Protest tegen peuterspeelzaal Weinig belangstelling voor plannen raadhuis Sassenheim Nieuwe beheerder voor zwembad Voorschoten «VVV en SPN Kamervragen PPR over kroon jagers LEIDEN OMGEVING dóeOowiont WOENSDAG 10 MEI 1989 PAGINA 15 'b' ejaarde fietser omver gereden 3EGSTGEEST Een 74-jarige Katwijkse is gistermid- jag licht gewond geraakt bij een botsing op het fietspad angs de Rijnsburgerweg in Oegstgeest. De bejaarde rrouvv kwam uit Oegstgeest. Ze werd ingehaald door een 8-jarige Noordwijkse op de bromfiets. Bij het inhalen •aakte de bromfietsster het stuur van de Katwijkse. Die lelandde daardoor op' de grond en moest door omwonen- ]en met verwondingen aan het hoofd naar een dokter vorden gebracht. «I lirote oogst, bij snelheidscontrole W KATWIJK Bij een radarsnelheidscontrole op de In- lustrieweg zijn gisteren 87 overtredingen geconstateerd, ïfl )e automobilist met de hoogst gemeten snelheid reed 105 wi jlometer per uur. Er geldt daar een maximum van 50 zo iiometer. Videocamera gestolen NOORDWIJ- KERHOUT Bij een inbraak aan de Leeweg is gistermiddag rond kwart over een een videoca mera gestolen. De bewoners za gen twee dieven met de camera in een blauwe Hon da verdwijnen. De dieven had den een schuif pui aan de ach terzijde openge broken om bin nen te komen. Bewoners willen woonerf VALKENBURG De bewoners van de Burgemeester N. van 't Woutlaan willen een woonerf in hun straat. Dat stelde een bewo ner gisteravond tijdens de com missie ruimtelijke ordening en verkeer. Hij wees op de gevaarlij ke situatie voor de kinderen in deze straat die uitkomt op Joght- laan zonder stoep, maar wel met druk en snel rijdend autoverkeer. Het is niet de eerste keer dat de bewoners van de Burgemeester N. van 't Woutlaan een verzoek in deze richting hebben gedaan. Tot nu toe hebben ze niets van de ge meente Valkenburg te horen ge kregen. Personenauto uitgebrand VOORSCHOTEN De personenauto van een Voorschotenaar is gis termiddag door nog on bekende oorzaak in brand gevlogen. De au tomobilist reed op de Raadhuislaan in de richting van Vlietwijk toen ter hoogte van Vlietzicht de motor van zijn wagen spontaan in brand vloog. De brand weer moest er aan te pas komen om het vuur te doven. Ondanks snel ingrijpen van de brand weer brandde de Ford voor een groot deel uit. Dieven aangehouden in De Zilk en Oegstgeest DE ZILK/OEGSTGEEST De politie van Hillegom heeft gistermiddag rond zes uur een 32-jarige Amsterdammer aangehouden. De man had kort ervoor op de Beukenlaan in De Zilk een brom fiets gestolen. Hij heeft de diefstal bij verhoor toegegeven. Een 18-jarige Oegst- geestenaar is vannacht op heterdaad be trapt met een gestolen fiets. De Oegst- geestenaar was om halt twee 's nachts bezig met het schuren van een fiets op de Thorbeckelaan in Oegstgeest. Surveil lerende agenten hoorden dit en gingen een kijkje nemen. Ze vonden het tijdstip om een fiets te schuren dermate vreemd dat ze de Oegstgeestenaar doorvroegen over de herkomst van de fiets. Die bleek net even daarvoor gestolen te zijn bij het Leidse station. Inbraak in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN Onbekenden hebben gisteren een video en een horloge buitge maakt bij een in braak in een wo ning aan de Deel in Koudekerk. De inbrekers kwamen de wo ning binnen door de achterdeur uit de sponningen te lichten. De be woners ontdek ten de diefstal pas 's morgens vroeg. Valkenburgers eisen vrije toegang tot gemeentehuis VALKENBURGERS De Valkenburgers G. Springer