Hans Pont moet soms „Geen last van macho's" voetballerlei Pijn CiktAeComant ZATERDAG 6 MEI 1989 PAGINA 11 73 dooi Frank Werkman Als de voortekenen niet be driegen stapt Rinus Michels binnenkort rond in de Kuip. Dan zal het in al zijn voegen krakende Rotterdamse voet- balbolwerk opnieuw door een Amsterdammer worden be stierd. Voorgangers van Mi chels waren Cruijff en Israel, die met wisselend succes in Zuid aan de slag gingen. Cruijff loodste Feyenoord in 1984 naar de dubbel, Israel viel tussen de wal en het schip, liep een tijdje in de overbrugging en toog vervol gens ernstig gedeprimeerd naar Griekenland. Waar van daan hij inmiddels, voortijdig op de keien gesmeten door de een of andere rijke reder, on derdak heeft gevonden bij zijn vroegere liefde, FC Den Bosch. Keerde Israel terug naar de plek waar hij succes (in Bra bant is een kinderhand gauw gevuld) had, Leo Beenhakker is weer een heel andere groot heid. Die gaat straks aan de slag op een plek waar hij de zwartste momenten van zijn grillige loopbaan kende: Ajax. Daar werd hij jaren geleden ontslagen door voorzitter Ton Harmsen, overigens inmiddels erkend als één der meest on betrouwbare sujetten in de toch al bezoedelde profvoet balwereld. Dat ontslag bij Ajax geenzins een eind betekent van een carrière werd ook door Aad de Mos aangetoond. Deze realiseerde zich al vrij snel dat wie eenmaal bij Ajax had gewerkt zich verder nau welijks meer een buil kan val len. Zie maar: De Mos via KV Mechelen naar Anderlecht, Cruijff naar Barcelona en Beenhakker bij Real Madrid. Rinus Michels is een dissonant, maar toch wordt hij vurig ge wenst bij Feyenoord. Zoals PSV hem ook een paar jaar geleden wilde hebben, maar niet kreeg omdat de bond hem aan zijn contract hield. Waar mee Michels zich achteraf ge lukkig mocht prijzen, want juist dank zij zijn aanblijven in Zeist was hij in staat op de golfbeweging van het vader landse voetbal mee te deinen naar de EK-top van vorig jaar. Welk hoogtepunt aan zijn loopbaan zou hebben ontbro ken als hij elders óf zonder ve detten als Gullit, Van Basten en Rijkaard aan de bak had gemoeten. Om zijn oude-dagvoorziening een nóg iets aantrekkelijker tintje te geven besloot Michels van zijn in West-Duitsland op gebouwde c.q. opgepoetse ima go gebruik te maken. In het provinciestadje Leverkusen ging de generaal net als jaren eerder in Keulen op zijn grote bek. De mond, waaruit vorig jaar vooral gaandeweg het EK steeds vrolijker en humoristi- scher opmerkingen vielen op te tekenen, vertrok zich in de Bundesliga al weer snel tot een streep. En Michels had er al een paar, die waarop hij re gelmatig ging staan. En al die strepen mogen een dan in West-Duitsland veel gebruikt sportmerk aanduiden, bijdra gen tot iemands populariteit vormen ze geenszins. Vandaar dat de oppositie tegen Michels zodanig groeide dat hij zelf zijn biezen pakte - op een mo ment dat er nog een paar Ne derlandse clubs waren die een technisch directeur zochten. Eén van die twee, Ajax, is dus inmiddels voorzien, met o iro nie de oud-jeugdtrainer van Feyenoord. Waarop Feye noord' de jacht kon openen op de man wiens reputatie slechts is gegrondvest op drijfzand. Want als eens te meer is bewe zen dat Michels slechts succes kan hebben als hij één super speler (Cruijff bij Ajax en Bar celona) of een trio stervoetbal lers (EK vorig jaar) ter be schikking heeft, is dat wel in Leverkusen geweest. Eén ding lijkt wel zeker: het imago van de generaal is in ei gen land dermate solide dat hij zijn rit daar wel zal kunnen uitzitten. Men kan zich trou wens in Rotterdam ondanks alle financiële injecties van havenbaronnen c.s. niet ver oorloven na Israel weer een trainer zijn congé met behoud van salaris te geven. Tenzij Michels daar zeil op aanstuurt. Eerst even een contract met Feyenoord afsluiten voor pak weg drie jaar en er dan na an derhalf jaar - zo rond de vut- gerechtigde leeftijd met de noorderzon in zuidelijke rich ting