yidóeSou/umt Leiden in greep schoonmaak actie ALLER LEI(DS) Klassiek cadeau STAD OMGEVING Bezwaren tegen komst Albert Heijn afgewezen IN WELKE STAD KOOPT EEN DAME HAAR DEUX-PIÈCES? Cornelissens De heer J.A.M. Cornelis sens (63) neemt op 12 mei afscheid als hoofd van de afdeling Wetgeving en Ju ridische Zaken van het di rectoraat van de Arbeid, een onderdeel van het mi nisterie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Cor nelissens maakt gebruik van de vut-regeling. Hij werkte sinds 1965 bij het ministerie. In Leiden was de heer Cornelissens poli tiek actief als gemeente raadslid voor de KVP ('70- '74). Van 1967 tot 1979 was hij bestuurslid van de Stich ting Katholiek Onderwijs in Leiden, waarvan de laat ste vijf jaar als voorzitter. Het Trio Cachaga treedt za terdag op in de Droom fa briek aan de Oude Singel in Leiden. Het Braziliaanse trio heeft onder meer de klassieke hoogtepunten van de bossa nova op het reper toire. Het optreden begint om 21.30 uur. Sixties Het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat staat zaterdagvond geheel in het teken van de roerige jaren zestig. Hoogtepunt zal een optreden zijn van de Haagse formatie van weleer Q'65. Verder zijn er films, clips en vloeistofdia 's om de jaren zestig te doen herle ven. De 'Sixties' beginnen om 22.00 uur en de entree bedraagt 8,50 gulden. In de Leidse Groenoordhallen wordt op 11, 12, 13 en 15 mei een show gehouden van tweede hands auto's door Het Motorhuis. Enkele honderden voertuigen in alle soorten en maten zijn in de aanbieding. De schoonmaakactie van de gemeente richt zich vooral op zwerfvuil, hondepoep, on kruid en graffiti. Het werk wordt van gemeentewege uitgevoerd door de directies reiniging, milieu, groen en civiele werken. De heer M. Logtenberg (reiniging) hoopt dat de actie overslaat naar de bevolking in de buitenwijken van de stad. „De schoon maakactie moet zich als een olievlek over de stad ver spreiden", aldus Logtenberg. Na de openingshandeling reed een grote stoet van fees telijk opgetuigde voertuigen van de gemeentereiniging via de Haarlemmerstraat naar het Vrouwenkerkplein. Tijdens de rit werden aan het winkelende publiek gratis bezems uitgedeeld. Op het Vrouwenkerkplein gaven beide wethouders en de hoof den van de directies het goe de voorbeeld door op het doorgaans zwaar vervuilde Vrouwenkerkplein wat graf fiti weg te spuiten en wat vuil weg te vegen. Veel viel daar overigens niet veel meer te vegen, omdat de rei nigingsdienst in de loop van de ochtend de bezem al over het plein had gehaald. De be stuurders en directeuren van de gemeente troffen daar door een onwaarschijnlijk proper plein aan. Op het plein kregen de loka le politici te maken met een klein protest. Leden van de poraties lerzoeken lingmarkt N De federatie van corporaties in Leiden fan de gemeente van iderd woningzoeken- [evens. Het gaat om zo de starters op de wo- rkt. De federatie wil de zoekenden betrekken enquête in het kader in woningmarktonder- ie commissie Volkhuis- is gisteravond met het kken van de gegevens n, adres, categorie-inde- buurtvoorkeur ac- "egaan. eratie wil met via het )ek, waarbij tweedui- huishoudens geënque- ullen worden, gegevens water krijgen over de en zwakke punten van Schillende woonmilieus en. Ook wil men te we nnen wat de woonwen- i van diverse huishoud- iën. De gegevens kun- Igens voorzitter Tj. van de federatie gebruikt I bij het bepalen van leid. Hij denkt daarbij woonruimtetoewijzing gericht woonprijzenbe- i het bepalen van het rogramma. verse raadsfracties en ider Tesselaar twijfel- steravond aan het nut in dergelijk onderzoek, s hen zijn de woonwen- in de Leidenaren vol- bekend. L. Driessen vroeg zich af het wel jk was tegemoet te kun- pmen aan de door de ïeteerden geuite woon- i. „De marges zijn erg uitaten van het onder- illen in augustus of sep- bekend zijn. Ze kun- an eventueel verwerkt i in het overleg van de rite met de federatie het Volkshuisvestings- at herzien moet worden. vond door en DN Een 34-jarige uit Leiden is gister- kort na tien uur ge- geraakt door rondvlie- eieren. De vrouw reed m 39-jarige plaatsgenoot auto met open dak. Bij egstgeesterviaduct wer- j