Lubbers-II ten onder aan ruzies tussen CDA en VVD Gi Breuk in coalitie al in eerste ronde van debat zichtbaar 5ee ANDERE q AUTO? fe LEEN MET LAGE RENTE:: LEEN MET fe OVERLEG f LEEN HET SNEL BINNENLAND CcklócSoiwatit WOENSDAG 3 MEI 1989 PAGINA W Vle (Vervolg van de voorpagina) VVD-fractieleider Voorhoeve diende zijn motie waarin de belangrijkste bezwaren van zijn fractie tegen de financiering van het Nationaal Milieubeleidsplan waren ver vat, al in de eerste ronde van debat in. Vol gens hem was het de VVD niet alleen te doen om de bescherming van de auto-fo renzen, maar ook om de mensen die per openbaar vervoer of per fiets naar hun werk moeten. „Als de reiskostenaftrek wordt afgeschaft, worden 2,5 miljoen werk nemers daar de dupe van", aldus Voorhoe- Zijn verzet tegen de voorgestelde verhoging van de dieselaccijns was vooral gestoeld op de vrees dat daardoor het goederenvervoer schade zou lijden. ..De toch al aangetaste positie van Nederland als distributieland mag niet verder worden verzwakt. Bovendien is de snelle invoering van schone moto ren in het vrachtverkeer veel effectiever dan een forse verhoging van de dieselaccijns". Voorhoeve legde ook nog een wens op tafel die los stond van het Nationaal Milieubeleidsplan: de nieuwe bezuinigingen die minister Deetman waren opgelegd, zouden voor een belangrijk deel gebruikt moeten worden voor kortingsmaatregelen om stu denten te dwingen zo snel mogelijk hun studie af te maken. Hierop reageerde Lubbers later positief. De motie van de VVD wees de premier echter, na een korte onderbreking van het debat wegens een kapotte geluidsinstallatie, zonder meer van de hand. Herhaalde malen riep hij de liberale fractie op tot redelijkheid. Daarbij wees hij er telkens met klem op dat' het plan tot afschaffing van de reiskostenaf trek nog een zeer voorlopig karakter had. Eerst moest een commissie zich er nog over buigen en als deze positief zou adviseren, zou het plan pas in 1991, dus in een volgende kabinetsperiode, tot uit voering worden gebracht. En dan desgewenst niet in één klap maar stapsgewijs. Veel genuanceerder Ook de verhoging van de dieselaccijns lag volgens Lubbers veel genuanceerder dan Voorhoeve zich voorstelde. Kortom: zou het niet beter zijn die voorbarige motie voorlopig even aan te houden en er later in het jaar verder over te discussiëren? Voorhoeve vond van niet. „Het is toch veel logi scher eerst adviezen te vragen en daarna pas met concrete plannen te komen? Waarom trekt u de huidige voornemens dan niet eenvoudigweg in?". Hierop bracht Lubbers zwaarder geschut in stel ling. In een „persoonlijke oproep aan de VVD- fractie" wees hij erop dat het landsbelang gediend zou zijn met een voortzetting van de coalitie. „We mogen geen tijd verloren laten gaan. Denk daarom nog één keer na!" Ook betoogde hij bereid te zijn gedurende de rest van de zittingsperiode van het kabinet „met dit verschil van. mening te leven". „Ik hoop dat de VVD-fractie daar eveneens toe be reid is". Toen Voorhoeve ook na deze woorden voet bij stuk bleef houden, was de zaak voor Lubbers over duidelijk: „Ik heb geaarzeld schorsing van de be raadslaging aan te vragen voor overleg met het ka binet, maar ik heb geen kabinetsberaad meer no dig. U dwingt ons kort nadat we met grote moeite deze besluiten hebben genomen de plannen weer in te trekken. Dat kan zo niet en dat gebeurt zo Niet zonder 'au' De VVD kreeg in het debat van geen enkele ande re fractie steun voor haar opstelling. In hun beto gen lieten vrijwel alle woordvoerders blijken dat zij de val van het kabinet