Conservatieven verliezen in Wales bolwerk VS hoe dan ook verliezers bij verkiezingen in Panama Tjezeri service Spraakverwarring over SNF vissen Bonn en Washington unni ink J DAGTOCHT MAASTRICHT PER VLIEGTUIG Maancfog 15 mei (2e Pinksterdag) EXTRA REIS U hebt nog nooit gevlogen? U vindt Maas tricht per auto te ver? Dan is deze dag tocht voor u ideaal! Verwen uzelf en reis per comfortabele Fokker Friendship vanaf Schiphol naar het zonnige Nederlandse zuiden. Om 08.00 uur wordt u verwacht bij de check-in balie van de NLM in de aan komsthal van de internationale vluchten van Schiphol. Om 16.30 uur bent u daar weer terug. Inclusief: «vlucht Amsterdam-Maastricht v.v. «bustransfer Maastricht Airport- stadscentrum v.v. «stadswandeling o.l.v. VVV gids «drie gangen lunch «bustrans- fer stadscentrum-grotten St. Pietersberg ■rondleiding grotten «heerlijke vlaai per boeking. Exclusief: «vervoer van en naar Schip hol «eventuele verzekeringen. iS-SIJTHOFF PERS JjlTENLAND Eeidóe Sowatit ZATERDAG 6 MEI 1989 PAGINA 5 LONDEN Een dag na het tienjarige jubileum van Margaret Thatcher als premier heeft de Britse Conservatieve Partij een gevoelige nederlaag gele den. In het kiesdistrict Vale of Glamorgan, dat 38 jaar in conservatieve han den is geweest, verloor de partij bij tussentijdse ver kiezingen 12,5 procent van de stemmen en werd de 38-jarige John Smith van de Labourpartij de grote overwinnaar. De ze tel was vacant geworden door het overlijden van de zittende Conservatieve parlementariër. De verliezende kandidaat van de Conservatieven, Rod Ri chards, gaf toe dat zijn partij veel te lijden heeft gehad van Thatchers plannen om de ei gendomsbelasting te hervor men, de National Health Ser vice te reorganiseren en de water- en elektriciteitsbedrij ven te privatiseren. Volgens Richards zijn veel mensen ge schrokken van het radicale karakter van de hervormin gen die zijn partij wil doorvoe ren, en moet het pleit hiervoor eerst op landelijk niveau ge wonnen worden. Volgens Smith stond Richards echter voor de opgave „het overdedigbare te verdedigen", en moet de uitslag gezien wor den als een oordeel over tien jaar Thatcher-beleid. De Sociaal- en Liberaal Demo cratische Partij (SLDP) en haar rivaal de Sociaal-Demo- cratische Partij (SDP) leden zware verliezen. De SLDP splitste zich na de algemene verkiezingen van 1987 af van de SDP en beide partijen be taalden hiervoor nu de tol. Thatcher, die donderdag ter gelegenheid van haar tienjarig jubileum als premier nog met nauwelijks verholen trots ver kondigde dat zij de Britse sa menleving totaal had veran derd, wacht behalve de neder laag in Wales nog een onaan gename verrassing. Het blad The Guardian waarschuwde gisteren dat Groot-Brittannie het grootste loonconflict sinds de mijnstaking van het mid den van de jaren tachtig te wachten staat: stakingen drei gen bi] de staatsspoorwegen, de scheepsbouw, de havens, de technologische industrie, de elektriciteitsbedrijven, de brandweer, de Londense me tro en de nieuwsredactie van de BBC. In alle gevallen gaat het om een loonconflict. De uitslagen van de lokale verkie zingen in de 47 graafschappen van Wales en Engeland brach ten de Conservatieven een be tere tijding. Hier boekten zij, evenals Labour, aanzienlijke Duitse vrouwenarts cel in wegens abortus MEMMINGEN In de Westduitse deel staat Beieren is de 50-jarige vrouwenarts Horst Theissen gisteren tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens il legale abortus. Daarnaast mag de arts drie