Burgemeester Schoute bepleit maximum snelheid racefietsers i Nog geen akkoord over woonruimteverordening Nauwelijks steun voor kantoorbouw Leidseweg Bewoners Bonekruidstraat tegen tweerichtingsverkeer Visserijscholen blijven bestaan Belangstelling voor Mavo in Noordwijk opvallend hoog -r LEIDEN OMGEVING CcidócSotruiiit DINSDAG 9 MEI 1989 PAOQ Mammoef nu ook 's middags actief ROELOFARENDSVEEN Welzijnswethouder L. Beel- en van Alkemade heeft gistermiddag officieel een start gemaakt met de uitbreiding van het aantal uren van peu terspeelzaal de Mammoef in Roelofarendsveen. Samen met een peuter knipte hij daartoe een lint door. Bij de Mammoef kunnen de kinderen nu ook 's middags worden ondergebracht, hetgeen de wachtlijst aanzienlijk heeft be kort. Tot 1 april van dit jaar konden de peuters alleen in de ochtenduren terecht. Mede dankzij de verruiming van de gemeentesubsidie kon het aantal uren worden uitge breid. Verder had gistermiddag de huldiging van „oma" J. van Klink-Ter Meulen plaats. Sinds 10 jaar is zij vrijwilligster op de vrijdagochtend. Ook is zij onlangs 65 jaar geworden. Als blijk van waardering overhandigde bestuurslid H. Crantz haar een piekenbuis met 65 gulden en een boeket. De peuters die op vrijdagochtend van haar diensten ge bruik boden rozen en een cadeaubon aan. Hoewel me vrouw Van Klink de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt zet zij haar werk voorlopig voort. LISSE De nieuwe woon ruimteverordening van Lisse is er nog niet door. Tijdens de gisteravond gehouden verga dering van de commissie ruimtelijke ordening bleek dat met name de VVD-en CDA- fracties nog moeite hebben met de wijzigingen die burge meester en wethouders in het ontwerp hebben aangebracht naar aanleiding van de vorige commissie-vergadering. Wethouder H. Smith (CDA) reageerde na afloop van de vergadering echter positief. Stijf vast houdt het college aan de beperking om geen ge meentegarantie toe te kennen voor huizen van boven de twee ton en om personen die van buiten Lisse komen voor zo'n garantie uit te sluiten. De VVD noemde dat destijds dis criminatie en gisteren bleek dat deze partij er nog niet uit is. De fractie PvdA/PPR zei het jammer te vinden dat in de vorige nieuwe verordening nu gaten zijn geschoten. Men wil de namelijk die eerste nieuwe verordening al aannemen. Binnen het CDA-kamp heerst nog enige verdeeldheid. De heer J. Maljaars (SGP/GPV/RPF) vroeg aan dacht voor het onderscheid tussen samenwonenden en ge huwden. De commissie was het niet eens om de koopgrens op 275.000 gulden te stellen. In een nieuw ontwerp komt het college dan ook met het com promis om die grens bij een kwart miljoen te leggen. Auto uit bocht Langeraarseweg TER AAR Een 43- jarige Hagenaar is vannacht met een ge broken arm naar het Rijnoord ziekenhuis in Alphen gebracht. De man zat in een auto bestuurd door een 37- jarige inwoner van Rijswijk. De bestuur der vloog uit een bocht van de Langeraarse weg kort voor midder nacht. Zelf raakte hij niet gewond. De auto werd onherstelbaar beschadigd. Gratis koffie voor moeders NOORDWIJK De horecabedrijven aan de Ko ningin Wilhelmina Boulevard schenken zondag, Moederdag, gratis koffie aan moeders. Dit aanbod geldt van tien uur 's ochtends tot één uur 's mid dags. Tussen één en drie uur worden bloemen uitge deeld. Bodemonderzoek aan Overrijn KATWIJK De bodem in de omgeving van de panden Overrijn 20 en 25/26 in Katwijk wordt on- bderzocht op verontreinigingen. Dat is nodig nadat uit een eerder provinciaal