Ccldóc Somcwit 41 Leidse vuilverbranding nog twintig miljoen waard Fraaie reiswekker J Vrouwen versterken gemeentereiniging ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Universiteitsraad wil zuivere koffie Bewoners Varkenmarkt dreigen met acties Te snel over Rijksstraatweg Leiden tegen de verarming IN WELKE STAD KOOPT EEN DAME HAAR TROIS~ PIECES? M i CcidócSoirtcmt j r DINSDAG 2 MEI LEIDEN Een grote meerderheid van de universiteitsraad wil dat de Leidse universiteit 'zuivere' Max Havelaar koffie gaat schenken. In een door de Cen trum Groepering Leiden (CGL) en Progressieve Partij (PP) ingediende motie werd het college van bestuur gisteravond gevraagd om het gebruik van zoge noemde Max Havelaar koffie te bevorderen. De ideeële stichting Max Have laar handelt in koffie zonder tussenpersonen, waardoor de kleine boer in de derde wereld geholpen zou worden. „Wij hebben geen bezwaar tegen het schenken van 'zuivere' koffie, maar wil len niets voorschrijven", zei de voorzitter van het Leidse college van bestuur C.P.C.M. Oomen in een reactie op de motie. De gehele fractie van de Unie van Faculteit en Diensten (UFD) die tegen de motie stemde, was ook tegen dwangmaatregelen. „De universiteitsraad kan niet iedere student dwingen Max Havelaar koffie te drinken", aldus W.J. Boot van de UFD. „Dat zou ook geheel tegen de geest van het boek de Max Havelaar zijn" Hoewel zijn fractiegenoot P.L. Pearson nog voorstelde om voortaan twéé soor ten koffie te schenken, werd de motie toch aangenomen. De kantinebeheer der die in het vervolg de een fractie meer kostende 'zuivere' koffie gaat schenken, zal niets extra rekenen. De indieners van de motie hopen dat de Leidse universiteit het verschil bij zal passen. Kluis overleeft val SASSENHEIM Inbrekers heb ben gistermiddag tussen half vijf en kwart voor zes een bezoek ge bracht aan een vrijstaande villa aan de Elbalaan. Zij lieten daarbij een kluis van de eerste verdieping op de binnenplaats vallen, maar deze bleek bestand tegen de val. De dieven kwamen het huis bin nen door een ruit in te slaan. De kluis troffen zij aan nadat zij een kast hadden opengebroken. Nog niet bekend is wat de inbrekers hebben gestolen. Dieven hebben in de nacht van zondag op maandag getracht een kluis van een bloem- bollenbedrijf aan de Hoofdstraat in Sassenheim te kraken. Ook hierbij bleef de kluis de dieven de baas. Tot zes jaar cel voor overvallers postagentschappen LEIDEN/DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft vanmorgen twee broers (21 en 23) veroor deeld tot een gevangenis straf van zes jaar wegens verschillende overvallen op PTT-kantoren in Den Haag en Leiden. Dit was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Twee mededaders (21 en 27) kregen celstraffen van respec tievelijk twee en een half en twee jaar. In dit laatste geval waren zes maanden voorwaar delijk opgelegd Twee overvallen op een posta gentschap aan de Dr. Schaep- manstraat in Den Haag op 7 november 1988 en op een PTT-agentschap aan de Mare- singel in Leiden leverden de twee broers meer dan een ton op. De derde overval op het PTT-kantoortje aan de Haven in Leiden zou het einde bete kenen van de succesvolle serie berovingen. Zelfs de tip van een voodoo-magiër om voor de overval vlakbij het postagent schap een menselijk botje te verbranden mocht niet baten. De jongste broer werd in zijn kraag gevat en niet veel later zijn 27-jarige uit Emmen af komstige compaan. Het spoor leidde al snel naar de twee an deren. De 27-jarige man uit Emmen en de 23-jarige broer bleken niet alleen betrokken te zijn geweest bij de overval len, maar ook recent uit de ge vangenis te zijn ontsnapt. De laagste straf was voor de 21-ja- rige verdachte die als chauf feur bij twee overvallen was opgetreden. Hij kreeg twee jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Toch