zagen aankomen. Boven dien had de oppositie in de eerste ronde kwistig zout in de open wonden gestrooid. Wim Kok (PvdA): „Mijnheer Lubbers, uw mensen gaan ru ziënd, zwalkend en bakkeleiend over straat. Hojllp lang denkt u dat dit nog kan doorgaan? Het CD/ en de minister-president moeten bereid zijn tot eet_N diepe knieval voor de VVD. Want tot nu toe mochp™ de VVD weliswaar af en toe haar spierballen later' zien, maar het CDA maakte de dienst uit". f h Hans van Mierlo (D66): „De coalitie is een drogj®" rivierbedding waarin geen sprankje inspiratie" meer te vinden is. Het is een illusie te denken da!an het milieuvraagstuk wordt aangepakt zonder daf^ra? er 'au' wordt geroepen. Het kan niet blijven bf boompjes planten door minister Nijpels met eefn,™ kindje erbij en een schepje in de hand. Wat dat beF treft vormt Nijpels trouwens de best gesalarieerd^3"1 plantsoenendienst van het land". »he^ Na een schorsing van vijf kwartier was de zaafental binnen de VVD-fractie definitief beklonken. Nofenlij éénmaal deed Voorhoeve een beroep op Lubben om aan de wensen van zijn fractie tegemoet te koi men. „Uw oproep tot redelijkheid wil ik omdraai^o» en". Voor Lubbers hoefde het echter allemaal nier meer. Het was nee en het bleef nee. id\ DEN HAAG Premier Lubbers heeft zijn karwei niet kunnen afmaken. De vraag is trouwens of hij daarin onder normale om standigheden, met nog een jaar te gaan, wèl zou zijn geslaagd. Er viel im mers nog zoveel te doen. De twee kabinetten-Lub- bers, die bijelkaar zesen eenhalf jaar hebben gere geerd, brachten weliswaar heel wat tot stand, maar van een leien dakje ging dat allemaal niet. Belangrijke doelstellingen, zo als een forse vermindering van het aantal werklozen en een sterke reductie van de overheidsuitgaven. werden ondanks alle bezuinigingen bij lange na niet gehaald. Boven dien zette een reeks van inci denten het met veel bravour aangekondigde no-nonsense- beleid van het CDA/VVD-ka- binet herhaaldelijk onder druk. Zo werd het regeren voor Lubbers en de zijnen een slijtageslag die niet alleen die pe sporen naliet in de coalitie maar ook (en in dit geval zo wel ten goede als ten kwade) in de samenleving als geheel. Hieronder een overzicht van twee christelijk-liberale kabi netten-Lubbers in vogelvlucht. Het begon allemaal op 4 no vember 1982. Een vrij onge lukkige start omdat één der staatssecretarissen, de VVD'er Charl Schwietert, al na drie dagen aftrad. Kranten hadden onthuld dat de prille staatsse cretaris van defensie over zijn verleden had gelogen. De voormalige politieke verslag gever van het NOS-Journaal bleek géén academische titel te hebben en was nooit reserve officier geweest, zoals hij zelf had gesuggereerd. Nadat dit „vuiltje" was weggewerkt ging de regeringsploeg echter voortvarend aan het werk. Het kabinet-Lubbers/Van Aardenne zette de trend voor een ongekend bezuinigingsbe leid zonder dat de coalitie tot 1986 ook maar één moment se rieus in gevaar kwam. De re geringsverklaring luidde een tijdperk in dat gekenmerkt werd door privatisering, dere gulering, decentralisatie, pro fijtbeginsel, zelfzorgzaamheid, vrijwilligerswerk, stroomlij ning en herbezinning. Minder overheid en meer markt, luid de het motto. Eind jaren zeventig was het met de Nederlandse economie bergafwaarts gegaan. Een golf van faillissementen overspoel de het land en de werkloos heid steeg razendsnel tot onge kende hoogten. Meer economi sche groei door stimulering van het bedrijfsleven zou het land weer uit het diepe dal moeten halen. In het najaarso verleg van 1982 bereiken