Asiel vond voor alle dieren nieuw onderdak Fraaie reiswekker ^etdócSoii^cmt lijk samenwerking met Radio West STAD OMGEVING Actieweek kan Leidse bevolking niet boeien Betrapte Leidse inbreker trekt mes Weinig regionale acties op dag van de verpleging Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de reiswekker naar. Naam: Postcode/plaats: - Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CcidócSouxatit Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor 'u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Tjoteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: uit rl^k Literatuur uit Reinipn WOENSDAG 10 MEI 1989'PAGINA 13 leppelin uit de Licht geschoten CIDEN De zeppelin die sinds maandag {/en het Leidse stadhuis hing, is gister1 ddag definitief uit de lucht gehaald. De lion was beschoten met een luchtbuks. De ppelin was opgelaten in het kader van de [ie Schoon Leiden - Samen Vervuiling strijden. De ballon was al eerder op (andagmiddag vlak voor de start van de jie neergeschoten. Met man en macht èft het Amsterdams Ballonnenbedrijf die ddag zes gaten gedicht. Gistermiddag was [aantal gaten in de zeppelin zo groot dat bedrijf en de gemeente gezamenlijk be ien de ballon niet meer op te laten. De [oten kwamen van de kant van de Nieu- j Rijn, aan de overkant van het stadhuis in. Over de daders is niets bekend. Literatuur uit de koloniën LEIDEN De Leidse Wereld- winkel en boekhandel Manifest houden drie culturele avonden over de voormalige Nederlandse koloniën. De eerste bijeenkomst, morgen, staat in het teken van In donesië. De aanvang is 20.00 uur. Er wordt een lezing gehouden over Indonesische literatuur en er zullen typische Javaanse dansen worden gedemonstreerd. Volgen de week donderdag komt Surina me aan de beurt en de week daar op de Nederlandse Antillen. De culturele avonden staan in het ka der van de „Derde Boeken maand". Het Breehuys aan de Breestraat 19 is telkens de plaats van handeling. Reinigingsdienst uitgebreid LEIDEN De reinigingsdienst van de gemeente wordt uitgebreid met twee mensen. Dat is het ge volg van een contract dat de reiniging heeft geslo ten met het AZL. In het contract is overeengeko men dat de gemeentelijke dienst huishoudelijk en besmet afval van het ziekenhuis gaat afvoeren en laat verwerken. Het afvoeren gebeurt in laadkis- ten. Voor het vervoer van de laadkisten wordt voor 250.000 gulden een auto aangeschaft. Voorstelling afgelast LEIDEN De geplande voorstelling „Zomer in Rimini" van Rik Hoogendoorn en Bruun Kuyt in de Leidse Schouwburg gaat donderdag 18 mei niet door. Het toneelstuk is wegens een gebrek aan pu blieke belangstelling afgelast. Insluiping in woning LEIDEN Bij een insluiping zijn gisteren rond 11.00 uur een giropas, twee kascheques en een bankbiljet gestolen. Een jongen hield een bewo ner van een pand aan de Seringen straat aan de voorzijde aan de praat. Vermoedelijk is een maat van hem via een slaapkamerdeur het pand binnen gegaan, waarop hij de buit wegnam uit een kastje in de woon kamer. Schapen blijven achter Bij de Groenoordhallen zijn gisteren zestig schapen blijven staan. Toen om half zeven gisteravond alle handelaren allang vertrokken waren had zich nog steeds niemand voor de dieren gemeld. Politiepersoneel heeft de dieren in een wat ruimere behuizing gezet en ze voorzien van water en voedsel. In de loop van de avond zijn de dieren alsnog opgehaald. Aanslag op Shell-station LEIDEN Bij het tankstation van Shell aan de Gooi meerlaan is vannacht geprobeerd suiker en een kalkhou- dende vloeistof in de ondergrondse tanks te gooien. Daar