Wij bepalen zelf wat de pot schaft „Nijpels neemt te groot voorschot op science-fiction" PC AKZO-TOPMAN LOUDON HEEFT TWIJFELS BIJ MILIEUPLAN KWART EEUW REDACTIONEEL SAMENWERKINGSVERBAND PERS UNIE Ruding heef] toch ernstige bezwaren tegen milieu heffingen BINNENLAND QeidbaQowuvnt DONDERDAG 27 APRIL 1989 PAGING Gi Het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) is al omstreden voordat het gepubliceerd is. Na de VVD-fractie (lasten verhoging is uit den boze) en minister Van den Broek van buitenlandse zaken (korten op defensie is niet Ver standig) heeft nu ook Akzo-directeur Loudon zich in de rij van „ach-en-wee"-roepers geschaard. Diens grootste vrees: de politiek rekent te veel op het probleem-oplos send vermogen van de techniek. Loudon, gisteren tijdens een bijeenkomst van hoofdredacteuren: „Als de indusjrie uiteindelijk de doelstellingen niet haalt, krijgen wij de schuld". DEN HAAG Akzo staat als internationaal che misch bedrijf behoorlijk in de schijnwerpers sedert koningin Beatrix in haar kersttoespraak zinspeelde op niets minder dan de ondergang van Moeder Aarde. „Wij staan voor de opdracht ons milieu-ima go in positieve zin om te buigen", zei president-di recteur Loudon in een re actie daarop. Nog geen vier maanden later riep Loudon echter al de woe de van de milieubeweging over zich af door tijdens de presentatie van de kwartaalcij fers te verklaren dat Akzo de schadelijke cfk-gassen zal blij ven produceren zo lang de klanten daar om vragen. En dat terwijl cfk's die ge bruikt worden in onder meer spuitbussen, piepschuim en koelkasten de ozonlaag aan tasten. Dat was niet bepaald een han dige manoeuvre Loudon verontschuldigend: „Die mededeling is indertijd door de televisie nogal ver knipt voor het voetlicht ge bracht. Er was namelijk wel het één en ander aan vooraf gegaan. Zo heb ik aangetekend dat je niet één-twee-drie we reldwijd met de cfk-produktie kunt stoppen. Akzo heeft maar twee procent van de markt in handen. Daar komt bij dat er voor cfk's in een aantal pro- dukten zoals ijskasten en air conditioners nog geen goed al ternatief is. Waar je cfk's kunt vervangen moet je het niet la ten, maar je kunt niet van vandaag op morgen zeggen: er Akzo-directeur Loudon: „Het is zeer gevaarlijk om op science fiction te rekenen, want als het niet gebeurt, krijgt de industrie op zijn donder omdat bepaalde zaken nog niet technisch uitvoerbaar zijn" Daar is de ozonlaag nog niet mee geholpen „Inderdaad, de druk op onze research-afdeling om een goe de vervanging te vinden is vrij groot. En we maken al behoor lijke vorderingen zoals bij de spuitbussen, waar nu wèl al ternatieve drijfgassen voor handen zijn. Waar je voorlopig nog wel cfk's moet gebruiken is het zaak dat ie het milieu zo min mogelijk belast. Daarom juichen wij het initiatief van de provincie Gelderland, die nu de koelvloeistof uit ijskas ten inzamelt, ook toe. Deze af getapte vloeistof wordt bij ons in Weert in een speciale instal latie gerecycled. Intussen zit ten onze onderzoekers niet stil. Wij gaan ervan uit dat de cfk- produktie voor het eind van deze eeuw verdwenen is". De cfk-produktie vormt een relatief klein en nog goed te overzien onderdeel van de mi lieuproblematiek. Anders zit het met een groot aantal ande re bij- en restprodukten van de chemische industrie. Hoe wel bij het ministerie van mi lieubeheer overuren worden gemaakt om de normen voor deze produkten vast te stellen, is het aan het overlegfront de laatste maanden volgens Lou don vrij rustig. Hij heeft de in druk dat het ministerie op ei gen kracht een heel pakket maatregelen heeft uitgebroed, zonder daar de industrie vol doende bij te raadplegen. Dan is het tijd voor een schot voor de boeg. Loudon: „Wat ik jammer vindt is dat het plan te lang in beperkte kring bespro ken is. Daardoor weten wij nog steeds niet wat ons boven het hoofd hangt. Bovendien is het natuurlijk niet zo dat met het opstellen van een nota de