Geen sancties tegen Chinese studenten Georgiërs ziek na oprapen van „gifgasbloemen" Meer stemrecht voor Appenzeller vrouwen Rust keert terug na luchtbrug Senegal Olievlek Rode Zee ingedamd DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND QeidoaOowumt MAANDAG 1 MEI 1989 PAGINA 4 Onderzoek naar Britse wapendeal LONDEN De Britse rekenkamer is een onderzoek begonnen naar de mogelijke betaling van smeergelden bij de grootste wapenverkoop uit de Britse geschiedenis, die van vijftien Tornado-gevechtsvliegtuigen aan Saudiarabie in 1985 voor een bedrag van vijftien miljard pond. Nagegaan wordt of vertegenwoordigers van de vliegtuigfabrikant British Aerospace provisies hebben gekregen om de transactie veilig te stellen. Door de provisies zou de prijs voor de Torna do's zijn opgedreven. British Aeros pace is de grootste deelnemer in de bouw van de Tornado, die samen met Westduitse en Italiaanse bedrij ven wordt gemaakt. Duizend jaar cel voor verkrachter ST LOUIS Earl Thomas, in de Amerikaanse stad St. Louis beter be kend als „de verkrachter van het dis trict noord", is tot 1002 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Rechter Jack Koehr beval dat de 38-jarige Thomas ten minste tachtig procent van zijn straf - dat is achthonderd jaar - moet uitzitten, voordat hij een verzoek kan indienen voor vervroegde vrijlating Thomas had tussen april en juni 1987 zeker vijf vrouwen, die vroeg in de ochtend op de bus stonden te wach ten, beroofd, ontvoerd en verkracht. Koehr wil met de -zware straf een sig naal geven aan de ambtenaren van justitie die zich over voorlopige invrij heidstelling moeten uitspreken. HUNDWIL Met spontaan ap plaus hebben de vrouwen van het Zwitserse kanton Appenzell- Ausserrhoden gisteren de beslis sing toegejuicht dat zij voortaan ook stemrecht hebben in de kan tonale verkiezingen. Het heeft er behoorlijk om ge spannen, omdat veel mannen zich bij handopsteken tegen ver klaarden. Het bestuur over de ruim vier eeuwen oude plaats in Ausserrhoden was tot nu een ex clusieve mannenaangelegenheid. Al vier keer eerder hadden de mannen van Appenzell-Auserr- hoden zich de afgelopen zeven tien jaar tegen het vrouwenkies recht op kantonaal niveau uitge sproken. Sinds 1972 mochten de vrouwen hun stem uitbrengen bij gemeenteraadsverkiezingen en in 1971 werd na een referen dum het vrouwenkiesrecht op landelijk niveau ingesteld. Het enige Zwitsersde kanton, waar de vrouwen onmondig blijven in lokale en regionale aangelegen heden, is Appenzell-Innerrho- Bloedig weekeinde op Filipijnen MANILA Aanvallen van vermoedelijk communistische opstandelingen hebben giste ren op de Filipijnen het léven gekost aan tientallen mensen. Voor een kerk in Manila wer den twee leden van de garde van president Aquino doodge schoten. De zes mannen die de aanslag uitvoerden zeiden dat ze van het communistische Nieuwe Volksleger waren. In Leon vielen meer dan twee honderd communistische re bellen een buitenpost van het leger aan. Vier rebellen, drie soldaten, drie leden van de burgermilitie, een vrouw en een kind werden gedood. Zwarte bond daagt Mobil voor rechter JOHANNESBURG De zwarte bond van chemiewerknemers (CWIU) heeft een ge ding aangespannen tegen het Amerikaanse olieconcern Mobil, dat heeft besloten zijn belangen in Zuidafrika van de hand te doen. De CWIU vindt dat het concern zich niet houdt aan de afspraak dat een besluit tot terugtrekking van tevoren aan de bond wordt meegedeeld. Het merendeel van de 2000 Zuidafrikaanse Mobil-werknemers is zwart en 1200 van hen zijn lid van de CWIU. De CWIU heeft Mobil en andere buitenlandse bedrijven die overwegen hun activiteiten in Zuidafrika af te stoten ver zocht om zo'n besluit ruim van tevoren aan te kondigen en garanties te geven dat de werknemers hun banen onder een nieuwe eigenaar niet verliezen. 