i Verplicht celibaat is doodlopende weg" £cidócSouoctnir kerk wereld beroepingen Paus bezorgd over sektengroei Afrika Trendbreuk en de commerciële t.v. Schoolwijzer brieven 'fï i lezers e< Tien jaar Thatcher GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócSouomot VRIJDAG 5 MEI 1989 PAGIN. „Wetsvoorstel vreemdelingenwet verslechtering" AMERSFOORT Het wetsvoorstel tot herziening van de vreemdelingenwet is volgens de Raad van Kerken een ver slechtering. Vooral het rotatiesysteem, dat het verblijf van vreemdelingen in Nederland tot hooguit vijf jaar beperkt, is in slechte aarde gevallen. Het wetsvoorstel is door minister Korthals Altes en staatsse cretaris Korte-Van Hemel van justitie bij de Kamer inge diend. De kerken zijn het er mee oneens dat alle overheidsin stanties de plicht wordt opgelegd om informatie te verstrek ken aan vreemdelingendiensten. Ook zal de vreemdeling aan iedere overheidsdienst zijn verblijfsvergunning moeten laten zien en dat kan op basis van uiterlijk gemakkelijk tot een verschillende behandeling leiden. Actie tegen vrouwelijke misdienaars in VS NEW YORK Het behoudende Amerikaanse katholieke weekblad „The Wanderer" heeft „vooral onze vrouwelijke le zers", opgeroepen bij het Vaticaan te protesteren tegen de toe lating van vrouwelijke misdienaars en acolieten in de RK Kerk. Volgens het blad wil het Vaticaan instemmen met het al wijd verspreide gebruik dat meisjes en jonge vrouwen als misdienaar en acoliet fungeren. Het blad heeft al vaker bij het Vaticaan actie gevoerd. Zo ontving het Vaticaan na een oproep duizenden brieven waarin het beleid van de aartsbis schop van Seattle, Raymond A. Hunthausen, werd aangeval len. Het Vaticaan stelde een onderzoek in en mgr. Hunthau sen werd uiteindelijk een deel van zijn bevoegdheden ontno men, maar in 1987 werd hij in ere hersteld. De mensen openbaren hun karakter door niets zozeer als door hetgeen zij belachelijk vinden. Haagse rabbijn: „Ik ben niet tegen kerkelijke herdenkingen" DENHAAG „Er is geen sprake van dat ik vind dat christenen niet de joodse slachtoffers van de oorlog zouden moeten herdenken in de kerk. Ik heb daar zeer veel respect voor, maar joden moeten daar niet aan deelne men". Dat zegt de Haagse rabbijn P.A. Meijers naar aanleiding van reacties op het bericht dat hij de leden van zijn ortho dox-joodse gemeente verbiedt om in kerken of in andere niet-joodse religieuze plaatsen deel te nemen aan herdenkin gen van joodse nazi-slachtof fers. Het misverstand is ken nelijk ontstaan alsof de rab bijn tegen herdenkingen in kerken zou zijn. Rabbijn Meijers maakt onder scheid tussen joodse herden kingen; herdenkingen met re ligieuze achtergronden zoals bijeenkomsten in kerken en algemene bijeenkomsten, zo als die op de Waalsdórper- vlakte. Aan die laatst ge noemde herdenkingen kun nen joden best mee doen, al dus de rabbijn, maar ze moeten niet naar de kerk Westduitse Oud-Katholieken stemmen voor vrouwelijke priesters MAINZ De Oud-Katholie ke Kerk in de Duitse Bonds republiek wil voortaan vrou wen tot het priesterambt toe laten. De synode aanvaardde met grote meerderheid (107 tegen 23 stemmen bij negen onthoudingen) een voorstel waarin bisschop Sigisbert Kraft opdracht werd gegeven de priesterwijding van vrou wen mogelijk te maken. Voorts moet Kraft bij de oud- katholieke kerken in andere landen erop aandringen tot dezelfde stap over te gaan. Voorstanders van de toelating van vrouwen tot het priester ambt wezen er onder meer op dat in de geschiedenis van de kerk noch een concilie noch een plaatselijke synode be zwaren