Slecht financieel beheer op Verkeer en Waterstaat Politiek nog steeds zaak van mannen Russische vrouwen willen meer tijd voor het gezin Oranje boven bij Air Hollani BINNENLAND fteidóo. Qowuvnt - WOENSDAG 10 MEI 1989 PAGINAWC r~~ Voorzitter Stekelenburg wip bemiddeling bij crematoria—- ENSCHEDE FNV-voorzitter StekelenbJ% is bereid om naar bemiddeling te zoeken inhj slepende conflict over zaterdagwerk bij de pa) ticuliere crematoria (150 werknemers). „Inl vurige hoop bij beide cao-partijen een will oor te vinden", denkt Stekelenburg aan het itoM stellen van een kleine commissie onder leidiiLuj van een onafhankelijk deskundige. De Dien; y tenbond FNV staat in beginsel positief tegeF over het voorstel van de FNV-voorzitttfan laar Voorzitter R. van den Berg van de Cremato|0k umvereniging Nederland zei in een reactie (toT_i hij eerder wat ziet in een gesprek met StelT lenburg dan met een bemiddelaar. Hij vraï*'3 zich af of de FNV-voorzitter wel weet hftra dicht de Dienstenbond en de werkgevers a elkaar zitten. Shell verwerkt 7 50 telefoontjes DEN HAAG Shell-vestigingen door het ge hele land hebben gisteren ruim 750 telefoontjes ontvangen van tegenstanders van de aanwe zigheid van het bedrijf in Zuidafrika. De bel lers werden doorverbonden naar speciale woordvoerders, die hun protest tegen het be leid van Shell aanhoorden. De gemeenten Nij megen en Steenwijk hadden in het gemeente huis telefoons ter beschikking gesteld voor burgers die naar de oliemaatschappij wilden bellen. De meeste telefoontjes, ongeveer 500, zijn binnengekomen bij de vestiging in Den Haag. De telefoonactie vond plaats aan de vooravond van de jaarlijkse aandeelhouders vergadering. Daar zal de Zuidafrikaanse domi nee C.F. Beyers Naudé de aanwezigen toespre- Dieren vrij en mensen in kooien. Misschien moet het wel zo. Het Noorderdieren park in Emmen vindt van wel. Op eerste Pinksterdag wordt het gloednieuwe com plex voor panters geopend waarbij de mensen in de kooi gaan zodat de dieren in de vrije natuur kunnen rond lopen. foto: anp VVD boos over terugkeer ambassadeur naar Iran DEN HAAG Minister Van den Broek moet de Tweede Kamer uitleggen waarom hij het parlement nooit heeft meegedeeld dat niet alleen de Britse ambassadeur maar ook die van de Bondsrepubliek Duitsland en Frankrijk niet naar Iran zijn teruggekeerd. De kamerleden Weisglas en Ploeg van de VVD willen weten waarom ons land zich niet heeft aangesloten bij deze drie landen. In een reactie op de nieuwe moordoproep van de Iraanse parlementsvoorzitter Rafsan- jani vindt de VVD dat de minster zich sterk moet maken voor het terugroepen van alle EG-ambassadeurs. Een eventuele terugkeer kan pas worden overwogen nadat de terro ristische bedreigingen zijn ingetrokken. DEN HAAG Het is on zeker of minister Smit van Verkeer en Waterstaat de 8,5 miljard gulden die zij in 1987 ter beschikking had wel in overeenstem ming met de regels heeft uitgegeven. Het is boven dien onduidelijk of de 918 miljoen gulden die zij in dat jaar aan inkomsten had, volledig ontvangen zijn. Volgens de Algemene Reken kamer - gisteren verscheen een rapport over de begroting van Verkeer en Waterstaat van 1987 - zijn de oorzaken van de financiële mist waarin het ministerie is gehuld, een gebrekkige administratie, on voldoende interne controle op de uitgaven en inkomsten en achterstanden in het opstellen van financiële overzichten. Daarnaast was de accountants dienst in 1987 onderbezet en in kwalitatief opzicht onvoldoen de. De Rekenkamer schrijft in haar rapport dat de minister activiteiten in gang heeft gezet om verbetering in de situatie aan te brengen. Zij