sr. en G. Spinger jr. willen weer vrije toegang tot het ge meentehuis van Valkenburg. Dit werd gisteren in de commissie beroep en bezwaar betoogd door hun raadsman D.M. van Genderen. Het tweetal mag nu alleen na af spraak het raadhuis bezoeken. Vader en zoon is de toegang ontzegd nadat zij in novem ber 1988 in het gemeentehuis van Valkenburg ruzie had den gekregen met een ambtenaar. Hierbij werden zij handtastelijk. De twee zijn door de politierechter voor dit voorbal veroordeeld. Vader en zoon waren het oneens met de gang van zaken rond het inrichten van het woon wagenkampje in Valkenburg. Mr. Van Genderen wees burgemeester C. Sinke en de commissie op het feit dat de gemeente Valkenburg grove fouten had gemaakt. Zo noemde hij het te laat opleveren van gas, water en elek tra. De commissie was van mening dat er geen goed over leg geweest tussen de ambtenaar en de twee Valkenbur- elfJOORDWIJK De a, Jtichting Promotie Noord- /ijk (SPN) en de Noord- vijkse VVV gaan op in én toeristische organisa- 2 ie. Na maanden van in- a/ensief overleg zijn bestu- en en directies van beide 1 rganisaties tot de conclu- Pie gekomen dat in belang an an de badplaats gekozen i' i [ïoet worden voor totale n i amenwerking. oe n de komende maanden zal •n gtracht worden deze samen- i (rerking en integratie vorm te even. De leden van de raden zt an toezicht van beide stich- 'et ngen hebben zich en aanzien ikt an dit voorstel positief uitge- 33i jroken. We oordwijk gaat zich twee rajnaanden lang presenteren in tillen etalage van de Brusselse oeestiging van het Nederlands nu ureau voor Toerisme. De 1 resentatie is op touw gezet "'«oor de VVV Noordwijk in sa- e lenwerking met de Stichting 33t romotie Noordwijk. Het doel ye vooral Belgische vakantie- Vangers naar Noordwijk te fikken. De topdrukte van de >ot gelopen twee weekeinden m as vooral te danken aan ranse en Amerikaanse toeris- n, die naast de traditionele ■saiuitse en Nederlandse bezoe- 'n ;rs de badplaats bevolkten. m et zonnige lenteweer van de v gelopen weken zorgde in ko oordwijk overigens voor top rak -ukte en een topomzet in de -s >reca. Door de grote interesse ui in touroperators en buson- 'i xnemingen en de toevloed in dagjesmensen was er geen a 1 d meer te krijgen. De ac- >mmodatie in de regio moest 41 toom soelaas bieden. 2 lietaanplant icscherm l Cagerplassen 'ARMOND P. van 'cjfeemst, gedeputeerde van lid-Holland voor recreatie, -ziejatuur en landschap, heeft janmiddag de laatste hand ge- j'rigd aan de rietaanplant aan teinle zuidoever van de Kooipol- langs het Norremeer. In lit deel van de Kagerplassen over een lengte van 300 Jeter nagenoeg geen riet 09;jieer aanwezig. De provincie >te ijuid-Holland heeft 50.000 gul- in beschikbaar gesteld voor verbetering van de oever, rietaanplant was noodzake- jk geworden door de snelle 'a,t)iname van de rietbeschoeiing nn de Kagerplassen. De xk toegenomen waterrecre- 45lie is de grootste boosdoener, deliiet aanleggen van boten en de "'A )ge golven van de plezier- lartuigen zorgen voor de ieeste schade aan de .natuur- jke walbegroeiing. Volgens in woordvoerder van de pro vincie verdienen de hoge kos- lviesjn van de aanplant zichzelf 2olfrug. Op de lange duur zal it onderhoud van de water- jring goedkoper uitvallen. u,pvendien heeft het riet een 'aterzuiverende werking. provincie wil overigens le oevers van de Kagerplas- in onder handen nemen. Dat oet projectgewijs gaan ge- Buren. De werkzaamheden [orden uitgevoerd in samen- [erking