tegen de priesterwij ding van vrouwen naar voren heeft gebracht. Omdat alleen mannen én vrouwen samen evenbeeld van God zijn, is het onthouden van de priesterwij ding aan vrouwen volgens de synode niet aanvaardbaar. De Oud-Katholieke Kerk in de Bondsrepubliek, die in 1874 ontstond uit protest te gen het dogma van de pause lijke onfeilbaarheid, heeft 25.000 leden. Er zijn in de kerk 25 priesters actief. De Nederlandse Oud-Katholieke Kerk kent geen vrouwelijke priesters. Wel werd enkele ja ren het ambt van diaken voor opengesteld. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen door de Generale Synode tot pred. voor buitengewone werk zaamheden (protestants geestelijke verzorging bij de Koninklijke Mari ne) drs.F.V. Rookmaker, eervol ont heven predikant, wonende te Breda; door de Generale Synode tot pred. voor buitengewone werkzaamheden (predikant-direkteur van de Vereni ging Hervormd Opleidingscentrum Ruimzicht te Utrecht) G.J. Martens te Zwijndrecht. Bedankt voor Vroomshoop-Daarlerveen (toez.) E. Kolkert te Johannesga-Delfstrahui- zen; voor Zwolle (toez.) E. van Rooij- en te Beusichem en Zoelmond Gereformeerde Kerken Beroepen te Pijnacker en Nootdorp drs.J. Borst, kand. te Amster- 99 DEN HAAG Het ver- plichte celibaat voor rooms-katholieke pries ters is een doodlopende weg. Het vormt een be dreiging voor het levens geluk van priesters en blokkeert godsdienstige en kerkelijke vernieu wingen, is de stellige overtuiging van de schrij vers van de bundel „Priesters en relaties". Zij verwachten echter geen van allen dat de Rooms-Ka- tholieke Kerk het celibaat, al eeuwenlang onderwerp van discussie, zal afschaffen. Prof. dr. A. Layendecker, directeur van het Multidisciplicinair Centrum voor Kerk en Sa menleving, denkt dat de oor zaak hiervoor ligt in het „luie monopolie" van de kerk. De Rooms-Katholieke Kerk heeft een monopolie over de loop baanontwikkeling van de priester. Zij zou de kwaliteit ervan af en toe moeten verbe teren, maar verliest liever personeel en klanten. ,,Er kan weinig twijfel aan bestaan dat de huidige kerk leiders de critici liever kwijt dan rijk zijn". Die kritiek betreft onder meer de zwakke theologische argumentatie achter het ver plichte celibaat en de daarmee samenhangende achterhaalde negatieve visie op het ver- schijnsèl seksualiteit De theoloog dr. A. Krijnen schrijft dat het celibaat voor een centralistische organisatie als de Rooms-Katholieke Kerk van groot belang is om in de moderne wereld te overleven: een priester, hele maal alleen op de wereld, is immers een man die gemak kelijk valt te „hanteren". Mannen die zich geroepen voelen tot het priesterambt, hebben de celibaatsverplich ting altijd op de koop toe ge nomen, schrijft de redactie van „Priesters en relaties". Veel priesters bespeurden in hun diepste wezen geen roe ping tot een leven zonder partner. Het gevolg is dat geestelijken van hoog tot laag er in het geheim een relatie op na hielden. „Offi cieel heten priesters celibatair te leven, de praktijk echter leert vaak anders. Maar daar over praat men niet". De auteurs van de bundel wil len wel praten over deze rela ties. Zo heeft Jan van Hooy- donk, lid van het Werkver band van katholieke homo pastores van een ingewijde gehoord dat „zowat de helft" van alle seminaristen homo seksueel is. Hun aantal zal al leen maar toenemen door de massale uittocht van hetero seksuele collega's richting het huwelijk. LUSAKA Paus Johan nes Paulus II is veront rust door de groei van de éekten in Afrika. De sek ten zijn „een bron van verwarring", vooral on der jongeren