adicaal milieuplan Los Angeles at zelfs barbecue niet ongemoeid Amerikaans dreigement maakt weinig indruk Bonden klaar voor „oorlog" tegen Thatcher REilitairen gaan 0< schietend met I embussen vandoor Kadar was blok aan been hervormers PA(TENLAND CeidócSoutcmt DINSDAG 9 MEI 1989 PAGINA 5 anse agenten d bij aanslag [a DE HENARES Twee politiemannen zijn gedood gewond geraakt toen een o explodeerde op het moment ïerbet( in een bus passeerden. De t, de i had plaats in Alcala de He- van Aij Madrid. Daar staat een ge- ?r zichs waarin een aantal ETA- ven „hten vastzit in afwachting bouwejn proces. Voor de aanslag tuitte <ch nog niemand verantwoor- j de fgesteld, maar de autoriteiten tsraad^en de band van de ETA: de uwe hbe afscheidingsbeweging die 'unt lPrd bet bestand met de rege- Drote^egde nadat vredesbesprekin- iancipf^ger^e waren rnislukt. Boetes wegens „Spycatcher' LONDEN Drie Britse kranten zijn in Londen veroordeeld tot een geldboete van 150.000 gulden wegens het publiceren van delen uit het boek Spy catcher, op het moment dat de memoires van de voormalige Britse geheim agent Peter Wright in Groot-Brittannië nog verboden waren. Wright schreef in zijn boek onder meer dat Britse geheime diensten hebben getracht het socialistische bewind van premier Harold Wilson te destabiliseren. De Britse regering voerde tot in Australië processen om het boek verboden te krijgen, maar verloor uit eindelijk. De hoofdredacteuren van twee van de veroordeelde kranten, de Sunday Times en the In dependent, zeiden geschokt te zijn over het vonnis. Volgens hen vormt dit een gevaarlijke aanval op de persvrijheid in het Verenigd Koninkrijk. Zij kondigden aan in hoger beroep te gaan. Het derde blad, News on sunday, bestaat niet meer. Verloren H-bom VS roept protest op in Japan TOKYO In Japan is gisteren verontwaar digd gereageerd op een bericht in het Ameri kaanse blad Newsweek dat de Amerikaanse regering 24 jaar geleden het verlies van een waterstofbom voor de kust van het Japanse eiland Okinawa geheim heeft gehouden. Een gevechtsvliegtuig met de bom aan boord rolde van het dek van een Amerikaans vliegdek- schip, aldus Newsweek, en zonk naar een diep te van vijfduizend meter. Het blad baseert zich op gegevens van het Amerikaanse Institute of Policy Studies. Het incident werd in 1981 al door het Pentagon onthuld. Maar toen werd beweerd dat het ongeluk had plaatsgehad „750 kilometer verwijderd van de kust". In werke lijkheid is de bom circa 105 kilometer voor de kust gezonken. Herrenberg ontslagen bij Militair Gezag PARAMARIBO Henk Herrenberg is ontslagen als directeur van het kabinet van het Militair Gezag in Suriname. De legerleiding heeft geen bijzonderheden bekendgemaakt, maar in Paramaribo gonst het van de geruchten. Deze lopen uiteen van frauduleuze handelingen met gelden van het kabinet van het Mi litair Gezag tot mogelijke betrokkenheid bij cocaïne zaken. Herrenberg was sinds de staatsgreep van 1980 persoonlijk adviseur van legerleider Bouterse. In 1982 werd hij ambassadeur in Den Haag. In deze functie spande hij een proces aan tegen Het Parool, dat hem betrokkenheid bij de handel in verdovende middelen uit Colombia verweet. Later werd Here- renberg minister van buitenlandse zaken van Suri name. In 1986, na zijn aftreden als minister, kreeg hij de functie van directeur van het kabinet van bevel hebber Bouterse en later het Militair Gezag. i onze correspondent Jo Wijnen) blNGTON Er is (twijfel mogelijk: de miljoen inwoners ios Angeles ademen jilste lucht van heel Ska in. Gedurende lagen van het jaar is Jht boven de Califor- t metropool aanzien- luiler dan de toch al milieustandaards VS toelaten, soms met driehonderd le bor an de'l altijd hangt de vuil- FOTO's een duidelijk zichtba- ;l-bruine wolk boven de stad. Klimatologische en geo grafische omstandigheden zor gen ervoor dat die vuillaag meestal blijft waar ze is. En dan maakt het leven in Los Angeles niet alleen hoogst on