met het waterschap Oude Veenen. VOORHOUT Zes be woners van de Waterlelie- weg in de wijk Oosthout maken bezwaar tegen de bouw van een peuter speelzaal aan de Bloemen- schans. Gisteravond licht te bewoner J.J. van den Bosch nog eens duidelijk de bezwaren toe. Hij deed dat voorafgaande aan de vergadering van de raads commissie ruimtelijke or dening. Woordvoerder Van den Bosch zei dat men niet kon instem men met de vanzelfsprekend heid waarmee vrijstelling wordt gegeven aan de voor schriften van het geldende be stemmingsplan. „Groen en speelvoorzieningen blijven noodzakelijk. De spreiding daarvan in de wijk is een in vestering die je niet zo snel moet prijsgeven", zo vond Van den Bosch. Ook zeggen de be zwaarmakers dat het karakter van de wijk nu en straks door een open groene ruimte wordt bepaald. De bewoners zeggen indertijd bewust gekozen te hebben voor die woningen die volgens het bestemmingsplan aan deze open ruimte grenzen en zij vinden nu dat zij in hun leefsfeer worden benadeeld. Daarbij benadrukte Van den Bosch dat de bewoners zich min of meer „genomen" voe len. „Bij de aankoop van de woning gold als argument dat een vrijere ruimte achter de woning het gemis aan subsidie, premie C, zou compenseren. Dit heeft de kopers indertijd doen kiezen voor juist deze woningen in plaats van ande re, toen nog te koop zijnde en wél gesubsidieerde woningen. Gezien tegen de huidige voor nemens van burgemeester en wethouders zijn wij dus 6.500 gulden misgelopen", zo consta teerde Van den Bosch. Wel liet hij weten dat de be woners de bouw van een peu terspeelzaal niet in de weg willen staan. Van den Bosch pleitte voor een betere centra le ligging elders in de wijk waarbij „geen karakteristieke wijkstructuur, noch toekom stinvesteringen, noch persoon lijke, zwaarwegende aspecten in het geding zijn". Wethouder IJdo vroeg of de bewoners eventueel genoegen zouden nemen met een aan te leggen groenafscheiding van circa 1 meter tussen hun terrein en dat van de peuterspeelzaal, maar daar reageerde Van den Bosch afwijzend op. La Muerte. Anti-semi tism e Professor D. van Arkel houdt morgenavond een lezing over antisemitisme in Oegst geest. Plaats van handeling is het Koetshuis van Kasteel Oud Poelgeest. Entree f7,50 K&0/CJP/65+ ƒ5. Jungle In jongerencentrum Ex Voto in Voorhout wordt vrijdag en zaterdag een jungleweek- einde gehouden. Bezoekers worden geacht zich te ver mommen. Op beide avonden kan men er vanaf half tien terecht. Vrijdag is de toegang gratis, zaterdag moeten leden f4 en niet-leden f6 betalen vanwege de show „Son of Expositie Tarzan genoemde trash-pop en tracht daarmee door te bre ken in het underground-cir cuit. Het optreden begint om half elf, maar de zaal gaat om negen uur open. De entree kost f6, leden moeten f4 be talen. La Muerte De Brusselse formatie La Muerte treedt vrijdaga vond op in jongerencentrum Mag- nifiosi aan de Ruishornlaan in Lisse. De groep maakt zo- In de bibliotheek in Voor hout zijn tot en met 30 mei schilderijen te zien van Ellen Brouwer en keramiek van Corrie Brouwer. De expositie is te bezichtigen tijdens de openingstijden van de biblio theek. Dronken man valt van fiets LEIDERDORP Een fietser uit Leiderdorp die te diep in het glaasje had gekeken is gis teravond van zijn fiets geval len en in het ziekenhuis be land. De man reed op de krui sing Van der Valk Bouman- weg/Tollenaersingel waar voorbijgangers de man al slin gerend op de stoep zagen val len. De man liep schaafwon den op in