1-MEI-VIERING ZONDER PORTRETTEN VAN MARXISTEN BEIJING De Chinese studenten die dit week einde hebben gesproken met regeringsvertegen woordigers hebben de verzekering gekregen dat er geen strafmaatregelen genomen zullen worden tegen studenten die de af gelopen weken hebben deelgenomen aan betogin gen. Tijdens het drie uur durende overleg drong de regering er wel bij de stu denten op aan zo spoedig mogelijk weer lessen te gaan volgen. De Chinese regering beloofde dat de invoer van luxe-auto's onmiddellijk zal worden stop gezet. Verder zal er ook wor den gebroken met het gebruik om de ministeries in de zomer naar de badplaats Beidaihe te „verhuizen" De maatregelen lijken bedoeld als tegemoetko ming aan de studenten die veel kritiek hebben op de pri vileges van de partij- en rege- Turkije verbiedt viering 1 mei ISTANBUL/SEOUL De Turkse autoriteiten hebben ge zegd iedere poging van vakbonden om vandaag de Dag van de Arbeid te vieren te zullen neerslaan, en hebben de oproerpolitie opdracht gegeven marsen of massabijeen komsten te voorkomen of op te breken. Dit jaar hadden de vakbonden voor het eerst sinds de militaire staatsgreep van 1980 weer plannen gemaakt voor massale 1-mei-vie- ringen. In Istanbul hadden 200.000 leden van acht vakbon den toestemming gevraagd voor een grote bijeenkomst. Ook in Armenië is uit vrees voor betogingen de viering van 1 mei verboden. In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul raakten studenten en arbeiders gisteren al slaags met de politie nadat de autori teiten de manifestatie op de vooravond van 1 mei hadden verboden. Meer dan 1300 betogers werden gearresteerd, enkele tientallen mensen raakten gewond. Ook in Inchon ten westen van Seoul en in Kwangju, in het zuidoosten van het land, kwam het tot botsingen. ringsfunctionarissen. Waarne mers betwijfelen echter of de studenten hiermee genoegen zullen nemen De studentenleiders hadden al gedreigd nieuwe betogingen te organiserei» als de de regering geen ernst maakte met de be sprekingen. „Wij kunnen niet alle winst die wij op straat hebben geboekt uit handen ge ven aan de onderhandelingsta fel", aldus een student die aan het gesprek met de autoritei ten had deelgenomen. „Wij moeten gewoondoen wat wij al deden". De 1-mei-viering in China wordt met ingang van dit jaar niet meer opgesierd door de portretten van Marx, Lenin en Engels. Een partijwoordvoer ster zei zaterdag dat de viering van de dag van de arbeid, in China en andere socialistische landen een nationale feestdag-, bij de festiviteiten op het Plein van de Hemelse Vrede voort aan alleen nog maar zal wor den getooid met het portret van de nationalistische grond legger van het moderne Chi na, Sun Jatsen. Ook het por tret van Stalin, die vorig jaar nog in al zijn aangetaste glorie de portrettengalerij sierde, is bij de nationalistische en kapi- talitische heroriëntatie van de Volksrepubliek gesneuveld. Om moeilijk naspeurbare re denen is Stalin in China lang een heilige gebleven, toen hij in de meeste andere commu nistische landen al geruime tijd was ontmaskerd als een ti ran, die door Hitier nauwelijks in de schaduw wordt gesteld. Reden voor de „portretten- storm" is vermoedelijk ook het bezoek aan Beijing waaraan Sovjet-leider Gorbatsjov op 15 mei begint. Deze Mauritaniérs maken zich gereed om aan boord te gaan van een Marokkaanse Hercules op de luchthaven van Dakar in Senegal. Het toestel van de luchtmacht bracht Senegalese vluchtelingen uit Mauritanië. DAKAR Met vliegtui gen die door Frankrijk, Spanje, Marokko en Alge rije ter beschikking zijn gesteld, is gisteren een be gin gemaakt met de eva cuatie van duizenden Se- negalezen en Mauritaniërs uit beide Westafrikaanse staten. In de Senegalese hoofdstad Dakar keerde de rust terug, nadat zaterdag duizenden jon geren winkels van Maurita niërs hadden geplunderd