tussenuit trekken. Michels heeft geen riant on derkomen meer in de heuvels van Barcelona als gevolg van een stevige naheffing van de Spaanse fiscus. Dat doet zeer en pijn in de portemonnee is de slechtste raadgever. KARIN BRONGERS: GRONINGEN Ze ziet dit jaar nog als een trai ningsjaar. Voluit gas leren geven en ervaring opdoen zijn voorlopig haar voor naamste doelstellingen. Als vrouw is Karin Brongers uit Groningen een uitzonder lijke verschijning in de motor sport. Ze is zelfs de eerste vrouw in Nederland, die in de specialklasse bij de grasbaan- racers uitkomt. „In Engeland en Duitsland rijdt wel een aantal dames in deze klasse", weet ze. „En in Nederland ko men er een paar in een andere klasse uit". De leerling-politie agente heeft wel al een jaar ervaring opgedaan in de gras- baansport, maar in een andere discipline. „Vorig seizoen was ik bakkenist, bij Tjesso Jorrits- ma. Het was een heel mooi sei zoen, maar ik kreeg last van de rug. Ik heb in dat jaar ech ter veel geleerd. Zoals het ge wend raken aan snelheden, aan wedstrijden en aan wat motorrijden eigenlijk in houdt". Karin Brongers kwam door haar toenmalige collega Tinus Spiegelaar (ook bakke nist) in aanraking met de mo torsport. Door haar rugklach ten werd ze min of meer ge dwongen om zelf op de motor plaats te nemen. Ze koos voor de specialklasse „omdat dat de mooiste klasse is om te zien". Bodemonderzoek Om in deze klasse te kunnen rijden, moest ze eerst een ver plichte trainingscursus volgen. „Dat was drie dagen. Ik heb daar veel bodem-onderzoek gedaan", grapt ze. Door de vele valpartijen tijdens deze cursus, ontwikkelde ze een ze kere angst om veel gas te ge ven. „Maar het gaat elke wed strijd beter. Ik heb echter veel pech gehad. Tussen de cursus en mijn eerste wedstrijd, in Balkbrug, had ik weinig gele genheid om te trainen door het slechte weer. In Balkbrug reed ik de boel kapot, waar- door ik opnieuw niet kon trai nen. Ik heb namelijk maar één motor. Ik heb nog wel op een cross-motor gezeten, maar dat is toch heel wat anders". De 26-jarige Groningse heeft voor de verzorging van de mo tor een vast team van repara teurs. Vooral oud-Nederlands kampioen Henk Noordman is voor haar van onschatbare waarde. „Zonder hem zou ik niet kunnen rijden. Hij is ook een morele steun voor mij. Ik heb het idee dat we het samen doen. Ik ga me wel steeds meer voor technische dingen interesseren, zodat ik zelf ook iets kan doen". Macho-wereld Ze vindt grasbaan de mooiste discipline in de motorsport. „Je kunt de hele wedstrijd volgen, wat bij motorcross en in de wegracesport niet kan. Bovendien is het snel en spec taculair. Je moet in vier ron den het gas opentrekken". Veel problemen heeft ze als enige vrouw in de macho-we reld van de motorsport overi gens nog niet ondervonden. „Ik ben goed opgevangen in deze mannenwereld. Motor sportmensen zijn vaak recht voor de raap en dat mag ik wel. Er zijn wel macho's bij, maar de meesten zijn serieus met hun sport bezig. Daar voel ik me dan ook prima bij thuis. Ik heb helemaal niet het ge voel dat ik als enig meisje meedoe. Wanneer je serieus met de sport bezig bent, dan nemen ze je ook serieus. Toch heb ik wel eens het idee, dat je je als vrouw extra moet waar maken". Tot slot zegt ze dat het zowel voor- als nadelen heeft om als vrouw in de motorsport actief te zijn. „Een nadeel is, dat wanneer je achteraan rijdt, er al gauw gezegd wordt: zie je wel.... Het voordeel is, dat je extra aandacht krijgt. Bijvoor beeld in de media. En daar heeft de motorsport ook weer baat bij". Andere opzet In 1990 moet met een andere competitie-opzet in de Bundes liga worden gerekend. Willi Lemke, de manager van Wer- der Bremen, zit er namelijk dringend om te springen. Lemke denkt dat door het in- voèren van een play-offsys- teem een halt kan worden toe geroepen aan de daling van de toeschouwersaantallen. Ge middeld volgen nog maar 19.000 mannen en vrouwen de ontmoetingen bij onze ooster