Namibiërs begrijpen nog erg weinig van blonde YN-soldaten Oost-Timor mag door Nederland niet in de steek worden gelaten HP uit de weekbladen ELSEVIEFU deÜEJDENE EcidócSoivumt Herdenking Franse Revolutie kost ruim dertig miljoen OPROEP AAN MINISTER BUKMAN VOOR BEZOEK AAN INDONESIË Sm Opinie boven feiten PE TIJD BUITENLAND DONDERDAG 27 APRIL 1989 PAGINA 6 (Van onze correspondent) PARIJS Een doldwaze parade op de Champs-Elysees moet op 14 juli het hoogtepunt worden van de festiviteiten rond de tweehonderdste verjaardag van de Franse revolutie. Het enorme spekta kel, waaraan door 5500 Franse en 2500 buitenlandse figuranten wordt deelgeno men, is samengesteld door de Franse de signer en reclameman Jean-Claude Gou- de. Hij mag ruim dertig miljoen gulden besteden aan wat cultuurminister Lang bij de presentatie lyrisch omschreef als een „groots opera-ballet". De bonte optocht, die het midden houdt tussen een exotisch carnaval en de Amerikaanse Thanksgivings day-parade zal naar verwach ting meer dan een miljoen toeschouwers trek ken. Stralend middelpunt van het gebeuren wordt de Amerikaanse operazangeres Jessie Norman. In een sprookjesachtig decor van la serbundels en voor een immens „watergordijn" dat op de Place de la Concorde wordt „opge hangen" zal zij de Marseillaise zingen. In de vrolijke stoet die vervolgens langstrekt is niets te gek. Zo bedacht Goude een achteruit „moonwalkende" Marching Band die uit Flori da wordt overgevlogen, een „Lange mars" van Chinese operadansers en „smurfers", sterke Russen die een ijsbaantje dragen waarop een kunstrijdster schaatst en een 27 meter lange lo comotief waarachter een Afrikaans tam-tam orkest wandelt. „Ik heb er vooal geen stijve bedoeling van wil len maken", zegt de reclameman, die de hulp heeft ingeroepen van een aantal Franse filmre gisseurs. „Het spektakel moet zich als een film ontrollen. Elk decor, elke praalwagen heeft zijn eigen sfeer". Een deel van de Engelse delegatie wil Goude door de Parijse brandweer laten nat- spuiten omdat „het in Engeland altijd regent". De kolderieke aanpak van Goude wordt overi gens niet door iedereen aanvaard en vereist di plomatieke hulp. De Russische delegatie die hij „sjiek zwart" wil aankleden heeft daar grote problemen mee omdat zwart in Rusland de kleur van het anarchisme is. De aanvankelijk zangeres Mireille Mathieu doet niet mee, omdat ze een vriendin is van burgemees ter Jacques Chirac, die zijn eigen festiviteiten organiseert. Het aanvankelijke plan om een Nederlandse drumband op de fiets te zetten is vervallen. Daarvoor in de plaats gaat een Bretonse delega tie in het zadel. In totaal zullen aan twee uur durende show meer dan 2000 muzikanten deel nemen, waarbij in elk geval elke Franse regio vertegenwoordigd is. Tal van speciale lichtef fecten, 4000 fakkels en 2500 vlaggen moeten de rest doen. Volgens minister Lang zal de show door „min stens honderd miljoen" televisiekijkers worden gezien. De totale televisierechten lopen tegen de vijftien miljoen gulden. In Nederland zal de NOS de parade uitzenden met commentaar van Philip Freriks. WINDHOEK Sergeant Martin Fokker kan het uitstekend vinden met de bevolking van Katatura, de zwarte woonwijk in de Namibische hoofdstad. Als ze zijn Engels niet begrij pen, praat hij heel lang zaam en heel eenvoudig Nederlands. Ze antwoor den langzaam en een voudig in het Afri kaans. De lange, blonde, 31-jarige Ne derlander, met de lintjes van vorige VN-vredesmissies naast zijn parachutisteninsigne op zijn borst, is een opvallende fi guur in Katatura. Kwajongens krioelen rond zijn benen en bedelen als jonge honden om aandacht. Onder elkaar spre ken ze één van de inheemse talen, waarvan Namibia er minstens tien telt. Maar zodra ze Martin Fokker iets willen