iForeholte in bekerfinale Maximale deelname jeugdkampioenschap Overmacht FC Den Haag pas in slotfase bekroond Finale Wïeleravond Zesdaagse op parcours Swift IVOORHOUTSEN DICHTBIJ EUROPEES HANDBAL Strijbos start in Oss ^jSPORT LEIDEN CcidócSoiMatit WOENSDAG 3 MEI 1989 PAGINA 11 |Van Egmond direct in (interregionale klasse IdEN HAAG De zaalvoetballers Ivan Van Egmond, kampioen van de Leidse hoofdklasse, promoveren jdirect naar de interregionale klasse. {Aanvankelijk zou de Leidse titel houder met de hoofdklasse-kampi- joenen van de afdelingen Gouda, {Rotterdam, Dordrecht en Den Haag in een nacompetitie strijden om (vier plaatsen in de interregionale klasse. Vlaar omdat deze klasse nog slechts Üén seizoen bestaat daarna ko nen er een landelijke hoofd- en feerste klasse besloot de voetbal pond geen twaalf maar dertien Jeams te laten deelnemen. Parkenloop Voorschoten LEIDEN De Voor- schotense oranjevereni ging „Koningin Wilhel- mina" houdt zaterdag, in samenwerking met atle tiekvereniging De Bata ven, de dertiende Par kenloop. Prestatielopers kunnen kiezen uit de afstanden 2, 3, 5 en 10.8 km. Voprts wordt er een wedstrijd gelopen over tien engelse mijlen en staat er een halve marathon op het programma. Aanvang 'van dit alles: 11.00 uur. Zuurmond naar Fiks OEGSTGEEST Cees Zuurmond wordt volgend seizoen de nieuwe trainer-coach van korfbal-eerste klasser Fiks. De Sas- senheimer zal zich voor twee jaar met <de Oegstgeestse club ver binden. Zuurmond was in de begin jaren tachtig ook al trainer van Fiks. Hij volgt Henny Piket op die na drie jaar uit Oegstgeest vertrekt en nog geen nieuwe club heeft ge vonden. Nederlands elftal niet in Rijnsburg LEIDEN Het Nederlands voetbalelftal komt zaterdag 27 mei niet naar Rijnsburg. Het oefenduel met Rijnsburg- se Boys voor het treffen met Finland, op 31 mei, is door „Zeist" geannuleerd vanwege het drukke programma dat een deel van de internatio nals in de laatste week van mei moet afwerken. Gerard van Zuylen, secreta ris van de Rijnsburgse club, heeft van de KNVB wel de toezegging gekregen dat Rijnsburg als eerste geno teerd staat voor een volgend oefenduel. Topzwemmer Berndt stopt HAMBURG De zwemmer Jens-Peter Berndt stopt met het bedrijven van topsport. De voormali ge Oostduitser vestigde vier jaar geleden de aan dacht op zich door naar de Bondsrepubliek te vluchten. De voormalige wereldrecordhouder op de 400 me ter wisselslag deed vorig jaar voor de Bondsrepu bliek mee aan de Olympische Spelen van Seoul. Hij houdt er volgens de Westduitse bondscoach Manfred Thiesmann mee op vanwege een hard nekkige schouderblessure. „Maar natuurlijk zou Berndt anders ook spoedig na Seoul zijn gestopt", aldus de trainer. De 25-jarige Berndt vluchtte in januari 1985 naar de Verenigde Staten. Nadat het hem niet lukte Amerikaans staatsburger te worden, week hij in 1987 uit naar de BRD. Ondanks een protest van de Duitse Democratische Republiek mocht hij van het IOC meedoen aan de Spelen van Seoul. Hij eindig de daar als zesde op de 200 en 400 meter wisselslag. Turncoach Karolyi Amerikaans staatsburger HOUSTON Acht jaar na zijn vlucht naar de Verenigde Staten heeft turncoach Bela Karolyi het Amerikaanse staatsburgerschap verkregen. De ex-Roemeen maakt nu een goede kans tot