Uur na zege voor Suykerbuyk zwaar Spaan aangeslagen na overdosis pech Yellowa terug in de draftop RUSSEN SLECHTS OP HET IJS EENHEID Ronald Schilp niet in de nationale basketbalselectie Vele gewonden bij auto- en motorsport Mancini stunt tegen Becker SPORT CeidóeGotvumt MAANDAG 1 MEI 1989 PAGINA 17 De Russen vieren een feestje na het zekerstellen van de 21e wereldtitel ijshockey. FÓTO: EPA STOCKHOLM De Sovjet-Unie heeft het wereldkampioenschap ijshoc key veroverd. De ploeg van bonds coach Viktor Tichonov zegevierde za terdag in Stockholm met 5-3 over Ca nada. Eerder won de Sovjet-Unie in de finalepoule van Tsjechoslowakije. Buiten de ijsbaan vormde het ijshoc key team van de Sovjet-Unie een ge prikkelde, ontwrichte ploeg, emotio neel verward door een conflict tussen trainer en de ervaren harde kern. Op het ijs was „de grote rode machine" eensgezind en onoverwinnelijk. Met negen overwinningen in negen wedstrijden werd de Sovjet-Unie voor de 21e keer wereldkampioen. De vijf de wereldtitel in de jaren tachtig werd zaterdag, op de voorlaatste speeldag, in Stockholm veilig gesteld. De zege was de triomf van de oproerkraaiers, die coach Tichonov (63) het leven in de aanloop naar dit- wereldkampioen schap zuur maakten. Fetisov, Maka- rov, Larionov en Kroetov schitterden als vanouds met hun weergaloze con trole over de puck en onnavolgbare in dividuele hoogstandjes. Polen degradeerde naar de B-groep. Het verloor gisteren de laatste wed strijd, met 2-0 van de Bondsrepubliek Duitsland. Squashdames grijpen brons HELSINKI De derde en de vijfde plaats waren de oogst van de Nederlandse ploegen in het toernooi om het Europees kampioenschap squash in Hel sinki. De dames Nicole Beu- mer. Marjolein Houtsma en Hugoline Van Hoorn verze kerden zich zaterdag van de bronzen positie in het vrou wentoernooi. Beide titels gingen per traditie naar Engeland. Zweden (man nen) en Ierland (vrouwen) wa ren in de eindstrijd in feite geen partij. Bij de vrouwen is Engeland in Europa al elf jaar achtereen ongeslagen. Rienks/Florijn klasse apart AMSTERDAM Tijdens de Randstadregatta op de Am sterdamse Bosbaan, de eerste nationale korte-baanwed strijd, bleken in de open heren klasse olympisch kam pioen Nico Rienks en Ronald Florijn op eenzame hoogte in de dubbel twee, getuige de overmacht waarmee zij hun directe tegenstanders. Van den Eerenbeemt en Kelder man achter zich lieten. Van den Eerenbeemt/Kelderman alsmede skiffeur Zwolle, die met tweetiende seconde van Florijn in de skiff won. moeten in staat geacht worden internationaal op finaleniveau mee te kunnen varen in andere disciplines. Op de Bosbaan meldde zich de opvol ging aan, waarin Krijtenburg en Maaskant op dit ogen blik de meeste kansen lijken te maken voor een plaats in de Oranjevloot. In de categorie lichte dames wordt de toon gezet door de wereldkampioenen 1988 in de dubbel twee. Ellen Meliessie en Laurine Vermulst. Vermulst schreef zeer gedecideerd de titel in de lichte vrouwens kiff op haar naam. Bij de lichte heren, jarenlang het visi tekaartje van Nederland, zijn Jan van Bekkum en Theo den Nieuwenboer oppermachtig in de dubbel twee. AVILA/TOLEDO Luc Suykerbuyk behaalde za terdag in de Ronde van Spanje de belangrijkste overwinning in zijn drieja rige loopbaan als prof wielrenner, Mathieu Her mans kwam vierentwintig