onderzoek was gebleken dat de grond aan de Overrijn verontreinigd is. Er moet nader worden bekeken hoe ver de vervuiling zich in verticale en horizontale richting heeft ver spreid. Het onderzoek is inmiddels begonnen. De re sultaten worden eind juni bekend. Autobanielil in brand Zw IICH balbc 5er E KOUDEKERKjonds DEN RIJN gr va brandweer mofcach te pas komen Net brand in een gier vi veelheid autobi Dar blussen. De br?ract uit op een boerj seis de Lage Wa»nds banden lagen iTsje peld op een karjrazi! banden gisteje b< rond vijf uur icoac raakten is niet|ike Wel ging het F paard met eendsre] rookontwikkelii ASFALT - HIJ GERS" GEVAAR IN WASSENAARSE DUINEN WASSENAAR „De ra cefietsers in de Wasse- naarse duinen gedragen zich vaak als „asfalt-hij gers, die uitsluitend de streep zien en de blik op oneindig zetten. We moeten dan ook alles in het werk stellen om te ko men tot een soort maxi mum snelheid voor race fietsers. Daarvoor zou de wetgeving in ons land moeten worden veran derd". Dit zei burgemeester, drs. P.H. Schoute, van Wassenaar gis termiddag bij de officiële ope ning van de gereconstrueerde kruising van de autoweg naar het Wassenaarse Slag met het fietspad door de duinen vlak bij hotel Duinoord. De opening werd verricht door gedepu teerde T. Jansen (verkeer) met het doorknippen van een rood-wit verkeerslint. De in grijpende reconstructie aan de wegen is uitgevoerd, omdat in de afgelopen jaren op deze plaats regelmatig ongelukken zijn gebeurd. Racefietsers Schoute merkte verder op: „Verkeersbeleid is geen mak kelijke aangelegenheid. Ieder een heeft er wel een mening over, maar die wijzen allemaal in verschillende richtingen. Maar bij deze drie „verkeers- werken" hebben gemeente en provincie eendrachtig samen gewerkt". Schoute bepleitte ook een zo spoedig mogelijke aanleg van aanleg van Rijksweg All- West. Deze weg, die een ver binding moet vormen tussen de A44 en A4, moet dan het vele verkeer weghalen uit de nu overvolle Rijksstraatweg en de verstopte binnenwegen (de Noord-Zuid route). Gedeputeerde T. Jansen ver klaarde het eens te zijn met de Wassenaarse burgemeester dat besluitvorming over de All- West snel moet plaatsvinden. Ook bleek uit de woorden van de gedeputeerde dat naast de „op schema liggende aanleg van de SW 4" en de aanleg van de All-West ook de Ver lengde Landscheidingsweg op korte termijn moet worden aangelegd. V erkeerskunst werk Aanvankelijk waren er plan nen om het nieuwe fietspad in de duinen via een hardhouten brug over de autoweg te lei den. Uiteindelijk is het een ge lijkvloerse kruising geworden waarbij het autoverkeer bij het naderen van het fietspad over „schrikribbels" rijdt. Snelle fietsers worden bovendien af geremd via een scherpe bocht. Het gezelschap gemeente- en provinciale bestuurders werd vervolgens met een bus naar de kruising Van Zuylen van Nijeveltweg/Storm van 's- Gravenzandeweg/dr Mans- veltkade gebracht om daar de verkeerslichteninstallatie in werking te stellen. Het derde „verkeerskuns- twerk" was het planten van een verkeersbord door burge meester Schoute samen met gedeputeerde T. Jansen langs het fietspad parallel aan de Kokshoornlaan. Op dat ver keersbord staat de tekst „Vei lig fietsen langs de Koks hoornlaan, dankzij deze nieu we asfaltbaan". De besluitvor ming en uitvoering van dit fietspad kwam in een stroom versnelling nadat in de nieuw jaarsnacht van 1987 hier vier fietsers werden geschept, drie raakten zwaar gewond. Gedeputeerde T. Jansen (verkeer) knipt in aanwezigheid