Gokkoning hoort vijf miljoen boete jaar cel en eisen Rechter keurt actie* verplegenden goed VARA spot over Europa Hoogleraar in de bloemetjes ;AP°L Keuze tussen terugtrekken of aanval op aanstormende zee BINNENLAND EMd&aQowuvnt DINSDAG 9 MEI 1989 PAGp{?]\[]_ i Op weg naar dochter De ouders van Elly van Kuyk, die nog altijd in een Griekse cel zit, zijn vandaag vertrokken naar Tessaloniki. Ze hebben een brief bij zich van het ministerie van buitenlandse zaken waarin om een betere bezoekregeling voor hun dochter wordt gevraagd. Elly van Kuyk was naar Griekenland vertrokken om daar met een vriend te gaan wonen. Toen in Tessaloniki haar auto werd gesto len, deed ze daarvan aangifte en toen bleek dat ze die niet volgens de regels zou hebben ingevoerd. Daarop werd ze gevangen gezet. foto: anp Vluchtfiets leidt tot spoor rovers ROTTERDAM De politie in het Rijnmondge bied is drie bankovervallers op het spoor gekomen omdat zij bij dertien eerdere berovingen, waarbij 350.000 gulden werd buitgemaakt, altijd gebruik maakten van een vluchtfiets. Zondagavond werd weer een fiets bij een bank aangetroffen en gister morgen konden de bankovervallers, twee mannen en een vrouw, worden aangehouden. Het drietal pleegde sinds mei 1988 bankovervallen in de regio Rijnmond. Zij gingen daarbij telkens op dezelfde manier te werk. Onderdeel van de plannen was dat de avond voor de overval al vast een gestolen vluchtfiets bij de bank werd neergezet. De over vallers pleegden ook altijd hun berovingen bij twee dezelfde banken in verscheidene plaatsen in het Rijnmondgebied. Die werden al een tijd door rechercheurs in het oog gehouden. VVD tegen gesprek Van den Broek-PLO DEN HAAG De VVD heeft geen be hoefte aan een gesprek donderdag tussen minister Van den Broek van buitenlandse zaken en de vertegenwoordiger van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in Den Haag, Afif Safieh! Safieh deelde eerder mee Van den Broek te hebben uit genodigd voor een werklunch. Hij voegde er aan toe dat de minister dan (voor het eerst) met hem zou praten over het Pale stijnse vredesinitiatief en de voorwaarden voor een oplossing voor het Palestijns-Is- raelische conflict via onderhandelingen. Het ministerie van buitenlandse zaken liet daarop desgevraagd weten wèl van de werklunch maar niet van het onderhoud op de hoogte te zijn. gewor o exploc AMSTERDAM Het was duidelijk geen eerbets m een bloemen en teelaarde die professor Brunt, de r had pk hoogleraar sociologie aan de Universiteit van Aij Madri dam, gisteren tijdens zijn inhuldiging over zichs waar kreeg. Met roze bloesem opgesierde vrouwen „hten v< den" Brunt en wilden hem alvast „verbouwem proc stadssocioloog tot stadspark". Vorig jaar stuitte ch nog noeming van Brunt al op felle protesten bij de fgesteld, van de sociale wetenschappen. De faculteitsraad^en °e de Amerikaanse Alison Woodward als nieuwe ffie1a.Is,I raar. Het college van bestuur koos voor Brunt. ïPr tiecomité voor meer vrouwelijke genieën prote^^ toen tegen het „niet meer dan papieren emancipr leid". ROTTERDAM Tegen de 44-jarige Rotterdamse gokkoning G. van D.V. is gisteren voor de Rotter damse rechtbank een jaar cel en vijf miljoen boete geëist. De man stond te recht wegens het feitelijk leiding geven aan het grootste illegale casino in Nederland, de gokclub Mata Hari in Rotterdam, organisatie van de stads- lotto, valsheid in geschrif te en het op grote schaal ontduiken van loonbelas ting en sociale premies voor het personeel, dat