vak centrales en werkgeversorga nisaties een akkoord over her verdeling van arbeid en stimu lering van de economie. Een afspraak die uitstekend paste in de beleidsfilosofie van het jonge kabinet-Lubbers-I. Een andere belangrijke doel- steling van het kabinet werd het terugdringen van het on der de vorige kabinetten fors opgelopen overheidstekort. Dit_ betekende fors bezuinigen en dat deed het kabinet dan ook. In een rap tempo werden tal van maatregelen genomen, die soms in de samenleving hard aankwamen. Deze voortva rendheid bezorgde Lubbers zelfs in het buitenland enige bekendheid Een Amerikaans blad bezorgde hem de bijnaam „Rudolf Shock". Een kleine greep uit de bezui nigingsmaatregelen: De bevriezing van uitkerin gen, minimumloon, kinderbij slag en ambtenarensalarissen. Verlaging van de uitkeringen voor jongeren. Afslanking van het overheidsapparaat. Invoe ring van de receptenknaak Flinke huurverhogingen en verlaging van de huursubsi dies. Stijgende tarieven in het openbaar vervoer. Nederland moest „de broekriem aanha- 1983: „Boos op Koos" In 1983 meldt de voorjaarsnota een tegenvaller van vier mil jard. Dé verhoudingen in het kabinet zijn prima maar in de Kamer is de relatie tussen de CDA- en VVD-fractie ronduit slecht. CDA'ers ergeren zich aan de zelfbewuste en eigen zinnige houding van de VVD en met name van VVD-frac tieleider Nijpels. De liberalen gedragen zich volgens het CDA meer als een oppositie partij dan als coalitiepartner. In de loop van het jaar komt er een nieuwe tegenvaller aan het licht: de bouw van Walrus onderzeeërs blijkt veel duur der uit te vallen dan was be groot. Ook het al dan niet ver lenen van een exportvergun ning voor de levering van twee onderzeeërs aan Taiwan roept politieke spanning op. Hoewel de ministers al de eer ste tekenen van bezuinigings moeheid vertonen besluit het kabinet dat in 1984 voor ruim 12 miljard moet worden bezui nigd. Het geld moet voor een groot deel worden opgehoest door ambtenaren en uitke ringsgerechtigden. De uitke ringen en ambtenarensalaris sen zullen met ingang van 1 januari 1984 met 3,5 procent worden gekort. De ambtena renbonden zijn woedend. „Boos op Koos" (Koos Riet kerk, de toenamlige minister van binnenlandse zaken) is het motto van de acties.. Stakingen bij onder meer het openbaar vervoer en de reinigingsdien sten ontwrichten in november 1983 de samenleving. Het ver zet heeft nauwelijks succes: er gaat maar een half procentje van de voorgenomen korting af. In dezelfde periode levert een politieke enquête een opzien barende uitslag op: het C0A zou 7 van zijn 45 zetels in de Tweede Kamer verliezen. Daardoor zou de partij slechts één zetel meer hebben dan de VVD die volgens de opiniepei ling van 36 naar 37 zetels stijgt. Het kabinet wordt ge kenmerkt door saaiheid. Zelfs Wim Kan vraagt zich in zijn oudejaarsconference af waar de kleurrijke figuren van wel eer zijn gebleven. 1984: De onwaarheden Het jaar van George Orwell wordt het jaar van de onwaar heden in de troonrede. Op prinsjesdag 1984 spreekt ko ningin Beatrix namens de re gering uit dat de koopkracht van de minima het komend jaar gehandhaafd zal blijven. Later blijkt dat de minimum inkomens er wel degelijk op achteruit zullen gaan. Tegelij kertijd blijkt uit de kleine let tertjes in de Miljoenennota dat de ministerssalarissen met 6.000 gulden per jaar zullen worden verhoogd. De door Lubbers veelvuldig gedane op roep tot het aanhalen van de broekriem wordt op die ma nier wel erg ongeloofwaardig. Ruding introduceert Jantje van Leiden en tante Truus. Volgens