Pastoor dr. Leo Aarts combineert de zielzorg met zii werkplaats Q OMWEGEN Activiteiten op 4 mei en bevrijdingsdag 2 LEIDEN OMGEVING CcidócSotncmt DINSDAG 2 MEI 1989 PAGINA 13 Miami Vice De Leidenaar kwam bij de kantonrechter voor het overtreden van de vaarre- gels op de Kaag in War mond. De man had op een zomerse dag in april '88 25 kilometer per uur gevaren terwijl de toegestane snel heid slechts 12 kilometer was. Een paar maanden la- - ter, in juli, werd de Leide naar opnieuw betrapt. Dit keer echter met een snel heid van 45 kilometer per uur. Deze keer liep het slecht af. De schipper werd .aangehouden door de wa- terpolitie en de boot werd in beslag genomen. Rechter Spijker las het pro cesverbaal voor: „Het is al de vierde keer dat u te hard heeft gevaren. U schijnt tegen de agent te hebben verteld, dat u wist dat u nu de boot kwijt was. Ik citeer even een paar van uw uitspraken: „Ik ga toch lekker door met te hard va ren. Ik vind het leuk om over het water te scheuren. Die boot heb ik binnen een week weer terug via mijn advocaat". Het pakte echter iets anders uit voor de overtreder. De politie heeft de boot nu al een jaar aan de ketting. Reden voor offi cier Pinckaers om te vra gen of de man in de tussen tijd nog gevaren had? De gedaagde vond het zicht baar een stomme vraag: „Ik heb toch geen boot meer". „Waarom vaart u dan zo hard?", vroeg de officier. „Ik heb te veel naar Miami Vice gekeken", meende de overtreder. „Ik vond dat racen in een speedboot wel wat. Dat macho-achtige ge doe wilde ik ook wel eens proberen. Maai* achteraf heb ik er spijt van. Die uit spraken tegen de agent Wa ren gewoon bluf. Ik was in de war. Die boot is name lijk van mijn invalide va der en die wordt nu de dupe. Die boot is de enige recreatie die hij nog heeft en nu heeft hij al een jaar .niet kunnen varen", ver volgde de man met verstik te stem. De vrouwelijke of ficier was gevoelig voor de argumenten van de Leide naar en besloot dat de boot moest er een flinke geld boete betaald worden. „Het is al de vierde keer dat hij veel te hard heeft gevaren. Ik eis een boete van 1500 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk", aldus de officier. De rechter gaf de overtre der het laatste woord. „Ik vind die boete ook redelijk. Zodra die boot terug is, wordt hij verkocht. De boot is negenduizend gulden waard, daar kan ik een leu ke zeilboot voor kopen. Ik ben namelijk ontzettend ge schrokken. Die wilde haren zijn er nu wel afgewaaid", aldus de duidelijk opge luchte man. Rechter Spij ker ging met de eis van de officier mee. „Die voor waardelijke boete blijft staan voor het geval u nog eens van plan bent om een motor achter de zeilboot te hangen", besloot hij de Visserslatijn Rechter Spijkers kreeg gis termorgen na deMiami Vice-aflevering ook nog even visies. Iets wat in de televisieserie ook schijnt voor te komen. Een man uit Roelofarendsveen kreeg een bekeuring voor het in het bezit hebben van een bepaald vistuig, namelijk een aalreep. De man voelde zich genept door de politie. „Ik liet eerst mijn papieren zien en die waren in orde. Toen vroeg de agent of hij in mijn boot mocht kijken. In het vooronder vond hij toen twee aalrepen. Ik wist niet dat ze daar lagen. Dat vistuig is van mijn zoon. Als ik dat geweten had, had ik die man nooit in mijn boot laten kijken. Nu ben je een keer aardig en dan krijg je een bekeu ring". „Had u ook fuiken in de boot liggen", vroeg de rechter. En vervolgens kreeg de rechter een hele verhandeling over het vis sen. Na deze visies werd het procesverbaal voorgele zen. „Maar dat heb ik hele maal niet gezegd. Wat een fantast. Het lijkt wel alsof ik een misdadiger ben", riep de man verbaasd uit. „Die aalrepen mag de poli tie van mij houden. Ik ben geen stroper, ik heb een ge wone peurvergunning", vervolgde de gedaagde zijn visserslatijn. Rechter Spij