grotendeels zwart bij hem werkte. Justitie heeft becijferd dat voor bijna 2,6 miljoen aan loonbelasting en premies werd ontdoken, hetgeen in de vorm van een boete moet worden te rugbetaald. Bovendien eiste officier mr. Smid dat Van D.V. nog eens 2,2 miljoen aan de staat betaalt wegens de win sten die hij met zijn illegale gokactiviteiten heeft behaald. Bovendien eist het openbaar ministerie verbeurdverklaring van nog eens twee miljoen gulden die op rekeningen in Oostenrijk en Zwitserland staan en die door justitie zijn geblokkeerd. Mr. Smid ging in zijn requisi toir uitgebreid in op de door Van D.V. en zijn raadsman mr. P. Doedens opgevoerde stelling dat het openbaar mi nisterie niet ontvankelijk zou zijn in de vervolging van de gokkoning omdat de gokacti viteiten jarenlang zouden zijn gedoogd. Begin jaren tachtig was Van D.V. de gesprekspart ner van de gemeente bij het oprichten van een eroscen- trum aan de Keileweg in de Maasstad. Uit de contacten die hij met het gemeentebestuur en politie had, was bij hem de indruk ontstaan dat „hem niets kon gebeuren". Mr. Smid ontkent dat sprake is geweest van gedoogbeleid. Wel is het aanpakken van de illegale gokpanden in Rotterdam door gebrek aan mankracht bij de politie in de tijd vooruit ge schoven. Dit „quasi gedogen" liet de officier overigens wel meewegen in de naar zijn me ning milde efs. Uit diverse verklaringen blijkt volgens Smid dat het illegale gokwezen nooit in het zoge noemde driehoeksoverleg tus sen korpschef, hoofdofficier van justitie en burgemeester aan de orde is geweest. Ieder van de deelnemers aan dit overleg behoudt volgens Smid Slachtoffers van Dakota herdacht SOESTERBERG In de officiersclub van de vlieg basis Soesterberg worden op 15 juni de twintig inzit tenden herdacht die op 7 september 1944 om het le ven kwamen toen de Dakota waarmee zij van Merauke op weg waren naar het Australische Cairns, vlak voor de lan ding neerstortte. Het wrak van het toestel werd pas in januari dit jaar teruggevonden, nadat het 45 jaar onaangeroerd in de bos sen ten noordoosten van de Australische plaats had gele gen. Op de herdenking die wordt georganiseerd door de Ko ninklijke Luchtmacht, krij gen nabestaanden van de omgekomen jachtvliegers de persoonlijke eigendommen van hun verwanten over handigd. Dat zijn onder meer een horloge en ringen waar op namen staan gegraveerd. Andere gevonden voorwer pen gaan mogelijk naar het militair luchtvaartmuseum in Soesterberg. Van twee slachtoffers die worden herdacht heeft de luchtmacht de nabestaanden niet kunnen terugvinden. Het zijn de vrouwen Waas en Wakewau van wie wordt vermoed dat het moeder en dochter zijn of zusters of Rode Kruisverpleegsters. Ook nasporingen in Molukse kring hebben niet tot resul taat geleid. De stoffelijke resten van de twintig slachtoffers worden waarschijnlijk op vrijdag 28 juli herbegraven op het oor logskerkhof in Cairns. Om dat enige vorm van identifi catie onmogelijk is, is van overbrenging naar Neder land afgezien. UTRECHT De acties in het ziekenhuiswezen zijn toegestaan op voorwaarde dat de bonden en het ac tiecomité VVIO bij de zondagsdienst en opna^ mestop enige beperking in acht nemen. Dat heeft de president van de recht bank in Utrecht gisteren bepaald in het kort geding van het Landelijk Patiën ten/Consumenten Plat form tegen vakbonden en VVIO. De uitspraak van president mr. C.L. baron van Harinxma thoe Slooten werd met applaus begroet. Terwijl het LP/CP beëindiging van alle acties had