de Jonge: „Ik ben ptijd aanspreekbaar" uist jongeren hebben ehoef te aan gedenken Politie jaagt jeugd van strand Herstel kerkorgel voltooit schoonmaak Warmondse kerk Meiden omgeving REUWE BURGEMEESTER VAN SASSENHEIM IJRGEMEESTER GOEKOOP IN LEIDSE MAREKERK: EIDEN „Juist de jon- fre generatie heeft be- lefte aan gedenken. Dat ijkt bijvoorbeeld uit het nne Frankhuis dat de oom bezoekers niet eer aan kan en zelfs pet uitbreiden". Dat zei gemeester C. Goekoop steravond tijdens de tra- tionele herdenkings- vaijjeenkomst in de Leidse mi arekerk. aanwezigheid van zeker 250 v< langstellenden herinnerde liberale kamerlid A. Ploeg aan de oorlog: „De dag van gisteren herdenken we van daag, vandaag staat de tijd stil". Hij stelde dat de Neder landse normen en waarden, iets waarvoor in de oorlog juist voor gestreden werd, tegen woordig aan het vervagen zijn. Hij noemde het schandalig dat meer dan veertig jaar na dato de zorg voor oud verzetsleden en leden van het KNIL nog steeds niet goed geregeld is. De herdenkingsdienst in de Mare- kerk was slechts een van de vele plechtigheden in Leiden en omstreken. In de Leidse schouwburg werd na de krans- legging bij Molen de Valk een bezinningsavond gehouden. In Valkenburg kwamen de oudstrijders bijeen van het 4 RI. 's Morgens werd een her denkingsdienst gehouden in de Ned. Herv. kerk en 's middags werd er vanuit De Terp een stille tocht gehouden naar de ere-begraafplaats. Daar sprak burgemeester C. Sinke de her denkingsrede uit waarin hij opriep waakzaam te zijn. Na de herdenking was er een ont vangst in De Terp. Hier reikte burgemeester C. Sinke de ere- speld van de gemeente uit aan dominee D. Veldkamp. Veld kamp was van 1938 tot 1941 predikant in Valkenburg. 65 jaar getrouivd daarom afgelopen woensdag een bezoek aan de jubilarissen in bejaardencentrum Mariën- park. A. van Veen is in 1902 in Stompwijk geboren en jaren lang werkzaam geweest als fa brieksarbeider bij de firpia Zaat en later als ambtenaar de plantsoenendienst in Leid- schendam. Adriana Borst uit Zegwaart werkte vroeger als serveerster bij twee rijke fami lies in Voorburg. De heer en mevrouw Van Veen hebben 9 kinderen, 26 kleinkinderen en 25 achterkleinkinderen. WARMOND De leden van de Ned. Hervormde Kerk in Warmond kunnen zondag weer volledig gebruik maken van hun kerkgebouw. Met de in eebruikname van het orgel is de rigoreuze schoonmaako- peratie dan voltooid. Deze schoonmaakbeurt was nodig omdat na een defect in de ver warmingsinstallatie begint dit jaar, het gehele interieur van de kerk onder een zwarte rooklaag verdween. Ten tijde van de bijna vier maanden du rende herstelwerkzaamheden moesten de gelovigen hun toe vlucht nemen tot 't Trefpunt. Daaraan is al enige tijd een einde gekomen, omdat het kerkgebouw schoongemaakt was. De restauratie van het or gel, dat volledig gedemonteerd moest worden, vergde meer tijd. Nu het orgel ook weer op zijn plaats staat, wordt het ge bouw zondag om 20.15 uur feestelijk heropend. Muzikale medewerking wordt verleend door het kerkkoor o.l.v. Nanne de Vries, Hans de Jong (orgel) en Hendrik-Jan Lindhout (trompet). Tevens is er een ex positie te zien van foto's die door Hendrik-Jan Brakels van de restauratie zijn gemaakt. 7.000 gulden voor Foreholte VOORHOUT De voetbalvereniging Foreholte is sinds Hemel vaartsdag 7.000 gulden rijker. Dat was het resultaat van een spon sorloop die gisteravond werd gehouden ten behoeve van de jeugd van de Voorhoutse voetbalvereniging. Er waren 65 deelnemers. Vo rig jaar bracht de sponsorloop' op Hemelvaartsdag maar 3200 gulden op. Voorafgaand aan de sponsorloop namen ruim 600 schoolkinde ren in de leeftijd van 6 tot en met 14 jaar, deel aan diverse wedstrij den op het gebied van hardlopen, verspringen, zaklopen, hoogsprin gen en doeltrappen. Winnaar bij de jongens werd Peter Huyts en bij de meisjes