uur later een tiental me ters te kort voor de eerste zege in dit seizoen. Suykerbuyk onderscheidde zich zaterdag in de 197,5 kilo meter lange etappe tussen Be- jar en Avila. De 25-jarige ren ner uit Nispen, die in zijn Spaanse ploeg een beschermde positie inneemt, maakte vorig jaar in de Ronde van Basken land indruk als één van de be tere klimmers. In de Vuelta bevestigde hij die reputatie in een rit, die een col van de der de, twee van de eerste en één van de tweede categorie her bergde. „Dit is de belangrijkste over winning uit mijn loopbaan", gaf Suykerbuyk onomwonden toe. „Belangrijk voor de ploeg en voor mijzelf". Hij vertrok in 1986 als amateur naar Span je. In Nederland voelde hij zich als liefhebber miskend. In 1987 stapte hij over naar Za- hor, het Spaanse equivalent van de ploeg van Jan Raas: vrijbuiteren met beschermde renners maar zonder vaste kopman. De eerste week van de ronde van Spanje verliep voorbeel dig voor de ploeg Van Bra bant droeg anderhalve dag het gele tricot en Suykerbuyk was de gevierde man in het eerste contact met het hooggebergte. „Het uur na mijn overwinning was het zwaarste uit mijn car rière", verklaarde hij. De be duusde Brabander werd na zijn triomf overal heen ge sleept. Van de ene zendge machtigde naar de andere, van de ene journalist naar de ande re. Telkens moest hij zijn ach tergrond toelichten, telkens moest hij Nispen spellen. De Spaanse kranten hielden het gisteren toch op „Lispen". Zo goed het de Zahor-ploeg in de Vuelta verging, zo slecht liepen de zaken bij Caja Rural, de ploeg van Hermans. Kop man Lejarreta liep zaterdag in het hooggebergte ruim acht minuten achterstand op en werd op slag kansloos voor de eindzege. Marcel Arntz pro beerde gisteren in de vlakke rit tussen Avila en Toledo over 157 kilometer iets aan de down-stemming te doen, was constant in de slag, maar werd de ruimte voor een solo niet gegund. Daarop werd de kaart Her mans uitgespeeld. Zijn ploeg maten hielden het peloton van 172 renners tot de 200 meter vals plat voor de streep in het historische Toledo bijeen. Daar sprorfg de Italiaan Ghirotto als een katapult weg. Hermans zag het, maar wachtte een fractie met zijn reactie. Die aarzeling werd de sprinter fa taal. Ghirotto liet zich niet meer inlopen. Met een tel voorsprong duwde hij zijn fiets over de witte kalklijn. Her mans werd tweede. Meerdaagse De Nederlander Harm Jansen heeft gisteren de vijfde etappe van de Ruban Granitier Bre ton, een meerdaagse wieler wedstrijd voor amateurs in Bretagne, gewonnen. De 38e editie van de wegwed strijd De Drie Zustersteden" werd zaterdag in een complete Nederlandse overwinning. Jean-Paul van Poppel toonde zich na 200 kilometer de snel ste sprinter van het peloton. Na hem kwamen Frank Pi- rard, Adri van der Poel en Wiebren Veenstra als respec tievelijk tweede, derde en vierde over de meet. Luc Suykerbuyk passeert als winnaar de finish van de zesde etappe van de Ronde van Spanje. „De belangrijkste overwinning uit mijn loopbaan". FOTO: ANP DEN HAAG Ronald 'Schilp is niet opgenomen in de nationale basketbal selectie, die zich vanaf 8 mei gaat voorbereiden op de eindronde van de Eu ropese titelstrijd in Za greb. De speler van Den Bosch kon zich niet de ge hele trainingsperiode vrij maken en werd door coach Ruud Harrewijn daarop gepasseerd. Schilp