N PERFECT VERZORGD WEEKEND IN DE DUITSE EIFEL? UWL Natuur en Milieu: milieuplan zo nodig deels uitvoeren Formulering van kabinetsplannen nog „zeer open" menBómdo opC^gnTarkdezeestTg „Ik ben pas gelukkig als ik alleen ben" Verkiezingen na crisis niet vóór september Ook PvdA'ers vielen eens over elkaar heen BINNENLAND QeidóaOowumt DINSDAG 2 MEI 1989 PAGINA 5 NEW YORK Met het ras nader bij komen van haar 60e verjaardag op 28 juli blijft Jacqueline Kennedy „een mysterie". Zij heeft al enkele jaren een verhouding met een ge trouwde miljonair en om onaf hankelijk te blijven werkt zij halve dagen, zo staat in een biogra fie die dezer dagen verschijnt. „Een vrouw met de naam Jackie" („A woman named Jackie") van de hand van C. David Heymann por tretteert de voormalige „First Lady" als een vrouw die veel gele den heeft maar overeind is geble ven, die er nog jong uitziet en die de zekerheid heeft van een vermo gen met acht cijfers voor de kom- Volgens Heymann liet de weduwe van Aristoteles Onassis de omge ving van haar ogen tien jaar gele den „faceliften", waardoor ze er uitzag als iemand van 35 terwijl de burgerlijke stand haar vijftig gaf. Waar zij het meest plezier om heeft is „dat geen enkele verslaggever, fotograaf of roddelkolomschrijver haar geheimpje kende", schrijft hij. Nieuwe onthullingen over het aan pappen van John Kennedy met an dere vrouwen terwijl hij met Jac queline getrouwd was, waarover de „Weekly Star" een serie schreef als voorproefje op het boek van Hey mann, heeft de belangstelling van het publiek voor het boek aanzien lijk vergroot. De uitgever verhoog de de eerste druk van de voorgeno men 50.000 naar 300.000 exempla- Privacy Jackie slaagde erin een behoorlijke mate aan privacy in stand te hou den gedurende de jaren dat zij de scepter zwaaide in het Witte Huis, en nog meer in de jaren dat zij ge trouwd was met de Griekse scheepseigenaar Aristoteles Onas- Het vermogen van Jackie Onassis is waarschijnlijk fors gegroeid door haar langdurige vriendschap met Maurice Tempelsman, een miljo nair die zich bezighoudt met inter nationale diamanthandel en even oud is als zij. Hij is een Belgische jood wiens familie in 1940 naar de Verenigde Staten vluchtte. Tempelsman en zijn vrouw Lily kwamen regelmatig op het Witte Huis tijdens het presidentschap van John Kennedy. Hij werd haar fi nancieel adviseur en tegelijk zo'n goede vriend is dat hij ettelijke nachten doorbracht in haar appar tement op Fifth Avenue, aldus het boek. „In Maurice scheen zij ten langen leste het evenwicht en de innerlij ke rust gevonden te hebben waar naar ze zo lang gezocht had en die ze in geen van haar twee huwelij ken had kunnen vinden", schrijft Heymann. Zakgeld Sinds enkele jaren heeft Jackie een baantje bij twee uitgeverijen, al be tekent het salaris waarschijnlijk minder dan 2.000 gulden per week voor haar nog niet eens zakgeld. „In 1986 verminderde zij haar werkuren bij de uitgeverij tot drie-en-halve dag per week", schrijft Heymann. „Ze bracht net zo veel tijd door in de schoonheids salon en bij de kapper als op kan toor. Zij bleef één keer per week psychotherapie doen, nadat zij was overgegaan naar een therapeut aan Park Avenue die haar 300 gulden per behandeling rekent". De meeste reünies van de familie Kennedy mijdt zij. Zo was ze in kleine kring aanwezig bij de 25e verjaardag van de moord op haar ex-man in 1988 in plaats van zich met haar ex-familie te laten zien op openbare bijeenkomsten. Verder besteedt ze de nodige aan dacht aan haar kinderen, van wie John op het punt staat hulp-open- bare-aanklager te worden in het district Manhattan van New York. Haar getrouwde dochter Caroline hoopt binnenkort toegelaten te worden tot de balie in de staat New York. Caroline maakte haar moe der vorig jaar juni oma toen zij het leven schonk aan Rose Schlossberg. ..Ik ben op mijn gelukkigst als ik alleen ben, zou zij eens gezegd heb ben. Maar als het om roem gaat", zo sluit het boek af, „is zij onze stralende ster". Auto blijft alleen staan bij veel duurdere benzine AMSTERDAM Het au