jaar lang zijn beroep niet meer uitoefenen. De rechter verklaarde Theissen onder meer schuldig aan 36 illegale abortussen en vier pogingen daartoe. De rechter betrok in zijn vonnis ook de eerdere veroordeling van de arts wegens belastingontduiking. Hiervoor kreeg Theissen indertijd een jaar voorwaar delijk. In de uitspraak stelde de rechter dat men eigenlijk niet van een „voorstadium van het menselijk leven" kan spreken. „Dit vonnis is een ramp voor vrouwen", aldus Jutta Österle-Schwerin, woordvoerster van de Groenen-partij in de Bondsdag. Hongarije heeft weer christen-democraten BUDAPEST In Hongarije is g'steren de „Partij voor Volks democratie" opgericht. Het gaat om de heroprichting van de christendemocratische par tij die sinds 1949, toen het één partijstelsel van kracht werd, was verboden. De Partij voor Volksdemocratie is de vierde heropgerichte partij sinds in maart besloten is opnieuw een meerpartijenstelsel in te voe ren. Bij de laatste verkiezingen vóór 1949 had de Partij der Kleine Landbouwers het grootste aantal kiezers, vier miljoen. Daarna volgden de christen-democraten met 800.000 stemmen. "iimaatfonds zeer vaag l/SKINKI Op de ""J dag van de VN-confe- j^f^tie in Helsinki over de tje'n tasting van de ozon- de o is men er met de op- ivensjling van een zeer vage visie^t in geslaagd een com- •bfftejnis te bereiken over tear internationaal kli- ^e4tfonds. ren. I dit fonds moeten de ont- ztff^elingslanden worden ge- [en bij het overschakelen d lieI apparatuur die minder 1 stoeldelijk is voor de ozonlaag. ef mtizonlaag rond de aarde be- aar flrmd het leven op de pla- moetegen te sterke straling R biji ultra-violet licht. klimaatfonds was een jstel van de directeur van ók V! VN-Milieuprogramma, te Jtafa Tolba. Het was echter „ft prachtig verzet gestuit van aantal geïndustrialiseerde iL.leri, die menen dat het te f^r zou zijn om op te zetten 2et je beheren. De ontwikke- n planden hebben de vrees et 8Ai dat de gelden die voor r l2c fonds zouden worden uit- ^oéjokken zouden worden ont zie J4ken aan andere financiële oek ^programma's. Uiteindelijk t nitd overeenstemming be- laar it over een resolutie waarin :er, al dringende noodzaak om ?ts bémationale financiële hulp je kndere mechanismen in te a] en" wordt erkend. Er zal venl werkgroep worden inge- die de mogelijkheden 'toe gaat bestuderen. POSITIE„DRUGSGENERAAL"NORIEGA LIJKT ONAANTASTBAAR PANAMA-STAD Nog nooit lijken „democrati sche verkiezingen" in een gebied dat Washington van oudsher als zijn ach tertuin beschouwt de Amerikaanse regering zo zenuwachtig te hebben gemaakt als die van mor gen in Panama. Het land gaat naar de stembus om een nieuwe president en een nieuw parlement te kiezen. Wat de uitslag ook moge zijn, de werkelijke macht blijft zo goed als zeker stevig in han den van de „taaiste tegenstan der" van de grote machtige noorderbuur, de omstreden ge neraal Manuel Antonio Norie ga. De onverzettelijke „drugsge- neraal" is voor de Amerika nen een nagel aan hun doods kist geworden. Jarenlang was hij hun bondgenoot in kwade zaken. Washington wist al die tijd af van de duistere praktij ken van Noriega, uiteenlopend van drugshandel, verkiezings fraude en moorden op ver meende tegenstanders. Maar zolang Noriega de Amerika nen hand- en spandiensten verleende in de strijd tegen het „communistische gevaar" in Latijns-Amerika, werd één en ander door de vingers ge- Haat-liefde Begin 1987 kwam er echter een einde aan de haat-liefde verhouding. Washington liet