buren waardoor tal van clubs in financiële problemen drei gen te geraken. Waldhof naar Mannheim Waldhof Mannheim wordt met ingang van het komende seizoen weer echt een club uit de kazernestad Mannheim. Nu speelt Waldhof nog de thuis wedstrijden in Ludwigshafen. De gemeenteraad van Mann heim heeft namelijk zijn goed keuring verleend aan renova tie van het oude stadion van Waldhof. Voor een miljoen gulden worden de staanplaat sen en het veld aan de huidige eisen aangepast. Van de Korput Mede dank zij oud-Feyenoor- der Michel van de Korput kon Germinal Ekeren vorige week feest vieren ter gelegenheid van het behalen van het kam pioenschap van de tweede klasse en automatische promo tie naar de hoogste afdeling. Van de Korput zal echter die rentree op het topniveau niet meer als speler in loonlijst bij Ekeren meemaken. Op 32-jari- ge leeftijd zet hij definitief een streep door zijn loopbaan als voetbalprof, mede vanwege verzekeringsproblemen. Italiaanse clubs Italiaanse voetbalclubs gaan een lastig seizoen tegemoet. In het Italiaanse parlement is een stevige lobby op gang geko men. De bobo's hebben grote angst voor de progressieve be lastingvoorstellen van de rege ring, die in de zomermaanden door het parlement zullen worden behandeld. In het erg ste geval dreigt er voor onge veer tien clubs uit de Serie A een onmiddellijk bankroet. Platini wil aanblijven Michel Platini wil aanblijven als bondscoach van Frankrijk, ook als het land zich niet plaatst voor de wereldtitel strijd in Italië. Dat is vrijwel zeker, sinds Frankrijk zater dag thuis niet verder kwam- dan 0-0 tegen Joegoslavië. Pla tini liet eerder weten op te stappen als Frankrijk het mondiale toernooi mist. Speler van het jaar De Liverpool-speler Steve Ni- col is door de Britse voetbal journalisten uitgeroepen tot voetballer van het jaar. De Schotse international volgt ploeggenoot John Barnes op. De spelers kozen vorige maand Mark Hughes, speler van Manchester United en het nationale elftal van Wales, als de beste. Stuttgart wil diploma Beschikt Arie Haan binnen kort over het Nederlands trai nersdiploma Coach Betaald Voetbal? Als het aan de werk gever van de oud-Groninger, VfB Stuttgart, ligt, is dat bin nen afzienbare tijd het geval. Het bestuur van de Zuidduitse topclub heeft bij monde van voorzitter Gerhard Mayer Vorfelder het verzoek tot het ministerie van WVC gericht Haan een diploma ter hand te stellen. Schafstall gaat weg Trainer Rolf Schafstall heeft de Westduitse Bundesliga-club Uerdingen gevraagd om ont binding van zijn contract aan het eind van dit seizoen. Schafstall vindt zijn verhou ding met de club niet goed ge noeg om te blijven. In oktober had hij zijn verbintenis nog tot 1991 verlengd. ®1N HAAG De eerste Bnnismaking met Hans Ulan4nt dateert van een jaar ie°sa| acht, negen geleden. De ioon^tmoeting vindt plaats kmg) het eigen territorium r^jin de verslaggever, het 07o]bouw van Sijthoff Pers Rijswijk. iar is 's reporters krant ide-organisator van een met trnooi om de Haagse snel- aaktitel. Het weerzien ijgt gestalte op Ponts gebied, negentien verdiepingen ;e kolos van het Ministerie Binnenlandse Zaken in It hartje van Den Haag. Daar :elt de per 1 mei exact een kr in functie zijnde direc- Wir-generaal op de elfde eta- in een kamer van beschei- _Hh afmetingen en een idem loodjterieur. Het is de dag, waar- ir mi| enige uren later het kabinet óara]lt en P°nts baas, minister jtter^n Dijk, wordt meegesleurd i de val van Lubbers II. Te- jg naar de eerste confronta- Hans Pont, nu 50 en sinds in kleine twee weken de euwe voorzitter van de Ko- nklijke Nederlandse Schaak ^flBnd, is negen jaar geleden A»t aangetreden bij de FNV, vakverbond van Wim ok. De toenmalige gedach- nwisseling beperkt zich tot ige plichtmatige oppervlak beden over de activiteiten met name vakverenigin- maar de rol van Pont iarin blijft tamelijk onbe- [roken. Niet lang daarna indigt Kok diens vertrek aan na een interne machtsstrijd