door een groepje van eer zes jongens in de 1 van 17 tot -21 jaar met onder vuur genomen. )uw kreeg een voltreffer tr bril en moest met snij- in rond het oog vervoerd n naar het Academisch ahuis. De daders konden 'orden aangehouden, e Broekweg werd een ur later een fietser door intal knapen zonder aan- g in het gezicht geschopt, kreeg de onfortuinlijke een aantal eieren naar [esmeten. Hij bracht het et schaafwonden vanaf, ngens konden niet in de worden gevat. Mede iet gebruik van de eieren vermoed dat het hier izelfde groep gaat. Inruilshow Honderd asielzoekers in Leiden geplaatst „Er zijn honderd asielzoekers in Leiden geplaatst. We zijn hiermee een beetje achter, maar aan het eind van het jaar halen we de geplande twee honderd wel". Dit zei de Leid se wethouder H. de ia Mar (so ciale zaken) nadat hij gister middag samen met voormalig minister van CRM, M.H.M.F. Gardeniers-Berendsen de ten toonstelling Asielzoekers in Nederland in het Leidse stad huis had geopend. Mevrouw Gardeniers gaf Lei den een compliment voor haar vluchtelingen-opvang: „Asiel zoekers moeten zich thuis voe len in de stad die hen opvangt. Leiden werkt veel met vrijwilli gers, zodat de vluchtelingen niet alleen contact hebben met ambtenaren. Dit is goed omdat er zo een menselijke band kan ontstaan. Op deze manier steekt Leiden qua opvang veel gemeenten naar de kroon". De tentoonstelling is door het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur een maand lang aan de werkgroep Leiden, Stad van Vluchtelingen ter beschikking gesteld voor de gelijknamige manifestatie. Ruim veertig foto's laten zien wat de Regeling Opvang Asiel zoekers in de praktijk betekent voor asielzoekers in Neder land. Ook hebben twee scho len, de Stevenshofschool en de Roomburgschool, door middel van tekeningen en werkstuk ken hun visie op de vluchtelin genzaak gegeven. De foto's en werkstukken zijn tot 30 mei te bezichtigen in de hal van het stadhuis. FOTO: HENK VAN DEN ENDE De wethouders F. Kuijers (derde van links) en M. van der Molen (vierde van links) namen giste ren persoonlijk deel aan de schoonmaakactie die Leiden een jaar in de greep zal houden. Op het Vrouwenkerkplein trokken zij onkruid uit de grond. LEIDEN De gemeente Lei den heeft geen van de bezwa ren tegen de bouw van een vestiging van supermarkt Al- bert Heijn (AH) aan het Ir. Driessenplein/Hooigracht ont vankelijk verklaard. De ge meente gaat nu het bouwplan ter goedkeuring voorleggen aan Gedeputeerde Staten. In totaal waren acht bezwaar schriften tegen het plan inge diend. De bezwaren zijn voorname lijk afkomstig van winkeliers in de buurt. Zij wijzen op de verkeers- en parkeerproble men die de komst van AH met zich meebrengt. Verder voor zien zij omzetdaling van hun bedrijven. De gemeente pa reert deze bezwaren door te wijzen op de verkeersstroom op de Hooigracht. Die is vol gens de gemeente groot, maar zou niet veel groter worden. Met betrekking tot het parke ren wijst de gemeente op de mogelijkheden die de nieuwe parkeergarage biedt. Ook wil de gemeente extra parkeer- controle in de buurt gaan in stellen. Zij stelt overigens dat niet meer dan 20 extra par keerplaatsen nodig zijn voor de bezoekers van de AH-vesti- ging. De winkeliers zijn allen bang voor een ongunstige con currentiepositie. De gemeente meent dat de komst van de grootgrutter uit de Zaanstreek juist een positief effect zal heb ben op de speciaalzaken in de buurt. De grootgrutters Digros en Hoogvliet zien in de toekomst ook hun omzet dalen door 'overbewinkeling! als AH opent. De gemeente stelt zich echter op het standpunt dat beide supermarkten niet dui delijk hebben kunnen maken, dat een vestiging van AH overbodig zou zijn. Er zou vol gens de gemeente voldoende ruimte zijn voor uitbreiding van het aanbod. Rijnland op televisie LEIDEN Streekomroep Rijnland zendt zaterdagavond 20 mei een grote televisieshow uit van 20.30 tot 22.00 uur. Aan dit amusementsprogramma werkt een groot aantal arties ten uit de regio mee. Onder meer de Leidse bands Divaz en de Pasadena Dream Band brengen swingende muziek. Het programma is te zien op kanaal 2 van de televi sie info-krant. De opnames zijn een week