Leiden wacht grote schoonmaak STAD OMGEVING ZV WEEK EINDE Persoonlijke schrijfmap -VRIJDINGS-WANDELTOCHT SUCCESVOL DEN De Bevrijdingswandeltocht van Éjdelsportvereniging Zuidwest is volgens Ëzitter P. Groenescheij een succes gewor- ïOngeveer 130 wandelaars vertrokken van- Nieuwstraat voor een wandeltocht. Vorig 'namen ongeveer tweemaal zoveel mensen |aan de tocht. „Toch viel de deelname me meende Groenesteij. „Vijf mei valt dit jaar voor ons ongunstig. Teveel mensen zijn weg voor een korte vakantie. Bovendien had den we concurrentie van een vierdaagse in Drenthe". De beker voor de grootste groep ging naar De Sleutels die deelnam met 15 wande laars. De 85-jarige heer A. Heuseveld uit Am sterdam kreeg de beker voor de oudste deelne- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. Man voor derde keer in elkaar geslagen LEIDEN Een bewoner van de Bleek is gisteravond rond zes uur door een nog onbekend drietal in elkaar geslagen. Hij is met een ribfractuur overgebracht naar het Elisabeth Zie kenhuis in Leiderdorp. De man, een drugsverslaafde, zorgt al enige tijd voor overlast in de buurt. Het is al de derde keer dat de man het slachtoffer is van geweld. Op Hemelvaarts dag liep hij bij een vechtpartij een dichtgeslagen oog op. et bijdragen van: Kees in Herpen, Loman ïefmans, Erik Huis an en Roza van der ïer. uiver gaat zuivere koffie stro- en uit de universitaire kof- ;potten en -automaten. |aandagavond bleek er een 'ote meerderheid te zijn bln- n de Universiteitsraad voor n motie die de Centrum roepering Leiden (CGL) en Progressieve Partij (PP) idden ingediend. Aan het rveren van de 'goed voor de eine boer in de Derde We- Id-koffie' hangt echter een "skaartje. Die koffie is na- ijk duurder dan gebruike- Toch gaat de prijs voor n kop koffie niet omhoog de kantinebeheerder, ontstaat dus een gaatje in begroting dat gedicht moet irden. De studenten die de otie hadden ingediend, wis- wel een kandidaat. Nee, et de studenten zelf, die ibben niets te verteren. Ze raken de hoop' uit dat de idse universiteit de meer- isten van de zuivere koffie tor haar rekening neemt. de universiteit daar in inkt hebben de CGL en de het aardig voor elkaar. Je 'en ziel zuiver houden door n ander de tekorten aan te :en zuiveren. 'v): MIDDEN-TERREIN VRIJ HOUDEN! DUS GEEN RIJWIELEN! Voor de VEILIGHEID van personen en gebouwen dient het terrein berijdbaar te blijven voor AMBULANCES. BRANDWEER en INVALIDEN. Rijwielen alleen in de rekken en rijwielkelder. Rijwielen erbuiten worden verwijderd. Rijwielstalling -kelder Studenten zijn intelligent. Denk je. Maar waarom staan al die fietsen dan altijd midden op de Cleveringa- plaats, terwijl er toch een duidelijk bord is dat verwijst naar een fietsenkelder? (zie stomweg) FOTO: WIM VAN NOORT :n zwembad is een bodemlo- put. Elk jaar moeten ge- eenten tonnen bijpassen om t plaatselijke zwembad aaiende te houden. Hier en wordt getracht met ex- latjes als waterglijbanen, it whirlpools en knuffelmu- het tij te keren, maar eestal lukt dat maar even. nieuwe bezoekers laten !t gemeentelijke zwempara- is al weer snel links liggen de vaste klanten kunnen eer rustig hun baantjes trek en. Toch zijn er gemeenten het in deze tijd van bezui- gingen aandurven een 'embad te bouwen. Het valt daarbij op dat de dorpen in de duin- en bollenstreek er lustig op los investeren. Zo opende Katwijk niet zo lang geleden een peperduur zwempaleis, besloot Sassenheim onlangs een overdekt zwembad te gaan bouwen en stelde de ge meenteraad van Noordwijker- hout ruim een week geleden achteloos 5,5 miljoen gulden beschikbaar voor een nieuw zwembad. Tel daar de zwem baden in Noordwijk, Lisse en Rijnsburg bij op en de conclu sie is gerechtvaardigd dat de duin- en bollenstreek straks is bezaaid met dure zwembaden, die op korte afstand van el kaar liggen. Zou het niet veel verstandiger