problemen uit de wereld zijn. Het uitwerken van maatrege len zal nog heel wat tijd ver gen. Vervolgens moet het plan ook nog geaccepteerd worden, niet alleen door de politiek maar óók door de industrie". Akzo behoudt zich het recht voor dwars te gaan liggen? „Och, de bereidheid om ons aan het milieuplan te binden is er. In principe staan we er dus positief tegenover, waarbij ook voor ons het uitgangspunt is: de vervuiler betaalt. Maar wij zijn wèl bang dat er in het NMP verwachtingen worden gewekt die niet haalbaar zijn. Dat er bijvoorbeeld doelstellin gen in worden opgenomen op basis van technieken die nog ontwikkeld moeten worden. Het is zeer gevaarlijk om op dat soort science-fiction te re kenen, want als het niet ge beurt, wat dan? Dan krijgt de industrie op zijn donder omdat bepaalde zaken nog niet tech nisch uitvoerbaar zijn". De rekening voor het schoon maken van het milieu, zo te kent de Akzo-topman daarbij aan, kan niet uitsluitend bij de industrie worden neergelegd. Net als de overheid heeft ook het bedrijfsleven immers te maken met een bepaalde fi nanciële armslag. Loudon: „Je moet afwegen, welke kosten maak je voor het milieu en hoe ziet de groei die je wilt er uit? In het bedrijf moet bere kend worden hoe lang je pols stok is om èn milieu-investe ringen te doen èn de werkge legenheid veilig te stellen. Wat dat betreft zit je voortdurend in de knel tussen wat wense lijk en wat haalbaar is". Bezuinigingen Bij het omkeren van dubbel tjes om geld vrij te maken voor het milieu wringt de overheid zich volgens Loudon in allerlei onmogelijke boch ten. Verwijzend naar de bezui nigingen die vorige week vrij dag tussen premier Lubbers en schatkistbewaarder Ruding Gi zijn afgesproken merkt hij „Als het milieu zo'n hoge p riteit heeft, dan moet de o1 heid maar iets minder aan dere zaken doen. Het is gemakkelijk om te zeggen: milieu moet worden vei terd, anders laten we een peste wereld voor o ren achter. Je hoort veel ir-> der vaak praten over de h veelheid financiële schuit die worden achtergelaten. Italië en België heeft Ned' land de hoogste staatsschi" wat óók een enorme claimt— de toekomst legt". Bij de lastenverhogingen blijkens uitgelekte onderde A van het Milieuplan in het v I schiet liggen, heeft Louc eveneens enkele bedenking „Het risico is dat heffingen bruikt worden louter om g I binnen te krijgen, maar i| om het milieu effectief te vi beteren. Een heffing op vu auto's om daarmee schone I to's met een katalysator goj koper te maken is prima. Mi I een heffing op brandstof? ga je daarmee doen? Dat 1< een verkapte belastingven ging zijn en daar zou ik niet veel van verwachten". PAUL KOOPMi Pers Unie verricht, als een kok in de keuken, zijn arbeid buiten het blikveld van wie de maaltijd krijgt opgedist. 625.000 abonnees tellen de aangesloten regionale bladen, waaronder deze, uw eigen krant. Een leesdichtheid die de twee miljoen verre overschrijdt. Beschikbaar arsenaal: tussen de 600 en 700 journalisten. Als redactionele organisatie een der allergrootsten. En nagenoeg niemand die er ooit van heeft vernomen. Zo hoort het ook. Behalve heel even. Nu deze Pers Unie 25 jaar bestaat, zet voorzitter Dekker de deur van de keuken heel even op een kier. Het geheim van het recept: „Wij bepalen zelf wat de pot schaft". Gluur mee. HENGELO „Wanneer Nederland" geen redactio nele samenwerkingsver banden kende zoals Pers Unie er een is? Dan zou den de regionale kranten al lang zijn weggedrukt door de landelijke bla den", zegt de heer A. A. Dekker met grote stellig heid. „Dan zouden we geen enkel alternatief te bieden hebben gehad. Het is volstrekt onmogelijk dat we op eigen kracht hadden gepresteerd wat we presteren dank zij een Pers Unie. Voor zover er nog regionale kranten zouden hebben bestaan ik vraag het me af zouden ze voor de nieuws- verstrekking volkomen hebben moeten blindva ren op het ANP. Eén gro te, grijze soep was het ge worden. Niet bepaald be