3)e Êeicbclie Gou/tant och forse verhoging koopprijsgrens Lisse Voetbaltoernooi DOSR succesvol Ik verslijt per jaar vier paar schoenen Meer surveillance in centrum van Noord wijk TOPDANSERES STELT HOGE EISEN AAN ZICHZELF I en haar danspartner verwachten hoge ogen te gooien tijdens het kampioenschap om de frlandse titel stijldansen. Jarenlange training en vooral liefde voor de danssport moeten nu een Pdroom laten uitkomen. FOTO: WIM VAN NOORT Onder redactie van Ton Pieters. mkrijk vierde in 1929 we- om geen 1 mei, zoals de idsche Courant op 29 april !9 aankondigde. „De Fran- ie regeering heeft voor den 'ei uitgebreide voorzichtig- idsmaatregelen genomen, flijk de vorige jaren is ook voor den eersten Mei lere demonstratie op de inbare wegen verboden. Jmonstraties en lastig vallen erkenden zal met de lotste strengheid worden lerdrukt. Wie verzet pleegt onmiddellijk berecht wor- Buitenlanders, die aan demonstratie deelnemen llen zonder verwijl uit het id worden gezet. De gewo- politietroepen van Parijs len worden versterkt met epublikeinse garde van 'ijs en door de mobiele gar- uit de provincie. De mili- en mogen den geheelen de kazernes niet verlaten, zullen dien* dag onder be staan van den prefect van itie". igmaals de bananenschil Iej.B. te Groningen, die de ei ,l|"ige week werd gewond „Jgevolge van een val 1 hi bananenschil op 'oote Markt te Groningen, het academisch zieken- aan de gevolgen van de :omen inwendige verwon- igen overleden" ,jac|* 1 mei berichtte de L.C.: schikt op het voorstel van B.en W. naar aanleiding van een verzoek van de medische faculteit het standbeeld van Boerhaave dat staat vlak bij het oude .academisch zieken huis aan de Steenstraat, te verplaatsen naar den Rijns- burgerweg tegenover den hoofdingang van het nieuwe academisch ziekenhuis. De af wijzing geschiedde wegens de daarvoor benoodigde kosten, namelijk 4000. Naar wij thans vernemen is men nu van medische zijde doende, de kosten aan de overplaatsing verbonden, zelf bijeen te brengen. Een groot deel der kosten is reeds bij elkaar". Uit de Vragenbus. „Vraag: is een gebed van kracht, het welk gebeden wordt uit een gestolen kerkboek? Ant woord: U bedoelt, of iemand, die een kerkboek zou hebben gestolen, goed doet daaruit te bidden. Weineen, natuurlijk. Hij moet dat kerkboek terug geven. Dat is zijn eerste plicht". Uit Bagdad werd gemeld, „dat een der drie Nederlandsche vliegbooten, die op weg zijn naar Ned.-Indië. de D 22, is verongelukt. Het vliegtuig, dat bestuurd is door den offi cier-vlieger 2e klasse P.S.E- verts, den sergeant-vliegtuig- maker A.Langeraar en den korporaal J.Symons, kwam in t-Jidertijd heeft de Leidsche aanraking met de telegraaf- '■^eenteraad afwijzend be- draden bij de brug over den Tigris bij Bagdad. Het toestel stortte naar beneden en werd grootendeels vernield. Van de drie inzittenden werd de be stuurder gedood. De beide an dere leden der bemanning werden gewond. De echtgenoote van den ver ongelukten piloot kreeg op tragische wijze kennis van hetgeen in Bagdad was ge schied. Zij had n.l. met een andere dame, een familielid, in de Bijenkorf te 's-Graven- hage inkoopen gedaan. Toen zij buiten kwam zag zij voor de ramen van de Haagsche Courant de bulletins aange plakt, waarin melding werd gemaakt van het ongeval. Men kan zich haar ontstelte nis voorstellen. Het haar ver gezellend familielid oordeelde het gewenscht haar in het ge bouw van genoemde courant te brengen, ten einde althans eenigszins van den schrik te bekomen". Op maandag 6 mei '29 werd bericht over „een volksge richt". „Zaterdagavond is op het Bezuidenhout te 's-Gra- venhage zekere N. uit Oegst- geest, die zijn vrouw en twee kinderen in de steek had ge laten, door zijn wettige vrouw aangetroffen, terwijl hij met een ander liep. Gedurende 6 weken had hij aan zijn vrouw en kinderen geen cent onder steuning gegeven en zij eisc- hte nu geld van hem. Aange zien de man ijskoud doorliep trok het publiek