zijn- geweest als een paar gemeenten de kop pen bij elkaar hadden gesto ken om te komen tot één ge zamenlijk zwembad? Sassen heim en Noordwijkerhout lig gen krap vijf kilometer van elkaar, maar in beide dorpen verrijst straks een peperduur zwembad. Nee dan hebben de Voorhouters het veel beter bekeken. Voorhout is, met Valkenburg, de enige ge meente in de duin- en bollen streek die geen zwembad heeft. Maar, daar zullen ze in VoorhoiJt niet echt mee zitten. Sassenheim, Noordwijkerhout en Noordwijk zijn vanuit Voorhout ook op de fiets zeer snel bereikbaar. Stomweg De Cleveringaplaats is een van de slagaders van de Leid- se universiteit. Dagelijks be zoekt een horde van ettelijke honderden studenten of zijn het zelfs enkele duizen den? de universitaire ge bouwen rondom de plaats. Een blik op de overstelpende hoeveelheid overal neergezet te en -gesmeten fietsen doet het laatste vermoeden. Ze ko men om te studeren. Op hoog niveau, want studenten zijn in de regel bepaald niet dom. Ze volgen tenslotte wetenschap pelijk onderwijs. Toch is er reden om te twijfe len aan de hoeveelheid ge zond verstand én de leesvaar digheid van de in Leiden stu derende bolleboosjes. Want is er nu geen enkele student die de koeieletters op het bord aan het gebouw van de subfa culteit geschiedenis kan lezen en begrijpen? Het bord waar op staat dat je je fiets niet midden op het plein moet zet ten maar in de fietsenstalling onder de gebouwen Voor hulpverleners of gehandicap ten is er anders geen doorko men meer aan. Dat er geen enkele student is die de strekking van het bord begrijpt, is overtrokken. Maar gezien de overweldigende hoeveelheid studiebollen die hun stalen ros zonder pardon midden op het plein achter laat, kun je concluderen dat het er in ieder geval niet al te veel zijn. Zijn studenten ge woon te lui om die extra vijf meter haar de fietsenkelder te lopen of etaleren 's lands stu denten hun geestelijke ver mogens alleen binnen de uni versitaire muren. De „kop" van Rijnsburg wordt volgebouwd. Dat heeft de gemeenteraad van Rijns burg vorige week donderdag besloten. Een dag na de ver gadering van de statencom missie waarin de provincie definitief een streep zette on der kassenbouw in de voor de natuur en de vogels belangrij ke Hoogewegpolder. Rijns burg heeft de „kop" enige ja ren beschermd tegen de bouw van kassen omdat dit het open gebied tussen Rijnsburg en Voorhout te zeer aantast. Door tien hectares van de „kop" nu toch vol te bouwen met kassen, wordt een beetje wraak genomen op de provin cie, die na jaren onderhande lingen over lokaties voor de glastuinbouw de gemeente Rijnsburg voorlopig met lege handen laat staan De tien hectares zijn in ieder geval binnen. Maar of deze beslis sing de komende onderhande lingen met de provincie over het vinden van nieuwe loka ties voor de glastuinbouw veel goed doet, mag betwijfeld worden. Rijnsburg heeft nu wel één vogel in de hand maar laat er misschien tien vliegen. Noordeinde De verkeerssituatie op het Noordeinde houdt de gemoe deren flink bezig. Raadsleden, actiecomités, ondernemers, wijkvereniging en buurtgroe- pen: ze rollen over elkaar heen met voorstellen over hoe de verkeerssituatie op het Noordeinde moet worden in gericht. Daarmee moeten sluiproutes, fuiken en overlast worden tegengegaan. De hui dige situatie is ontstaan door een besluit van de voormalige wethouder Jit Peters om de Breestraat af te sluiten. Hij hield te weinig rekening met het feit dat dit voor te veel overlast op het Noordeinde zou zorgen. Een zwartboek van bewoners was al snel sa mengesteld en het Noordein de kreeg eenrichtingverkeer. Je mocht de stad nog wel in maar niet meer uit over het Noordeinde. Het gevolg is dat een automo bilist die de stad uit wil, in een doolhof verstrikt raakt. Een zekere mevrouw Van Traa, wonend aan het Rapen burg, gaf onlangs een voor