„Anti-semitisme nu gevaarlijker dan ooit tevoren" kerk wereld beroepingen Paus: apartheidssysteem is „onaanvaardbaar Fouten begaan jegens kerk Bisschoppen willen bestuur Missieraad zelf gaan benoemen Vier priesterwijdingen in bisdom Rotterdam Ccidóc Qowuvnt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSomxmt WOENSDAG 3 MEI 1989 PAGINA Gereformeerd jeugdwerk stopt met kampen DRIEBERGEN Het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk (LCGJ) heeft besloten geen jongerenkampen meer te organiseren. Daarmee is een einde gekomen aan een traditie van zeventig jaar. Het algemeen bestuur zag zich hiertoe ge noodzaakt, omdat de jaarlijkse subsidie van het ministerie van WVC aan het LCGJ met ingang van 1990 met 350.000 gulden wordt verlaagd. Een commissie was tot de conclusie gekomen dat de bezuiniging het best kon worden afgewenteld op het kampwerk. Ieder jaar gingen ongeveer 2000 gereformeerde kinderen en jongeren met het LCGJ op stap. In 1975 waren dat er ruim 4000. De vakantiekampen die voor deze zomer zijn ge organiseerd, gaan nog wel door. Hervormde functionaris voor milieuzaken LEIDSCHENDAM Drs. J. van der Poll-Stapert is door de Raad voor de Zaken van Overheid en Samenleving (ROS) van de Nederlandse Hervormde Kerk aangesteld als part-time staf medewerkster voor milieuvraagstukken. Janna van der Poll (41) specialiseerde zich tijdens haar studie sociologie in milieu beleid. Zij verwierf bekendheid met het boek „Als het water bitter is", dat zij samen met haar echtgenoot, de publicist Evert van der Poll. schreef. Het boek tracht een evangelische bena dering van het milieuvraagstuk te geven. Van der Poll zal zich binnen de ROS gaan bezighouden met de relatie 'tussen geloof en milieu. Met de aanstelling van Van der Poll komt er een einde aan de vacaturestop bij de ROS, die ruim drie jaar heeft geduurd. Het zijn wij aller) die de oorlog willen en aanvaarden UITGEWEKEN RUS HEKELT WESTERSE EUFORIE AMSTERDAM „Niets rechtvaardigt de „vreem de euforie" die in het westen leeft ten aanzien van de nieuwe ontwikke lingen in de Sovjetunie. Het antisemitisme is zelfs gevaarlijker dan ooit, om dat sovjetleiders en -bur gers een zondebok zoe ken voor de economische problemen". Dat zei de pas naar Israel ge ëmigreerde joodse weten schapper dr. A. Zelitsjonok naar aanleiding van de op richting van een werkgroep van het Solidariteitscomité voor jodep in de Sovjetunie en andere organisaties. De werkgroep gaat het beleid van sovjetleider Gorbatsjov op het gebied van de mensen rechten kritisch volgen. Deze „Watchgroup 1991" is net als in andere landen een reactie op de aankondi ging dat de Sovjetunie over twee jaar gastheer is voor een internationale mensenrech tenconferentie. „Wij zijn niet anti-sovjet", be klemtoonde de initiatiefne mers dinsdag tegenover de pers. Het Solidariteitscomité, de Wetenschappers voor jo den in de Sovjetunie en Christian Care zijn echter wel tot de ontdekking gekomen dat de Sovjetunie, ondanks in ternationale afspraken, ge woon doorgaat met de schen ding van mensenrechten, ze ker als het om joden gaat. Er gaapt een enorme kloof' tussen de woorden en daden van de sovjetleiding, aldus Ze litsjonok. Hij wees op de nieu we wet die kritiek op de auto riteiten bestraft met maxi maal drie jaar gevangenis straf. Zelfs in de tijd van Sta lin bestond een dergelijke verschrikkelijke wet niet, zo zei Zelitsjonok. Directeur Michael Bordeaux van Keston College, het Britse instituut dat de godsdienst in