SieldócGowumt j? Al vaker brand gesticht in bouwvallig warenhuis Vaar regels moeten duidelijker STAD OMGEVING ALLER LEHDS) Engelse scholieren op bezoek in Katwijk Tennispark Adegeest geopend Zorgen over bomen in Voorschoten Haagwijk wil 48 woningen bouwen Vandalismeproject door Leidse politie Muzikale Open Dag in Hooglandse Kerk MAANDAG 1 MEI Fotowedstrijd over groen in Zuid-Holland DEN HAAG „Maak een foto waaruit blijkt hoe groen Zuid- Holland in werkelijkheid is". Dat is het motto van een foto-wed strijd, die de provincie Zuid-Holland organiseert. Er zijn dertien prijzen beschikbaar. De hoofdprijs is een geheel verzorgd hotel weekend voor twee personen in een hotel aan de kust. Verder is ondermeer een fiets, een camera, een midweek in een trekkers hut en een golfcursus te winnen. Deelname aan de wedstrijd staat voor iedereen open. „Groen" hoeft niet alleen op natuur te slaan, maar op alles wat met recreatie en vrijetijdsbesteding te maken heeft. Twee keer per jaar zal een deskundige jury onder leiding van André van der Louw de prijswinnaars bekend ma ken. De inzendingen van de eerste termijn moeten vóór 1 juli 1989 in het bezit zijn van de provincie Zuid-Holland, die van de tweede termijn vóór 15 december 1989. Zowel foto's als dia's kunnen worden ingezonden. De foto's mogen niet kleiner zijn dan 13x18 en niet groter dan 24x30 centimeter. Per persoon mo gen niet meer dan drie foto's/dia's worden ingezonden. Inzen dingen moeten worden geadresseerd aan de provincie Zuid-Hol land, bureau Voorlichting en Inspraak, Koningskade 1, 2596 AA Den Haag. Aangehouden op AZL-terrein LEIDEN Bewakers van het Academisch Ziekenhuis heb ben gisteravond vlak na el kaar twee mensen aangehou den op het AZL-terrein. Rond elf uur overliepen ze een 16- jarige jongen die bij de afde ling verloskunde naar binnen stond te gluren. Bij zijn aan houding probeerde de jongen zich te ontdoen van een tas met daarin een betonschaar. Rond kwart over twaalf werd een 36-jarige man aangehou den. Hij had een gestolen auto radio bij zich. Beide mannen zijn aan de politie overgedra gen. Camper uitgebrand WASSENAAR Op cam ping Duinrell in Wassenaar is zaterdagmorgen een cam per totaal uitgebrand. Ver moedelijk is het vuur ont staan door oververhitting van de geiser. De Franse ei genaar van de camper was bij het uitbreken en blussen van de brand niet aanwezig. Nadat het vuur gedoofd was door de brandweer kon het Franse echtpaar slechts vast stellen dat de camper door het gebeuren onbewoonbaar was geworden. Het gedu peerde echtpaar werd door andere op Duinrell kampe rende Fransen opgevangen voor onderdak en kleding. Bromfietsster raakt gewond LEIDEN Een 39-jarige Leidse bromfietsster is zater dag rond half twee gewond geraakt bij een aanrijding aan de Kopermolen. Een 23- jarige Leidenaar reed daar met zijn auto uit een par keervak. Hij zag daarbij de vrouw over het hoofd. De Leidse kwam daardoor te vallen en werd met diverse verwondingen naar het Eli sabeth Ziekenhuis vervoerd. Zowel de bromfiets als de auto raakte flink beschadigd Inbrekers actief LEIDEN Inbrekers heb ben dit weekeinde uit een woning aan de Alpenroos ne genduizend gulden gestolen. Ook namen ze sieraden, een postzegelverzameling en een videorecorder mee. Onbe kenden hebben verder dit weekeinde uit een woning aan de Lombokstraat gouden sieraden gestolen. Uit een kelder van een woning aan het Anna van Burenhof heb ben inbrekers drie fietsen en een hoeveeldheid elektrisch gereedschap gestolen. In de Mauritsstraat stalen inbre kers twee fietsen en wat ge reedschap. Vlag gestolen NOORDWIJKERHOUT Al te geestdriftige