vorderlijk voor je voortbe staan. Plaatselijke sufferd jes zouden er zijn overge bleven, biggeblaadjes zo als de mensen ze vroeger noemden. Ik heb absoluut niet de bedoeling om de nigrerend te klinken, maar dan kom je uit op het peil van de nieuwsbla den". Voor de goede orde: Dekker is algemeen directeur van de Drukkerij Twentsche Courant B.V. Daarnaast fungeert hij als voorzitter van de Stichting Pers Unie. En omdat hij ook nog in het bestuur van de NDP zit, de organisatie van Nederlandse dagbladuitgevers, praat hij, wanneer zulks van pas komt, vanuit een generale kijk op de vaderlandse kran tenwereld. Die Stichting Pers Unie echter. 28 April 1964 op gericht in „De Witte Hole voet" te Scherpenzeel, zo vangt de interne kroniek aan. Morgen vijfentwintig jaar ge leden dus de aanleiding voor het interview. 625.000 abonnees bestrijken de binnen Pers Unie samenwerkende re gionale bladen, waaronder ook deze krant. Een leesdichtheid die de twee miljoen verre overschrijdt. Amper iemand uit dat lezerslegioen echter zal beseffen een door Pers Unie verspreid bericht, verslag, vraaggesprek of achtergrond verhaal onder ogen te hebben wanneer de blik langs de re gels dwaalt. Keuken En zo is het goed, luidt de filo sofie. Een kok voert zijn gas ten ook niet langs de fornui zen met pruttelende pannen alvorens hij ze de voedzame, doch smakelijke maaltijd ser veert waarvoor ze gekomen zijn. Pers Unie, dat is keuken. Maar bij gelegenheid van het jubileum wil Dekker even ge zegd hebben dat men dan wel over een arsenaal van tussen de 600 en 700 journalisten praat. Een redactionele organi satie die zich tot de allergroot sten mag rekenen. Dit komt doordat Pers Unie is opgezet als een samenwerkingsver band dat wordt gedragen door alle journalisten van de aange sloten regionale bladen, samen met een aantal journalisten in vaste dienst. „Pers Unie zijn we met z'n allen", mag Dek ker graag zeggen. En, iets uit voeriger: „Uitwisseling, sa menwerking, betrokkenheid bij elkaar, dat zijn de hoekste nen van Pers Unie. Sleutel woorden die gelden voor iede re journalist van elke aange sloten krant, niet alleen voor de redacteuren binnen-buiten- land, voor de mensen van de nieuwsdienst en de sportver slaggevers, maar evengoed voor de gebieden kunst of ra dio-televisie en zeker ook voor de stad- en streekredacties. Zij zullen een bericht, een verslag, een reportage die daarvoor be langwekkend genoeg is, on middellijk doorgeven aan Pers Unie zodat ook de partnerbla den er hun voordeel mee kun nen doen. Daarnaast is er dan een vast apparaat: de parle mentaire redactie in Den Haag, de centrale verslaggeve- rij en het net van buitenlandse correspondenten. Op deze ma nier kan een bij Pers Unie aangesloten krant zich niet al leen onderscheiden van ande re bladen die in de regio ver schijnen, maar tegelijkertijd zijn lezers een volwaardig journalistiek produkt aanbie den dat de vergelijking met Pers-Unievoorzitter A.A. Dekker: „Zonder een samenwerkingsverband als het onze zouden regionale kranten niet uitkomen boven het niveau van plaatselijke sufferdjes". foto: george nusmeijer landelijke dagbladen glansrijk doorstaat". Een bijkomend pluspunt, voortvloeidend uit de in 1964 gekozen werkwijze, is dat het beleid binnen Pers Unie voor een groot deel bepaald, beïn vloed en gestuurd wordt door de aangesloten bladen zëlf, ook door deze krant dus. In Dekkers woorden: „We ken nen geen log apparaat ergens op een centrale plaats met vas te lijnen. Dat is het verschil met bijvoorbeeld de Gemeen schappelijke Pers Dienst, een ander samenwerkingsverband van regionale kranten. Deze GPD vult centraal een grote pot en daar kunnen de aange sloten bladen dan uithalen wat ze van hun gading vinden. Alle respect, hoor, maar wij bepalen zelf wat voor voed zaams en smakelijks we in de pot doen. Elke redactie geeft zijn eigen produkt het gewen ste regionale accent mee, en daarnaast draagt Pers Unie bij aan het speciale