Marlies Vink die met de wisselbeker plus een trofee voor zichzelf gingen strijken. Wethouder B. Joon reikte de prijzen uit. Qeid&iQowwü VRIJDAG 5 MEI 1989 PAGINA 15 samen valt het water pELOFARENDSVEEN jg voordat de leerlingen van basisscholen in Leimuiden iden deelnemen aan het ktisch gedeelte van het ilceersexamen, was een 101 gedeelte van de ver fborden al verdwenen. De itie vermoedt dat jeugdige idalen de borden direct na- ze op het wegdek waren .niaatst, in de sloot hebben *iooid. Een aantal kinderen groep 8 van de deelne- ide basisscholen kon daar- het verkeersexamen niet [d afleggen. Politiek Wasenaar verdeeld over nieuwe reclamehuisjes WASSENAAR Politiek Wassenaar is verdeeld over de plaat sing van 50 nieuwe buswachthuisjes (abri's) en 35 reclamezuilen (Mupi's). Woordvoerders van PvdA, D66 en VVD spraken zich woensdagavond in een commissievergadering niet uit over het voorstel. Centraal daarbij stond de reclame op de abri's en de Mupi's. Wassenaar zou de eerste gemeente met minder dan 50.000 inwo ners zijn die een contract zou afsluiten met de firma Publex. Deze firma is bereid fraaie abri's te plaatsen, mits men daarop reclame mag maken en 35 reclamepalen elders in de gemeente mag plaatsen. Ook het onderhoud komt voor rekening van het bedrijf. Op 12 mupi's kan een stadsplattegrond worden aange bracht. De politieke partijen hadden alle kritiek op de melding, dat niet meer dan 25 procent van de reclame te maken mag heb ben met roken of alcohol. Men vond dit te veel. Ook plaatste men vraagtekens bij de hoogte van de besparing op gemeentelij ke uitgaven. DRIE HILLEGOMMERS AANGEHOUDEN NOORDWIJKERHOUT Drie Hillegommers van 18, 19 en 20 jaar zijn in de nacht van woensdag op donderdag opgepakt door de politie van Noordwij- kerhout. Zij maakten deel ui,t van een groep van ruim 70 jongeren, voorna melijk uit Lisse en Hille- gom, die in de nacht van woensdag op donderdag een vuur stookten op het strand van het Ooster- duinsemeer. Rond een uur 's nachts kwa men de eerste klachten binnen bij de politie. Het vuur zorgde voor een flinke rookontwikke ling en ook de herrie van de jongeren werd groter. Verder dreigde men vuilnisbakken in het vuur te gooien. De politie Noordwijkerhout ging om twee uur 's nachts met twee agenten naar de groep op het strand en vroeg ze het vuur te doven. Dit werd niet geaccep teerd. De politie vroeg vervol gens versterking aan van de rijkspolitiekorpsen uit de regio en de gemeentepolitie Noord- wijk. Twintig agenten en twee politiehonden veegden het strand schoon. Twee jongens werden daarbij gebeten en moesten zich onder behande ling van de dokter stellen. Vijf jongens verzetten zich tegen het gedwongen vertrek van het strand. Terwijl een politie auto wegreed, schopte een van hen een deuk in de portier van de wagen. Drie jongens, de Hillegommers van 18, 19 en 20 jaar, werden onmiddellijk aangehouden. Twee jongens konden ontsnappen. Het drie tal is gistermiddag vrijgelaten. Ze krijgen een proces-verbaal voor openlijke geweldpleging. Bromfietser gewond LEIMUIDEN Een brom fietser uit Leimuiden is gis termorgen met onbekend let sel opgenomen in het AZL. De jongen was volgens de politie rond een uur in de nacht van woensdag op don derdag met zijn bromfiets op de Willem van der Veldeweg tegen een hek aangereden. Vervolgens ramde hij een lantaarnpaal waarop hij on der aan een talud terecht kwam. Daar vond een boer hem vroeg in de ochtend. Na aanvankelijk naar zijn huis overgebracht te zijn, is de jongen op advies van de huisarts alsnog naar het zie kenhuis vervoerd. Jef9NTFOORT „Ik vv nk dat ik straks een dui^ts neerzet in Sassen- ippim en zo het dorp ga de rkennen. Verder zal ik ^kce zoveel mogelijk laten ;n,, veel luisteren en et jntacten proberen te leg- (wjri. Kortom, de Sassen- imse lucht inademen. je"iarnaast moet ik me na- urlijk inlezen en