werd hij schuldig bevonden aan afper sing en medeplichtigheid aan afpersing. Drugs in beslag genomen LEIDEN Bij een inval in een koffie shop aan het Noordeinde werd gisteravond om ne gen uur 400 gram hasj gevonden. Een 25-jarige Hagenaar werd daarbij aange houden. Een half uur later werd een inval gedaan in een koffiezaak in de Be schuitsteeg. Daar werd een kleine hoeveelheid hasj-si- garetten in beslag genomen. Een 22- jarige werknemer is hierover gehoord. Man verdacht van ontucht met kinderen LEIDEN Een 76- jarige man uit Lei- den-Noord is gister middag aangehou den op verdenking van het plegen van ontuchtige hande lingen met minder jarigen. Hij zou de ontucht gepleegd hebben met met zes kinderen, jongens en meisjes, in leef tijd variërend van 5 tot 10 jaar. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN „Het inves teren van vijftig miljoen is krankzinnig. Die nieuwe installatie kostte dertig miljoen. Nu is de vuilverbranding nog zo'n twintig miljoen waard". Aldus directeur M. Logtenberg van de Gemeenschappelijke Vuilverbranding Leiden (Gevulei) over de uit spraak van de Raad van State. De Werkgroep Vuilverbran ding Merènwijk had de pro cedure aangespannen om te bereiken dat de Leidse in stallatie zo snel mogelijk ge sloten werd. De Raad van State besloot echter de ver gunning voor het bedrijf niet te beperken. De vuil verbranding blijft gewoon open totdat de vergunning in 1996 afloopt. Wel moet de uitstoot van stof, zoutzuur en zware metalen aangepast worden. Directeur Logten berg over de daaruit voort vloeiende investeringen: „De elektrofilters moeten verdubbeld worden. Er moet een zeer kostbare zuive ringsinstallatie voor het rookgas komen. Ja, zelfs de schoorsteen moet verplaatst worden. Ik weet niet wat ik met die beslissing aanmoet. De Raad van State nam vol gens A. Van der Veen, woordvoerder van de werk groep, de beslissing omdat de provincie geen duidelijkheid wilde geven over de nieuwe vuilverbranding die op het vliegveld Ypenburg of in Zoeter meer moet komen. De werkgroep is hierover te leurgesteld. „We weten nu niet of de vuilverbranding eerder dicht gaat. Wel zijn we blii dat de overlast voor de wijk minder wordt. Maar het is natuurlijk de vraag of de Gevulei die investeringen wel gaat plegen met het oog op de nieuwe vuilverbran ding die komt in Zoetermeer of Ypenburg", aldus van der Veen. Gedeputeerde Van der Vlist is het niet eens met het feit dat er geen duidelijkheid is over de nieuwe installatie. „We zijn zeer duidelijk ge weest. Eind van dit jaar wordt er een beslissing ge nomen over de nieuwe vuil verbranding. Ik ben dan ook verbaasd over de uitspraak van de Raad van State in verband met de Gevulei. Het is natuurlijk onzinnig om zulke investeringen voor een paar jaar te doen. Zo'n situatie kan de nieuwe in stallatie vertragen en het be tekent een geweldige lasten verhoging voor de burgers". Woensdagmiddag vergadert de algemene raad van de Gevulei over de toekomst van de Leidse vuilverbran ding. Provincie wil snel openbare school in bollenstreek LEIDEN/NOORD WIJK De provincie Zuid-Holland wil dat er snel een openbare school voor voortgezet onder wijs in Noordwijk komt. Het college van Gedeputeerde Sta ten heeft daar in een brief aan staatssecretaris mevrouw Gin jaar-Maas van onderwijs nog maals op aangedrongen. Het college voelt zich gesteund door het onderzoeksrapport van het bureau Hilferink Croonen. Dat bureau heeft in opdracht van het ministerie onderzocht wat de levenskan sen zijn voor een openbare school. Die zijn volgens het rapport goed: de school zal tus sen de 500 en 940 leerlingen gaan tellen. De komst van de school zal ten koste gaan van de bestaande, niet-openbare scholen, maar dat is onvermij delijk, aldus GS. Volgens het college is het van groot belang dat de leerlingen van de bol-, lenstreek een openbare