vragen, gaan ze over op de Afrikaanse mengtaal. Het huidige Afrikaans is een verbastering van het Neder lands dat hier werd gesproken nadat Holland zuidelijk Afrika Worsteling „Die mensen zijn zo nieuws gierig. Het is voor hen ook heel raar om hier in Katatura leden van de Verenigde Naties aan te treffen", zegt Fokker, die ook onder de VN in Liba non en Egypte diende. „Ze lo pen steeds het kantoortje bin nen en vragen ons wat we hier eigenlijk doen". De uit Zaandam afkomstige sergeant Fokker is één van de 33 Nederlandse marechaussees die verspreid zijn over een uit gestrekt gebied in Namibia. Terwijl het land worstelt om het juk van 23 jaar oorlog van zich af te werpen en zich onaf hankelijk te maken van Zuid- afrika, moet de kleine delega tie, onder commando van lui tenant-kolonel Klaas Roos, erop toezien dat de overgang naar vrije verkiezingen in het land vreedzaam verloopt. „In de twaalf jaar dat ik nu bij de Nederlandse marechaussee zit, heb ik nooit eerder zo'n si tuatie meegemaakt", vertelt Fokker. „Je bent hier volko men op jezelf aangewezen. De andere leden van het contin gent zitten heel ver weg. In Libanon (waar hij negen maanden diende in 1987) en in de Sinaï in Egypte (als lid van de internationale vredesmacht in 1982) waren we toch altijd met een heje club". Vrijwilligers „Wat deze operatie nu zo interessant maakt, is dat je de kans krijgt om met politie mensen van andere landen sa men te werken, zodat je in aanraking komt met hun ma nier van werken". Naast zijn klussen in het bui tenland voor de Verenigde Naties, was sergeant Fokker acht jaar lang in dienst bij de Amsterdamse politie. Eind vo rig jaar werd hij daar bena derd met de vraag of hij de blauwe baret van de VN weer op wilde zetten. De politiemannen die zich als vrijwilliger aanmeldden voor de UNTAG, de VN-wredes- macht in Nabimia, brachten een week in een trainings kamp door alvorens ze een kleine twee wéken geleden af reisden naar Namibia. Een van de blonde VN- soldaten is sergeant-ma joor Van der Bijl. Hier po seert hij sa men met een Swapo-strijder en een Nami bische vrouw. FOTO: ANP De training was vooral gericht op 's lands politieke geschiede nis, geografie, klimaat „en wat we hier zoal konden verwach ten", lacht sergeant Fokker. „Ze vertelden ons echter niet wat er van ons verwacht werd. Niemand scheen toen te weten wat we eigenlijk precies voorstelden". Voor de meeste Namibiërs is die vraag nog steeds niet be antwoord. Vanwege hun racis tische beleid wordt de Namibi sche politie al zeker een gene ratie lang gewantrouwd. De naar schatting zeventigdui zend bewoners van Katatura zien sergeant Fokker en zijn handjevol Nederlandse en Ier se collega's die het UNTAG- kantoor bemannen als de nieuwe handhavers van gezag en orde. Ze waren dan ook he vig teleurgesteld toen ze ver namen dat de UNTAG-man- nen en -vrouwen geen rech terlijke macht bezitten. Gezag en orde „We zijn hier alleen om toe te zien op de activiteiten van de Namibische politie en ervoor te zorgen dat ze het gezag en de orde op een eerlijke manier handhaven", legde UNTAG- politiecommissaris Stephen Fanning uit bij de opening van het kantoor in Katatura. In het kader van het VN vre desplan voor Namibia zal de Nederlandse marechaussee tot uiterlijk april volgend jaar in Namibia gestationeerd blijven. Het land moet dan, volgens schema, onafhankelijk zijn. Het werk van de Verenigde Naties is spannend en beslist een uitdaging, maar zal serge ant Fokker de volgende keer dat ergens de hulp van een in ternationale vredesmissie wordt ingeroepen, ook weer meegaan? „Daar heb ik nog niet zo over nagedacht; Namibia is voor mij nog zo'n nieuwe ervaring", overpeinst Fokker. „Maar, nee, ik denk dat ik terugga naar mijn familie en mijn vriendin. Je