ker had begrip voor de vis ser en verlaagde de eis van de officier van honderdt achtig tot honderd gulden KARIN SWIERS Het geestelijk geweld in deze kolommen is nog niet verstomd. Vorige week werd de priester wijding van de diakens Coert Biesjot en Rob Winkelhuis aangekon digd, vandaag staan we' even stil bij de katholieke gemeenschap van Kagers zowel eilanders als continentalen en Ab- benessers, waar een jubi leumcomité toebereidse len treft om pastoor Aarts als hun koperen herder te vieren, vermits hij 12 en een half jaar geloof en ze den bij zijn bijna 600 pa rochianen op peil tracht te houden, samen met zijn „menagerie" van een 100 mensen tellende actieve kern „het zijn altijd dezelfden die het doen, dat vind je overal". Om meteen maar met de ma terie te beginnen: zondag 4 juni wordt in de Kaag her dacht, dat dr.Leonardus Mar cus Aarts eind 1976 benoemd werd tot pastoor van de paro chie van Johannes Evangelist, als opvolger van pastoor Van der Lugt, die ook al 10 jaar in Kaag had „gestaan". In die meest zuidelijke parochie van het bisdom Haarlem hebben de geestelijke herders een lange adem; daar vallen de minste klappen, benoemings- technisch gezien. In elk geval is er die zondagmorgen om half 10 een mijlpaal-eucharis tieviering met daaraan gekop peld een receptie in de sport zaal naast de St,Willibrordus- school. „Toegang gratis", laat het comité met gevoel voor relativering weten. Uiteraard wil men „Leo Aarts" als cus tos van het geestelijk erfdeel der plaatselijke gemeenschap ook stoffelijk fêteren. Via co ördinatie en concentratie van krachten zal een geschenk worden aangeboden. Bijdra gen worden graag verwacht op postgiro 70749 onder „Jubi leum" of op bankrekening nummer 30 111 6202, t.n.v. penningmeester kerkbestuur St.Johannes Evangelist te Buitenkaag. Men kan ook vanaf medio mei bijdragen deponeren „in de bekende melkbus" achter in de kerk, maar ook tijdens de receptie zijn aanvullende bijdragen van harte welkom. De pastoor in kwestie, unieke jubilaris, weet daar natuurlijk niks van, die is stekeblind en oostin- disch doof. Maar goed, het wordt vanuit vele warmklop- pende harten gedaan. Pastoor Aarts: dat hij leve! en nog lang in Kaag orde op geestelij ke zaken mag stellen. Tot zover de zakelijke mede delingen. Maar \vie is eigen lijk pastoor Leonardus Marcus Aarts? Je zou kunnen menen, dat hij ooit geaarzeld heeft tussen het priesterschap en de ambachten van smid, timmer man, lasser en loodgieter. Welnu, in hem zijn al die we zensuitdrukkingen verenigd geworden.- Hier staat een ge zalfde des Heren die twee EEN UITZONDERLIJK KOPEREN JUBILEUM IN DE KAAGSE PAROCHIE Pastoor dr.Leonardus Marcus Aarts, koperen herder: „Een eigen ambt en eigen verantwoordelijkheid, ook in de Kaag". FOTO: WIM VAN NOORT rechterhanden heeft en die ook uit de mouwen steekt en ze laat wapperen. Hij is uitde- ler van genadegaven, maar zegt ook 's zondags na de Mis: „Gaat dan heen in vrede en zegene u de Vader, de Zoon en de H.Geest" en begeeft zich vervolgens naar een draaibank om een klus af te maken. Een niet alledaagse pastoor van'58 jaar, maar wel een met een geheel eigen ge zicht en invulling van z'n le venspatroon. Leo Aarts werd in Overveen, gemeente Bloemendaal, gebo ren. Volgde middelbaar on derwijs op het Augustijnse Triniteitslyceum aan de Zijl- weg in Haarlem en omdat ik dat in die jaren ook deed heb ben we in de Kaagse pastorie minstens een half uur besteed aan het ophalen van herinne ringen en het portretteren van een aantal markante pa ters en andere docenten. Sic transit... Aarts (de met O-be- nen toebedeelde, onvergetelij ke koster van de Jozefkerk in de Haarlemse Jansstraat in die dagen was zijn oom) zat een jaar op Hageveld en stu deerde vervolgens van '52 tot '58 aan het groot-seminarie van Warmond. In '58 werd hij priester gewijd en vertrok spoorslags naar Rome waar hij filosofie ging doen en er ook promoveerde. Daarna ging hij terug naar Warmond en was er tot '67 professor aan het Filosoficum. En nog van daag zegt hij: „Het is onver mijdelijk, maar ik ben een fi losofisch type. Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is. Dat vind je in mijn preken wel te rug, maar dat geeft hier op de Kaag niet veel moeilijkhe- Watersporter Van '67 tot '76 woonde Leo nardus Aarts „op kamers" in het voormalige klein-semina- rie Hageveld in Heemstede. Hij kreeg te maken met het bestuur van het bisdom Haar lem en daar zit hij nu nog steeds in en doceert in zijn vak tevens op de KTUA, de Kath.Theologische Universi teit Amsterdam. De filosoof was toen nog geen zielzorger. Totdat hij eind '76 pastoor werd in de Kaag. „Ik was toen allang watersporter, maar dat zal bij de benoeming (ik werd er voor gevraagd en heb graag ja gezegd) geen rol hebben gespeeld, neem ik aan". Zolang is er nog nooit een priester pastoor op de Kaag geweest. En het is' ook nog nooit voor gekomen dat een pastoor zo wat het predicaat technisch installateur op zak had. Maar als je Aarts een beetje door hebt, kun je je dat wel voor stellen: z'n handen jeuken en zijn fantasie is rusteloos. Hij bouwde al eerder een sloep en in de Ringvaart ligt zijn Sta- verse kotter ST 8 afgemeerd en onder de zeilen. Met tele foon aan boord, want Leo Aarts blijft in alle omstandig heden, ook op z'n zeldzame vrijetijdsvaarten je zou te zijner intentie kunnen zingen. „Waarom ben jij, nooit een weekend vrij"?..." bereik baar voor de gelovige en on gelovige zielen van zijn schaapsstal. Hij heeft wel een sterfgeval gehad, en dat het rode lampje ging branden en hij zich in verbinding moest stellen met Scheveningen Ra dio. Toen wendde hij subiet de steven en voer terug naar de thuishaven voor het ultie me sacrament, althans de uit vaart. Leven en dood; ook in Kaag heeft, men er alles mee te maken en priester Aarts is daarbij nauw betrokken. Ik geef toe: Leo Aarts is een publiekstrekker bij uitstek, vooral in zijn hoedanigheid als doe-het-zelver. Hij voert het onderhoud van kerk en pastorie uit in „eigen beheer", met assistentie van toegewij de, ervaren parochiële krach ten. Passen en meten en de cente krachttermen zijn deze professor-pastoor-aannemer niet vreemd. Het lijken wel Franse toestanden, met die pastoors die alles zelf moeten doen. Maar Aarts leeft, woont en werkt in een welvaarts staat. Hij zou het niet hoeven doen, maar hij kan niet an ders. Zijn werkplaats achter de pastorie is professioneel ge outilleerd: kostbare machine rieën staan er te zijner be- LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. schikking. Daarmee heeft de pastoor al bijzondere dingen mee gedSan: hij smeedde, en smeedt nog, salontafeltjes, kandelaars voor paaskaarsen, in '81, toen de kerk 50 jaar be stond, een zonnewijzer, en hij doet nog veel meer smeed- en laswerk. Het toilet van de pastorie heeft hij onlangs nog gerenoveerd tot een sanitair onderkomen waar een ster ren-restaurant trots op zou kunnen wezen. Clavecimbel Maar pastoor Aarts heeft ook een parochie die hij bestiert als een eenmansbedrijf, „een halfmansbedrijf" in parttime, met z'n bisdommelijke be slommeringen en z'n leerop dracht in Amsterdam. Niettemin bouwde hij in 2 jaar tijd een clavecimbel in oud-groen en rood en hij speelt graag op het kostelijke mechanische pijporgeltje met 5 stemmen (afkomstig uit Linschoten) in de kerk. Dan meen je Bach te herk'ennen; „die Kunst der Fuge". Waar heeft de pastor orgellessen ge noten? „Nergens...; ik fanta seer er maar wat op los". Dat krijg je, met een herder die van alle markten thuis is en nagenoeg in alles een hobby ziet. Hij heeft ooit eérder zelf zo'n (kleiner) orgel gebouwd. Maar vooral is het de zorg voor de levende have van deze Johannesparochie: am per 600 parochianen, met