Nieuwkoop verhoogt belastingen Fietsenstalling bij watertoren Overlast ver stal moet toch dicht dagpuzzel «>61 Schouderkarbonadt koolrabi met t®GE tomatensaus en aardappelen citroengriesmeelrla met aardbeien lelani len n Koolrabi hoort bij de Kv0icle minder bekende groent De smaak van koolrabi lij veel op die van bloemko het schoonmaken is mees een kwestie van dun sc/JLtTC len, maar soms moeten nog wat harde vezels Wk/vTI den verwijderd. Voor twee personen heeft x nodig: 2 schouderkarboi -ji0m den, 25 g margarine, ui, zo j]0m peper, paprikapoeder, bas', cum; 0,5 kg koolrabi, zout, ui, margarine, 1,5 dl wa ter, h bouillonblokje, tomatenj ree naar smaak, 10 g mai na, peterselie; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 30 g grj meel, 30 g suiker, 1 lepel troensap, citroenaroma, aardbeien, basterdsuiLyfc naar smaak. Schroei de karbonaden beide kanten dicht - ze zie. J dan grijs - in hete niargai ensi' en teniper vervolgens vuur. Bestrooi het vlees zout en bak het bruin, op laatst met wat snippers ui. het deksel schuin op de pan schenk daar zo veel lauw ter op dat het erge bruisen het vet minder begint te w den. Voeg de kruiden toe stoof het vlees - onder een kele keer omleggen - in uur mals. Schil de koolrabi's, spoel ze an t en snijd ze in reepjes. Zei groente op met weinig kok an d water en zout en kook haai wok tien mil? uten gaar. Fruit kit ot gesneden ui glazig in de a )aan gar me, voeg water, bouillon e blokje en tomatenpuree toe estig laat het mengsel vijf mi nu urea koken. Meng een papje i resei maizena en weinig koud vvd0or en kook dit al roerende minuut mee met de tomair, bouillon. Maak het sausje smaak af met zout en fijt inge knipte peterselie en /neng,kke de uitgelekte koolrabi doorfgele Breng de helft van de iTi a aan de kook en strooi ei n roerende een mengsel griesmeel en suiker in. Laai u vla onder geregeld roeren minuten zacht koken en m et zi haar vervolgens van het v gelo met de overgebleven ko oorc melk. Snijd de schoongemaakt te aardbeien in stukjes meng deze met basterdsuia\ Laat de stukjes aardbei half uur staan en meng ze met citroensap en -aroma ed de afgekoelde vla. JEA1 lustri ra inoet iame etrac (rerki nger dienstuerlenir APOTHEKEN De avond diensten van de apotheken gio Leiden worden waargenij door de apotheken die ook dienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKE» ZEN LEIDEN Ongevallend elke dag Academisch Ziekenhuisl halve van dinsdag 13.00 u. tot dag 13.00 u. (Diaconessenhuis nieken tel 155543, afdeling S.C.I 175639) en van vrijdag 13.00 i zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zie De Geneeskundige Dienst Lek verhuisd van de Roodenburgers in Leiden naar de Cronesteir' 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING GEBOREN KIND Hulpverlenir ongewenste zwangerschap der en kind. Bel tel. 071-896309;! 897762; 033-620244 (dit laatste mer is dag en nacht bereikbaar)! BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN^ Diaconessenhuis: Bezoekuur lijks van 16.00 tot 17.00 i 18.30 tot 19.30 uur. Kinderafdfnar dagelijks van 14.00 tot 20.00. f meer dan twee bezoekers per pair' Sint Elizabeth-ziekenhui8: Volre senen dagelijks van 14.00-14.45 itie i van 18.30-19.30 u.; klasse-afdelijet a ook 11.15-12.00 u. Kraamafdqb dag. van 15.00-16.00 u. en var 19.30 u. en van 19.30-21.00 i voor vaders. Kinderafdeling 15.00-18.30 u. CCU (hartbewajjke dag. van 14.00-14.30 u. ei 19.30 u. Intensieve verpleging: fcncj 14.00- 19.00 u. Sport-Medisch Adv» trum: Spreekt FIGUURPUZZEL Horizontaal: 1 zinnebeeldig k ken; 4 kleine inham; 6 lijst m namen van kandidaten; 7 