is niet de enige routi nier die ontbreekt in de voorlopige selectie van 24 man. Ook de namen van Es- veldt, Van der Ark, Kort hout, Heijdeman, De Vries en Van Egmond komen niet voor op de lijst. Van der Ark is geblesseerd, De Vries door werkzaamheden niet be schikbaar, de overigen zijn niet geselecteerd. Onder de 24 zijn zeven in Amerika spelende basketbal lers. Dat zijn Van Poelgeest (Nebraska). Reinalda (Ore gon), Ebeltjes (Fresno), Vrind (Villanova), Hammink (Loui siana), Lievers (La Salie) en Smits (Indiana Pacers). Van het septet heeft Reinalda zich afgemeld wegens exa mens. Van Ebeltjes en Smits heeft coach Harrewijn nog geen toezegging ontvangen. De overigen zullen zich in de loop van de maand mei bij de selectie voegen. De voorlopige selectie bestaat uit: Bottse. Kuipers, Pieterse (Den Bosch), Van Rootselaar, De Waard, Te Velde, Cooper (Den Helder), Van Dinten. Houben (BS Weert), Ema- nuels, Dam (Meppel), Franke, Kales (Amsterdam). De Jager. Huybens (Orca). Dijkstra (Delft), Hageman (Akrides). Van Poelgeest (Nebraska). Smits (Indiana Pacers). Vrind (Villa nova), Reinalda (Oregon), Ebeltjes (Fresno), Hammink (Louisiana), Lie vers (La Salie). Vrouwen De nationale vrouwenploeg heeft het basketbaltoernooi in Gdansk besloten met een nederlaag. Het clubteam van Leningrad was zaterdag een fractie te sterk: 80-76 (37-37). Door de nederlaag werd de ploeg van coach Meindert van Veen vijfde. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.10 uur: AVRO's Sportpanorama. Nederland 3, 21.15 uur: Sport Studio België Nederlands 2, 20.00 uur: Extra time. Duitsland 1, 23.00 uur: WK ijs hockey Duitsland 2, 18.00 uur: WK ijs hockey. BBC 2, 19.50 uur: WK snooker Sky Channel, 19.00 uur: Auto- en motorsport. Sky Channel, 20.00 uur: Zwem- Sky Channel, 21.00 uur: Voet bal: Brazilië-Rest van de wereld. Sky Channel, 22.00 uur: Golf. Sky Channel, 23.00 uur: WK ijs hockey KOERSEN DEN HAAG De koersen van Hil versum, Duindigt, Drachten en Schaesberg vragen de komende da gen de aandacht. Onze tips voor Hil versum luiden Hilversum dinsdag 18.30 uur. Ie koers: Condor Hendrika. Carmen Komo, Dare of Thijssen (7-5-3). 2e koers Charitable, Cees Kwik, Dia- nadean V (10-3-8) 3e koers: Corien Victory, Dante Bui tenzorg, Conny Hollandia (7-4-8). 4e koers Yok van de Lente. Zita Morgan, Zarpa (3-5-2). 5e koers: Carole Ashton. Candy Jea- net. Baukje Hanover (2-4-6). 6e koers: BZN. Bob Bush, Binky Ger- ron (6-8-9). Te koers: Charming Pearl, Cobus Zuydhoeve, Capital Pride (4-5-3). 8e koers: Donderstraal. Camiel Kes, Bobo Buitenzorg (4-2-5) 9e koers Alpha Chramta. Carla Quick. Codo Lucswolle (7-10-2) 10e koers: Zorro Hollyrood, Bekila Ludwig, Wez Warber (7-1-4). Madeira (rechts) gaat af op de zege in de Pocahontas-prijs op Duindigt. FOTO: ANP WASSENAAR Anton Blok kocht nog niet zo lang geleden het afge schreven paard Yellowa. De achtjarige hengst kon op de Nederlandse banen weining of niets meer uit richten. Maar oud-atleet Anton Blok bracht Yello wa herboren terug in de baan. Enkele weken gele den werd hij al een keer tweede, maar gisteren was Yellowa op Duindigt Vriend, de winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen en Paard van het Jaar, te snel af. In een kilometertijd van 1.16,1 over de tweeduizend meter zorgde Yellowa voor een nieu we seizoentijd