aangenaam, maar ook hoogst ongezond. De milieuschade be loopt jaarlijks vele miljoenen dollars. Over de nadelige ef fecten voor de volksgezond heid durft geen mens uitspra ken te doen. Maar het zijn niet klimaat en ligging van de stad die het vuil veroorzaken. Daarvoor zorgen de inwoners van Los Angeles zelf. Want ze mogen dan wel in de vuilste stad van de VS leven, ze lijden tegelijkertijd aan een niet te bedwingen verslaving aan de auto. Er rij den in de stad acht miljoen au to's. De uitlaatgassen daarvan voegen zich bij de vuiluitstoot van duizenden fabrieken en een groot aantal raffinaderij en. De milieudienst van de stad (de South Coast Air Quality Management) heeft nu een mi lieuplan ingediend dat zo ver strekkend is, dat de inwoners van Los Angeles er hevig van zijn geschrokken. Het 5500 pa gina's tellende document voor ziet in het „schoonmaken van de lucht" in twintig jaar met maatregelen, die de industrie en de individuele burger be hoorlijk zwaar op de maag zul len liggen. De in het plan voorziene be perking van het autogebruik heeft de meeste aandacht ge trokken. Zo worden bedrijven met meer dan 500 personeels leden vanaf begin volgend jaar verplicht hun medewerkers zekere financiële voordelen te bieden als die op de fiets naar het werk komen of van een car-pool gebruik maken. Over enkele jaren worden dezelfde regelingen van kracht voor bedrijven die meer dan 100 mensen in dienst hebben. Be drijven die niet meedoen staan zware boetes te wachten. Het plan schrijft voorts de in voering voor van elektrische autobussen, trucks en over- heids voertuigen. Vrachtwa gens moeten tijdens het spits uur van de weg af en worden op een groot aantal wegen niet meer toegelaten. In de tweede fase van het plan moeten ook particuliere busbedrijven, au toverhuurbedrijven en onder nemingen die er grote wagen parken op na houden gebruik gaan maken van schone brandstof. Dat betekent dat de verkoop van de veel schonere methanol sterk zal toenemen. In de slotfase van het plan, die in 2009 ingaat, moeten alle au to's van schone brandstof ge bruik maken. Intussen moeten bedrijven hun vuiluitstoten in 1996 met 80 tot 90 procent hebben ver minderd. Ook de hout- en ko- lenverbranding wordt aan banden gelegd. Dat kan bete kenen dat de barbecue uit de tuinen van de inwoners van Los Angeles wordt verbannen. Het zeer verstrekkende mi lieuplan is met instemming, maar ook met veel kritiek ont vangen. Het bedrijfsleven is al een krachtige lobby gestart om althans een aantal onderdelen van het plan ongedaan te ma ken. De ondernemers wijzen daarbij op de enorme kosten en bedrijven dreigen te ver trekken. Maar de echte problemen ko men pas wanneer de automo bilist de gevolgen van het mi lieuplan aan den lijve gaat voelen. Gevreesd wordt dat dat tot politieke spanningen kan gaan leiden die de stads bestuurders zullen dwingen hun zeer rigoreuze voorne mens minstens voor een deel in te trekken. Dat neemt niet weg dat ook de federale overheid in de VS steeds meer aandacht aan het milieu besteedt en dat de dag niet ver meer is dat de milieu belangen noodgedwongen bo ven de de economisch belan gen worden gesteld. 'olg van de voorpagina) AMA-STAD De mese verkiezingen en gisteren tot wilde itig alen geleid, waarbij Sneljussen werden gesto- ,w,ei^oor schietende mili- beho es to1' enger ggiAuigen vertelden dat in ;r ieidersbuurt San Miguli- "en in de havenstad Colon ,jn jt ussen waren gestolen j kete uiteindelijke tellingslij- 7nrjer district. In de Vene- itracP0*100* in Panama Stad ie na'een regeringsverteêen" iaar ilger aan de mee als Jien naar het centrale tel- eenii, maar toen de oppositie ;trektdezwaar te8en maakte, net licht uit en werd er ;nt nten. Toen het licht weer "verjng,'waren de hjsten ver" l het eigenkjke stembil- de W0I"den verbrand om iaesdling onm°gelijk te ma- »n Brit de die er nog om bleek dat de regering be had verloren, soms zelfs kenh'tegen 1' meï klachten waren er ook sondide