hoofdtrainer van het Amerikaanse vrouwen- turnen te worden benoemd. Ook zijn vrouw Marta en dochter Andrea werden tot Ameri kaan genaturaliseerd. Zijn grootste succes in de Verenigde Staten behaalde Karolyi, de ontdekker van oud- Olympisch kampioen Comaneci, op de Spelen van 1984 in Los Angeles, toen hij Mary-Lou Retton naar de gouden medaille op de acht- kamp begeleidde Bij de Spelen van Seoul in 1988 kwamen in totaal acht Amerikaanse turnsters uit de school van Karolyi. Drie zweefvliegers naar wereldtitelstrijd DEN HAAG Drie Nederlan ders zullen deelnemen aan de wereldtitelstrijd zweefvliegen, die van 13 tot 27 mei zal plaats vinden van het Oostenrijkse vliegveld Wiener Neustadt. Gerrit Kurstjens (Grubben- vorst) vliegt in de open klasse, Baer Selen (Nuenen) en Dick Teuling (Eindhoven) in de standaardklasse. De strijd zal ook plaats vinden buiten het Oostenrijkse lucht ruim. Een deel van de parkoer sen, die 119 piloten uit dertig landen vliegen, is uitgezet bo ven de Hongaarse laagvlakte. VOORHOUT Pure fru stratie. „Wat een corrupte bende". VZV-coach Jan Koopen kon kort voor het ^inde van Foreholte - VZV zijn ingehouden ivoede niet meer in toom [ïouden. Hij liep dus prompt tegen een rode kaart op die uitgedeeld werd door de steen van eijn aanstoots: de arbiters. tn wezen lag het probleem el- ilers. Voor de handballende [lames van VZV bleek drie keer geen scheepsrecht. De Winkelse formatie die in de tompetitie al twee keer haar rneerdere had moeten erken nen in Foreholte, moest dat ook gisteravond, in de halve finale van de strijd om de na tionale handbalbeker. De Voorhoutse équipe van Jan Kecskeméthy, die overigens weer in beeld is voor de func tie van bondscoach, won met 16-12 en mag zich nu gaan op maken voor de finale tegen of landskampioen SEW of het Haagse Hellas. Vrijdag spelen zij hun halve finale, daarbij gadegeslagen door de complete Foreholte-selectie. Mocht SEW die tweestrijd winnen, dan is Foreholte ver zekerd van Europees handbal. Is Hellas de winnaar, dan zal de Voorhoutse équipe op 12 mei in Nieuwegein niet alleen „opgaan" voor de nationale beker, maar zal op dat mo ment ook Europees handbal zeker moeten worden gesteld. Voor Jan Keckeméthy is ui teraard SEW de ideale tegen stander. Hij somt de voordelen zonder verder na te denken op: „Ten eerste is er niets mooier dan de landskampioen verslaan, ten tweede is verlie zen van de landskampioen geen schande, en ten derde gaan we dan in ieder geval Europa Cup spelen". De overwinning op VZV, een ploeg waarvoor de kwalificatie „gebrand op een overwinning" een misplaatst understatement was, werd door Foreholte zwaar bevochten. Na drie zwakke momenten van Kari- na Bruins leidde VZV met 0-3. Bruins werd door Kecskemet- hy („die ballen moet een blin de keeper pakken") onmiddel lijk naar de kant gehaald. Ani ta Seur verving haar zeker in de eerste helft bekwaam. Con nie van der Werf, Ellie van Leeuwen, Marjan Bult en Christine Knigge zetten Fore holte in de beste periode van de ploeg op een 9-5 voor sprong. De show werd gevolgd door een rommelige fase, maar de voorsprong bleef voor rust in tact. In de tweede helft leek Foreholte aanvankelijk een beslissende voorsprong te ne men. Al na zes minuten leid den de groen-witten met 