schC heidsleer; 11 kloosteroverste;) belastingpachter in vroegere ja Verticaal: 1 regeling van gies voor toeristen; 2 in elkaali graad van warmte; 4 tolletartikij;,^ huisdier; 8 raadgeving; 9 klC groep van uitgelezenen; 10 Eurcf OPLOSSING laats •J9| ot :ei|r n :d|» 8 'ie>j S 'Lue>| Unnje-iadui? lueeuj z Uueiua6uejje :|bbo)ï w •jeeuWle Zi ijopd w leoueiuse i lageujaoge 9 :>(8ej>) f Unnquue :|Betuorfeinj LEIDEN OMGEVING Qtid&lQowuvnt woensdag io mei i9S9 pagina.. Pastoraal werkster Dingjan gediplomeerd ZOETERWOUDE Mevrouw Thea Dingjan- Zonneveld, sinds het begin van dit jaar verbon den aan de Zoeterwoudse parochie Sint Jan's Onthoofding, heeft haar vierjarige studie aan de Katholieke Theologische Universiteit van Am sterdam met succes afgesloten. Dat gebeurde door de goedkeuring van haar werkstuk en de uitreiking van het diploma als pastoraal werk ster. Reeds tijdens haar studie liep de in Leider dorp woonachtige mevrouw Dingjan stage in de Zoeterwoudse parochie. Onder haar leiding wer den inmiddels diverse nieuwe initiatieven ont plooid. Drie parochianen hebben hun certificaat ontvangen voor hun tweejarige studie aan de Pastorale School te Leiden. Het zijn de dames M. Jansen-Kuijf en H. van Winden-Valentijn en de heer Th. van Roosmalen. De twee laatstgenoem den zullen hun studie nog met een jaar verlen gen en zich specialiseren. Eén coördinatiepunt voor Koudekerk en Hazerswoude KOUDEKERK AAN DEN RIJN Er bestaan plannen om tot de oprichting van één centraal coördinatiepunt te komen. Daar kunnen inwoners van Hazerswoude Rijndijk en Koudekerk dan terecht als er op een of andere manier hulp nodig is. Het coördi natiepunt zorgt er dan voor dat de juiste instantie hulp biedt bij bepaalde problemen. De initiatiefnemers tot het opzetten van het coördinatiepunt, F. Zandbergen en G. Huson, zijn van mening dat er nu een veel te onoverzichtelijke lijst van hulpverlenende instanties bestaat. Het komt voor dat het veel te lang duurt eer de juiste hulp onderweg is. Het ligt in de bedoeling dat getrainde vrijwilligers het coördi natiepunt gaan bemannen. Als de plannen doorgaan, is één tele foontje naar het meldpunt genoeg. Na het aanhoren van de pro blemen zoekt men daar snel de juiste hulplijn op. Om de behoef te aan de haalbaarheid van een dergelijke centrale hulpverle ning te peilen, krijgen de Koudekerkers en de Rijndijkers deze week een enquêteformulier in de bus. Daarop kan aangegeven worden aan welk soort hulp geregeld behoefte is. Anderhalve ton voor aanpak dorpsvernieuwing TER AAR De gemeente Ter Aar ontvangt voor dit jaar van de provincie Zuid-Holland ruim 141.000 gulden voor de dorpsver nieuwing. Het geld wordt voornamelijk gebruikt voor werkzaamheden aan de riolering. Voorts wordt er 30.000 gulden opzij ge legd voor de verbetering van woningen die in parti culiere handen zijn. Het gemeentelijke monumen tenfonds kan rekenen op een bijdrage van 20.000 gulden. Politie pakt vandalen op LEIDERDORP Twee 21-jari- ge inwoners van Leiden zijn vannacht op de Touwbaan in Leiderdorp aangehouden voor het plegen van vernielingen. De jongens vernielden ruiten en spiegels van auto's die stonden geparkeerd bij een garagebedrijf aan de Touwbaan. Ook werden de benzineslangen uit -de pom pen gerukt en op straat gegooid. De jongens togen daarop naar de Weversbaan waar bij een bedrijf een ruit werd ingeslagen. Om wonenden die door het kabaal uit hun slaap werden gehaald, waarschuwden de politie. De jongens zitten nog vast op het bureau. Nieuwveen bespaart fors op aanleg van rijwielpad NIEUWVEEN De gemeente Nieuwveen hoeft slechts een bedrag van 