Sou/tont SGeen investeringen in Leidse vuilverbranding L STAD OMGEVING Juigalpa-wandeltocht: „een pittige route" Leiden krijgt geen avondwinkels Export afval is laatste oplossing Bredere spoorweg Den Haag-Leiden in 1995 gereed Laurier stelt vragen over verf in afval Slimme EHBO-kit VRIJDAG 5 MEI 1989 PAGINA 13 aatssecretaris in de boot genomen jnissionair staatssecretaris van Binnenlandse Za- i mevrouw D. de Graaff-Nauta (links) maakte fcnsdagmiddag met burgemeester Goekoop Ihts) en wethouder Van der Molen (midden) een irtocht langs gerestaureerde en te restaureren muren. De vaartocht vormde een onderdeel van *- werkbezoek dat de staatssecretaris bracht aan den. Ze werd rond 10.00 uur ontvangen op het Ihuis. De Graaft werd daar op de hoogte ge el van de algemene kenmerken van de gemeeri- .eiden, de financiële situatie van de gemeente de toekomstplannen diè de gemeente heeft. Bij laatste kwamen onder andere de ontwikkelin- rond het Stationsgebied en de Leeuwenhoek de orde. De staatssecretaris maakte vervol- een korte rit langs beide gebieden. De rond- [•t langs de walmuren eindigde bij het Van der repad, waarop De Graaft nog een kort bezoek ;ht aan de Openbare Bibliotheek. Een lunch in oetshuis besloot het bezoek. FOTO: HENK SNATERSE LEIDEN Het college van burgemeester en wet houders ziet geen kans een voorstel te formuleren, voor de bevordering van avond- en nachtwinkels in Leiden. Het college schrijft dat in een brief aan de commissie Economische Aangelegenheden. De brief werd geschreven naar aanleiding van een tij dens de begrotingsvergaderingen aangenomen mo tie van B. Stoxen (LWG). Volgens het college kan er geen uitzondering gemaakt worden op de slui tingstijden die omschreven zijn in de Winkelslui tingswet. Het college twijfelt eraan of het eind 1988 ingediende voorstel tot wijziging van de wet onge schonden aangenomen zal worden. Het college wijst erop dat het ministerie van Economische Za ken geen experimenten met avond- of nachtwin kels zal toestaan. Motorrijder breekt arm LEIDEN Een 23-jarige motorrijder uit Leiderdorp heeft woensdagmiddag rond zes uur zijn arm ge broken. De man reed met zijn motor over de Hoge Rijndijk in de richting Zoeterwoude. Een 26-jari- ge Leiderdorpse automobi liste zag hem bij het verla ten van een parkeervak over het hoofd. Bij de aan rijding kwam de man te vallen waarbij hij zijn arm brak. Hij liep ook nog een kniewond op. De motorrij der is naar het Diacones- senhuis vervoerd. Vrachtauto gekanteld LEIDEN Een 45-jarige Zweed is vannacht rond een uur op de A4 met zijn tankauto van de weg ge raakt. De man reed vanaf Leidschendam in de rich ting van Amsterdam. Vlak voor de afslag Zoeterwou de verloor hij de macht over het stuur. De man verkeerde onder invloed van alcohol. De vrachtwa gen reed de berm in en kantelde. De voorzijde van de auto raakte daarbij zwaar beschadigd. Een zware kraanwagen heeft de combinatie in de loop van de nacht weer op zijn wielen gezet. De bestuur der bleef ongedeerd. Grote buit bij inbraak LEIDEN Inbre kers hebben gisteren overdag uit een wo ning aan het Van Riebeeckhof zesdui zend gulden gestolen. Tevens werden gou den sieraden ont vreemd. Bij een in braak in een woning aan de Donsvlinder zijn in de nacht van woensdag op donder dag girobescheiden, flessen wijrQ een por temonnee, een rijbe wijs en een antieke klok gestolen. WETHOUDER KUIJERS NOEMT 70 MILJOEN WEGGEGOOID GELD: LEIDEN De gemeen te Leiden zal voorlopig weigeren om geld te in vesteren in de Leidse vuilverbranding. Met de bouw van een nieuwe installatie in aantocht is dat „weggegooid geld". Zo'n investering, inmid dels geschat op 70 mil joen gulden, zal er bo vendien toe leiden dat de Leidse installatie