partij voor JlDEN OMGEVING Ecidae Coulant ZATERDAG 6 MEI 1989 PAGINA 17 jigd vindt dat zwembad ijsportpark eerder open moet JTERWOUDE De jeugd van Zoeterwoude Bdat het zwembad op sportpark Haasbroek Ipr open gaat. Het gemeentebestuur wil het bad bpenen op zaterdag 20 mei. De basisscholen jen echter al een week eerder pinkstervakan- i daarom moet het bad eerder open, zo vinden Jolijn Hulsbos, Maarten van der Hoeven en r van der Hoeven, respectievelijk 11, 11 en 9 fcud. Het jeugdige drietal verzamelde gisteren ïandtekeningen van kinderen die eveneens in zwemmen in de pinkstervakantie. De brief handtekeningen werd gistermiddag overhan- |aan burgemeester A.J.M. Houdijk, die op het flgste moment van de dag in zijn tuin werd op- bht. Houdijk toonde zich niet ongevoelig voor jgumenten van de jonge actievoerders en be- de zaak aanhangig te zullen maken bij wet- r H.S. Graniewski-Wijnands van sportzaken. NOORDWIJK De poli tie zal dit jaar meer sur veilleren in het uitgaans centrum van Noord wijk. Dit is nodig omdat de cri minaliteit in Noordwijk in 1988 is gestegen. Omdat veel van deze crimina liteit samenhangt met de uit- gaansfunctie van Noordwijk, wil de politie door meer sur veillances tijdens het weekein de proberen deze stijging om te buigen. Hiervoor is inmid dels de surveillancedienst ver hoogd terwijl de justitiële dienst medio 1989 wordt ver sterkt. Dat staat te lezen in het jaarverslag 1988 van de Noord- wijkse politie. Dat meer toezicht goed kan werken, blijkt uit het succes van het begeleiden van de NZH-bussen op zaterdaga vond. In 1988 werd de Noord- wijkse politie geconfronteerd met een plotselinge toename van het aantal vernielingen in de bussen. Door het streekver voer te begeleiden is het aan tal vernielingen teruggelopen. Opvallend in 1988 was de stij ging van het aantal autoinbra ken in Noordwijk. Ruim 300 auto's werden opengebroken, zeventig meer dan in 1987. Vooral de maand juli bleek in 1988 in trek te zijn bij de auto dieven. In de zomermaand braken ze maar liefst 62 auto's open. In 1987 waren dat er maar 30. Om het aantal auto- inbraken tegen te gaan heeft de politie in het voorjaar van 1988 alle grote hotels in Noordwijk voorzien van voor lichtingsfolders. In het Engels, Duits, Frans en Nederlands wordt daarin weergegeven hoe diefstal uit auto's kan worden voorkomen. Ook is voorlich tingsmateriaal over het voor komen van misdrijven ver schaft voor een videofilm van het Zilveren Kruis. De politie wil dit jaar nog meer aan pre ventie gaan doen om de stij ging bij de autoinbraken tegen te gaan. Overigens werden in 1988 slechts zes mensen aange houden voor autoinbraken. Ook het aantal gestolen auto's is licht gestegen in 1988. Dit gebeurde eveneens het meest in het hoogseizoen en in het weekeinde. Van de 41 gestolen wagens werden er 17 terugge vonden, veelal in of in de om geving van Amsterdam. De meeste wagens waren geheel ontdaan vcan alle onderdelen. Ook de diefstal van motoren steeg licht. Deze voertuigen hadden vaak een Duits kente ken. Ook het aantal vernielin gen steeg van 77 naar 100 in 1988. Daarnaast was er een sterke stijging van het aantal vernieling aan auto's. Het ging hierbij vaak om het leksteken van banden en het bekrassen van auto's. In de laatste maan den werd steeds vaker het merkteken van een auto ver wijderd. Verder werden units op het strand vaak het doelwit van vernielers tijdens de nach telijke uren. Ook gebouwtjes, tenthuisjes en andere eigen- 1 dommen op het strand werden hierbij niet ontzien. Stichting verleent meer stervensbegeleiding OEGSTGEEST De Stichting Termi nale Thuiszorg Regio Leiden heeft vo rig jaar achttien mensen begeleid naar de dood. Dat is iets meer dan de helft van het aantal hulpaanvragen die de stichting binnen kreeg. Dat blijkt uit het jaarverslag dat onlangs is gepresen teerd. Bij de stichting werken momen teel 26 vrijwilligers. Uit het verslag blijkt dat hun werk nog hard nodig is. De groei van