de bewindsman van financiën willen de meeste werklozen niet werken. De uitkeringen moeten wat hem betreft verder omlaag om mensen tot werken te dwin gen Op 1 juni 1984 neemt het kabi net een ingenieus kruisraket- tenbesluit. Nederland gaat over tot plaatsing tenzij de Sovjetunie vöór 1 november 1985 het aantal SS-20's bedui dend vermindert. In het begrotingsoverleg voor 1985 slaagt Korthals Altes (jus titie) er als enige minister in om meer geld te krijgen (voor justitie en politie). Er wordt besloten tot een forse uitbrei ding van het aantal gevange nissen. Met de bouw wordt vrijwel onmiddellijk begon nen. De invoering van de zo genaamde „tweeverdieners- wet" leidt tot fikse ruzies tus sen CDA en VVD. 1985: P.C. Hooftprijs en kruisraketten Begin 1985 weigert cultuurmi nister Brinkman de P.C. Hooftprijs voor de literatuur uit te reiken aan de schrijver Hugo Brandt Cortsius. Brink man vindt dat Brandt Cortsius (alias „Stoker", „Piet Grijs" en nog een aantal pseudoniemen) veel te kwetsend schrijft. De Kamer valt over hem heen maar uiteindelijk krijgt hij steun van CDA en VVD (op één VVD'er na). In november 1985 besluit het kabinet definitief tot plaatsing van 48 kruisvluchtwapens. De Sovjets blijken zich niets te hebben aangetrokken van het 1-junibesluit dat het kabinet anderhalf jaar eerder nam. Na een roerig debat gaat de Ka mer akkoord. Tot daadwerke lijke plaatsing van kruisraket ten zal het nooit komen: twee jaar later bereiken de Ameri kaanse president Reagan en de Russische leider Gorbatsjov een akkoord over middellan- ge-afstandswapens. De bouw werkzaamheden op de basis Woensdrecht worden gestaakt. 1985 en 1986 zijn zwarte jaren voor vice-premier en minister van economische zaken Van Aardenne. De VVD-voorman wordt in de RSV-enquête hef tig aangevallen over de ruime steunbedragen die hij herhaal delijk had betaald aan het in financiële nood verkerende RSV-concern. Van Aardenne weigert af te treden. De Ka mer dringt niet aan maar de bewindsman gaat sinds die tijd wel als „aangeschoten wild" door het leven. 1986: Verkiezingen In het zicht van de verkiezin gen van 21 mei '86 steekt de FNV drie miljoen gulden in een campagne voor een ander regeringsbeleid. Het al lang slepende coalitieprobleem over De paspoort-affaire mondt opnieuw uit in een parlementaire enquête. Minister Van Eekelen zal uiteindelijk aftreden de euthanasiewetgeving wordt over de verkiezingen getild. In maart '86 overlijdt VVD- minister Rietkerk van binnen landse zaken. Even lijkt het erop dat de Friese commissaris der koningin Wiegel naar Den Haag af zal reizen om de open gevallen plaats in te nemen. Publiek geheim is dat Lubbers daar niet op zit te wachten. DeN nieuwe minister van binnen landse zaken wordt uiteinde lijk het VVD-kamerlid De Vlak voor de verkiezingen rondt de Kamer een omvang rijke wetgevingsoperatie af: de wijziging van het sociale ze kerheidsstelsel. Grote veran deringen, maar vooral bezuini gingen zullen als gevolg hier van plaatsvinden. Van een echte vereenvoudiging blijkt nauwelijks sprake te zijn. In de voorgaande jaren zijn de uitkeringen inmiddels geleide lijk 'gedaald van 80 naar 70 procent. Ondanks de in het regeerak koord gemaakte afspraken komt er in het eerste kabinet- Lubbers nauwelijks iets te recht van de door Ruding hoogstnoodzakelijk geachte re gel dat elke extra overheid suitgave gecompenseerd dient te 'worden door extra bezuini gingen. In de jaren 1982-1986 heeft het kabinet in totaal 12 miljard gulden méér uitgege ven dan volgens het regeerak koord was toegestaan Daar stond