eerder gemaakt in het Leidse Volkshuis. LEIDEN Een meerder heid van de commissie Volkhuisvesting onder schrijft een motie van wethouder D. Tesselaar waarin de plannen de plannen van staatssecreta ris Heerma veroordeeld worden. Dat bleek gister avond tijdens een verga dering van de commissie V olkshuisvesting. In de motie staat dat de ge meenteraad een gezamenlijke verklaring van de gemeente Leiden, de federatie van Leid se woningcorporaties en het comité Leiden stopt Heerma steunt. Verder staat in de mo tie dat de plannen van Heer ma, waardoor huurders one venredig groot nadeel zullen ondervinden, afgekeurd wor den en dat het college van B en W gevraagd wordt de motie onder de aandacht van de Tweede Kamer en Heerma te brengen. De motie wordt 22 mei in de raad behandeld. Door de plannen van de in middels demissionaire staatsse cretaris Heerma wordt huren volgens de verklaring van de drie instanties onbetaalbaar. Dat komt door de voorgestelde bezuinigen op de huursubsidie een maximum huur van (700 en maximaal ƒ250 huur subsidie en versnelde huur verhogingen. Volgens wethouder Tesselaar ontvangt al ongeveer een kwart van de huurders in Lei den meer dan 250 gulden huursubsidie. Ze wonen ver spreid over heel Leiden. Die mensen zouden niet kunnen verhuizen naar een woning waar ze evenveel subsidie no dig zouden hebben, omdat 250 gulden het maximun wordt. Ook bij nieuwbouwprojecten ontstaan problemen. Het is niet mogelijk huurwoningen te bouwen met een huur lager dan 535 gulden. Volgens Tes selaar komt de gemeente met de werving van huurders voor nieuwbouwprojecten als Zij loever in de knel. „Mogen we dan nog mensen selecteren die meer dan 250 gulden subsidie moeten krijgen?", vroeg hij zich af. „Als de plannen door gaan, komt de strop bij de huurders te liggen als het rijk zegt: bekijk het maar gemeen ten Of bij de gemeente zelf, want ik vind niet dat de nu geworven huurders de dupe mogen worden van het beleid van straks. Maar dan is het re kening gemeente". De diverse fracties wilden vervolgens nog geen antwoord geven op de „gewetensvraag" van Tesse laar of de gemeente het ver schil tussen de oude en de nieuwe huursubsidie gaat aan zuiveren. Loos alarm bij begrafenisceremonie LEIDEN Een Oosterse begrafenis-ceremonie heeft gistermid dag voor de nodige paniek gezorgd. In een woning in de Smelle- kenhorst had men voor deze gelegenheid een vuurtje gestookt waardoor een lichte rookontwikkeling ontstond. Omwonenden waarschuwden de politie. Na overleg met de brandweer werden de bewoners en hun gasten verzocht het vuur te doven. (ADVERTENTIE) IJ "ode voor de fijnste jaren van uw leven. De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (LP) Opus 71 uit de Notekraker Suite Roméo et Juliette B Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' C Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette D Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. J~Noteer als nieuwe abonnee ingaande~"j Naam:Voorl.: Adres:j Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar. j Naam: I Adres: Adres j Postcode/plaats:j I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. JNZ -IW I ïst raadslid tegen ^ënreis wethouders k bij c Raadslid C. Vergeer van de steert tegen de reis die de Leid- ^luders M. van der Molen en D. i/vonr in november naar China en "illen maken. Het duo zal daar )res bijwonen van de IFHP. Het i. In tstelt, dat de reis op kosten van lente geen wezenlijk nut heeft wonen in Leiden. „Ik zie niet in graadergelijk congres kan opleveren u discussie rond bijvoorbeeld bou- groen of de problemen met de in de Meren wijk", al- raadslid dat wijst op de aan- »ek voor verarming in Leiden. stelt tenslotte dat de Leidse pro- alle aandacht verdienen en dat reis juist die gewenste aan- afleiden. Ontsluitingsweg voor Vlietland LEIDEN De bereikbaarheid van het recrea tiegebied Vlietland tussen Leidschendam en Voorschoten zal voor Leiden en omgeving sterk worden verbeterd. Dat gebeurt door de aanleg van een ontsluitingsweg van 1,8 kilome ter langs de rijksweg 4, beginnend bij de Euro- paweg. Met de aanleg van de weg wordt bin nenkort door de provincie begonnen. Bij de Europaweg wordt