en verbeterde hij bovendien zijn eigen re cord. Onder veel applaus mocht Anton Blonk met Yel lowa de bloemen in ontvangst nemen. Na de start nam de combinatie de leiding, waarna de kop niet meer werd afge staan Voor favorieten als Vriend en Yick Buitenzorg was niet meer dan de tweede en derde plaats weggelegd. In de rensport ging de meeste aandacht uit naar de klassieke Pocahontas-prijs met een to taal aan prijzengeld van vijf tienduizend gulden, waarvan de helft voor de winnaar. De Nederlandse kampioensjockey Terry Cain zegevierde met Madeira. In de eindstrijd kon hij met veel kunst- en vlieg werk Henk van der Kraats van zijn 751e overwinning af houden. Met Oryx of Troy van de Haagse eigenaar Frans Zandvliet werd hij verrassend tweede voor Another Dream en Miss Leone. In de eerste ren van de mid dag liet de grote favoriet Mon of Raaphorst met Kevin Da- vies het lelijk afweten. King's Powder met Tony Manuel greep verrassend de overwin ning voor Hit The Headline en Savenbi. De derde ren van de middag werd geheel volgens de ver wachtingen gewonnen door Pasha met Kevin Davies. Moon Child lag lang aan de leiding en pakte het tweede geld voor Roisita Ridge. Paniek Afgelopen zaterdag zouden er twee meetings worden afge werkt volgens de koersagenda van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport. Eén op de baan van Hilversum en één op de baan van Groningen. Om dat de inschrijving voor de meeting in Groningen zo klein was, besloot de NDR deze meeting niet door te laten gaan. Daardoor ontstond er lichtelijk paniek in het stads park van Groningen. Voor de 30 april-viering had de baan- vereniging veel feestelijkhe den op de baan georganiseerd en mochten paarden toch niet ontbreken. Links en rechts belde het bestuur van de baan trainers of ze met hun paarden naar Groningen wilde komen om daar aan te treden voor een kortebaandraverij. Upsalin H met Hennie Streng won deze kortebaan wedstrijd. De totalisator was niet aanwezig. In Nederland is het verboden draverijen te organiseren zon der totalisator. Co Govers se- cetaris van de NDR: „Wij heb ben Groningen toestemming gegeven om een demonstratie draverij te organiseren. Dat mag, zonder prijzengeld. Wij hopen ook dat het zo Verlopen ARTHUR VAN RIJSWIJK Jean Bessems houdt titel WILRIJK De artistieke biljartwereld snakt naar vernieuwingen. Het door de Europese biljartbond geopperde plan kunststo ten professioneel te ma ken, is vermoedelijk de laatste reddingsboei voor deze spelsoort. De martelgang van 68 figuren is voor de kijkers, maar ook voor de spelers nauwelijks nog interessant. Bij dé strijd om het Europees kampioenschap in Wilrijk stond de winnaar al na twee dagen vast. Jean Bessems verlengde in het Belgische plaatsje zijn abonne ment op de titel, voor de vier de keer op rij zonder noe menswaardige tegenstand. De Limburger had het laatste toernooi „oude-stijl" graag met een nieuw record willen de af sluiten. De magische grens van 400 punten bleef echter door gebrek aan serieuze rivalen ver buiten het bereik van de oude en nieuwe kampioen, die finishte met 361 punten. De voorsprong van Bessems op nummer twee, de Spanjaard Fonellosa, bedroeg zestig pun ten. De Spaanse kampioen was naast de Nederlander de enige deelnemer die boven de 300 punten uitkwam. Fonellosa was twee dagen een concur rent