Oosteuropa bestudeert, vond dat het tempo van de veran deringen fors omhoog moet. Verleden jaar zijn weliswaar zestig kerken in de Sovjetunie heropend. Maar als dit tempo niet omhoog gaat, duurt het 220 jaar voordat er net zoveel kerken open zijn als „op de dag dat Stalin stierf", heeft Bordeaux uitgerekend. Joden mogen wel naar algemene herdenkingen (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Tegen deelneming aan herden kingen bij monumenten die geen religieus karak ter dragen, zoals het mo nument op de Waalsdor- pervlakte, heeft Meijers geen bezwaren. Rabbijn Meijers, die sinds kort als rabbijn in Den Haag werkt, heeft zelf de afgelopen weken diverse uitnodigingen gekregen om deel te nemen aan christelijke herdenkingen van de zes miljoen joden die tijdens de oorlog om het leven werden ge bracht. Hij zegt desgevraagd niet te hebben nagedacht over sanc ties tegen gemeenteleden die toch aan een herdenking in een kerk deelnemen. Hij ver wacht geen problemen, omdat zijn gemeente als streng or thodox bekend staat. De joodse gemeenschap heeft maandag Jom Hasjoah, de dag der verdelging, herdacht tij dens een bijeenkomst op de binnenplaats van de vroegere Hollandsche Schouwburg in Amsterdam. Daarvandaan werden de joden tijdens de oorlog op transport gesteld naar Westerbork. De Haagse Raad van Kerken herdenkt op 7 mei in de her vormde Kloosterkerk voor de 5e achtereenvolgende keer sa men met leden van de libera le joodse gemeenschap in Den Haag de jodenvervolging tij dens de Tweede Wereldoor- log. Ook Meijers' voorganger, rab bijn L. van de Kamp, die nu in Amsterdam werkzaam is, heeft zich altijd tegen geza menlijke herdenkingen van de moord op 6 miljoen joden gekeerd. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Berkenwoude A.A. Wijlhuizen kand. te Leiden Bedankt voor Vroomshoop-Daarler- veen (toez.) E. Kolkert te Johannes- ga-Delfstrahuizen; voor Zwolle (toez.) E. van Rooijen te Beusichem en Zoelmond. Beroepen te Burgwerd c.a. en Lollum c.a. mw.J.A. Smit, kandidaat te Purmerend; te Wou- terswoude J van Rossem te Waarde. Aangenomen naar Amsterdam-Wa- tergraafsmeer (part-time) B A. Ver nemans te Lelystad (herv.geref naar Zevenaar L. den Besten te Le- melerveld. Gereformeerde Kerken Beroepen te Bussum drs.P.G van Heiningen te Hoogeveen; te.Papen- drecht J A. Bos te Dc-lfzijl; te Rotter- dam-IJsiielmonde drs.H.E. Smit, laatstelijk zendingspredikant te Chi li, wonende te Den Helder. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen te Ten Boer H W. van Eg- mond te Den Helder. Aangenomen naar Goes A.J. van Zuijlekom te Franeker-Sexbierum i.e.m. Arum, die bedankte voor Leek. Beroepen te Musselkanaal-Valthermond drs.A S. de Vries, kand te Kampen Christelijke Gereformeerde Ker ken Beroepen te Nunspeet (tweede pred.pl.) B de Graaf te Zierikzee. - Evangelisch Lutherse Kerk Aan genomen naar Groede-Middelburg- Vlissingen mwT.K. van Dam te Eindhoven. DDR-kerken willen andere maatschappij DRESDEN De kerken in de DDR hebben zich voor een fundamentele verandering van de socialistische maatschappij uitgesproken. Vertegenwoordigers van de Evangelische Kerk, de RK Kerk en kleinere kerken hebben tijdens de landelijke bijeenkomst in het kader van het conciliair proces te Dresden ingestemd met een verklaring, waarin onder meer een verdediging die geba seerd is op afschrikking, wordt afgewezen. De regeringen in Bonn en Berlijn moeten afspraken maken over het aantal Ooostduitsers die naar het Westen willen emi greren, vinden