de FNV wordt Pont naar ren geschoven als opvolger. Ijdens een ziekte van Kok is /erigens niet Pont, maar Wman Bode de plaatsver- inger, hetgeen de benoeming ji Pont nóg verrassender itgeen .overigens niet zijn itste suprise zal zijn. Een 1404V geleden wordt bekend dat vakbondsman gaat plaats- men aan de andere kant de onderhandelingstafel, y'gj.1 dienst treedt als hoogste i404jnbtenaar op Binnenlandse aken. Een transfer, die me- jgeen met verbijstering ver- (jlt, maar geheel past bij bnt, die indachtig zijn naam ennelijk makkelijk van de tl ie kant naar de andere vaart. aar daarbij een zekere, vaste )ers niet kan worden ont- I gd. Wat er waarschijnlijk in JÊ et geringe mate toe heeft bij- HI dragen dat hij nu een dertig- M ïizend leden tellende sport- ind leidt, waarin hij al eerder ipaalde bestuurlijke rollen ?eft gespeeld. [aagse bond >als die van voorzitter van i Haagse schaakbond (HSB), in functie die hij vanaf begin jaren tachtig vier jaar bekleedt - tot het moment dat hij voor zitter wordt van de FNV. In vroeger jaren, medio jaren zes tig, is hij secretaris van de Utrechtse club Oud-Zuilen en later lid van de Rijswijksë ver eniging Pomar. In de periode van zijn pas aan vaarde voorzitterschap van de HSB laat Pont zich voor het eerst op een typerende wijze kennen. Hij kan zich het voor val zelf waarschijnlijk niet eens herinneren, maar de ka raktertrek die hij op dat mo ment etaleert komt in het on derhavige gesprek wel weer aan de orde. Wat gebeurt er? Aan het einde van de toer- nooidag vraagt de fotograaf van de organiserende krant alle prijswinnaars zich even voor de lens te verzamelen. Op de afdruk blijkt later dat ook de voorzitter van de HSB zich op enigszins slinkse wijze tus sen de meute heeft genesteld om zich twee dagen later - zij het betrekkelijk anoniem - in de krantekolommen terug te vinden. Is Hans Pont net als zo veel andere notabelen of bobo's in de sport- en politieke wereld publiciteitsbelust? Die vraag stelt de verslaggever negen jaar later aan één van de hoog ste ambtenaren van het land, de man die na dat onbeteke nende voorvalletje talloze ma len in de media opduikt, regel matig op televisie is te zien en op de radio is te besluisteren. Diplomatiek Pont, aanzienlijk grijzer maar verder nauwelijks veranderd in zijn evolutie van afdelings tot bondsvoorzitter, begrijpt de toespeling en zijn antwoord is even diplomatiék als van hem mag worden verwacht. „Ik kan goed omgaan met de pu bliciteit. En iets wat ik goed kan, doe ik graag", is zijn na enig nadenken geformuleerde reactie. Hij ontkent vervolgens dat de aanvaarding van het voorzitterschap van de schaak bond een poging is om via die weg toch weer enigszins terug te keren in „het" circuit. „Ik zit tegenwoordig in meer cir cuits dan ooit. Ik ontmoet door mijn huidige functie meer mensen en van uiteenlopender pluimage d^n in vroegere ba nen". Waarmee Pont handig een rechtstreeks antwoord ont wijkt op de vraag of voor hem publiciteit - net als voor politi ci - van grote betekenis is. „Het is in elk geval niet zo dat ik stel dat de theorie „Het geeft niet hoe er over je wordt gepraat, als er maar 'over je wordt gepraat" op mij van toe passing is. Negatieve publici teit kan heel vervelend door werken. Vooral voor je gezin. Daar hebben anderen soms geen weet van". Wat een slechte pers betreft voor de bond, die Hans Pont nu aanvoert, behoeft de oud- FNV'er niet zo beducht te zijn. De schaakbond heeft zelden of nooit een rel of anderszins een aanleiding tot opmerkelijke publiciteit. Hetgeen nog het meest wordt gesymboliseerd door de man die Pont vooraf ging als voorzitter van de schaakbond, een zekere Henk Wille. Dat is een volslagen anonymus, die maar liefst der tien jaar de hamer hanteert, nimmer op de barricades be hoeft en nu onderdak heeft gevonden bij de turnbond. Zo goed als de reputatie van de schaakbond ook is, zo slecht is het p.r.