\fghaanse schrijfster op Je bres voor landgenoten Vakbonden inschakelen bij armoedebestrijding ew-Beatrage leidt tot grafschennerij Schriftelijke rechtszitting ontoelaatbaar Onafhankelijkheid Antillen voorlopig niet op agenda Discussie over veen weidegebied Taakverdeling in Wassenaar aangepast ;ir" -^NENLAND/BUITENLAND CeidaeGouAont MAANDAG 8 MEI 1989 PAGINA 5 an onze corcespun.dent Frans Boogaard^ fSSEL Begrafenis- rnemers en "gemeen- turen zitten met de en in het haar, op- IhJers met een extra- Mpleem en hele families üi, extra-kosten en leed. lonsnew beat-rage in Bel- die grote delen van de Ifd aan weerszijden van laalgrens in haar ban Bril jt, blijkt in heel het land te leiden tot een weergaloze grafschennerij. Met „bomma" naar de disco is al maanden de mode in de New Beat. Dat wil zeggen dat zowat elke New Beat-discipel op ziin of haar kleding een fors /alen opdruk heeft van een .eeds lang overleden on bekende „bomma" of „bom- pa". Het gevolg is dat de por seleinen ovaaltjes die op elk kerkhof in België te vinden zijn en die het met een ketting om de hals heel goed doen, bij het leven worden geroofd. .Op het kerkhof in de Brabantse gemeente Kampenhout is al bijna de helft van de „bom- ma"-medaillons van de graven geschroefd, en ook in Oosten de is het aantal diefstallen niet meer te tellen. Volgens de Belgische strafwet staat op grafschennis een cel straf van maximaal een jaar, maar menig begrafenisonder nemer vraagt zich nu af of dat voldoende is. Temeer omdat in kledingzaken die zich op New Beat hebben toegelegd, de „kerkhof-look" op dit mo ment, met prijzen tot tweehon derd gulden voor een T-shirt, verreweg de duurste is. Prins Claus uit de stank LIESHOUT Om Prins Claus de onaangename geur van mest te besparen heeft burgemeester P. van Hout van de gemeente Lieshout (Noord- Brabant) de boerenbonden verzocht hun leden op te roe pen de komende dagen niet te gieren. De burgemeester heeft dit verzoek gedaan op voorstel van één van de bonden. Prins Claus brengt woensdag een be zoek aan Lieshout om het na tionaal monument van de mo lenaars „De Mulder" te ont hullen. Voor zover bekend ge ven de agrariërs massaal ge hoor aan de oproep. DEN HAAG De in drie - Roermond, Zwolle, Alk maar - van de negentien arrondissementen in ons land bestaande praktijk van schriftelijke rolzittin gen en het achterwege la ten van een mondelinge uitspraak in civiele zaken is in strijd met de wet. Die schrijft voor dat recht spraak openbaar is en dat von nissen moeten worden uitge sproken. Dit hrijft de jurist mr. P. van S. aik in een arti kel in het tijdschrift voor de rechterlijke macht „Trema". Volgens Van Schaik kan al leen na een wetswijziging de rolzitting schriftelijk worden afgedaan en het mondelinge uitspraak worden vervangen door het afgeven van een op schrift gesteld vonnis. Mocht automatisering alom wenselijk worden geacht, dan verzetten ook internationale regels zich er volgens hem niet tegen dat dat via wetswijziging wordt geregeld, mits er goede waar borgen komen over onder meer het inzien van proces stukken. Maar nu schrijft de wet nog steeds voor dat de zit ting openbaar moet zijn en dat de procureurs lijfelijk aanwe zig moeten zijn. Van Schaik wijst erop dat de Hoge Raad heeft bepaald dat een vonnis tot stand komt door mondelinge uitspraak. Is die er niet, dan is er dus geen vonnis, al denken de partijen van wel. Een bijkomend pro bleem is dat betrokkenen pas laat op de hoogte worden ge steld van het vonnis, waardoor de appèltermijn al bijna of he lemaal is verstreken. Naald gevonden in babyvoeding België SOIGNIES In België is zater dag een naald gevonden in een potje babyvoeding. Hoewel ge vreesd werd dat de Britse afper singsmethode om schadelijke voorwerpen in potjes babyvoe ding te stoppen zich nu ook naar andere landen heeft verspreid, verklaarden de Belgische autori teiten dat het vooralsnog om een losstaand incident leek te gaan. Een vrouw in Soignies, 38 kilo meter van Brussel, vertelde de politie dat ze