12-6. Ellen Warmerdam slingert zich pamens Foreholte door üe VZV- defensie. Foreholte pereikte via een 16-12 zege pe finale van Se strijd om de HV-beker. FOTO: HENK SNATERSE fouten, die door de arbiters te recht werden bestraft, wissel den gemiste breaks en een ge miste strafworp af. Een kwar tier lang scoorde Foreholte niet. VZV kwam daarentegen met razendsnelle aanvallen (Kecskeméthy: „Jan Koopen, dat is geen handbaltrainer, dat is een atleet") terug tot 12-9. Nicolette Veldman rondde vanaf de hoek drie maal sim pel af. Foreholte leek rijp voor de sloop, zeker toen Christine Knigge met nog tien minuten te gaan van het veld werd ge dragen. Haar knie had het bij een poging een break-out te verhinderen begeven. VZV- coach Jan Koopen antwoordde met een tactische blunder. Hij haalde keepster Linda Wie- dijk, die vijftien minuten lang alles wat denkbaar was had gestopt naar de kant en ver ving haar door Anita Bruin. Bruin begon met twee „onmo gelijke" ballen uit de hoek van Ellen Warmerdam en Leidy Vink door te laten, waarop de wedstrijd in feite was beslist. Met 16-12 wandelde Foreholte, dat als eerste eerste-divisieclub een dameshandbalbeker kan veroveren, de finale in. Ondanks het sportieve Succes is Foreholte, onder meer zo ver gekomen door overwin ningen op PSV, DWS en V&L, nog niet uit de financiële pro blemen Nog altijd is er geen hoofdsponsor voor het volgend seizoen. Jan Kecskeméthy wenst voor 1 juni zekerheid en zal anders zeker over het aan bod van het NHV nadenken om wederom bondscoach te worden. Op dit moment heeft hij het NHV, na een op ver zoek van de bond gehouden gesprek, aangeboden om su pervisor van het handbalver- bond te worden. Mocht het NHV hierop positief reageren, dan blijt Kecskeméthy toch ook minstens twee jaar in Voorhout. Mits de financiën >W - v s LI - - - - - v' foto: jeroen de jong DEN HAAG Een uur lang gingen de gedachten in het Zuiderpark-stadion gisteravond terug naar (het restant van) de wed strijd tegen het zwakke RBC. Ook daarin slaagde promotie-kandidaat FC Den Haag er, twee weken geleden eveneens op een ongebruikelijke dinsdag avond, niet in het enorme veldoverwicht uit te druk ken in de score. Tegen Emmen was het gister avond van hetzelfde laken een pak. Ondanks de Haagse suprematie bleef het zestig minuten lang 0- 0. Er moest een wat ge lukkige treffer van Heini Otto aan te pas komen om FC Den Haag op weg te helpen naar de uiteinde lijk ruim verdiende zege van 3-0. Uit een te harde voorzet van de naar links uitgeweken Har ry van der Laan viste Frans Danen alsnog de bal op. De rechterspits perste er met moeite nog een lage voorzet uit en bereikte daarmee min of meer toevallig Heini Otto. Eerder op de avond was de ge- legenheidspits wat knullig met zijn kansjes omgesprongen, maar ditmaal vuurde hij suc cesvol af voor zijn veertiende competitietreffer: 1-0. Een kwartier voor het eindsignaal rondde Post een gave vrije trap van Lems (doorgekopt door Otto) met een knalharde schuiver af tot 2-0. En in de al lerlaatste (blessure-)minuut leidde aanvoerder Otto ook nog de derde treffer in. Otto werd door arbiter De Munnik beloond met een strafschop, die door Cor Lems onhoud baar werd benut (3-0). Daar mee kwam het doelpuntento- taal van FC Den Haag op de