'roblemen in WD lijken onoplosbaar Vrachtschip trekt _eepboot onder water 'erC Vrijwel niemand voelt voor een lijmpoging Kabinetsplannen in de ijskast Jitstel dreigt voor invoering OY-kaart In Amsterdam steeds meer kantoorruimte Maandag uitspraak tegen verplegers NS: volledige halfuurdienst Leiden-Utreeht Jnnenland [n| - TTERDAM De sleepboot Mars 2 van de havens- hdienst van Smit Internationale is gisteren in de ha- j van Rotterdam onder water getrokken door het bhtschip Viborg. met de sleepboot Mars 5 zou de Mars 2 de Viborg Brjjleiden bij zijn tocht van af de Eemhaven naar zee. Inl vrachtschip zou op eigen motoren varen, terwijl de aanje sleepboten ter assistentie aan het voor- en achter- opjp waren vastgemaakt. Vermoedelijk als gevolg van motorstoring ging de Viborg echter steeds sneller jen. Daardoor werd de Mars 2, aan de achterzijde van ir'..[transport, onder water getrokken. De bemanning Z1J| de sleepboot deed nog een vergeefse poging om de neMte kappen qp sprong toen overboord. In de loop van atc|ag is de Mars 2 weer boven water gehaald. QeidóaQowuvnt vrijdag 5 mei 1989 pagina 3 Wethouder Urk vrijgelaten URK Wethouder K. Bak ker van visserijzaken van de gemeente Urk is gister avond geschorst uit de ver zekerde bewaring. Hij zat sinds 30 april ingesloten op het politiebureau in Emme- loord, omdat hij het onder zoek naar mogelijk illegale praktijken bij de visafslag in Urk niet mocht beïnvloe den. De wethouder is vrij gelaten op voorwaarde dat hij zich opnieuw meldt in dien de officier van justitie hierom vraagt. Directeur W. de Bois van de visafslag zal nog niet worden vrijge laten. Treinverkeer weer op gang na ontsporing UTRECHT Er is sinds vanochtend weer treinverkeer mogelijk tussen Tilburg en Oisterwijk. Eén perronspoor op het station Tilburg is echter nog onbruikbaar. Hierdoor geldt een aangepaste dienstregeling van aankomst en vertrek op dit station. Mogelijk leidt dit tot vertragingen. Het perronspoor zal morgenavond weer in gebruik worden genomen. Het treinverkeer tussen Tilburg en Oisterwijk kwam gisteren de hele dag stil te liggen als gevolg van een ongeval, waarbij door nog onbekende oorzaak twee goederenwagons, gevuld met aluminium, ontspoorden. De wagens maakten deel uit van een serie van 33. Door de ontsporing werd een bovenleidingportaal en een deelte van het spoor vernield. Reizigers moesten de hele dag met bussen worden vervoerd. Chauffeurs steeds vaker te lang achter het stuur DIDAM Bestuurders van vrachtwa gens en autobussen blijken de rijtijden- wet in toenemende mate aan hun laars te lappen, ondanks een versoepeling die vorig jaar ingevoerd is. In 1988 kregen 3.744 chauffeurs een rijverbod tegen 3.409 in het jaar daarvoor. Dat heeft plaatsvervangend inspecteur-generaal van het verkeer Luijks vanmiddag ge zegd bij de opening van een vakbeurs voor het beroepsvervoer in Didam. Vooral in de sector bloemen-, groenten- en fruitvervoer is het aantal overtredin gen groot. Onrustbarend vindt de rijks verkeersinspectie de stijging van het aantal keren dat met de tachograaf ge knoeid is. Hoge onderscheiding voor berger veerboot ROTTERDAM specteur H. Walenkamp (51) van Smit Internationale heeft de gou den De Ruytermedaille ontvan gen. Walenkamp heeft deze onder scheiding, die voor het laatst in 1979 werd toegekend, ontvangen voor zijn werk als bergingsdes- kundige. De onderscheiding wordt toegekend aan personen die zich buitengewoon verdien stelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse scheepvaart. Twee jaar geleden had Walenkamp de leiding bij de berging van de ge zonken Britse veerboot Herald of Free Enterprise bij Zeebrugge. Hechtenis zinloos voor kunstvandalen DEN HAAG Minister Korthals Altes van justitie ziet geen enkele reden mensen die kunstvoorwerpen beschadi gen of vernielen in voorlopige hechte nis te nemen. De wet staat dit niet toe. Wat de minister betreft kan dat zo blij ven. Wel heeft hij begrip voor de schok die een vernieling veroorzaakt. Hij vindt voorlopige hechtenis echter zin loos omdat het vaak gaat om mensen met psychische problemen. Bovendien is er volgens Korthals Altes geen ge vaar voor herhaling. De bewindsman antwoordt dit op vragen van het VVD- Tweede-Kamerlid Korthals. Deze stel de de vragen naar aanleiding van de beschadiging van de schilderijen in het Dordrechtse Museum eind maart. ft THN HAAG De pro- Ie Bjmen tussen de VVD- ptie en de eigen be ns Adslieden lijken onop- iau\aaar- De VVD zal daar- ollejr zo snel mogelijk, gaprschijnlijk zaterdag 20 ïstrii- eeh extra partijraad nksfden. 3 wj de problemen erg groot i wordt duidelijk in een in- latujiew dat het ochtenblad Ijuw heeft gehad met Henk de commissaris van ste koningin in Groningen, e prominente VVD'er re- t daarin af met de minis- Nijpels (milieu) en Smit- Mjes (verkeer). „Zij moeten eind zakken op de kandi- r;np-nlijst voor de verkiezin- aldus Vonhoff. „Ze heb- a in feite afstand genomen en i het politieke systeem wjrtoe ze behoren", t OEnlijk zegt Vonhoff, die itiatmer met Nijpels en Smit- ies heeft kunnen opschie- dat de twee bewindslieden 1 niet meer beschikbaar enbften stellen. Een lage plaats este'de kandidatenlijst is voor van |j plager Lubbers igerjar kliniek idal oorfyf HAAG De 50-jarige ces^enaar die woensdagoch- jl premier Lubbers na zijn pek aan de konignin op js ten Bosch heeft lastigge- [en, is na onderzoek door ijn je psychiaters opgenomen allien psychiatrische inrich- De man had, zo bleek bij [fouilleren, een mes op zak. I heeft daar overigens niet is ij gedreigd. was erin geslaagd het opvierachterportier van de keb1 °Pen te rukken toen die stilstond. Lubbers heeft van zich af weten te n de ijlings te hulp ge- ïeblbten chauffeur en de mare- weiiissee hebben de man over- het-ster"d- De politie heeft de jjnier gewaarschuwd zijn Tieren van binnenuit te een 'partijtopper immers een niet te accepteren degradatie. Vonhoff is al de tweede libera le commissaris van de konin gin die zich openlijk met de landelijke politiek bemoeit. Hans Wiegel deed dat vorige week nog tijdens een speech en een etentje met Voorhoeve en VVD-voorzitter Ginjaar. Winst Met Wiegel als lijsttrekker zou de VVD een enorme winst boeken bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De li berale partij zou zeven of acht zetels meer krijgen dan het huidige aantal van 27, zo blijkt uit een onderzoek dat in op dracht van de VARA-tv is ge houden. Een VVD met 34 of 35 kamer zetels roept herinneringen op aan de 'klapper' die de partij in 1982 maakte. Met de nu verguisde Nijpels als lijsttrek ker steeg de VVD van 26 naar 36 zetels. Vier jaar later gingen er daar overigens weer negen van af. Wiegel zal door de VVD ech ter pas worden opgeroepen als het er naar uitziet dat de partij in de regering komt. De ge doodverfde lijsttrekker Voor hoeve wil als fractieleider in de Tweede Kamer blijven. Wiegel zou dan