de naald vond toen ze een potje Nutricia leeg maak te in het bord van haar baby. Alle potjes werden daarop uit de betreffende supermarkt gehaald, maar daar werd niets in gevon den. u J_ i^ejDEN Als een irrijke apostel trekt zij wereld rond om aan- kt te vragen voor de haanse vluchtelingen. De de boeken die zij 'e ijft en de poppen die maakt, heeft Amina uj]k maar één doel: geld iveinelen om Afghanis- pzeijweer op te bouwen. Jim I lus\ imefnks haar respectabele vfja zij is inmiddels ze- odiiS Jaar oud z'et Amina ~in£ er zeer kwiek en levens- ;e g uit. Niets ontgaat de iterende ogen achter de y.foif brilleglazen. Met haar raai zwaait ze vervaarlijk opt langs de kostbare voor- ,/yfen die op de tentoonstel- n „Afghanistan, een nieuw aarf1" zijn uitgestald. In het kader van deze tentoonstelling is de schrijfster door het Leid- se Rijksmuseum voor Volken kunde uitgenodigd om over het leven in Afghanistan te komen vertellen. Gisteren heeft zij de spits afgebeten met een film over de Afghaanse vrouwen, die meer nog dan de mannen „de kracht van het land" zijn. Amina Shah is de dochter van een Afghaanse diplomaat met wie zij vanaf haar twintigste de hele wereld rondreisde. Sinds 1977, vlak voor het uit breken van de oorlog, woont zij in Londen. Ondanks haar vrijwillige vertrek uit Afgha nistan, voelt zij zich meer dan wie ook een vluchte ling. „Natuurlijk", zegt zij bij na verontwaardigd, „ook al ben ik vrij, ik kan niet terug keren naar mijn land. Waar zijn de prachtige boomgaar den, de mensen die ik kende, het gelach en het gedans?". Ondanks haar lang verblijf in het Westen voelt de 70-jarige schrijfster zich „Afghaanser" dan ooit. „Geen enkele Af ghaan zal ooit veranderen", zegt zij gedecideerd, „Al trek je hem nog zulke Europese kleren aan". Het liefst zou zij teruggaan naar haar land. Zij ziet het zelfs als een plicht, haast als een roeping. „Ik moet terug. Maar wanneer?. Ik weet het niet. Het is er nu te gevaarlijk, er liggen overal mijnen". Toen zij in 1939 voor het eerst in Engeland kwam, voelde zij zich als een „middeleeuwse" in een moderne maatschappij. Terwijl zij met haar twee broers in Londen het einde van de Tweede Wereldoorlog afwachtte, leerde zij Engels en studeerde zij aan de Slade School of Art in Oxford. Na afloop van de oorlog keerde zij via Egypte terug naar haar ge boortestreek Parwan, vijftig mijl van de hoofdstad Kabul. Toen zij tenslotte in 1977 haar land voorgoed verliet, wees niets nog op de naderende, verwoestende oorlog. In Enge land aangekomen voelde zij zich verraden en „verward" door de berichten over de uit gebroken gevechten. Onmid dellijk besloot zij al haar vrienden en bekenden te mo biliseren, haar juwelen te ver kopen en bood zich aan bij de organisatie Afghan Relief. Met het verkopen van wandkleden die in Afghanistan gemaakt zijn en zelf gekookt Aziatisch eten draagt zij haar steentje bij voor haar landgenoten. Romantisch Als zij over de vluchtelingen kampen praat, haar stokpaard je, krijgt haar stem een trieste klank. „Het zijn voornamelijk boeren die in de kampen zit ten. De middenklasse, zoals ik, zijn ofwel gedood, ofwel in De 70-jarige Afghaanse schrijfster Amina Shah is vanavond, morgen en over morgen te beluisteren in het Leidse Rijksmuseum voor Volkenkunde. In de pink stervakantie verzorgt zij een speciaal programma (poppen maken) voor kinderen vanaf negen jaar. Voor inlichtingen en reserveringen: 071- 21.18.24. Europa, Australië of Amerika terecht gekomen". De vluchte lingen in Turkije zijn er nog het beste vanaf gekomen, meent zij. Daar krijgen zij de ruimte om schapen te hoeden en fruit te telen. Vijf jaar geleden was zij voor het laatst in een vluchtelin genkamp in Pakistan. Het staat haar nog helder voor de Om haar nek draagt Amina Shah een ketting met metaalachtige „geluksmedailles", die ervoor zorgen dat zij altijd haar vrijheid zal behouden. „Een soort bijgeloof", geeft zij toe.foto: wim van noort geest hoe zij daar de vrouwen moed in heeft gepraat. „Som migen zaten