afgelopen zaterdag zei minister De Ko ning, belast met Nederlands-Antilliaanse za ken, dat de onafhankelijkheid van de Neder landse Antillen „op korte termijn" niet op de politieke agenda zal worden gezet. De minister beklemtoonde het „ongewenst" te vinden, de onafhankelijkheid tegen de wil van de Antil len door te drukken. Tot voor kort hield Den Haag vast aan een snelle onafhankelijkheid van de Antillen. 7ASHINGTON Na de machtsgreep" van Pana- ta's sterke man generaal oriega zit de Panama-po- |:iek van de Verenigde Baten volledig vast. De pnerikaanse president eorge Bush liet gisteren jeten te overwegen het hierikaanse leger in te jtten om de macht van öriega te breken. Behal- i aan het inzetten van ;t leger denkt Bush ook in het afkondigen van ,euwe economische sanc- &s tegen Panama. tt lijkt harde en dreigende U, maar de vraag is wat ish kan doen in een land dat t Amerika nu al een jaar ig uiterst moeilijk maakt, [danks het feit dat Amerika im tienduizend militairen op L pamese bodem heeft staan, n het weinig doen. Zeker, G Panamese kwestie kan B jeiteloos met gewapend in- ijpen worden geregeld, maar t zal Bush op groot gezichts- rlies in Midden- en Latijns- nerika komen te staan. Laat sh de aanklachten wegens B jgssmokkel tegen Noriega lien om aldus het ver- •k van de dictator te verge- ikkelijken dan lijdt hij in ÏVS zelf enorm gezichtsver- Js, temeer omdat hij comple- I oorlog tegen de drugssmok- i 3 heeft uitgeroepen, i esident Reagan zegde vorig ir alle steun aan Panama's irke man Noriega op, toen in Florida officieel werd aangeklaagd wegens drugs smokkel. Toen Noriega er blijk van gaf de macht niet uit handen te willen geven, paste Washington economische sancties toe, in de stellige ver wachting dat op die manier de macht van Noriega binnen en kele weken zou worden gebro ken. De te verwachten econo mische chaos liet niet lang op zich wachten, maar Noriega bleef waar hij was, ondanks een operette-achtige poging van de toenmalige president Delvalle om hem de laan uit te sturen. Washingtons verwachting dat Noriega spoedig de steun van het leger zou verliezen, is tot op de dag van vandaag niet uitgekomen. Dus zelfs al zou Noriega vertrekken, dan nog liggen de kaarten uiterst moei lijk. Noriega zit vaster in het zadel dan Washington had ge dacht. Panama werd aldus een van de grote politieke misluk kingen van het Amerikaanse buitenlandse beleid. De Amerikanen hebben slechts één stok achter de deur: het verdrag over het Pa nama-kanaal. Volgens dit ver drag heeft de het recht mili tair in te grijpen als, om welke reden dan ook, de doorvaart in het kanaal wordt gehinderd. Maar dit verdrag heeft niet bijgedragen tot de populariteit van Washington. De aanhan gers van Noriega en de door hem naar voren geschoven presidentskandidaat Carlos Duque maken dan ook dank baar gebruik van de anti- Amerikaanse sentimenten die in het land leven. Washington heeft dan ook knarsetandend moeten luisteren naar de kri- Gewapend met grote schilden posten leden van de Panamese oproerpolitie voor het verblijf van aartsbisschop Carlos MoGrath terwijl oppositie-leider Guillermo Endara binnen is voor een bezoek. Uitslagen De Panamese regering liet gis teren weten dat uit de eerste uitslagen van de zondag ge houden presidentsverkiezin gen blijkt dat de kandidaat van Noriega, Carlos Duque, de meeste stemmen heeft gekre gen. De eerste officiële uitsla gen kwamen pas binnen veer tig uur nadat de stembureaus hun deuren hadden gesloten. De regering baseerde de be kendmaking over Duques voorsprong op de uitslagen van vier van de veertig kiesdistricten. De voormalige Amerikaanse president Jimmy Carter, die aan het hoofd stond van een internationaal waarnemersteam, verklaarde echter ervan overtuigd te zijn dat de oppositie de stemming „met een verhouding van drie tegen een" heeft gewonnen. Overal in het land waren mili tairen stemlokalen binnenge drongen, waar ze de lijsten met de stemmenaantallen meenamen. Voor president Bush lijkt