het gezicht en is voor behandeling overge bracht naar het Diaconessen- huis in Leiden. Ton voor tribune Katwijk KATWIJK De voetbalver- eniging Katwijk krijgt een ton van de gemeente voor de bouw van een nieuwe tribune. Daarop moet plaats zijn voor 600 toeschouwers. De voetbal vereniging heeft op dit mo ment een oude tribune waarop plaats is voor 240 personen. Deze tribune is nog afkomstig van het voormalige terrein De Hoornes, omdat bij de aanleg van de nieuwe accommodatie in De Krom geen tribune was neergezet. De tribune is in middels erg oud en te klein ge worden. Een nieuwe kost 186.000 gulden. Brandweergarage Valkenburg De nieuwe brandweergarage van Valkenburg wordt ge bouwd naast de gemeente werkplaats aan de Achterweg. Gisteren werd in de commissie algemene zaken door ing. J. Splinter een maquette van het gebouw getoond. De garage heeft laagbouw voor admini stratie en instructieruimte en hoogbouw voor de brandweer auto's met daartussen een functionele tussengang. D. de Vries (CDA) vond dat er te wei nig uitgangen in de aanwezig zijn. Ook P.T. Mizèe (VVD) had kritiek op de ruimte die onvoldoende zou zijn voor de brandweermannen die zich snel moeten omkleden. Verder vroeg de VVD'er of er buiten voldoende ruimte beschikbaar was voor een toegangsweg. Burgemeester C. Sinke noem de het terrein ruim voldoende, bovendien zal er parkeergele genheid zijn voor 14 auto's. FOTO: PR SASSENHEIM Een veertigtal inwoners van Sassenheim heeft gisteren de presentatie van de plannen voor het nieuwe raadhuis bezocht. Onder voorzitterschap van loco- burgemeester J. Dreef werden in de Oude Tol de drie plannen toegelicht. Het is nog maar de vraag of de architecten Tauber Alkmaar B.V., Stuurman Partners B.V. uit Waddinxveen en B. en D architecten uit Oosterhout in genomen zouden zijn geweest - indien ze de avond hadden bij gewoond - met de schamele presentatie en beoordeling van hun inzendingen. Duidelijk werd evenwel dat men vrijwel unaniem van oordeel was, dat het ontwerp van Tauber een al te opvallende en zeker niet ge wenste overeenkomst vertoont met het nog te bouwen raad huis in Voorhout. Ook de voorgestelde toren in de Sas- senheimse versie werd door de aanwezigen als zinloos erva ren. Het gebouw dat qua op pervlak 10 procent te klein uit zou vallen en bovendien het geraamde budget van zeven miljoen met vier ton over schrijdt lijkt op voorhand de concurrentie met de beide an dere architecten niet te kun nen doorstaan. De heer H. Heuer hield een warm pleidooi voor de realisa tie van het plan van B. en D. architecten dat zijns inziens het meest rekening houdt met de bestaande groenvoorzienin gen, de nabijheid van het Oude Koningshuys en de aan wezige waterpartijen die in het ontwerp op vernuftige wijze zijn opgenomen. Wethouder Dreef, die bena drukte dat het nieuwe ge meentehuis behalve een aan trekkelijke vormgeving ook moet beschikken over een pro- duktieverhogende werking, belichtte gisteravond verschil lende aspecten van de interne organisatie van de geschetste gebouwen. De looplijnen en de situering van de afdeling bur gerzaken en welzijn zouden doorslaggevend zijn. De heer W. Kuyck vroeg zich af of het plein dat overblijft voor het raadhuis groot genoeg zou zijn voor de wekelijks markt. „Daar is", stelde hij vast, „toch 2700 vierkante meter voor no dig. Een aantal groenvoorzie ningen zou dan moeten ver vallen". Wethouder H. Drenth: „Er moet nog heel wat water door de Rijn stromen voor de weekmarkt in het Konings