de betaalde thuiszorg heeft nog niet geleid tot een hulpverle ning van 24 uur per dag. Mensen die in lichtingen over de stichting willen heb ben kunnen terecht bij M. van Andel- Laguna, telefoon 071-174430. De koopprijs- in Lisse wordt ver tot 250.000 gulden, moeten Lissese worden veilig- voor door de ge- erkende woning- Dat stelt het van burgemeester voor aan Het col- it daarmee terug eerdere plan om te ver gulden, enkele andere in de oorspronke- lannen voorgesteld. Dit besproken in de verga- van de commissie ordening aanstaan- ïden geleden pre senteerde de gemeente Lisse een ingrijpend plan om de woonruimteverordening te veranderen. Voortaan zouden woningen tot 275.000 gulden alleen aan Lissese woningzoe kenden mogen worden ver kocht. Op dit moment geldt een grens van 172.000 gulden. Als dat binnen vijf maanden niet lukt zou alsnog een koper van buiten Lisse mogen wor den geaccepteerd. Voorheen gold hiervoor een termijn van drie maanden. De huurprijs- grens zou worden opgetrokken van 770 naar 850 gulden. Ko pers van buiten Lisse zouden verder niet meer in aanmer king komen voor een gemeen tegarantie en mensen met een maatschappelijke binding aan Lisse zouden worden uitgeslo ten van een woning in het bol- lendorp. Op de gemeentelijke plannen kwam veel kritiek, vooral van de lokale makelaars. Het uit sluiten van een grote groep potentiële kopers heeft gevol gen voor de prijzen van de wo ningen in Lisse, meenden zij. De gemeente verwacht echter dat de verkopers van wonin gen geen verlies hoeven te lij den op de eertijds betaalde prijzen, omdat er genoeg loka le vraag naar woningen is. Lisse heeft ruim 2000 woning zoekenden. Mocht dit wel het geval zijn dan wil Lisse het nieuwe beleid bijstellen. Ver der vindt de gemeente het niet te verdedigen dat de winst van de vroeger met rijkssubsidie gebouwde woningen geheel en al in handen van de eerste ei genaar valt. Door de woningen te behouden voor Lissese wo ningzoekenden blijven de pan den een bijdrage leveren aan het bestrijden van de Lissese woningnood, meent het colle ge. Lisse vindt het verder niet in het belang van de eigen wo ningzoekenden, dat door de grote vraag naar huizen de koopprijs zo hoog wordt dat die geen relatie meer heeft met de echte waarde van de woning. Het college van Lisse komt de klagers enigszins tegemoet door de koopprijsgrens te ver hogen tot 250.000 gulden in plaats van 275.000 gulden. Daarnaast komen mensen met een maatschappelijke binding toch in aanmerking voor een Lissese woning. Verder kan op de termijn van vijf maanden verplicht aanbieden aan Lisse se woningzoekenden, een uit zondering worden gemaakt als de verkoper een baan ver bui ten Lisse heeft aanvaard en het noodzakelijk is de woning snel te verkopen. Edward Hagen wint skeelermarathon Edward Hagen heeft de skeel ermarathon in Noordwijkerhout gisteravond met overmacht ge wonnen. De ruim duizend toe schouwers die naar het terrein op de Sancta Maria waren ge komen, zagen de Haarlemmer na een half uur met een klein groepje ontsnappen uit de greep van het peloton. Al spoedig wisten hij en Erik Hui zebosch de twee medevluch ters Jan Eise Kromkamp en Henri Ruitenberg achter zich te laten. Omdat de twee laatsten niet voor elkaar wilden rijden, kon het leidende duo de voor sprong snel uitbreiden. „Toen ik voelde dat het overnemen van Huizebosch minder werd, ben ik tegen de wind in hard over hem heen gegaan", zei Hagen na afloop. Huizebosch had geen kracht meer voor de aansluiting en werd later door de twee achtervolgers ingelo pen. Kromkamp werd uiteinde lijk tweede, Huizebosch derde en Ruitenberg vierde. Hagen was toen allang, met meer dan een ronde voorsprong over de finish ALKEMADE Het vier- tegen-vier voetbaltoernooi van DOSR is gisteren een groot succes geworden. Ruim 350 kinderen na men deel aan het spekta kel dat de gehele dag duurde. Alle teams had den een orginele naam bedacht waarvoor aan het eind van de dag prijzen werden