door dreigde een strop van 100.000 gulden. Onbekenden verwijderden de doppen van de vulleidingen van de on dergrondse tanks door de sloten van de doppen te vernie len. Vervolgens werden de suiker en kalkhoudende vloeistof in de toevoerleiding gestort. De politie heeft op het terrein van het station lege jerrycans gevonden met resten van de suiker en kalkvloeistof. Volgens een woordvoerster van het tankstation is schade nog onbe kend. „Er kan vandaag gewoon getankt worden, de brandstof is niet vervuild. De vloeistof en de suiker had den de tanks zelf nog niet bereikt. De toevoerleidingen naar de tanks zijn gelukkig nogal lang. De toevoerleidin gen moeten wel vervangen worden". In de tanks waar de actievoerders het op hadden gemunt zat 36.000 liter su- perbenzine, 20.000 liter Eurosuper en 9.000 liter dielselo- lie. Als die onbruikbaar waren geraakt had het bedrijf een schade gehad van ongeveer 100.000 gulden. BEGROTING VORIG JAAR MET 18.000 GULDEN OVERSCHREDEN Leiden De stichting Pierentehuis voor Lei den en Omstreken heeft vorig jaar voor alle 876 honden en katten die on dergebracht moesten orden een nieuw tehuis [evonden. Daarmee erd de voornaamste oelstelling van het asiel J;realiseerd. Het boek- ar 1988 was financieel inder florissant. Het werd met een tekort van |l8.000 gulden afgesloten. /T*Dat blijkt uit het jaarver slag van de stichting die beheer heeft over het RfcLeids Dierenasiel en Die- ^Prentehuis Postbrug in Degstgeest. het asiel Postbrug nog steeds niet gerenoveerd en ver bouwd is, liep de stichting achtduizend gulden mis aan pensiongelden. De Postbrug werd in 1986 afgekeurd voor het houden van pensiondie- ren. Voorzitter W. Heilbron van de stichting hoopt dat de nieuwbouw en renovatie in Oegstgeest nog dit jaar ge start kan worden. „Maar we zijn vrij machteloos. De Die renbescherming afdeling Oegstgeest/Sassenheim is ei genaar van het asiel en wij zijn slechts huurder. Ik hoop dat het allemaal snel voor el kaar is, want er is veel be hoefte aan pensionruimte". Een tweede tegenvaller was de lage opbrengst van de jaarlijkse collecte. In plaats van 18.000 gulden kwam slechts 12.000 gulden binnen. De heer Heilbron meent dat de lage opbrengst het gevolg was van een gebrekkige or ganisatie. Voor dit jaar ver wacht hij een opbrengst van 24.000 gulden. Heilbron ver wacht dat de organisatie dit jaar beter verzorgd zal zijn. De stichting gaf verder aan de kosten voor huisvesting en voeding vierduizend gul den meer uit dan voorzien. Dat kwam doordat de ver blijfsduur van voornamelijk honden is toegenomen. Vol gens Heilbron is de oorzaak daarvan een geringere be langstelling van mensen om een hond op te nemen. „Men neemt doordachter een huis dier. Op zich een ontwikke ling waar we niet rouwig om zijn". De stichting zag zich in 1988 voor het eerste gecon fronteerd met een kostenpost van 10.000 gulden als bijdra ge in de loonkosten volgens de Wet Sociale Werkvoorzie ning. Heilbron meende dat die post geen oorzaak was van het tekort van 18.000 gulden. Het tekort over 1988 wordt uit de eigen middelen van de stichting betaald. „Maar dat kan niet meer voor 1989". Om dit jaar een tekort te voorkomen wil de stichting meer geld ontvangen van be gunstigers, een hogere op brengst van de jaarlijkse col lecte en een vlotte realisatie van de nieuwbouw van de Postbrug in Oegstgeest. De stichting gaat zich na de zomerperiode beraden over de toekomst van het asiel aan de Leidse Besjeslaan. De ves tiging moet daar vanwege het bestemmingsplan ver-/ dwijnen. Op welke termijn dat is, kon Heilbron nog niet