LANGS OMWEGEN TOP MERKEN tWÉei „Herinrichting Dorpsstraat Leimuiden absolute noodzaak'' ückdown Villeroy&Boch Piet Langhout biedt met zijn hokken en vogels een gouden toekomst aan liefhebber [DEN OMGEVING SteidbaQowuvnt DINSDAG 9 MEI 1989 PAGINA 11 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. bijna weer bij mij onderge bracht". In de vijyer, bij het spuitend fonteintje terwijl een padje ogelijk uit lijfsbehoud met een boog het water inplonst drijven levenloos enkele nep-eenden om reigers af te schrikken, immers reigers en drijfeenden kunnen elkaar niet luchten of zien. Verder zien we de volières, een grote duiventil op poten. Lang- houts dierenhome wordt ge vuld met geluiden van dui ven, al dan niet tropische vo gels die zich graag laten koesteren door de lentezon. Rondlopend ontmoeten we konijnen en Australische parkieten. Een tortel lachte ons na en een pauw, pauw, pauw, glanzend blauw, zette z'n veren op en krijste naar geestig: „Zie je wel, dat be doelen we nou in ons para dijsje!", als om het verkoop praatje van Piet kracht bij te zetten. Die pauw van Piet is me d'r een. Als haan bezit hij drie vrouwen, maar die hou den hun bek. Piet: „Die haan is tot op een kilometer af stand te horen, zo'n herrie maakt ie. De vrouwtjes gaan in juli broeden; vorig jaar had ik 23 jonge pauwen. Daar heb ik behoorlijk be huisde afnemers voor. Af en toe vliegt er een haan vanaf de overkant van de Rijn, die op de lokroep van onze wijf jes afkomt. Dan zit er weer eentje bovenop het gaas, tot woede van onze eigen haan die dan niet te genieten is. Die gasthanen worden al gauw door de eigenaars weer teruggehaald. Maar je zit even met huisvredebreuk". De kwartels En dan heb ik het nog niet over de Californische kuif- kwartels, over de Japanse nachtegalen die jaarlijks bij duizenden via de geëigende kanalen vanuit China ons land binnenkomen (een Ja panse nachtegaal schijnt ove rigens per definitie Chinees te zijn), en de parkieten, die, volgens Leonard Huizinga, eens als „parkeerkiet, paar bij paar" een oerbosbrand overleefden. Piet Langhout kan daar niet meteen om la chen, maar hij heeft dan ook niet over de Oerbosbrand ge lezen. Daar heeft hij nooit de tijd voor gehad bij zijn dage lijkse beslommeringen. Trou wens: paar bij paar betekent doorgaans een aardige inves tering als je iets met een vooraanstaande vogelsoort wilt ondernemen. Piet Langhout, onderwijl, stroopt het hele land af voor goedkoop materiaal. „Zo heb ik pas nog 63.000 meter schroten gekocht, 3 trailers vol, voor mijn hokken en vo lières, broedkooien, voerbak ken en priélen". Piet heeft genoeg te doen. Dat wil hij ook laten zien op 17 juni a.s., de zaterdag vóór Vaderdag. Met alle waardering voor alle vaders des lands richt hij dan een „Show van Dierenver blijven" in. Dan staan alle gangen, binnen en buiten ook langs de provinciale weg vol met Langhouts „speci alties". Dan hokt alles teza men en zingt in hout en vo gelzang Langhouts lof, spoort aan tot aanschaf. Een opmer kelijk „hokkendorp" met het oog op Vader. En de vogels worden desgewenst bijgele verd. Met secure voorlichting en al. Ik heb een tijdje, samen met Piet Langhout, in diens grote „privé"- volière gewacht op tekenen van leven van de kant van een stel drukdoen de kwarteltjes. En jawel, daar zagen we onder laag groen wat licht gewoel: drie baby's die als dikke hommels in het zand hun eerste verkennin gen uitvoerden. Eerst even aansterken en daarna de ver koop in. Dat is je lot, ook als kwartel. Langhout en de zij nen hebben aan de levende have zeven dagen in de week werk: voeren en verzorgen, ook 's zondags. Piet heeft er nu „een duzend of acht", gro tere en kleine vogels. „Je