|n vluchtelingenkampen herleeft gruwelijke terreur Rode Khmer n EG: Meer alcohol achter het stuur Cyanide-vergiftiging doodsoorzaak slachtoffers Londense metrobrand Gorbatsjov openhartig over geringe succes perestrojka JITENLAND CcidócSouumt DONDERDAG 27 APRIL 1989 PAGINA 5 itten verbitterd over WEI^tbreken koninklijk huis INDEN Het besluit van Buckingham overmorgen geen hoge afvaardi- jg naar de rouwdienst voor de op 15 ril omgekomen Liverpoolfans te sturen, eft gisteren in het Verenigd Koninkrijk grote verontwaardiging geleid. „Prins arles keert de rouwende bevolking van 'erpool de rug toe, om in een Italiaanse >visieshow over architectuur te schitte- ji", aldus de woensdag-editie van het gblad Today. Het komende bezoek van [prins aan spelers en bestuursleden van j Liverpool werd afgedaan als een doekje or het bloeden. Het koninklijk huis irdt overmorgen alleen vertegenwoor- jd door de hertog van Kent, die voorzit- i de nationale voetbalbond. Husayn belooft verkiezingen AMMAN Koning Husayn van Jordanië heeft beloofd dat er bin nenkort verkiezingen voor het parlement zullen worden gehou den, de eerste sinds 22 jaar. De monarch deed deze toezegging in een televisie-rede naar aanleiding van de broodrellen van vorige week, die aan acht mensen het le ven kostten. Husayn erkende dat de regering fouten heeft gemaakt, maar beklemtoonde dat zij vast houdt aan haar bezuinigingsbeleid en deed een beroep op de bevol king de harde economische wer kelijkheid onder ogen te Dubcek op Hongaarse tv; Tsjechoslowakije boos BUDAPEST De Hongaarse televi sie heeft een protest van Praag gene geerd en een tweede deel uitgezon den van een drie uur durend inter view met Alexander Dubcek, de lei der van de zogenaamde „Praagse Lente"'in 1968. Het interview is het eerste gesprek met Dubcek dat in een Oostblokland wordt uitgezon den, sinds de voormalige Tsjechoslo- waakse leider in april 1969 het veld moest ruimen. In het interview van gisteren lanceert Dubcek onder meer een scherpe aanval op oud- Sovjetleider Leonid Brezjnev. Praag is met name boos op de Hongaarse tv, omdat de uitzendingen ook in een deel van Tsjechoslowakije te èn worden bekeken. Betoging in Kiev tegen Tsjernobyl MOSKOU Zo'n twintig duizend mensen hebben gisteren in het stadion van Dinamo Kiev deelgeno men aan een manifestatie uit protest tegen het ach terhouden van informatie over de gevolgen van de kernramp in Tsjernobyl. De bijeenkomst was geor ganiseerd ter gelegenheid van de derde verjaardag van de kernramp in Tsjer nobyl. De betogers zwaai den met spandoeken met teksten als ,„Weg met de geheimzinnigheid rond Tsjernobyl" Aidstest voor inwoners Sofia SOFIA Bulgarije is begonnen met het testen van alle inwoners van de hoofdstad Sofia in de leeftijd tussen 16 en 65 jaar op de immuunziekte aids. Bulgarije wil in 1990 een aidstest in voeren voor de totale bevolking van 7,8 miljoen mensen. Degenen die al een aidstest hebben ondergaan on der wie zwangere vrouwen, degenen die gaan trouwen en mensen die meer dan een maand in het buitenland zijn geweest hoeven niet mee te doen. Vanaf het begin van dit jaar tot aan 12 april zijn volgens de gegevens uit Sofia al 319.593 Bulgaren op aids getest. Van hen was een homosexueel besmet met het a kJ (Van correspondent) SI SA KET De Rode Khmer, die tussen 1975 en 1979 in Kampuchea een afschuwelijk schrikbe wind voerde waarbij tus sen de een en drie miljoen mensen werden ver moord, laat de gruwelijke terreur momenteel herle ven in de kampen met Kampuchaanse vluchte lingen in het oosten van Thailand. Het Rode Kruis, de Verenigde Naties en hulporganisaties hebben geen enkele invloed in de kampen die onder het bewind staan van de Rode Khmer. Nadat het Kampuchaanse re gime van Pol Pot in 1979 door de Vietnamese invasie ten val was gebracht, is de Rode Khmer met hulp van China en Thailand en stilzwijgend goed vinden van de Verenigde Na ties langzaam weer tot leven gebracht. Maar nu dezelfde leiders die verantwoordelijk waren voor de massamoorden in Kampuchea eenzelfde bewind blijken te voeren over de kampen, is