voetballiefheb bers hebben, vermoedelijk woensdagavond na de voetbal wedstrijd Nederland-Duitsland de vlag van de Oranjevereni ging meegenomen. De vlag was gelegen bij de mozaïek van de Oranjevereniging op het plantsoen langs de Heren weg. De vlag was gedeeltelijk met de hand geborduurd. De oranjevereniging zit het ver lies dan ook behoorlijk dwars. De vereniging zou graag zien dat haar vlag terug wordt ge bracht. Meisjes vechten LISSE Een 16-jarig meisje uit Lisserbroek heeft zaterdag nacht een hersenschudding opgelopen bij een vechtpartij op de Heereweg in Lisse. Het slachtoffer kreeg onenigheid met een ander meisje in een discotheek in het centrum van Lisse. Buiten werd de Lisser- broekse gestompt en geslagen. Zij moest zich de volgende dag onder doktersbehandeling la ten stellen. Tegen de dader, een omstreeks 17-jarige in woonster van Lisse, zal proces verbaal worden opgemaakt. De rijkspolitie van Lisse on derzoekt of er ook nog andere meisjes bij de vechtpartij be trokken waren. KATWIJK Ruim dertig scholieren van de tweede klas van de Harrods Middle School Lowestoft in Engeland hebben de afgelopen tien da gen een bezoek gebracht aan Katwijk. De Engelsen logeer- fen bij hun leeftijdgenoten fan de Boorsma- en Hoornes- (Vervolg van de voorpagina) WASSENAAR „In het voormalige warenhuis Autorama/Torro aan de Rijksstraatweg in Wasse naar is al vaker brand ge sticht", zegt een woord voeder van de brand weer. „Afgelopen vrijdag avond moest nog worden uitgerukt omdat spelende kinderen weer eens had den geprobeerd brand te stichten". Nadat de Torro vorig jaar de deuren had gesloten, is de inventaris gesloopt en bleef nog slechts een paar duizend vierkante meter lege ruimte over. De deuren van het bouwvallige wa renhuis bleven echter open en de jeugd uit de omgeving had vrij entree. De politie heeft nog geen aan houdingen verricht, aldus po- litie-woordvoerder H. Hoog kamer vanmorgen. „De re cherche stelt een uitgebreid onderzoek in. Mogelijk dat we de komende dagen ook bij mensen in de wijk langs gaan. Omdat in het verleden regel matig sprake is geweest van brandstichting, zullen boven dien alle dossiers nog eens uitvoerig worden doorgeno men. Op dit ogenblik hebben we slechts van horen zeggen, dat kinderen het vuur zouden hebben aangestoken". Toeristen De brand ontstond rond half vier. Korte tijd later nam de politie maatregelen om het overwegend toeristische ver keer vanaf het kruispunt Ro- zenweg en Den Deyl door Wassenaar of Voorschoten om te leiden. Op de drukke Rijks straatweg/N44 (gemiddeld zestigduizend voertuigen per etmaal) werd pas rond negen uur 's avonds één rijbaan in de richting Den Haag vrijge geven. Het duurde tot half twee voordat het alle rijstro ken weer vrij waren. De brandweer had al het be schikbare materiaal en man schappen ingezet. Assistentie was aangevraagd via de regio Haaglanden bij Den Haag voor perslucht en voor extra brandweerauto's in Voorburg en Leidschendam. Enkele duizenden omwonenden en passanten vergaapten zich een paar uur aan het schouwspel van brandweer en politie. Toen zondagmiddag de mel ding kwam dat er nogal wat rook uit het voormalige wa renhuis omhoogkringelde, leek er betrekkelijk weinig aan de hand. In tegenstelling echter tot vele eerdere mel dingen ging het nu niet om een stapel smeulende kranten, maar om een brandend pla fond Kunststoffen en spaan platen in combinatie met teer- asfalt hadden vlam gevat. Het sein „brand meester" was al ruim voor negen uur gegeven. Gevaar voor de nabij gelegen vijf woonhuizen was vanaf dat moment niet meer te duchten. Tegen het invallen van de