betwijfelt echter of de (demissionaire) minister erin zal slagen om haar zaakjes op 1 januari 1990 voor elkaar te hebben. Dat is wel het doel. Volgens het ministerie wordt daaraan hard gewerkt. „Wij maken ons geen zorgen. We krijgen het echt wel voor el kaar voor 1 januari", aldus een woordvoerster. Rijkswaterstaat Bij Rijkswaterstaat is de boek houding nog het onduidelijkst, zo blijkt uit de bevindingen van de Rekenkamer. De lei ding krijgt onvoldoende infor matie over de voortgang van projecten en de daaraan ge koppelde kosten. Dat heeft weer tot gevolg dat het minis terie geen inlichtingen krijgt over het financiële reilen en zeilen van dit grote apparaat. Opvallend vindt de Rekenka mer het dat de ambtenaren van Rijkswaterstaat de voor schriften voor controle van werk van ingehuurde aanne mers niet naleven. De directie bruggen van Rijkswaterstaat spant hierbij de kroon. Ook het Rijkswegenfonds krijgt er van langs. De Reken kamer heeft niet kunnen be oordelen of de 1,4 miljard gul den aan uitgaven op de juiste wijze zijn besteed. Volgens de accountants van het ministerie wordt er bij het Rijkswegen fonds nog wel eens onzorgvul dig gehandeld, waardoor geld dat op de begroting van het departement thuishoort bij het wegenfonds terechtkomt en omgekeerd. DELFT In de Sovjetu nie werkt circa tachtig procent van de gehuwde vrouwen. De Nederlandse cijfers vallen daarbij ge heel in het niet. Slechts eenderde van de getrouw de vrouwen in ons land heeft een baan en de meesten houden op als er kinderen komen. Maar is de situatie zo ideaal in de Sovjetunie? Nee, het tegen deel is eerder het geval, bleek gisteren op een symposium van de Delftse Vrouwenraad over economische zelfstandig heid van vrouwen in Neder land en de Sovjetunie. De hoofdredacteur van het Russi sche vrouwenblad „Rabotniza" („De werkende vrouw", opla ge 20 miljoen), Zoja Krylowa, zette de problemen op een rij tje. Vooral de dubbele belasting van de Russische vrouwen is volgens haar een groot pro bleem. Want hoewel de vrou wen sinds de Stalin-tijd mas saal de arbeidsmarkt zijn opge- stroomd thuis blijven werd gezien als parasiteren ble ven zij ook primair de zorg voor huishouden en kinderen houden. Reden waarom, vol gens Zoja Krylowa, vrouwen ontlast moeten worden. Ze moeten weer meer tijd krijgen voor hun gezin. „Het aantal vakantiedagen voor vrouwen moet worden uitgebreid van de huidige 14 a 15 dagen naar 24 dagen. Het ouderschapsver lof moet worden verlengd en er moet een verbod komen op nachtarbeid voor vrouwen", aldus Krylowa. Vakantiedagen De zaal had met die opmerkin gen echter nogal wat moeite. „Waarom moeten we weer al lerlei uitzonderingsmaatrege len voor vrouwen gaan opstel len", merkte iemand op. „We moeten niet toe naar meer va kantiedagen. Het huishoude lijk werk moet tussen man en vrouw beter worden ver- fel»! Russische vrouwen aan het werk bij de lopende band foto: ap De ontwikkelingen in de Sov jetunie gaan op het ogenblik zelfs zo ver dat er gesproken wordt over de invoering van een kostwinnerstoeslag voor gezinnen waar de vrouw thuis blijft om de kinderen te ver zorgen. Deze plannen zijn vooral zo opvallend, omdat in ons land juist geprobeerd wordt vrouwen de arbeids markt op te krijgen door de kostwinnerstoeslag af te schaf fen. De Leuvense universitair do cent Katlijn Malfliet, die ge specialiseerd is in het vrou wen- en Sovjetrecht, zei er dit over: „We zien dat er in de Sovjetunie een andere econo mische beweging aan de gang is dan in Nederland. Men wil in de Sovjetunie efficiënter gaan produceren. Denk bij voorbeeld aan automatiseren. Dat betekent dat er