grote bezorgd- FOTO: ZOP heid ontstaan over het lot van tienduizenden vluchtelingen. O'Trao, dicht bij de grens plaats Si Sa Ket in Noordoost- Thailand, is een Rode Khmer kamp waar de Verenigde Na ties sinds december toegang hebben. Voorheen mochten hulporganisaties geen voedsel leveren aan het kamp of zie ken en gewonden meenemen voor behandeling in een nabij gelegen hospitaal. Maar voor dat de hulporganisaties weer toegang kregen, hebben de Rode Khmer-leiders opdracht gegeven het grootste gedeelte van de kampbevolking van O'Trao te verhuizen naar an dere kampen, waar de VN-or- ganisaties geen toegang heb ben. Op twee kilometer van O'Trao ligt zo'n kamp, waar naast sol daten van de Rode Khmer ook vrouwen en kinderen wonen. Bij een illegaal bezoek aan de onmiddellijke omgeving van het kamp blijkt de Rode Khmer er rijst te verkopen, die door de Verenigde Naties als voedselhulp is geleverd. Site B is een vluchtelingen kamp dat wel onder toezicht staat van de Verenigde Naties en geleid wordt door aanhan gers van prins Sihanouk, een andere hoofdrolspeler in het drama van Kampuchea. Kim Teng, de kampbestuurder zegt, dat de mensen in zijn kamp bang zijn voor de Rode Khmer. Een Nederlandse arts die in het kamp werkzaam is, zegt dat de mensen meer angst hebben voor de Rode Khmer dan voor de Vietnamezen, die in 1979 een einde maakten aan het bewind van de Rode Khmer, maar later dit jaar uit Kampuchea zyllen verdwij- Een woordvoerder van een in ternationale hulporganisatie in de Thaise hoofdstad Bangkok toont een eindeloze lijst van recente schendingen van men senrechten in de kampen. Zo worden degenen die uit de Khmer-kampen ontsnappen, „deserteurs", zonder eten ge vangen gezet en komen uitein delijk om van de honger en dorst. Vrouwen en kindéren worden als dragers meege stuurd op militaire missies van Khmer-strijders in Kampu chea. En gewonden en zieken mogen niet door het Rode Kruis of de Verenigde Naties worden behandeld. De verte genwoordiger van de interna tionale hulporganisatie in Bangkok zegt dan ook met verbittering: „Onder het oog van de wereld onderwerpt de Rode Khmer duizenden men sen aan terreur en onmenselij ke omstandigheden. En die wereld laat dat gewoon gebeu- duizenden Chinezen sluiten ~ian bij studentenbetoging 'ervolg van de voorpagina) de b^KING „Over tien k^r zal men zich 27 april hija5rinneren a^s een histori- •ne die^e dag. Het is het volk iet pr<pt geschiedenis maakt. Ik ens beeet dat de hele wereld ie sto^ze beweging steunt", zo lep vanmorgen de aan- )d voopei"der van de studenten bij dieemonstraties in Peking, coupee 18-jarige Jia Juangxin, een megafoon. de r ïars van de studenten be- s ochtends op de universi- an Beida, vijftien kilome- Ie prof van het centrum van Pe- vincW Direct bleek al dat de kunnen rekenen op dieren sympathie van het overgro eien, ij deel van de bevolking van niet tiking. Veel voorbijgangers aktisclj bewoners van aan de mars- iute gelegen huizen breeuwden de politie toe om weg vrij te maken en geen weid te gebruiken, iderweg sloten zich hon- rdduizenden mensen aan bij identen en trotseerden daar- ee massaal het gisteren uit vaardigde demonstratiever- d. Regering en partij hadden waarschuwd verdere protes- -m*®1 desnoods met harde hand zullen onderdrukken. Maar politie, overal aanwezig, pep niet echt in. Zij poogde i betogers op verschillende •meth^^61"1 wel tegen te houden, aar dit was vergeefs door de jermacht. ntstaif betogende studenten i democratische hervormin- willen een onderzoek r het politie-optreden tegen studenten vorige week. In de stoet "demonstranten werden .leuzen meegevoerd als „Wij beschermen de grondwet" en „Wij steunen goede communis tische leiders", een verwijzing naar de twee weken geleden overleden vroegere partijlei der Hu Yaobang, die bekend stond als voorstander van her vormingen. Zijn overlijden en zijn begrafenis hebben de stoot gegeven tot de massale studen tendemonstraties. „Ja wij zijn wel bang voor het politie-optreden, maar wij be schermen de Chinese grond wet. Wij hebben niets ver keerds gedaan", zei