Mavo's slachtoffer van ?tart school Noord wijk pt Poelhuys "jpent deuren Erepenning voor scheidende Kret 3)e SekLelic Coulant H Reiden omgeving £cidóc@omont ZATERDAG 29 APRIL 1989 PAGINA 17 Mog-in bopt tulp De Herto- p van York, Sa- h Ferguson \ngt op don der- li mei een be- aan de Keu- ihof in Lisse. Zij daar om kwart sr elf de Falk- ids Prince Tulp j doop houden. hertogin brengt p tweedaags be iers. kofo aan ons lang, het programma at ook nog een 54702 loek aan EindIïo~ n. Kettingbotsing leidt tot filevorming Als gevolg van een kettingbotsing op de Rijks straatweg ter hoogte van het raadhuis „De Paauw" in Wassenaar, waarbij vier auto's be trokken waren, zat het verkeer richting Leiden gistermiddag enige tijd muurvast. Er ontstond een file tot in Den Haag. Volgens een woord voerder van de Wassenaarse politie was het niet mogelijk het verkeer via Wassenaar Dorp om te leiden. Dit zou tot te gevaarlijke ver keerssituaties hebben geleid. „Bovendien had den we hiervoor te weinig mensen beschik baar", aldus de zegsman. Bij de kettingbotsing, die om vijf uur plaatsvond, zijn geen gewonden gevallen. Na twintig minuten waren de betrok ken auto's van de straat verwijderd. Het duur de daarna nog enige tijd voordat het verkeer weer op gang kwam. Op de foto worden met twee bergingsauto's twee auto's afgevoerd. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Gastouderproject in Leidschendam LEIDSCHENDAM Om- streeks 140 Leidschendamse ouders met gezamenlijk ruim 250 kinderen hebben belang stelling voor een project waar bij anderen een bepaalde tijd als gastouders voor hun kinde ren zorgen. Dit blijkt uit een onder alle Leidschendamse ouders met kinderen tussen 0 en 12 jaar gehouden enquête. Het onderzoek werd gehouden nadat gebleken was dat er po litiek onvoldoende steun was voor een ook door de Stichting Kindercentra Leidschendam (SKL) voorgestane centrale opvang. Ophalen huisvuil gewijzigd KATWIJK In verband met Hemelvaartsdag, Be vrijdingsdag en Tweede Pinksterdag wordt in de maand mei het ophaalroos- ter voor de huisvuildienst in Katwijk op enkele da gen gewijzigd. In plaats van donderdag 4 mei wordt het afval opgehaald op woensdag 3 mei. In plaats van vrijdag 5 mei wordt er huisvuil opgehaald op maandag 8 mei en in plaats van 15 mei wordt er inge zameld op dinsdag 16 mei. gen in jewensli X)RDWIJK Eén ivo verdwijnt direct na richting van de nieuwe enbare school voor - ortgezet onderwijs in lordwijk. Een tweede ivo komt na een aantal en in gevaar. Dat blijkt t een onderzoek naar de --^gelijkheden voor open- tar voortgezet onderwijs j de bollenstreek. Het SL |>port is opgesteld in op- pi 'acht van het ministerie in onderwijs door Hilfe- L rik Croonen Organisatie Finse fviseurs. Het wordt be- iroken tijdens de com- ■Isinki fssie onderwijs op 8 mei. -• het onderzoek wordt gecon- Ldeerd dat er door het ont- e eken van openbaar voortge zet onderwijs in de Bollen streek een onevenwichtige si tuatie bestaat. In de Bollen streek zijn namelijk 23 scholen voor voortgezet onderwijs die allemaal een bijzondere signa tuur hebben. Leerlingen die openbaar voortgezet onderwijs willen volgen, moeten in Lei den naar school. Vooral voor leerlingen uit Noordwijk, Lis- se, Noordwijkerhout en Voor hout kan dit een reden zijn om toch voor een bijzondere school te kiezen. De enige reële mogelijkheid om tot openbaar onderwijs te komen in de Bollenstreek is door splitsing van de openbare scholengemeenschap Louise de Coligny in Leiden. Omzetting van een bestaande bijzondere school in openbaar onderwijs