voor Bessems, maar haak te zoals bij eerdere titeltoer- nooien in de slotfase af. Jean Bessems JEREZ Hans Spaan is aangeslagen. Nederlands beste motorcoureur op de weg is al na drie Grand Prix' in de 125cc-klasse vrijwel kansloos voor een topplaats. Juist in het sei zoen dat de racer uit Cas- tricum een Honda van de Japanse fabriek tot zijn beschikking heeft. Spaan wordt achtervolgd door pech. In Japan ging de tweede plaats verloren door een ka potte ontsteking. Gisteren, op het circuit van Jerez in Anda-: lusiè, brak de schakelstang vier rondjes voor het einde, toen Spaan op \^eg leek naar de tweede plaats. „Het is niet te geloven. Weer geen punten voor het wereldkampioen schap. Deze twee gevallen kostten me inmiddels al 36 punten", verwoordde Spaan in de pits de teleurstelling. „Ik weet niet wat aan de hand is. Alles gaat verder perfect. En dan zo'n pech. Vorig jaar ben ik in het hele seizoen geen en kele keer uitgevallen." In schril contrast met het ver haal van Spaan stond de blijd schap bij Wilco Zeelenberg. De 22-jarige Bleiswijker eindigde bij de kwartliters op de tiende plaats. Het was zijn eerste con frontatie dit seizoen met de Grand Prix-top. Gestart op de veertiende positie, schoot hij als zevende de eerste bocht uit. Zeelenberg, die met een stan daardmotor genoegen moet nemen, kon die positie niet handhaven tussen het fa- brieksgeweld. De tiende plek leverde wel zes punten op. ,.Ik ben dolblij, maar het feest was groter geweest als Hans zijn verdiende tweede plaats had gehaald." Wereldkampioen Eddy Law- son heeft zijn eerste zege in de 500cc-klasse van het huidige Grand Prix-seizoen binnen. De Amerikaan profiteerde gis teren van een val van landge noot Kevin Schwantz, vijf ronden voor" het einde Land genoot Wayne Rainey, leider in de stand om de wereldtitel, werd tweede. De Brit Mac- Kenzie derde John van den Berk heeft za terdag in Marum een dubbele zege behaald. Voor 2500 toe schouwers zegevierde de mo tocrosser uit Oss zowel in de eerste als de twee manche van een wedstrijd van de strijd om het Nederlandse kampioen schap Na twee wedstrijddagen is er in de kwart-literklasse nog nauwelijks verschil tussen de eerste zes. Van den Berk, die in Marum zijn eerste punten veroverde, is zesde met acht punten achterstand op ranglij staanvoerder Fred Lach uit Ulft. die zaterdag buiten de prijzen bleef. In de opening wedstrijd in Stevensbeek was Van den Berk door pech ach tervolgd Edwin Evertsen (Duiven) en Kees van der Ven (Bakel) zijn eerste in 125 en 500 cc klasse. Dave Strijbos en Pedro Trag- ter moesten zich voor Marum afmelden. Strijbos sukkelt met een knieblessure, Tragter on dervindt last van een hand kwetsuur Het is onzeker of Strijbos komende week in zijn woonplaats Oss aan de start Luca Cadalora passeert op aparte wijze de finishlijn in de 250 cc- klasse. De Italiaan is winnaar in Jerez. FOTO: AP verschijnt voor de Grand Prix. Zaterdag zal hij het in de trai ning proberen. Van den Berk boekte in de eerste omloop een simpele zege. in de tweede ging het aanzienlijk moeilijker. Na de eerste ronde kwam de Braban der als achtste door. Vijf ron den later had hij zijn doel, de koppositie, bereikt Van den Berk won vervolgens toch overtuigend. Gert-Jan van Doorn kwam er zaterdag niet aan te pas. Door pech eindigde de titelverdediger