Noriega vallen en probeerde hem voor een Amerikaanse rechter te slepen wegens drugshandel. Noriega bleek duivelser te zijn dan de Ame rikanen voor mogelijk hadden gehouden. Hij was niet langer „our son of a bitch". De Panamese generaal spande niet alleen samen met de mee dogenloze drugsmaffia van Colombia, die de Amerikaanse markt vergiftigt met cocaïne. Hij flirtte volgens Washington ook met de „communistische aartsvijanden", Cuba en Nica ragua. Noriega moest weg, hoe dan ook, luidde het nieuwe Amerikaanse beleid. De VS hebben vervolgens al les geprobeerd om de „sterke man" van Panama weg te krij gen. Het kleine Middenameri- kaanse land werd volledig van de van levensbelang geachte Amerikaanse geldstroom afge sneden. Panamese tegoeden in de VS werden bevroren, de Amerikaanse banken mochten geen zaken meer doen met Pa nama en de huur van het voor Washington strategisch zeer belangrijke Panama-kanaal werd stopgezet. Economische sancties werden vergezeld van militaire dreige menten, operaties van Ameri kaanse geheime diensten tot aan ontvoerings- en coupplan- nen toe. Het mocht allemaal niet baten. len. Veel ervan moeten welis waar ook niet veel hebben van de pokdalige drugsgeneraal, maar de „imperialistische agressie" van de „Goliath" VS tegen David" Noriega vinden zij absoluut onaanvaardbaar. Noriega heeft handig inge speeld op de anti-Amerikaanse stemming in zowel Panama als de rest van Latijns-Amerika. In de huidige verkiezingscam pagne beklemtoont Noriega zijn favoriete thema dat de VS het Panama-kanaalverdrag al van meet af aan hebben willen opzeggen en daarom jacht op hem maken. De generaal, die zich overigens niet door zijn regerénde Revolutionaire De mocratische Partij (RPD) pre sidentskandidaat wilde laten stellen, hamert erop dat Pana ma alleen vrij en onafhanke lijk kan blijven als zijn kandi daat, de 59-jarige zakenman Carlos Duque Jaen, tot presi dent wordt gekozen. Een samenwerkingsverband van acht partijen van sociaal democraten, conservatieven en marxisten, de Coalitie voor de Nationale Bevrijding (COLI- NA), steunt Duque en Noriega in de strijd tegen de ADOC, de oppositionele Democratische Alliantie van de Burgeropposi tie. De uit drie partijen be staande ADOC heeft als presi dentskandidaat de 53-jarige advocaat en ondernemer Guil- lermo Endara. Fraude Tijdens de verkiezingscampag ne hebben regering en opposi tie alle registers van beschul digingen over en weer openge trokken. Fraude, dreigemen ten en waarschuwingen voor sociale onrust waren niet van de lucht. De Amerikaanse re gering deed hierbij een be langrijke duit in de zak. Presi dent George Bush verklaarde onomwonden dat de „Verenig de Staten een frauduleuze stembusuitslag die Noriega aan de macht houdt niet zullen ac cepteren". Veel waarnemers menen dat de oppositie een ernstige te rugslag heeft gekregen door recente onthullingen in de Amerikaanse pers over de po gingen van Washington de verkiezingen naar zijn hand te zetten. Zo zou president Bush tien miljoen dollar aan verkie zingshulp voor de oppositie hebben goedgekeurd. Boven dien werd onlangs een Ameri kaan in Panama gearresteerd die een verborgen communica tienetwerk aan het opzetten was om de uitslag van de ver kiezingen te manipuleren. Wie de verkiezingen ook wint, bijna niemand twijfelt eraan dat Noriega vast in het zadel blijft. Voor de Amerikanen is dit onverteerbaar. Zij zijn dus in elk geval de verliezers, al dus waarnemers. Na een de sastreuze en alom bedenkelijk genoemde politiek