kunt nu eenmaal niet eeuwig een zwerver blij- JIM FREEMAN Hele wereld leert al eeuwen Engelse taal van de BBC" (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Italiaanse kelner in het Londense restaurant vlakbij Bush House, „home" van de BBC Wereldomroep, ver telt dat hij twintig jaar ge leden in eigen land zijn eerste Engels heeft ge leerd van „English by Ra dio". Glunderend zegt BBC English- producer Frances Cox: „Zie je wel, de hele wereld leert al eeuwen Engels van de BBC!". Terwijl wij gezellig zitten te lunchen, zwaait de Italiaanse kelner de Engelse lessen van de BBC uitbundig lof toe. De befaamde Britse omroep onderricht de wereld al sinds 1945 per radio in de Engelse taal. „English by Radio" had van het begin af miljoenen luisteraars. Volgende week zondag start de omroep met een nieuwe, dubbele serie „Get Away" (Weg Wezen) en „On the Road" (Op Stap) gewijd aan het thema toerisme in Groot-Brittannië. De programma's zijn helemaal afgestemd op het gebruik van praktisch Engels. De vroegere „English by Ra- dio"-programma's waren uit sluitend studio-producties: nogal vormelijk en met een ietsje te veel boekentaal. Fran ces Cox en haar baas, Chris Faram, hebben nu resoluut het roer omgegooid. Voortaan be staat niet meer dan de helft van „BBC English" uit studio werk; de rest zijn opnamen, gemaakt tijdens verslaggeving te lande. Er zitten ook veel ge- 3 met „gewone" Britten Bristol in Midden-Engeland komt eerst aan de beurt. „De Bristolians maken in hun uit spraak van het Engels op een heel vreemde manier gebruik van de letter 1", zegt Frances Cox. „Ik vermoed dat buiten landse luisteraars daar niet veel van zullen merken, maar wij vinden het nuttig dat zij kennismaken met diverse re gionale accenten. Als vreemde bezoekers kunnen praten met de inlanders zal dit hen helpen om meer te genieten van wat het land te bieden heeft". De nieuwe serie van tweemaal vijftien programma's is te be luisteren op de BBC 648 Khz of middengolf 463 meter. Elke aflevering is vijftien minuten lang. AMSTERDAM Oost-Ti- mor, de voormalige Portu gese kolonie, gelegen tus sen de meest oostelijke ei landen van Indonesië en Australië, is nog steeds te gen zijn wil bezet door In donesische strijdkrachten. Vandaar dat minister Bukman van ontwikke lingssamenwerking tij dens zijn voorgenomen bezoek aan Indonesië, vol gende maand, de kwestie ter sprake moet brengen. Dat heeft het Komitee Indone sië in Amsterdam afgelopen maandag gevraagd aan minis ter Bukman. Hij moet de Indo nesische regering zien te over tuigen van de noodzaak van de onafhankelijkheid van Oost-Timor. Ook heeft het Ko mitee de Timorese zaak in een brief onder de aandacht van de Tweede Kamer gebracht. Hong< ;er „Er wordt al jaren honger ge leden onder de ruim 600.000 inwoners van het eiland, om dat de voedselvoorraden in handen zijn van een kleine elite. Volgens rapporten van Amnesty International wordt er nog steeds op grote schaal gemarteld. De bevolking heeft nooit de kans gehad om zich in een referendum over de toe komst van het land uit te spre ken", zegt een woordvoerster van het Komitee Indonesië in Amsterdam, die om veilig heidsredenen niet genoemd wil worden. „De inwoners vechten al jaren voor onafhankelijkheid en zelfbeschikking. Toch heeft president Suharto van Indone sië vorig jaar december de grenzen tussen West- en Oost- Timor opengesteld. Maar nog steeds lukt het bijna niemand het land in te komen zonder toestemming van de lokale au toriteiten en zonder reisbrief (surat jalan) van de militaire veiligheidsdienst", vervolgt ze. In de Verenigde Naties (VN) is herhaaldelijk gewezen op de ernst van de situatie in Oost- Timor. De VN heeft al meer dere malen geprobeerd een oplossing voor de kwestie te zoeken door alle