en belem meren het streven naar eenheid onder de kerken, zo zei de paus donderdag tijdens een ontmoeting met leiders van christelij ke kerken in de angli caanse kathedraal van de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. Bij de bijeenkomst waren ook leiders van het ANC aanwezig, onder wie de pre sident van de verboden ver zetsbeweging ANC, Oliver Tambo. Het ANC is in Lusa ka gevestigd. De paus heeft tijdens zijn driedaagse be zoek aan Zambia het „on aanvaardbare" systeem van de apartheid in Zuidafrika veroordeeld. Een ontmoe ting met Tambo stond niet op het programma. Alleen een „nieuwe en moe dige internationale solidar teit" kan volgens de paus qen einde maken aan de (schulden)problemen waarin vele Afrikaanse landen ver zeild zijn geraakt door grote buitenlandse schulden. Hoe veel kinderen en pasgebore nen sterven er omdat het geld wordt gebruikt om de schulden af te betalen, zo vroeg de paus zich af tijdens een bijeenkomst met diplo maten. Tijdens een mis in de open lucht nam de paus het op voor de slachtoffers van aids. „De kerk wil een bood schap van hoop brengen aan allen die vandaag in Zambia lijden, de zieken en sterven den, vooral de slachtoffers van aids", aldus de paus. In Zambia zijn wellicht 7,5 miljoen inwoners met het aids-virus besmet. Tot de dodelijke slachtoffers be hoort een zoon van presi dent Kenneth Kaunda. De president was bij de mis aanwezig. Na de eucharistieviering vertrok de paus naar Mala wi, het laatste station in zijn vijfde bezoek aan Afrika. i de hete Afri- FOTO: AFP Meestal staat in deze rubriek één onderwerp centraal. Deze keer zijn het er meer, name lijk een aantal zaken die mij de afgelopen weken opvielen bij het vertoeven in onder wijsland en het volgen van di verse onderwijspublicaties. Van de kant van het ministe rie van Onderwijs werd nogal wat ophef gemaakt van wat men noemde „de trendbreuk in de deelname aan het on derwijs". Men constateerde dat in het HBO er sinds 1986 een sterke stijging van het aantal studenten plaats vond, terwijl er juist na 1985 een da ling werd verwacht ten gevol ge van de sterke achteruit gang van het aantal geboorten sinds 1967 Ook in het MBO.is er een stijging geweest. Minister Deetman juichte deze uiteraard toe en gaf on der meer als verklaring: Maatregelen ter verbetering van de studievoorlichting, de herstructurering van het onderwijsaanbod in het HBO, het nieuwe stelsel van studie financiering. Twee opmerkingen daarbij: a) Die herstructurering van HBO en MBO omvatte tevens een bezuiniging, met daarbij hogere opheffingsnormen en bevordering van de groot schaligheid. Zou dat er mis schien ook mee te maken kunnen hebben? Scholen heb ben, nog meer dan vroeger, behoefte aan veel leerlingen, met name om de onderwijsge venden aan het werk te hou den. Ze worden daarbij onwil lekeurig soepeler in hun toe latingsbeleid. Men vergelijke dit met wat er in de afgelopen jaren in het VWO/HAVO is gebeurd, waar het aantal toelatingen (ondanks de geboortedaling) met 40% is gestegen. Op zichzelf is hier natuurlijk weinig van te zeggen, maar de grote vraag is wel: hoe het nu verder met al die extra leer lingen; varen ze ook wel op die scholen, die hen zo soepel hebben toegelaten? b) Het een en ander heeft ze ker ook gevolgen voor de ar beidsmarkt: het scheelt in het aantal jeugdwerklozen en dat levert dan weer een besparing in de sector sociale zaken op. Zo gezien ook een pleidooi voor de zgn. open-eindfinan- ciering in het onderwijs (hoe meer leerlingen, automatisch meer geld). Commerciële televisie Eén van de spannendste za