geëist, heeft de president al leen voorwaarden gesteld aan zondagsdienst en opnamestop. Deze actievormen zijn toege staan, mits ze maximaal 24 uur per instelling duren. Boven dien moet er tussen twee zon dagsdiensten of opnamestops vier weken „rust" in acht wor den genomen. „Voor de rest heb ik met de nu gaande zijn de acties geen problemen en geen bezwaren", aldus de pre sident. De rechtbankpresident stelt in de motivering van zijn vonnis dat het houden van zondags diensten niet onrechtmatig is. Deze diensten komen tenslotte elke week voor „dus iedereen weet precies wat er dan moet gebeuren en wat ieders taak is". Eventueel langere wacht tijden maken nauwelijks ver schil, omdat deze door de be zuinigingen op de gezond heidszorg toch al fors zijn op gelopen. Met de beperking dat na een zondagsdienst in een instelling vier weken met de volgende actie wordt gewacht, zijn de bonden vrij om met zondagsdiensten door te gaan. Opnamestops Ook de opnamestop of bedden reductie kan in de ogen van de president genade vinden. Voor een opnamestop geldt dezelfde beoordeling als de zondags dienst. Ook hier heeft de pre sident een beperking gesteld: maximaal 24 uur en met een tussenpoze van vier weken. Werkonderbrekingen zijn \MA en gi evenmin onrechtmatig =len zij niet te vaak en te snel ^usse den herhaald". Het weiaoor van medisch voorbeho handelingen (injecties tor' nen, infusen aanbrengei ook toegestaan omdat de a comite's zich er steeds tu'ëeI verzekeren dat anderen j- 8T handelingen verrichten. in Mr. van Harinxma bindt ussen den en VVIO wel op het5 ul\e om bij de acties grote zor^|r, 1 digheid te blijven betracb „Wat tegenover de ene pa|.een als geheel aanvaardbaar r&ev worden beschouwd als a16" n vorm, kan tegenover eena' ma dere patiënt even volstrekt toelaatbaar zijn". De rechtbankpresident 8"' werpt overigens de ver^n°'~ king van de acties in het kenhuiswezen met de hem verboden) zondagsd,1"^ sten van de specialisten. B. ,c specialisten ging het om r\ dagsdiensten voor onbepa, a tijd, terwijl in het ziekenh'^p wezen sprake is van met ac korte en tijdig aangekondi acties. Spoedeisende geva^zin* worden altijd behandeld, 'n^e[ wijl die beoordeling bij de (en cialisten dubieus was. Weggooimateriaal uit vorige eeuwen DEVENTER Weggegooide kapotte glazen, borden en bekers uit een periode van vier eeuwen na 1375, resten van maaltijden, botten van dieren waaronder van de gevreesde zwarte rat die de pest overbracht, schelpen, zaden en dergelijke zijn in 1980 en '81 teruggevonden onder het Beursplein in Deventer. Ze zaten in afvalkuilen, beer- en waterputten. De Rijksdienst voor het Oud heidkundige Bodemonderzoek restaureerde ruim 200 voorwer pen die van 3 juni tot 21 augustus te kijk liggen op de tentoon stelling „Weggegooid en teruggevonden" in het Museum De Waag in Deventer. De restuauratie werd geleid door J. Kottman. Hij is er niet mee klaar. De stadsarcheoloog van Zwolle en Kampen, H. Clevis, deed het onderzoek om een beeld te kunnen krijgen en geven van wat in een middelgrote stad in de middeleeuwen en de nieuwere tijd aan huisraad werd gebruikt. Hij stelde met ande ren het boek samen, waarin de resultaten zijn beschreven, gete kend en gefotografeerd. De tentoonstelling is de volgende jaren ook te zien in vier andere steden: in Venlo, Hoorn, Leeuwarden en Nijmegen. (Vervolg van de voorpagina) Volgens het eerste en te vens goedkoopste alterna tief voor de Nederlandse kustverdediging (35 mil joen gulden per jaar vanaf 