duisternis begon een sloopbedrijf met twee grote bulldozers de restanten van het warenhuis te slopen. school. De uitwisseling van de Kat- wijkse en Engelse scholieren vond dit jaar voor de veertien de keer plaats. De Engelse scholieren werden dit keer in Katwijk ontvangen door wet houder W. van der Plas. Nog deze zomer gaat een aantal Katwijkse scholieren op be zoek in Lowestoft. De uitwis seling vindt plaats in het ka der van de jumelageband tus sen Katwijk en Lowestoft. De beide zustergemeenten wisse len niet alleen scholiefen uit, maar ook gemeentebesturen, sportverenigingen en vrou wenraad wagen de stap naar de andere kant van de Noord zee. De uitwisselingsactivitei ten hebben al geleid tot een huwelijk tussen een Katwijkse en een jongen uit Lowestoft. Dit vindt vindt binnenkort plaats. Geld uit hotel gestolen NOORDWIJK Insluipers hebben zaterdag uit een ho tel in Noord wijk geld gesto len. Ze namen uit diverse kamers voor in ongeveer duizend gulden aan Engelse ponden, Nederlands geld en cheques mee. De dieven lie ten foto-apparatuur en ande re waardevolle spullen on aangeroerd. VOORSCHOTEN Met het hijsen van diverse vlaggen door burgemees ter P. Cannegieter, de wethouder L. Marselis en J. van Dalen en de frac tievoorzitters in de ge meenteraad werd op Ko ninginnedag het nieuwe tennispark „Adegeest" ge opend. Daarna werd er een partijtje tennis gespeeld tussen de roomsrode coalitie F. ten Have en M. Breunesse en de liberale J. v.d. Poel, geassisteerd door A. Aikens van D66. Sportwet houder L. Marselis prees in de feesttent de gemeente Voor schoten voor het gevoerde sporttbeleid maar ook het par ticulier initiatief. Daardoor kon zonder kosten voor de ge meente een halfverhard trai ningsveld omgevormd worden tot een tennispark met 8 ba nen en 2 oefenkooien. Hans Marselis, voorzitter van de on geveer 800 leden tellende te- nisvereniging „Adegeest", zet te vervolgens de werkgroep in 't zonnetje, die binnen drie maanden kans gezien heeft niet alleen een tennispark te bouwen, maar tevens te zor gen voor 800 leden. VOORSCHOTEN De heer G. Lamboo uit Voor schoten maakt zich zorgen over het snoeibeleid van de gemeente Voorschoten. In een brief aan het ge meentebestuur stelt hij dat met name in het park Rosenburgh onzorgvuldig met de natuur wordt om gesprongen. .Enkele jaren geleden zijn in het park Rosenburgh veel bo men omgezaagd. De gevolgen van deze kaalslag zijn nog dui delijk te zien. Op de stobben groeien nu talrijke takken. Hierdoor groeit er niets meer onder van veel betekenis. Op plaatsen waar de stobben niet meer zijn uitgelopen ontstaan Stale plekker^ Je ziet dat de verwildering toeneemt: meer iramenstruiken,, brandnetels :n dergelijke", aldus de heer ^amboo. Volgens de Voor- ichotenaar heeft in het afgelo pen winterseizoen een kaalslag ilaatsgevonden in Voorscho len. In Park Rosenburgh zijn 'ijf grote bomen gekapt. Daar- loor staan andere bomen ge- leel uit het lood en zijn ze aan ién zijde begroeid. „De laan laar de begraafplaats Rosen- wrgh is aan de rechterzijde zo goed als kaalgehaald, evenals de laan langs boerderij Rosen burgh en het fietspad naar Leidschendam. Bij het Burge meester van der Hoevenpark is het nabij de tennisvelden een kale vlakte. Ten behoeve van de hoogspanningskabels hadden veel bomen kunnen blijven staan, gezien de gerin ge lengte en de afstand waarop ze stonden", vindt de heer Lamboo. Verder zouden er onterecht omstreeks 25 bomen zijn om gezaagd aan de Elstlaan, om dat deze de groei belemmer den van de jonge bomen die er onder stonden. Die bomen hadden volgens de briefschrij ver beter verplaatst kunnen