al vijf jaar in dat kamp te wachten op de terug keer van hun man die zich bij de vrijheidsstrijders, de muja- heddin, had aangesloten", zegt zij peinzend. „Buitenlanders hebben vaak een romantische voorstelling van de vrijheidsstrijders. Een soort cowboy spel". Ter illus tratie v pakt zij haar stok en maakt een paar schietbewe- gingen „pang, pang". Volko men onzin. Het is een heilige strijd op leven en dood". Maar de vluchtelingen zijn al lerminst wanhopig, benadrukt Amina Shah. „Net zo min als de rest van de Afghaanse be volking. Hun motto is: alles zal voorbijgaan. Volgens een oud Afghaans gezegde: er is geen verdriet zo groot, of er komt een einde aan". JEANNETTE v. LEEUWEN 'en. i anods 'o/i Monument :e r. uu t°jor onder- ;;;tikgezinnen gt mn P 'JNSSUM Burge- '5e£ïster Van Thijn van Jsterdam heeft gisteren e] TSrunssum een monu- it onthuld ter ere van diinensen die in de oor- onderdak hebben ge- ^e,en aan 150 joodse kin- jijend joodse kinderen, van Van Thijn er een was, len in1942 door de zich loze Vennootschap noe- e verzetsgroep uit een Iterdamse crèche gehaald, ijftig van hen wer- Brunssum en omge- gebracht. pleegouders, aldus Van hebben ware helden- betoond. Zij waren be- hun eigen leven voor an- j |n te offeren. Per kind wa- r<vaak vier of meer onder- c adressen nodig Daardoor 9(>ten de leden van de NV- ,^p ruim 10 000 risicovolle ?(faeten onderhouden. gJ Thijn zag in Brunssum e huis terug waar hij ver- „Het leek in de oorlog riante villa omdat er zo •m veel mensen woonden. >lijkt het een gewoon rijt- lis te zijn". „Boordevol |ties", aldus Van Thijn, ik namens alle joodse leren, die nu al weer vijf- r of ouder zijn, dank aan ileeggezinnen, aan de VN- ip en aan het ons zo dier- J Brunssum". t j monument, gemaakt door Maastrichtse beeldhouwer van de Vosse, symboli- |t de joodse gemeenschap in vorm van een Davidsster. fontein geeft aan dat de ^Ichroeide grond toch nog een vruchtbaar meer is ge- Amazone-top vraagt geld Enthousiast wuiven de presidenten van Brazilië (rechts), Ecuador (links) en Colombia naar de menigte op de kade van Manaus waar zij net in gescheept zijn voor een boottochtje over de Amazone-rivier. Onder leioding van de Brazili aanse president Sarney hebben acht landen die behoren tot het Amazonegebied eergisteren de rijke landen opgeroepen financiële middelen ter beschikking te stellen voor het behoud van de regenwouden en de economische ontwikkeling van hun landen. De leiders verklaarden dat het Amazonegebied de verantwoordelijkheid van hun landen is, maar dat bescherming van de tropische wouden onmogelijk is zonder de ver betering van de sociale en economische situa tie. De aantasting van het milieu overal ter we reld is voor het grootste deel te wijten aan de industrielanden, aldus de slotverklaring, foto: epa Zeeverkenners met brandbom bestookt DORDRECHT De rijkspolitie te water heeft het afgelopen weekeinde vijf jongeren aangehouden die worden verdacht vari het lastigvallen van een groep zeeverkenners uit Schiedam en het gooien van een brandbom naar hun schip. De jongeren heb ben bekend dat zij een benzinebom hebben gemaakt met de be doeling om wraak te nemen. De jongens die met een jachtje in de Biesbosch verbleven, waren donderdagavond op het kampvuur afgekomen dat de zeever kenners hadden aangelegd en begonnen hen lastig te vallen. Daarbij werden enkele vrouwelijke zeeverkenners op onzedelij ke wijze betast. Weldra vielen er over en weer rake klappen, waarbij twee lei ders van de scouts met een bierfles op het hoofd werden gesla gen. De zeeverkenners zochten daarop hun toevlucht op hun schip, maar ook daar bleven zij niet verstoken van het intimide rend gedrag van de jongeren. Vanaf het - onverlichte - jachtje waarop de jongeren verbleven, werd een benzinebom gegooid. (ADVERTENTIE) HAMERS SKANDIA VAKGEREEDSCHAP AMSTERDAM In tegen stelling tot Aruba kan de onaf hankelijkheid van de Neder landse Antillen „op korte ter mijn" niet op de politieke agenda staan. Dat heeft minis ter