vice-premier kunnen worden. Voorhoeve en Wiegel kennen elkaar niet al te best, maar er wordt bin nen de VVD hard gewerkt aan een goede verstandhouding tussen de twee. Voorhoeve dus als lijsttrekker op de voorlopige kandidaten lijst (die nog niet officieel be kend is gemaakt), met vlak achter zich de fractietop: Her mans, Linschoten, De Grave en Franssen. Voor Nijpels en Smit-Kroes als die nog inte resse hebben is slechts een rol in de subtop weggelegd, en als Vonhoff zijn zin krijgt een rol in de achterhoede. Defen sie-minister Bolkestein krijgt een plaats bij de eerste tien. Maar vice-premier De Korte is nu al gezakt naar een ondank bare plek. Hij is rond de vijf tiende plaats geparkeerd. Een somber einde voor de man die in 1986 nog samen met Voor hoeve de partij aanvoerde. laaVen (Vervolg van de voorpagina) De andere grote partijen, inclusief het CDA, zagen niets in een lijmpoging. CDA-fractieleider De Vries zei dat het herstelbeleid dat sinds 1982 wordt gevoerd normaal gesproken zou zijn gebaat bij een hernieuwde voortzetting van de samenwerking met de VVD. „Maar uitzicht hierop is niet aanwezig zo lang de VVD vasthoudt'aan het plan de belastingaftrek voor het woon-werk- verkeer niet af te schaffen", aldus De Vries. De oppositionele fractievoorzitters Kok (PvdA) en Van Mierlo (D66) hadden helemaal geen behoefte aan een lijmpoging. „Er zijn scheuren waartegen geen lijmsoort is opgewassen", aldus Kok. „CDA en VVD kunnen niet langer door één deur". Het PvdA-partijbestuur zal morgen bepalen wanneer het ontwerp- verkiezingsprogramma wordt uitgebracht. Kok verwacht dat dit in de tweede helft van deze maand zal gebeuren. Van Mierlo noemde het „ontzettend onlogisch" een lijmpoging te ondernemen. „Dit kabinet is geestelijk ingestort". Van Mierlo kon zich op dat moment nog niet voorstellen dat de VVD voor een lijmpoging zou pleiten. „Dat zou een ongelooflijk brevet van onvermogen zijn. Ik zou het gevoel hebben dat ik dinsdagavond voor niks in de Kamer heb gezeten". Ria Lubbers bereidt voor Ruud knalfeest DEN HAAG Terwijl haar man doet alsof ér niets aan de hand is, is Ria Lubbers, de echtgenote van de demissio nair premier, bezig met de voorbereiding van een knal- feest. Lubbers wordt zondag 50 jaar. Omdat hij 'Abraham ziet', heeft Ria Lubbers in de tuin van het Catshuis, de Haagse ambtswoning van de premier, eén enorme tent laten inrich ten. Meer dan honderd geno digden uit de familie- en ken nissenkring, de politiek on der wie een aantal VVD'ers en het bedrijfsleven zullen de verjaardag van Lubbers ko men vieren. Veel tijd om na te genieten heeft Lubbers niet. Hoewel het lange tijd onzeker was of hij nog zou gaan, ziet het er naar uit dat Lubbers maandag 'gewoon' naar de Verenigde Staten gaat voor een bezoek aan president Bush. Lubbers krijgt ook een eredoctoraat uitgereikt door de Georgetown Universiteit van Washington, voor zijn werk als staatsman. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een groot aantal kabinetsplannen is in de ijskast gezet nu de regering-Lubbers demis sionair is geworden. Het kabinet kan alleen nog maar bestaand beleid uitvoe ren en geen nieuwe plannen meer indienen. Alleen als er zeer belangrijke of spoedei sende nieuwe zaken spelen, zullen die in de Tweede Ka mer worden behandeld. Minis ter Nijpels is nog wel van zins het inmiddels 'beruchte' Natio naal Milieubeleidsplan (NMP) bij de Kamer in te dienen. Het euthanasiedebat, dat