valreep op zeventig, momen teel het record in het betaald voetbal. FC Den Haag - Emmen 3-0 (0- 0): 61. Otto 1-0, 74. Post 2-0, 90. Lems 3-0 (strafschop). Scheids rechter: De Munnik. Toe schouwers: 4500. Geel: Schelle- vis (FC Den Haag), Smand, Haak, Volkerink (Emmen). mEIDEN Het jeugd kampioenschap van het district Leiden van de Dennisbond, dat vrijdag )p drie parken van start raat, heeft traditioneel veer een maximale bezet ing. In de hoogste leef- jijdscategorie, de tot en het zestienjarigen voeren' dirjam Siemerink en Jenny de Bruin de plaat- iingslijstén aan. loals telkenjare heeft ook de 989-editie van het jeugdkam- jioenschap van het district geiden van de Tennisbond feer een maximale deelname. J)at de kwantiteit nog geen ga- antie is voor de kwaliteit (lijkt uit de plaatsingslijsten, feel getipte jeugdspelers zijn pk in een leeftijdsgroep hoger |an een plaatsing voorzien. i,en lichtpunt is Ruby Pen- lings, die eerste staat bij zowel Ie tienjarigen als de twaalfja- igen. De winnares van de lanmoedigingstrophee van het istrict, het 'laddertje', is met laar derde plek bij de landelij- |e Masters t/m 10 jaar dit ver trouwen waard. Ralph van der Velde zal het toernooi jongens tot en met 12 jaar winnen. De kwartfinalist van de NK jeugd is een getipte outsider bij de veertienjarigen. De groep tot en met zestien jaar is de enige, waar een be kende naam ontbreekt. Bij de meisjes is de kampioene t/m 14 jaar van vorig seizoen, Auk- je Baayens geblesseerd. Bij de jongens prefereert de kam pioen 1988, Patrick Kieboom het spelen van B-toernooien. Mirjam Siemerink en Benny de Bruin voeren de lijsten aan. De Rijnsburgse zal in de finale de winnares van het duel tus sen Nathalie van der Voort (2) en Cindy Berkhout (6) ont moeten. Bij de jongens komen door de geringe krachtsver schillen veel meer deelnemers voor een finaleplaats in aan- merking. PETER KLEIN Plaatsing Districts Jeugd Kampioenschap: JE 10: 1. Jurriaan de la Bey, 2. Jelle Oosterhoff, 3. Erik v.d. Bosch, 4. Jeroen Tromp. ME 10: 1. Ruby Pennings, 2. Anne- loes Jonker, 3. Carmen Delsas- so, 4. Marjolijn Snel. JE 11: 1. Martijn v.d. Berg, 2. Martin Verkerk, 3. Walter van Schie, 4. Reinier Hamming. ME 11: 1. Jolanda Mens, 2. Julia Knott, 3. Kim Geerlings, 4. Jacqueli ne Wennekes. JE 12: 1. Ralph v.d. Velde, 2. Martijn v.d. Berg, 3. Harold van Schie, 4. Martin Verkerk. ME 12: 1. Ruby Pennings, 2. Judith Pie- tersen, 3. Jolanda Mens, 4. Cindy Berg. JE 14: 1. Rogier van Duyn, 2. Robbert-Paul Hartwijk, 3. Ronald Klein, 4. Dennis Noppen, 5. Matthijs van Sterkenburg, 6. Roeland Kuiper, 7. Ralph v.d. Velde, 8. Harold van Schie. ME 14: 1. Renée Crama, 2. Marieke Bethlehem, 3. Ingrid Kruit, 4. Tammera Canter Visscher. JE 16: 1. Benny de Bruin, 2. Mau rice de Lijster, 3. Jeroen Vink, 4. Vincent Goedegebuure, 5. Bartel Swart, 6. Armando Pao- loni, 7. Rogier van Duyn, 8. Robbert-Paul Hartwijk. ME 16: 1. Mirjam Siemerink, 2. Nathalie v.d. Voort, 3. Claudia Witteman, 4.Petra Wille, 5. Liesbeth Hooghoudt, 6. Cindy Berkhout. Inv. JE 18: Poule I: Erik Bakker; Perry Paauw, Martijn Royen. Poule II: Mark Fleischeuer, Onno Guinau, Jan-Pieter Hartwijk. Josepa favoriet voor karatetitel DEN HAAG Wereldkam- pioen Dudley Josepa is de voornaamste Nederlandse