organ'satie van de _e'ezingen Veel stemloka- eld ngen een Paar uur te ^aat j,en het kiesregister bleek J jeen kant te kloppen. Op- eleiders verklaarden dat e kiezerslijsten ongeveer DO namen stonden van en die zijn overleden of [and hebben verlaten. Ook -at zouden veel aanhangers van de regering meer dan een identiteitskaart hebben gekre gen om meer dan eens te kun nen stemmen. In een kiesdis trict waar de oppositie hoge verwachtingen koesterde, kre gen honderden kiezers te ho ren dat ze niet geregistreerd stonden en hun stem niet uit konden brengen. Veel militai ren zouden meer dan eens hun stem hebben uitgebracht. In de Panamese hoofdstad was nauwelijks informatie bekend bij de hevolking over het ver loop van de verkiezingen. De radio, tv en kranten mogen dezer dagen alleen die infor matie verspreiden die goedge keurd is door de regering. Zelfs de grote Amerikaanse nieuwszender CNN, is volledig uit de lucht. In de Panamese hoofdstad hebben gisteravond tiendui zenden boze aanhangers van de Panamese oppositie gepro testeerd tegen het geknoei met de stemformulieren. Tegen het eind van de manifestatie kwam het tot een incident toen gewapende mannen in een auto op de menigte inre den. Drie mensen raakten daarbij gewond. De protest mars van de oppositie werd geleid door Endara en trok vanuit het oosten van de hoofdstad naar het centrum terwijl duizenden de betogers toejuichden. „Het volk zal zijn overwinning verdedigen", zei Endara, „Het volk zal rege- ^e\geland bepleit Necnferentie over broeikaseffect [enh 986 Drza' YORK De Britse ambassadeur bij de Verenigde Naties n gisteren een internationale conferentie voorgesteld over iroeikaseffect. Hij wil ook dat de Veiligheidsraad wereldwij- ^dreigingen van het milieu op de voet volgt. „De atmosfeer iecto geen grenzen, en de winden dragen geen paspoorten", al- "rispin Tickell. Hij wil dat een conferentie maatregelen uit- e ?efct ter bestrijding van het broeikaseffect naar analogie van a" ^sluiten die de VN heeft genomen ter bescherming van de i/errÜaag. Tickell wil overigens utopische plannenmakerij ver- 1 d^pn en acht onmiddellijke veranderingen in het energiege- k van landen niet realistisch. ijkt AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kinder huwelijk Hoewel officieel verboden door de autoriteiten vinden kinder huwelijken in India nog (Vervolg van de voorpagina) BUDAPEST Janos Ka- dar, de ex-partijleider die gisteren definitief het po litieke bos in is gestuurd, was de architect van het moderne Hongarije. Hij leidde het land gedurende bijna 32 jaar. Hij verwierf echte populariteit omdat hij zijn landgenoten de liberaalste en meest open sa menleving verschafte binnen het Oosteuropese systeem. Maar zijn conservatieve in borst en zijn onvermogen om aan het verlangen naar ver dergaande hervormingen tege moet te komen, leidden tot zijn definitieve verdwijnen van het politieke toneel. In mei 1988 werd hij als secre taris-generaal van de commu nistische partij vervangen door Karoly Grosz, een ener gieke persoonlijkheid die uit hetzelfde hout gesneden lijkt als Sovjetleider Michail Gor- batsjov. Ondanks zijn rol bij de op bouw van de bijzondere positie van Hongarije in het Oostblok, werd Kadar de laatste jaren een blok aan het been van de nieuwe hervormers. Die lan ceerden onlangs een recht streekse aanval op Kadar, door te verwijzen naar „vroegere leiders", die Hongarije „on voorstelbaar grote morele, po litieke en materiële schade hebben berokkend". Toen was al duidelijk dat hij ook zijn laatste posities spoedig zou gaan verliezen. 