togebruik kan alleen dras tisch worden terugge drongen als de variabele kosten, zoals de prijs van benzine, drastisch worden verhoogd. De vaste kos ten, zoals wegenbelasting, moeten op z'n minst gelijk blijven. Een verlaging daarvan zou het effect van de eerste maatregel teniet doen. Die conclusie trekt G. de Jong na een onderzoek in opdracht van de Universiteit van Am sterdam. De Jong (27) is van daag op dit onderzoek gepro moveerd. De onderzoeker berekende dat het privé bezit van auto's vóór 2010 zal zijn toegenomen met 50 procent. Het totaal aantal gereden kilometers zal dan 68 procent hoger liggen. Halvering van de motorrijtui genbelasting tegelijk met een hogere benzineprijs heeft, al dus De Jong, slechts 2,1 pro cent minder autogebruik tot gevolg. Verhoging van de va riabele kosten en het gelijk blijven van de wegenbelasting daarentegen, kan het autoge bruik veel forser doen dalen. Ironisch „Een beetje ironisch" noemt hij het dat het onderzoek waarmee hij drie jaar geleden startte, door de problemen bin nen het kabinet plotseling zo actueel is geworden. De finan ciering van het Nationaal Mi lieubeleidsplan door onder an dere het zwaarder belasten van de automobilist, heeft bin nen het kabinet tot een zware crisis geleid. De Jong bepleit in zijn proef schrift in feite datgene waar de VVD op tegen is. „Met één belangrijk verschil. Tot nu toe heeft de overheid in pogingen om het autogebruik terug te dringen naar mijn smaak te veel gekeken naar methoden om zelf extra geld binnen te halen. Mijn suggestie om de accijns te verhogen brengt minder geld in het laatje, om dat er minder zal worden ge reden". Ook gevolgen? De suggesties van De Jong zul len door milieubewuste partij en niet zondermeer gebruikt kunnen worden als bewijs dat het zwaarder belasten van de automobilist direct gunstige gevolgen heeft. Daarvoor is, beaamt ook de wetenschapper zelf, het onderzoek te beperkt. In zijn berekeningen heeft De Jong bijvoorbeeld geen reke ning gehouden met inkomens-, stijgingen of met een sterk toe nemend milieubewustzijn van de bevolking. Factoren die in de werkelijkheid wel degelijk van invloed zijn op het autoge bruik. „Als je uitsluitend het effect van een bepaalde maat regel wilt bepalen, dan moet je de rest wel weglaten", ver klaart de wetenschapper zijn werkwijze. „Ik wil dus niet zeggen dat hetgeen ik zeg ook werkelijk gaat gebeuren, maar het is wél wat ik wilde we- DEN HAAG/UTRECHT De Stichting Natuur en Milieu zal vandaag in een brief aan de Tweede Ka mer aandringen op een snelle uitvoering van het Nationaal Milieubeleids plan (NMP), ook al is dat maar een gedeeltelijke uitvoering. „We hoeven niet te wachten op het complete pakket maatre gelen. Waar men het in Den Haag wel over eens is, laten ze dat maar uit voeren", aldus een woord voerster van de milieuor ganisatie. Natuur en Milieu maakt zich grote zorgen over het toekom stige milieubeleid. De organi satie vreest dat, als er een compromis wordt bereikt, het NMP afgezwakt zal worden. „Zoals het nu ter tafel ligt, is het in onze ogen al een zwak plan", aldus de woordvoerster. Voor een redelijk herstel van de natuur en het milieu is vol gens de organisatie minstens 10 miljard gulden nodig. Het Als het kabinet inderdaad valt, zal het geruime tijd duren voordat een nieuwe regering de zaak weer heeft opgepakt, zo verwacht de milieu-organi satie. Als men het niet eens kan worden over de lasten die aan de automobilist moeten worden opgelegd, moet men, aldus Natuur en Milieu, vast beginnen met de maatregelen voor energiebesparing, de be perking van de uitstoot van ammoniak en de verminde ring van de luchtverontreini ging door'de industrie. Alarmnummer Ondanks de moeilijkheden over de financiering van de voorgestelde maatregelen, het NMP volgens het rie van VROM geen verloren zaak. De eventuele val van het kabinet zal niet verhinderen dat in de demissionaire perio de verder aan de uitwerking zal worden gewerkt. Het KNOV vindt dat er een milieufönds moet komen. Daaruit zou niet alleen in tij den van economische