van (links) een lint door. Met deze officiële handeling is het fietspad burgemeester drs. P.H. She' naar de duinen geopend. no FOTO: MILAN KON\|P^€ dei VOORSCHOTEN De bouw van kleine kantoor panden aan de Leidseweg lijkt weinig kans van sla gen te hebben. Dit bleek gisteravond in een verga dering van de commissie financiën. Burgemeester en wethouders willen op de plek, waar vroeger de twee woonhuizen Leidse weg 29 en 31 en de voor malige school aan de Leidseweg 33 stonden, kleine kantoorpanden bouwen. Deze lokatie grenst aan het ge meentehuis. De opzet van bur gemeester en wethouders is dat de grond en te bouwen kantoren eigendom blijven van de gemeente, waardoor de kantoorpanden eventueel te zijner tijd bij het gemeentehuis getrokken kunnen worden. F. ten Have (CDA) had grote twijfels over het beschikbaar blijven van de nieuwe bebou wing voor eventuele uitbrei ding van het gemeentehuis. Daarnaast meent1 het CDA dat het niet tot de taak van een gemeente gerekend kan wor den om zelf kantoren te bou wen en te verhuren. Het CDA is eventueel voor de bebou wing van de grond indien zich vooraf gegadigden aangemeld hebben, waardoor de gemeen te geen enkele risico loopt. J. van der Poel (VVD) sloot zich in grote lijnen aan bij de visie van het CDA, maar kon wel begrijpen dat B en W de grond direct naast het ge meentehuis in eigendom wil len houden. G. Both (PvdA) zag weinig in kantoorbouw. Hij deed het voorstel een klein kantoorgebouw neer te zetten direct tegen het gemeentehuis aan en de verdere grond te verkopen en te bepalen dat daarop een woonhuis met praktijkruimte gebouwd mag worden. J. Aikens (D66) twijfelde sterk aan de mogelijkheden om kan toorruimte te verhuren, terwijl er in Voorschoten zoveel kan toorruimte leeg staat. De aan wezige makelaar De Laat wees op het gegeven dat de leeg staande kantoorruimte alle maal verouderd is of weinig toegankelijk. Hij ziet wel kans kantoorruimte op een dergelij ke plek te verhuren. Wethou der J. van Dalen (VVD) deed de toezegging een en ander nogmaals binnen het college te bespreken. Wordt Veurseweg 163 nu een uitbreiding van het motel van De Gouden Leeuw of een woonhuis met inderdaad woonbestemming? De commis sie financiën toonde grote twijfels over die woonfunctie en deed een dringend beroep op wethouder Van Dalen om de eigenaar van de Gouden Leeuw officieel aan te schrij ven dat de gemeente de woon bestemming handhaaft. Op het oog lijkt het nieuwe pand een woonhuis. De buren hebben echter meegedeeld dat het pand in appartementen ver deeld is. Wethouder Van Da len zal actie ondernemen. Mogelijk iets meer subsidie voor de Mast NOORDWIJKERHOUT De Mast in Noordwijkerhout zal in elk geval geen 90.000 gul den subsidie krijgen. Het door het college van burgemeester en wethouders voorgestelde bedrag van 23.000 gulden kan wellicht nog verhoogd worden omdat gebleken is dat het aan tal deelnemers aan de gesubsi dieerde cursussen met hon derd procent gestegen is. Dit bleek gisteren in een vergade ring van de commissie welzijn. De problemen ontstonden voor de Mast omdat de basiseduca tie gaat verhuizen naar de voormalige Prinsenhofschool aan de Nolenslaan. Daardoor vervalt ook die subsidie. De Mast kreeg voor haar volwas seneducatie tot nog toe bijna 17.000 gulden als subsidie voor alleen die activiteiten die te maken hadden met sociale vaardigheden, de werkwinkel en het jeugd- en jongeren werk. De rest van de cursus sen die in de „hobby-sfeer" liggen zoals fotografie, yoga en dergelijke