school in hun directe omgeving kun nen bezoeken. Momenteel moeten zij daarvoor nog naar Haarlem of Leiden. De school in Noordwijk, een afsplitsing van de Leidse Louise de Coli- gy scholengemeenschap, zou in 1990 van start kunnen gaan als de staatssecretaris instemt. Van Piere neemt Ginsberg over LEIDEN De boekhan delketen Wristboek bv, eigenaar van de Leidse boekhandel Ginsberg, is overgenomen door de boekhandelketen Van Piere te Eindhoven. De waarnemend directeur van de Wristboekgroep, G. van Bussel, heeft dit gisteren bevestigd. De snelle groei van de onder neming was een van de oorza ken van de financiële proble men. „De ontwikkelingen wa ren niet zoals verwacht en daardoor werd de druk op de financiën te groot. Vandaar dat de boekhandel Kooreman Stolk op de Nieuwe Rijn ge sloten werd, evenals een ande re boekhandel in Nijmegen. We zijn nu positief gestemd over de toekomst en verwach ten dat er verder geen winkels meer gesloten worden. We ko men dus met zes winkels on der de paraplu van de nieuwe eigenaar" aldus Van Bussel. Boekhandel Ginsberg op de Breestraat blijft gewoon open. „Ook Kluwer is even in beeld geweest als kandidaat-koper, maar eigenlijk vinden we dat een middelgroot bedrijf als Van Piere met speciale service verlenende boekhandels zijn eigen plaats verdient in de markt. Overgaan naar Kluwer is vragen om monopolisme. We hebben liever een bonte schakering van bedrijven op de boekenmarkt", aldus de di recteur. Voor Van Piere bete kent de overname een verster king. Tot nu toe was men ei genlijk voornamelijk op het zuiden van het land georiën- GEMEENTE MOET SNEL VERKEERSOVERLAST INPERKEN LEIDEN Bewoners van de Oude Varkenmarkt zijn de verkeersoverlast in hun straat zat. Ze hebben de gemeente een ultima tum gesteld en eisen dat binnen twee weken een postieve reactie moet ko men. Als de gemeente niet reageert, is het vol gens bewonerswoordvoer der T. Dullaart tijd voor acties. „Een blokkade van de straat mag niet worden uitgesloten", laat hij we ten. Ook een aantal on dernemers uit de buurt hebben een brief aan de gemeente geschreven. De ondernemers pleiten voor het openstellen van het Noordeinde in twee rich tingen. Volgens de bewonersgroep van de Varkenmarkt gaat het om drie vormen van overlast. Allereerst is de Oude Varken markt door de afsluiting van de Groenhazengracht de bewoners hebben daar in het verleden zelf op aangedrongen nu dé sluiproute om aan de zuidkant van Leiden de stad uit te komen. De tweede vorm van overlast is de bouw op het voormalige terrein van ver huisbedrijf Brandt. De bewo ners hebben niets tegen de bouw zelf, maar volgens hen houden de gemeente en de uit voerder zich niet aan gemaak te afspraken met betrekking tot de verkeersoverlast die de bouw met zich meebrengt. Als laatste storen de bewoners zich aan het dubbel parkeren 's a- vonds en in het weekeinde. Daardoor worden de parkeer vakken geblokkeerd, die voor de bewoners door middel van paaltjes gereserveerd zijn. De bewoners willen een bord aan het begin van de straat dat dubbel parkeren verbiedt. Over de mogelijke acties van 'de straat' als de gemeente niet reageert houdt Dullaart zich op de vlakte. Wij zijn geen actiecomité". Hij verwacht dat de gemeente op de eisen van de bewoners in zal gaan. „Ik denk niet dat wij over zullen hoeven gaan tot actie. Wij wil den alleen een signaal geven dat het zo niet langer kan". In de brief van de onderne mers waarin openstelling van het Noordeinde in twee rich tingen wordt voorgesteld, wordt uitgegaan van een maximun snelheid van 30 ki lometer per uur. De onderne mers weten dat tweerichtings verkeer volgens hen de enige oplossing is: „De bedrijven zijn weer bereikbaar, sluiproutes worden opgeheven en je kunt de stad weer in en uit. De 28 bedrijven vinden wel dat re kening moet worden gehou den met fietsers, bussen en voetgangers. Voor die laatste groep stellen ze het aanleggen van zebrapaden voor. Bea Heerius en Luciënne Keyzer, de twee nieuwe medewerkers van de gemeentereiniging, ontvan gen uit handen van directeur M. Logtenberg (rechts) een paar stevige laarzen. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De heer M.A. Logtenberg van de direc tie Reiniging, Havens en Warenmarkten stelde gis termorgen officieel de eerste twee vrouwen voor die bij de reinigingsdienst aan de slag gaan: Bea Heerius en Luciënne Key zer. Hij deed dat in het gebouw van de gemeente reiniging aan de Admiraal Banckertweg. Hij liet bij die gelegenheid weten dat er voor het eerst sinds 1914 weer vrouwen zijn aangesteld bij de reini ging. „Toen waren het graswiedsters die maar 168 gulden in de maand kregen. Tegenwoordig verdienen ze, geloof, ik een stuk meer". Logtenberg reikte nieuwe werkkleding, bestaande uit laarzen, overall en een com mandotrui, uit aan de twee medewerksters. Vanaf deze week draaien de vrouwen mee als 'reiniger in algemene Keyzer en Heerius lieten we ten het werk bij de dienst zeer nuttig te vinden. „En dan maakt het niet uit of je man of vrouw bent", meende Keyzer. Heerius gaf aan dat het werk vol variatie is: „In onze proef- week moesten we een dood schaap opruimen". De reacties op hun aanwezig,- heid bij de mannelijke colle ga's zijn positiever dan beiden hadden verwacht. „Als je iets niet weet, komen ze je gelijk helpen", laat Keyzer weten. Een van de mannelijke colle ga's bevestigt dat. „Wij vinden het natuurlijk prima dat ook vrouwen dit werk gaan doen. Als ze het werk tenminste wel aankunnen". De gemeente Leiden heeft een speciale campagne gevoerd om vrouwen bij de stadsreiniging te betrekken. Keyzer en Heer ius bleven over uit een groep van twaalf vrouwen die op een voorlichtingsavond in het kader van die campagne wa ren afgekomen. De meeste vrouwen vielen af in de selec tieprocedure, omdat ze de ta ken fysiek niet aankonden. WASSENAAR Bij een ra darsnelheidscontrole op de Rijksstraatweg zijn gistermor gen 102 bestuurders betrapt op te snel rijden. Er werd tussen 11.00 en 12.00 uur gecontro leerd op het traject tussen de Van der Oudermeulenlaan en het viaduct bij motel De Bij horst in de richting Den Haag. Er passeerden 1368 auto's. De hoogst gemeten snelheid was 91 kilometer per uur. 1 Mei-viering groot succes Het grootse feest dat de FNV gisteravond in sa menwerking met de Partij van de Arbeid, de Jonge Socialisten en Links Leiden organiseerde is een groot succes geworden. Ongeveer 400 mensen bezochten de feestavond die in de Stadsgehoorzaal werd gehouden. In zijn ope ningstoespraak benadrukte afdelingsvoorzitter Bert Nievaart van de FNV dat de uitkeringsge rechtigden ondanks de economische vooruit gang nog flink in de problemen zitten. Ook vond hij dat de herziening van de sociale wetgeving in 1987 geen resultaat heeft gehad. De ombuigin gen van de regering hebben volgens hem een een hoop ellende met zich meegebracht zonder dat er werkelijke bezuinigingen hebben plaats gevonden. Tijdens de feestavond traden de Stem des Volks uit Leiden (foto) en harmonieka pel Matilo op. Een daverend optreden van de popband The Big Room sloot de bijeenkomst af. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDEN Een groot aantal instellingen, groe pen en organisaties, vere nigd onder de naam '1 op de 4', houdt van 6 tot 13 mei een 'aandachtsweek'. De week is bedoeld om de aandacht te vestigen op Leidenaren die onder het maatschappelijk minimum leven. Zoals de naam '1 op 4' al doet vermoeden, geldt dat voor on geveer een kwart van de Leid se bevolking. De aandacht wordt gevraagd van Leide- naars die niet tot deze kwart behoren. In deze aandacht sweek zullen er elke dag acti viteiten plaats vinden, die met het thema te maken hebben. De tweedeling arm-rijk in