24.000 MIJLEN OCEAANRACE r Zo geruisloos mogelijk varen de twee handlangers van garet-Larry" naar de voor anker liggende zeilschepen. „Jam- dat die maan nou net doorbreekt", mompelt Tobias, „voor- t Jojo, schiet op. We moeten de „Vrijheid II" te grazen hebben. ziek: is de snelste boot van het hele stel". Maar in de nacht zijn ties namen van de schepen niet al te best te lezen en Tobias ver- t zich. Hij ziet de „Mayflower" voor de „Vrijheid II" aan. Ze nmen aan boord en bemerken tot hun verrassing, dat de be manning aan de wal is gegaan, zonder een wacht achter te laten. „Die stommerds", grinnikt Tobias, „haal de benzineblikken maar tevoorschijn, Jojo", beveelt hij. En dan is hun misdadigerswerk gauw gedaan: de trots „Mayflower" wordt een prooi der vlam men. Fel weerkaatsen de rode vlammen tegen de donkere hemel en dikke rookwolken kolken omhoog. Het schip is reddeloos ver loren. Israel grendelt bezet gebied af JERUZALEM Het Israëli sche leger heeft gisteren de bezette gebieden afgegrendeld om anti-Israelische aanslagen te voorkomen tijdens de oor logsherdenkingen vandaag en de nationale feestdag die van avond begint. In Israel zelf werden auto's van Arabieren bekogeld door demonstranten die woedend zijn over de moord op een soldaat die door de autoriteiten aan Palestijnse opstandelingen wordt toege schreven. Premier Shamir veroordeelde de aanslagen op Israëliërs en beschuldigde de leiders van de Palestijnse op stand ervan het verzet aan te wakkeren. In de Gaza-strook raakten gisteren elf Palestij nen gewond door kogels van Israëlische soldaten. Op de Westelijke Jordaanoever lie pen twee Palestijnen verwon dingen op. „Gazeta" vliegt kiosken uit Een drukker stapelt exemplaren van de nieuwe Poolse oppositie krant „Gazeta Wyborcza" (verkiezingskrant) die gisteren voor het eerst verscheen. In de meeste kiosken van Warschau was het blad snel uitverkocht. Op de voorpagina stond: „Na meer dan veertig jaar verschijnt in Polen en waarschijnlijk in het hele oos telijke blok het eerste onafhankelijke dagblad in een grote opla ge". Verder was een foto afgedrukt van Lech Walesa met als bij schrift: „Opdat het anders en beter wordt, moeten wij de verkie zingen winnen". FOTO. EPA (Van onze correspondent) BONN Dreigementen als zouden de Amerikaan se troepen uit West-Duits- land worden teruggetrok ken wanneer de Bondsre publiek blijft vasthouden aan onderhandelingen over de kernwapens voor de korte afstand (SNF), maken weinig indruk in de Bondsrepubliek. De bedekte dreigementen zijn de afgelopen dagen in toene mende mate te horen in Was hington Zoals bekend wil de Amerikaanse regering niets weten van onderhandelingen over de SNF-wapens en zou volgens haar juist op korte ter mijn moeten worden besloten tot modernisering van deze ra ketten. De mening van de bondsregering staat hier haaks op. Ontwapeningsdeskundige Egon Bahr van de Duitse op positiepartij SPD hecht weinig geloof aan de Amerikaanse dreigementen. Volgens hem zijn de Amerikaanse troepen in de eerste plaats in de - Bondsrepubliek gestationeerd om Amerikaanse belangen te behartigen. Ook oud-bondskanselier Hel mut Schmidt (SPD) heeft ver klaard dat Duitsland het best zonder Amerikaanse troepen kan stellen. In dat geval moet een beroep worden gedaan op de Europese bondgenoten, al dus Schmidt. Zelfs de christen democratische bondskanselier Kohl tilt kennelijk niet zo zwaar aan het Amerikaanse dreigement. „Er is maar een veiligheid en er is maar een vrede. En die worden hier ge zamenlijk met de Amerikanen verdedigd", aldus Kohl. Sommige Westduitse politici waarschuwen de VS dat al te zeer dreigen met terugtrek king ongewenste effecten kan hebben, zoals een groeiende „Yankee-go-home"-stemming onder de Duitse bevolking. LONDEN De Britse bonden laten weer van zich horen. Ze zeggen dat hun geduld op is en dat ze van de zomer diverse ac ties zullen ontketenen om premier Thatcher en haar regering het vuur na aan de schenen te leggen. Het zou dus kunnen dat de Britten een lange hete zomer vol arbeidsconflicten te wach ten staat, waarvan de weerslag in de eerste plaats zal worden gevoeld door Jan Modaal. Die is altijd het slachtoffer van welke onprettige situatie dan ook. Premier Thatcher neemt bij voorbeeld zelden of nooit de trein. Ze heeft er dan ook geen last van dat sinds gisteren in Zuid-Londen, Kent en Surrey