Koninginnedag '89: Uitgelezen sfeer dagpuzzel LEIDEN OMGEVING £euLe(3ou/uwit MAANDAG 1 MEI 1989 PAGINA 9 Croquante ham met andijviesla en gebakken aardappelen met ui en spek bi t terkoekjes vla In deze tijd van het jaar worden er sla-uitjes in bos jes te koop aangeboden, jon ge verse uitjes waarvan het witte en groene deel ge bruikt kan worden. Erg lek ker in de andijviesla en de aardappelen in plaats van ui of sjalot. De benodigdheden voor twee personen zijn: 2 plakken ge kookte ham van 100 g, ei, pa neermeel. 20 g margarine, peterselie; 250 g andijvie, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie, uitje of sjalot, paar radijsjes of 1 tomaat; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, 1,5 - 3 lepels olie, ui of sjalot, paar plakjes ontbijt spek; 4 bitterkoekjes, 2 lepels melk of rum, 0,5 liter gele vla (0,5 liter melk, 25 g cus tard, 30 g suiker), 1 aardbei. Wentel de plakken ham door een met 'n lepel koud water losgeklopt ei en paneermeel. Bak de ham in de margarine bruin; draai de plakken voor zichtig om, want het korstje stoot er gemakkelijk af. Leg de ham op een voorverwarmd bord, gegarneerd met een toef peterselie. Maak de andijviesla, met het oog op smaak .en voedings waarde. kort voor het presen teren klaar Was de krop an dijvie zo schoon mogelijk en laat hem op de kop uitlekken. Meng een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd, olie en fijngesneden ui of sja lot. Snijd de andijvie fijn en was haar nog een keer, zonder haar lang in het water te laten staan. Laat de groente in een vergiet of zeef. onder een. en kele keer omschudden, uitlek ken en meng haar door het sausje. Garneer met radijs of partjes tomaat. Kook de aardappelen net gaar en laat ze koud worden. Snijd ze in stevige plakken en bak die in de olie bruin. Laat op het laatst fijngesneden uiof sjalot en spek nog even mee- bakken (pas op, het wordt al lemaal snel te donker!) Week de bitterkoekjes een uur in melk of rum, snijd ze ver volgens in stukjes en meng deze door de vla. Garneer de vla met de in plakjes gesneden aardbei. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden waargenomen door de apotheken die ook weekend dienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Eiisabeth-zieken- huis). De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburgerstraat in Leiden naar de Cronesteinkade 18a in Leiden VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-896309 071- 897762; 033-620244 (dit laatste'num- mer is dag en nacht bereikbaar). CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2. 2311 EK Leiden, tel 254810 Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. BURGERRAADSLIEDEN Koren- brugsteeg 2. tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en wo 11.00-12.00 u.. do. 18.30-20.00 u Kinderen genoten van het Poppentheater Zilveren Maan op het Gerecht in Leiden. Jongerenvereniging Au- foto: henk van den ende gustinus zorgde de hele dag voor vertier. FOto: wim van noort Kinderen hadden zich prachtig uitgedost voor de optocht door Leiden Oost. foto: wim van noort een boerenblaaskapel en startte bij Speeltuinvereniging Ons Eiland. De optocht werd begeleid door foto: wim van noort LEIDEN De voorzitter van de Leidse Vereniging Koninginnedag, A.G.M. van Houdt, is tevreden: „Het was een uitgelezen dag. Overal hing die ge zellige oranje-sfeer". Iets waar burgemeester C. Goekoop zich van harte bij aansloot. Koninginne dag '89 was in Leiden maar ook in de omliggen de gemeenten, dankzij het trouwe oranje-zonnetje, een groot succes. De heer Van Houdt; „Laten we blij zijn dat het in Leiden in vergelijking met Amster dam niet zo druk is. Wel zou er wat meer van de gezellig heid naar Leiden kunnen ko men. We kunnen 't met zijn allen nog veel gezelliger ma ken. Voor onze vereniging is hier nog een taak weggelegd We hebben