vori ge week is begonnen en nog moet worden afgemaakt, gaat waarschijnlijk voorlopig niet door. Dat geldt ook voor het vervolg van de reorganisatie van het ziektekostenstelsel, ge baseerd op het plan van de commissie-Dekker, de zoge naamde 'Brede Herwaardering voor het fiscale regime van pensioenfondsen', de over dracht van bestuursverant- woordelijkheid voor de ar beidsbureaus aan de sociale partners, de Nabestaandenwet- geving, de bouw van een stormvloedkering in de Nieu we Waterweg en de herzie ning van de Mediawet. Onduidelijk is hoe het staat met de loonruimte voor het verplegend personeel. De vak bonden, die een loonsverho ging van 5 eisen, gaan ervan uit dat met het demissionair kabinet nog steeds zaken is te doen. Minister De Koning (so ciale zaken), die hooguit een verhoging van 0,75 wil, heeft zich echter nog niet uit gelaten over het mogelijke vervolg van de onderhande lingen. De manoeuvres van de VVD DEN HAAG VVD-fractievoorzitter Voorhoeve heeft woens dag aah koningin Beatrix een advies uitgebracht dat bij menig een verwondering of zelfs ergenis heeft gewekt. In de loop van de dag werden de geruchten steeds hardnekkiger dat de VVD een lijmpoging zou willen ondernemen. Nadat de liberale fractie 's middags had vergaderd, werd duidelijk dat Voorhoeve inder daad met dit verhaal naar de koningin zou gaan. Het was echter helemaal niet zo verbazingwekkend dat de VVD op een lijmpo ging aanstuurde, al noemde Voorhoeve het liever een „recon structie". De VVD was wel verplicht de samenwerking met het CDA te willen voortzetten. Weliswaar had de VVD zelf aangestuurd op een breuk, maar dat ging formeel slechts over een relatief klein onderdeel uit het totale sociaal-economische beleid van de rege ring, waarmee de liberalen immers zo tevreden zijn. Voorhoeve hield ook tijdens het debat van dinsdagavond vol dat de VVD zich zou blijven verzetten tegen het schrappen van de belasting aftrek voor woon-werkverkeer, zoals het kabinet wilde in het kader van het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP). Met de over grote meerderheid van alle plannen van het kabinet-Lubbers was de VVD het echter eens. Dat wist iedereen in politiek Den Haag. Maar iedereen wist ook dat de VVD, en niet eens zo zeer Voor hoeve zelf. uit was op een harde strijd met het CDA én de eigen bewindslieden. Ten eerste moest het CDa duidelijk worden ge maakt dat de VVD zich niet meer liet ringeloren, zoals in het recente verleden maar al te vaak is gebeurd. Ten tweede moest de VVD-ministers, die immers akkoord waren gegaan met het NMP, onder de neus worden gewreven dat de fractie de baas is. Diep in hun hart waren de liberale kamerleden er echter van overtuigd dat de samenwerking met het CDA moest worden voortgezet. De verschillen met de PvdA zijn nog steeds te groot, zo redeneerden veel VVD'ers. Daarom was in het scenario opge nomen dat zo snel mogelijk na de breuk opnieuw met het CDA moest worden onderhandeld. Voorhoeve heeft koningin Beatrix zelfs al de naam genoemd van de informateur die deze klus zou moeten klaren. In een hernieuwde coalitie zou bovendien een aantal ministers kunnen worden vervangen, meende de VVD. Uiteraard werden officieel geen namen genoemd, maar in de wandelgangen klonken die van Nijpels, Smit-Kroes en De Korte (allen VVD) en de veel geplaagde onderwijsminister Deetman, die volgens veel VVD'ers niets anders dan overschrijdingen op zijn begrotingen kan