worden. De laan heeft nu veel van zijn „gezicht" verloren. „Ik vrees dat er over een paar jaar in onze parken en langs onze lanen geen enkele boom meer staat, aleen maar be- groeiselS op stobben en verwil derde kale plekken. De ge meente zou de plannen die er bestaan om in te grijpen in de natuur bespreekbaar moeten maken met de plaatselijke in stanties die zich inzetten om Voorschoten groen en leefbaar te houden", stelt de heer Lam boo. Autobanden in brand De brandweer heeft vannacht rond één uur een brandje bij gara gebedrijf Ford Rijnland aan de Van der Valk Boumanweg in Lei derdorp moeten blussen. Door nog onbekende oorzaak brak daar in een bij het bedrijf gelegen opslagruimte brand uit. Auto banden en olie vatten vlam en zorgden voor een enorme rook ontwikkeling. De bedrijfsruimten hebben geen schade opgelo pen. Omdat brandstichting niet wordt uitgesloten wordt een on derzoek ingesteld. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het verzor- jingstehuis Haagwijk wil 8 bejaardenwoningen bij- touwen. De woningen ko nen op het binnenterrein 'an het tehuis aan de Seethovenlaan in Leiden, iet project gaat zo'n ze- 'en miljoen gulden kos- en. De gemeente Leiden en het bestuur van Haag- wijk zijn de plannen aan het voorbereiden. De bouw moet in 1990 begin nen. Op het binnenterrein staan al zo'n veertig van deze zoge naamde aanleunwoningen. De Leidse architect Boudewijn Veldman kreeg het verzoek van het bestuur om het bin nenterrein zo min mogelijk vol te bouwen. Het uitzicht naar de Kennedylaan en het winkelcentrum moet behou den blijven, aldus het bestuur. Aan de kant van de Kennedy laan komt een hoog gebouw met vijf etages. Dit gebouw be vat vijftien woningen. Ook komt er bij de bestaande bouw nog een groep van vijf wonin gen bij. Verder wordt er een verbinding naar het tehuis ge maakt. Hier worden zes wo ningen bijgebouwd en er komt een overdekte gang naar het hoofdgebouw. Tot nu toe moesten de bewoners over het grasveld naar het tehuis lopen. De bestaande woningen wor den uitgebreid gerenoveerd. Er bovenop komt nog eens een extra etage met 22 woningen. -EIDEN Evenals vorig jaar oudt de Leidse politie in de naand mei een vandalisme- ifoject. Elk jaar heeft met ame in de maanden mei en ini veel vandalisme plaats. tearom zal behalve het nor- »ale politietoezicht, ook een pedaal samengesteld project- vandal ismebestrijding ctief zijn op plaatsen waar veel vernielingen worden ge pleegd. Het project wordt in samenwerking met het bureau HALT en het project Schade bemiddeling gehouden. Van dalen die worden aangehou den worden als straf door het bureau HALT te werk gesteld. Bovendien moeten zij de ver oorzaakte schade vergoeden. Het motto van het project luidt: „Driekwart miljoen ver dienen?". Dat is volgens de po litie het bedrag dat Leiden kan besparen wanneer alle zinloze vernielingen die jaar lijks worden gepleegd voorko men worden Met affiches worden Leidenaren opgeroe pen ogen en oren wijdopen te houden en vernielingen direct te melden via telefoonnummer 144444. Vrouw valt door ruit LEIDEN Een 35-jarige Leidse vrouw is in de nacht van zaterdag op zondag door een voordeurruit gevallen. De vrouw liep rond kwart voor drie door de Herenstraat en viel door onbekende oorzaak. Ze is met snijwonden aan de pols overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei- Film De tekenfilm Robin Hood wordt dinsdagmiddag ge draaid in de Alkeburcht in Roelof arendsveen. Aanvang drie uur. De toegang kost 2.50 Leden vergadering De Historische Vereniging voor Alphen en omstreken houdt haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering op maandag in de trouwzaal van het voormalige raah- ujs aan het Burgemeester Visserpark 30 in Alphen aan aen Rijn De verga dering begint om acht uur. Ongevallen Ongevallen bij kinderen van nul tot vier jaar- Da a rover gaat een ten toonstelling die de hele maand mei wordt gehou den in de openbare biblio theek in Leiderdorp Aan de orde komen de meest voorkomende soorten on gevallen, de oorzaken daarvan en de mogelijkhe den om die te voorkomen. Inbrekers in Leiderdorp LEIDERDORP Inbrekers zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag actief geweest in wo ningen aan het Cees Note- boompad. het Keijzershof, de Harrie Mülischstraat en de Annie M G. Schmidtstraat. In het laatste geval bleef het bij een poging. De buit bestond uit geld en goederen. LEIDEN De vaarregels op de Leidse wateren moeten veelvuldig en dui delijk aangegeven wor den. Tevens zou een goe de registratie van de speedbooteigenaren door de havenmeester erg veel helpen bij overlast door waterrecreatie. Dit stelt de hoofdcommissaris van de Leidse politie, de heer H. Mostert in een brief aan wethouder Van der Molen. De politie stelde op verzoek van de wethouder van ver keer. M van der Molen, een onderzoek in naar de overlast van de waterrecreatie in Lei den. In de periode mei tot en met september 1988 kwamen hierover twintig klachten bin nen. Daarbij ging het niet zo zeer om het varen met hoge snelheid. De klachten hadden meer betrekking op het gevaar en de overlast die werd ver oorzaakt door boeggolven. Met name bewoners van woonar ken ondervinden hiervan schade en overlast, aldus Mos tert in de brief. Meermalen lukte het de Leid se politie om een bootbezitter aan wal te krijgen. Deze was zich meestal niet bewust van enige overtreding van de re gels. Aanpak van de overlast blijft volgens de politie erg las tig. Het vaststellen van de snelheid !s haast onmogelijk, ook is het verband tussen de overtreding en de daardoor veroorzaakte schade moeilijk weer te geven. Wel blijft de politie optreden tegen water overlast. LEIDEN De Hoogland se Kerk bruist zaterdag 6 mei van activiteiten, 's- Ochtends om 11.00 uur zingt het kinderkoor De Regenboogjes onder lei ding van Marja Goud zwaard bij de opening. De Sleutels neemt het muzi kale gedeelte hierna over. Via de scholen zijn kinde ren benaderd om tekenin gen te maken. Deze teke ningen worden in de kerk tentoongesteld, 's Middags om 12.30 uur is de prijsuit reiking. Voor doven en gehandicapten zijn er een speciale rondleidingen. In de vaste tentoonstellings ruimte is een expositie van Barbara de Reus-Kamma uit Steenwijk te zien, Zij expo seert collages van gebruikte materialen, zoals bijvoorbeeld kapotte zeemleren lappen, oud roest en dergelijke. Deze expo sitie is tot 28 mei te bezichti gen. Joop Brons laat het pu- pliek om 13.15 uur en om 14.45 uur genieten van zijn orgel spel. Het Leids Kamerkoor on der leiding van Ton Beckers zingt tussen de orgelconcerten door enkele madrigalen van Monte Verdi. Er zijn speciale Hooglandse Kerk-kaarsen te koop, evenals een unieke bronzen munt die speciaal geslagen is voor de Leidse kerk. De inwendige mens wordt ook goed verzorgd met drankjes en hapjes. De open dag wordt om 15.15 uur besloten met een vesper. Do minee Alblas is de voorganger. De Leidse Cantorij onder lei ding van Joop Brons verleent haar medewerking aan deze dienst. Vorig jaar trok de open dag ruim dertigduizend bezoe kers. De drie trotse bestuursleden van tennispark Adegeest: Harry de Jong, Herman v.d. Kaay en Martin v.d. Kleij (vlnr). FOTO: JEROEN DE JONG

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7