beeld uit de praktijk. De vrouw is woonachtig op een afstand van drie autoband omwentelingen van het Noordeinde maar moet onge veer 5 kilometer omrijden om er te komen. De gemiddelde autobestuur der is echter inventief. Al snel ontstond na het instellen van eenrichtingverkeer op het Noordeinde een sluiproute via de Groenhazengracht. Na klachten van bewoners wer den paaltjes geplaatst om de gracht af te sluiten. Vanaf dat moment is een stortvloed aan plannen gepresenteerd om de verkeerssituatie te verbete ren. Een groep van vijf raads leden wilde van de hele chaos af en het Noordeinde weer in beide richtingen voor auto verkeer openstellen. Vervol gens richtten bewoners van het Noordeinde een actieco mité op dat met het voorstel kwam de rijrichting op het Noordeinde om te draaien. Ondertussen mengden afgelo pen week de bewoners van de Oude Varkenmarkt zich in de discussie door te klagen over sluipverkeer. Ook de onder nemers en de wijkvereniging hebben een duit in het zakje gedaan. Zij willen openstel ling van het Noordeinde voor beide rijrichtingen, maar een maximumsnelheid van res pectievelijk 30 en 15 kilome ter per uur op de inmiddels meest besproken straat in Lei- Kortom, iedereen die maar iets te maken heeft met het Noordeinde hangt op dit mo ment de verkeersplanoloog uit zonder gehinderd te wor den door enige echte kennis van dit vak. Blijkbaar hebben de Leidenaars veel van de ge meente Leiden geleerd. Bouwverenigingen onderzoeken woningmarkt LEIDEN De Leidse wo ningbouwverenigingen gaan deze maand onder zo'n 4000 Leidenaars een woningmarkt onderzoek houden. Doel is ge gevens te verkrijgen over het volkshuisvestingsbeleid in de komende jaren. De enquete wordt uitgevoerd door de Am: sterdamse universiteit. De vra genlijst wordt niet alleen uit gestuurd naar de bekende adressen, maar ook naar zoge naamde starters op de woning markt. Dat zijn de woningzoe kenden die zich voor het eerst zelfstandig willen vestigen. De gemeente is onder enkele voorwaarden bereid de adres sen van de ingeschrevenen voor dit doel af te staan. Het gaat hier om een steekproef bij ongeveer 400 adressen. Het on derzoek is met name bedoeld om de sterke en de zwakke punten van de verschillende woonmilieus in de diverse stadsdelen zichtbaar te maken. Ook wil men aan de hand van de vragen inzicht krijgen in de veranderende woningbehoefte en de gewenste woonomge ving. DE JUISTE VERZEKERINGEN VOOR UW HUIS? HIER 15 UW MAKELAAR/ADVISEUR Als makelaar die de persoonlijke belangen van de client steeds centraal stelt, ben ik u graag behulpzaam bij het kopen ot huren van een huis op maat. Maar me! die woning bent u er natuurlijk nog met. Waar u ook behoefte aan heeft, zijn goede verzekeringen om uw bezittingen veilig te stellen. Nu is het vrijwel ondoenlijk om uit het enorme aanbod op dit terrein zelf te bepalen welke verzekeringen voor u persoonlijk het meest in aanmerking komen. Daar heeft u deskundige en objectieve adviezen voor nodig. Samen met u bekijk ik nauwkeurig met welke verzekeringsmogelijkheden u het meest gebaat bent. Met inbegnp van de gunstige voorwaarden. Bel mij daarom gerust als het zover Aletta Jacobslaan 94, 2314 GB Leiden (Waardeiland) OPENT DE JUISTE DEUREN VOOR U Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar (voor controle bezorging) Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. JNZ j Ceidoe (Sou/tont ZATERDAG 6 MEI 1989 PAGINA 13 Smit-Kroes gastspreker bij Webster LEIDEN Demissionair minister N. Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat spreekt vrijdag 12 mei tijdens de afstu- deerceremonie van de Webster University. Ruim dertig stu denten uit verschillende delen van de wereld zullen tijdens de plechtigheid hun bul ontvangen. De Leidse afdeling van de Amerikaanse universiteit is gevestigd aan de Boom- markt. Man loopt door ruiten heen LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond rond acht uur een 32-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden. De man was kort daarvoor bij het vrouwe nopvanghuis Cortona aan de Haagweg dwars door een aan tal draadglazen ruimten gelopen. Hij zei op zoek te zijn naar zijn vrouw. Hij liep daarbij snijwonden op aan beide armen. De man was eerder op de dag ook al een keer bij Cortona naar binnen gedrongen. Hij heeft de nacht op het politiebu reau doorgebracht. Symposium over medisch handelen voor de geboorte LEIDEN De Leidse Vereniging van Medi sche Studenten (MFLS) houdt dinsdag 9 mei een avondsymposium over medisch handelen voor de geboorte. Het symposium draagt de titel: 'Kind een Kunstwerk0'. Diverse spre kers geven een beeld van de problemen en ontwikkelingen op het gebied-van het me disch ingrijpen bij het ongeboren kind. Ook de ethische aspecten komen hierbij aan de orde. Na afloop van de lezingen is er een fo rumdiscussie onder leiding van dr. H. Veene- ma. Professor E.V. van Hall (gynaecologie) is de voorzitter tijdens de bijeenkomst. Het sym posium begint om 19.00 uur in de collegezaal van gebouw 1 (nieuwbouw) van het Acade misch Ziekenhuis Leiden. De entree is drie gulden. 10019 zen landoeken tegen jrbouwing archief DEN Omwonenden van het ge- nte-archief hebben gistermiddag spandoeken opgehangen aan de tbrug bij de Boisotkade. Ze protes- jen daarmee tegen de plannen voor rerbouwing van het gemeentearchief de Vliet. gen gaan de bewoners actie voeren ns een voettocht die door de NCRV ir- beiden is georganiseerd. Ze zullen pas- toiljen attent maken op de spandoeken 68. itrooifolders uitdelen. De bewoners tegen de plannen van de gemeente de uitbreiding van het gemeente-ar- f. Volgens 'hen zijn de plannen te tschalig en bovendien strijdig met geldende bestemmingsplan. De om- enden hebben met een architect een natief bouwplan ontwikkeld. Georganiseerde sport Zuid-Holland groeit LEIDEN Het ledenaantal van de 57 sportorganisaties, die bij de Provinciale Sportraad zijn aangesloten, is in 1988 aan zienlijk gegroeid. Eind 1988 bedroeg het gezamenlijk leden tal bijna 900.000. Dit betekent een toename ten opzichte van 1987 met bijna twintigduizend leden, dat is 2,3 procent. Het aantal jeugdleden daalde nog licht met 1,6 procent, maar het aantal senioren steeg met 5,4 procent. Jongerenorganisatie houdt Europa-avond LEIDEN Jongeren en Politiek '88 (JEP'88) houdt dins dag een Europa-avond in het Gulden Vlies in de Breestraat. Het doel van de bijeenkomst is jongeren actief mee te laten denken over Europese problemen. Vragen waarover ge praat gaat worden zijn: Is een president wenselijk voor Eu ropa? Moet er een aparte Europese defensiemacht komen? en Hoe ziet de Euro-burger eruit? De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Provincie lid van LOTA LEIDEN Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland willen dat de provincie lid wordt van de Vereniging Lagere Overhe den tegen Apartheid (LOTA). De provin cie ziet het lidmaatschap vooral als onder steunend en symbolisch. Er zouden voor de provincie onvoldoende mogelijkheden zijn om zelfstandig een krachtig anti- apartheidbeleid te voeren. „Het is op de eerste plaats de verantwoordelijkheid van de rijksoverheid om invulling te geven aan de buitenlandse politiek en dus ook aan het anti-apartheidsbeleid", zo schrijven GS. De LOTA heeft als doelstelling de aangesloten leden (gemeenten en provin cies) te helpen bij het voeren van een goed anti-apartheidsbeleid. In Zuid-Holland zijn onder meer de gemeenten Den Haag, Lei den en Boskoop bij de anti-apartheidsvere niging aangesloten. i-LEIDEN Het gemeen- ZTT I dat hondenbezitters de TE ON. wan-LEIDEN Het gemeen- ies ejebestuur wil de steun -an de Leidse bevolking •m een grote schoon maakbeurt te houden. j.Een schone stad is het g van allemaal", 