er intussen weinig anders op te zitten dan te wachten tot de defintieve uitslagen bekend zijn. Bush ziet zich voor een politieke crisis geplaatst die steeds ernstiger vormen begint aan te nemen. Aan alle door Amerika overwogen oplossin gen kleven zoveel nadelen dat Bush wellicht gedwongen wordt gewoon de gebeurtenis sen in Panama City af te wachten. Maar zelfs dat is een demonstratie van machteloos heid die Bush zich niet of nau welijks kan permitteren. ,abour stapt van enzijdige ntwapening )NDEN De Britse ibourparty is niet langer orstander van de eenzij- H^[e afschaffing van kern een poging een voor de jzers aanvaardbaar alter- tief te formuleren voor het leid van premier Thacher, »loot Labour dat alleen tot ichaffing van kernwapens ig worden overgegaan, als het Warschau Pact kern- opruimt. Acht jaar heeft Labour verdedigd zij, als zij aan de macht 4g !/21 komen, binnen vijf jaar 3/4 1 Britse nucleaire arsenaal y8 afschaffen. Algemeen irdt aangenomen dat dit 3/8 ndpunt Labour de laatste 141/8 be verkiezingszeges heeft ?g 3/4 kost. Het nieuwe Labour- 501/2 hdpunt wordt beschouwd een overwinning van lei- r Kinnock op de linker- jugel van de partij. (Vervolg van de voorpagina) WASHINHGTON De Amerikaanse president Bush heeft de Nederland se bewindslieden Lubbers en Van den Broek kenne lijk een rol toegekend als bemiddelaar in het con flict over de modernise ring van de kernwapens in Europa. Maar veel ruimte om te bemiddelen laat de Amerikaanse rege ring niet over. Gevraagd of de Verenigde Staten bereid zijn tot een com promis zei Bush gisteren: „Dat zou kunnen betekenen dat mensen bereid zijn om on2e keuze te volgen". Het conflct gaat, zoals bekend, om de kernwapens voor de korte afstand in Europa, de SNF-raketten. De VS en Groot-Brittannië willen deze onverwijld moderniseren, om dat zij dienen als tegenwicht voor de enorme overmacht van het Oostblok aan SNF-ra ketten en conventionele wa pens. Zij wijzen daarbij ook op het succes van de harde opstel ling inzake de raketten voor de middellange afstand. Die huiding leidde tot het INF-ak- koord. De Bondsrepubliek, gesteund door een aantal Europese NAVO-landen, wil niet mo derniseren. In plaats daarvan zou snel met Moskou moeten worden onderhandeld. Eind mei komt de kwestie ter spra ke op de NAVO-topconferen- tie in Brussel. Een van de mogelijke compro missen is onlangs geformul- leerd door de Amerikaanse se nator Sam Nunn. Hij wil de modernisering van de raketten laten samenvallen met onder handelingen met het War schau Pact. Geen van de par tijen heeft zich tot op heden over dergelijke voorstellen uit gesproken. Uit welingelichte Amerikaan se bron is vernomen dat de sfeer tussen Bonn en Washing ton intussen zeer bitter is, vooral na het uitlekken van een telefoongesprek tussen bondskanselier Kohl en presi dent Bush vorige week. Dat gesprek had geheim moeten blijven, maar de Amerikanen hielden zich niet aan de af spraak. De hoog opgelopen ruzie tus sen Washington en Bonn vormt een extra aanleiding voor Lubbers en Van den Broek zeer zorgvuldig met hun woorden om te springen. Zo voorzichtig, dat Lubbers niet eens wilde antwoorden op de vraag of hij optimistisch is Premier Lubbers en president Bush in gesprek in de Oval Office, het officiële werkvertrek van de Amerikaanse president. FOTO: AP over de kansen dat er een compromis bereikt kan wor den vóór de NAVO-top. Het feit dat Lubbers gisteren twee maal met Bush heeft ge sproken was mede een gevolg van de gebeurtenissen in Pa nama en de berichten over een staatsgreep in Guatemala. In de ochtenduren was er daarom slechts een kort onderhoud. Gistermiddag volgede het on verwacht lange tweede ge sprek. Behalve over de kernwapens hebben Lubbers en Bush het ook gehad over de bestrijding van de milieuvervuiling. Bush is weliswaar voorstander van een wereldmilieuconferentie, maar heeft nog geen oordeel over de bevoegdheid van zo'n bijeenkomst. Ons land wil met name via de Verenigde Naties de internationale samenwer