partijen die bij het conflict betrokken zijn, te horen. Ook oproepen vanuit., de Verenigde Naties aan Indo nesië om zich terug te trekken uit Oost-Timor, hebben niet mogen baten. Fretilin Het dekolonisatieproces begon in 1974, toen Portugal zijn ko lonie verliet. In november 1975 riep de bevrijdingsbewe ging Fretilin de Democratische Republiek Oost-Timor uit. Deze onafhankelijkheid was echter van korte duur, want Indonesische troepen zagen na een week kans de grens met Oost-Timor massaal te over schrijden. Hierbij is volgens de woordvoerster zeker een der de deel van de bevolking 200.000 mensen afge slacht. Sindsdien opereren drie poli tieke partijen in Oost-Timor. De Fretilin, de Democratische Unie van Oost-Timor (UDT) en de Apodetie. De UDT was voorstander van een onafhan kelijk Oost-Timor, maar met economische banden met Por tugal. De Apodetie, die belan gen in Indonesië had, was voor aansluiting bij Indonesië. „Suharto kreeg de Fretilin en de UDT-partij zover een wet te ondertekenen voor integra tie met de Republiek Indone sië", legt de woordvoerster van het Komitee uit. „Na de beruchte inval in december 1975 installeerden de Indonesi sche troepen op Oost-Timor een parlement. Uit naam van dit „democratisch" gekozen parlement werd aan de Indo nesische regering het verzoek gedaan om als 27e provincie van Indonesië te mogen wor den geïntegreerd. Indonesië ging akkoord met dit voorstel en zo werd de inlijving in juli 1976 een feit. Aangezien Oost- Timor rijk is aan olie, zag In donesië haar rupiavoorraad gestaag groeien. Vele Europese landen, waaronder ook Neder land, pikken hier hun graantje van mee en het. ligt voor de hand dat vanuit West-Europa in daden weinig wordt aan de huidige situatie in Oost-Timor", aldus de woord- woorster. Als gevolg van de Indonesi sche bezetting verbrak Portu gal alle banden met zijn voor malige kolonie en nam Neder land de diplomatieke betrek kingen voor Portugal over. Zo werd het voor menige Timo- rees mogelijk via Nederland een paspoort te krijgen om naar Portugal te emigreren om het geweld en de hongersnood te ontvluchten. Kerk Ook via de katholieke kerk probeert de Indonesische rege ring macht te behouden. „Door het Vaticaan wordt Oost-Timor als aparte kerk provincie gezien. Het aantal katholieken is sinds 1975 meer dan verdubbeld tot 400.000 en dat zou een mooie kans zijn geweest voor de Timorese priesters om vanuit de kerk hun stem over de wereld te verkondigen", aldus de woord voerster. FOTO: AP „Maar daar heeft Indonesië ook een stokje voor gestoken. De Timorese priesters worden vervangen door Indonesische priesters, waardoor het wan trouwen bij het volk in de ka tholieke kerk weer is toegeno- Des te opvallender is het, vol gens het Komitee, dat de bis schop Belo van Oost-Timor zich hard heeft gemaakt voor de Timorese zaak. Hij stuurde onlangs een brandbrief naar VN-topman Perez de Cuellar om aan te dringen op het hou den van een referendum, met het oog op het bezoek van de Paus aan Oost-Timor in okto- Vandaar dat wij een brief aan de Tweede Kamer hebben ge stuurd, waarin we een beroep op de leden doen om de rege ring ter verantwoording te roepen voor het Oost-Timor- beleid. Het kabinet moet een actievere houding aannemen, niet ten gunste van Indonesië of Portugal, maar ten gunste van het volk van Oost-Timor". MARGIE DE L'ETANG Wij zijn een volk van dominees, zei Henk Hof land zondag nog tegen Adriaan van Dis, en daarom gaat in Neder land opinie boven fei ten. Je zou het niet zeg gen als je de wankele positie ziet van de week bladen voorheen: opi niebladen). Is de pers nog wel de 'koningin der aarde', zoals diezelf de Hofland dat in het zelfde tv-programma noemde? Weg met de pers schreeuwt HP, want dat is het thema van een door