is niet bespreekbaar. Met het huidige leerlingenaantal van de Louise de Coligny en de ex tra leerlingen die de vestiging in Noordwijk aan trekt, is er voldoende leerlin- genpotentieel voor een split sing. Deze rekenmethode wordt echter door de bestaan de scholen zwaar aangevoch ten en als een „truc" betitelt. Zij menen dat ze het slachtof fer worden van een „politiek spel" en vinden dat er kunst matig wordt ingegrepen in de marktsituatie. De schoolbestu ren vrezen voor werkgelegen- heidsverlies op de bestaande scholen omdat zij in een slech te concurrentiepositie komen, waardoor ze steeds meer leer lingen kwijtraken. Door de stichting van de nieu we openbare school zal de Haesduynen Mavo moeten worden opgeheven. De ophef fing van deze school staat ech ter inmiddels al vast. De Willi- brord Mavo in Noordwijk ver liest 200 leerlingen maar kan wel voortbestaan. De Leeu wenhorst Mavo in Noordwij kerhout verliest ook enkele leerlingen en dreigt daardoor op termijn te verdwijnen. Het Noordwijkerhoutse College Leeuwenhorst zakt pas in het begin van de jaren negentig onder de stichtingsnorm maar blijft wel bestaan. De bestaan de scholen in Noordwijk en Noordwijkerhout worden het zwaarst getroffen en zullen bij oprichting van de nieuwe school geconfronteerd worden met leegstand. De Rijnlandse Lycea in Sassenheim en Oegstgeest verliezen wel leer lingen maar blijven» ruim bo ven de opheffingsnorm. De levensvatbaarheid van een openbare school voor voortge zet onderwijs in Noordwijk is volgens het rapport goed. De school kan rekenen op een leerlingenaantal tussen de 500 en 940 leerlingen. E Burgemeester [J. van der Kroft van heeft gisteravond it nieuwe sociaal-cultu- •1 centrum 't Poelhuys Lisse geopend. De eer burger deed dit door f toegangsdeuren naar i grote zaal van de ac- immodatie te openen, ^armee de weg voor de iigeveer 300 genodigden 'oil. ver-fijmakend. car, voo xem- nieuwe Poelhuys is in de gekomen van een ii-permanent gebouw. Het echter in geen enkel op- op zijn voorganger. Zo de wijkfunktie geheel ver- 'enen en is het de bedoe- dat het centrum door il Lisse wordt gebruikt, t gebouw heeft ongeveer _oi| 'ee miljoen gulden gekost, jp4aC5ljerd ontworpen door archi- ctenbureau Van Maanen -i gebouwd door aannemer prsman en Co. In het nieu- le Poelhuys is verder ook it kerkelijk centrum opge- jmen van de St. Agathapa- Tchie, terwijl de plaatselijke abobank een vestiging te- in het centrum heeft aan gebouwd, waardoor het lijkt of dit gebouw er één geheel mee vormt. In zijn toespraak stelde de burgemeester erg blij te zijn met het bereikte resultaat. „Het gebouw is in alle op zichten een aanwinst voor Lisse, waar een rijk en geva rieerd sociaal-cultureel leven is", aldus de burgemeester. Wethouder mevrouw J. Meulemans-Seelen bena drukte in haar rede de cultu rele mogelijkheden van 't Poelhuys, zoals ballet- en theatervoorstellingen en mu ziekuitvoeringen. Daarna voegde zij de daad bij het woord door het doek op te trekken, waarna de pianisten Cees Moolenaar en Abby Lumsden vierhandig op de vleugel een werk van Han del ten gehore brachten. Vandaag is er in 't Poelhuys een open dag en maandag zijn al de eerste activiteiten. Het Filmhuis vertoont vanaf 20.30 uur de film „Cry Free dom" en verder is er een openbare bijeenkomst var het CDA waar minister H. Ruding van financiën een in leiding zal houden. Aanvang 20.00 uur. Burgemeester Van der Kroft maakt de weg vrij FOTO: HENK VAN DEN ENDE Burgemeester A. Kret krijgt de erepenning van de gemeente Sassenheim van loco-burgemeester