110.000 gulden bij te dragen aan de aanleg van het fietspad langs de Oude Spoorbaan. Vorig jaar had de gemeenteraad nog twee ton beschikbaar gesteld. Als gevolg van de reeds begonnen werkzaamheden langs deze weg is er volgens de heer J. van Dam (CDA) een levens gevaarlijke situatie voor fietsers ontstaan. Hij pleit te dan ook voor het nemen van veiligheidsmaatre gelen. Voorzitter G. Pulleman beloofde hier aan dacht aan te zullen besteden. De commissies open bare werken en financiën stemden gisteravond in het grootste deel van deze meevaller te besteden aan de uitbreiding van de algemene begraafplaats. Met deze uitbreiding is en totaalbedrag gemoeid van 150.000 gulden. De commissie financiën ging gisteren akkoord met de uitbreiding van de be graafplaats. Bomen Nieuweweg mogelijk behouden ZOETERWOUDE Er is nog hoop voor de 194 bo men langs de noordzijde van de Nieuweweg in Zoeterwoude. Nader on derzoek zal moeten uitwij zen of er alternatieven zijn waardoor de bomen behouden kunnen blijven. Dat is de uitkomst van de discussie in de commissie openbare werken. Zoals bekend zouden de bo men moeten wijken in ver band met de reconstructie van de Nieuweweg. Wel is het van meet af aan de bedoeling ge weest voor nieuwe, jonge aan plant te zorgen. Nadat me vrouw M. de Blok-Redelijk een protest had laten horen kwam de zaak in een ander daglicht. Zeker nadat de frac tie van Progressief Zoeterwou de een ommezwaai had ge maakt en nu vecht voor het behoud van de huidige bomen. Nader onderzoek zal moeten uitwijzen of het eventueel mo gelijk is de bomen met kluit en al te verplaatsen. Wellicht is zelfs een nieuwe toplaag op de Nieuweweg voldoende al schijnt met name de fundering van de weg er slecht aan toe te Overigens is er niet al nauwe lijks gesproken over het aan tasten van de wortels van de bomen aan de zuidzijde indien de fundering van het wegdek vernieuwd moet worden. De wortels van de bomen zullen ongetwijfeld tot in de funde ring doorlopen. Gevolg kan zijn dat dse bomen aan deze zijde ook een flinke „klap" krijgen. Namens het waterschap De Ommedijck sprak de heer G. Belt. Hij is van mening dat de bomen aan de noordzijde wel weg moeten om vervolgens de bomen aan de andere zijde te kunnen redden en tevens een goede berm te krijgen. De zorg van het waterschap is immers een goede waterhuishouding en die komt, door verzakking, nu in gevaar. De progressie ven delen overigens niet de mening van het college van burgemeester en wethouders dat de Nieuweweg zo slecht is. Als eenvoudige verbindings weg tussen de dorpskern en de Weipoort is de weg alleszins acceptabel, aldus de progres sieven. Het sluipverkeer op de weg zal, bij een beter wegdek, eerder toe- dan* afnemen, zo is de mening. Nieuwveen krijgt parkeerterrein voor vrachtwagens NIEUWVEEN De gemeen- te Nieuwveen is van plan een parkeerterrein voor vrachtwa gens aan te leggen. Gedacht wordt aan het gebied naast de rioolwaterzuivering aan de Nieuwveenseweg richting Nieuwkoop. Dit terrein grenst aan een industriegebied dat Nieuwveen en Zevenhoven sa men. willen gaan ontwikkelen. De commissie financiën stelde gisteravond alvast 50.000 gul den beschikbaar voor de aan leg van het parkeerterrein. Door de beperkte parkeer ruimte aan de Hogedijk en de regelmatige vernielingen aan en inbraken in vrachtwagens die daar geparkeerd staan, komt het regelmatig voor dat, ondanks dat dit verboden is. vrachtwagens in de woonwijk worden geparkeerd. Overigens deelde burgemees ter M.J.J.M. Boelen gister avond mee dat uit een enquête is gebleken dat er veel belang stelling is van de Nieuwveense bedrijven