moet er liefhebberij in heb ben, anders is het niet op te brengen. Ik ga iedere dag met plezier naar de zaak. Het is steeds een hele belevenis". Thuis, in Oegstgeest, heeft Piet Langhout geen dieren. Hij wil er weieens afstand van kunnen nemen, maar Langhouts faam trekt onder wijl mensen van overal. Te gen Vaderdag is er misschien ook weer een home te vinden voor vogels uit Senegal, die zich hier op een wonderlijkse wijze aan ons klimaat weten aan te passen. Het blijft pas sen en meten. Ook voor Piet Langhout met z'n uit de klauwen gelopen hobby. 1 e, ïdie kickdown functio- it prima, daar mankeert niets aan". De in leder geklede automo- bracht het met enige naar voren. Hij was flijk erg blij dat de ver- ngsbak van zijn auto een dergelijk 'schop- /stuig' was voorzien, '•man, een winkelier, fh bij kantonrechter er terecht, omdat hij g jaar met 94 kilometer juur over de Lammen- jnsweg geraced had. u, eigenlijk vind ik het vliegen", oordeelde de Wilier. $nocht de edelachtbare liet bekijken, vond de ;elier. „Ik moest wel ik werd vlak voor de ole gesneden door een ..xtwagen". Jwas allemaal bloedstol- geweest. De man van ;ickdown-auto had sa- met de vrachtwagen een verkeerslicht ge- 'n. Getweeën waren ze ..'trokken na het groene w waarop het na een me- of vijftig heel heikel oor de in het leer ge- winkelier. „Opeens, |en lichte bocht, zie ik rachtwagen naar links ien. Ik zit al met mijn ervoorwiel op de stoep uit de greep van de ïhtwagenwielen te blij- vertelde de man vol jgave. „Toen had ik de s: of ik ga de grasrand vjof ik moest zien de ^htauto kwijt te raken r te remmen of gas te (^n". Het werd een forse J op het gaspedaal. pakte wat prijzig uit", jkte Wilier droog op. |t die radarcontrole". (lerdaad", repliceerde de jkelier, „Ik wist dat ze rf stonden te controleren, .,iad ze al zien staan. Het Dk terecht dat er contro- ,s". Wilier kon niet an- dan instemmend knik- ,Maar voor mij geldt wel een uitzonderlijke andigheid", hervatte de gvlieger zijn verhaal. „Ik te hard om brokken te Tkomen. Ik moest in een jjnent kiezen hoe van die sfhtwagen af te komen, hgaf vol gas, dus schoot ik Teen enorme vaart door 3Jradar heen natuurlijk", ijler en officier De Moor zich ondanks het êdvolle betoog nauwe- onder de indruk. „Die was u na onge- (T vijftig meter voorbij. I<> komt het dan dat u bij J controle zo vreselijk reed. Die controle was vlak nadat u de :htauto ontlopen was?", kickdown van mijn dat was de schuldige, irmee accelereer je indsnel", verklaarde de heidsduivel met de no- lè trots. j'was Wilier wel onder de %ik. „Die vent moet istens een acht-cylinder j'rari Testarosso rijden", tje hem denken. Die in- lk werd vervolgens ech- gauw weggepoetst. de controle was ook t direct nadat ik die ■chtwagen gelost had",' iklaarde de piloot nader, e was zo'n 250 meter na manoeuvre. Maar wat je in zo'n situatie? Je je en denkt verder al- aan jezelf. Dan let je meer op de snelheids- er. Dat ik zo hard reed dus echt aan die naar s komende vrachtwa- ler had duidelijk zijn ,Het is ook niet de ite keer dat u tamelijk door de bebouwde n scheurt", sprak hij le- i. „In Rotterdam ging u lens ruim veertig kilo ier te hard en in Den kwam u aan tweemaal maximumsnelheid. Die idown werkt zo te zien bleemloos". Grinnikend ende de notoire scheur- dat dat onderdeel van auto hem niet vaak in steek liet en dat hij het xpeia' van het gas- en vermakelijke 'by vond. „Maar in die ïe gevallen heb ik ge- 'on toegegeven dat ik te j'd reed en de boete be- ild. Nu ligt de zaak echter iers. Ik moest wel hard", n zowel officier De Moor rechter Wilier was de lo- a volledig ontgaan. „Uw ïgactie had helemaal 'ts met die vrachtauto te ken", meende