een stu dent in de stoet. Een andere verklaarde, met verwijzing naar premier Li Peng, die een van de doelwitten is van de protesten: „Li Peng is een bur ger, ik ben een burger. Hij heeft het recht kritiek op ons uit te oefenen maar wij ook op hem". Namens de Chinese leiding verklaarde de partijleider Li Ximing gisteren over de acties van de studenten: „Wij moeten vastberaden dergelijke exces sen voorkomen of er komen onlusten van". Li beschuldigde de studenten er van met hun nu één week durende „stakin gen, muurkranten en illegale studentenorganisaties tot een opstand te willen aanzetten". Een journalist van het officiële Volksdagblad liet gisteren we ten dat Chinese „sterke man", Deng Xiaoping, opdracht zou hebben gegegen om hard op te treden tegen de actievoerende studenten. „De boeren, de ar beiders en het leger staan ach ter ons. Waarom zouden we ons dan druk maken over die studenten", zo zou de 84-jarige leider volgens de journalist hebben uitgeroepen. Koningin bezoekt Patent bureau München hoofdstad. Het konink lijk paar woonde daar op de tweede en laatste dag van het werkbezoek aan de West- duitse deel staat Beieren een patent- aanvraag bij voor de reini ging van af valwater. foto: epa Regengebed Bangladesh verhoord: honderden doden In Bangladesh zijn gisteren meer dan tweehonderd doden geval len in tropische stormen en regenbuien, die volgden op een na tionale gebedsdag om regen af te Smeken na twee maanden van verzengende droogte. De droogte bedreigde de helft van de rijst oogst in het straatarme Bangladesh. De regen van gisteravond was echter niet voldoende om de dreigende schade af te wen den. De regenstorm heeft massale vernielingen aangericht waaardoor duizenden mensen dakloos zijn geraakt. Het leger is ingezet om slachtoffers uit het puin te verlossen en de doden te bergen. Gisteravond woedde in de omgeving van de hoofdstad Dacca ook nog een hagelstorm die vijf mensen doodde. Op de foto bidden zo'n 75.000 inwoners van Bangladesh om lei ding van president Ershadbiddend om regen. foto epa BRUSSEL De ver- voerscommissie van het Economisch en Sociaal Comité, het belangrijkste adviesorgaan van de EG, is tegen de plannen van de Europese Commissie om het gebruik van alco hol achter het stuur in de hele gemeenschap aan een maximum van 0,5 promil le te binden. Volgens de Italiaan Morselli, rapporteur van de ESC-ver- voerscommissie, heeft de Eu ropese Commissie niet overtui gend aangetoond dat iemand met 0,8 promille slechter rijdt dan iemand met 0,5 promille. De grens van 0,5 promille be staat al in Nederland en in De nemarken, in België wordt zij binnenkort van kracht. De meeste overige EG-landen hanteren nog een grens van 0,8 promille. EG-commissaris Van Miert wil per 1 januari 1993 de 0,5 promille-grens in de hele gemeenschap verplicht stellen. Maar volgens Morselli is met intensievere controles en goede voorlichting meer te bereiken. Als aan die twee voorwaarden wordt voldaan is volgens hem een grens van 0,8 promille streng genoeg. De woordvoerder van Van Miert noemde gisteren de op stelling van de ESC-vervoers- commissie „onverantwoorde lijk en fnuikend voor de ver- keersopvoeding". Het ESC-advies wordt van daag vastgesteld. Europese steun Genscher KOPENHAGEN Denemarken, Noorwegen, België, Italië, Griekenland en Spanje hebben steun uitgesproken voor het standpunt van de Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher over modernisering van de NAVO- kernwapens voor de korte afstand. De Bondsrepubliek wil een beslissing over modernisering van deze kernwapens uitstellen en eerst besprekingen met het War schaupact te beginnen over vermindering van deze wapens. Vanmorgen heeft bondskanselier Helmut Kohl het Westduitse standpunt nog eens in een verklaring namens de regering voor het parlement herhaald. De Verenigde Staten en Groot-Brittan - nië hebben scherpe kritiek geleverd op de Westduitse oproep. Volgens een regeringswoordvoerder van de Bondsrepubliek is het echter „nooit de bedoeling van West-Duitsland geweest een onafhankelijke koers te varen". De Deense minister