slechts 3.8 miljard aan extra bezuinigingen tegenover. Lubbers-II De verkiezingen leiden onver wacht tot een groot succes voor premier Lubbers en zijn partij. Coalitiegenoot VVD verliest tien zetels. Een machtsstrijd in de VVD brandt los. Lijsttrekker Nijpels krijgt een ministerspost en verdwijnt daarmee voorlopig „in de luw te". Tijdens de „nacht van de lange messen" wordt binnen, de VVD-fractie de knoop doorgehakt inzake het leider schap van de partij: De Korte wordt als vice-premier team leider van de VVD-ministers, Joris Voorhoeve fractieleider. Wie van de twee de politiek leider is laat men in het mid den. Oud-minister van Aardenne ten tijde van de RSV-debatten FOTO: DIJKSTRA Op 14 juli 1986 wordt na een korte formatieperiode het ka- binet-Lubbers-II geboren, een kabinet dat al gauw aanzien lijk minder crisisbestendig blijkt dan het voorgaande. Economisch gezien zit het dit nieuwe kabinet echter veel meer mee hoewel een drama tische daling van de aardgas baten de ploeg vrij snel tot ex tra bezuinigingsmaatregelen dwingt Ook het terugdringen van de werkloosheid wil maar niet vlotten. Lubbers verbindt zijn politieke lot aan het realiseren van eenverlaging van de werkloosheid: „Ik beschouw mij als mislukt als de werk loosheid in 1990 niet lager ligt dan 500.000" In 1984 had Lubbbers al aangekondigd bij de registratie van de miljoen ste werkloze op te zullen stap pen. Tot zo ver kwam het niet. Het regeerakkoord gaat uit van een „driesporenbeleid", bestaande uit drie belangrijke doelstellingen: - terugdringing van het finan cieringstekort naar 5,25 in 1990, - tenminste stabilisering van de collectieve lastendruk. - economisch herstel van de marktsector. De Korte In 1986 laat Ruding weten weg te willen. Hij ambieert een hoge post bij het IMF in Was hington Van Lubbers mag hij gaan. Een ander krijgt uitein delijk de door Ruding fel be geerde post. Staatssecretaris Koning (financiën) tikt zijn VVD-collega's Nijpels en Smit- Kroes op de vingers omdat zij buiten hun boekje zijn gegaan en zonder hem te raadplegen hebben voorgesteld de .accijns op benzine te verhogen. Een saillant detail, omdat dit drie jaar later mede tot de val van het kabinet zou leiden. In het najaar van '86 eist CDA-fractievoorzitter De Vries in een persoonlijke brief aan premier Lubbers het af treden van staatssecretaris Gerrit Brokx van volkshuis vesting. Brokx wordt verant woordelijk geacht voor gesjoe mel met woningbouwsubsidies. De bewindsman vertrekt. De vermeende fraude met bouw- subsidies leidt tot een parle mentaire enquête, die verder overigens geen politieke ge volgen heeft. Op 2 december 1986 moet Lubbers in de Kamer tekst en uitleg geven over de negatieve uitlatingen van vice-premier De Korte over een op handen zijnd bezoek van koningin Beatrix aan Japan. Lubbers laat zich hard uit over De Korte. Over diens uitlatingen zegt hij: „Dat was eens maar nooit meer" Het incident is het begin van de „val" van De Korte binnen de VVD. Frac tieleider Voorhoeve profileert zich meer en meer als politiek leider der liberalen. 