veel langer zal openblijven dan tot begin 90-er ja- Dat zei wethouder F. Kuijers volksgezondheid) woens- lagavond tijdens een com- issievergadering. Kuijers loemde het volstrekte waanzin om de vuilverbran ding, zoals gepland, in 1992 ;e sluiten als de gemeente laar eerst nog 70 miljoen gulden in moet investeren. Volgens de gemeente zijn dat de kosten van de maat regelen die de Raad van Sta te begin deze week aan de ;erneente heeft opgelegd. De keus is: of minder dure laatregelen, of een latere uiting van installatie", al- us de wethouder. Die laat- :te oplossing ondervindt bij- :onder veel bezwaar bij om- (vervolg van de voorpagina) LEIDEN/DEN HAAG De provincie Zuid-Holland ontkent berichten dat Zuidhollands vuil naar Oost-Duitsland wordt ver voerd. Pas in het uiterste geval, als verbranding of storting in Nederland niet mogelijk is, gaat men aan het buitenland denken. De provincie heeft voor de bestemmingen van afval een prioriteitenlijst opge steld. Stelregel is dat brandbaar afval in Zuid- Holland moet worden ver brand. Als dat niet kan, moet het vuil in andere Erovincies worden ver- rand of indien noodza kelijk gestort. Als ook dat niet tot de mogelijkhe den behoort, kan de lading in Zuid-Holland worden gestort op plaatsen die ei genlijk voor niet-brand- baar afval zijn bedoeld. In het uiterste geval worden nieuwe „noodstortplaat- sen" gecreëerd. Pas op het moment dat al die opties niet haalbaar zijn, verschijnt het buiten land in het vizier. „Dat is echt pas de allerlaatste stap. Wij zijn daar uiterst voorzichtig mee. Vaak zijn in landen als de DDR de voorzieningen niet toerei kend. Het zal ze een zorg zijn of het vuil op verant woorde wijze wordt 'be handeld. Het zijn alleen de harde valuta die tellen", aldps voorlichtster E. Gunsing. wonenden, gemeente en Ge- vulei, de gezamenlijke ge meenten die hun vuil in Lei den laten verwerken. Voorlopig weigert de ge meente meer te investeren dan zij het laatste jaar heeft gedaan: zo'n 6 miljoen gul den. Kuijers hoopt dat de Raad van State kan worden bewogen tot een herziening van de uitspraak. Betrokken partijen voeren komende week overleg over de moge lijke stappen diev daartoe kunnen leiden. VVD-woordvoerder M. Wijnbergen zei „zeer teleur gesteld" te zijn in de uit spraak van Raad van State. Gevulei „Die komt het milieu boven dien niet ten goede; de ver eiste investeringen zullen niet leiden tot een veel scho nere vuilverbranding". De uitstoot van milieuvervui lende stoffen is nu 50 milli gram per kubieke meter en zal nauwelijks lager uitval len. De uitstoot van de nieu we installatie, die in Leid schendam of Zoetermeer komt, is berekend op slechts twee milligram. Wethouder Kuijers had 's middags tijdens de vergade ring van de algemene raad van Gemeenschappelijke Vuilverbranding Leiden (Gevulei) al vele bezwaren geuit. „Wel zeventig miljoen investeren in de vuilver branding zou leiden tot een verdubbeling van de ver- werkingsprijs van het vuil. Liggen de prijzen nu rond de honderd gulden per ton, na de investeringen zou het tweehonderd gulden per ton vuil worden", aldus Kuijers. Dit betekent eveneens een verdubbeling van de lasten voor de burgers. Bovendien kost het totale proces gezien het aanvragen van vergunningen en de duur van het bouwen zo'n drie jaar. Kuijers: „Als we de eerste paal de grond in kun nen slaan voor de aanpassin gen bij de Leidse vuilver branding, dan wordt de eer ste paal voor de nieuwbouw in Zoetermeer of Ypenburg al de grond in geslagen. We kunnen nooit aan de termijn van één jaar van de Raad van State voldoen. Dit is on aanvaardbaar". De Gevulei wil overeen stemming bereiken tussen de vier belangengroepen die het beroep bij Raad van Sta te hadden