groei, maar ook bij economische neergang, geput moeten wor den voor milieumaatregelen. Afschaffing van het reiskos tenforfait en verhoging van de accijnzen op brandstoffen ten behoeve van het milieu wijst de organisatie in een gisteren uitgegeven verklaring af. Te eenzijdig afwentelen van las tenverzwaringen op de kosten van vervoer betekent een aan tasting van de mogelijkheden van het bedrijfsleven om bij te dragen aan de economische groei. De organisatie vreest een onverantwoorde druk op komende cao-onderhandelin gen als het reiskostenforfait wordt afgeschaft en de accijn zen op brandstoffen worden verhoogd. De Socialistiese Partij wil pro beren milieu-overtredingen op het spoor te komen via een 06- telefoonnummer dat gratis ge beld kan worden. De verkre gen informatie zal de SP door geven aan justitie en gemeen ten. De SP garandeert infor manten volledige anonimiteit indien zij dat wensen. Op deze wijze hoopt men vooral infor matie los te krijgen van werk- ïers van bedrijven waar i de milieuvoorschriften zijn laars lapt. Premier Lubbers bracht gisteren een bezoek aan koningin Bea trix om verslag uit te brengen van de politieke situatie. De minis ter-president doet dit trouwens geregeld. NOORDWIJK leren met macht om te gaan", zo hield commissaris van de koningin mr. S. Patijn gisteren zijn socialistische partijgenoten in Noordwijk op hun 1-mei- feest. Zijn opmerking hield verband met z'n stelling dat in de loop van deze eeuw zijn partij slechts 23 jaar aan de re gering was geweest, terwijl de christen-democraten in die zelfde periode steeds regeer macht hebben uitgeoefend. Mr. Patijn wilde overigens niet diep ingaan op de landspoli- tiek. Wel wees hij erop dat de nu ontstane situatie dat politici over elkaar heen vallen, zich in 1982 ook in de PvdA heeft voorgedaan. „Wat dat betreft hebben we boter op ons hoofd". Uitvoeriger ging hij in op de gevolgen van de Europese éénwording. „Eigenlijk is het een wonder", aldus Patijn, „dat in een gebied, waar men elkaar in de afgelopen twee duizend jaar zonder meer de hersens insloeg, nu al dertig jaar wordt gepraat over één wording en het vervallen van de landsgrenzen. Zonder con trole is het mogelijk tot de Spaanse grens door te rijden, maar niet harder dan 120 km". Hij wees op de bijzondere posi- van die landen is de eerste mei een grote feestdag. In ons land liepen zaterdag socialistische gemeentebestuurders met een oranje kokarde op. Dat beurde harmonie. Anderzijds is Nederland het enige land in Europa dat chris telijke feestdagen kent. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mocht de 'koninginnedag-crisis' deze week tot de val van het kabinet Lubbers-II leiden, dan zullen ver vroegde verkiezingen in elk geval niet eerder dan in september kunnen worden gehouden. Maar het kan ook zijn dat de Nederlandse kiezer hele maal niet naar de stembus hoeft vóór mei 1990. Dat zou bijvoorbeeld het geval kunnen zijn als er na de breuk een geslaagde lijm poging wordt ondêrno- Direct nadat het kabinet de wacht is aangezegd, dient pre mier Lubbers bij de koningin het ontslag van zijn ministers ploeg in. De koningin zal hem dan vragen het ontslag in be raad te houden en, totdat er een nieuw kabinet is, alles te doen dat in het landsbelang noodzakelijk is. In de praktijk betekent dit uitstel van de be handeling van alle controver siële zaken door het demissio naire aftredende) kabinet. De partijbelangen worden daarmee tijdelijk in de ijskast gezet. De koningin zal het ont- Lubbers-II pas aan- Lijmen Voor het zover is, wint de ko ningin advies in bij de minis ters van staat, de vice-voorzit- ter van de Raad van State, de fractieleiders uit de Tweede Kamer en de voorzitters van beide Kamers. Aan de hand van die adviezen kan zij een informateur aanwijzen die moet aftasten of de breuk nog te lijmen is. Als dat niet lukt, kan het zelfs zo zijn dat de in formateur onderzoekt of er zonder nieuwe verkiezingen een kabinet met een andere politieke signatuur (bijvoor beeld CDA-PvdA) kan wor den gevormd. Pas als ook dit