tegen Pana ma, moet Washington! knarse tandend toezien hoe er zogehe ten „democratische verkiezin gen" worden gehouden, waar van de „echteuitslag al lang vaststaat. Weekeinde Hoewel veel Chinese studenten gisteren na drie weken van protesten en demonstraties terugkeerden naar de universiteiten, maakten de collegebanken al snel weer een lege indruk: het weekeinde was aangebroken. foto: anp foto: epa Nóriega liet zich niet op de knieën dwingen. Integendeel, de generaal zette de gekozen en pro-Amerikaanse president Eric Arturo Delvalle af en verving hem door een man van zijn keuze, de „marionet president" Manuel Solis Pal- ma. „Wij zullen geen centime ter wijken, voordat de laatste militair van' het Amerikaanse imperium ons land verlaten heeft", aldus Noriega. Op de achtergrond van het conflict tussen de VS en No riega doemt het probleem op van het Panama-kanaal op. Volgens het Kanaal-verdrag van 1978, dat de toenmalige Amerikaanse president Jimmy Carter met zijn Panamese col lega Omar Torrijos sloot, moeten de VS voor het jaar 2000 het Panama-kanaal aan het Middenamerikaanse land hebben overgedragen. Het Panama-kanaal is voor Washington van groot strate gisch belang. De Amerikanen hebben meer dan 10.000 mili tairen op hun bases in de Ka naalzone gelegerd. De bases doen dienst als trainingscentra voor Latijnsamerikaanse bondgenoten en zijn de „ogen en oren" van de Amerikaanse inlichtingendiensten voor La tijns-Amerika. De Amerikaanse regering voelt er weinig voor het Pana makanaal over te dragen aan een onbetrouwbaar en vijan- diggezind Panama. „Als Norie ga en de zijnen na de aan staande verkiezingen de touw tjes in handen blijven houden, zal het Congres vast en zeker aan het Kanaalverdrag morre len", aldus een Amerikaanse waarnemer. Weerstand Maar Washington beseft dat het opzeggen van het verdrag op grote weerstand in geheel Latijns-Amerika zal stuiten en de toch al gespannen verhou dingen met de zuiderburen ernstig zal schaden. De Ameri kaanse acties tegen Panama ziin bij de meeste Latijnsame rikaanse landen slecht geval- kcentrales Suriname reden over staking ■aMARIBO In Suriname heeft een Inale protestactie van de vakcentrales topenbare leven gisteren grotendeels felegd. De leiders van' de vier vakcen- |s zeiden „zeer tevreden" te zijn over fcijze waarop het volk gereageerd heeft hun oproep tot protest. Hoewel een ivan de bevolking zich niet hield aan Igenoemde dagklok kwam het niet tot gingen of ongeregeldheden. Het open- F vervoer lag stil, banken, scholen, kels en zeker 90 procent van de kan ji waren dicht. Ook de markten lagen (verlaten bij. President Ramsewak jikar heeft besloten toch naar Brazilië pizen om daar een conferentie bij te ten over de milieuproblematiek in het Meerderheid in de VS voor gratie North WASHINGTON Een kleine meerderheid van 812 Amerikanen die meteen na het vonnis tegen Oliver North door het Amerikaanse dagblad USA Today werden gevraagd of zij vóór gratie voor de kolonel waren, blijkt daarvan voorstander te zijn. 59 procent van de ondervraagde Amerikanen be schouwt North als een nationale held, 52 procent is voor gratie, 33 procent ziet de kolonel die docu menten over illegale wapenleveranties van de VS aan de Nicaraguaanse Contra's heeft vernietigd en het Amerikaanse Congres voorloog, niet als vader landslievende held, terwijl 36 procent tegen gratie is. In het Amerikaanse Congres zijn de meningen verdeeld over een eventueel presidentieel pardon voor North, maar de meeste volksvertegenwoordi