1987: Bezuinigings moeheid In 1987 wordt het huis van Lubbers het doelwit van een brandbom De schade blijft be perkt. Een aantal ministers is bezui nigingsmoe. Deetman, Van Eekelen en Korthals Altes dreigen met aftreden. Met suc ces: de keiharde bezuinigings- eisen van Ruding veranderen in „inspanningsverplichtin gen". Er moet wel flink ge snoeid worden op de terreinen van gezinszorg, ziektekosten verzekering, het speciaal on derwijs en de huursubsidies. Het tweede jaar van het twee de kabinet-Lubbers wordt het jaar van de visfraude, de bouwsubsidie-enquête, het schandaal rond de studiefinan ciering, de bosbouwfraude, de paspoortenaffaire en de ont dekking van onvoldoende fi nanciële controle op de meeste van de dertien departementen. In de Tweede Kamer nemen de irritaties tussen CDA en VVD toe. Grote problemen ontstaan over de plannen tot reorganisatie van het systeem van ziektekostenverzekerin gen: het plan-Dekker. Volgens D66-fractieleider Van Mierlo houden CDA en VVD niet meer van elkaar. Er zijn nog altijd 680.000 werk lozen. Werkgevers en werkne mers commiteren zich in het najaar aan de afspraak van Lubbers de werkloosheid in 1990 terug te dringen tot 500.000 Harde afspraken en dito guldens blijven echter achterwege. Het kabinet maakt op prinsjesdag bekend de kinderbijslag met 4 procent te zullen verhogen. 1988: Dwarse Deetman Eind februari 1988 leidt de plotselinge afschaffing van de WIR (wet investeringsreke ning) tot een nieuw relletje rond De Korte. Er zou vanuit zijn ministerie over de nade rende afschaffing „gelekt" zijn, zodat nog honderden on dernemers kort voor de af schaffing een subsidie konden binnenslepen. Een onderzoek van de rijksrecherche leverde geen enkel bewijs van de ver moedens op. De bezuinigingsmoeheid blijft ook in 1988. Minister Deetman laat in een interview weten dat „het strakke bezuingings- keurslijf tot een onwerkbare sfeer in het kabinet leidt". „Het is nog maar de vraag of het kabinet de rit uit zal zit ten", zo laat hij weten. Later in het jaar trekt de VVD alle registers open om Deetman aan te vallen op de problemen rond de studiefinanciering. De bewindsman blijft in het zadel. De werkelijke onvrede binnen de coalitie komt in 1988 in tal van affaires aan het licht. Voor de derde keer maakt Lubbers mee dat naar het be leid van een door hem geleid kabinet een parlementaire en quête wordt gehouden. Dit maal gaat het om de invoering van een nieuw, fraudebesten dig paspoort De conclusies van de enquêtecommissie wor den in september 1988 door de Kamer overgenomen. De be windslieden Van Eekelen (VVD) en Van der Linden (CDA) treden af. Door met een kabinetscrisis te dreigen voor komt Lubbers dat ook minis ter Van den Broek zijn biezen moet pakken. Van Eekelen wordt opgevolgd door het VVD-kamerlid Bolkestein en FOTO: DIJKSTRA Van der Linden door topamb tenaar Van Voorst tot Voorst. De invoering en de inkomen seffecten van het plan-Oort (grootscheepse belastingver- eenvoudiging) en het eerder genoemde plan-Dekker leiden tot grote meningsverschillen in kabinet en fracties. Men weet de problemen te over winnen. Er wordt 4.1 miljard gulden vrijgemaakt voor de belastingverlaging die op 1 ja nuari 1990 moet worden inge voerd. De zogenaamde Paasbrief van Ruding waarin opnieuw forse bezuinigingen worden bepleit leidt tot moeilijkheden. De re geringspartijen slagen er (voor de vierde keer) in een verla ging van het minimumloon te gen te houden. De verhouding tussen Lubbers en De Korte verkilt bijna met de dag. Nij pels wint weer aan populari teit omdat het milieu in de po litieke discussies een steeds be langrijker plaats inneemt. Aan het eind van het jaar komen de politie-agenten in actie Zij eisen meer loon, een betere onregelmatigheidstoeslag en een minder rigoureuze herver deling van de korpssterkten. Aan de financiële verlangens komen de ministers Korthals Altes en Van Dijk gedeeltelijk tegemoet. De herverdelings plannen zullen opnieuw wor den bezien. 