J. Dreef. Dreef kreeg gisteren nog niet de ambtsketen overhandigd. Kret treedt immers vandaag nog op als burgemeester, onder meer bij het afnemen van de aubade. FOTO: HENK VAN DEN ENDE SASSENHEIM Burge meester A. Kret heeft gis termiddag de erepenning gekregen uit handen van loco-burgemeester J. Dreef. Dreef moest daar voor nog wel toestemming krijgen van de voltallige gemeenteraad die bijeen was in een bijzondere raadsvergadering. Deze vergadering werd gehou den in de Oude Tol in aanwezigheid van tiental len genodigden die af scheid kwamen nemen van de scheidende burge meester van Sassenheim. 's Avonds laat kwamen talloze burgers Kret, die eerder op de dag al ko ninklijk werd onderschei den, de hand drukken. Loco-burgemeester Dreef mocht gistermiddag het spits afbijten van een lange reeks sprekers. Dreef maakte de ba lans op van 14,5 jaar burge meesterschap door Kret. Zo wees hij op het verdwijnen van het doorgaand verkeer uit de Hoofdstraat, de overbodige schoolgebouwen voor het cul tureel-, verenigings- en oude renwerk en de inrichting van het winkelerf. Als negatieye boeking kwam hij niet veel verder dan het „aan de man brengen van carillonklokken aan tegenstribbelende gemeen teraadsleden". Behalve de ere penning van de gemeente Sas senheim had Dreef nog een cadeau voor de scheidende burgemeester. Hij overhandig de postzegelverzamelaar Kret één van een serie van vijf al bums met daarin de frankeer- stroken van 700 gemeenten. A. Hogenboom, de gemeente secretaris, roemde de burge meester over zijn benadering van het ambtelijk apparaat. A. Mazee sprak als nestor van de gemeenteraad. Hij wees op de langzame weg naar de open baarheid van de commissie vergaderingen die de Sassen- heimse raad samen met Kret had afgelegd. „Het doel om be langstelling voor het openbaar bestuur te wekken, is nog lang niet bereikt. Vaak loopt de tri bune leeg als het bewuste agendapunt is behandeld. De vraag komt op of we daar nog veel energie in moeten steken dan wel zelfgenoegzaam con stateren dat het kennelijk goed gaat en men het wel gelooft. Ik kies voor het eerste", aldus Mazee die Kret tot slot een tuinameublement overhandig de. Namens de oud-gemeente- raadsleden voerde ex-VVD- fractievoorzitter B. Rotteveel het woord. Hij memoreerde zijn pleidooi voor een VVD- burgemeester bij het opstellen van de profielschets voor de burgemeesterpost in 1974. Hij wees er verder op dat Kret door de jaren heen altijd de portefeuille verkeer is blijven behartigen. „In Sassenheim is nu ook geen lantaarnpaal meer zonder verkeersbord. Dat vind ik een knap stukje werk", verklaarde hij. Voor zitter van het Samenwerkings orgaan Duin- en Bollenstreek F. Jonkman roemde Krets in spanningen voor regionale sa menwerking tussen gemeen ten. Adjudant A. Troost van de rijkspolitie prees Kret omdat hij altijd aanwezig was als dat nodig was terwijl S. Vliem, voorzitter van de klokken- commissie, zijn dankbaarheid uitsprak voor het werk van Kret voor zijn commissie. Hij sprak de hoop uit dat de nieu we burgemeester net zo „klok- kenmaf" zou zijn als Kret. Burgemeester Kret zelf stelde in zijn afscheidsspeech ge meenten met de grootte van Sassenheim ideaal te vinden. „Ze zijn net groot genoeg om alles in huis te hebben maar hebben toch nog korte lijnen naar alle kanten. Dat was ook het verrassende van de over gang van Leiden naar Sassen heim Hier kon veel meer in een veel kortere tijd". Kret meende dat hij afscheid nam in een „drempelperiode naar een nieuw bestuurlijk tijdperk: een tijdperk waarin lokale de mocratie en lokaal