vertellen. „Maar we moeten in een vroegtijding stadium zelf goed weten wat we in en rond de nieuwe vestiging no dig hebben". Geslaagd voor fietsdiploma In buurthuis 't Spoortje aan de Leidse Bernhardkade werd gis terochtend aan vier buiten landse vrouwen het nationale verkeersdiploma uitgereikt. De vier hadden onder leiding van Marijke Bosman van het buurt huis fietsles gekregen. Ze slo ten deze cursus af met het ver- keersexamen dat doorgaans alleen door leerlingen van de basisschool wordt gedaan. Het was de eerste maal dat ook volwassenen aan het examen deelnamen. De dames slaag den alle vier voor zowel het praktisch als het theoretisch gedeelte. De vrouwen zijn af komstig uit Marokko, Egypte en Iran. Bosman geeft op dit moment aan een nieuwe groep van acht buitenlandse vrouwen fietsles. Als zij de techniek van het fietsen en de regels van het verkeer machtig zijn, zullen ook zij aan het verkeersexa- men deel nemen. FOTO:WIM VAN NOORT De open dag bij de Vrouw en Werkwinkel werd gisteren redelijk bezocht. LEIDEN De actieweek Tegen Verarming die door 28 maatschappelijke organisaties en belangen groepen is georganiseerd, krijgt zeer weinig publie ke belangstelling. De „aandachtsweek" is erop gericht de schijnwerper te richten op de naar schat ting 25.000 Leidenaars die onder het maatschappelijk minimum leven. Hiertoe worden de hele week ver schillende manifestaties gehouden. De eerste manifestatie afgelo pen maandagavond in het ge bouw van de Sociale Dienst trok slechts 40 belangstellen den. Daar werd op speelse wij ze door belangengroepen van mannen, vrouwen en jongeren belicht wat het betekent om van een bijstandsuitkering te moeten rondkomen. Gisteren werd de open dag bij de Vrouw en Werkwinkel aan het Rapenburg nog wel rede lijk bezocht. De werkwinkel houdt zich bezig met het ver beteren van de positie van vrouwen op de arbeidsmarkt. Voorlichtster Hannie van Dijk was tevreden over de open dag: „Vandaag hadden we de kans om al onze bezigheden onder de aandacht van wat meer vrouwen te brengen". De opkomst bij het gister- ayond gehouden gesprek over „knelpunten in de arbeids markt" was echter nihil. Dat het nog tot een gesprek kon komen, kwam doordat er wel vertegenwoordigers van een vijftal belangengroepen en wat genodigden zoals wethouder H. de la Mar aanwezig waren. Volgens organisator Henny Groene valt de aandacht toch niet tegen. „Het is nu eenmaal geen makkelijk onderwerp om mensen voor te interesseren". Vanmiddag is er in buurtcen trum De Kooi een open ge sprek over de „minimale" ge zondheidszorg en morgen avond vindt een discussie plaats in Op Eigen Wieken over woningtoewijzing. VIJFTIEN MAANDEN. CEL GEËIST LEIDEN/DEN HAAG Krap een maand nadat hij (bij verstek) tot zes maan den gevangenisstraf was veroordeeld, trok een 20- jarige Leidenaar een mes toen hij op heterdaad werd betrapt tijdens een inbraak in een woning in Den Haag. Omdat de bewoner hem bij zijn poging om weg te komen uit het huis in de weg stond, stak de knaap met een mes toe. De man liep een lichte steekwond op. Officier van justitie mr. F. Slits eiste giste ren een gevangenisstraf van vijftien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. De 20-jarige verdachte woonde sinds oktober 1988 bij zijn broer in Leiden, nadat hij door zijn vader het huis was uitge zet. Deze had er schoon genoeg van dat zijn zoon steeds weer naar de drugs greep en een baan in het WesÜand al na an derhalve week had opgezegd. „Ik werd gediscrimineerd, ik kreeg moeilijker klusjes dan de anderen", aldus de Leide naar gisteren voor de recht