in de ach terhoede. Van der Ven. winnaar van de eerste manche in de 500 cc, kwam niet tot een tweede overwinning. De triomf in de tweede omloop ontglipte hem omdat, zoals hij verklaarde, „een achterblijver overstak toen ik Carlo Hulsen wilde passeren." Behalve Hulsen bleef op de streep ook Leo Combee Van der Ven voor. JEREZ De Nederlandse motocoureur Ken Basseling is zaterdag zwaar gewond ge raakt. Hij kwam met zijn 80 cc motor op het circuit van Jerez bij Sevilla tijdens de training voor de Grote Prijs van Spanje ten val. Basseling werd direct naar het Santa Maria del Puerto ziekenhuis overge bracht. Daar constateerde men hersenletsel, snijwonden in het gezicht, gebroken ribben en een breuk in het rechter been Bij een autorally op het eiland Majorca zijn negen mensen ge wond geraakt toen een auto in het publiek reed. De Span jaard Lorenzo Carbonell miste volgens de politie een bocht. Eén van de gewonden is er slecht aan toe. Tijdens de derde race van de Westduitse titelstrijd voor tourwagens raakte de coureur Armin Hahne ernstig gewond. Hahne werd met een helicop ter naar het ziekenhuis in Duisburg vervoerd. Daar werd een scheenbeen- en onderarm- breuk geconstateerd. Ludwig en Olaf Manthey, die ook bij het ongeluk betrokken was. hielden kneuzingen en een shock aan de botsing over. Na een onderbreking werd de wedstrijd hervat. Het ongeluk op de Niirbur- gring gebeurde, toen kam pioen Klaus Ludwig van de baan raakte, in de slip om draaide en in verkeerde rich ting op het parcours terecht kwam Hahne kon niet meer uitwijken en botste frontaal met Ludwig, die met de schrik vrijkwam. De wedstrijd werd afgebroken. MONTE CARLO De eerste toernooizege op gravel blijft voorlopig een droom voor Boris Becker. Uitgerekend in zijn „thuisland" Monaco, ver loor de 21-jarige Westduit ser de finale van het Grand Prix-toernooi in vier sets (7-5, 2-6, 7-6, 7-5) van de Argentijn Alberto Mancini, die ongeveer een kwart miljoen gulden op streek. Mancini trad in de voetspo ren van zijn vroegere idool en landgenoot Guillermo Vi las, die het toernooi in Monte Carlo twee keer op zijn naam schreef. Voor de Argentijn is het de tweede zege in. zijn loopbaan. Vorig jaar won hij Bologna. De nummer 31 van de we- reldlijst had in de voorlaatste wedstrijd indruk gemaakt, door de Zweed Mats Wilan- der met 6-3, 6-0 te vernede ren. „Ik heb zelden iemand gezien, die zo hard en precies slaat", meldde Wilander na dat treffen. Menno Oosting verloor in de finale van het satelliet-toer nooi in Sutton met 6-7, 3-6 van de Westduitser Torben Pheine. In de halve eind strijd versloeg Pheine de Ne derlander Tom Kempers met 6-4, 6-3. Caroline Vis bereik te met haar Westduitse part ner Gheorghe de finale van het dubbelspel. Ze versloe gen het duo Borneo/Van Bu ren met 6-7, 6-1, 6-3. De finale van het demonstra- tietoernooi in Atlanta gaat tussen André Agassi, binnen kort te bewonderen in Ede, en zijn jongere landgenoot Michael Chang. Agassi won op zijn negentiende verjaar dag met 6-2, 6-2 van Yannick Noah, terwijl Chang verras send Ivan Lendl uitschakel de in de halve finale: 6-2, 3- 6, 6-1. In de voorronde stond Agassi Chang slechts één game toe. Alberto Mancini schreeuwt het uit van vreugde na zijn zege in de finale van Monaco. FOTO EPA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17