bestuur meer en meer onder spanning komt te staan". Kret beklem toonde dat men zorgvuldig om moet gaan met het lokaal be stuur maar ook nieuwe ont wikkelingen op het gebied van samenwerking niet uit de weg moet gaan. „Het is beter straks als lokale bestuurders iets minder te zeggen te hebben dan dat wij als regio straks niets meer in te brengen heb- Woningen in Bloemenweide snel toewijzen ZOETERWOUDE De CDA-fractie in de Zoeter- woudse gemeenteraad wil dat de 42 woningen die dit jaar nog in aanbouw wor den genomen in Bloemen weide in Zoeterwoude- dorp zo snel mogelijk worden toegewezen aan de toekomstige bewoners. Het gaat om kavels in de vrije sector waarvoor zeer grote belangstelling be staat. Er zijn door de ge meente geen regels opge steld ten aanzien van de toewijzing. Het CDA vreest dat daardoor toe standen zullen ontstaan zoals in de gemeente As sen, waar de belangstel lenden enige dagen voor de verkoop van de kavels op het stoep van het ge meentehuis lagen, omdat daar het principe wie-het- eerst-komt werd toege past. De grote belangstelling voor Bloemenweide bleek op een informatie-avond van het CDA die onlangs werd ge houden. Er was vooral be langstelling voor duurdere koopwoningen. Het CDA vindt dat het besluit over het uiteindelijke bouwprogram ma voor Bloemenweide ge nomen moet worden aan de hand van niet alleen de vraag, maar ook het aanbod op de Zoeterwoudse woning markt. Bepalend voor de be sluitvorming is namelijk ook de bijdrage die de bestaande woningbouwvoorraad kan leveren aan de woningbe hoefte. Bij doorstroming naar Bloemenweide komen wo ningen in de bestaande voor raad beschikbaar. Ook deze woningen dienen volgens de christen-democraten zo veel mogelijk ten goede te komen aan Zoeterwoudse ingezete- Het CDA heeft het college van burgemeester en wet houders gevraagd inzicht te verschaffen over het wo ningzoekenden-bestand, de belangstelling voor duurdere huur- en koopwoningen, met het verzoek dat te registre ren, inzicht ten aanzien van de woningen die vrijkomen in Zoeterwoude bij doorstro ming naar Bloemenweide, en inzicht in de samenstelling van de huidige woningvoor raad. Het CDA sluit niet uit dat op basis van dit inzicht het voorgestelde bouwprogram ma voor Bloemenweide wordt bijgesteld ten gunste van van de duurdere koop woningen (vrije sector-wo ningen en kavels). Het CDA stelt dat de toe komstige bewoners bij de bouwplannen betrokken moeten worden. Dat zou kunnen gebeuren in de vorm van een Woonconsumenten platform. In het platform zouden de kennis en erva ring van de bij de volkshuis vesting betrokken belangen groepen en organisaties, waaronder sinds kort de Vrouwen Advies Commissie, moeten worden gebundeld. Het platform zou zich vooral moeten richten op het vroeg tijdig informeren van toe komstige bewoners, het sti muleren van kopers- en be wonersverenigingen en het geven van voorlichting en advies bij de bouwplannen. Onder redactie van Ton Pieters. i „Troubadour", de minstreel der redactie, op zaterdag 20 april 1929 in de Leidsche Courant t een "„Lied van dezen tijd" de lente proefde: „Ik nies nog wel en hoest nog wat In na-Aprilsche dagen, Maar toch komt langzaam aan de zon Al om wat lente vragen. De kachel kan nu bijna weg, Wij hebben zon gekregen, Maar als zij eens verdwenen is, Komt er weer kou en regen. De ijscoman loopt weer op straat Met ijsco's rond te venten, Dat is het zekerste bewijs, 't Is lente, lente, lente. Maar hij kan nog geen ijsco kwijt, Hoe hard hij op zijn gong slaat. Daar er geen enk'le ijsco nog Met vreugd' over