ken uit de politieke discussie van de laatste tijd vind ik die over de commerciële televisie. Het valt me daarbij sterk op dat waar het hier in feite om een culturele zaak gaat, de discussies zich vooral op het economische vlak voltrekken. Het is bekend dat er al jaren lang een sterke commerciële televisielobby is. De VVD leent zich daar al 25 jaar voor. sterker nog laat zich nog steeds voor al die za kelijke karretjes spannen. Oorspronkelijk was de ge dachte: meer vrijheid zal be tere programma's meebren gen, dus de Hilversumse zui len moeten worden afgebro ken. En dat zou dan een ster ke verbetering van die pro gramma's meebrengen. In dat laatste gelooft bijna niemand meer. Er is al veel meer commercie in de ether, op de buis, plus de tirannie van de kijkcijfers: dit heeft bij praktisch alle omroepen al leen maar vervlakking, ver trossing meegebracht. Nee. de discussie centreert zich eigenlijk het meest om vragen als: hoe houden wij re clamegelden in Nederland, hoe gaat het met de buiten landse concurrentie etc.. Kenmerkend is dat het on derwerp televisie op Europees niveau vooral besproken wordt in de Commissie Eco nomische Zaken! Nu wil ik die discussie hier niet uitvoering aan de orde stellen,-maar er één facet uit lichten, dat alles met het on derwijs te maken heeft. Die steeds verder vervlak kende, vulgariserende televi sie, daar kijken onze school kinderen naar, gemiddeld ruim drie uur per dag, zeven dagen per week. De meesten van hen kijken minstens evenveel uur per week tv als ze op school les krijgen. Nu heeft men ons lange tijd willen doen geloven, dat de invloed die van de televisie uitgaat op onze kinderen ge ring is. Maar steeds meer blijkt dat het niet waar is. On derwijsgevenden kunnen het trouwens dagelijks constate ren. Steeds meer blijkt dat al lerlei grote veranderingen in onze samenleving sinds de zestiger jaren verband houden met het feit dat toen iedereen televisie in zijn huiskamer kreeg. Oftewel: ik geloof dat ik niet overdrijf wanneer ik schrijf dat veel wat overdag op school aan vorming en opvoe ding wordt gedaan, na school tijd door de televisie weer grondig wordt afgebroken en door iets anders wordt ver vangen. Om de zaken toe te spitsen op het protestants christelijk en het rooms katholiek onder wijs: veel van Wat onder in vloed van de commercie aan normen en waarden wordt verspreid druist lijnrecht in tegen wat in dat onderwijs wordt voorgestaan. En als we hier echt helemaal commer ciële televisie krijgen, zal dat nog veel erger worden. In fei te krijgt het hele onderwijs er door drs. K. de Jong Ozn. een concurrent bij waar het heel moeilijk tegenop kan. Wat mij nu verbaast is het volgende: Tot dusverre hoor ik uit het onderwijsveld nau welijks protesten opstijgen te gen de dreiging van commer ciële televisie. Eigenlijk zou het hele georganiseerde on derwijsveld hier tegen te hoop moeten lopen. We kunnen prachtige plannen hebben voor een steeds beter vor mend onderwijs - maar als diezelfde overheid die dat mee wil stimuleren tegelijker tijd die afschuwelijke com merciële televisie toestaat: kan dat eigenlijk nog wel? Gelukkig is de discussie over commerciële tv nog volop gaande. Het wordt tijd dat het onderwijs zijn stem ook hier duidelijk laat horen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Herdenking Het lijkt in dit land de laatste jaren gewoonte om rond het herdenken op de 4e mei én de viering op 5 mei kreten de lucht in te sturen die grote groepen mensen kunnen kwetsen. De voorzitter van de Stichting Verzetsherdenking Leiderdorp, de heer Chris