dit blad georganiseerde bijeen komst vanavond in Am sterdam. En het thema van het nummer van deze week. Is de pers opgeklopte lucht? „Zouden we gelukkiger en verstandiger worden als er geen kranten meer waren en wij eindelijk weer boeken lazen?", vraagt de Haagse •Post zich een heel nummer af. „Ach welnee", is het ant woord, „alleen zouden de media zelf wat verstandiger worden als er bij hen eens wat meer zelfkritiek was". Prompt daarop twee rectifi caties. Gastschrijver Hubert Smeets doet een poging het beroep van journalist door te lichten door zichzelf als maatstaf te nemen. Is een optie, maar hebben we er iets aan? „Het mooiste vak ter wereld!", schrijft-ie, met een uitroep teken. Dat doet het ergste vermoeden. Smeets probeert de verandering te verwoor den; van een manier van le ven en een laag gewaar deerd beroep is journalistiek „een geïnstitutionaliseerde sub-elite geworden". Goh. Han Gruijters, burgemeester van Lelystad, constateert in de Nederlandse pers die hij weinig blijkt te zien een overgewicht aan opinie boven informatie. Maar ver geleken met het buitenland valt het nog mee. „Wat Der Spiegel aan opinies neerlegt: dat is gewoon een pamflet!". Als-ie eens een weekblad koopt, naast zijn abonne ment op HP, dan doet-ie dat omdat de advertentie hem nieuwsgierig heeft gemaakt. „Maar meestal is het dan toch opgeklopte lucht". nal Marine Limited gering dan niets tegen doenp va Arie Kuiper zet opinies een rij. „Gebruik het kapitaPeel lisme om de apartheid trn* verslaan, schreef The Inde)" pendent. Daar ben ik heP^m: mee eens". I k- Een wel héél duidelijke opiPr nie had die meneer die iip,Ir het Dordtse museum tierrin meesterwerken met een bewerkte. De Tijd vonfë?d hem. Hij was eerst van platf"" de Stier van Potter te bej' werken, maar toen moest hihpj behangen. Hij heeft geeifll spijt van zijn daad, waarnl^L zijn vrouw er overigens van^^ door ging. Hij wilde met zijrapera actie de staat raken. „AUei..W wordt goedgepraat van diifivj® buitenlanders. Een stichting?^ j zus, een fonds zo. Maar waak èh kan ik terecht?" ïrget' De volgende acht bladzijden1 j. gaan over de schilder Chal. gall, inclusief vijf fraaie af-"|'rabl beeldingen van zijn werk. 1,35-1 Minister Hans van deib'0,51 Broek heeft, in elk geval iijnatei de opinie van Elsevier, we|zuP€ iets van Shell: ongrijpbaar"2-® en hautain. Hij hooeft er nief^Q_2« meer op te rekenen ooi(isesj Lubbers op te volgen als bos premier; in het omslagarti|.s,<0' kei wordt hij volledig afge-® brand. „Van den BroeM'ng 1 heeft niet de fantasie or#aj?f duizend-en-een varianten inJJJ, v te zetten waarmee Lubbershergi crises heeft bezworen". 8; B Leve de pers, roept MaartenSuien van den Biggelaar, jeugdig1 uitgever van het succesvolle^ zakenblad Quote (HP oven Eer: sportjournalisten: 'quotezak-perg: ken'), die binnenkort met dMoi Nederlandse uitgave van' IJqq Elle op de markt komt, maarlSOj een dagblad eigenlijk hetjen 5 mooiste vindt. „Ik ben abso-N 55 luut chaotisch. Maar ik heWd 2S het zo georganiseerd dat ikiASN bijna niets fout kan doen. Iklaa" denk dat ik als pionier goedf6£ j ben. Veel mensen makenf f dan vervolgens de fout te|50. I denken dat ze ook een goeiefMA manager zijn. Maar voor wafc" ik niet kan, neem ik iemandLsig anders". Lr S| Dat dacht de Nederlandse|nnel Opera ook. Jan van Vlijmen»25- weg - leuke ideeën, finan-j""e ciële puinhoop Truzelo-7, Lodder (zakelijk deel) enmdel Pierre Audi (artistiek deel)aii)k ervoor in de plaats. Audi#3 „De ontwikkelingen zijifL, hier een beetje te snel gaan, te weinig op elkaar af gestemd. Ik wil er meer lijn 'i in brengen, meer verband en ik hoop de tijd te krijgen 1; om dat ook echt te kunnen h doen". Gruijters doelde hierboven met name op Vrij Neder land. Dat gaat deze week wel een