1989: De uiteindelijke val Ook de eerste maanden van dit jaar worden gekenmerkt door conflicten in de coalitie over onder meer de invoering van commerciële televisie. Een ogenschijnlijk simpele zaak als de winkelsluitingswet brengt eveneens grote tegenstellingen tussen CDA en VVD aan het licht. Emotioneel is het kamer debat over de vrijlating van de „Twee van Breda". Dwars door alle partijen heen valt uiteindelijk toch het besluit de twee oorlogsmisdadigers vrij te In het vroege voorjaar krijgt Lubbers over het prestigieuze Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) hevige ruzie met vice- prernier De Korte en minister Ruding van financiën. Deze conflicten werden openlijk uit gevochten. Terwijl de verpleegkundigen wekenlang acties voeren voor 5 procent loonsverhoging, de bejaardenverzorgenden en het onderwijspersoneel zich warmlopen om ook méér geld te eisen en de Kamer zich op maakt voor het euthanasiede bat neemt de spanning rond het NMP zozeer toe, dat de VVD alles wat liberaal is mo biliseert. De liberale bewinds lieden, Smit-Kroes en Nijpels voorop, kiezen in het conflict over de financiering van het NMP de kant van het CDA. Voor de VVD-fractie, jdie zich te lang geplaagd en vernederd Leeft gevoeld door Lubbers en zijn partij, zijn de NMP-maat- regelen die het autogebruik duurder maken de druppel die de emmer doen overlopen. Op de „avond van Voorhoeve", 2 mei 1989, komt het kabinet ten val. VAN REY: ,Ik rij geregeld 160 per uur' in tu IEN DEN HAAG Het Limfg burgse VVD-kamerlid van Rey vindt dat d^n b maximum-snelheid in NeJ'an c derland moet worden ver-e) hoogd naar 140 km. °ofd In een interview met h'et blad1 ve 'Driemaster' van de liberalë501"2 jongerenorganisatie JOVD, dat651" in de Tweede Kamer enig op^1™ zien heeft gebaard, maakt VarF^de Rey van zijn hart geen moordader kuil. „Ik rij dus in een BMWet 1 uit de 7-serie", aldus het ka-211 merlid. „En ik kom er eerlijkste voor uit: ik rijd geregeld 16(Prs km per uur. Natuurlijk rijd ik01"d' te hard. Ik zeg dus gewoonfrstf jongens, maak er 140 vanTuê Daar wil ik me eventueel wePtst< aan houden". Volgens Varfn Rey zijn politici absoluut geerPen< saaie mensen. Tegen de interlude viewers van het liberale jonge£ tvv renblad zei hij: „Ik woon bij vai een vriendin die net zo jong ilehj- als jullie. We zijn als alle ande- re mensen: je rijdt te hard en» -r doet andere dingen die nielV^ deugen. Kamerleden mogen. ^1 van mij ook naar de hoeren. Mij een zorg, breng ze maari het kamergebouw binnen. Daf"ll zou in het kader van de aids- voorlichting niet gek zijn". Een andere opmerkelijke uit-| spraak: „Geld dat besteedl. J wordt aan langdurig werkloi zén is weggegooid geld". En»™ ook: „PvdA en VVD moeten proberen de macht van heteei CDA te breken". Over CDA-en kamerleden spreekt Van Rejpee zich laatdunkend uit. Dean CDA'er Van der Sanden iipQ,. volgens hem media-woord-» voerder geworden „omdat hij.1 alleen verstand had van an^1* tennes op daken plaatsen"iaal Met fractieleider Voorhoev^ati' kan Van Rey het goed vinden,94^ maar toch vindt hij dat d£rtc, sfeer onder Nijpels toffer was-1 ilerl üleel (ADVERTENTIE) laai -jen. njg en jerl« 'okj •oef 'rib et Bij de bank die geen [et winstoogmerk heeft en an j I e d u dus uiterst scherpe tarieven kan bieden. jke Bij de bank die u goed ake en persoonlijk adviseert met een lening-op-maat ree! waar u zich niet aan vertilt. iu Bel, schrijf of kom even langs. DEN HAAG. WESTEINDE 40. TEL 070-847373 GEOPEND ALLEWERKDAGEN8 45 16 00UUR.DINSDAG EN DONOEROAGAVOND 19 00 2100 UUR DELFT MARTIHUS NIJH0FFIAAN 2 (WINKELCENTRUM IN DE t- i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4