arbeids plaatsen zullen gaan vervallen. En dat zijn die van de vrou wen", meent Malfliet. Daarom is de Sovjetleiding, volgens haar, de zorg voor het gezin en huishouden weer aan het pro pageren. Als voorbeelden ci teert ze artikelen uit de Russi sche pers. „In Nederland daar entegen zal in juist toenemen de mate een beroep op vrou wen worden gedaan voor de arbeidsmarkt. Dit met oog op de vergrijzing", aldus de Belgi sche. Krylowa was het echter met die zienswijze geheel oneens Volgens haar hebben de Russi sche plannen niets te maken met een of andere ideologie van de overheid, maar is het de wens van de Sovjetvrou wen zelf om het wat rustiger aan te doen. „Wij streven er naar dat de vrouwen niet meer zo hard hoeven te wer ken. Ik begrijp het niet als men zegt dat dat een ideologie van de staat is. Het is een idee van de vrouwenbeweging zelf". Huishouden Voor de meeste aanwezigen was het duidelijk dat de Ne derlandse vrouwen heel wat van de Russische ervaringen kunnen leren. Een baan bui tenshuis, oké. Maar dan moet ook het werk binnenshuis tus sen man en vrouw worden verdeeld, zo was de teneur. In Rusland zijn de mannen niet mee-geëmancipeerd, maar dat moet hier wel gebeuren. Ove rigens kon Krylowa zich ook wel in die houding vinden. Ook in haar land, vertelde ze, klagen vrouwen dat ze vrijwel helemaal alleen voor het huis houden moeten opdraaien. En kan de Sovjetunie nog wat van Nederland leren? Volgens Krylowa wel, daarbij wijzend op onder meer de blijf-van- mijn-lijf-huizen en bijvoor beeld de kindertelefoon in ons land. „Dat soort dingen heb ben wij niet. Ik denk dat het goed is om dergelijke ideeën uit andere landen te verzame- CLARISSE BUMA SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL Standaard Uitgever!). Antwerpen-Weesp. Zeedijk moet snel winkelstraat van formaat worden AMSTERDAM De Am sterdamse Zeedijk moet binnen twee jaar een win kelstraat van formaat zijn en 14.000 bezoekers per dag trekken. De „Dijk", vooral bekend als het cen trum van prostitutie en drugshandel in de hoofd stad, moet zich ontwikke len tot een winkelcen trum met kleinschalige speciaalzaken. Dat is de wens van de direc teur van de NV Economisch Herstel Zeedijk, J. Nieuweg. Om dat doel te bereiken is de Coöperatieve Vereniging Winkelstraat Zeedijk opge richt. De Vereniging hoopt vóór september dertig nieu we winkels op de Dijk te openen. Er zouden in totaal honderd a honderdveertig winkels moeten komen. De totale investeringskosten voor het opknappen en ge reed maken van de zestig panden bedragen 37 miljoen gulden. Uiterst toepasselijk werd het hotel aan de Zeedijk gisteren door het bedrijfschap Horeca uitgeroepn tot een vijfster ren-hotel, de hoogste catego rie in deze klassificatie. Het aantal vijf-sterren hotels in Nederland is daarmee geste gen tot 28. Momenteel heb ben 747 bedrijven één ster, 625 twee sterren, 441 drie sterren en 247 vier sterren. van Air Holland. Erik Hazelhoff Roelfzema en prins Bernhard voor de „Soldaat van Oranje", het nieuwe toestel NIEUWE TOESTELLEN „WILHELMINA" EN „SOLDAAT VAN ORANJE' SCHIPHOL Een betere combinatie was bijna niet mogelijk: Prins Bernhard en „Soldaat van Oranje" Erik Hazelhoff Roelfze ma, die gisteren op Schip hol beiden een Boeing 757 van Air Holland doopten. Op een zonovergoten po dium waren zij het mid delpunt van wat min of meer een historische ge beurtenis kan worden ge noemd. Naar vrijwel alle leden van de koninklijke familie is in een ver of recent verleden al eens een schip of vliegtuig ge noemd, maar de heden nog alom gewaardeerde koningin Wilhelmina moest het tot dus ver stellen met louter straatna