een kruispunt met verkeerslichten gemaakt voor de nieuwe ont- sluitingweg en de op- en afrit van de snelweg. De ontsluitingsweg is alleen bestemd voor ge motoriseerd verkeerd; fietsers kunnen gebruik blijven maken van de Vlietweg. De provincie verwacht dat maximaal 6000 voertuigen per dag van de weg gebruik gaan maken. De aan leg kost vijf miljoen gulden en vergt ongeveert twintig maanden. Als alles op schema verloopt wordt de weg eind 1990 voor het verkeer open gesteld. Val kabinet geen uitstel voor uitbreiding politie LEIDEN De val van het kabinet be tekent geen uitstel van de uitbreiding van de Leidse politie. Dit stelde burge meester C. Goekoop gisteravond tijdens de commissievergadering Algemene en Bestuurlijke Aangelegenheden. „De de missionaire minister van binnenlandse zaken kan zelfstandig een beslissing nemen over de uitbreiding van de Leidse politie. Dat kan binnen zijn be groting. Bovendien kan het nu mis schien wel efficiënter geregeld worden. In ieder verkiezingsprogramma moet dit onderwerp tenslotte aan bod ko men", aldus Goekoop. De politie gaat voorlopig gewoon door met het werven van mensen. DINSDAG 9 MEI 1989 PAGINA 9 D66: snel besluit over bootterras noodzakelijk LEIDEN De heer P. Langenberg (D66) wil dat burgemees ter en wethouders met spoed een besluit nemen over het boot- terras bij Annie's Verjaardag in Leiden. Langenberg stelde dit gisteravond tijdens de commissievergadering Algemene en Be stuurlijke Aangelegenheden voor met het oog op de naderende zomer. Burgemeester C. Goekoop beloofde haast te zullen ma ken met de voorwaarden die zullen worden gesteld aan het terras. Het terras wordt vooralsnog niet verboden. Gemeente koopt weer pand aan Morsweg LEIDEN De commissie Volkshuisvesting is gisteren ak koord gegaan met de aankoop door de gemeente van het pand Morsweg 330. Door aankoop van het pand zijn op twee na alle woningen aangekocht in het stuk dat Mors IV heet. De huizen' worden gesloopt om plaats te maken voor een verbreding van de spoorlijn. Buro Slachtofferhulp wil regionale samenwerking LEIDEN Het Buro Slachtofferhulp van de Leidse politie wil over enkele maanden regionaal gaan samenwerken. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de commissie Algemene en Bestuurlijke Aangelegenheden. Leiden blijft het centrale punt wat slachtofferhulp betreft, maar er wordt samenwerking gezocht met de rijkspolitie van de gemeenten Leiderdorp, Kou dekerk, Woubrugge, Hazerswoude, Zoeterwoude, Benthuizen en Voorschoten. De gemeenten zullen de kosten voor het bureau gezamenlijk opbrengen. Leiden zal zo'n twaalfduizend gulden moeten betalen. In verband met de uitbreiding wordt het aantal vrijwilligers verdubbeld tot twintig. Het bureau pleitte gister avond dan ook voor uitbreiding van de ruimte op het Leidse po litiebureau. Ook wil men in de toekomst aandacht gaan besteden aan de begeleiding van verkeersslachtoffers. Bovendien wil het bureau meer een functie als ombudsman gaan bekleden. Men wil zich aansluiten bij de landelijke tendens om de belangen van de slachtoffers te gaan verdedigen. Leidse politiek veroordeelt plannen Heerma DEN Met het ont- len van een affiche het Stadhuisplein ben de wethouders van der Molen en F. jers de aqtie „Schoon den - Samen Vervui- Bestrijden" gestart, actie van vijf ver diende gemeentelijke >cties gaat een jaar en. De actie heeft als 1 de binnenstad Don te maken en de gerij daarbij te be- sken. Er zijn voor dat ste folders verspreid, actie kost de gemeen- 500.000 gulden. actiegroep Dierenzorg gaven aan reinigingvoorlichter M. Tol een doos met keurig ver pakte hondepoep. Zij wilden hiermee protesteren tegen het aanlijngebod voor hon den. Volgens Dierenzorg kunnen honden best los door de stad lopen als hun baasjes de uitwerpselen maar zelf opruimen. Verder stond een groepje zeer jeugdige kunste naars beteuterd te kijken toen wethouder Kuijers per soonlijk de hogedrukspuit ter hand nam en de eerste graf fiti aanviel. Omwonenden toonden zich ingenomen met de demonstratieve schoon maakbeurt die het plein kreeg. Ze boden de bestuur ders een drankje aan. CcidócSouocmt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9