- beleid. Hetgeen het meest recent wordt aange toond door het feit dat de be noeming van Pont tot voorzit ter, twee weken geleden tij dens een algemene ledenver gadering, het publiek nimmer bereikt. Reden voor de nieuwe leider om niet alleen een p.r.- man in zijn bestuur aan te stel len, maar tevens, zelf een deel van die promotionele taak tot zich te trekken. Hans Pont dus vaker in de publiciteit! „Ja, maar dan om het schaken uit te dragen, populairder te ma ken", zegt deze. „En om be paalde andere zaken structu reel goed te regelen". Eerste interview De media zijn overigens sinds Ponts aantreden nog bepaald niet over hem heengeduikeld. De nieuwe voorzitter geeft bij deze zelfs zijn eerste interview en heeft slechts één afspraak, later dit jaar. „Dat is met 'Schakend Nederland', het bondsblad. Alvorens ik me daar in presenteer, wil ik me eerst wat beter oriënteren. Waarom nu wel? Ach, lezers van zo'n schaakblad zijn toch andere dan die van een krant. Mijn laatste interview? Dat was een telefonisch gesprek met 'Schaaknieuws', een blad uit Dordrecht, vorig jaar no vember/december. Een leuk verhaal". Waarna Pont nog even verwijst naar een ander verhaal in nota bene deze krant, waarin hij onder meer praat over een aparte cao voor hogere ambtenaren, zichzelf dus. Over publicitaire begelei ding in dit opzicht heeft Pont dus geen klagen. Hans Pont is zelf ook - hoe kan het anders - schaker. Maar dan één van zeer gering niveau. „Ik speel tweede klas regionale bond", vertelt hij zonder enig spoor van schaam te. „Dat is helemaal niet hoog. Maar dat doet aan het enthou siasme helemaal niets af. Het is een kwestie van talent. Mis schien dat ik met wat meer toewijding een klasse hoger zou kunnen spelen, maar ach, daar heb ik nooit echte aspira ties voor gehad. Mijn grootste succes? Ik heb een keer een si multaan gespeeld tegen Don- ner en remise gemaakt. In een echte partij, niet één waarin hij fouten maakte. Dat was aardig, heel aardig. Schaken tegen een computer vind ik ook leuk. Vroeger kon je een computer in een eindspel ver slaan. Gaat niet meer. Die din gen zijn zo veel beter gewor den. Maar een prima tijdver drijf. Zeker voor die mensen, zoals ik, die door hun werk zelden een vaste vrije avond hebben. Ik ben dan ook lid van de computerschaakvereni ging. Zoals ik eigenlijk lid ben van alle clubs, die er in de schaakwereld bestaan: corres pondentieschaak, probleem club. Ik ben persoonlijk lid van de KNSB, omdat ik nu niet bij een bepaalde vereni ging ben aangesloten". Hersenbloeding Wat vindt Hans Pont het aan trekkelijke van schaken? „Het geconcentreerd bezig zijn. Donner zei na zijn hersenbloe ding: de wereld is zo heel klein geworden, maar dat zijn schakers wel gewend. Ik vond dat aardig getypeerd. Schaken bestaat ook eigenlijk uit niet meer dan een bord, een tegen stander en een lamp daarbo ven. De rest van de wereld is tijdens een partij uit beeld. Verder zijn belangrijk: strate gie, concentratie en taktiek. Je kunt een vergelijking maken tussen wat zich op straat af speelt en op een schaakbord. Interessant". Waarop Pont, de nuchter, zorgvuldig pratende bestuur der/ambtenaar zich even ver liest in een lyrisch verhaal over verschillende soorten schaakborden en -stukken. Vertelt dat hij uit India een spel van „sandel wood" heeft meegebracht, dat door zijn vormgeving nogal uniek schijnt te zijn. Spelen doet hij er niet op, dat doet hij - vertelt hij - het liefst op een normaal houten bord met normale hou ten stukken. „Het mooie van schaken is dat een strategische zet een volslagen andere wen ding kan geven aan een partij. Hoewel je het strategische denken niet moet overdrijven. Ik heb de relatie tussen scha ken en iemands werk altijd van de hand ge\vezen". Hetgeen iets' te maken kan hebben met het feit dat Pont maatschappelijk de top heeft bereikt waar hij als schaker nog niet eens boven de mid delmaat uitsteekt. „Ik zeg al tijd maar dat een tomatenkwe- ker uit het Westland ook geen goede biljarter