op niets uitloopt wordt de Ka mer ontbonden. Het demissionaire kabinet schrijft dan vervroegde ver kiezingen uit. De Kroon, dat wil zeggen de koningin plus alle ministers, beslist over het tijdstip waarop alle partijen hun definitieve kandidatenlijs ten moeten hebben ingediend bij het hoofdstembureau van elke kieskring. De wet schrijft voor dat dit binnen veertig da gen na het besluit tot kamer ontbinding moet gebeuren. Wetsvoorstellen Als het kabinet demissionair wordt, kunnen de controver siële wetsvoorstellen van dit moment voorlopig niet worden behandeld. In de eerste plaats kunnen er geen verdere be slissingen worden genomen over het Nationaal Milieube leidsplan. Het debat over de euthanasiewet, dat na de eer ste ronde van vorige week vandaag zou worden voortge zet, zou in dat geval opnieuw worden uitgesteld tot er een nieuw kabinet is aangetreden. Aan het wetsontwerp kan dan trouwens nog verder worden gesleuteld. Bovendien komt door ver vroegde verkiezingen het na jaarsoverleg tussen kabinet, werkgevers en vakbeweging op de tocht te staan. Hierdoor dreigen de uitkeringsgerech tigden niets extra's te krijgen. Ook op onderwijsgebied blij ven in dat geval een paar be langrijke onderwerpen op de plank liggen: de invoering van de basisvorming in het voort gezet onderwijs (alle leerlin gen krijgen de eerste drie jaar dezelfde vakken) en een aan tal wijzigingen in het studiefi nancieringsstelsel. Verder blijven onbesproken: de Wet gelijke behandeling, de Winkelsluitingswet, de Her verdeling van de politiesterk te, het Centraal Bestuur Ar beidsvoorziening, het Struc tuurschema Verkeer en Ver voer, de Nota Volkshuisves ting in de jaren negentig en de Vierde Nota Ruimtelijke Or dening. TWEE MINISTERS BIJ VVD GEHEEL UIT DE GRATIE (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Lubbers wijst de Tweede Kamer in zijn brief over het Milieubeleidsplan nogmaals op de voorlopige ka rakter van de plannen. Ook CD A-fractieleider De Vries noemde de reactie van de VVD veel te prematuur. De Vries deed gisteren een klem mend beroep op het gezonde verstand van de VVD: „Ik heb de indruk dat de regering de plannen voorzichtig en voorlo pig hééft geformuleerd. Ik be grijp niet wat de VVD bezielt om in dit stadium de plannen al aan te vallen. Ik doe daar- klemmend beroep op Ook premier Lubbers wijst er op dat de plannen en nota's eerst in bespreking komen in het parlement en in de samen leving. „Pas daarna worden ze, daarbij rekening houdend met de wensen van de samenle ving, vertaald in concrete be leidsvoornemens in wet en re gelgeving" Minister Ruding (Financiën) noemde gisteravond op een spreekbeurt in Lisse het schrappen van het reiskosten forfait „een zaak die niet op scherp hoeft te staan". Volgens Ruding gaat het om „een zeer open formulering" en is er geen sprake van een kabinets besluit. Hij riep de VVD-politi- ci die „het gevoerde beleid tot nu toe hebben gesteund, op dit te blijven doen. in het zicht van de haven". „Er kleven vele grote en klei ne bezwaren aan het NMP, maar de voordelen van het voorliggende compromis we gen zwaarder. Ook voor mij", aldus de minister, die zei voor stander te zijn van een, mits solide gefinancierd, milieube leid. Hij liet doorschemeren gevaren te zien in een val in het zicht van de haven. Want wat er ook gebeurt, de hoofd lijnen van het beleid moeten de komende jaren worden voortgezet; het financierings tekort (de molensteen om de nek van de Nederlandse sa menleving) moet dan ook nog met enkele procenten omlaag, luidde ook in Lisse de bood schap van Ruding. Incident in Des Indes De verbijstering binnen de CDA-fractie over de onver zoenlijke houding van coalitie genoot VVD is overigens groot. „Zijn de voorgestelde maatregelen nu zo zwaarwe gend om op dit moment het kabinet ten val te brengen0", vroeg De Vries zich af. „Er zijn absoluut geen argumenten in de zaak zelf. Tenzij er iets anders aan de hand is: e sis tussen de VVD-fractie de VVD-i cri- Volgens VVD-partij voorzitter Ginjaar zijn verschillen van mening tussen