uitgereikt. De Snelle Duckies, Holle Bol le Gijs, Beauty and the Beast, de Appelpunten en de Miami Girls kregen een prijs voor de orgineel- ste naam. Bij de jongens van 7 tot 8 jaar werd FC Knuddetaart eerste. Het team werd gevolgd door Oranje Blauw Boys (2) en Quick Boys (3). Jong Oranje werd eerste bij de jongens van 9 tot 10 jaar. De Ramrotjes werden tweede, FC Ballen- trappers derde. In de klasse jongens 11 tot 12 jaar gingen De Snelle Snotjes met de eer ste prijs aan de haal. De Hoog- moedlijdérs (2) zat hen op de hielen gevolgd door de Four Toppers. De Vier Sterren was het sterk ste meisjesteam in de klasse 7 tot 9 jaar. De Ukkies verdien den zilver, De Appelpunten eindigden als derde. Bij de meisjes van 10 tot 12 jaar de den de Top Girls (1) hun naam eer aan. De FC Smile Girls haalden lachend de tweede prijs binnen en de AC Milan Girls werden derde. De prijzen werden uitgereikt door wethouder L. Beelen. Hij ook voor de pechvogels prij zen. Die kwamen terecht bij de De Snelle Frikandellen, De Blunders, De Muppet Heats en De Stunters. De grooste pech vogel was echter Michel van Klink. Hij brak tijdens het voetballen zijn pols. Baggerwerk in sloten Zoeterwoude ZOETERWOUDE De sloten bij sportpark Meerburg en het water langs .de dr. Bouwdijk straat, Reiger en achter de winkels aan de Kerklaan in Zoeterwoude worden op korte termijn gebaggerd. De sloten worden uitgediept en schoon gemaakt, de duikers worden opgeknapt en verrotte be schoeiing wordt vervangen. De bagger die uit het water wordt gehaald, wordt ver werkt in plantsoenen. De maatregelen kosten de ge meente Zoeterwoude in totaal bijna 43.000 gulden. De raads commissie voor financiën moet dinsdagavond nog wel het geld beschikbaar stellen. ROELOFARENDSVEEN Wat de Veense Karin Koek allemaal over heeft voor haar danssport, is niet mis. Al zes jaar lang traint ze vrijwel iedere doordeweekse avond zo'n tweeëneenhalf a drie uur achter elkaar, samen met haar vaste danspartner Peter te Slaa uit Amster dam. In het weekeinde krijgen ze privé-les van een professionele choreograaf en doen ze vaak mee aan danswedstrijden. Ka rin assisteert bij de danslessen voor beginners, gevorderden, keurklasse en de ,,goud"-club van de Leidse dansschool Nieuwenhuyzen. Morgen doet de 26-jarige Veense dans-ster een gooi naar het Nederlands Kampioenschap, dat wordt ge houden in het Congresgebouw in Den Haag. „Volgens onze trainer-coach Gerard Nieuwenhuyzen ma ken we nog steeds vorderin gen", vertelt Karin in alle be scheidenheid. „Dit jaar zijn we bij acht nationale wedstrijden in de finale gekomen. Bij de Latijns-Amerikaanse dansen doen we mee in de hoofdklas se, de hoogste klasse van de Nederlandse Danssport Orga nisatie (NDO). Bij het ball- room-dansen hebben we tot nu toe de eerste klasse bereikt Hier is promotie naar de hoofdklasse nog mogelijk". Voor dansschool Nieuwenhuy zen is het heel bijzonder om als eerste opleidingsinstituut uit Leiden kandidaten naar de finale van het Nederlands Kampioenschap stijldansen af te vaardigen. „Daar zijn we met z'n allen eigenlijk reuze trots op", aldus Karin. Hoewel menigeen de beste herinneringen heeft aan de tijd dat men op dansles zat, leidde dat er in de praktijk meestal niet toe dat van de danshobby een echte sport werd gemaakt. Bij Karin Koek, in het dagelijks leven werkzaam op het ministerie van justitie, is dat wel het ge val. „Dansen is al sinds de eer ste dansles mijn lust en mijn leven. Al mijn vrije tijd gaat eraan op. Je moet niet verge ten dat danswedstrijden erg veel voorbereiding vergen, niet alleen in de vorm van trainingen en lessen, maar ook met het verzorgen van jezelf. Het haar, de make-up, de kle ding en de schoenen moeten tot in de puntjes verzorgd zijn". Karin verslijt per seizoen vier paar dansschoenen, twee La tin-American en twee ball- roomjurken. „Voor heren is wat dat betreft de danssport veel minder kostbaar dan voor dames. Zij kunnen soms wel twee seizoenen