on geveer een kleine 30 pet. dat praktiseert. „Maar ruim 100 mensen zijn actief met het kerkelijk leven betrokken. Dat is vreselijk belangrijk als je een parochie vitaal wilt houden", aldus pastoor Aarts; „we hebben niet te klagen, ze ker niet. Maar we zijn een beetje vergrijzende gemeen schap; een school met 80 leer lingen, van verschillende ge zindten; maar wel met 13 eer ste communicantjes". Dan is er het verhaal van de jaarlijkse kerkveiling, goed voor 30 mille; „een van de hoofdpilaren der parochiële financiën, want met een ge wone kerkbijdrage komen we er niet". Je hoort nog eens wat over „klussen voor de kerk en de levende have". Een pastoor achter de draai bank; dat vindt hij „vreselijk aardig". „Je staat toch onder een zekere druk van de hele ontwikkeling in de kerk; dat houdt je bezig, trouwens ook zo'n bisdom mee helpen be sturen. Je moet iets ontspan- nends hebben en even „weg van de wal" kunnen zijn". Oecumenische pont De oecumene staat in Kaag op een redelijk hoge pit. Mis schien was het wat eenvoudi ger geweest als Luther en Cblvijn niet zo doorgedramd hadden, maar zo gaat het ook wel weer een eindje in de gra zige weiden rond die ene schaapsstal. „Er zijn goede re laties met de hervormde ge meente. 's Zondags tegen half tien gaan de parochianen van het eiland ter kerke in Bui tenkaag en dan ontmoeten ze op de pont de hervormden van de Buitenkaag die op het eiland naar de kerk gaan. Onze pont is een oecumenisch vaartuig. Pastor en predikant praten maandelijks met el kaar; er is een goede commu nicatie". Zo betekent het pas toraat van Leo Aarts nog veel meer. „We komen een heel eind met onze 5 kosters in wisseldiensten, een onder houdsploeg, schoonmaak ploeg, de kerkversierders, de technici voor karweitjes, onze contactgroep voor huisbezoek aan ouderen en zieken, onze misdienaars en misdienettes. onze lectrices, het heren- en dameskoor en een bescheiden kinderkoortje". Nog afgezien van het verlichte parkeerter rein sinds vorig jaar zomer. Leo Aarts: „Mobiel de geest te behouden in deze tijd, dat is het. Er mag beweging in blij ven. Verder heeft de plaatse lijke pastoor zijn eigen ambt en eigen verantwoordelijk heid. Hij is geen spreekbuis van de bisschop, zoals weieens gedacht wordt. Je moet niet meteen zuchten als de bis schop wat zegt. En verder, ook wat de Kaag betreft in het goede werkverband met de pastores in de Meer, regio Hoofddorp: ik zou nooit meer ergens willen staan waar geen goed, regelmatig contact met de collega's zou zijn. Dit is ontzettend belangrijk". En dan is de pastoor, in het win terseizoen, nog lid van de bridgeclub ook. Dat Leo Mark Aarts het nog 7 jaar pastoraal uit mag houden, is de vrome en praktische wens van de aan hem verknochte roomsen van St.Jan Evangelist die niet alleen leven bij water alleen. LEIDEN In het kader van de dodenherdenking en bevrijdingsdag houden tal van organisaties activi teiten. Het traditionele bevrijdingsconcert heeft vanavond plaats in de Pie terskerk. Het concert wordt verzorgd door het Rijnlands Christelijk Man nenkoor Vox Humana. De aanvang van het concert is om 20.00 uur. Vanaf morgen is in het Waaggebouw de tentoonstel ling 'Het Leven van alledag, gebruiksvoorwerpen 1940- 1945' te bezichtigen. Voertui gen van Duitsers en Geallieer den, radiotoestellen, unifor men en dergelijke geven een beeld van het soldatenleven uit die tijd. Een ingerichte huiskamer en een complete keuken laten zien hoe de bur gerbevolking tijdens de oorlog leefde. Dat ook kinderen ge confronteerd werden met de oorlog blijkt uit Duits oorlogs speelgoed. De tentoonstelling duurt tot 10 mei. De openings tijden zijn: elke dag van 10.00 tot 17.00 uur, op 4 mei van 10.00 tot 16.00 uur en op 7 mei van 13.00 uur tot 17.00 uur. De Stichting Dodenherden king houdt donderdag 4 mei vanaf 19.00 uur een herden king in de