gezicht van de Dichtbij Om de concurrentie met de landelijke dagbladen het hoofd te kunnen bieden niet de onbelangrijkste bestaansreden van het jubilerende samen werkingsverband. Maar ook een legitieme? Jan van de Plasse die als „Zomaar een Le zer" in het vakblad De Jour nalist de vinger aan de pols houdt, kwam onlangs tot de slotsom: „De lezer in de regio zit niet te wachten op grotere en dikkere kranten. Die wil een krant van dichtbij, met nieuws van dichtbij, gemaakt door journalisten van dicht bij". En de Nijmeegse hoogle raar publicistiek James Stap pers klaagde ooit in een vraag gesprek: „De fout is dat we al lemaal een krant proberen te maken die in heel Nederland gelezen kan worden. Kranten, ook regionale, hebben de nei ging te schrijven over dingen die zij belangrijk vinden voor de mensen. Maar de mensen willen juist lezen wat ze zelf belangrijk vinden. En dat staat binnen de Nederlandse ver houdingen niet zo hoog geno teerd. Wil een schandaal in Appingedam groot genoeg zijn om de voorpagina te halen, dan moet het toch ten minste zo schandalig zijn dat het ook in Vrij Nederland kan staan. Ach, wat zijn journalisten an ders dan mensen die een krant maken waarvoor ze van ande re journalisten complimentjes krijgen?". Dekker heeft het citaat met klimmende ontstemming aan gehoord. „Ik ben het helemaal niet met prof. Stappers eens", onderbreekt hij. „Onzin, dat journalisten de regionale of lo kale verslaggeving laten han gen omdat ze zich liever me ten met landelijke collega's. Wij werken in volledige con currentie en dan ben je ver plicht op streek- of stadsni- veau een kwalitatief hoog waardige krant te maken. Dat geldt voor nagenoeg alle part ners binnen Pers Unie en er wordt verschrikkelijk veel in geïnvesteerd. Wanneer de sleutel één journalist op iedere duizend abonnees is een niet ongebruikelijke sleutel dan zitten veel van de bij Pers Unie aangesloten kranten op vijftig procent bóven die sleu tel. De helft méér. Dat moet je niet onderbelichten". Concurrentie Voeg daarbij het gegeven dat de landelijke bladen aan een opmars binnen de regio's be gonnen zijn. Enkele cijfers. In de provincies Groningen, Friesland en Drenthe zagen de landelijke bladen hun oplage in vijftien jaar stijgen met 33,4 procent tegen de regionale bla den met slechts 10,6 procent, in Overijssel met 19,4 procent tegen een schamele 4,6 procent voor de regionale bladen, in Utrecht nog sterker, 29,5 pro cent tegen 2,8 procent, en in Zuid-Holland onheilspellend: een winst van 38,3 procent voor de landelijke bladen te gen een verlies van 28,1 pro cent bij de regionale pers. Al leen in Gelderland konden de concurrenten elkaar bijbenen: 20,3 en 20,8 procent. Neemt men de laatste vijf jaar, dan blijkt de oplage van de lande lijke bladen gestegen met 12,4 procent, die van de regionale kranten met nog geen 2 pro cent. In 1948 hadden de lande lijke bladen amper een kwart van de markt in handen, nu al dik 41 procent (bron: De Jour nalist). „Je kunt inderdaad spreken van een behoorlijke concur rentie van de landelijke bla den in de regio", beaamt Dek ker. „Ze zijn écht de strijd met ons aangegaan. Wat wil je? Ze moeten hun winst proberen te vinden in de regio, want hun posities in de agglomeraties zijn uitgekristalliseerd. Ze zijn zeer agressief bezig. Telkens wervingscampagnes. Ze tam boeren erop: Wij zijn ochtend bladen, terwijl jullie regionale krant 's middags verschijnt: wij hebben de actualiteit in pacht. Wie zijn bovendien de hardste groeiers? Volkskrant en NRC-Handelsblad, met hun nadruk op kwaliteit. Daaraan kun je zien dat de mensen, ook in de regio, de provincie, be hoefte hebben aan meer ach tergronden, aan uitleg, aan duiding van het nieuws. Het is zaak dat de regionale kranten bij deze ontwikkeling in de pas blijven, willen;ze niet wegge drukt worden, wat prof. Stap pers verder ook moge bewé- Investeren Gedurende de jaren zestig, schetst Dekker, hebben de uit gevers van