kijken ,lef er allemaal op tafel e c[t. Ik zal de komende 2 fid dan ook voornamelijk v<n luisterbijdrage leve- hn aan het bestuur". Dat PgMlt de 51-jarige H.M. de p nge die per 16 mei tot nuleuwe burgemeester van issenheim is benoemd. Jonge bewoont nu nog een n tige ambtswoning in het torische plaatsje Montfoort de provincie Utrecht. Tot 1 luari 1989 was hij burge meester van het 7000 inwoners aec* lende Montfoort en Willes- met 1000 inwoners. Twee rpjes aan de Hollandse IJs- en midden tussen de wei dden. Door de gemeentelijke ,artrindeling werd Montfoort t de laatste jaarwisseling ■groot tot een plaats met SföO inwoners. De Jonge ad terug als burgemeester, [et oude Montfoort is de ratste kern én het bestuurs- itrum van de nieuwe ge- ente die ook Montfoort tet. Voor de inwoners van de euwe delen van de gemeente ik altijd de burgemeester n het oude Montfoort blij- Het leek mij beter om jn plaats aan iemand anders te staan", vertelt hij achter koffie, appeltaart en een si- i de meer dan riante n van zijn ambtswoning. nieuwe burgemeester be- uldft een paar hectische dagen, uitj ficieus wist hij al een week hij de nieuwe burgemees- van Sassenheim zou wor- dn. De handtekening van de n ningin moest nog Onder de t v noeming worden gezet en geit deze formaliteit achter de ïac g was, kon er nog geen >re< chtbaarheid aan worden ge- i. Woensdagmiddag werd einde gemaakt aan de anning en vanaf dat tijdstip eft De Jonge weinig rust eer gehad. En dat ferwijl hij de zonnige Hemelvaartsdag t liefst een eindje was gaan tsen, één van zijn grote lief- bberijen. „Straks als ieder- n weg is, maken we nog wel e Pn tochtje", lacht hij gemoe- °bl lijk. e d( De 51-jarige De Jonge komt oorspronkelijk uit Zeeland. Daar doorliep hij zijn lagere en middelbare school. Even stu deerde hij theologie en filoso fie in België maar al snel stap te hij over naar een rechten studie in Utrecht. Daar haalde hij zijn meesterstitel binnen. Na een baantje bij een verze keringsmaatschappij ging hij de advocatuur in. Drie jaar la ter werd hij directie-secretaris bij Anton Dreesman en zelfs adjunct-directeur van V&D. Hij woonde inmiddels in het Utrechtse Bunnik. „Daar ben ik in 1970 in het gemeentebe stuur terecht gekomen. De po litiek is mij bepaald niet van huis uit meegegeven, want mijn vader werkte bij de PTT en mijn grootvader was boer. De KVP in Bunnik wilde ie mand hebben met juridische kennis en ik voelde er wel wat voor. Ik werd wethouder en moest, door ziekte van de bur gemeester, regelmatig de bur gemeesterspost waarnemen. Dat beviel zo goed dat ik uit eindelijk ben gaan solliciteren. Met succes want 14 jaar gele den werd ik burgemeester van Montfoort". Een beslissing waar De Jonge nog steeds geen spijt van heeft. „Een burgemeestersfunctie is veelzijdig. Op het ene momen! praat je met de vuilnisman, maar even later met de direc teur van een internationaal georiënteerd bedrijf. Dat maakt deze functie zo interes sant. Daarnaast ben je bijzon der concreet bezig bijvoor beeld met het bouwen "van scholen, een zwembad, een ge meentehuis en restauratie van gebouwen". Een voordeel van het burgemeesterschap vindt De Jonge ook het grip hebben op de eigen tijdsindeling. „Dat geeft een gevoel van vrijheid, ook al heb je geen 36 of 40-uri- ge werkweek". Portefeuilles De Jonge heeft zich in Mont foort ingezet voor stadsver nieuwing en ruimtelijke orde ning. „Je hebt dan met veel aspecten te maken zoals het verkeer, de bescherming van monumenten en de aankle ding van de omgeving. Ik zorgde er ook voor dat de ge meente altijd goede meerjaren plannen klaar had liggen. Op momenten dat het rijk of de provincie geld over had, kon den wij direct een plan presen teren. Deze methode heeft Montfoort geen windeieren ge legd". Ook in Sassenheim wil de nieuwe burgemeester een of meerdere portefeuilles toe gewezen -krijgen. „Ik