de kerken. In dit verband verwees bisschop Forck van Berlijn op de problemen die Oostduitsers ondervin den als ze zich in de Bondsrepubliek vestigen. Hij had zijn twijfels over de kandidatuur van predikanten bij lokale verkiezingen De door de staat gecontroleerde kranten maken hier misbruik van doordat ze alleen de positieve kant ervan belichten, maar geen melding rftaken van afwijkende standpunten. De paus inspecteert de Zambiaanse erewacht LUSAKA Paus Johan nes Paulus II heeft dins dag bij aankomst in Zam bia een scherpe aanval gedaan op het „onaan vaardbare systeem van de apartheid". Volgens de paus moet met nog meer kracht worden gepro beerd de verschillende groepen in Zuidafrika voor een constructieve di aloog bijeen te brengen. Alleen een veroordeling van het racisme is onvoL doende, aldus de paus op het vliegveld van de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. De paus prees de vreedzame wijze waarop Zambia, het vroegere Noord-Rhodesié, in 1964 onafhankelijk is gewor den. Hij riep de regering van president Kenneth Kaunda, die sinds de onafhankelijk- heid aan de macht is, op zich niet te laten ontmoedigen door de economische en socia le problemen van het land. De Zambiaanse regering moet zich blijven inspannen voor de erkenning van de gelijk waardigheid van de mens zonder discriminatie naar stam, ras of godsdienst. De paus kwam dinsdagmid dag in Lusaka aan uit La Réunion, het eiland in de In dische Oceaan, ten oosten van Madagascar. Anatoli Bourlakov bij de pre- RUSSISCH ZAAKGELASTIGDE: BREDA In het verle den zijn er fouten begaan jegens de Russisch-ortho- doxe kerk, maar nu is sa menwerking tussen kerk en staat mogelijk. De kerk kan optreden als bondgenoot van de com munistische partij bij het doorvoeren van de pere strojka. Dit zei de Russische zaakge lastigde Anatoli N. Bourlakov gisteren in Breda in een Ne derlandse toespraak bij de presentatie van eerste exem plaar van het boek Van Vla dimir tot Gorbatsjov aan bis schop H. Ernst van Breda. Het boek is de weerslag van contacten tussen de rooms-ka- tholieke vredesbeweging Pax Christi en de Russisch-ortho- doxe kerk. Daarin zijn opge nomen de toespraken die in het kader van duizend jaar christendom vorig jaar zijn gehouden op een theologen- congres in Boedapest door on der meer aartsbisschop Kyrill van Smolensk en de redes bij de viering van het millenni um in Utrecht, waaronder die van prof. dr. D.C. Mulder, voorzitter van de Raad van Kerken. Daarnaast zijn er een aantal artikelen opgenomen die ingaan op de geschiedenis en de wijze van werken van de Russisch-orthodoxe kerk. De secretaris van Pax Christi internationaal, de Vlaming Etienne de Jonghe, zei dat de in het verleden geslagen won den in het huidige hervor mingsklimaat geheeld kunnen worden. Na decennia van vervolging zal de Russisch-or thodoxe kerk daarbij ook zelf een actieve rol moeten ver vullen. Soms lijkt het er ech ter op dat de kerk zelf graag genoegen neemt met de schuilplaatspositie die zij in het recente verleden heeft in een belangrijke rol in de ge sprekken namens pax Christi die sinds 1972 op initiatief van wijlen kardinaal Alfrink ge voerd werden met de Rus sisch-orthodoxe kerk. Aartsbisschop Kyrill van Smolens behandelt in zijn twee bijdragen in het boek de betekenis van de Russisch-or thodoxe kerk voor de Russi sche samenleving van van daag. Ook al werd er aan het officiële bestaan van de kerk met de Russische revolutie een eind gemaakt, haar in vloed is in de