aangespannen. „Ook de omwonenden zijn bijvoorbeeld namelijk maar half gelukkig met deze uit spraak", aldus Kuijers. Op woensdag 10 mei is er over leg tussen de gemeente Lei dén, de provincie, de Werk groep Vuilverbranding Me- renwijk en de Gevulei over de stappen die men wil gaan nemen. „Gezamenlijk kun nen we meer druk uitoefe nen als de provincie om her ziening gaat vragen van het besluit van de Raad van Sta te", aldus de wethouder. lijn hind \ijnland TV besteedt dit \eekeinde aandacht aan onthulling van een her- 1ineringsplaquette bij het bormalig Joods Weeshuis, tok wordt er teruggeke- j op de voetbalwedstrij den UVS-Nederland en de erby Lugdunum-Rooden- urg. Verder komen aan pd: de Leidse Chanson- geek, de koninginnedag- bering in Voorhout en het uoemencorso. De uitzen- Iing Van Rijnland TV be an t zaterdag en zondag '8.00 uur. Rijnland bndt uit op het kanaal jan de Kabelkrant. -gezondheid Radio Gezondheid staat mdag 7 mei de ziekte Huntingtin centraal. fr wordt met betrokkenen n een arts gesproken. Het -ogramma. dat duurt van 130 tot 11.00 uur, is te be isteren op de kabel op 11 FM en via de ether op 15.7 FM. 'ostzegels »e vereniging Postzegel- rienden houdt komende \aandag een ruil- en vei- ngavond. De postzegel- •urs begint om 19.00 uur i wordt gehouden in ge- ouw De Linde aan de He- mstraat 64 in Leiden. Vandeling let Gilde Leiden en om ving houdt elke woens- ag en donderdag een ads- en hofjeswandeling, dichtingen en reserver een: 071-123744. \rchief on der zoek 'e vereniging 'Jan van 'oudtorganiseert voor le en en belangstellenden en lezing. Deze derde le- ing in de cyclus over on er zoek naar archiefbron- en heeft dinsdag 9 mei laats in het gemeentear- hief aan de Vliet 45. De 'zing begint om 20.00 uur n de entreeprijs is 10 gul- LEIDEN De verbre ding, reconstructie en ver hoging van de ruim twaalf kilometer lange spoorbaan tussen Leiden en Den Haag moet in 1995 klaar zijn. Dat hebben vertegenwoordigers van de Nederlandse Spoorwe gen woensdag verklaard op een hoorzitting op het raadhuis van Leidschen dam. Een commissie onder leiding van gedeputeerde T. Jansen was met NS-vertegen woordi- gers aanwezig om bezwaren aan te horen tegen de voor genomen onteigening en te gen het plan voor de werk zaamheden. In de drie zittin gen die woensdagmorgen in Leiden, Voorschoten en Leidschendam zijn gehouden bleken echter geen bezwaren aanwezig. De gedeputeerde zei te' veronderstellen dat de goede voorbereiding door NS hieraan ten grondslag lag. Voordat hij met wethouder mevrouw J. J. van Nievelt- Volmuller tot ondertekening van de overeenkomst over ging wees de heer Jansen nog op de enorme problemen waarmee het verkeer in de provincie te kampen heeft. Nieuwe woonwijken - zoals voor 30.000 woningen in de Drechtsteden - zullen door de provincie voortaan alleen bij railverbindingen worden LEIDEN Raadslid J. Laurier (Links Leiden) heeft schriftelijke vragen gesteld aan burgemeester en wethouders. Hij deed dat haar aanleiding van een artikel in het week blad Nieuwe Re vu. In dat blad stond een artikel waaruit bleek dat afval van Sikkens, waarin on der andere verfresten en oplosmiddelen zouden hebben gezeten, als on schadelijk bedrijfsafval werd gestort. Laurier wil dat het college een aantal vragen in het ovèrleg met het bestuur van de Gevu lei aan de orde stelt. Het colle ge zou moeten vragen welk bedrijfsafval van Sikkens in de Leidse vuilverbranding wordt verwerkt en hoe het aangevoerde afval wordt ge controleerd op eventuele ver menging met chemisch afval. Tevens moet het college vra gen of de controle voldoende is en of er verbeteringen van de controle mogelijk zijn. Ook zou het college te weten moeten komen of de gegevens