genoeg te doen. Ook al was deze dag fantas tisch, we gaan niet op onze lauweren rusten". Het was dan ook druk in de Leidse binnenstad, 's Ochtends met winkelend publiek, 's Middags met Koninginnedag- vierders. De terrassen zaten stamp en stampvol. De ver schillende buurtverenigingen konden zich 's ochtends al in een forse, vooral jeugdige be langstelling koesteren. In de Professoren-en Burgemees- terswijk werden twee wagens met muziekkapel door een tractor door de straten getrok ken. Daarachter kwam een grote- stoet verklede kinderen. Burgemeester Goekoop was aanwezig om de kinderen te bewonderen en de prijzen uit te reiken. De voorzitter van de Vereniging Koninginnedag Leiden was voor het eerst met de burgemeester op stap. „Dit is iets nieuws voor mij. Wat me opvalt is dat bijna al die kleine peuters de burgemees ter kennen. Ze komen gerust naar hem toe om een handte kening te vragen", aldus Van Houdt. Het Gerecht in Leiden staat bekend om het leuke pro gramma dat Jongerenvereni ging Augustinus elk jaar weer organiseert. Dit jaar was het motto: Verstrikt in het straat feest. Om elf uur werd het startsein gegeven met het op laten van ballonnen. Poppen theater Zilveren Maan hield met een levendig poppenspel de aandacht van de kinderen goed vast. Medewerkers van de vereniging verfraaiden het straatbeeld door de kinderen te schminken. De mooiste vlinders, vlaggen en andere voorstellingen werden op de gezichten van de muisstil zit tende kinderen getekend, 's Middags werden er een spel letjesfestival gehouden. De kinderen konden punten ha len met ringwerpen, blikgooi- en met ballonnen, een kelner race met bekertjes water en dergelijke. Het moeilijkste werd het bouwen van een to ren met suikerklontjes gevon den. 's Middags was zo'n vijf endertig opgestapelde suiker klontjes het record. Het feest ging 's avonds tot in de kleine uurtjes door in het pand van de vereniging op het Rapen burg. Burgemeester Goekoop was ook bij de aftrap van de voet balwedstrijd bij buurtvereni ging Rondom de Maredijk. De speeltuin waar de wedstrijd gehouden werd, had de hele dag niet te klagen over de be langstelling. Ook hier weer al lerlei kraampjes waar spelle tjes gedaan konden worden. De band De Strangers zorgde na afloop voor gezellige mu ziek. De burgemeester ver volgde zijn weg naar de prijs uitreiking bij buurtvereniging Maredorp. Goekoop: „We zijn vanochtend om negen uur be gonnen op het stadhuis en nu gaan we de hele stad door. Van de Stevenshof tot en met de Merenwijk, overal hangt een gezellige sfeer. De zaken zijn vol bij de buurtverenigin gen. Het is vooral met kinde ren veel drukker dan andere jaren. Deze dag is al met al een groot succes". Leidse regio Ook de Leidse regio werd vol op Koninginnedag gevierd. De viering van Koninginnedag verliep in Lisse gezellig druk Door het plaatselijk Oranje Comité waren allerlei activi teiten op touw gezet om de jeugd in de basisschoolleeftijd bezig te houden. In het cen trum, maar ook in De Engel was het een drukte van be lang. De grote stroom toeris- tenstroom accentueerde dit nog eens. In Wassenaar werd om 10 uur 's morgens begon nen op het dorpsplein met het hijsen door de burgemeester van Nederlands driekleur met de speciale oranjewimpel en het spelen van het Wilhelmus. In. de Langstraat verkochten inmiddels tientallen kraampjes allerhande „oranje waren". Verder werd er op de sportter reinen van Blauw Zwart een Het Oranjeteam won zaterdag van ASC in Oegstgeest. Mixed-Sex Voetbaltournooi Grand Hotel Huis ter Duin, voor gemengde teams afge- ten bate van diverse goede werkt en kon vanaf het van doelen, bracht ruim 18.000 gul- Heeckerenhuis gestart worden den op. Het muziekspektakel voor een 5, 10, 15, 25 of 40 km werd door 1300 mensen be- lange oranje mars. zocht. Voorhout kenmerkte In Voorschoten werd de grote zich op Koninginnedag door stertochtoptocht voor de jeugd het ijverig vlaggen De vroege matig bezocht. De Voorstraat vlaggers konden hiermee een en omgeving kwam rond elf taart winnen. Gedurende de uur tot leven mede door de dag werd een jeugdhandbal- rommelmarkt van de jeugd, en voetbaltoernooi gehouden. Wie Voorschoten van „boven De teams Duitsland en Meche- af" wilde zien, kon voor 25 len wonnen de toernooien, cent de toren beklimmen. 