om eventueel te ver huizen naar een industrieter rein. Volgens Boelen heeft de huidige eigenaar van het ge bied naast de waterzuivering laten weten niet onwillend te staan tegenover verkoop. Nieuwveen krijgt voor dit jaar, in het kader van de stads- en dorpsvernieuwing een provin ciale bijdrage van 83.504 gul den. Samen met het resteren de bedrag van 1988 is er dit jaar 158.000 te besteden. Naast het toekennen van de 50 mille voor het parkeerterrein, stem de de commissie financiën er gisteravond mee in 20.000 gul den te gebruiken voor de par ticuliere woningverbetering. Aan het aanbrengen van ver- keersremmende maatregelen in de wijk Schoterveld wordt 88.000 gulden besteed. De tota le kosten van deze maatrege len bedragen 144.800 gulden. Alkemade beschermt gebied Lasso-Zuid NIEUWKOOP Met een forse belastingverhoging en hogere toegangsprijzen voor zwembad De Wel willen burgemeester en wethouders van Nieuw koop het dreigende tekort op de begroting voor 1990 dekken. Het college doet de voorstellen in een nota met uitgangspunten voor 1990, die morgen aan de gemeenteraad wordt aan geboden. B en W komen met de drasti sche maatregelen omdat er geen andere mogelijkheid is om de noodzakelijke investe ringen in Nieuwkoop te kun nen bekostigen. In de nota schrijft het college dat een be lastingverhoging met 14 pro cent noodzakelijk is. De toe gangsbewijzen voor het zwem bad zouden met 3 procent om hoog moeten. Gebeurt dat niet, dan kan de gemeente haar ta ken niet naar behoren uitvoe ren, aldus het college. Eerdere bezuinigingen hebben bedroe vend weinig resultaat opgele verd. Een tweede ronde lijkt daarom niet zinvol. Een belas tingverhoging is daarom vol gens B en W de enige manier om de voorgestelde maatrege len te kunnen bekostigen. Burgemeester en wethouders koesteren de sombere toe komstvisie ondanks het feit dat Nieuwkoop door de ge meentelijke herindeling in ja nuari van dit jaar op een half miljoen gulden extra van het rijk kan rekenen. De gemeen telijke belastingen stijgen bo vendien met 90.000 gulden. De extra inkomsten staan even wel haaks op de acht ton aan uitgaven die de nieuwe inwo ners de gemeente kosten. Een deel daarvan wordt gedragen door het rijk, maar de gemeen te moet zelf nog een ton bij passen. Ondanks de problemen om de begroting sluitend te krijgen willen B en W in ieder geval de uitbreiding van het ge meentehuis (kosten ruim een miljoen gulden) doorzetten. Ook moet het aantal ambtena ren worden uitgebreid. Dat kost de gemeente 175.000 gul den. Verder moet het compu tersysteem worden uitgebreid komt er een puntenwaarde ringssysteem voor woningen. De plannen geven in totaal een voorlopig begrotingstekort te zien van bijna drie ton. Veel kopers voor woningwetwoningen NIEUWVEEN De leden van de commissie financiën hebben gisteravond in principe ingestemd met de verkoop van woning wetwoningen. Zij stelden 15.000 gulden beschikbaar voor het taxeren van de huizen. Na deze taxatie zal de bewoners worden gevraagd of zij definitief tot aankoop wensen over te gaan. Pas wanneer het werkelijk aantal kopers bekend is, zal bekeken kunnen worden of de verkoop van de woningwetwoningen al dan niet door zal gaan. Een voorwaarde is namelijk dat de ge meente er geen geld op toe wil leggen. Bij een eventueel over schot kan volgens burgemeester en wethouders alsnog beslist worden of dit via een korting op de verkoopprijs van maximaal 5 procent kan worden terug gegeven. De gemeente wenst echter een eventueel overschot te gebruiken om goedkopere huurwo ningen te bouwen. In eerste instantie is er door de bewoners po sitief