en vernield ondanks de noodtoe stand die vrijdag door de Se negalese regering werd afge kondigd. In Senegal zijn vol gens de meest recente vens bij de anti-Mauritaanse rellen afgelopen week 38 Mau ritaniërs gedood. Bij de anti- Senegalese rellen in verschei dene Mauritaanse steden, waaronder de hoofstad Nouak chott, zijn naar schatting 400 Senegalezen om het leven ge komen. Volgens schattingen kunnen de 11 a 12 ingezette transportvliegtuigen per dag 3000 Senegalezen en 3000 Mauritaniërs evacueren. Circa 20.000 Mauritaniërs hadden za terdag hun toevlucht gezocht op de internationale handels beurs in Dakar. In de Mauri taanse hoofdstad Nouakchott en de noordelijke stad Nouad- hibou wachtten 10.000 a 12.000 Senegalezen op hun evacuatie. „Daar heerst de apartheid" is de vaste uitdrukking van de Senegalezen als ze in de rich ting van hun noordelijk buur land Mauritanië wijzen. Het is de Senegalese manier om te zeggen dat Mauritanië al sinds de onafhankelijkheid in 1960 kampt met een groot rassen probleem. JIDDAH De Indiase supertanker Kanchenjun- ga is in de Saudische ha ven Jiddah aan de ketting gelegd en zal daar moeten blijven tot de eigenaars zich bereid verklaren de kosten te betalen voor het opruimen van de olie die uit de lekgeslagen tanker is gestroomd. De 277.000 ton metende tanker liep woensdag tien kilometer uit de kust van Jiddah op een rif en sloeg daarbij lek. Een gebied van tachtig kilometer doorsnee voor de Saudische kust werd door de olie ver vuild. Het grootste deel van de olievlek is met drijvende bal ken ingedamd. Daardoor wordt voorkomen dat de olie tot vervuiling van de stranden leidt. Volgens de schatting van de havenmeester van Jiddah is zo'n 4000 ton uit de tanker ge lekt. Volgens scheepvaartkrin gen in Bahrayn is de olievlek die de Kanchenjunga veroor zaakte, de grootste die de Rode Zee ooit heeft vervuild. De Saudische krant Arab News berichtte dat de havenautori teiten van Jiddah de bewering van de kapitein van de tanker tegenspreken dat hij door slecht zicht uit de koers was geraakt. Volgens de autoritei ten had hij gebruik gemaakt van een verouderde zeekaart. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. TIBLISI In de Georgi sche hoofdstad Tbilisi zijn 32 mensen met vergifti gingsverschijnselen in het ziekenhuis opgenomen nadat zij bloemen hadden opgeraapt die met gifgas waren besmet. Bewoners van Tbilisi hadden de bloemen neergelegd voor het regeringsgebouw nadat het leger op 9 april een nationalis tische demonstratie uiteen had geslagen. De militairen had den daarbij gifgas tegen de de monstranten gebruikt. „We vermoeden dat de huidige slachtoffers het gifgas hebben ingeademd dat zich nog in de bloemen bevond", alduis de partijfunctionaris. De overheid had gedreigd de avondklok weer in te stellen als de bloe men niet werden weggehaald, aldus een Georgische zegsman. Woedende Georgiers hebben de afgelopen dagen familiele den van militairen in elkaar geslagen en hun woningen met stenen bekogeld omdat het Rode Leger door de Geor giërs verantwoordelijk wordt gesteld voor het bloedige op treden op 9 april. Het gebruik van gifgas in Tbilisi was een „dolkstoot" voor het Kremlin op het moment dat de leiding van de Sovjetunie probeert te komen tot een vernietiging van alle voorraden chemische wapens ter wereld, meent Mi- chail Vasjakidze, de chef-toxi coloog van het ministerie van gezondheidszorg in Georgië. Zeker twee van de 20 mensen die bij de rellen omkwamen, overleden als gevolg van de uitwerking van gifgas. De an deren werden met schoppen en stokken gedood. In een vraaggesprek met de Zarja Vostoka, de krant van de communistische partij in Geor gië, identificeert Vasjakidze de gevaarlijke chemische stof in het gas als chloro-acetofenon. „Deze stof werd door Duitse troepen in de loop van de Eer ste Wereldoorlog