park komt". Ook voor de jaar lijkse kermis zal een oplossing gevonden moeten worden. Het voorstel van Kuyck om het geprojecteerde gemeente huis meer naar de Willibror- duslaan te verplaatsen om ruimte te creëeren voor aller lei activiteiten werd door Drenth van de hand gewezen. Drenth verklaarde dat de ge plande situering van het raad huis op 30 a 40 meter van de Willibrorduslaan te maken heeft met eventuele uitbrei dingsmogelijkheden van het gemeentehuis. Over het aantal parkeerplaatsen en de lokatie hiervan werd gisteravond geen duidelijkheid verkregen. „Er is nog volop kans voor overleg" beloofde Dreef de omwonenden. Voorlopig buigt een beoorde lingscommissie zich over de plannen voor de nieuwbouw en de financiële haalbaarheid daarvan. Alvorens verdere stappen ondernomen zullen worden is het wachten op een rapportage van de bevindin gen van de betreffende groe pering. Het bestemmingsplan Koningspark zal met ingang van volgende week ter visie liggen. „En dan maar hopen", merkte een niet al te optimisti sche toehoorder gisteravond op, „dat het niet, zoals dat in Zaltbommel het geval was, 70 jaar duurt voor het nieuwe ge meentehuis er staat". Keukenhof met Pinksteren ook 's avonds open LISSE De bloemententoon stelling Keukenhof is in het Pinksterweekeinde ook 's avonds geopend. Op zaterdag-, zondag- en maandagavond kan men er van zes tot negen uur terecht tegen een geredu ceerd tarief. Iedereen mag op een kinderkaartje van ƒ6 naar binnen. De kassa's gaan om half acht dicht. rrovincie: nieuwbouw bejaarden huizen vrijwel onmogelijk IIDEN/REGIO De pro- ïcie Zuid-Holland gaat sa- :n met dc andere provincies de vier grote steden een ingend beroep doen op de 'erheid om het budget voor •f ouderenbeleid te verho- i. Het budget loopt niet in pas met de vergrijzing van bevolking en de grotere j keirgbehoefte van ouderen. meln van de gevolgen is, dat Sefuwbouw t>ijna onmogelijk e ja| Dit staat in het Vooront- is eièrpplan Ouderenbeleid 1990- Ikaal92, dat Gedeputeerde Staten [rli^l|bben vastgesteld. Eurf provincie streeft naar één Jeuwbouwproject per jaar in [bieden waar een tekort aan patsen is. Daaronder valt on- gduir meer de Bollenstreek met BBOül^ijk en Valkenburg. In de ieeiübllenstreek zijn te veel psy chogeriatrische bedden en te luofleinig somatische bedden. In p regio Leiden daarentegen is de situatie omgekeerd. De situ atie in de Bollenstreek zal daarom worden verevend met die in de regio Leiden. Het nieuwbouwinitiatief in Kat wijk is voorlopig van de baan, omdat andere ideeën zijn ont wikkeld zoals het oprichten van kleinschalige eenheden die gekoppeld worden aan be staande verzorgingshuizen. De provincie staat afwijzend tegenover nieuwbouw in de gemeente Leimuiden. Nieuw bouwprojecten moeten aan de voorwaarde voldoen dat ze niet-signatuurgebonden zijn. De provincie streeft naar een verhouding van 50 procent signatuurgebonden en 50 pro cent algemene instellingen. Naast één nieuwbouwproject per jaar wil de provincie per jaar een aantal renovaties uit voeren, die echter budgettair neutraal moeten zijn. Klaverweide wint korfbal- toernooi Het team van Openbare Basisschool Klaverweide kwam gisteren tijdens de finales van het school- korfbaltoernooi in Noordwijk als overwinnaar uit de strijd. Tweede werd de Vierboet en de Schapendel veroverde in de poule van de groepen 7 en 8 de derde plaats. Bij de jongere leerlingen uit de groepen 5 en 6 was het de Vierboet die met de hoogste eer ging strijken. De Schapendel