deelnemer aan de Europese titelstrijd karate, die van 5 tot 7 mei in Titograd wordt gehouden. De student uit Eindhoven is favoriet in de klasse tot 80 kilogram. Reginaldo Doran, vórig jaar tijdens de wereldtitelstrijd in Cairo tweede, is de Nederland se troef in de categorie tot 65 kg. In de teamwedstrijd, die in de Egyptische hoofdstad zilver opleverde, zijn Nederland en wereldkampioen Engeland de belangrijkste kanshebbers. Vo rig jaar, toen het Europese toernooi in Edinburgh werd gehouden, veroverden Neder landse karatekas drie keer zil ver en een keer brons. De Nederlandse afvaardiging bestaat uit vijftien karateka's, te weten: kumite: tot 60 kg: Tjoeman Chang (Den Haag) en Jeffrey Snel (Leeu warden);" tot 65 kg: Reginaldo Doran (Dordrecht), tot 70 kg: Appie Echteld (Halfweg), tot 75 kg: Delano van der Kust (Amsterdam), Anthony Leito (Eindhoven); tot 80 kg: Dudley Jose pa (Eindhoven), Eric Toonen (Utrecht), Hans Roovers (Soester- berg), team: Leito, Ulrich Smeins (Hilversum), Josepa, Van de Kust; re serves: Echteld en Winston Brown (Amsterdam). kata: Roger Heuvelsland (Beek, L en Guido Ramackers (Ulestraten); team. Heuvelsland, Ramackers en Paul Gielen (Utrecht), vrouwen: Aukje Leemeijer (Utrecht). Quale Vice-president Don Quayle van de Verenigde Staten is zoals zoveel politici een verwoed golfliefhebber. Quayle speelt hier een partijtje in Singapore, waar hij op bezoek is dezer dagen. foto: ap Nieuwe finale bij Olympia's Ronde AMSTERDAM Olympia's 38e Ronde van Nederland heeft een nieuwe finale. De slotrit, de laatste jaren Geleen- Geleen door het Limburgse heuvelland is vervangen door de etappe Geleen-Beek, met drie plaatselijke ronden op het Adsteegcircuit. Een combinatie dus van de vroegere Limburg se etappe met het parkoers waarop tot 1987 de Nederland se. kampioenschappen werden gereden. De buitenlandse deel neming in de ronde van 20 tot 28 mei is groot. Naast de ze ventien Nederlandse ploegen die hebben ingeschreven, rij den er teams uit de Sovjetunie, Tsjechoslowakije, DDR, Bondsrepubliek, Polen, Frank rijk, Spanje en de Verenigde Staten. Het parkoers van de ronde van 1989 van Wouw naar Beek telt bijna 1500 kilometer met vier tijdritten, de proloog in Wouw (9400 meter), de ploegentijdrit in Rockanje (30 km) en individuele tijdritten in Emmen en- Beesel (17 km). Het etappeschema: 20 mei: proloogtijdrit Wouw (9,4 km) en Wouw-Wouw (120 km), 21 mei Wouw-Schijndel (165 km), 22 mei: Schijndel-Rockanje (178 km) en ploegentijdrit (30 km), 23 mei Alphen aan den Rijn-Hoorn 168 km), 24 mei Hoorn-Emmen (180 km) en individuele tijdrit (17 km), 25 mei: Emmen-Dieren (191 km), 26 mei Velp-Reuver (160 km) en in dividuele tijdrit Beesel (16,5 km), 27 mei: Beesel-Geleen (137 km), 28 mei: Geleen-Beek (175 km). ^j)SS De knieblessure, opgelopen tijdens de training voor de lirote Prijs van Portugal, weerhoudt Dave Strijbos er niet van Ondanks het medisch advies niet te rijden in Portugal, omdat de rr rees bestond voor ernstige beschadigingen aan kruisband en )C ïeniscus, nam Strijbos toch deel. Met tweede plaatsen in beide Tl danehes behield hij zijn eerste plaats in het klassement van de I trijd om de wereldtitel. ■^■(verleg met zijn arts Van Vlerken en fysiotherapeut Althuijsen L^ebben Strijbos