'et deze ondertitel start op tnaandag de aktie van de l831-bemeente 'Schoon Lei en - Samen vervuiling estrijden'. De wethou- iers F. Kuijers en M. van tier Molen zullen het startsein voor deze aktie rA geven door een affiche te Onthullen. Later die dag eullen zij zelf gaan Schoonmaken op een van fle vuilste stukjes van Leiden: het Vrouwen- (terkplein. s De gemeente heeft ter gele genheid van de aktie een aantal folders uitgegeven (vaarin wordt ingegaan op de diverse vormen van vervui- Verzet tegen aanli jngebod LEIDEN De Vereniging Dierenzorg Leiden en Omstreken verzet zich tegen het aanlijngebod voor honden dat nagenoeg in heel Leiden gaat gelden. „Dat heeft niets met vervuiling te maken", zegt Barbara Verhoeve van de vereniging. Verder vindt het geheel uit vrouwen bestaande bestuur van Dieren zorg, dat de opbrengst van de hondenbelasting geheel ten goede moet komen aan faciliteiten voor de hond in de bin nenstad. Containers waarin men de hondepoep kan depone ren, zou volgens Barbara Verhoeve een oplossing kunnen zijn. De gemeente heeft het uitgebreide aanlijngebod voorgesteld in het kader van de aktie 'Schoon Leiden - Samen Vervuiling Bestrijden'. Het protest van Dierenzorg zal met een handteke ningenlijst worden overhandigd aan het gemeentebestuur. De Vereniging Dierenzorg Leiden en Omstreken bestaat pas twee weken. Oorspronkelijk zouden de bestuursleden zich be zig houden met de praktische problemen van huisdieren. Zo is begonnen met een kattemand-uitleen project en vakantie- opvang voor huisdieren. Thans laat Dierenzorg zich ook van een meer strijdbare kant zien. hoort uiteraard bestrijding van de hondepoep. De ge meente schrijft in een 'hon denfolder' dat zij van plan is het aantal hondentoiletten, de zogenaamde 'hussen', sterk uit te breiden. De ge meente streeft ernaar dat ie dereen een honden uitlaat- strook in de buurt van zijn huis heeft. Verder zal stren ger worden opgetreden tegen eigenaren die hun honden maar hun gang laten gaan. Zowel politie als milieucon troleurs zullen er op toezien dat hondenbezitters de uit werpselen van hun huisdier direct opruimen door gebruik te maken van hondepoepzak- jes. Bij elke overtreding zal direct een bekeuring worden gegeven. Het aanlijnen van honden zal in de hele stad verplicht worden met uitzon dering van De Leidse Hout en het park Cronesteyn. Een andere maatregel is het plaatsen van een groot aantal nieuwe prullebakken in de stad. Om de grote hoeveel heid zwerfvuil in de stad te verminderen, streeft de ge meente ernaar op elke vijftig meter een bak te hebben staan. Ook is de gemeente van plan 'graffiti en onkruid zoveel mogelijk uit het stads beeld te verwijderen. De ge- méente doet verder een beroep op de marktkooplui om beter met hun afval om te springen en het bijvoor beeld niet in de gracht te dumpen. „Het opruimen van uw standplaats hoort er ook bij", aldus de gemeente aan Sport op het Stadhuisplein Sportschool Aad van der Luit verzorgde gistermiddag verschillende sportdemon- straties op het Stadhuisplein. Er werden onder meer verschillende breektests uitge voerd. Zo schopte Aad van der Luit zelf een aantal stenen door. „Maar in het ka der van de viering van vijf mei willen we natuurlijk ook laten zien dat budosporten niet zo agressief hoeven te zijn. We heb ben niet alleen onze kopstukken met de zwarte band meegenomen, maar ook mensen met een gele band en de kleintjes, ledereen kan aan deze sporten meedoen", aldus de sportschoolhouder. Naast een te- akwondo- en zelfverdedigingsdemonstra tie was er ook een uitvoering van een jazz- balletgroep. Een aantal meisjes en één jongen in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar voerden drie korte oefeningen uit. De allerkleinsten beeldden bloemen uit, de groteren waren verkleed als Pierrots. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13