J. de Koning, belast met Nederlands-Antilliaanse en Arubaanse zaken, zaterdag ge zegd. „Het tegen de wil van de Antillen doordrukken door Nederland van de onafhanke lijkheid, of zoals wel eens is gesuggereerd, het verlenen van de onafhankelijkheid per post, acht ik ongewenst", aldus De Koning. De bewindsman zei dit zater dag tijdens de eerste vergade ring van het pas opgerichte „Vriendengenootschap Neder land-Nederlandse Antillen" in Amsterdam. Meer dan vier honderd mensen, onder wie de Antilliaanse premier i Liberia-Peters, woonden de bijeenkomst bij. Minister De Koning zei in zijn rede dat „eventuele nieuwe staatkundige verhoudingen" alleen tot stand kunnen ko men als alle betrokken partij en ermee in kunnen stemmen. Hij constateerde echter „dat de bereidheid in de Nederlandse Antillen om zelfs maar ovef onafhankelijkheid te denken op dit moment minimaal is". De minister zei wel begrip te kunnen opbrengen voor het Antilliaanse standpunt, omdat vaak wordt verwezen naar de ontwikkelingen in Suriname na de onafhankelijkheid. „Maar toch zie ik geen enkele aanleiding voor de veronder stelling dat de geschiedenis zich onvermijdelijk zal moeten herhalen in de Nederlandse Antillen of Aruba". N O VIB - VOORZITTER MAX VAN DEN BERG: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Bukman heeft in het ver leden erkend dat een gro te nadruk op de platte landsontwikkeling als middel om de trek naar de steden af te remmen volstrekt onvoldoende soelaas biedt voor de groeiende problemen van de steden van de Derde Wereld. Hij wilde daarom meer aandacht aan de ar moede in de steden gaan geven. De Habitat-com missie stelt vast dat daar van in het beleid voor de afzonderlijke landen zeer weinig is terug te vinden. Dat is in strijd met de op vatting van een meerder heid van de Tweede Ka mer, die meer ruimte heeft gevraagd voor pro jecten die de woonsituatie in krottenwijken verbete ren, aldus de commissie. Op een bijeenkomst van de Nationale Habitat Commissie vandaag in Den Haag verweet ook NOVIB-voorzitter Max van den Berg minister Buk man een gebrek aan visie op de aard van de armoedestrij- ding. Bukman benadert het overleven van de armen en het duurzaam verbeteren van hun positie te veel macro-eco nomisch, in de verwachting dat de armen vanzelf zullen profiteren van een betere eco nomische ontwikkeling in hun land, aldus Van den Berg. Wil men de doelstelling van armoedebestrijding serieus ne men dan moet Nederland vol gens de NOVIB-voorzitter in ontwikkelingslanden veel meer organisaties zoals vak bonden, armenorganisaties, vrouwen- en milieubeweging inschakelen en ondersteunen. Als regeringen van die landen niet bereid zijn met die organi saties afspraken te maken over armoedebestrijding moet de hulp zoveel mogelijk via Nederlandse hulporganisaties lopen die hun partners in het betreffende land dan kunnen inschakelen, meent Van den De landendocumenten van Bukman getuigen volgens de NOVIB-voorzitter voorts van een volgzame houding ten op zichte van de Wereldbank eh het Internationale Monetaire Fonds. Er is hardere kritiek nodig op het beleid van deze instellingen, dat vaak negatief uitwerkt voor de armsten en voor hen tot anti-ontwikkeling leidt. VOORZITTER MEDIARAAD: TV-10 bedreigt omroepbestel HILVERSUM De voorzitter van de Mediaraad, André van der Louw, noemt de plannen van tv-producent Joop van den Ende met het commercië le net TV-10 een serieuze be dreiging voor het huidige om roepbestel. Daarom moet dat bestel volgens hem worden verbeterd en mogen de om roepbijdragen niet omlaag. Van der Louw zei gisteravond in het VARA-tv-programma „Welbeschouwd" niet blij te zijn met de komst van com merciële netten. Het zal er volgens hem niet toe leiden dat er andere en betere pro gramma's komen. Wel ontstaat er een enorme concurrentie om de grote sterren, wat „ons met elkaar" meer geld gaat kosten. „De kijkers moeten er voor betalen dat Van den Ende de bekende artiesten meeneemt. Als de omroepen ze willen houden, zullen ze daar