De Moor, een boete van 480 gul- voorstelde. Wilier legde zonder pardon op en gaf goede raad mee: „Het rdt wellicht tijd dat u de up eens gaat hante- ERIK HUISMAN Dorpsstraat mag niet afgeslo ten worden voor auto's en ver- keersbelemmerende maatrege len zijn ook niet welkom. Één richtingsverkeer moet er ko men vanaf slagerij Van der Meer tot aan de Goudenregen straat. Halverwege wil men een ontsluiting naar de achter de Dorpsstraat gelegen par keerplaatsen. De voorkeur voor de bestrating gaat uit naar klinkers en andere steen soorten, die ervoor zorgen dat weg- en loopverkeer duidelijk werden afgebakend. Overschrijding De gemeente heeft volgens Zwaai ongeveer een half mil joen begroot voor de volledige herinrichting. Het plan van de winkeliers overschrijdt dit echter met minimaal twee ton. Voornaamste kostenpost blijkt de parkeerplaats achter de Dorpsstraat te zijn. Zwaai: „Die ontsluiting moet er ko men. De gemeente moet maar een ander potje zien te vinden. Ik vind het onzin dat de CDA nu al verkondigt dat de gehele operatie maar moet wachten tot volgend jaar. Scheldpartij en op dit ogenblik van mensen die vastzitten met hun auto's vanwege het tweerichtings verkeer, horen in Leimuiden niet thuis, en moeten zo snel mogelijk verbannen worden". Zwaai heeft het gevoel dat, be halve oppositiepartij CDA, de overige politieke partijen de initiatieven van de winkeliers vereniging een warm hart toe dragen. Volgens de interieur specialist heeft wethouder J. van Dam (VVD) hem toege zegd dat de voorbereidingspro cedure voor komende juni af gerond moet zijn. Na de va kantie zou er dan een hoorzit ting moeten komen voor de al gehele bevolking, zodat de po litiek zich al in september over een definitief ontwerp kan buigen. De ontsluiting van de parkeer plaatsen, door de winkeliers vereniging van het grootste belang geacht, zou de planning nog in de war kunnen gooien. Het college moet namelijk geld zien te vinden voor een over schrijding van twee ton op een definitief geachte begroting. Ook moet er overeenstemming komen met de eigenaar van de betreffende grond, de Her vormde Kerk, voor een ver koop aan de gemeente. Volgens Zwaai zijn de proble men niet onoverkömelijk. „De huidige hindernissen zullen wel door het college opge ruimd worden. Het gemeente bestuur is juist het laatste jaar zeer positief met de lokale middenstand bezig. Burge meester en wethouders begin nen steeds meer te beseffen dat het creëren van een goed ondernemersklimaat verder gaat dan het plaatsen van een bord met een uitnodigende tekst langs de weg. Een voor waarde voor een toename van het Leimuidense winkelbe stand is in ieder geval een Dorpsstraat waar iedereen zich thuisvoelt". HEIN VAN DAM BADKAMER SANITAIR keukens kasten Industrieweg 14, De Grote Polder, Zoeterwoude-Riindijk, Tel. 071 - 89 92 06 INZ WINKELIERSVERENIGING DIENT EISENPAKKET IN: HOE EEN TIMMERMAN VAN ZIJN HOBBY EEN LUCRATIEVE DEUGD MAAKTE Toen Piet Langhout geparenteerd aan de Langhouts „van de bus sen" als jonge Hilver summer op de ambacht school timmerman leer de worden, wist hij al be hoorlijk met hout om te gaan. Het was passen en meten, en hij ontwikkel de meteen het vermogen om verantwoord met zijn materiaal om te gaan en geen spaander hout te verspillen. Dit werd al vast één poot van zijn la tere carrière. Bovendien was Piet toen al een vo gelvriend die zich aan zijn liefhebberij overle verde. Dat werd zijn tweede been om op te staan. Vandaag is Piet Langhout (53) aan de Hazerswoudse Rijndijk, pal tegenover Scheepjeskerk en hotel-restaurant De Groe nendijk, een zakelijk uit de kluiten gewassen onderne mer die met geestdrift een imperium uit hout en klein- dieren