moet men zelf be druipen. Het college stelt nu voor om 23.000 gulden te ge ven, een bedrag dat gelijk is aan de huur van het gebouw. Dan heeft de stichting het ge bouw voor niets en verder kan ze het allemaal zelf uitzoeken. De hobby-cursussen moeten dus zorgen voor geld waarmee de sociale vaardigheden gefi- nancieerd kunnen worden, re deneerde het college. VVD en CDA gingen hiermee akkoord maar mevrouw Kui per (PvdA) betoogde dat vroe ger het rijk de hoge huurlast al bekostigde, waar de gemeente nog eens 16.000 gulden boven op gaf. „De Mast gaat er dus helemaal niet op vooruit, want nu zijn ze weer van die huur kosten af, maar hebben niets extra's. Dan zijn er nog ener giekosten en inventaris waar de winst van de hobby-cursus sen ook aan opgaan". Kuiper zei te vrezen dat de bijdragen voor de deelnemers zouden moeten worden verhoogd en dat zou juist de minst draag- kachtigen treffen. Mevrouw Hulspass (D66) betoogde dat deze „hobby- en cursussen" niet gesubsidieerd mogen wor den, maar dat andere hobby's zoals de voetbal toch net zo „nutteloos" zijn en toch subsi die krijgen van de gemeente. Maar wethouder Van der Klaauw wees erop dat die dis cussie al eerder gevoerd was en inmiddels een gepasseerd station. De bewoners van de Bonekruidstraat vrezen dat c richtingsverkeer wordt ingesteld. straat een stuk onveiliger wordt als er twee- FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORHOUT Bijna alle bewoners van de Bonek ruidstraat en de de direc tie en bestuur van de R.K. Basisschool Emmaus heb ben bezwaar aangetekend tegen de plannen van de gemeente om de Bonek ruidstraat toegankelijk te maken voor tweerich tingsverkeer. Zij hebben dat in een brief aan het college van burgemeester en wethouders laten we ten. In de brief stellen de bewoners dat de sinds een jaar bestaande situatie onveranderd dient te blijven. Ook de ouders die niet in de genoemde straat wonen, maar wel hun kinderen op de „Emmaus" hebben, willen de verkeerssituatie graag zo hou den. Bewoner M. C. Otte, woordvoerder van de bewo ners zegt in zijn brief dat de eerste beweegredenen de vei ligheid van de kinderen is. „Verder is de Bonekruidstraat in eerste instantie ontworpen als een woonstraat met een richtingverkeer en is het idee van tweerichting pas ontstaan toen bekend was dat er een school in de straat zou ko men". Ook de medezeggen schapsraad van de school heeft het gemeentebestuur inmid dels laten weten het niet eens te zijn met de voorgenomen plannen betreffende de Bo nekruidstraat uit oogpunt van de kinderveiligheid. De gemeente wil naast het treffen van maatregelen om de Bonekruidstraat toegankelijk te maken voor tweerichtings verkeer, de straat zelf verbre den van vier tot vijf meter om een goede afwikkeling van het verkeer te waarborgen. Er zijn extra parkeerplaatsen ge creëerd en is er een trottoir langs de gehele straat aan de zijde van de school aangelegd. Komende donderdag zal een en ander aan de orde komen in de raadscommissie onder wijs en verkeersaangelegenhe- den. BUNNIK/KATWIJK Het nautisch onderwijs moet worden geconcen treerd in Delfzijl, Rotter dam, Vlissingen en IJmui- den. De visserij-opleidin gen in Den Helder, Urk, Katwijk, Stellendam en Vlissingen kunnen blijven bestaan, ondanks het feit dat ze te weinig leerlingen hebben volgens de nieuwe normen. Voor die scholen moet door het ministerie extra geld worden uitge trokken. Dit advies geven de proces- coördinatoren die de sector vorming en vernieuwing in het middelbaar beroepsonder