gereageerd om tot aankoop van de woningen over te gaan. Op de 36 brieven die de gemeente heeft verstuurd, waren al 24 reacties binnen, waarvan slechts één negatief. In de raad van 18 juli zal een definitief voorstel worden gedaan. De stal van R. van den Broek, door het groen nauwelijks zichtbaar, is voor de omwo nenden al jaren een bron van overlast. FOTO: WIM VAN NOORT TER AAR Het jongvee dat momenteel nog op stal staat op het terrein van veehouder R. van den Broek aan de Korteraarse- weg in Ter Aar moet mo gelijk op korte termijn weg. Het gemeentebe stuur wacht nog op een schriftelijke bevestiging van een sluitingsbevel dat in 1988 werd uitgevaar digd. De Raad van State heeft inmiddels telefo nisch laten weten het slui tingsbevel te steunen. Van den Broek tekende eerder dit jaar bezwaar aan tegen het besluit van de gemeente om de stal te sluiten. Tijdens de zit ting voor de Raad van State eind maart erkende zijn raads man mr. R. Th. Boonacker dat Van den Broek de stal illegaal in gebruik heeft voor jongvee en 'mestkal'veren. Boonacker betoogde toen dat het bedrijf van de veehouder waarschijn lijk failliet zou gaan als de stal moest worden gesloten, vooral omdat pogingen om een bouw vergunning te krijgen voor een nieuwe stal verderop in het land door de provincie niet werden gehonoreerd. De problemen dateren al van 1976. In dat jaar vroeg Van den Broek een bouwvergun ning voor een jongveestal. Nog voordat de aanvraag was afge handeld werd een begin ge maakt met de bouw. Enige tijd later bleek de veehouder de stal te willen gebruiken voor mestkalveren. Dat stuitte bij de gemeente op bezwaren. „Voor het houden van mest kalveren is een hinderwetver gunning nodig. Maar toen was al duidelijk dat de stal te dicht in de buurt van woningen stond en dus niet kon worden afgegeven", zegt woordvoer der H. van Beurden van de ge meente. Van den Broek teken de daarop bezwaar aan, maar haalde bakzeil. In 1983 werd bij Koninklijk Besluit bepaald dat er helemaal geen vee meer in de stal mocht worden ge houden. Dat gebeurde vorig jaar toch. Vooral de overlast van de mestkalveren hing buurtbewo ners aan de Korteraarseweg al gauw de keel uit. De sloot zou zijn verpest, vliegen zouden massaal de omgeving terrori seren en de stank zou onhoud baar zijn. Dat leidde in novem ber vorig jaar tot een nieuw ontruimingsbevel. Van den Broek weigerde vervolgens het bevel in ontvangst te ne men, ook niet toen de gemeen tebode het hem persoonlijk kwam brengen. De veehouder diende bij de Raad van State wel een verzoek tot schorsing van het sluitingsbevel in, maar dat gebeurde buiten de be roepstermijn. De problemen hebben er in middels toe geleid dat Van den Broek de staande cyclus mest kalveren heeft afgemest en verkocht. In de stal staan mo menteel nog enkele tientallen stuks jongvee. „Die zorgen echter voor veel minder over last dan de mestkalveren. Van klachten is ons sinds de ver koop van de mestkalveren dan ook niets meer gebleken", al dus Van Beurden. De gemeen te beraadt zich nu over de te nemen stappen. „We wachten nog op een schriftelijke beves tiging van het vonnis van de Raad van State en op het ant woord van de provincie op de vraag om een bouwvergun ning voor een nieuwe stal die verder van de woningen af ligt. Wat de gemeente betreft zijn er geen problemen. Wij zijn bereid het bestemmings plan te wijzigen zodat er een stal gebouwd mag worden. De provincie voelt weinig voor een verdere uitbreiding van de intensieve veehouderij in dit gebied, maar het lijkt erop dat er misschien voor dit geval een uitzondering wordt ge maakt". ALKEMADE De