king op milieu-gebied verbete ren. Onder het toeziend oog van Lenin bladeren bezoekers van de Tweede Wereld Winkel boeken en tijdschriften door. FOTO: MILAN KONVALINKA Vooraanstaande sprekers uit binnen- en buitenland zullen vandaag en morgen op het zevende Sacharov Congres in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam hun mening geven over het Russische na tionalisme en de nationaliteitenkwestie in de Sovjetu nie. Het congres is georganiseerd door de Vladimir Boekovski Stichting en het Tweede Wereld Centrum. AMSTERDAM Hier staan Boekovski en Brezj nev broederlijk op één plank. In de Sovjetunie zou het (nog?) onmogelijk zijn de voormalige dissi dent en oud-partijleider zelfs maar bij elkaar in de buurt te zetten. „Maar daar hebben wij ons nooit druk om gemaakt", aldus Robert van Voren van het Tweede Wereld Centrum (TWC) in Amsterdam. „Ons doel is altijd geweest een zo objectief mogelijk beeld van de Sovjetunie te geven". De informatie-afdeling van het TWC, onderdeel van de Boekovski Stichting, is de laat ste jaren uitgegroeid tot een enorme boekhandel. Vanuit het midden van de winkel houdt „Lenin" elke bezoeker in het oog. Om de haverklap rinkelt de bel en staan er toe risten voor de toonbank om naar de prijs van een matrosj- ka-pop of poster te informe ren. Vakantie Een Nederlandse Rus duikt gretig af op de politieke tijd schriften die in Moskou vaak niet te krijgen zijn. Anderen bereiden zich kennelijk voor op een lange vakantie en staan te bladeren in boeken over de Transsiberië Express. Met name naar reisboeken is er veel vraag, zegt Robert van Voren. „En niet te vergeten de Gorbatsjov-manie. We hebben twee planken vol met Gor- batsjov. Die loopt als een trein". Onder invloed van de opmer kelijke glasnost- en perestroj ka-ontwikkelingen in de Sov jetunie. is het aanbod de afge lopen twee jaar verdubbeld en het aantal bezoekers vertien voudigd. Daar komt bij dat de winkel in 1987 is verhuisd uit Amsterdam-Zuid naar het centrum. Robert van Voren: „Studenten wisten ons toch wel te vinden, maar we krij gen nu ook veel bezoekers van de Russisch-orthodoxe kerk en mensen die in Russische litera tuur zijn geïnteresseerd. In de zomer delen we bij de rond vaartboten wel eens reclame folders uit. Dat heeft vaak een run op onze winkel ten gevolg, met name van de kant van Sovjet-toeristen die nauwelijks buitenlandse valuta hebben. In een mum van tijd is bekend dat ze hier van alles kunnen kopen in ruil voor bijvoor beeld speldjes en andere attri buten die zij uit hun land mee nemen. Dissidenten Robert van Voren gaat er prat op dat het TWC het grootste „dissidentenarchief" in Neder land heeft. „Want dissidenten zijn er nog steeds. Dat Sacha rov vrij is, betekent niet dat de situatie voor de Sovjet-dissi denten er zoveel beter op is geworden. Integendeel. Het is harder nodig dan ooit dat we de dissidenten in de Sovjetunie helpen". Maar terwijl het aantal onaf- hankelijken en potentiële dis sidenten in de Sovjetunie met de dag groeit, is het aantal do nateurs van de Boekovski Stichting met de helft afgeno men. „Dat betekent dat we vaak „nee" moeten verkopen bij hulpaanvragen", geeft Ro bert van Voren met spijt toe. „Blijkbaar heeft men het idee dat het goed gaat met de men senrechten in de Sovjetunie. Maar juist de afgelopen twee jaar hebben nieuwe „uit de lucht gegrepen wetten" de mensenrechtensituatie aan zienlijk verslechterd. „Volgens de wet die vorige maand is aangenomen kunnen mensen die de autoriteiten in diskre diet brengen drie tot zeven jaar strafkamp krijgen. Ner gens is vastgelegd wat dat in diskrediet brengen precies in houdt, dus dat kan naar belie ven worden gebruikt". Nationaliteiten De Sovjet-autoriteiten zien de onafhankelijke geesten en de fervente nationalisten liever verdwijnen. Toch wordt het nationalistische gevoel van de verschillende deelstaten steeds sterker. Robert van Voren: „Vroeg of laat zullen een aan tal Sovjet-gebieden onafhan kelijk moeten worden. Hoe langer deze