heeft opgebouwd en particuliere afnemers en grossiers trekt uit alle delen des lands en zelfs daarbuiten. „Langhout's dierenhome" heet het, of „Langhout's die renspeciaalzaken", Langhout gespecialiseerd in dierenver blijven. Zijn assortiment, onderge bracht in de voormalige Ber- nardusschool, heeft inmid dels de schrikbarende en ont hutsende omvang van 1781 artikelen („alleen voor klein- dieren") gekregen. Het is er lopen door gangen van 50 meter lang en daarbij ont moet je van alles. Dan sta je buiten. Daar showt Piet Langhout zijn aard en ware bedoelingen in natura, gevat in een parklandschap waarin je wel een uurtje geboeid kunt ronddolen. Hier een kijkje op een welvaartsstaat (met verzorging van het ei tot het bittere einde van uw huisvriend) waarin vogels, goudkarpers, konijnen en eventueel ook uw geit zich prima thuisvoelen. Het le venslustige rijk van Piet Langhout. Een typische „dierenspeciaal zaak" in de vrije ruimte. „Als ik in de stad zou moeten wer ken had ik het wel kunnen vergeten! De bereikbaarheid is hier aan de Rijndijk opti maal", zo heeft Langhout er varen. Binnen is er nauwe lijks plek om te lopen, want in de doolhof staat alles vol ingrediënten die de huis-, tuin- en keukendierenlief- Piet Langhout voelt zich als een vorst in zijn domein dat gegroeid is uit een uit de hand gelopen hebber van node heeft. En dat is heel wat. Daar horen ook wespenvangers, speeltjes, waterbestendige vlooienban den, poezehalsbandjes, sna- velscherpers, kettingen en uitgekiende voeding bij. En nep-eenden en uitgeholde zwanen waarin je planten kunt poten en hopen dat ze 't blijven „doen". Maar de hoofdzaak bestaat bij Piet uit de onderkomens voor de al dan niet gevleugelde vrind jes. Kooien, jawel, maar soms zijn het geen kooien meer; eerder luxe bungalows die drie of vier sterren waard zijn. Ik zag een soort „vogel hotel" met voor iedere sier- duif een afzonderlijk „ver trek" met eigen „deurtje". Fris gelakt. Hokken maken Piet Langhout begon 33 jaar geleden aan de Rijndijk te werken aan zijn toekomst verwachtingen en hij werd daarin niet teleurgesteld. In tussen zit zowat zijn hele fa milie met broers, zussen, ne ven en nichten in de vogel- business. Piet ging ze even tellen, maar ik kon het niet bijhouden. Zijn vader (van de bussen) zat ook in de hengel sport als ik mij niet vergis. Maar toen Piet een jaar of 20 was en inmiddels afgestu deerd timmerman met bijbe horend oog, ontdekte hij een gat in de hobbymarkt. „Men moest op de kleintjes letten en als aankomend timmer man kwam ik in aanraking met mensen die me vroegen om tekeningetjes voor een kippenhok, een duiventil en zo. Ik dacht meteen door en ik ben die dingen zelf gaan maken. De mensen hadden geen tekeningen meer nodig: ik ging zelf die onderkomens maken en leveren: hokken en nog eens hokken, in cou rante maten en volgens spe ciaal vervaardigde mallen waardoor de produktie snel ler kon verlopen. Het maken van die mallen, daar ging de meeste tijd in zitten. Maar daarna ging het van een lei en (groen) dakje". Piet Langhout verspreidt zijn innovaties, als men begrijpt wat ik bedoel, met veel en thousiasme. Hij ziet overal mogelijkheden voor zijn die renverblijven, starldaardhok- ken om er thuis je tuin mee op te vullen. Leuk ook voor een kinderboerderij. „Een lief hokkie hè?", zou hij zeg gen, en dat geldt ook voor zijn kleinste produkt, een chalet, waarin de geringste stukjes hout van 4, 5 cm. nog zijn verwerkt. Niets gaat bij hem verloren. Die Langhout- chalets, trouwens, vindt men terug in Duitsland en Zwit serland; men komt vanuit de barokke Europese streken daarvoor bij Piet langs. Een medewerker zet zich aan het zagen, schroeven, lijmen