gers zijn het erover eens dat de gewezen overste niet verdient de gevangenis in te gaan. %3>mpromis GUARDIAN WAARSCHUWT VOOR GROOT LOONCONFLICT Leger schiet Palestijnse jongen dood JERUZALEM Het Israëli sche leger heeft gisteren in Betlehem op de Westoever een 13-jarige Palestijnse jongen doodgeschoten die bezig was met het opwerpen van een wegversperring. Volgens Ara bische bronnen werd hij in de borst getroffen, en was hij overleden toen hij in een zie kenhuis in Jeruzalem arri veerde. Naar verluidt nam de familie van de overleden jon gen diens lichaam mee, en wil de men een begrafenisproces sie houden op het centrale plein van Betlehem. De Israë lische grenspolitie en het leger beletten de stoet de doorgang, die volgens Arabische bronnen al snel was aangegroeid tot meer dan 500 mensen. Generaal Noriega, de kwelgeest van George Bush. '^NN/WASHINGTON Westduitse kanselier .^mut Kohl heeft giste- met de Amerikaanse 'tisident George Bush ge doneerd over de om- Jden kwestie van de ;nwapens voor de korte ^and (SNF). 'q was voor de tweede keer veertien dagen dat de twee ï|f drolspelers in de SNF- 'qtroverse, die de NAVO jns verdeelt, met elkaar bel- over dit probleem. In karakteriseerde van het Wit- Marlin Fitzwater, het als „produktief, maar ook direct". Dat AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB laatste betekent in het diplo matieke taalgebruik dat de meningsverschillen niet* zijn opgelost. Eerder hadden West duitse functionarissen gezegd niet goed raad te weten met de verklaring van Bush dat hij Bonn nieuwe voorstellen had gestuurd. Maar woordvoerder Klein merkte op dat de rege ring in Bonn niets weet van nieuwe voorstellen van de Verenigde Staten. „Wij heb ben helemaal niets gehoord uit Washington". Fitzwater pro beerde de spraakverwarring gisteren op te helderen door mee te delen dat Bush had ge refereerd aan een Amerikaan se brief die aan de Bondsrege ring was gestuurd voor het ge schil openbaar werd. Bonn 24.000 MIJLEN OCEAANRACE heeft volgens de woordvoer der dit schrijven nog niet be antwoord. Fitzwater herhaalde dat Bush nog altijd van oor deel is dat er op dit moment geen sprake kan zijn van SNF- onderhandelingen. Een van de redenen voor deze afwijzende houding is, aldus de woord voerder, dat Washington de motieven van Moskou wan trouwt. Kohl wekte een paar weken geleden de woede van Bush door, in antwoord op de gevoelens van.een groot deel van de Westduitse bevolking, op te roepen spoedig te gaan onderhandelen over de SNF. Deze wapens vormen vooral een bedreiging voor Duits grondgebied. haast zich naar het stuurwiel. Hij slaagt er in de „Memphis" in de wind te draaien. Zijn matrozen, die met spanning het gevecht hebben gadegeslagen, begrijpen niet dat hun baas niet meer haast maakt om Honolulu binnen te lopen. Maar „Cigaret-Larry" weet wel, wat hij doet. Het is voor hem veel beter pas te arrive ren, wanneer zijn handlangers daar hun werk hebben gedaan. Ze mochten hem anders nog eens gaan verdenken.... „Zo, mannetje", roept Larry, „wou jij gaan vechten? Nou, ush 4 kan ik hebben". Dreigend springt Bill naar voren, de korvij- alstein zijn hand. Maar Larry staat klaar om de aanval af te uec/fen en Bill weet niet, dat zijn tegenstander zeer bedreven is in ed flijitsu. De worsteling duurt slechts kort; enkele grepen en Bill tegen de verschansing gegooid. Buiten westen blijft hij lig- ,Die houdt voorlopig zijn mond wel", mompelt Larry en

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5