Russische sa menleving steeds merkbaar gebleven. Met name vindt Kyrill dit opgaan voor de cul tuur en.de literatuur. De Rus sische literatuur heeft zich al tijd volgens hem laten leiden door zijn christelijke wortels. Ook nu werken die wortels in het culturele klimaat door. Het boek „Van Vladimir tot Gorbatsjov; Duizend jaar Russisch christendom" is uitgegeven door uitgeverij Meinema in Delft. DEN HAAG De Ne derlandse rk bisschoppen hebben tijdens hun ver- gaderiung van februari dit jaar de ontwerpstatu ten van de Nederlandse Missieraad aangescherpt. In de statuten moet vol gens hen onder meer worden opgenomen dat de bisschoppen de be stuursleden en de alge meen secretaris van de raad benoemen. Tot nu toe was deze taak toebe deeld aan de deelnemen de organisaties en het be stuur. Dat heeft de directeur van het Centraal Missiecommissariaat (CMC), dr. W.H.M. Creemers, desgevraagd bevestigd. De Missieraad vergadert 22 mei over de nieuwe statuten. Vorig jaar juni besloot het be stuur van de Missieraad, waarin 16 katholieke missio naire organisaties samenwer ken, „onder protest" akkoord te gaan met nieuwe statuten, die door het dagelijks bestuur van de raad en de bisschoppe lijke commissie voor missie en ontwikkelingssamenwerking waren uitgewerkt. Deze statuten bepaalden on der meer dat alleen kerkelijke (dat wil zeggen door de bis schoppen goedgekeurde)orga nisaties lid van de raad kun nen zijn. Voor het Bureau In ternationale Solidariteit uit Roermond en het Missionair Centrum in Heerlen zou geen zelfstandige plaats in de Mis sieraad meer zijn. Na afloop van de vergadering van de bisschoppenconferen tie in februari werd meege deeld dat de statuten waren goedgekeurd en dat ze aan Rome zouden worden voorge legd. Maar nu blijkt dat de bisschoppen op sommige pun ten wijzigingen hebben aan gebracht. Volgens het blad Bijeen bestaan er onder de missionaire organisaties grote bezwaren tegen de voorstellen van de bisschoppenconferen tie. De algemeen secretaris van de Missieraad, drs. A.N. van Elven, weigert ieder commen- Hoofd van Hongaars bureau voor kerkzaken ontslagen BUDAPEST Het hoofd van het staatsbureau voor kerkza ken in Hongarije, Imre Mik lós, is door de regering met pensioen gestuurd. Kerkelijke en politieke waarnemers in Hongarije houden er rekening mee dat de regering geen op volger heeft benoemd omdat ze van plan is het bureau in zijn huidige vorm af te schaf fen Het bureau heeft de afge lopen decennia grote invloed gehadop het kerkelijk leven in Hongarije. Nu de regering streeft naar een sterkere scheiding tussen kerk en staat, is ook de positie van het bureau in toenemende mate onder kritiek komen te staan. ROTTERDAM Op za terdag 13 mei zullen vier diakens in de kathedrale kerk van de H.H. Lau- rentius en Elisabeth te Rotterdam de priesterwij ding ontvangen uit han den van mgr. R.Ph. Bar. Het zijn Coert Biesjot (25), Jan Kraus (32), Hans Vergeer (34) en Rob Winkelhuis (36). De vier wijdelingen zijn sinds hun diakenwijding vorig jaar reeds werkzaam in het bis dom. Coert Biesjot, afkomstig uit Leiderdorp, fungeert als dia ken in de Schiedamse paro chie van St. Liduina en O.L. Vrouw Rozenkrans. Eerder voltooide hij de priesterstu dies in het groot-seminarie Rolduc te Kerkrade waarheen hij ging na het behalen van het HAVO-diploma. Jan Kraus, wonend in Zwijn- drecht, is diaken in de paro chie St. Jan de Doper in Vlaardingen en inmiddels ook vijf jaar districtskatecheet in het dekenaat Schiedam. Hij ging theologie