is omdat er bij dat spel met een rode bal wordt gespeeld", trekt hij een frivole vergelijking. Campomanes Een bepaald doel heëft Hans Brongers in actie met het nummer „1". niEUWE VOORZITTER SCHAAKBOND SCHUWT PUBLICITEIT NIET OT, 5 Nog even terug naar de bij baan van Hans Pont. „Ik heb altijd het standpunt gehuldigd dat je naast je gewone, betaal de werk, iets anders moet doen. Vrijwilligers-werk is een belangrijk deel van de samen leving, zo heb ik ook mijn kin deren opgevoed. Alleen heb ik nu zo langerzamerhand zo veel ervaring opgedaan dat ik nu wel eisen stel aan het ni veau van dat onbezoldigde werk". En over p.r.: „Een or ganisatie krijgt meer publici teit naarmate degene die lei ding geeft over een grotere be kendheid beschikt. Zie Gee- sink. Het kan een voordeel zijn als de mensen weten wie er van een bepaalde bond voorzitter is. Ik ben tegen een ,low profile', in de luwte ope reren. Maar de wind kan soms zo hard waaien dat je wel even je kraag moet opzetten". Hans Pont zal vanaf nu de pu bliciteit niet zoeken, maar schuwen zal ie deze ook zeker niet. „De damwereld heeft een kleurrijke figuur als Jannes van der Wal. Fischer was ook zo iemand. Die hebben wij he laas niet. Misschien komt dat nog eens. Eén ding is zeker: de sporters zijn belangrijker dan de bobo's". Na die uitspraak schoot toch weer dat voorval met die foto van die prijswinnaars in de ge dachten. FRANK WERKMAN Hans Pont: „Publiciteit kan ik goed aan en ik doe graag wat ik goed kan". FOTO: JEROEN DE JONG Pont zich als voorzitter van de schaakbond niet gesteld. In al gemene zin wil hij de belangen van alle betrokkenen zo goed mogelijk dienen. Waarbij de invloed van de Nederlandse topschakers op het vereni- gings-gebeuren in tact moet blijven. „Het is net als bij de FNV", zegt Pont. „Je kunt veel samen doen, maar niet al les. De belangen van een broodschaker en een huisspe ler liggen op een ander vlak De oprichting van de grand masters association is daar een mooi voorbeeld van. Een vak bond voor grootmeesters". Hetgeen het gesprek brengt op andere bestuurders als de om streden Campomanes, de voor zitter van de internationale schaakbond, en Samaranch, de president van het Internatio naal Olympisch Comité. „Door onze calvinistische inslag vin den wij dat dit soort figuren zich al gauw op een terrein be geeft, waarvan wij menen dat het verboden is. Maar in ande re culturen is het heel normaal voor een dienst een weder dienst te bewijzen. Hier heet het al gauw een poging tot om koping. Ik ken de verhalen over Campomanes, maar ik wil me eerst wat nader in de persoon verdiepen voor ik een definitiever oordeel gqef. Ik ga later dit jaar naar Puerto Rico voor de algemene vergadering van de FIDE. Daarna zal ik meer weten. Het is wel zo dat dit soort bestuurders vaak het zelfde type mensen is. Figuren die het hele jaar de wereld kunnen afreizen. Zo ben ik niet. En zo was Max Euwe ook niet. Die was ook jarenlang voorzitter van de wereld schaakbond, maar toch een heel andere persoonlijkheid dan Campofnanes". Met het noemen van de naam van wijlen de enige Neder landse wereldkampioen scha ken heeft Hans Pont een aan zet gegeven voor een medede ling over een ambitieus plan in de KNSB. „Het Max Euwe Centrum", vertelt Pont, „moet een westeuropese tegenhanger worden van het Russische Bot- winnik-instituut, een opleiding van schaaktalent waar groot meesters langs komen, profes sionele begeleiding wordt ge geven, waar onderdak kan worden gevonden, een ont moetingsplaats wordt ge creëerd et cetera. We zijn nu bezig met de fondsenwerving. Ik denk dat over een jaar, an derhalf jaar die zaak van de grond moet zijn gekomen. Ik heb er al contacten met Ed van Thijn over gehad. Het kan nuttig zijn om ,on speaking terms' te zijn met veel mensen op belangrijke posten. Scha ken wordt een 'booming in dustry' genoemd. Maar dan moet je dat wel kunnen waar maken".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11