400 Café restaurant 't Soldaat won feestvierders maakten hier ge- het grote bedrijfsvoetbal toer- bruik van. Meer kapitaal- nooi waaraan twaalf bedrijven krachtigen konden met een meededen. De fiets-trimtocht helicopter een vlucht maken was een groot succes met 169 van tien minuten. De belang- deelnemers. Aan het kinder stelling hiervoor was groot, corso deden 350 kinderen mee. Zowel in de Dorpskern als In Roelofarendsveen deden Hoge Rijndijk in Zoeterwoude 260 mensen mee aan de fiets- was het zaterdag druk. In de puzzeltocht. Marion van Klink dorpskern waren de optocht, werd eerste. Hoogtepunt van kinderspelen op de Loethe, het optreden van kindertheater „Pardoes" (met 170 kinderen was Ons Huis tot de nok toe gevuld) en het programma in de manege van ruitervereni- Koninginnedag vormde de mi- niplaybackshow in'een stamp volle Alkeburcht. Winnaars werden Frederique Osnabrug- ge en Aukje Aardema als Mei en Kim. Bij het ringsteken i ging Jeanne d'Arc de hoogte- Oude Wetering won J. Rijke- punten. Aan de Hoge Rijndijk lijkhuizen uit Ter Aar (con- was er een levendige handel courswagen met Gelders tuig- bij de straatverkoop nabij de paard). Ook de politiehonden- Eendenkooi. In Noordwijk demonstratie en het straten- begon Koninginnedag traditie- voetbaltoernooi getrouw met twee aubades plaats: in Zee en in Binnen. Hoogtepunt van de dag was de grote wielerronde van Noord- D O.S.R.-velden trokken veel belangstelling. Winnaar werd het team van Goof van der Poel. Veel publiek was er ook wijk aan Zee. Bij de niet-licen- voor de eerste Veense step- tiehouders werd JL Rutgerink kampioenschappen. De strijd uit Lisse eerste. Bij de vetera nen won K. Teeuwen uit de Zilk. Ruim 200 mensen stapten achterop de motor bij leden ging tussen zeven dameskop pels en zestien herenkoppels. Bij de heren won Rick Huigs- loot met Emiel Hoogenboom. van de Noordwijkse Motorclub Bij de dames won Hanny van waarmee een project voor me- Rijn met Trudy Semp. Charle- dische hulp in Zambia werd roi uit België heeft het kano- gesteund. Het Oranjefestival in polotoernooi in Roelofarends- niging was de fractievoorzitter van de VVD, de heer Kuntze. Hij maakte de sprong voor het eerst van zijn leven in een zo genaamde tweelinguitvoering. Dat wil zeggen verbonden aan een instructeur. Koninginne dag in Sassenheim was druk en gezellig. Na de aubade ont hulde burgemeester A. Kret op zijn laatste werkdag een plaquette bij de Julianaboom. veen gewonnen. De wedstrij den werden zaterdag en zon dag in de Poel achter café-res taurant 't Veen in Roelof- arendsveen gehouden. Topsco rer werd Erik van der Meer van KAPOW. In totaal deden tien teams uit Nederland, Bel gië en Duitsland mee. Aan het minivoetbaltoernooi op het Hertogspark in Rijpwe- tering deden 53 teams mee. Bij de vrouwen wonnen de Wilde Mina's. Bij de mannen ging de eerste prijs naar Tor nado Koninginnedag op de Kaag had dit jaar een heel apart sfeertje door de aanwe zigheid van Alkmaarse kaas dragers. De Edammer kazen die zij op hun berries droegen, waren de prijzen bij de diverse evenementen De uitslagen van de vijfkamp, kinderen: Marinus van den Ende. Doel trappen, kinderen: Bianca Bouwmeester en Lennard En thoven. Vrouwen: Miriam van Nieuwkoop. Mannen: Johan van Schie. Winnaar teken wedstrijd: Marjolein van Rui ten. Kleurwedstrijd: Danielle Hogenboom. Ringsteken: Ge rard van Es en Marty Hulsbos. De