men. Tot gisteren. Toen werd - eigenlijk veel te laat, ver zuchtten velen - haar naam aan een vliegtuig verbonden. De doop werd verricht door haar voormalige adjudant, de inmiddels 72-jarige, op Hawaii woonachtige Soldaat van Oranje, Erik Hazelhoff Roelf zema. En naar hem, of beter: naar zijn bijnaam werd het an dere toestel genoemd. In aanwezigheid van tiental len prominenten uit de zaken- en showwereld liet de verzets strijder van het eerste uur de champagne met een ferme worp tegen de vliegtuigneus uiteen spatten, heel wat min der bescheiden dan even daar voor prins Bernhard had ge daan. Voor de speciaal voor deze gelegenheid uit zijn Zuid franse woonstulp overgevlo gen ceremoniemeester Willem Duys was het bewijs geleverd: zowel prins Bernhard als Erik Hazelhoff Roelfzema kunnen de champagne voortaan beter drinken dan weggooien. De voormalig adjudant van koningin Wilhelmina was dui delijk ingenomen met de naamkeuze. „Eigenlijk is het zeer logisch dat de prins en ik hier staan", aldus Hazelhoff Roelfzema, „want van de prins kreeg ik destijds in Engeland mijn eerste vlieglessen". En over koningin Wilhelmina: „Zij heeft de Nederlandse be langen en het Nederlandse produkt altijd verdedigd, ook de luchtvaartbelangen. En dat terwijl zij in het geheel niet van vliegen hield; dat vond ze maar niks". Niet kisten „De eerste keer dat koningin Wilhelmina in een vliegtuig stapte was midden in de oor log, toen ze voor haar eigen veiligheid naar de VS zou gaan. Eerst vloog ze met een Nederlands vliegtuig en een Nederlandse bemanning naar Ierland. Van daaruit zoul met een Amerikaanse vil boot en een Amerikaanse! manning de rest van de I afleggen. Maar vlak voorl vertrek bleek dat het vf veel te slecht was; er kon J worden gevlogen. Waaropfe koningin de Amerikaanse bassadeur op haar hotelkai ontbood om hem in niet mif verstane bewoordingen te a gen: „We gaan hoe dan i vliegen, anders laat ik Nederlandse jongens weer I len, want die laten zich i' dat slechte weer niet kisteif Ook voor directeur Block van Air Holland wasl( niet meer dan logisch dani zijn twee nieuwe vliegtuij de namen „Soldaat van Orl je" en „Koningin WilhelmiiL kregen, omdat zijn vliegtuii in het internationale luchtvj keer de roepnaam „Orani voeren, ofwel oranje. NIJMEGEN Bij slechts 15 procent van de slechthorenden en doven in Nederland is de kans groot dat hun kinderen ook doof of slechthorend zijn. Dit blijkt uit een onderzoek dat gisteren gepresenteerd is door de Nijmeegse arts-assis tent P. van Rijn. Hij onder- Dove ouders kleine kans op doof kind zocht ruim 160 leerlingen en slechts 40 procent van de on- oud-leerlingen van een school derzochte kinderen is een er voor slechthorenden in Nijme- felijke oorzaak vastgesteld, gen. Volgens Van Rijn is het onderzoek representatief voor Doofheid bij de overige 60 pro- de situatie in Nederland. Bij cent is voor de helft veroor zaakt door ongeval of zielé Bij de andere helft kon de ciDari zaak niet achterhaald wonÉKX Volgens Van Rijn is erfelr3" heidsvoorlichting over dtf"" heid van groot belang. D» mee kan de ongerustheid I daarover vaak bestaat nomen worden. ZEVENTIG JAAR VROUWENKIESRECHT DEN HAAG „De Tweede Kamer is de tolk van het Nederlandse volk. Te weten, op vrouwen na, dat is mannelijke logica". Dit rijmpje dateert uit het eind van de vorige eeuw. Het was één van de ma nieren waarop vrouwen hun ongenoegen lieten blijken over het feit dat passief en actief kiesrecht slechts voorbehouden was aan voornamelijk welge stelde mannen. Ruim 25 jaar duurde de strijd voor het algemeen kiesrecht. Een strijd die, naarmate de tijd verstreek, steeds