raadscom missie ruimtelijke ordening is gisteravond akkoord gegaan met een voorbereidingsbesluit voor het gebied De Lasso- Zuid. Dit besluit moet onge wenste ontwikkelingen in dit gebied onmogelijk maken. De Lasso-Zuid is het gebied tussen het Westeinde en de Alkema- delaan ten westen van de pa rochiekerk van Maria Presen- De gemeente legt op dit kas- sengebied voorbereidingsbe scherming omdat men plan nen heeft om het een bedrijfs- bestemming te geven. Er zal sprake zijn van hoofdzakelijk een kantoren- en handelster rein. Het besluit kan kwekers in het gebied echter niet ver hinderen een bestaande kas te vernieuwen. De meest weste lijke grens van het gebied ligt niet honderd meter uit het hart van de Rijksweg, zoals bij de Lasso-Noord, maar circa tweehonderd meter uit het hart van die weg. dit betekent dat tot ongeveer tweehonderd meter van de A4 geen bebou wing mag komen op de Lasso- Zuid. De reden daarvoor is dat Rijkswaterstaat momenteel werkt aan een plan voor een heel stelsel van op- en afritten voor de Rijksweg A4. De oprit richting Amsterdam komt vol gens de eerste schetsontwer pen niet achter Ruiten Troef aan de Lasso-Noord, maar op het terrein tussen Westeinde en Alkemadelaan ten westen van de Maria Presentatiekerk. Directeur Ing. A.J.A. Peters van de Dienst Openbare Wer ken verklapte gisterenavond dat het stelsel van op- en afrit ten maakt dat de Rijksweg iets moet worden verplaatst in de richting van de Lasso-Zuid. Café Jan Punt in Roelofarendsveen is een verzamelplaats voor fietsen. ROELOFARENDSVEEN De fietsers die nabij café Jan Punt aan de Lan- geweg in Roelofarends veen op de bus stappen in de richting van Leiden of Leimuiden kunnen bin nenkort hun fiets kwijt in normale fietsenrekken. Burgemeester en wethou ders willen bij het trans formatorhuisje bij de wa tertoren een fietsenstal ling bouwen voor 120 fiet sen. Eigenaar Heemskerk van café Jan Punt trekt al jaren bij de gemeente aan de bel met de vraag om iets te doen aan de overlast van bij hem naast de deur gestalde fietsen. Vooral de Veense jeugd die in Leiden naar school gaat verruilt naast het café de fiets nogal eens voor de bus. Na jarenlang de kris kras neergezette fietsen oogluikend op zijn terrein te hebben toegestaan, heeft Heemskerk er nu genoeg van. Hij heeft bezwaar ingediend tegen een bouwplan op het terrein van Vrieshuis S. van der Meer, dat is gelegen tegen over zijn horeca-gelegenheid. Wellicht is hij bereid dit be zwaar in te trekken als de ge meente zorgt voor een fietsen stalling voor buspassagiers. De leden van de raadscommis sie openbare werken hadden gisteravond nogal wat beden kingen tegen het fietsenrek- kenplan. Niet omdat zij er de noodzaak niet van inzagen, maar omdat zij vrezen dat der tigduizend gulden wordt uitge geven wegens een fietsenover- last die waarschijnlijk toch over enige jaren tot het verle den zal behoren. Er zijn name lijk plannen om de bushalte te verplaatsen naar de Alkema delaan. Om die reden wordt nu gestreefd naar een zo sober mogelijke uitvoering van de fietsenstalling. Aan het bouwplan van wonin gen, winkels en kantoren op het terrein van vrieshuis S van der Meer aan de Lange- weg blijken inmiddels enige wijzigingen te zijn aange bracht. Zo komt er nu aan de voorzijde een extra unit van honderd vierkante meter. Vooral CDA'er N. van Ruitën uitte gisteravond nogal wat be denkingen. „Deze extra uit breiding versterkt mijn al be staande weerstand tegen het plan, vanwege het ruimtelijk effect en vanwege de mogelij ke parkeerproblemen in de toekomst".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14