wil graag als volwaardig bestuurder meedraaien en enkele portefe uilles beheren. Welke dat zul Nieuw speelterrein Wethouder mevrouw Meule- mans heeft woensdagmiddag in de woonwijk De Blinkerd de centrale speelplaats officieel in gebruik gesteld. De wethouder was voor die gelegenheid niet alleen op het terrein in de Clu- siusstraat, want zo ongeveer de hele Blinkerjeugd was rond haar verzameld met vier kinde ren als stralend middelpunt. Dit viertal beklom op aangeven van mevrouw Meulemans een klimtoestel en lieten de daarin hangende balonnen springen, waarop het confetti regende. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Sinds 1 januari heeft hij zon der werk gezeten. „Aanvanke lijk was dat vervelend want het ging met de herindeling toch nog allemaal heel erg on verwacht. Ik had al snel vast gesteld dat ik mijn eigen leven en dat van de mensen om mij heen, wel kon verzieken maar dat ik er beter een paar maan den van kon genieten. Ik wist immers dat dit niet tot mijn pensioen zou duren. In zo'n si tuatie is een paar maanden vrij een luxe. Ik heb tijd gehad voor hobbies als lezen, fietsen en schrijven maar wil nu toch wel aan de slag. Het is leuk dat er in Sassenheim zo veel ontwikkelingen aan de hand zijn rond de bouw van het nieuwe gemeentehuis, een zwembad en de plannen met de sportvelden. Ik hou van een beetje drukte", aldus De Jonge die verklaart dat het voor een burgemeester van CDA-huize niet zo makkelijk is om een nieuwe plaats te krijgen. „Het CDA is overver tegenwoordigd in de burge meestersfuncties met het ge volg dat er regelmatig persé een burgemeester met een an dere kleur moet worden be noemd. Verder speelt bij veel CDA-gemeenten nog mee dat je uit de goede bloedgroep moet komen". De Jonge heeft specifiek naar Sassenheim gesolliciteerd om dat het bollendorp een CDA- kleur heeft. „Verder wilde ik graag een plaats met 15 tot 30 duizend inwoners. Dan heb je nog contact met de bewoners. Ook wilde ik graag een plaats in de Randstad want ik hou van veel activiteit. Sassenheim heeft een stukje industrie, een behoorlijke middenstand, er is FOTO'S: HENK VAN DEN ENDE toerisme aan beide kanten van het dorp, de gemeente heeft een goede financiële positie terwijl ook de samenstelling van het bestuur mij aantrekt. De raad is niet versnipperd en het college heeft brede steun in de gemeenteraad. Dat werkt heel rustig". Belangrijk is ook dat de eerste indrukken die de nieuwe bur gemeester van Sassenheim heeft opgedaan, heel gunstig waren. De Jonge: „We zijn voor de eerste maal op een de cemberavond in Sassenheim geweest. Het was net koop avond en we vonden het heel gezellig. Dat is belangrijk want uiteindelijk ben ik nu 51 jaar. De kans is groot dat ik tot mijn pensioen in Sassenheim zit. Bovendien ga je er wonen en dan moet je je er toch wel happy kunnen voelen". Ook mevrouw De Jonge en de 15- jarige zoon Rogier, de laatste van de drie kinderen die nog thuiswoont, voelen wel voor een verhuizing naar Sassen heim. Rogier moet nog twee jaar atheneum doorlopen en vindt het niet echt leuk om naar een nieuwe school te gaan. Daarentegen surft hij graag en is gecharmeerd van de vele surfmogelijkheden rond Sassenheim. „We willen zo snel mogelijk verhuizen", verklaart het echtpaar De Jonge eensgezind dat niet met veel spijt de mooie ambtswo ning verlaat. „Dit huis is toch veel te groot want de helft staat leeg. Onze twee dochters zijn het huis uit. Over een paar jaar gaat Rogier ook en zijn we samen over. We gaan dus gauw een woning in Sas senheim zoeken". ROZA VAN DER VEER Sassenheim blij met komst De Jonge „Ik ben blij met deze burgemeester. Het lijkt me iemand die open staat voor de burgers van Sassenheim, iets dat ik erg be langrijk vind. Als iemand geen uitweg meer ziet en niet door de ambtelijke molens heen komt, moet je naar de burgemeester kunnen