bank. Mede door zijn versla ving had hij sinds 1984 een strafblad opgebouwd, waarbij diefstallen de hoofdmoot vormden. De vader van de jongen had nog getracht hem van zijn drugsverslaving af te helpen en hem teruggezonden naar zijn vaderland Marokko. „Clean" keerde hij na verloop van tijd terug in ons land. Daar ging het echter weer snel fout. Bij een woning aan de Schalk Burgerstraat trapte de 20-jarige verslaafde de deur van een portiekwoning in om daar zijn slag te slaan. De offi cier sprak in dit verband van de „methode-wekker". Als er na aanbellen geen reactie van bewoners komt, wordt met grote kracht de voordeur van met name portiekwoningen ingetrapt. In dit geval bleken een man en twee vrouwen toch thuis en konden zij de po ging tot diefstal verijdelen. Advocaat mr. Kortman be pleitte een kortere vrijheids straf en meer gelegenheid om zijn cliënt te laten afkicken en resocialiseren. Op 23 mei is de uitspraak. LEIDEN/REGIO Slechts weinig ziekenhuizen en ver pleeghuizen in de Leidse regio nemen aanstaande vrijdag deel aan de vijf-procent-acties op de landelijke dag van de ver pleging. Alleen het Diacones- senhuis in Leiden en de St. Bavo in Noord wijkerhout draaièn een zondagsdienst. In een paar andere instellingen worden in het kader van de dag van de verpleging wat ac tiviteiten georganiseerd. In het Diaconessenhuis wordt op de afdelingen waar ver pleegd wordt en de operatie- afdeling een zondagsdienst ge draaid. De andere afdelingen zoals de róntgenafdeling, het laboratorium en de polikliniek houden stiptheidsacties. Er hebben geen normale opnames plaats in het ziekenhuis. „De acties hebben geen invloed op de afspraken voor de polikli niek. In en om het ziekenhuis worden ludieke acties gehou den", aldus een woordvoerder van het ziekenhuis. St. Bavo in Noord wijkerhout draait een zondagsdienst en houdt van 13.00 tot 14.00 uur een werkonderbreking. Samen met het psychiatrisch zieken huis Sancta Maria in Noord- wijkerhout stappen de ver pleegkundigen 's ochtends in een bus die hen naar het ge westelijk arbeidsbureau in Lis- se zal brengen. „We gaan ons massaal inschrijven als werk zoekende en we zullen ons op geven voor omscholingscur sussen", aldus een woordvoer der van het actiecomité van Sancta Maria. In Sancta Maria wordt hierom van 9.00 tot 12.00 uur een werkonderbre king gehouden. De Willem van den Berghstichting in Noordwijk staat vanaf 14.00 uur 's middags met hetzelfde doel op de stoep van het ar beidsbureau in Lisse. „We blij ven echter wel bewoners- vriendelijk bezig. Ook deze dag zullen we extra aandacht besteden aan de patiënten", al dus een Noordwijkse woord voerder. Huize Ursula in Nieuwveen houdt een feestdag. Ouders en familie worden hierop uitge nodigd. Het actiecomité is ver tegenwoordigd met een stand, waar men pamfletten uitdeelt. Ook liggen er handtekenin genlijsten klaar. De feestdag begint om 10.30 uur en duurt tot ongeveer 15.30 uur. VIERT EERSTE LUSTRUM: veertig vrijwilligers. Snijders: „Iedereen kan zo aankloppen bij de omroep. Na anderhalve maand meelopen met de re dactie krijgt de medewerker een cursus van drie avonden. Vervolgens kan hij of zij actief meedoen met het maken van programma's. We streven ech ter naar een vervolgcursus. De medewerkers hebben het no dig, in de praktijk leer je na melijk niet alles". Snijders meent dat ondanks het amateurisme de beide om roepen, Radio West en Radio Rijnland, elkaar prima aanvul len. „Radio West is alleen ge ïnteresseerd in het nieuws dat heet van de naald is. Wij ver zorgen meer de achtergronden van dat nieuws. Zo bezien