studeren nadat was geslaagd aan de Pedago gische Academie. Zijn werk als onderwijzer te Ouden bosch, later godsdienstdocent aan het Rotterdamse Citycol lege en districtskatecheet te Vlaardingen en Maassluis, combineerde hij een aantal ja ren met de theologische studie in Tilburg. Hans Vergeer afkomstig uit Den Haag (parochie H.H. An- tonius en Lodewijk) werkte zes jaar als onderwijzer in het basisonderwijs in Maassluis en ging vervolgens voor priester studeren in „Rolduc". Als dia ken is hij werkzaam in drie Rotterdamse parochies. Rob Winkelhuis voornamelijk opgegroeid in Leiderdorp (pa rochie De Menswording), kreeg op latere leeftijd roepin. Hij was een aantal jaren scheepswerktuigkundige op een tanker toen hij besloot de deeltijdopleiding aan de KTUA te gaan volgen. Van daar ging hij naar de prieste ropleiding „Bovendonk" te Hoeven (voor zogeheten late roepingen). De priesterstudie kon hij tot eind 1987 combine ren met de functie van groepsleider bij Heineken in Zoeterwoude. Winkelhuis is als diaken werkzaam in de Matthiasparochie te War- Lubbers winnaar RUIM 22 jaar na de Nacht van Schmelzer heeft opnieuv een fractievoorzitter uit de regeringscoalitie een kabinet ter val gebracht. Door toedoen van VVD-leider Voorhoeve heef het tweede kabinet-Lubbers sinds gisteravond half twaal opgehouden te bestaan, althans in volwaardige vorm. De li beralen maakten een einde aan de in ons land gegroeide tra ditie dat regeringscoalities alleen in rokerige binnenkamer tjes om zeep worden geholpen. Door de rechtstreekse tv-uit zending van het kamerdebat over de financiering van he Nationaal Milieubeleidsplan kon iedere Nederlander 'lives voor zichzelf uitmaken wie gelijk had: de premier of de re hellerende leider .van de kleinste regeringspartij. UlT alles bleek dat VVD-aanvoerder Voorhoeve maar me één doel het debat had aangevraagd: de val van het kabinet, Ook toen Lubbers er bij voortduring op had gewezen dat dr bezwaren van de VVD tegen het schrappen van de reiskos tenaftrek voorbarig waren, omdat er nog adviezen over he plan moesten worden ingewonnen en de ingangsdatum bo< vendien pas was geprikt op 1 januari 1991, hield VoorhoevrJ1' vol. Voor uitstel van de discussie voelde hij niets. Het kabiPias net moest hier en nu zijn plan terugnemen en anders kon hefaa1 naar huis. Zelfs toen Lubbers zich aansloot bij CDA-fractieP16 voorzitter De Vries, die de ogen haast niet droog kon houdeiper en een emotioneel beroep deed op Voorhoeve om „nog éé#an keer na'te denken", reageerde de liberale voorman koel afPra wijzend. T ant IN dat opzicht verloor Voorhoeve op punten. Puur verH0e standsmens als hij is, legde hij het af toen er emoties in heLar geding, werden gebracht. Op dat moment kon hij niet meeD. aannemelijk maken dat hij enkel de belangen van al diLef arme forenzen op het oog had. Ook de niet al te politiek gebe schoolde kijker moest daarbij wél doorkrijgen dat er nog veepa. meer stak achter het optreden van de VVD. |0p de WAARSCHIJNLIJK had het GPV-kamerlid Schutte gelijiafi toen hij veronderstelde dat de VVD na zeseneenhalf jaar sajdie menwerking met het CDA de buit binnen heeft, namelijlpch een lastenverlichting van alles bij elkaar tien miljard. NihoJ deze slag binnengehaald te hebben wilde de VVD van hefcvo kabinet-Lubbers af, omdat dit alleen nog maar onprettig! boodschappen voor de liberale achterban in petto lijkt Tut hebben, zoals een lastenverzwarend milieubeleid, een stralj00 gereglementeerd mediabeleid en een