dagbladen geïnves teerd in gebouwen, gedurende de jaren zeventig in zet-tech- nieken en gedurende de jaren tachtig in drukpersen. Met klem: „Nu is de tijd aangebro ken om te investeren in het journalistieke produkt. Ik be doel: technisch kunnen we op het ogenblik nagenoeg alles. De inhoud van de krant dus, daar moeten we in dit stadium de volle aandacht op richten. Pers Unie heeft bijvoorbeeld een abonnement genomen op het internationale persbureau Associated Press. En ze heeft voor ons land het copyright van The Times en The Sunday Times. Dat wil zeggen dat de Pers-Uniekranten vrijwel on beperkt artikelen uit die be faamde Engelse bladen mogen overnemen. Dus ook verhalen van correspondenten in die delen van de wereld waar Pers Unie geen eigen corres pondenten heeft". „En zo zijn er meer terreinen waarop we ons produkt inhou delijk kunnen verbeteren. Re portages, achtergrondverha len. De radio en de televisie kunnen we niet voor zijn; het nieuws, de actualiteit bereikt de mensen langs die weg wel. Wij zullen het dus veel meer moeten hebben van duiding, van uitleg". „Onderzoeksjour nalistiek. Wat zijn de achter gronden van het nieuws? Hoe lopen de dwarsverbindingen? Ik denk dat daar een belang rijke prioriteit ligt. Plus het zichtbaar maken van het nieuws met behulp van foto's, kaarten, tekeningen, grafie ken. Men blijkt steeds meer geïnteresseerd te zijn in waar iets gebeurd is en hoe. Dat kun je heel goed in beelden duide lijk maken. Ziedaar twee ter reinen waarop we volgens mij als Pers Unie onze sporen kunnen verdienen". Strategie Het 25-jarig jubileum is door de leiding van de deelnemen de kranten aangegrepen om zich te bezinnen op een strate gische schets. Waar willen we als Pers Unie over vijf jaar zijn? zo luidde de vraag. In af wachting van de uitkomst zegt Dekker alvast waar hij per soonlijk als Pers Unie over vijf jaar wil zijn. „Op dè eerste plaats staat mij een produkt voor ogen waarin veel meer met beeld wordt gewerkt. Tien tot twintig procent van de hui dige redactionele inbreng zou plaats moeten maken voor beeld. Op de tweede plaats dient het aanbod van de ach tergrondinformatie, van de nieuwsduiding, te groeien met eens kijken, als ik de alge mene informatiepagina's en de weekendbijlagen neem mi nimaal tien procent. Op de derde plaats wil ik een veel in tensiever lezerskringonder- zoek zodat je weet wat de mensen bezig houdt, waar hun wensen liggen, zodat je daar vervolgens rekening mee kunt houden". Plus nog het een en ander. Meer gezamenlijkheid op het terrein van speciale bij lagen wonen, werken, ver keer, onderwijs, recreatie, cul tuur die door hun toege spitste, kwalitatief hoogstaan de inhoud een meerwaarde toevoegen aan de krant zoals de lezers hem kennen. Een wat professionelere aanpak van de coördinatie binnen Pers Unie waar het nu, in de woorden van Dekker, „alle maal nog een beetje vrijblij vend toegaat; de charme, maar ook een zwakte van de club" dit overigens zonder dat de zelfstandigheid van de deelne mende kranten erdoor in het geding zou kunnen komen, de sterkte van de club. En schaal vergroting vindt Dekker wen selijk, meer regionale kranten erbij, want ofschoon Pers Unie grote delen van Nederland en ook Vlaanderen bestrijkt, wordt niet alles bestreken. Sa mengevat, een nog gevarieer der aanbod van een nog hoge re kwaliteit uit een nog groter gebied, dat is wat de voorzitter voor ogen staat en wat de le zers ook van deze krant bijgevolg kunnen verwachten. Radio O ja, daar in 1964 te Scherpen zeel werd door de oprichters van Pers Unie ook nog beslo ten een lokale zendvergunning aan te vragen voor radio en te levisie. Hoe is het hiermee na een kwart eeuw gesteld? Dek ker moet bekennen dat het onderwerp de laatste jaren niet aan de orde is geweest. Hij ontpopt zich bovendien als zijnde mordicus tégen de ge dachte van regionale of lokale radio en televisie op commer ciële basis. „Schadelijk en on betaalbaar", veegt hij