Keijser, maakte het volgens ons wel erg bont met de op merking, dat „de verzetsher denking in Leiden op haar gat ligt". Die uitspraak komt wel erg bot over en de heer Keijser kwetst daarmee nabestaanden van hen die hun leven gaven om ons de gelegenheid te ge ven in volle vrijheid te leven. Nederland heeft zowel op 29 als op 30 april massaal gevlagd voor de verjaardag van de ko ningin. hopelijk doen we dat ook weer massaal op 4 mei, als we onze doden herdenken, en op onze nationale bevrijdings dag 5 mei. Er kan niet genoeg worden benadrukt hoe belang rijk die 4e en 5e mei voor ons zijn. Werkgroep Bevrijdingsbal, LEIDEN. Kabinet De hele wereld gaat de straat op en blokkeert desnoods het wegverkeer (daarmee landge noten duperend die overal buiten staan) als het gaat om uitkeringen, looneisen of an dere rechten. Maar als er be taald moet worden voor ons milieu dan is er opeens een crisis. Zeker als onze heilige koe de auto er mee gemoeid is. Dan mag het milieu desnoods naar de maan en is er geen cent. A.A. Jordanus, DEN HAAG Kabinet(2) De spankracht van de rege ringscoalitie is ten langen leste niet meer opgewassen tegen interne problemen. Na vele ja ren succesvol in teamverband te hebben gewerkt, begonnen de laatste tijd persoonlijke irri taties en tegenstellingen in de ministersploeg een ontbinden de rol te spelen. Zozeer zelfs zo lees ik in mijn krant dat er vórige week tijdens een overleg een minister een ande re minister een bord naar het hoofd heeft gegooid. Het emo tioneel beladen kamerdebat over de euthanasiewetgeving een kwestie die indertijd bijna het struikelblok vormde voor de vorming van het tweede kabinet-Lubbers leek de inleiding te vormen tot de totale teloorgang. De VVD speelt hoog spel en lijkt daarbij over het hoofd te zien, dat me nige Nederlander het de libe ralen niet in dank zal afnemen dat zij de aanpak van ons mi lieu, die geen dag uitstel kan lijden, opofferen aan hun ei gen politieke belangetjes. W.J. Vervoort, LEIDSCHENDAM. Kabinet (3) De lompe bokkigheid die VVD-fractieleider Voorhoeve de laatste dagen met zijn eeu wige glimlach ten toon spreidt zal er ongetwijfeld toe leiden, dat bij vele kiezers inmiddels de mening zal hebben post ge vat dat de VVD straks de ver kiezingsstrijd ingaat als de partij die de regeringscoalitie heeft opgeblazen met als argu menten 'de auto boven het mi lieu' en 'eigen huis boven on derwijs'. Bij velen was het toch al de partij van 'halen, hebben en houden'. W.J. v.d. Toorn, SCHEVENINGEN. Kabinet (4) Alles wijst er op dat na de vol gende verkiezingen, wanneer die ook gehouden zullen wor den, het CDA een coalitie zal aangaan met de socialisten. Dat is m i. het grootste gevaar dat ons met de huidige crisis boven het hoofd hangt. G.J. Dekker, VOORBURG. Kabinet (5) Het is evident dat conservatie ve kopstukken binnen de VVD de discussie rond de fi nanciering van het Nationaal Milieubeleidsplan hebben aan gegrepen om orde op zaken te stellen. Het ziet er naar uit dat Hans Wiegel namens die groep een nieuwe marsorder heeft geformuleerd voor fractielei der Voorhoeve. Hoe men ook staat tegenover die nieuwe koers, het schept in elk geval politieke duidelijkheid, ook als we straks weer naar de stem bus gaan. P.W. van Veen, VOÓRSCHOTEN. Acht Mei Beweging De mededeling dat mgr. Bar de uitnodiging van de AMB om aan haar aanstaande bij eenkomst in Den Bosch deel te nemen zou hebben aanvaard als deze in 'zijn' bisdom werd gehouden, roept diverse reac ties op. Sympathisanten van de AMB kunnen de uitlating van de bisschop zeker positief waarderen. Andere