veel minder treinen rijden dan normaal. Dit komt omdat de 3.300 treinbestuurders en -con ducteurs van British Rails Zuidoostelijke Sector een actie zijn begonnen, waarbij ze de lengte van hun werkweek be perken tot de basistijd van 39 uren. De 5.000 dagelijkse trein diensten van Zuidoost-Enge- land dreigen daardoor kom pleet in de knoop te raken. „Network South-East" is de drukste sector van British Rail. Om hem „normaal" te kunnen runnen moet doorlo pend een beroep worden ge daan op de goede wil. Van alle treinbestuurders en -conduc teurs wordt verwacht dat zij overuren maken en regelmatig vrije dagen laten schieten. De treinbestuurders hebben vol gens hun caö een werkweek van 39 uur. In de zuidoostelij ke sector is dat gemiddeld al gauw 55 uur. Zelfs 78 uur is niet ongewoon. De mensen van „Network South-East" zijn van plan hun wilde actie twee weken vol te houden. Ondertussen maakt hun bond Aslef plannen voor een officiële staking om de eis voor een forse loonsverhoging kracht bij te zetten. In Londen noemt men het nog een geluk dat de actiebij de metro van Londen voorlopig is uitgesteld. Was deze staking gisteren begonnen, zoals eerst de bedoeling was. dan zou de verkeerschaos niet te overzien zijn geweest. Maar het perso neel zal vroeg of laat toch actie voeren, want het eist meer dan de zeven procent loons verhoging die de directie biedt Om die reden dreigen ook de Londense busdiensten binnenkort plat te worden ge- legd. Landelijk zijn er prikacties op til van technici in diverse be drijven die een kortere werk week eisen. Bij Tante Pos en de brandweer -dreigen acties voor meer loon. Daarnaast is er nog steeds sprake van een staking van Britse havenarbei ders.' Op de koop toe dreigen ook de arbeiders in de elektri sche centrales en de ambtena ren op gemeentehuizen het werk neer te leggen. Bij de BBC wordt vandaag en mor gen weer gestaakt. De bonden zijn kennelijk van mening dat het tijd is om een algemene oorlog te ontketenen tegen het Thatcher-regime. Yoerens spook blijft Martens achtervolgen BRUSSEL Begin vorige maand nog vierde hij uitbun dig zijn tienjarig premierschap, en juist afgelopen week blikte zijn vijf partijen-coalitie tevre den terug op de zegeningen van een jaar rooms-rood re- geerwerk. Maar het spook van Voeren, de politieke voetangel van België en directe aanlei ding tot de val van zijn voor vorige kabinet, blijft premier Wilfried Martens (53) achter volgen. Een klein vonkje volstaat om het hele politieke landschap in vuur en vlam te zetten. Het vonkje van nu: twee omstre den subsidiebesluiten van het Voerens gemeentebestuur. Dat besloot midden vorig jaar 49.900 frank uit te trekken voor de Franstalige ouderver eniging en 7.000 frank voor de dito VVV, zonder daar verge lijkbare subsidies aan de Vlaamse oudervereniging en VVV, tegenover te stellen. In Voeren dreigt nu de Frans talige gemeenschap er met omgerekend maar liefst 3.134,45 gulden tussenuit te knijpen. Geen wonder dus dat heel het land weer eens gron dig op zijn kop staat. Nadat de omstreden subsidies waren toegewezen, kwam eerst de Limburgse gouver neur (bij ons commissaris van de koningin) Harry Vander- meulen in actie. Hij schorste eigenhandig de twee subsidie besluiten. Voeren, althans de Franstalige meerderheid, ging daartegen in beroep. Voor de Vlaamse minister van Binnen landse Aangelegenheden Luc Vanden Bossche was dat aan leiding dan zelf de besluiten van de Voerense raad maar te schorsen, wat vervolgens weer een woedende reactie opriep bij vice-premier Moureaux. een Waal. Martens wist deze opkomende ruzie in zijn kabi net nog behendig af te stop pen. Hoelang het nog duurt voor de Voerense kwestie weer hoog op de agenda van de minister raad staat, is een open vraag. Na drie staatshervormingen is blijkbaar het evenwicht op de taalgrens nog steeds zo wan kel. dat een schamele driedui zend gulden het al kunnen verstoren.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5