de Leidse samenleving staat zon dag 7 mei centraal bij diensten in de Leonarduskerk. de Leid se Studenten-ekklesia en in de Vredeskerk. Maandag 8 mei zijn er vanaf 19.30 uur diverse activiteiten in het gebouw van de Sociale Dienst aan de Lan- gebrug 60 Het is de bedoeling dat mensen die normaal nooit iets met de Sociale Dienst te maken hebben door spelen, theater en video hierover wor den ingelicht. Een Open Huis in het gebouw van Vrouw en Werkwinkel staat voor dinsdag op het pro gramma van 10.00 tot 16.00 uur. Knelpunten in de Ar beidsmarkt, zoals vrouwen, ge handicapten en buitenlanders staan centraal in een ronde-ta felgesprek. Het gesprek begint om 20.00 uur in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Aan dit gesprek doen onder andere het FNV en het KNOV rnee. 'Gezondheid en de ge zondheidszorg' is het thema van de woensdag In buurtcen trum De Kooi in de Driftstraat 49 wordt in een groepsgesprek de gezondheid ten opzichte van het inkomen geplaatst. Tot de onderwerpen zal zeker het 'plan Dekker' behoren. Wethouder H. de la Mar en di verse organisaties uit de ge zondheidszorg zullen aan het gesprek deelnemen. Donderdag is in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken pad 2 vanaf 18.30 uur informa tie verkrijgbaar over huisves ting en woonlasten. Rond 20.00 uur staat een discussie over woningtoewijzing op het pro gramma. In de discussie zal de Slaaghwijk centraal staan. 'Scholing en de kans op een baan' is voor vrijdag 12 mei het thema. In het winkelcen trum in de Surinamestraat staat tussen 10.00 en 13.00 uur een kraam van de Onderwijs- winkel. In de Praktijkschool aan de Lammenschansweg is vanaf 15.00 uur Open Huis. De Praktijkschool is het voortge zet onderwijs van de zoge naamde LOM-scholen. De themaweek wordt zaterdag 13 mei afgesloten met een ma nifestatie in de Waag op de Aalmarkt. Van 12.00 tot 14.30 uur is er een informatiemarkt. Hoogetepunt is het aanbieden van een verklaring namens de diverse organisaties '1 op 4'. De verklaring zal worden aan geboden aan raadsleden, poli tieke partijen en kerken. In de verklaring komt naar voren dat verarming onterecht is en dat armoede niet hoeft. Verder worden er aanbevelingen ge daan op het gebied van inko men, maatschappelijke voor zieningen en arbeid. In de ver klaring zullen ook de aanbeve lingen worden opgenomen die uit de diverse gesprekken tij dens de week naar voren zijn gekomen. Ruilen De ruilvereniging Konings- kerk houdt vrijdagavond een ruilavond voor liefheb bers van postzegels, munten, suikerzakjes en dergelijke. In buurthuis 't Spoortje aan de Berhardkade kan men te- Handwerk recht van 19.00 tot 22.00 uur. De toegangsprijs bedraagt een vijf tig. en tennis. De golflessen heb ben plaats in Warmond, het surfen gebeurt in recreatie centrum Vlietland en de tennislessen worden gege ven in de Drie Octoberhal. Voor inlichtingen: telefoon 071-315601. Tienersoos In buurtcentrum Dijk 33 heeft elke woensdagavond van zeven tot elf uur een tienersoos plaats. De soos is bestemd voor jongeren van af 12 jaar. Het centrum is ge vestigd aan de Apothekers- dijk 33. Cursussen De directie Sport en recrea tie van de gemeente Leiden begint in de komende we ken cursussen in golf, surfen Bij Tuya aan de Hogewoerd 75 wordt zaterdag en zondag van elf tot vijf uur een expo sitie gehouden van orgineel handwerk uit Peru De ten toonstelling bevat onder meer wandkleden, kera miek. sieraden, houtsnijwerk en muziekinstrumenten. (ADVERTENTIE) Mode voor de fijnste jaren van uw leven. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i i I Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j j Deze omvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de reiswekker naar j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1^5 i_Y |iNü

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11