twee keer gebruikt tegen de troepen van de Entente (Rusland, Frank rijk en Groot-Brittannië)", zegt de gifdeskundige. „In al lebei de gevallen waren de ge volgen zeer tragisch. Verschei dene duizenden soldaten lie pen ernstige vergiftigingsver schijnselen op. Sindsdien is het niet meer gebruikt bij militai re acties". Weggeblazen baby overleeft tórnado Geëmotioneerd houdt deze vrouw uit Dhaka haar drie maanden oude kleindochtertje vast dat tegen alle verwachtingen in de tornado van vorige week in overleefd heeft. Door de storm werd de baby van haar moeder weggeblazen en pas twaalf uur later meters verderop levend aangetroffen. De moeder van het kind ligt zwaar gewond in het ziekenhuis. De vader heeft de ramp niet overleefd. FOTO: AP 24.000 MIJLEN OCEAANRACE 357) Eindelijk is dan de grote dag van de start aangebroken en, staande aan boord van de „Pandora", maakt Willy opnamen van het vertrek van de kleine vloot. Van links naar rechts ziet zij: De yawl „Mayflower" (schipper Frank Morris, een neef van Mar- ga), het sloepjacht „Vrijheid II" (schipper Rob), de kits „Laura" (schipper John Brookfeller), de schoener „Viking" (schipper Nils Björn) en de topzeilschoener „Memphis" (schipper ,,Cigaret-Lar- ry"). - Daar gaan ze! Het weer is fraai en er waait een gunstige wind. Maar dat zal wel niet zo blijven en de reis naar Holland is geen peuleschil. En als de storm opsteekt... „Dan klaren we het niet met zijn vieren, schipper", zegt de stuurman van „Cigaret- Larry", die zelf aan het stuur staat. Larry grinnikt en zegt: „Och, we kunnen het geluk ook wel een handje helpen, stuur. Als er onderweg nou eens een paar deelnemers uitvielen? Ik heb al een telegrammetje gestuurd naar Tobias in Honolulu; hij en Jojo zul len wel wat bedcht hebben". Bill, de stuurman, zwijgt. Staan de zaken er zó voor? Nou, maar hij leent zich niet voor smerige kar weitjes. Britten negatief over tien jaar Thatcher LONDEN De meeste Britten hebben een negatief oordeel over de tien regeringsjaren van premier Margaret Thatcher. Volgens een enquête van de conservatieve Sunday Times heeft de kwalificatie „Het Groot-Brittannië van Thatcher" voor 54 procent een negatieve en voor maar 25 procent een positieve klank. Volgens The Observer meent een meerder heid van de ondervraagden dat Thatcher al vóór de volgen de verkiezingen van het Lagerhuis dient af te treden. Ter wijl het economische beleid, de beknotting van de macht van de vakbonden en het verkopen van 'sociale' woningen aan de huurders als pluspunten worden aangeduid, noemen de ondervraagden de kortingen in het gezondheidsstelsel, de werkloosheid en het privatiseren van staatsbedrijven als ne gatieve factoren. Bestand Bayrut lijkt kansloos BAYRUT Nadat gister avond in de heuvels bij Bayrut weer zware ge vechten uitbraken, lijkt het vrijdag gesloten vre- desbestand vrijwel kans- Rond Souk al-Ghareb schoten Syriërs en door Syrië gesteun de militieleden en christelijke troepen op elkaar In nabijge legen christelijke en druzische dorpen sloegen granaten in. In Souk al-Ghareb kwam een Sy rische soldaat om. Eerder op de dag waren er gisteren al sporadische beschietingen in een christelijke wijk en in een islamitische wijk van Bayrut. De secretaris-generaal van de Arabische Liga nam gister avond telefonisch contact op met generaal Aoun, premier van de christelijke regering, om er bij hem op aan te drin gen mee te werken aan de po gingen het bestand overeind te houder). Aoun heeft het be stand, dat dankzij de .Arabi sche Liga tot stand kwam, wel aanvaard, maar heeft de Ara bische oproep genegeerd een eind te maken aan de zeeblok kade die hij sinds maart heeft gelegd voor illegale havens van de milities. Die blokkade leidde toen tot een van de ern stigste uitbarstingen van ge weld in de al veertien jaar du rende burgeroorlog in Liba