het on derwerp van tafel. „Helaas een modieus gespreksonderwerp, dat wel. Politiek ligt het lek ker. Er wordt over gesproken door mensen die eenvoudig niet weten wat het commer cieel betekent om zoiets op te zetten. Allemaal liefdewerk oud papier. Als je ziet wat er bij een professionele krant op het gebied van de informatie verstrekking komt kijken, wil je het behoorlijk doen. En zo'n klus zouden de regionale of lo kale omroepen wel even met een stel vrijwilligers kunnen klaren? Men laat een geest uit de fles die vervolgens niet te beteugelen valt. Een aanslag op de inkomsten van de regio nale kranten in de orde van 10 tot 25 procent. Kranten waar van er sommige toch al op de rand van het haalbare balan ceren. Het betekent onherroe pelijk het einde van het ver haal. Tegenhouden dus. Maar als dat onverhoopt niet lukt? Tja, dan moeten we als uitge vers vaft regionale dagbladen zorgen dat we erbij zijn. Dat we in dergelijke omroepen participeren. Misschien binnen Pers Unie in dit jubileumjaar een aardig onderwerp om weer eens op te pakken PIET SNOEREN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minisj Ruding (financiën) blij toch zeer zwaarwegenl bezwaren te hebben tegj de invoering van extra q lastingmaatregelen ter I nanciering van de milie, plannen. Zijn staatsseci) taris, de VVD'er Konir deelt, evenals de VVI fractie in de Tweede K V mer, de kritiek van z| minister op de lastenve zwaring en dreigt zei b met aftreden indien I A milieuheffingen toch wc g den doorgevoerd. De p nanciering van het Nat E naai Milieubeleidsplan» hierdoor weer op loi J schroeven komen te staa n d De bewindslieden van fina d ciën vrezen dat de fisc) t' maatregelen de lastendruk I p veel zal doen oplopen. B tj gaat onder meer om verhogi] n van de accijns op autobraij stof, het schrappen van t< belastingaftrek voor het wott v werkverkeer en het verhogi 0 van het huurwaardeforfj voor eigen woningbezitters. Premier Lubbers wekte vori j week de indruk dat minis Ruding zich niet meer i verzetten tegen milieu-heff gen die nodig zijn voor de t nanciering van het Nation Milieubeleidsplan. Een woot voerder van het departeme van financiën ontkende ech vanmorgen dat Ruding vor week vrijdag zijn instemmi zou hebben gegeven aan de nanciering van het milieupl; Uitvoering van het plan g f de komende jaren zo'n 6,6 m jard gulden kosten. Ruim helft van dit bedrag moet wi den opgebracht door de vi vuilers. Via heffingen moet 2,6 miljard binnenkomen. Z honderd miljoen komt voor i I kening van de schatkist. De VVD-fractie liet al eercj deze week weten grote bezvi ren te hebben tegen de heff N gen omdat ze in strijd zoud 1 zijn met het beleid dat juist richt is op lastenverlichtii r voor de burgers. Ruding voi zich door de kritiek van j VVD gesterkt in zijn opvatti gen. Saillant hierbij is dat VVD-bewindslieden die trokken zijn bij de invoeri van de milieumaatregelen, if lieu-minister Nijpels en mini ter Smit-Kroes (verkeer L- waterstaat) wèl instemmi met de voorstellen van pL. nu af in hoeverre de VVD-ij nisters onder druk van l" fractie hun standpunt zuil' herzien. Het kabinet wil morgen elO! definitief besluit nemen o\fear het milieuplan. De top van io i VVD beraadde zich gistérli avond over de politieke sitifes tie rond de problemen. In efett restaurant te Leidschendéfen kwamen partij-voorzitter Gijon jaar, Tweede Kamer-fracttide voorzitter Voorhoeve en oiier VVD-lijsttrekker Wiegjmi thans commissaris van de l*t ningin in Friesland, bijeen. Sag afloop van het geheime ovfo leg werden geen mededeliari gen gedaan. Vanavond komjg de liberale bewindslieden tol de fractietop bijeen. Voorhtfe ve liet eerder deze week ten niet aan te willen sturfeel op een crisis. Mocht de We a nu geen invloed meer kunnèlii uitoefenen op de besluitvijad ming, dan zal de fractie het II dens het Kamerdebat c milieuplan alsnog proberen, liet Voorhoeve weten.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8