wijs (de zogeheten SVM-ope- ratie) begeleiden. Zij hebben hun aanbevelingen gisteren aan staatssecretaris Ginjaar- Maas (onderwijs) aangeboden. Het middelbaar nautisch on derwijs omvat onder meer op leidingen voor scheepswerk- tuigkundigen, stuurman op de kleine handelsvaart, binnen vaart, zeevisvaart en voor het baggerbedrijf. Het behoort in hoofdzaak tot het middelbaar beroepsonderwijs. De huidige dertien scholen wordt geadvi seerd zich aan te sluiten bij sterke regionale instellingen voor beroepsonderwijs en door fusies tot vorming van vier nautische centra te komen. Die kunnen als min of meer zelfstandige afdelingen aan grote MBO-instellingen wor den verbonden. Gezien hun regionale karakter dienen de visserij-opleidingen te worden gehandhaafd. Maar zij moeten zich dan wel aansluiten bij een grotere mbo-instelling. Zonder deze maatregelen zien de pro cescoördinatoren de toekomst van het nautisch onderwijs somber in. De nautische opleidingen in Zwolle, Zutphen, Breda, Nij megen, Harlingen en Apel doorn worden in overleg met de instellingen opgeheven. Op de meeste plaatsen komt hier voor een nieuwe AOT-oplei- ding (Algemene Operationele Techniek) in de plaats. In het middelbaar beroepson derwijs wordt al enige tijd ge werkt aan een reorganisatie. MBO-scholen zullen straks tenminste zeshonderd leerlin gen moeten tellen. Het aantal leerlingen in het middelbaar nautisch onderwijs is de afgelopen jaren sterk ge daald. Volgens de coördinato ren houdt dit direct verband met de vermindering van de werkgelegenheid in de zee- en binnenvaart en met het visse rijbeleid van de EG. Directeur A. van Duijn van de School voor de Zeevisvaart in Katwijk is verheugd over de aanbevelingen. „De visserij- scholen kunnen nooit voldoen aan de eis om 600 leerlingen te hebben. Wij hebben op onze school 82 leerlingen in het dagonderwijs en 120 in het avondonderwijs. Het is van groot belang dat de opleidin gen blijven bestaan op plaat sen waar de industrie zelf zit. Het bedrijfsleven heeft even eens extra steun toegezegd". De heer Van Duijn spreekt overigens tegen dat het slecht gaat in deze bedrijfstak. „Het gaat nog altijd om een indus trie met een omzet van drie miljard gulden op jaarbasis. Er is veel vraag naar gediplo meerden. Ook op het gebied van her- en bijscholing is de behoefte groot". PVDA ONTHUTST DOOR CIJFERS NOORDWIJK Zijn Noord- wijkse kinderen dommer dan elders in het land? Dat vroeg mevrouw C. Voorham (PvdA) zich gisteravond af tijdens een vergadering van de Noord wijkse commissie voor onder wijszaken. Besproken werd het onderzoeksrapport naar de mogelijkheden voor openbaar voortgezet onderwijs in de Bollenstreek, samengesteld door Hilferink Croonen/Orga nisatie Adviseurs. Voorham noemde het rapport zeer realistisch maar tevens onthutsend. Vooral een aantal percentages vond ze verbijste rend. Volgens het rapport is de belangstelling voor Mavo-on derwijs in Noordwijk opval lend hoog, 46,71 procent ten opzichte van een landelijk ge middelde van 34 procent. Bij het Havo en VWO is de be langstelling met respectieve lijk 4,43 procenten 8,93 procent in de badplaats juist erg laag, gezien de landelijke percenta ges van 18.25 en 17,90. Voor de PvdA-vertegenwoor digster is dit een bewijs dat Noordwijkse ouders kennelijk kiezen voor veiligheid en dus een (mavo) school in het dorp. Noordwijk heeft twee Mavo- scholen van katholieke en christelijke signatuur, waar van er een binnenkorti ver dwijnt. Voor Havo-VWO on derwijs zijn Noordwijkse scho