gelovigen kunnen het er mogelijk moei lijk mee hebben. Zo verging het ook ondergetekende, tot hij in de kapel geheel on verwacht een mooie inge ving kreeg. Wij kennen allen de gelijkenis over de Goede Herder, op zoek naar het ver dwaalde schaap. Zou de diep ste motivering van onze bis schop niet kunnen zijn juist daarom naar de bijeenkomst van de AMB te hebben willen gaan zo deze in zijn bisdom werd gehouden om daar ter plaatse de verdwaalde mensen op te zoeken? Als goede herder zou hij hen, al was het in be perkte kring, de ogen kunnen openen en verlossen uit de dwalingen waarin zij steeds meer verstrikt raken. Daarom contact houden, niet afschrij ven, terugvoeren in Jezus' Kerk: waar Petrus is, waar de bisschop is, daar is de Kerk van Christus. Voor mij was deze ingeving een ware ge ruststelling. Ik vond het een goede zaak haar in uw krant, die een en ander publiceerde, aan anderen door te geven. H. Bekkers, ofm.cap., LEIDEN. tte pdiei Het is nog even doorbijten voor Margaret Thatcj,en ruim tien jaar voordat zij als langst regerende Brfeleic premier een plaatsje krijgt in de geschiedenisboeken. Insvra 18e eeuw slaagde Sir Robert Walpole er in 21 jaar aane sl« macht te blijven. Margaret Thatcher (63) is nu bijna opiP w helft. Gisteren was het precies tien jaar geleden dat zij Dt ningstreet 10, de ambtswoning van de Britse premier, f^.'a] nenging. En bij de volgende verkiezingen in 1992 is zijj^g heeft zij al laten weten, weer van de partij. Dat voornerjte j nu al bekend maken is symbolisch voor Margaret Thatc^ag Zij is nog even verslaafd aan haar werk als tien jaar j barst van het zelfvertrouwen, is uiterst vasthoudend i schikt over wat haar aanhangers een ongekende politi moed noemen. Haar tegenstanders spreken liever over ar gantie. De vraag of tien jaar Thatcher Groot-Brittannië heeft \j anderd moet met een onomwonden ja worden beantwod Zij heeft op soms weinig zachtzinnige wijze een einde maakt aan een periode waarin het land ten onder dreigd«® gaan aan confrontatie en verval. Zo is de macht van de vfB bonden tegenwoordig enorm ingeperkt en zijn verliesgevi I de overheidsbedrijven en -diensten geprivatiseerd. Er is gesneden in de overheidsuitgaven, waarmee de basis wi gelegd voor een ongekende bloei van 's lands economie, veel van dergelijke maatregelen kon zij op grote steun re| nen vanuit de bevolking Want als geen ander heeft ThN cher een antenne voor de gevoelens van de gemiddelde Bme ctie De rekening van tien jaar Thatcher is echter geenszins ^S. sluitend positief. De verzorgingsstaat overigens nauraa lijks te vergelijken met de onze is misschien niet volle'1" uitgekleed, maar staat onder bijzonder grote druk. Er ga^rs< een enorme welvaartskloof tussen het zwaar-industr?> noorden en het high-tech zuiden van het land. Ondanksfde hoge groeicijfers blijft de basis van de Britse economie wi kei. De dreiging die van het IRA-geweld uitgaat kan natuL^ lijk niet worden ontkend. Maar de regering Thatcher llw soms zo geobsedeerd door zaken die de nationale veilighihol raken, dat fundamentele rechten als de persvrijheid er stel ko meer door in het gedrang komen. V TD Ni LiR liggen meer schaduwen over tien jaar Thatcher. Mies dan enig ander Westeuropees land lijkt Groot-Brittannië eir troffen te worden door nationale rampen, zoals ontsporing,11^- van treinen, branden in metro's en catastrofes in voetbals -n dions. Het zijn veelal symptomen van de verouderde en terst gebrekkige staat van de infrastructuur. En dat is wtrto het resultaat van een beleid waarbij de overheid niet ofenli laat