1990) doet de overheid slechts het hoogstnoodza kelijke: het handhaven van de Delta-veiligheid bij 'dijken en strandhoof- den. Volgens dit 'terugtrekken-sce- nario' worden lage delen van dorpen in de kustgebieden als mede waardevolle recreatie-, waterwin- en natuurgebieden aan de zee opgeofferd. Boven dien gaat nog z'n honderd hec tare natuurgebied verloren doordat aan de landzijde zand wordt opgespoten. De tweede mogelijkheid (se lectief handhaven) gaat vanaf 1990 jaarlijks 45 miljoen gul den kosten. Volgens dit scena rio worden woonkernen als mede belangrijke investerin gen in waterwinbedrijven, in dustrie en recreatieterreinen beschermd, maar zal wel tot het jaar 2000 zo'n honderd hectare minder vitaal kustge bied onder de zeespiegel ver dwijnen. Handhaving van de huidige kustlijn het derde alterna tief gaat 60 miljoen gulden per jaar kosten, ofwel zo'n 600 miljoen tot de eeuwwis seling. Met enige regelmaat zal zand aan de zeezijde van de duinen en op het strand opge spoten worden. Het meest tot de verbeelding sprekende scenario wordt ge schetst in het alternatief 'zee waarts'. Volgens dit plan wordt geen land aan zee prijs gegeven, maar wordt als het ware tot de aanval overge gaan. Door voor bedreigde en waardevolle kustgebieden dwarsdammen aan te leggen, zal de kustlijn zich via natuur lijke sedimentatie zeewaarts kunnen verplaatsen. Hiervoor komen de kop van Noord-Hol land, de Waddeneilanden en het Zeeuwse Walcheren vol gens de nota het meest in aan merking. Elders in Zeeland kunnen reeds bestaande zand platen door zandaanvulling boven water getild worden. De kosten van dit offensieve sce nario bedragen zeker 80 mil joen gulden per jaar. Sterke groei »k; banen vooraÉJ door vrouwe\g( ROTTERDAM De sl f ke groei van de Neoïll landse werkgelegenh tussen 1979 en 1986 overwegend veroorza^ YC door een stijging in li 8is betaalde (parttime-) F^81 nen in de dienstensecto gee 2risi Het aantal banen in die se^t te is gegroeid met een half (eslu joen. Vooral vrouwen verriiaag ten dit soort werk. In deen t dustrie zijn slechts 40.000 va nen geschapen, zo blijkt een onderzoek van de Ei mus Universiteit en de L M versiteit van Amsterdam. 0 derzoeker Elfring no( 'vrouwen' de sleutel van gehele ontwikkeling. Zij den zich aan voor dit werkl zijn flexibel wat werktijÉjl betreft en zijn goedkoop. V feite hebben ze de werkll industrie-arbeiders op de beidmarkt gepasseerd, die I soort werk links laten liggf „Maar je kunt van een wertf ze scheepsbouwer ook rt. verwachten dat hij 's avo^^a een paar uur hamburgers gP®^ verkopen", is zijn mening. 1 BIJLAGE BIJ UW KRANT MET JojC INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK: is THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES nan EN EEN COMPLETE AGENDA t 7if zijn eigen verantwoordelijk heid. En in dat kader stond het de gemeente vrij zijn ge sprekspartner in het opzetten van een eroscentrum te kie zen. „Een bedenkelijke part nerkeuze", zo vindt Smid. De verdachte zelf, die de ten laste gelegde feiten heeft be kend, is van mening dat het besluit om na jaren zijn go- kimperium op te rollen, voort kwam uit onvrede bij de poli tie over de vestiging van het eroscentrum. „Een middel om het eroscentrum te saboteren, was mij om zeep helpen", al dus Van D.V. De rechter doet 22 mei uit spraak. ZONDAGSDIENSTEN MOGEN MAXIMAAL 24 UUR DURE Euro taart Keuze: boete of botssimulator AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft sinds 10 april bijna drieduizend