werd tweede en Klaverweide derde. Twintig teams hadden zich opgegeven voor het jaarlijkse korfbaltoernooi, georganiseerd door korfbalvereniging Fluks. Volgens de organisatie een ongekend grote opkomst. Ook de publieke belangstelling was zowel gisteren als eergisteren erg groot. VOORSCHOTEN Het beheer en de exploitatie van het recreatiebad Het Wedde zal met ingang van 1 juli 1989 overgedragen worden aan een door Sportfondsen Nederland N.V. te Amsterdam op te richten besloten vennoot schap Sportfondsen Voor schoten. Over deze privatisering van het gemeentelijk zwembad zullen vanavond de commis sies welzijn en financiën een advies moeten uitbrengen. Bij een gunstig advies kan het be sluit dan eind van deze maand genomen worden. Voor een to tale overdracht van het zwem bad waren geen kandidaten te vinden. Met de oprichting van een B.V. Sportfondsen Voor schoten wordt bereikt: een blijvende gemeentelijke be stuurlijke en financiële in breng in het zwembadbeleid, het benutten van een landelijk management-systeem en goede waarborgen voor de rechtspo sitie van het personeel. De duur van de overeenkomst is vijf jaar. Het tekort van Het Wedde wordt geraamd op 828.058 gul den met kapitaalslasten en 252.413 gulden zonder kapi- taallasten. Op grond van de gemiddelde badbezetting is na gegaan of het niet verstandig is om het aantal* recreatiezwe- muren te beperken. Thans is er 42% uur recreatief zwem men, dat wordt teruggebracht tot 27% uur. De zwemvereni gingen raken op de duur hun instructielessen kwijt. Dat is een harde klap voor de zwem verenigingen, die niet alleen verdiensten, maar ook hun le- denaanwas kregen via zwe- minstructielessen. Er komt een afvloeiingsregeling van enkele jaren, waarbij afgesproken is dat Sportfondsen zeer nauw gaat samenwerken met de bei de zwemverenigingen. De ho- recavoorziening blijft bij de fa milie Spoor. Het contract tus sen gemeente en de familie Spoor wordt overgenomen door Sportfondsen, terwijl de horeca in de „natte" sector uit gebreid gaat worden. Uit het inspectierapport van Sport fondsen blijkt dat er direct een bedrag van 308.000 gulden no dig is voor onderhoud en nieu we voorzieningen. LEIDEN Ria Beckers, voor zitter van de tweede kamer fractie van de PPR, heeft gis teren schriftelijke vragen ge steld over de plezierjacht van vrienden van het Koninklijk Huis in de Zuidhollandse dui nen. Volgens de stichting Duinbe houd vinden er in het Kroon domein regelmatig plezierjach ten plaats, onder meer op vos sen. De stichting spreekt de beweringen van kroonjagers en de Rijksvoorlichtingsdienst tegen, dat het zou gaan c heersjachten, die er op gericht zijn de vossenpopulatie op peil te houden. Ook berichten dat er geen vrienden van het Ko ninklijk Huis bij de jacht be trokken zouden zijn geweest, worden door Duinbehoud weersproken. De stichting er kent dat sommige jagers mis schien ten onrechte in op spraak zijn gebracht, maar vindt dat de onaanvaardbaar heid van de jachtpraktijk als geheel overheerst over de goe de wil van enkelen. Omdat het jachtrecht van het Kroondomein bij het Konink lijk Huis berust, is op 18 april een brief naar de Koningin ge stuurd waarin de problemen onder haar aandacht worden gebracht. De Rijksvoorlich tingsdienst heeft inmiddels toegezegd, dat er antwoord komt. Wanneer dat antwoord komt is nog niet bekend. Het antwoord op de schriftelijke vragen van mevrouw Beckers wordt over een maand ver wacht.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15