ingrijpt op die terreinen, waar het particulier initiafme geen greep op of interesse voor heeft. Op het internationale toneel speelt Thatcher onmiskenbfter een belangrijke rol. Als langst regerende van alle weste^6 politici is zij in veel opzichten op zijn minst de gelijke van presidenten van de Verenigde Staten en de Sovjetunie. Sla heeft zij op de internationale politiek geen echt stempel ki nen drukken. Zij valt vooral op door halstarrig weigertjjj; geen concessies aan het oostblok; geen boycot van Zuidal ka; geen erkenning van de plo; geen grotere macht voortf i EG in Brussel; geen Europese munteenheid; geen conces$en£ aan de schuldenlanden en geen strenge internationale i PJ lieu wetgeving. MAAR met haar staat van dienst mag het duidelijk zijn f premier Thatcher een plaats in de geschiedenisboeken all#en heeft verdiend, ook al slaagt ze er niet in het record Walpole te verbreken. Voorlopig is er echter geen zicht Le< dat zij uit Downingstreet zal vertrekken. De oppositie is n ge steeds hopeloos verdeeld en biedt geen enkel alternatief, ma: haar eigen Conservatieve Partij schakelen potentiële op\*era gers zichzelf uit door in schandalen verwikkeld te geraken1 °1 worden door Thatcher op een zijspoor gezet. Voor de verk* zingen die haar in 1979 aan de macht brachten verklaa(,en Margaret Thatcher dat zij zeker tien jaar nodig zou hebster om haar „revolutie" te voltooien. Toen waren er maar weipssi gen die haar serieus namen en er op rekenden dat zij het-ste lang zou volhouden. Inmiddels weten de Britten, en de van de wereld, dat het geen grootspraak was. Ln Af en toe zon DE BILT (KNMI) Ook morgen blijft een hogedrukge- - bied het weer boven ons land beïnvloeden. Het verschil met de afgelopen dagen is echter dat dit hogedrukgebied koude re lucht bevat. Het ligt ten westen van Schotland en wordt zondag boven de zuide lijke Noordzee verwacht. Ko mende nacht daalt de teihpe- ratuur tot omstreeks 5 graden en kan aan de grond, vooral in het noordoosten, vorst voorko men. Overdag loopt het kwik, aan de kust op tot ongeveer 12 graden en in het zuidoosten van het land tot een graad of 17. Met de noordwestenwind komen wolkenvelden binnen, maar de zon laat zich ook zien, alleen niet zo uitbundig als wij even gewend waren. De wind is matig en in het Waddenge bied af en toe krachtig. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zondag: Britse eilanden: Zonnige perioden in het noor den wolkenvelden. Middag- temperatuur van 11 graden in het noorden tot 17 graden in het zuiden. Benelux en midden en zuide lijke Bondsrepubliek: Wolken velden maar ook perioden met zon. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 25 graden in het zuiden. Frankrijk: Zonnig, middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 25 graden in het zuiden. Alpenlanden: Zonnige perioden. Middagtem peratuur in de dalen en het laagland tussen 16 en 20 gra den. Spanje en Portugal: Zonnig, later in het westen toenemende bewolking. Mid dagtemperatuur van 20 grad in het noorden tot 25 grack| - in het zuiden, plaatselijk lat J. inwaarts oplopend tot circa graden. IN Italië en Joegoslavische kuSjor Eerst nog wat bewolking voi. t al in het noorden, later zonlie' ge perioden. Middagtempe)1"-' tuur van rond 21 graden, de! Noord-Italië iets hoger. ftr« WEERRAPPORT HEDENMORGEN Dublin Franklurt Genève Luxemburg onbew. Casablanca hall bew. New Orleans onbew. Palm Beach I bew. Paramaribo I bew Pretoria zw. bew. Rlo de Janeiro zw bew. San Francisco zw. bew Sao Paolo molrgn

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2