boeken. Niet nader Op zich zou dit scenario kunnen werken. Maar de VVD had er niet op gerekend dat het CDA zó kwaad zou worden. Waar pre mier Lubbers zich nog relatief beheerst opstelde, uitte CDA- fractieleider De Vries zijn woede tegen iedereen die het maar horen wilde. Voor De Vries heeft de VVD het voorlopig ver knald. Hoewel ook hij diep in zijn hart meent dat het land is gebaat bij een hechte samenwerking tussen CDA en VVD, kan hij het niet verkroppen dat de liberalen zó fel van leer zijn ge trokken. Daarom ook heeft De Vries de koningin geadviseerd vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Voor de zekerheid liep hij woensdagmiddag, voordat hij naar paleis Noordeinde ging, nog even langs de kamer van Voorhoeve. De twee kwamen ech ter niet nader tot elkaar. In het najaar, als er een coalitie moet worden samengesteld, is de pijn wellicht wat verzacht en kunnen CDA en VVD weer toenadering tot elkaar zoeken. Dan komen beide partijen hoogstwaarschijnlijk met nieuwe namen op de proppen voor De- langrijke ministersposten. Voorhoeve wist natuurlijk al dat de oppositie so wie so verkie zingen wilde. Hij had er uiteraard ook rekening mee gehouden dat De Vries daarop zou aandringen. Daarom had Voorhoeve in zijn advies deze optie als tweede mogelijkheid opgenomen. Maar formeel kwam hij dus met zijn advies voor een „reconstructie", een typisch Voorhoeve-woord. Het staat zeer netjes, maar in de praktijk betekent het een lijmpoging waarbij de VVD zich van enkele van haar eigen ministers zou kunnen ontdoen en enkele keiharde beleidsvisies (commerciële televisie, euthanasie, mi lieu) zou kunnen laten vastleggen in een soort aanvulling op het regeerakkoord. Koningin Beatrix is niet ingegaan op de suggestie van Voorhoe ve. Als staatshoofd heeft zij het algemeen belang te dienen en niet mee te werken aan allerlei partij-politieke manoeuvres. ROB SEBES J O !N HAAG De voor- invoering, per 1 zonltem^er' van °Pen" npe)r-vervoerkaart voor denten dreigt verdere 'traging op te, lopen. van de val van kabinet is het namelijk r onzeker geworden dat de Eerste Kamer het voorstel zal behandelen. Een defini tieve beslissing daarover wordt komende dinsdag ge nomen door het seniorencon vent, het overlegorgaan van alle fractievoorzitters uit de Senaat. Wel staat al vast dat de voor genomen beleidsdebatten over een aantal begrotings hoofdstukken van de agenda van de Eerste Kamer wordt afgevoerd. Vrijwel zeker be sluit het seniorenconvent dat de debatten over de begro tingen van binnenlandse za ken, justitie, verkeer en wa terstaat, defensie en buiten landse zaken (inclusief ont wikkelingssamenwerking) geen doorgang zullen vin den. De Eerste Kamer zal volgen de week dinsdag wel het de bat over onderwijs afmaken. Het is de bedoeling dat mi nister Deetman ingaat op de eerder deze week vanuit de Kamer gemaakte opmerkin gen. gratis elke woensdag de bijlage bij uw krant met Informatie over films,muziek theater, recreatie,exposities en een complete agenda AMSTERDAM De kantorensector in Amsterdam groeit zo snel dat het voor het jaar 2000 gewenste aan tal arbeidsplaatsen nu al is bereikt. Er is echter wel een onevenwichtige verdeling van de kan toorwerkgelegenheid over de hele stad. Dit blijkt uit recente cijfers van de gemeente. Er werd in de kantorennota 1985 gestreefd naar 138.000 arbeidsplaatsen in deze sector in 2000. Dat niveau is inmiddels gehaald en de gemeente verwacht dat