en lakken, en dan heeft een suc cesvol schabloon weer een opdracht vervuld. Vogels ko men en gaan, maar een lief hebber blijft altijd bestaan. Dan is er, o wonder, Piet Langhouts Tuin der Lusten; Piets eigen plantentuin an nex vogelhof. Hij is nog steeds erg content met het voormalige schoolplein dat hij destijds met veel fantasie en berekening heeft doen ombouwen tot een soort mi niatuur filiaal van Avifauna. De nonnetjes zijn allang ver dwenen, alsmede de school jeugd, maar men ontwaart er sindsdien een aantrekkelijk oord met vijver, een brugge tje, volières en aanplantin gen. En alles koert en kwin keleert er, zingt en fluit het hoogste lied. Ik neem u, voor uw gemak, even mee op een korte verkenningstocht. Karpers voederen Er is, bijvoorbeeld, een vijver hobby. F0T0 W|M van N00RT gegraven en met de grond werd terzijde een terras op gehoogd waar het vooral za terdags vol bezoekers, uit Meppel, Steenwijk of Vlissin- gen, kan zitten die in de zon of onder een parasol koffie zitten te drinken en hun blikken werpen op Lang houts lustoord. Over het al gemeen zijn het geen doe- het-zelvers, maar ook deze overweldigende categorie van bevlogen rustelozen kun nen er hier volop ideeën op doen. Achter de waterpartij een wipmolen en in de vijver enkele tientallen goud- en graskarpers die ook in Lang houts pakket zitten. Piet: „Hoe groter en dieper je de vijver graaft, des te groter de karpers die een halve meter lang kunnen worden". Ter adstructie lokt hij ze en voe dert ze bij, als een Romeins keizer die. met volmacht be kleed, ooit roofvissen tot agressie ophitste. Maar Piets karpers zijn de onschuld zel ve en hij wijst me op de gun stige omstandigheden: „Kijk, daar zitten ze kuit te schieten onder dat blad. Er zitten vis sen onder van klanten. Die hadden ze als kleine visjes in hun aquarium gestopt, maar toen ze bleven groeien heb ben ze de karpers in paniek R. Zwaai: „In Leimuiden heerst grote onvrede over de situatie in de Dorpsstraat". FOTO: WIM VAN NOORT LEIMUIDEN De Dorps straat in Leimuiden is het visi tekaartje van de gemeente. Om de consument te behouden is herinrichting een absolute noodzaak. Dit is de vrijwel unanieme mening van de plaatselijke winkeliersvereni ging. Op initiatief van de heer R. Zwaai sinds vier weken voorzitter hebben de leden een eisenpakket samengesteld. Zij vinden dat er in ieder ge val éénrichtingsverkeer moet komen in de enige winkel straat in het dorp. Maar er zijn nog andere, duurdere eisen. Op het ogenblik vinden hier over onderhandelingen plaats met het college van burge meester en wethouders. Zwaai vindt het niet bijzonder dat de Leimuidense midden stand zelf het initiatief heeft genomen. De 37-jarige onder nemer en zijn collega's ergeren zich al jaren aan de situatiev van de Dorpsstraat. Plassen blijven lang liggen na een re genbui. De stoep is te smal voor moeders met kinderwa gens en winkeliers kunnen hun waren niet uitstallen. Toen Zwaai, eigenaar van een interieurzaak, in een folder las dat de gemeente voor dit jaar geld begroot had om de Dorps straat opnieuw in te richten, wilde hij niet wachten totdat de politiek met voorstellen kwam. Hij vond het tijd dat de lokale middenstand handelend ging optreden. „We zijn on middellijk fanatiek op de ma terie ingedoken. We besloten een enquête te houden onder de Leimuidese winkeliers. De respons hierop was enorm hoog. Zo rond de 80 procent. Daaruit bleek duidelijk een grote onvrede over de plaatse lijke situatie". Een commissie van drie man, Zwaai zelf, Rabobankdirecteur Mutsaerts en P. Berends, ver werkte de gegevens tot een volledig eisenpakket: de

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11