VVD-bewinds- lieden en -fractie „heel nor maal". „Het betreft een zake lijk meningsverschil en de fractie zal in het debat probe ren tot overeenstemming te komen met het kabinet". Ingewijden binnen de kleinste regeringsfractie en mensen rond de VVD-ministers Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) en Nijpels (milieu) weten ech ter te vertellen dat er heel wat meer aan de hand is dan een simpel „zakelijk meningsver schil". De fractie zou woedend op de beide ministers zijn om dat zij „stelselmatig de waar schuwingen van fractieleider Voorhoeve zouden hebben ge negeerd". Het liefst zou de fractie zien dat beide bewindslieden wer den vervangen door andere VVD'ers. Naar verluidt zou het kamerlid Jorritsma en oud-milieu-minister Winsemi- us zich al warm lopen aan de zijlijnen. Met name minister Smit-Kroes zou ernstig uit de gratie van haar partijgenoten zijn gevallen. De minister wei gert volgens ingewijden al twee jaar lang met de fractie te overleggen. Dat zou haar de bijnaam „de Margaret That cher van de VVD" hebben op geleverd. Smit-Kroes zou bo vendien de spanningen niet meer aankunnen. Dit leidde vorige week tijdens het VVD- bewindslieden-overleg in het Haagse hotel Des Indes t klein incident zij SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL ADVERTENTIE Laat u eens een langweekend écht Bungalowpark Heilbothsee in de schilderachtige Duitse Eifel. Dot begint vrijdag met een welkomstcocktail in de Pub, gevolgd doot een dtiegongendinet. Ook de volgende ovonden wordt u verrast met zo'n voortreffelijk diner (op zoterdog zelfs vier gongen) in het gezellige restaurant. Zoterdag- en moondog- ochtend geniet u er bovendien von een goed verzorgd ontbijt buffet en 's zondags is er een uitgebreide brunch. Eveneens in de prijs inbegrepen zijn o.m. dekbedlinnen, handdoekpakketten, een puitij midgetgolf en 'n rondje souno voor ollemool! CsC LANGWEEKEND MET VEEL EXTRA'S IN APRIL, MEI, JUNI j Minimaol 2 peis. pei bungolow Verblijf in 2-, 3-, 5- of 6-pers. bungalow (toe Ie wijzen door Vendorodo) Geldt met voor reeds geboekte vokonties Eventuele andere kortingen vervollen bij deze oonbteding. Postcode: Telefoon Bel voor informatie en reservering: 020 - 6 65 65 65 Stuur deze bon m een envelop zonder postzegel naai Vendorodo, Antwoordnummer 10072,4800 VB Biedo Er ligt ook een foldei voor u klooi bij V&D, ABN Bank,D-Reizen, Arke, Toerkoop, Rottink en de giote postkantoren bord naar het hoofd van staatssecretaris Henk Koning van financiën zou hebben ge gooid. Op de werkkamer vond giste ren nog overleg plaats tussen de beide VVD-ministers en premier Lubbers. Volgens een woordvoerder werd tevergeefs een „wanhopige poging" ge daan om een uitweg uit het conflict te vinden. Op een spreekbeurt in 'i'iel zei de tweede voorzitter van de VVD-fractie, het kamerlid Hermans, dat er nog naar „al teratieven wordt gezocht". „Maar", zo voegde hij er aan toe. „we hebben jarenlang wa ter in de wijn gedaan. Op het punt van de financiering van het milieuplan zullen we dat zeker niet doen". Uit een AVRO/NIPO-enquête blijkt dat de VVD-aanhang verdeeld is over het conflict tussen de VVD-fractie en het kabinet over de financiering van het milieubeleidsplan. Van de VVD-kiezers vindt 49 procent het conflict wèl een kabinetscrisis waard en 45 procent niet. Van de VVD- aanhangers zegt 48 procent het eens te zijn met de kritiek van de eigen fractie op de kabi netsplannen. Eenderde van hen steunt echter de VVD-mi nisters die zich akkoord heb ben verklaard met de voorstel len van premier Lubbers. De VVD'er Toxopeus, voorzit ter van de VVD-programcom- missie, zei gisteravond voor de AVRO-televisie dat de fractie in het debat niet meer terug kan. „Dat zou ongeloofwaardig zijn". Zijn partijgenoot Zouten dijk, voormalig voorzitter van de VVD-fractie in de Eerste Kamer sprak daarentegen van een „volstrekt uit de hand ge lopen conflict". „Overeenstem ming had mogelijk moeten zijn. Met wat meer soepelheid aan beide kanten had men er kunnen komen".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5