gaan. De Jonge lijkt iemand waarbij de mensen dan aan kunnen kloppen", aldus M. Henskens van de PvdA-fractie in haar reactie op de benoeming van H.M. de Jonge, oud-burge meester van Montfoort tot nieuwe burgemeester van Sassen heim. Ze is niet echt teleurgesteld dat er opnieuw een burge meester van CDA-huize is benoemd. „Iedereen wist dat we een CDA-burgemeester zouden krijgen", constateert ze nuchter. De zelfde reactie komt ook van de liberale fractie in Sassenheim. Sassenheim is een CDA-gemeente, daar moeten we heel reël in zijn", stelt J. van Dorssen, fractievoorzitter van de VVD. Ook hij heeft een goede indruk van De Jonge en is blij met de benoe ming. „Het lijkt mij een goede en plezierige opvolger van burge meester Kret. Iemand die leiding kan geven, maar ook heel open staat voor iedereen". J. Karremans van het CDA is geluk kig met De Jonge. „Het is een burgemeester met ervaring. Er ligt hier heel wat werk op hem te wachten en we hopen dat we prettige jaren met hem tegemoet gaan". C. Kuijsten-Cool van D66 is eveneens tevreden: „Hij voldoet aan de profielschets en heeft op mij een hele goede indruk gemaakt. Hij luistert, neemt daar de tijd voor maar heeft toch de touwtjes vast in handen. Zo iemand past in ons dorp". H.M. de Jonge: ,,lk wilde graag een plaats in de Randstad". plaats werkt waar je burge meester bent. Dan ga je met twee petten opzitten. Als het bedrijf in Rotterdam, waar ik commissaris van ben, in Mont foort zou werken dan was ik snel commissaris af", stelt hij resoluut. Aanspreekbaarheid De Sassenheimse fractievoor zitters roemden in hun eerste reactie vooral de openheid van de nieuwe burgemeester voor mensen uit alle richtingen, een indruk die gebaseerd was op een vluchtige kennismaking tijdens de sollicitatieronde. De Jonge beaamt dit. „Ik ken hier maar één soort Montfoorters. Welke politieke kleur of idee ën ze hebben, maakt mij niet uit. Ik ben altijd aanspreek baar en hou van souplesse. Ook tijdens het winkelen met mijn vrouw, wat we meestal in Montfoort doen, maak ik graag een praatje". Dat derge lijke uitspraken niet stroken met het feit dat de oud-burge meester van Montfoort een ge heim telefoonnummer heeft, wordt door De Jonge niet te gengesproken. „Ik ben daartoe overgegaan uit een soort zelf bescherming. Ik werd op een bepaald moment dag en nacht opgebeld over kleinigheden terwijl ik in het weekeinde ook weieens rustig wil zitten. Het geheime nummer werkt heel efficiënt. Bovendien is het niet zo vreselijk geheim want mijn nummer staat wel in het gemeentegidsje. Ieder een die dat wil, kan mij vin- De nieuwe burgemeester wil zo snel mogelijk aan de slag. voor de ambtswoning in Montfoort We willen zo snel len zijn, moet in goed overleg worden besproken". De Jonge wijst er op dat de zittingstijd van de huidige gemeenteraad niet erg lang meer duurt. „Ik kan me rustig inwerken. Na de gemeenteraadsverkiezingen en bij het aantreden van een nieuw college kan de portefe uilleverdeling besproken wor- venfuncties. Zo was hij voor zitter van de streek-VVV en vice-voorzitter van de sociale werkplaats Woerden. Hij is nog lid van de Stichting Pro vinciale Oudheden Utrecht, voorzitter van een interim-be stuur van een bejaardenhuis, commissaris van een exportbe drijf in Rotterdam, lid van de Nederlandse Bibliotheek Cen trale en een onderdeel hier van: het Katholiek Lectuur Centrum. Verder heeft hij zit ting in Pragmatikos van de NMB, een instelling die zich bezighoudt met het verlenen van studiebeurzen. De nieuwe burgemeester van Sassenheim wijst nevenfuncties in het bedrijfsleven niet bij voorbaat af. „Je moet je als burgemees ter wijd oriënteren. Neven functies moeten wel in goed overleg en in alle openheid ge accepteerd worden. Verder moet je geen commissaris wor den bij een bedrijf dat in de

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15