eind deze eeuw het aantal arbeidsplaatsen kan groeien naar 170.000. Om een betere spreiding te krijgen zal de ge meente zich ook gaan richten op herontwikkeling van de binnenstad. Nu concentreert de groei zich vooral aan de zuidkant van de stad. Leraren van de openbare school De Cirkel in Haarlem volgen de politieke gebeurtenissen in Den Haag op de voet. Zes weken geleden werd de school uit protest tegen de bezuinigingen omgedoopt in „minister Deetmanschool". Na de val van het kabinet is daar „ex" aan toegevoegd. FOTO: ANP UTRECHT De presi dent van de rechtbank in Utrecht, mr. C. baron van Harinxma thoe Slooten, zal maandag om vijf uur uitspraak doen in het kort geding dat het Landelijk Patiënten Consumenten Platform tegen de vak bonden en de VVIO heeft aangespannen. Het LP/CP heeft woensdag een verbod op de acties van verpleegkundigen geëist op straffe van een half miljoen per actie. Volgens het plat form staat het doel vijf procent loonsverhoging niet in verhouding tot de ri sico's voor de volksgezond heid. De bonden zullen hun acties in ieder geval tot en met maandag voortzetten. Namens de vier samenwer kende bonden verweet mr. A. Schellart het platform te zijn afgegaan op „publicitair zonder dat er con crete gevallen van benade ling bekend zijn. Ook de sug gestie dat er door de acties lange wachtlijsten in zieken huizen zouden zijn ontstaan, wees hij van de hand. De bonden hebben volgens hem bij de voorbereiding en uit voering van de acties de grootst mogelijk zorgvuldig heid in acht genomen. Mede pleiter mr. W. Kroft stelde dat het toewijzen van het ge vraagde verbod op alle acties „een onaanvaardbare inper king van het recht op collec tieve actie" zou zijn. De bonden verwachten ove rigens dat de val van het ka binet geen invloed zal heb ben op het cao-conflict. Ook een demissionair kabinet kan zich hiermee bezig houden en zonodig besluiten nemen, aldus de AbvaKabo. De Na tionale Ziekenhuisraad ziet in de val van het kabinet een „complicerende factor" bij de oplossing van het conflict. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN Op het spoort raject Leiden-Utreeht v.v. wordt met ingang van de nieuwe dienstregeling op 28 mei gedurende het ge hele jaar een volledige halfuurdienst gereden. Dus 's wipters óók op zon dag tussen Alphen aan den Rijn en Utrecht. De Nederlandse Spoorwegen gaan landelijk zowel meer als langere treinen inzetten om de aanhoudende vervoersgroei op te vangen. Zo gaat het aantal Intercity-treinen tussen Am sterdam/Den Haag/Rotterdam en Groningen/Leeuwarden/ Enschede van 20. naar 60 per week. Het benodigde materieel wordt hoofdzakelijk verkre gen door sloopuitstel en huur in het buitenland. Voor de uit voering van de nieuwe dienst regeling 1989/90 zijn boven dien 120 machinisten en con ducteurs meer nodig. Omdat de rtachtboot uit Harwich een half uur later in Hoek van Holland afmeert, rijdt de boot trein naar Amsterdam ook ruim een half uur later en de D-trein Hoek van Holland - Berlijn twee uur later. De Bri tannia Expres en de Colonia- Expres zorgen voortaan voor de treinverbinding Hoek van Holland - Keulen. Vanaf morgen is het spoorboekje verkrijgbaar. Mede in verband met de mo gelijke komst van de studen tenkaart is de oplage verhoogd van 380.000 naar 470.000. De prijs blijft 6,50. Het weinig succesvolle spoorboekje Bui tenland wordt vervangen door zes landenfolders.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3