lieren aangewezen op scholen in Leiden en de regio. Volgens het rapport van Hilferink en Croonen heeft een openbare scholengemeenschap in Noordwijk levensvatbaarheid. Minimaal 500 leerlingen zullen naar verwachting een dergelij ke school bezoeken. Of de school er ook daadwer kelijk komt en wanneer werd gisteravond nog niet duidelijk. Volgens wethouder J. Bedijn (PvdA) zal Noordwijk het vuurtje ln Den Haag zeker brandende houden en er bij staatssecretaris mevrouw Gin jaar-Maas op aandringen zo snel mogelijk een besluit te ne men. De bedoeling is te komen tot een splitsing van scholen waarbij het Leidse Louise de Coligny College gedeeltelijk naar Noordwijk verhuist. Sportinstuif In sporthal De Vlijt aan de Sportlaan in Zevenhoven kunnen ouderen vanaf 55 jaar donderdag deelnemen aan een sportinstuif. De acti viteiten worden begeleid door de sportleraren M.G. Bos-van der Klei en T. Roo- vers. De sportinstuif wordt gehouden tussen half twee en drie uur. Bij voldoende belangstelling bestaat daarna gelegenheid tot volksdansen. Deelname is gratis. Meditatie Expositie (2) De zusjes Meta LeepeM Voorhout en Cor Tin bef In het multifunctioneel een- /T~. trum aan het Boerhaave- <°e" Haag) exposeren plein 13 in Oegstgeest donderdag 11 tot en ii,, T 7nnrlacr vH mot nnnnon ti wordt donderdagavond een zondag 28 mei poppen inb lering over tranceden,e rne- WlTtJj ditatie gehouden. De bijeen komst begint om acht uur, toegang kost f5. Meer inlich tingen: 01751-77740. Concert 50 in Lisse. In deze peM zijn tevens aquarellen4 acrylschilderijen van dg van Overbeeke te zien.B expositie is op don den zaterdag en zondag van 1 twee tot half vijf te ziem op donderdagavond ook'ü half acht tot half tien. Jaap Zwart jr. opent donder dagavond in de St. Agatha- kerk in Lisse de concertse rie van de Stichting Orgel- Expositie (3) kring Bollenstreek. Hij T r* i r> d speelt werken van Guif- I" Galene De Pomp man,. Saint-Saëns. Jacop mond word' en Bijster en Widor. De tol jun, een exposttte geho gangsprijs bedraagt /6, hou- rond he, thema ..Eend ders van een kortingskaart, totaal achtentwintig CJP of Pas65 moeten4 be- santen brf"^n op h,u",1 manier rht thema tnt lei talen. De uitvoering begint om kwart over acht. manier dit thema tot le% Toegepaste technieken keramiek, aquarel, origl etsen, zeefdruk kunst. De openingstijdenI dinsdagavond van zeverT negen uur, woensdag tien tot twaalf en tweeI Pa tiën ten vereniging De Algemene Patiëntenver eniging Alphen aan den Rijn houdt donderdag de vier uur en donderdag, jaarlijkse ledenvergadering, terdag en zondag van Dat gebeurt in De Thermen tot vier uur. aan de Cantharel 4. Als spre- ker is uitgenodigd de heer T. (Jpcn hlllS Koenen die spreekt over ge zondheidsvoorlichting en op voeding. Aanvang acht uur. Ter gelegenheid van de d Expositie Een omvangrijke verzame- ciele opening van openfy basisschool de Jutter Noordwijk wordt dontj dagavond open huis gent den. Tussen zeven en nejll. ling opgezette vogels met bij- uur is iedereen welkom behorende tekst en uitleg is de school aan het Uitvalt^c. de komende zes weken te in de wijk Vinkeveld. N bewonderen in het Histo- alleen de school kan dan I risch Museum aan de West- keken worden maar ook kanaalweg 118 in Ter Aar. resultaten van het circuspt Het museum is iedere zater- ject waaraan de leerling dag en zondag geopend van de afgelopen weken ge we twee tot vier uur. Informatie hebben. Een aquarel van Cobie van Overbeeke.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12