situatie duurt, hoe vijandiger de bevolking tegen over Moskou komt te staan. Dat zie je nu al bij de Balten, de Armeniërs en de Geor- giërs". Dé nationaliteitenkwestie, het thema van het zevende Sacha rov Congres, is hét probleem van de Sovjetunie, meent hij. „De beste oplossing is een langzaam uiteenvallen van de Sovjetunie. Dat voorkomt een burgeroorlog en situaties zoals met de Serviërs en de Albane zen in Joegoslavië. Econo misch is de Sovjetunie al bijna bankroet". Een andere oplossing ziet hij niet. „Het is onmogelijk om alle onafhankelijken op te pakken. Dat zijn er tiendui zenden. Op het moment zijn er ruim veertigduizend onafhan kelijke jeugdgroepenngen. De mensen leren eindelijk weer zelfstandig denken en dat pak je ze niet zomaar weer af. Dat opent perspectieven voor een Sacharov Congres in Moskou. Wie weet, volgend jaar al?". JEANNETTE v. LEEUWEN 24.000 MIJLEN OCEAANRACE mensen het leven hebben ge kost, mede hebben gediend om bepaalde mensen doelbewust uit de weg te ruimen. Ook op Vernaillen zelf werd een aanslag gepleegd. Op 25 oktober 1981 werd hij 's mor gens bij het verlaten van zijn woning beschoten, nadat hij de avond tevoren door twee man nen was gevolgd. Vernaillen zei gisteren niet wat hij destijds met de inlich tingen van Finé heeft gedaan. Finé zou namen hebben ge noemd van enkele hoge rijks wachtofficieren en een minis ter. Gisteren overhandigde Vernaillen die namen aan de onderzoekscommissie. Geruchten over een complot van de rijkswacht om het land te destabiliseren en op die ma nier meer politieke aandacht voor de noden van het korps te winnen doen in België al enkele jaren de ronde. Robert Beyer, een oud-rijkswachtoffi cier die wordt verdacht van medeplichtigheid aan de moord op de directeur van een wapenfabriek, onthulde begin vorig jaar al dat een groot aan tal van de supermarkt-over vallen van de Bende van Nij- vel daarop was gericht. In maart van dit jaar verklaar de een andere oud-rijkswach ter dat een klein groepje offi cieren vergaande plannen voor een staatsgreep had ge had. Maar nog niet eerder had iemand met de rang van Ver naillen dat verklaard. Vernaillen zelf was begin ja ren '80 belast met het onder zoek in de „zaak-Francois", zo genoemd naar commandant Leon Francois van de anti- drugsbrigade van de rijks wacht, die ervan werd ver dacht ook zelf in verdovende middelen te handelen. Fran cois werd later tot een jaar voorwaardelijk veroordeeld. Vernaillen zei steeds de in druk te hebben gehad dat de rijkswachttop zijn onderzoek wou afremmen. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Ne4 (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL De verkla ring van Vernaillen werpt een heel nieuw licht op de moorddadige aanslagen van de zogenoemde bende van Nijvel in 1985. Omdat Finé bij een dergelijke overval om het leven is geko men, zou dat er op kunnen wijzen dat deze raadselachtige, professioneel opgezette en nooit opgehelderde moordaan slagen, die in toaal aan 28 De volgende morgen loopt hij de haven binnen, maar dan merkt hij, dat Tobias het verkeerde schip heeft uitgekozen. Hij gaat hem direkt opzoeken en Tobias slaat zich voldaan op de borst. „Morgen Larry", zegt hij, „heb je dat brandje gezien gister avond? Prachtig vuurwerk, nietwaar?" „Hou maar op", ant woordt Larry, „je wordt oud, Tobias. Had liever beter uit je ogen gekeken!" Dan wendt hij zich tot Jojo. „En jij", zegt hij, „gaat met me mee als stuurman. Bill heb ik ontslagen". Frank, de schipper van de „Mayflower", is aan boord van waar ook de andere zeilers aanwezig zijn. Dan klinkt van de kade de kreet „brand!" en allen snellen naar bleek vertrokken gezicht ziet Frank hoe zijn wel niet duwe. maar nog snelle yawl in de vlammen opgaat. Sprakeloos ontzetting staren de vrienden naar de brand... - Maar er is een toeschouwer, die opgewekter toeziet, hoe de „Mayflo- df" ten onder gaat. Dat is Larry, die met de „Memphis" enkele len uit de kust ligt.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7