processen-verbaal opgemaakt tegen automobilisten die hun autogordel niet om hadden. In totaal werden in een maand tijd 14.510 automobi listen gecontroleerd. Automobilisten die werden „betrapt" op het niet dragen van de gordel, konden kie zen tussen het betalen van een boete of het plaatsnemen in een botssimulator. Volgens de politie was de er varing met dit apparaat voor veel overtreders voldoende reden om in het vervolg wel van de gordel gebruik te ma ken. De actie, georganiseerd door de politie en Veilig Ver keer Nederland, loopt tot 22 mei. De uitspraak van de rechter wordt met applaus begroet door vertegenwoordigers van de bor Juriste Van Lierop en bestuurslid Wirtz van de Abvakabo alsmede bestuuslid Eerland van de1' akij (vlnr) zijn dolblij. foto's een ;l-brui Staatssecre taris mr. Yvonne van Rooy voor buitenlandse handel snijdt de eerste Euro-taart aan. Het is een produkt van de Lu xemburger Jean Monnet, die er heel veel gemaakt heeft. De op brengst is be stemd voor de kankerbestrij ding in de Eu ropese ge meenschap. foto: dijk stra DEN HAAG Hoe kun je jongeren interesseren voor de komende Europese verkiezin gen en de toekomstige een wording van Europa? „Met humor!", dacht men bij de VARA. Vanaf donderdag zendt de VARA daarom een aantal regelmatig terugkeren de humoristische televisiespo tjes over Europa uit, speciaal gericht op jongeren. „Onze bedoeling is vooral om met deze korte filmpjes de jon geren aan het denken te zetten over de situatie die in 1992 in Europa zal ontstaan", zegt Pie- ter Rim de Kroon, regisseur van de spotjes. „We hebben expres voor een humoristische aanpak gekozen, omdat uit on derzoeken is gebleken dat dit jongeren het meest aanspreekt en boeit. En als jongeren een maal kijken, ook al snappen ze er niets van, dan gaan ze zich vast afvragen wat er in 1992 aan de hand is". Elk Euro-spotje van de VARA behandelt op ironische wijze jongerenaspecten van deze tijd: samenwonen, milieu, uit keringen, vreemde talen, voedsel en emancipatie. In alle scènes wordt de spot gedreven met de toekomstige open gren zen in de Europese Gemeen schap. Op één der filmpjes ziet men na de bekende Eurovisie-tune („expres een beetje vals ge speeld, zodat het opvalt", aldus Rim de Kroon) een schoollo kaal in de jaren '92-'93. Dit blijkt het toneel te zijn van al lerlei spraakverwarringen, want de vier leraren voor de klas spreken elk hun eigen taal: Nederlands, Frans, En gels en Duits. Zij vertalen om beurten wat een Spaanse scho ne, gespeeld door Adelheid Roosen, over haar land vertelt. Links onder in het beeld seint een vrouwelijke doventolk het gesprokene aan de kijkers door. Aan het einde van het spotje worden de rollen omge draaid: de doventolk geeft les, de vier anderen vertalen haar verhaal rechtsonder in beeld. Vervolgens verschijnt de slag zin „Europa 1992, het klinkt nog nergens naar" in beeld. Een ander spotje over positie ve discriminatie laat een sa menwonende vrouw werken in de Limburgse kolenmijnen, die weer open zijn. Elke niet gewerkte dag zal haar een boete van duizend ECU (de Europese munteenheid) ople veren. In deze trant wordt de draak gestoken met de vier belangrijkste economische ver anderingen in het Euoropa van na 1992: vrij verkeer voor goederen, personen, kapitaal en diensten. Vanaf overmor gen worden de spotjes elke week uitgezonden op zonda gen rond het nieuws van 19.00 uur en op donderdagen om 17.20 en 18.45 uur. MARGIE DE L'ETANG SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4