de tong gaat. De zon schijnt door de ramen heen, De boomen gaan reeds groenen, En Moeder staat met Mie de meid 't Salonplafond te boenen. In alle kamers van het huis Is 't overal een bende, 't Ruikt overal naar zeepsop en Naar boenwas; dus: 't is lente. Het staat dus overtuigend vast: De lente zal beginnen. Wij halen hem met blij geschal En vreugdgejuich naar binnen. Maar eerst dient even nog gewacht. Tot heel de wereld blij is, Dat is eerst, als de schoonmaaktijd Weer voor een jaar voorbij is" Maar verder ging het leven ook 60 jaar geleden gewoon |z'n gangetje. Het Paleis voor Volksvlijt in Amsterdam brandde af en op 21 april be gon in Groot-Brittannië de zomertijd „om twee uur Zondagochtend". Nieuws van „de Leidsche Winkelstand„De fa.B.van Noort, Haarlemmerstraat 139, heeft het sinds jaren be kende magazijn van hoeden en petten der fa.P.W.C.Tim- merman uit de Donkersteeg bcfden overgenomen> om deze zaak na den dood van den heer Timmerman voort te zetten, Als we hier schrijven „het sinds jaren bekende maga zijn", dan willen we er aan toevoegen, dat deze zaak reeds 125 jaar bestaat en zich dus een vaste plaats in den Leidschen Winkelstand had weten te verwerven. Moge de heer v.Noort met deze transactie evenveel succes hebben". „Z.H.de Paus ontving Zater dagmiddag de directie der „Fiat"-fabrieken, die hem een pauselijken auto kwam aanbieden. De Paus sprak woorden van hartelij- ken dank voor het hem aan geboden geschenk en de hem gebrachte hulde en on derhield zich met de „Fiat"- directie over den aard der werkzaamheden in hare fa brieken. Hij schonk haar ter herinnering aan dezen dag een gouden medaille. Het heet zelfs, dat alle Italiaan- sche en buitenlandsche, vooral ook Amerikaansche automobielfabrieken. heb ben meegedeeld, dat ook zij den H.Vader een luxe auto willen schenken". „Ja, wij hebben geen bana nen Wij hebben geen ba nanen vandaag". Menige winkelier en menig wande laar Zaterdagsavonds in de Haarlemmerstraat zou wen- schen, dat het mooie(!) Ame rikaansche lied: „Yes, we have no bananas We have no bananas today" voortaan naar waarheid zou kunnen gezongen worden. De straat is dan nl. als bestrooid met bananenschillen en herhaal delijk gebeurt het, dat wan delaars uitglijden en met de harde straatstenen een onge- wenscht nauwe relatie ver krijgen. Wij hebben den wensch hooren uitspreken dat de politie in hare activi teit ook 'ns speciaal moge letten op het wegwerpen van bananenschillen, wat toch een strafbaar feit is. En als veel waarschuwen en veel vermanen niet helpt natuurlijk niet vroeger! zou men 'ns een keer proces verbaal kunnen opmaken. We gelooven, dat er wel minder gevaarlijke „misda den" met proces-verbalen worden gewroken!" Een klacht uit Woubrugge: „Vele jongelui hebben de onaangename gewoonte om, vooral bij winkeliers, in de vensterbanken te gaan zit ten. Deze winkeliers onder vinden daarvan veel last. Hiervan zijn ter secretarie klachten ingekomen, waar om de politie genoodzaakt zal zijn tegen deze overtre ding proces-verbaal op te maken". De L.C.vertoonde destijds wel een zekere pro ces-verbaalmanie, schijn baar. Een reeksje anecdotes uit het eind der Roaring Twen ties. „Hij: „Ik houd ook dat de huwelijken in den hemel gesloten worden". Zii: „Ja, dat moet wel, als ze allemaal zoo lang wachten als jij". „Echtgenoot (vader van zes dochters) tot zijne vrouw: „Kom, Rosa, daar is een heer in de voorkamer, die een onzer dochters wil trou wen. Het is een wijnhande laar". Vrouw: „Een wijnhan delaar? O, Goddank, dan zal hij een van de oudsten kie zen!" „Mevrouw: „Mietje, de hond krabt weer eens aan de tuin deur". Mietje: „Vr'excuuseer mevrouw, het is de keuken meid die aan haar vrijer schrijft!" Start bouw gemeentewerf OEGSTGEEST De wethouders P van Veen en A. Kohlbeck maakten gistermiddag een begin met de bouw van de nieuwe gemeentewerf van Oegstgeest. Zij deden dat door gezamenlijk de eerste paal te slaan voor het gebouw, dat aan de Haarlem merstraatweg in de Morsebelpolder wordt opgetrokken, naast het Marine Electronisch- en Optisch Bedrijf. Symbolisch werd ook de bouwleges, ten bedrage van 8414 gulden, betaald. De nieuwe gemeentewerf komt in plaats van de verouderde behui zing aan de Kwaaklaan in Oegstgeest. Het pand aan de Kwaak- laan maakt plaats voor huizen. De grond is aan een project-ont wikkelaar verkocht en op die manier kon de nieuwbouw voor een belangrijk deel worden bekostigd. De nieuwe gemeentewerf kost 2,2 miljoen gulden. Het gebouw zal omstreeks 1 december van dit jaar gereed zijn. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Overleden: G. H. van der Hulst geb 10 |uni 1918 vrl. echtg. van C. van Steijn; S. Bennlng geb. 5 dec. 1914 vrl. geh gew met D. van der Blom; A. van der Meulen geb. 7. jan. 1908 vrl. geh.gew met C. van Eijk; A. Kooi geb 16 mei 1903 vrl. geh.gew. met R.D Thierry; A. M. P. van den Berg geb 21 sept 1898 vrl. geh.gew. met P. J de Water, C. van den Berg geb. 13 mrt 1897 man; G. Ubink geb. 13 sept. 1915 man; P. P. Pool geb. 24 jun. 1936 man. Gehuwd: H A R Verhoeve en M Knöptels; M. C. C. Martens en J. de Bruin; J R. Swartsenburg en J. M A. Lippens; F. Zweerus en M. J. Jongen; R. J. Heijnekamp en A. van Hal; F. van der Kaay en M. T Hoogland; J. W. Massaar en M. M. J. Rijsdam; A. van Hemert en K. I. van der Top; A. Q. H. J. Niemer en M. M. B. Tuc ker; A. G Loozen en Y. C. M. IJzer man. M. C. J. van Leeuwen en M. M. van der Hoek; F. Rijsbergen en S. A. Amuwakuwah; F. J Weber en K. E. Moll; C. van Vliet en J. Sliggers; R. F. van Haasteren en A. E. Warmond; A. A. Bezuijen en T M. M. Meijer; R. W. J. van der Drift en M. J. Turk; P. N. de Groot en M A. F Brussè; F. L. Buve en E. G. Ceballos Gutierrez; G. J. de Jong en C IJtsma; M. Abspoel ley Ondertrouwd: S. T. Hu en Z. Lin; L. S. Melchers en W. J. Rip; C. A. Thomas en W L. Ouwerkerk; B. Wlj- benga en M Reinders; A. Delfos en M B E. Verkuijl; G. J. P Rodenburg en M. E. de Ru; R. Roman en P M. J A. Droogh; F. R. Bulk en A. van Dijk; J. Veefkind en J. Beij; T A. J Bergman en B. P. M. Beuk; L. C. W. Melet en E. M. Nachtegeller; N Kühn en J. A. M. Grootjans; D J C Korug en Y. E. M. Hendriks; J A Boon en A. de Graaf; G. A. Bautz en A. M. M. ter Haar; J. A. R. de Vent en J. W. M. de Graaf; C. J. P. M Duivenvoorde en N. E. C. Stikvoort, J. P. van Wouwe en E.R. Elbaum; P. H. Smittenaar en S. J. Vermeulen; V. A. Chance en S. W, Esajas. M. H. G. A. van Woerkom en B. Drion; J M. J. Rijn en J. C. C. van den Meijdenberg; R. R. A. Duiven voorden en S. Mizee; J. W. Bonen kamp en E. P. M. Knape; T. R. Anema en B. I. Hazewinkel; H. A. Cramer en L. J. M. Cornelissens; W. Helfensteljn en K. A. van Wijk; J. J. Verbaas en H. Nikken; K. Qaglar en J. H. van Leeu wen; M M. van den Broek en D. Mei- ma; J. B. J. Bakker en E. M. Kieft; P. A. Duk en M. H. G. van Veen; J. de Vos en M. H. van der Wal; H. J. Kik kert en A. C van den Berg; A. C. van Wetten en C. de Roode; R. E. Heems kerk en M. E. C. van Mourlk; J. E. Pattiapon en B. S. Lelhltu; E. P Op dam en T M, J. de Pater; S. H. K. Blok en P H. M. Verzantvoort.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17