autopuzzeltocht werd ge wonnen door Pieter van Rui ten uit Oud Ade De wisselbe ker ging naar de Kager Wim de Man. De playbackfestivals in Nieuwe Wetering bleken echte publiekstrekkers. Alleen al voor de miniplaybackshow kwamen zo'n 250 toeschou wers. Winnaar werd Arno Roodenburg als Rene Froger. In een tweede serie miniplay- backers wonnen Nicolette de Wit en Mirjam Roodenburg als Olivia Newton John en John Travolta. Tijdens de avondlij ke playbackshows voor vol- foto: wim van noort wassenen gingen de prijzen naar Mieke Westeyn en Bren- da de Wit als The Buesbro- thers. De open schietkampi- oenschappen van Alkemade met de luchtbuks werden ge- onnen door Theo Hoogenboom en Anita Hoogenboom. De pu blieke belangstelling in War mond viel enigszins tegen. De presentatie van een Warmond- se huiswijn trok wel de nodige liefhebbers naar het Oude Raadhuis waar loco-burge meester C. Dalhuisen de eerste fles kreeg aangeboden. De ba zar van Kommunikatie War mond in 't Meerpunt had te lij den van het mooie weer. Des ondanks was de opbrengst 4.500.-. In Rijnsburg over heersten de tradities. Zo was er voor de vroege vogels een viswedstrijd in het Oegstgees- terkanaal en er werd een au bade gehouden. Een puzzel- wandeltocht en een musical voor kinderen werden druk bezocht. De behendigheids spelletjes voor het gemeente huis trokken ook dit jaar weer veel jeugd. In Oegstgeest ver sloeg het Oranje-elftal, be staande uit raadsleden en ge meenteambtenaren, ASC door middel van strafschoppen met 3-4 Deze benefiet wedstrijd voor een ontwikkelingsproject op Java trok minder publiek dan werd verwacht. Bij de rust was de stond 3-1 voor ASC Daarna kwam het Oranjeteam terug en de wedstrijd eindigde met 3-3. Strafschoppen bepaal den wie uiteindelijk winnaar werd. Een tweede, spectaculai re gebeurtenis te Oegstgeest was de landing van een zestal parachutisten van de Vereni ging The Flying Dutchman. Het enige niet-lid van de vere- De rest van de dag vonden evenementen plaats in de ver schillende speeltuinen. Het schoolvoetbaltoernooi voor meisjes werd gewonnen door de Overplaats. Bij het voetvol leybal werd team Blankespoor eerste. De veteranen van Ter Leede wonnen van Teylingen met 1-0. De familiefietstocht trok 480 deelnemers. Hoogte punt in Sassenheim was een demonstratie windhondenren- nen waaraan door 26 honden werd meegedaan. Een grote opkomst was er ook bij het Havenfestival. Vroeg dag was het in Leidschendam met Ko ninginnedag. Om 8.00 uur v trokken vele toerfietsers vanaf 'Ons Tolhuis' in Zuid voor een oranjefietstocht van 120 km in de wijde omgeving, gevolgd door een groep recreatiefiet sers (75 km) en gezinnen (30 km). De kinderen van alle ba sisscholen waren voor een leu ke kindershow vanaf 10.00 uur anderhalf uur te gast in 'De Fluit'. Rond 11.00 uur begon nen in de wijken 't Lien, De Heuvel en Zuid familiepro gramma's waarbij de nadruk werd gelegd op een grote ver scheidenheid van kinderspe len. Ouderen konden kiezen voor deelname aan de bridge drive of een klaverjastoernooi. Voor de meer sportieven was er een korfbaltoernooi. In Noordwijkerhout trok de tra ditionele rommelmarkt weer heel wat kijkers en kopers naar de kramen rond de witte kerk. De verkenners hadden naast de verkoop van huishou delijke spullen en meubels ook een aantal attracties voor kin deren hadden georganiseerd, 's Middags schreven 40 auto mobilisten zich in voor de puz zeltocht en voor de fietstocht meldden zich honderd deelne mers. Op de Brink trok de tractorbehendigheidswedstrijd een groot aantal deelnemers en toeschouwers. Drukker was het in de avond toen op die zelfde Brink de rolschaatser- tjes zich opmaakten voor hun wedstrijden. Daarna was het de beurt aan de plaatselijke skateboardliefhebbers om hun kunsten ensprongen te laten zien.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9