in het artikel in het weekblad juist zijn en wat de gevolgen van de verbranding van der gelijk chemisch afval voor om wonenden zijn. Tenslotte moet het college van Laurier aan de Gevulei vragen welke stappen de Gevulei gaat nemen als blijkt dat de gegevens in het tijdschriftartikel juist blijkeil te zijn. Laurier wil van de gemeente weten of het college zijn me ning deelt dat blikjes verf of verpakkingen met resten verf eraan niet thuishoren in het bedrijfsafval en dat dat in te genspraak is met pogingen van de gemeente Leiden om klein chemisch afval via de chemo kar in te zamelen. Tenslotte vraagt Laurier aan het college welke stappen ondernomen zullen worden om vermenging van bedrijfs- en chemisch af val in de toekomst te voorko men. FOTO. JEROEN DE JONG De Haagse burgemeester Havermans (rechts) spreekt de lopers toe. LEIDEN/DEN HAAG „Ik ben een echte vredes- vrouw. Bij alle vredes- wandeltochten ben ik van de partij. De Juigalpa nachtwandeling was een pittig eind lopen. Boven dien kon ik 's nachts geen steek zien. Zo struikel je over trapjes en boom stronken en zak je tot je enkels in de modder als je over het strand moet lo pen. Maar het gaat om de sfeer en de gezelligheid hè". Annie van Riet is 65 en heeft voor de tweede maal meegelopen in de „Nacht van Juigalpa", van Leiden naar Den Haag. De weergoden waren woens dagnacht gunstig gestemd. Dat maakte het voor de ruim 1.400 lopers een stuk gemakkelijker de afstanden van 17 en 27 ki lometer af te leggen. Vanaf het stadhuis in Leiden volgde de stoet via de Haagse Schouw, langs de Katwijkse- weg naar de Wassenaarse slag „Via de duinen moesten we toen naar boerderij Meijendel lopen. We hadden de duinen in de schoenen zitten, zo zwaar liep het daar. En dan had je voor het oorlogsmonument een steile wég omhoog. Eerst denk je: dit zal wel nie.t bij de route horen, maar we moesten wel degelijk klimmen", aldus een van de vermoeide wande- De Stichting Invulling Steden band (SIS) Den Haag-Juigalpa had de nacht goed georgani seerd. Startpunt was het Leid se Stadhuisplein. Daar was vanaf tien uur een muzikaal programma in afwachting van de komst van de Hagenaars, die met tien bussen werden aangevoerd. Burgemeester Goekoop en zijn collega Ha vermans uit Den Haag wen sten de lopers veel succes en onerstreepten het doel van de wandeling. Vier controleposten fungeer den onderweg tevens als rust punt. Frits Raaphorst, een werknemer bij SIS: „Bij elke stempelpost stond een muziek- groepje om de lopers in een ontspannen sfeer te brengen. Ze kregen koffie en er was eerste hulp aanwezig voor de blaren. Ongeveer zestig lopers vielen uit, door vermoeidheid, of omdat ze verdwaald waren en zodoende kilometers omge lopen hadden. Als je er dan nog twintig moet, zakt de moed je in de schoenen. Maar dat was gedeeltelijk ook eigen schuld. Er waren lopers bij die in een razend tempo de hele tocht wilden afraffelen en zo ver op het schema voor wa- „De tocht had opzettelijk en kele kleine hindernisjes, om de lopers toch het gevoel te ge ven dat ze een prestatie heb ben verricht", vervolgt hij. Bij aankomst kregen de wande laars een uitgebreid ontbijt in het Haagse theater Korzo. Dit jaar stond de wandeltocht in het teken van het feit dat het tien jaar geleden is dat Ni caragua bevrijd werd van de dictatuur van Somoza. „Den Haag en Leiden hebben een stedenband met Juicalpa, een arme stad in Nicaragua. Door middel van deze stedenband proberen we de mensen ken nis te laten maken met de be woners van de zusterstad. Ook ondersteunen we door middel van sponsoring projecten zoals de verbetering van de drink watervoorziening, gezond heidszorg en onderwijs", aldus een van de organisatoren van de SIS. Eerste