extra voor moeten beta len. Daar wordt niemand beter van", aldus Van der Louw, die daarom pleitte voor verbete ring van het omroepbestel en het niet verlagen van de om roepbijdrage. Verder zouden volgens hem de geprofileerde omroepen (KRO, NCRV en VARA) meer moeten samen werken om tegenstand te kun nen bieden. Hij denkt daarbij onder meer aan de actualitei tenrubrieken. Van der Louw heeft een paar maanden geleden nog als voorzitter van het sectiebe- stuur betaald voetbal met Van den Ende om de tafel gezeten. „Toen ging het gesprek er nog over hoe Van den Ende voet balbeelden zou kunnen slijten aan de bestaande omroepor ganisaties. Maar als je nu even indenkt in welk perspectief een en ander kan worden ge plaatst, zou de zender van Van den Ende ook alle voetbal rechten kunnen krijgen. Als dat zou lukken heeft Van den Ende natuurlijk een enorme trekker binnengesleept", aldus Van der Louw. Hij gaat er overigens niet op voorhand vanuit dat de commerciële netten het ook zullen redden: „Ik zou mijn eigen centjes er niet in stoppen, want je moet het echt een paar jaar volhou den" Volgens Van der Louw gaat het jaarlijks zo'n 300 mil joen gulden kosten om een concurrerend tv-programma te kunnen bieden. ALPHEN AAN DEN RIJN De provincie houdt in mei, juni en juli een inspraakronde over het Zuidhollandse veen- weidegebied. Centraal daarbij staat de onlangs verschenen discussienota „De veenweiden -kern van het Groene Hart". Het veenweidegebied is de aaneengesloten groene strook die bestaat uit het gebied ten (noord)oosten van Leiden, Ade/Rijnstreek, de streek rond Gouda en Woerden, de Krimpenerwaard, de Alblas- serwaard en de Vijfheerenlan- den. Het gebied is het werk terrein van de boer, maar ook drager van belangrijke na tuur- en landschapswaarden. De discussie moet uiteindelijk leiden tot een ontwikkelings plan voor het veenweidegbied. In totaal worden in de provin cie vijf inspraakavonden ge houden in Lekkerkerk, Leer dam, Giessenburg, Bodegraven en Alphen aan den Rijn. Op donderdag 22 juni kan men té- recht in 't Anker aan het Pas torieplein in Bodegraven en op dinsdag 27 juni in Hotel Toor in Alphen aan den Rijn, Beide bijeenkomsten beginnen om acht uur. Tot 31 juli kan men schriftelijk reageren op de nota bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, dienst Ruimte en Groen, antwoord nummer 100, 2509 WB Den Haag. Een brochure over de nota is te krijgen bij gemeen ten en bibliotheken in de re gio. De complete nota is te be stellen bij de provinciale uitge verij: 070-116082. WASSENAAR De taakver deling op het Wassenaarse raadhuis wordt aangepast. De inhoud van de portefeuilles van de wethouders wordt ver anderd en groepen ambtena ren worden intern van de ene naar de andere afdeling ver huisd Burgemeester en wet houders van Wassenaar willen deze veranderingen doorvoe ren om het gemeentelijk appa raat efficiënter te laten wer ken. Het college van B en W komt met de voorstellen nadat een adviesbureau kritische opmer kingen had gemaakt over de organisatie van het ambtena renapparaat en de taakverde ling binnen het college In 1985 is er in Wassenaar een re organisatie in het raadhuis doorgevoerd. De gemeente raad heeft toen al geëist dat er een onderzoek zou worden in gesteld naar. het nut van de veranderingen. Als het aan het college ligt komt er onder meer een nieu we afdeling milieuzaken, waarin alle zaken die met het milieu te maken hebben zullen worden geconcentreerd. Voorts zal het beheer over de gemeentelijke gebouwen wor den samengevoegd Wethou der Cocheret de la Morinière van ruimtelijke ordening krijgt het woningbouwbeleid in zijn portefeuille. Wethouder Wensveen van welzijn krijgt de verantwoordelijkheid voor de woonruimteverdeling. De woonwagenzaken blijven in handen van wethouder Greep van onderwijs en cultuur. De voorstellen moeten nog worden besproken met de vakbonden en de medezeggen schapsraden. Daarna neemt het college een definitief be slui.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5