euthanasiewet waar d£/er VVD in feite niets voor voelt. Bovendien kon Voorhoeve opme deze wijze ook zijn opstandige ministers Nijpels en Smitbijr Kroes hun plaats wijzen. ver DAT gedrag is overigens minder macchiavellistisch dan heVoi lijkt. Want ook binnen het CDA werd al enige tijd gespeel<h>el met de gedachte een einde aan de coalitie te maken, alleerw nog niet op dit moment, maar aan het einde van de 'ri(je PvdA-voorman Kok citeerde met zichtbaar genoegen eei^ vertrouwelijke brief van Lubbers aan het kabinet, waaruijarn bleek dat de premier „tot inkeer was gekomen". Kok bedoeldig* de daarmee dat Lubbers vanaf 1990 meer aandacht wil gaapan geven aan de „onderkant van de samenleving", temeer omPJ dat hij daarmee wellicht ook de steeds machtiger wordend^ vakbonden in toom kan houden, op die wijze een loongol|een kan voorkomen en het economisch herstel veilig kan stellerjDe Voor zo'n karwei is de PvdA uiteraard een veel beten coalitiegenoot dan de VVD. CDA-minister Jan de Koning, djfl afgelopen jaren ook wel de plaatsvervangend premier gei\_ noemd, zegt deze week in Vrij Nederland dat de PvdA onde! Kok weer rijp is geworden om mee te gaan regeren. Een der gelijke uitspraak van de man die jarenlang heeft geroepenDE dat de socialisten het verblijf in de oppositie aan hun eigeilboi radicale opstelling te wijten hebben, spreekt boekdelen. Dapnc zegt meer dan alle kamerverhalen van Lubbers en De VrieCE bij elkaar, mede omdat die van A tot Z tevoren bedacht waVr ren, net als dat van Voorhoeve. Men ziet: ook een rechwaï streeks tv-verslag maakt kranten en weekbladen niet overLu Jvo] DE BILT (KNMI) Een dag met een vrijwel ononderbro ken zonneschijn staat ons op hemelvaart te wachten. Alleen in de vroege ochtend zijn hier en daar soms dichte mistban ken aanwezig. Rond 9 uur in de ochtend zijn deze echter al grotendeels opgelost. Tijdens windstilte koelt het de komen de nacht flink af: de minima variëren echter van plaats tot plaats zeer sterk afhankelijk van de soort begroeiing of de afwezigheid van een stedelijke bebouwing. In het vrije veld zijn zelfs minima tot 3 graden mogelijk; in de centra van de grotere steden wordt het niet kouder dan een graad of 10. Overdag loopt het kwik door de zeer krachtige zonnestra ling en bij een zwakke tot ma tige noordoosten wind tot zo'n 21 graden op. In het Wadden gebied; bij het IJsselmeer en vlak aan zee blijve'n de tempe raturen in verband met de lage watertemperaturen wat achter. Een krachtig hoge- drukgebied, dat vandaag bij de Wadden ligt, is verantwoorde lijk voor dit mooie weer. Ook op vrijdag bepaalt dit hoge- drukgebied nog ons weer, daarna wordt het geleidelijk kouder. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Skandina vië: Wolkenvelden en droog. Mid- dagtemperatuur rond 16 gra den, vrijdag enkele graden la- Denemarken: Wolkenvelden en droog. Mid- dagtemperatuur rond 17 gra den, vrijdag enkele graden la ger. Britse eilanden: Eerst nog wolkenvelden, later perioden met zon. Middagtem- peratuur van 11 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Benelux en Bondsrepubliek Duitsland: Perioden met zon, maar in dj1] kustgebieden mistbanken lage bewolking. Middagtempel ratuur van 15 graden langs dw kust tot 22 graden landin waarts. Frankrijk: Zonnig. In de kustgebiede^ enkele mistbanken. MiddaglP!" temperatuur van 17 graden ii in het noorden tot 25 in het zuif.en den. fej HEDENMORGEN Veer Max Min Regepre

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2