beetje op. In eerste instantie aantrekkelijke ver halen over De Bolderkar en Zegwaard, maar er wordt Twee jaar voordat Hitier werd toegejuicht, stond Ber lijn op zijn kop voor Cha- plin; twee mannen die vier meer in gesuggereerd dan dagen na elkaar honderd waargemaakt. Eerder kant- jaar geleden werden tekeningen dan onthullin gen. Zo blijkt de commissie die het rapport over De Bol derkar maakte wat ge schrokken is van de uitwer king. De drie leden willen helaas niet met de 'koningin der aarde' over de inhoud praten. Dit wil kinder psychiater prof. Rilmke nog wel kwijt: „Wij hebben het rapport dan ook voor de in spectie geschreven en niet voor de journalisten. Het is kritisch, zoals je onder colle ga's bent, maar niet afbre kend". De gesprekken met medewerkers van De Bol derkar tonen aan, dat er met de betrokken kinderen wel degelijk iets aan de hand is, alleen in het de vraag of daarbij altijd de ouders zijn betrokken. „Gebeurde er wat met je mond? vraag ik. Plakband, zegt het kind. Even breekt je hart. Liefje, denk ik, hoe is het mogelijk. Dan voelt het kind dat je schrikt en het houdt verder zijn mond". De naspeuringen over de lo zingen van Zegwaard, na de inval door justitie en politie, zijn op zich ook zinnig, maar opnieuw wordt vooral de suggestie van fraude gewekt. „De firma is voor Zuid-Hol land een redder in de nood: zonder de „oplossingen" van het bedrijf zou de provincie omkomen in haar eigen gif. Niet voor niets treden in het huisorgaan Zegwaardighe- den in de loop der jaren pro minente overheidsdienaren op als gasten". Feiten boven opinies in De Tijd, dat Shell ontleedt en tot de conclusie komt dat het wél het op één na (na Gene ral Motors) grootste bedrijf ter wereld is, maar eigenlijk niet bestaat. Het bedrijf is er in geslaagd de macht ver borgen te houden, nooit is helemaal duidelijk wie ver antwoordelijk is voor wat. Daardoor kan het gebeuren dat ais de Nederlandse over heid een topman aansprake lijk wil stellen voor de ont duiking van een een olie boycot, dat niet kan omdat de olie via Shell Internatio- ren. Chaplin werd, in The Great Dictator, even Hitier, En Hitler was in het begin van zijn leven een zwerver HN-magazine zet ze naasl elkaar. „Allebei weerspiege len ze de werkelijkheid, de ellende van de kleine man in de moderne samenleving. Allebei zijn ze een lachspie gel, de een van het goede en de ander van het onzegbaar kwade". Zo kom je wéér bij Khomei ni. Toch is de islam per defi nitie tolerant, zegt moslim leider Abdul Wahid van Bommel. „Het westen is qua media, films, amusement zo machtig en overheersend, dat een reactie als in Iran - Amerika tot de satan ver klaren - begrijpelijk wordt". Rushdies boek De Duivels verzen was voor hem niet kwetsend, „omdat ik al een paar meter boeken met rot zooi over de islam achter de rug heb". Tegen het doodvonnis uit de^ mond van iemand als Kho meini is geen denkend ver weer mogelijk, dan staat een 0-3 redelijk mens machteloos, zegt Huib Drion in De Groe ne. De oud-hoogleraar in het^ burgerlijk recht: „Iemand die zegt dat hij negers vrese lijke mensen vindt, moet niet strafbaar zijn. Het wordt pas cruciaal wanneer hij ne gers de toegang tot de sa menleving wil ontzeggen|nvc Maar iedereen mag zijn af keer hebben, en wat mij be treft ook onder woorden brengen. Om het cru te zeg gen: niemand hoeft van mij van joden te houden. De meeste aandacht is voor de filosoof Ludwig Wittgen stein, die ook al honderd jaar geleden werd geboren. W.F. Hermans was weg van hem, maar had er volgens De Groene weinig van be grepen. De auteur heeft dat zelf nooit openlijk toegege ven: „waarvan het spreken pijnlijk is, daarover kan men maar beter zwijgen". DICK HOFLAND okl f

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6