is de regionale zender uit Rijs wijk geen concurrentie. Het is ons juist te doen om de kwali teit. Als Rijnland hierdoor een beter station wordt voor de luisteraar waarom zouden we dan bezwaar hebben tegen sa menwerking? Bovendien is de apparatuur van Radio West voor ons heel aantrekkelijk. We moeten nu vanaf lokatie via de telefoon onze program ma's de ether in zenden. Ge sproken tekst gaat dan nog wel, maar muziek door zo'n te lefoonlijntje persen is geen ge hoor. Eigenlijk moeten we straalzënders hebben, maar JIDEN Omroep Rijn- Id gaat na de zomer sa- inwerken met de regio- Ie omroep Radio West. fe streven naar een ge- iienlijk pand in de idse binnenstad. Dat lid aan de Nieuwe Rijn jar we nu in zitten is ludde. De ruimte is veel iklein. Er is geen vier- [ïte meter meer vrij. Bij jlactievergaderingen )eten de mensen op het [irecht zitten", aldus Ithieu Snijders, hoofdre- pteur van Radio Rijn- id. De omroep viert pe maand het eerste lu- bm. Dit vijfjarig be- ian wordt onder meer Herd met een maratho- fitzending van 155 uur de week van 14 tot en [t 20 mei. Üio Rijnland is een streek- Iroep en bestrijkt het gebied Voorschoten tot en met öegom. De basis van de om- |p zit aan de Nieuwe Rijn in [den. De omroep werkt al- b met vrijwilligers. Geld I de mensen te betalen is er Woonweg niet. Alleen bij de lio werken al zo'n honderd- Hoofdredacteur Mathieu Snijders is al zo'n zes jaar actief bij Radio Rijnland. „Ik hoop dat de mensen de knop waarmee onze omroep afgestemd staat rustig laten vastroesten". FOTO: WIM VAN NOORT daar hebben we geen geld voor. Radio West is wat dat betreft een uitkomst. Ze heb- ,ben zelfs een echte* radiowa gen". Een paar jaar geleden waren de geluiden omtrent Radio West heel wat minder positief. Radio West werd als een be dreiging gezien. „We hebben jarenlang over en weer forse ruzies gehad. Radio West wil de wel van alles van ons, maar ze gaven niets terug. Ze wil den bijvoorbeeld gebruik ma ken van onze studiofacilitei ten. Dat vonden wij goed, mits er maar betaald werd. West krijgt als regionale omroep vijf miljoen per jaar aan subsidie. Wij krijgen als lokale omroep geen cent. Dan mogen we toch wel om geld vragen, want dat hebben we hard nodig. Ook wilden ze medewerkers van ons als correspondenten laten werken. Op zich is dat alle maal prima, maar wij hadden het idee dat het allemaal een richtingsverkeer was en dat ze aan onze toch al zo wankele basis aan het knabbelen wa ren", aldus Snijders die al zo'n zes jaar als vrijwilliger actief is bij de lokale omroep. Langzaam werd er van beide kanten toenadering gezocht. Overdag zendt Rijnland de programma's van Radio West uit. 's Avonds is de lokale om roep zelf in de lucht. Samen werking met Radio West is volgens Snijders goed voor de streekomroep. Hij verwacht niet dat Radio Rijnland onder gesneeuwd raakt. „Vijf jaar geleden was het nogal fruste- rend dat niemand ons kende. Ik heb toen gezegd dat het vijf jaar zou duren voordat we naamsbekendheid zouden krij gen. Dat hebben we nu in ie der geval bereikt. Negentig procent van de mensen die op de markt lopen, kent Radio Rijnland. Of ze luisteren is een tweede. Het punt is nu om de luisteraars die we hebben, te houden. Niet vanwege de ver tedering voor een eigen lokaal station, maar vanwege de kwaliteit die we moeten gaan bieden. Wat dat betreft komt samenwerking met Radio West goed uit. Ik hoop dat de mensen de knop waarmee Ra dio Rijnland afgestemd staat, rustig laten vastroesten", be sluit de hoofdredacteur. KARIN SWIERS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13