Marekerk. Burge meester Goekoop spreekt het openingswoord uit. Tweede- Kamerlid A. Ploeg verzorgt de herdenkingstoespraak. De mu zikale omlijsting is in handen van Veronica Steinbach (fluit), Charles Fransen (hobo) en Joop Brons (orgel). Na de bij eenkomst in de Marekerk, om 19.45 uur, vindt de Stille Tocht naar het monument voor de gevallenen plaats. Die is te genover molen De Valk. Bij het monument wordt vanaf 20.00 uur twee minuten stilte gehouden. Verschillende maatschappe lijke, politieke en kerkelijke organisaties uit Leiden hou den, in aansluiting op de do denherdenking bij Molen De Valk, een bezinningsavond met als motto 'Europa 44 jaar na de bevrijding'. Europarle mentariër B. van der Lek en A. van Driel (advocaat vluch telingenzaken) zullen spreken over de opkomst van extreem rechts en het vluchtelingen probleem. De bijeenkomst staat onder voorzitterschap van drs. H. Schouten, voorzit ter van de Raad van Kerken in Leiden. Het Delftse koor Koorts verzorgt een optreden met liederen over onderdruk king en verzet. De bezinnings avond heeft plaats in de Leid- se schouwburg aan de Oude Vest, aanvang 20.45 uur. De Bond van Wapenbroeders herdenkt donderdag de mili tairen die op Leids grondge bied zijn gevallen. De herden king heeft plaats bij het mili tair oorlogsmonument aan de Haagsche Schouwweg en be gint om half tien 's ochtends. De stoet van tamboers, de vaandelwacht van de bond, kransdragers, genodigden, koorleden en andere deelne mers vertrekt vanaf de Hoge Morsweg naar het monument. De provinciaal militair com mandant kolonel T.H. Verhaar houdt een herdenkingstoe spraak. Ook het Leids Evange lisch Zangkoor verleent mede werking aan de herdenking. Na afloop is er een kerkdienst voor alle gezindten in de N.H.- kerk in Valkenburg. De Stichting Educatieve Beeldvorming Vervolging On derdrukking en Verzet gaat een video-documentaire ma ken. Als uitgangspunt wordt het vrouwen-verzetsmonu- ment 'Vrouw en verzet' aan de Margaretha Simonskade in de Stevenshof genomen. De op namen worden tijdens de do denherdenking op 4 mei ge maakt. Om 18.00 uur zullen leerlingen van de Stevenshof- school een krans leggen bij het monument. De rest van de op namen wordt op verschillende lokaties in Leiden gemaakt. Bevrijdingsdag Op bevrijdingsdag houdt Wandelsportvereniging Zuid- West wandeltochten over af standen van vijf tot veertig ki lometer. Afhankelijk van de gekozen afstand is de start tus sen 9.00 en 14.30 uur in de Nieuwstraat. Sportschool Van der Luit geeft sportdemonstraties op het Stadhuisplein van 14.00 tot 16.00 uur. De Winkeliersvereniging van de Doezastraat en de He renstraat houdt een 5-meifeest. Het muziekkorps Werkmans Wilskracht verzorgt de muzi kale omlijsting. De winkeliers van de Luifelbaan houden een feestelijke braderie. Jong Con cordia treedt daar op. Ook de winkeliers op de Willem Klooslaan organiseren een braderie. Vrijdagavond heeff in de Stadsgehoorzaal het jaarlijkse bevrijdingsbal plaats. De orga nisatie die in handen is van 'Jazz on Sunday' heeft voor dit bal diverse big bands naar Lei den gehaald. Tevens is er een kleine exposities over de oor logstijd waarvan de foto's na besteld kunnen worden door middel van intekenlijsten. Ook is er een video-presentatie te zien over hetzelfde onder werp. Het bal begint om 20.30 uur. In de rij bij de bakker. Zo was het leven van alledag in de oorlogsjaren. Te zien tijdens een expositie in het Leidse Waaggebouw. FOTO: ARCHIEF SP In buurthuis Winnie Mande- la in de Stevenshof heeft eveneens een bevrijdingsbal plaats. De Art Big Band ver leent muzikale medewerking. De aanvang van het bal is 20.30 uur. De toegangsprijs be draagt vier gulden. Kindertheater Ploef geeft za terdag 6 mei om 14.30 uur een voorstelling van Raponsel in het Waaggebouw aan de Aal markt.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13