met hun zwar te pak en hun rokkostuum doen, eer die uit de mode zijn. Onze kleding is veel sterker aan modetrends onderhevig". Karin bestelt haar dansgarde- robe in Engeland. „Dat land is toonaangevend op het gebied van de danskleding". Een jurk komt haar al gauw op 1.500 tot 2.000 gulden te staan. „Ook de Latin-American kleding is zo duur, hoewel daar toch echt veel minder stof in is ver werkt". Als Karin geluk heeft, kan ze haar één seizoen oude dans- garderobe verkopen aan een beginneling in de sport „Te genwoordig lijkt het echter wel of geld voor danskleding geen probleem meer vormt, want voor tweedehands kle ding is weinig animo. Als ik mijn jurken echt niet kwijt kan, gaan ze naar een toneel vereniging of zo". Van haat en nijd tussen de strijdende dansparen is geen sprake. „Als zich een enkele keer iets voordoet dat niet in de haak is, grijpt de jury on middellijk in", aldus Karin. Ze vertelt dat de meisjes elkaar vaak helpen en adviseren bij kleding-, make-up- en haar- problemen. „Er is heus wel on derlinge afgunst, maar dat wordt in het algemeen sportief opgelost". „Alles wat met stijldansen te maken heeft, speelt zich af in een wereldje apart. Daar zitten je vrienden en kennissen en daar vind je gezelligheid. Je bent eigenlijk voortdurend met de danssport bezig. Je denkt erover, praat erover en je blijft alsmaar trainen om je houding, je passen en je uit straling te verbeteren". Karin verheugt zich al op het jaarlijkse, vier dagen durende dansfestival in Valkenburg, dat medio mei plaatsvindt. Daar komen ongeveer vier honderd stijldansliefhebbers bij elkaar om er het nieuwste van het nieuwste op dansge- bied te leren. „We trekken dan intensief met elkaar op en dat is altijd weer een leuke af sluiting van het zware wed strijdseizoen". Voor het zo ver is, danst Karin Koek morgen mee in de finale om het Ne derlands Kampioenschap. „We halen eruit wat erin zit", zo belooft ze plechtig aan haar dansleraar. ELLEN VERHAAR viel in onmacht en is met een kind dat zij bij zich had, per auto naar het station in Den Haag gebracht, vanwaar zij per trein naar Leiden ver trok. Per auto van den Ge- m Hulpdienst is zij met haar kind toen naar haar woning' gereden". Het ging goed met de KRO in die dagen. En dat wilde men weten ook. „Het buitengewo ne succes dat de propaganda- actie voor den KRO heeft, is natuurlijk geen koren op den molen van de AVRO. Het winstcijfer van 32.000 nieuwe leden dat nog dagelijks vermeerdert, want de actie is nog niet afgesloten steekt den angel in het weldoorvoe de vleesch van den zg. neu tralen omroep en tast dit machtige lichaam geducht aan. Vandaar dat de goê-ge- meente via den Hilversum- schen zender ook op een cijfer vergast wordt. Maar natuur lijk een veel hooger getal dan 32.000! Wat praat men van groei, wij AVRO hebben het cijfer van 170.000 bereikt! Is dat even wat! 170.000? Mis, want deze voorstelling van de situatie is misleidend! Die 170.000 zijn geen leden van de AVRO, het is het op- laagcijfer van de Radio-Bode. Heel wat anders! Als alle abonné's van de Kath.Radio- Gids óók leden van den KRO waren, dan had Pastoor Per- quin nog veel meer reden tot juichen dan hij nu reeds heeft, want dan moet het ledental van den KRO nog met eenige tienduizenden worden ver meerderd. Laat u dus niet van de wijs brengen, luisteraars! De KRO is de grootste om roep geworden. Zorgt door uwe actie, dat hij de grootste omroep blijft!" Zo, dat was het dan weer. zijn echtgenoote en daar hij ook toen nog niets wenschte uit te keeren, daalden eenige slagen op zijn hoofd neer. Weldra was hij door wel hon derd personen omringd, die hem den Schenkweg opduw den en hem noodzaakten zijn portefeuille voor den dag te halen. Bij zijn eerste greep daarin bracht hij 35 te voorschijn, die hem werden ontrukt en aan zijn vrouw gegeven. Deze BOERHAAVE: Medici brachten sing bijeen. zelf het geld voor de verplaat-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17