ervan overtuigd dat hij op zijn „eigen" circuit ijn kansen kan verdedigen. Een speciaal voor hem gemaakte niebeschermer zal de beschadiging aan de kniebanden moeten opvangen". ëdro Tragter, die in Portugal ook een blessure opliep, kan niet ijden in Oss. Zijn gebroken botje in de pols heeft zijn behande- inde artsen gedwongen de rechter onderarm in het gips te zet- DEN HAAG De Inter nationale Wieier Avond Zesdaagse wordt gehou den van 8 tot en met 13 mei. De amateurs komen zes dagen in actie en de dames vier dagen. De or ganisatie is in handen bij de Stichting SOS in sa menwerking met de wie lerverenigingen Trias uit Den Haag en Swift uit Leiden. Hans de Jong is penning meester van de SOS: „Het is weer een hele' toer geweest om de zaak rond te krijgen. Vorig jaar was de finale op het parcours van De Uithof. Dit hebben wij voor het par cours van Swift in Leiden gekozen. Daar kon men de nodige sponsors bijeen krij gen voor de finale. Het wordt steeds moeilijker om zonder steun van het bedrijfsleven de zesdaagse rond te krijgen. Dit jaar zijn wij voor het eerst in de Haagse industrie-wijk Ker- ketuinen. Ik weet dat je be ter in eeri woonwijk kan rij den, maar in de Kerketuinen konden wij goede sponsors vinden en door de medewer king van de politie hebben wij daar uiteindelijk toch nog een goed parcours kunnen uitzetten". De tweede etappe is dinsdag in de Kerketuinen. De start is op maandag in de Vlier boomstraat. Deze winkel straat in de Vruchtenbuurt is niet nieuw voor de IWAZ. Vorig jaar is daar niet gere den, omdat de nodige gelden niet op tafel konden komen. De Jong: „Wij zijn blij dat we weer in de Vlierboomstraat terug zijn. Het één en ander is mogelijk geworden door een samenwerking met de voetbalvereniging RAS. Deze vereniging is met de nodige mankracht langs de winke liers in de Vruchtenbuurt ge gaan om gelden op de halen. Wij maken straks de nodige reclame voor het grote jeugdtoernooi van RAS. En ook de prijsuitreiking is in de kantine van deze vereni ging". Halte De derde etappe is in de Aert van der Goesstraat. „Daar zijn wij voor de eerste keer. De SOS heeft daar geen cen tje pijn. Erg veel sponsors en bovendien een feestelijke prijsuitreiking met de nodige live-muziek. Een dag later zijn wij in de Betje Wolff- straat. Een fijn parcours waar wij jaarlijks te gast zijn. Een vaste halte is ook de vrijdag op de Boulvard van Scheveningen". Hans de Jong is erg tevreden over het veld met renners. „Het is beter dan ooit te vo ren. Bij de amateurs komen zo'n twintig ploegen aan de start. Dit keer uit Nederland, Engeland, Wales, West Duitsland, Australië en zelfs een aantal renners uit Ame rika. De kampioen van Ne derland Erwin Kistenmaker is ook van de partij. Bij de dames verwachten wij een ploeg uit Engeland". ARTHUR VAN RIJSWIJK Het schema voor de IWAZ is als volgt. Dinsdag 2e etappe. Kerketuinen da mes 18.00 uur en amateurs 19.15 uur Woensdag 3e etappe: Aert van der Goesstraat dames 18.00 uur en ama teurs 19 15 uur Donderdag 4e etappe: Betje Wolff- straat dames 18 00 uur en amateurs 19.15 uur. Vrijdag 5e etappe Schevening. n Boulevard amateurs 19 00 uur. Zaterdag 6 etappe Clubparcours Swift Willem van der Madeweg 15.00

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11