non. Lancering Atlantis opnieuw uitgesteld CAPE CANAVERAL De lancering van het Amerikaan se ruimteveer Atlantis is voor de tweede maal uitgesteld De Atlantis zal niet vanavond maar op z'n vroegst eind deze week of begin volgende week de ruimte ingaan. De NASA wil eerst nagaan wat er vrij dag misging met de hoofdmo tor van de raket. De vijfkoppi ge bemanning van het ruimte veer moet een satelliet op Ve nus lanceren die deze planeet in kaart gaat brengen. Rodriguez grote kanshebber verkiezingen Paraguay ASUNCION Ondanks hun wantrouwen jegens de organisatie van de ver kiezingen van vandaag doen de oppositie-leden van Paraguay toch mee in de stembusstrijd, waarin de grote favoriet de man is die op 3 februari dicta tor Alfredo Stroessner onttroonde, generaal An dres Rodriguez. Rodriguez is kandidaat van de regerende Colorado-partij. De zelfde partij die zijn schoonva der Stroessner 35 jaar lang in het zadel hield en in feite me deplichtig was aan het in stand houden van de dictatuur. Hij vergrootte zijn macht door de relaties te verbeteren tus sen de verschillende facties in de Colorado-partij, door con tacten te leggen met buiten landse regeringen en met de machtige rooms-katholieke kerk, waartoe nagenoeg alle Paraguayanen behoren. De oppositie had liever gezien dat Rodriguez de verkiezingen nog enkele maanden zou uit stellen. Immers, na zo'n 35 jaar verboden te zijn geweest, was er enige tijd voor nodig om een verkiezingscampagne op poten te zetten. De oppositie leden vrezen dan ook dat hun stembiljetten niet alle afgele gen dorpen hebben bereikt. Domingo Laino, de belangrijk ste van de acht tegenkandida ten van Rodriguez, heeft ge zegd dat zijn partij zich uit het politieke proces zal terugtrek ken als de verkiezingen niet democratisch blijken te zijn geweest, of als de nieuwe rege ring probeert het land een „Stroessner-systeem zonder Stroessner", op te leggen. Lai- no's Autentieke Radikale Li berale Partij is na de Colora do-partij de best georganiseer de politieke organisatie in het Laino is presidentskandidaat voor de Partido Liberal Radi cal Autentico (PLRA). Hij is vooral bekend geworden door zijn verzet tegen de dictatuur van Stroessner. Laino werd scherp vervolgd. Hij heeft vele keren, telkens voor kortere perioden, gevangen gezeten, is gemarteld, en is regelmatig slachtoffer geweest van knok ploegen. In 1982 werd hij uit Paraguay verbannen. Na vier mislukte terugkeerpogingen, slaagde hij erin om in april 1987 openlijk Paraguay weer binnen te komen. Behalve een nieuwe president, moeten de Paraguayanen van daag ook een nieuw Congres 36 senatoren en 72 afge vaardigden kiezen. Presi dent en Congres moeten de vijf-jaarlijkse ambtstermijn uitdienen die onder Stroessner in februari 1988 is begonnen. Alle Paraguayanen tussen de 18 en 60 jaar zijn verplicht te gaan stemmen, op straffe van een kleine boete bij het niet nakomen van de stemplicht. De stembureaus zijn vandaag om 13.00 uur Nederlandse tijd open gegaan en sluiten van-, avond om 22.00 uur. De eerste vuurproef voor de nieuwe regering zal de beslis sing zijn een tiental Stroes- sner-volgelingen al dan niet te vervolgen, en de vraag hoe zal worden afgerekend met het oude regime: zal de regering helpen bij het opsporen van de graven van de slachtoffers van marteling, of dat juist dwars bomen. George Washington herleeft Vanuit de hoogte kijkt het standbeeld van George Washington in New York, de eerste Amerikaanse president, neer op het historische schouwspel dat zich aan zijn voeten afspeelt. Gehuld in een traditioneel kostuum legt acteur William Sommerfield (rechts), in de rol van George Washington, zijn ambtseed af. Deze opvoering maakt deel uit van de feestelijke viering van de tweehonderd ste verjaardag van de eed van Washington. FOTO: AP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4