grimmiger werd. In 1917 kregen vrouwen dan eindelijk het recht gekozen te worden. Het actieve stem recht, het mogen kiezen, werd pas in 1919 in de grondwet ge regeld. Op 9 mei 1919, gisteren dus zeventig jaar geleden, ging de Tweede Kamer met deze 'wetswijziging akkoord. Dit feit werd in Den Haag door de Ne derlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen herdacht. De vereniging is de oudste emancipatie-organisatie van Nederland Zij is voortgeko men uit de Vereeniging voor V rouwenkiesrecht. Tijdens de viering werd aan demissionair staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnen landse zaken een brochure aangeboden met statistische gegevens over deelname van vrouwen aan de politiek. On danks zeventig jaar kiesrecht is het nog altijd somber gesteld met de actieve deelname van vrouwen aan de politiek. De Tweede Kamer bestaat voor nog geen kwart uit vrouwen. Eén op de vijf gemeenteraads leden is een vrouw en in de Provinciale Staten is dat één op vier. In benoemde politieke functies is de situatie al even bar. Slechts vier procent van de Nederlandse burgemeesters is een vrouw. Vrouwelijke commissarissen van de konin gin zijn er op dit moment in het geheel niet. Volgens De Graaff-Nauta blijkt uit de geringe deelname van vrouwen aan het politieke bedrijf dat de emancipatie nog altijd niet voltooid is. „Vrou wen worden wel geaccepteerd, maar nog altijd veel te weinig gestimuleerd. Maar ook het rollenpatroon eist nog steeds zijn tol evenals het grote te kort aan kinderopvang. Er zal nog veel inzet en energie van en voor vrouwen nodig zijn. We kunnen ons niet permitte ren nog eens zeventig jaar te moeten wachten voordat een evenredige vertegenwoordi ging van vrouwen in alle poli tieke geledingen gerealiseerd zal zijn", aldus de staatssecre taris. Tentoonstelling over Rusland in de Tweede Wereldoorlog OVERLOON - De ambas sadeur van de Sovjetunie, dr. A. Chikvaidze, heeft gisteren in het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmu seum in Overloon een tentoonstelling geopend die een beeld schetst van Rusland gedurende de Tweede Wereldoorlog. De expositie „Wij herinneren ons; Sovjet-Rusland kijkt terug op 1941-1945" is samengesteld door het ministerie van cul tuur van de Sovjetunie en het Sovjet Vredesfonds. Het is voor de eerste maal dat een Russische tentoonstelling van een dergelijke omvang over de Tweede Wereldoorlog buiten de Sovjetunie is te zien. In 1984 werd het museum in Overloon na een grondige re novatie heropend. Bij die gele genheid zei de militaire atta ché van de«Russische ambassa de tegen het museumbestuur dat hij onder de indruk was van de expositie. „Hij voegde daar echter aan toe dat er rj zijn mening te weinig dacht werd besteed aan def' die Rusland in die tijd hee gespeeld. Dat heeft ons aanr° denken gezet", aldus directr drs.S. Temming. Contact met de ambassade leidden£ uiteindelijk toe dat de Ru; bereid waren een expositie) te richten. Het museum r Overloon heeft de samensj Iers van de tentoonstellingfc^ leen gevraagd de nadruk^ leggen op de gevolgen die| oorlog heeft gehad op het T gelijks leven. "j'f De tentoonstelling, bestaai uit foto's, documenten enj' van voorwerpen, is nog te ij tot eind december. Daarnau in de permanente expositie!1 het Nationaal Oorlogs- en zetsmuseum meer aandé worden geschonken aan del die Rusland heeft gespeeld) de Tweede Wereldoorlog. <1 zijn er plannen om een Ned landse tentoonstelling in richten die te zijner tijd in Sovjetunie te zien zal zijn. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zatertf tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4