verkeersdiploma's Wethouder mevrouw M. van der Molen reikte woensdag op het stadhuis de eerste verkeersdi ploma's uit aan een twintigtal scholieren van De Marnixschool en De Springplank. Zij waren alle maal voor het theoretisch of het praktisch ge deelte op de fiets geslaagd. Dertien van hen zelfs voor allebei. Van der Molen noemde het bemoedigend dat er dit jaar relatief meer kinderen waren geslaagd dan vorig jaar. Vorig jaar zakte eenvijfde van de deelnemers. In Lei den was het de tiende maal dat de examens in deze vorm werden afgelegd. De politie, in sa menwerking met de gemeentelijke directie ver keer en vervoer, examineerden dit jaar 971 scholieren die voor het praktische gedeelte had den ingeschreven. 919 van hen slaagden, wat betekent dat slechts 5 procent het over moet doen. Bij het landelijke theorie-examen haalden slechts 121 een onvoldoende van de in totaal 1013 deelnemers uit Leiden. De vier buitenlandse vrouwen die dit jaar deel namen aan het verkeersexamen zijn alle vier ge slaagd voor beide onderdelen. Zij hadden deel genomen op voordracht van mevrouw M. Bos man van buurthuis 't Spoortje. Zij geeft al enige jaren verkeersles aan buitenlandse vrouwen en zoals uit het examen blijkt met succes. FOTO: WIM VAN NOORT Ouderen wonen graag in Leiden Zuid-West LEIDEN Oudere Leide- naars wonen graag in de buur ten Boshuizen en Gasthuiswijk in Leiden Zuid-West. Dat blijkt uit de eerste zes maan den waarin de gemeente Lei den woningen aan ouderen toewijst via advertenties. Deze methode wordt thans zes maanden toegepast. De methode houdt in dat ou deren reageren op een ge meentelijke advertentie waar in de huizen worden aangebo den. De toewijzing heeft plaats op basis van leeftijd. Sinds 1 juni vorig jaar werkt men op deze wijze. In de eerste zes maanden werden 59 huizen aangeboden. Dat is bijna vijf procent van het in aanmer king komende aantal wonin gen. De reacties van de oude ren varieerden sterk. Bij som mige woningen was de respons relatief veel hoger, met name in de buurten aan weerszijde van de Churchilllaan. In ande re wijken was de animo vaak gering. De gemeente wil pas met een eindoordeel komen over deze wijze van toewijzing als de proef de volle periode van een jaar heeft geduurd. Promotie Van den Wall Bake LEIDEN De heer A.W.L. van den Wall Bake promo veerde woensdag tot doctor in de geneeskunde. Van den Wall Bake is werkzaam op het Aca demisch Ziekenhuis Leiden als chef de clinique van de afde ling Nierziekten. Zijn proef schrift draagt de titel: Synthe sis of Immunoglobulin a Sub classes in Patients With Im munoglobulin a Nephropathy. Het handelt over een nieraf wijking die samenhangt met een stoornis in de immunore- gulatie. De promovendus con cludeert dat de in de nier neergeslagen antistof Immu- noglobine Al uit het beenmerg afkomstig is. Tot nu toe werd aangenomen dat de stof uit de slijmvliezen kwam. Omleidingen door werkzaamheden Rijnsburgerweg LEIDEN Op de Rijnsburgerweg worden maandag freeswerk zaamheden verricht tussen de Warmonderweg en de Wassenaarse- weg. In de drie dagen daarna wordt er een nieuwe toplaag op het wegdek aangebracht. Het verkeer zal weinig hinder ondervinden. Op 9, 10 en 11 mei wordt verkeer uit de richting Oegstgeest omge leid via de Endegeesterstraatweg en de Wassenaarse weg. Verkeer uit de richting Leiden kan normaal doorrijden. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoon(voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro'f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar. I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naa Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CcidócSowvont i i I

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13