van buitenlandse zaken Uffe Ellemann-Jen sen zei dat het Deense standpunt „niet wezenlijk" verschilde van dat van de Bondsrepubliek. „Er behoeft niet over moderni sering van de korte-afstandswapens te worden besloten voor het begin van de jaren 1990. Dat betekent dat we op dit moment geen ja en geen neen zeggen". LONDEN Ten minste 23 van de 31 slachtoffers bij de brand in het Lon dense metrostation King's Cross, op 18 november 1987, zijn omgekomen door cyanidevergiftiging. Dat heeft een recent on derzoek uitgewezen. De cyanide kwam vrij bij het verbranden van de specia le, graffiti-werende glans- verf, waarmee het plafond boven de roltrappen was behandeld. De verf bevatte polyurethaan isocyanaat. De brand ontstond in de roltrap-schacht, waarna de anti-graffiti verf onmiddel lijk vlam vatte en het giftige cyanide-gas vrijkwam. Vervol gens sloeg de brand over naar de ticket-hal. dr. aanstaande toxicoloog, die cya nide-vergiftiging aanwees als doodsoorzaak, werd de moge lijkheid van schadelijke gassen uit verf tijdens het 91 dagen durende onderzoek niet in aanmerking genomen. Als of ficiële doodsoorzaak is rook vergiftiging opgegeven. Uit rapporten blijkt nu dat de meeste slachtoffers zich in vei ligheid hadden kunnen stellen, als ze niet bedwelmd waren geraakt. Lijkschouwingen we zen uit dat sommige lichamen zes maal de dodelijke hoeveel heid cyanide bevatten. Inmid dels heeft LRT, de Londens regionale vervoersmaatschap pij, de anti-graffiti verf ver wijderd van de plafonds boven andere roltrappen in de Lon dense metro. In voetganger stunnels en sommige metro gangen zit de verf echter nog steeds op de muren. (c) The Times, Londen IE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE stimif4) Het wordt een opwindende race. Rob haalt uit de „Vrij- II" wat er uit te halen is en het blijkt al spoedig, dat zijn lip het snelste is van alle. Toch heeft hij een ernstige concur- lar h^nt: de kits „Laura", die tot nog toe ieder jaar met de prijs is appoifian strijken, zit hem lang op de hielen. Maar met enkele tiental- ducerf) meters voorsprong wint Rob de wedstrijd. Na afloop volgt de len hcfijsuitreiking in het clubhuis en Rob ontvangt daar een fraaie woor<®ker. En hier maakt hij ook kennis met zijn mededinger, de ka- ge- d pitein van de „Laura", de miljonair John Brookfeller. „Denkt u nog lang in Amerika te blijven, kapitein Rob?" vraagt Brookfel ler. „Ik denk het niet", antwoordt Rob; „ik ben nu al zo lang van huis..." „En waar is dat", vraagt de miljonair. „Holland", zegt Rob. „Aha... en u maakt de reis aan boord van uw zeiljacht?" „Dat spreekt vanzelf!" „Welke route?" „Dwars over de Stille Oceaan, door de Indische archipel en om de Kaap". „Zo, zo", zegt Brookfeller en het is net of hij iets in 't zin heeft.... Onderzoek naar gas in Georgië MOSKOU lil de Geor- gische hoofdstad Tbilisi is een gerechtelijk onder zoek begonnen in ver band met het mogelijke gebruik van gifgas door militairen tegen nationa listische demonstranten op 9 april. Een officiële woordvoerder in Moskou sprak overigens over een onderzoek naar het „traangas", waar de Ge orgische partijleider Givi Goembaridze eerder de term „gifgas" heeft ge bruikt. Bij de onlusten in Tbilisi kwamen twintig mensen om het leven en werden er meer dan driehonderd gewond. MOSKOU In een van zijn openhartigste toespra ken heeft Sovjet-president Michail Gorbatsjov ver klaard dat de woningnood en de tekorten aan voed sel en essentiële gebruiks artikelen in zijn land nog toenemen, ondanks de pe restrojka, het beleid van economische hervormin gen. Gorbatsjov hield de toespraak afgelopen dinsdag tijdens een zitting achter gesloten deuren van het centraal comité van de Communistische Partij. Tij dens die zitting werd een groot aantal bejaarde en conservatie ve leden van het comité ont slagen. Het persbureau Tass gaf de tekst van de toespraak gisteravond vrij. „Het voedselprobleem is verre van opgelostaldus Gorbats jov. „Het huisvestingspro bleem is acuut. Er bestaat een tekort aan consumptiegoede ren in de winkels. De lijst van tekorten groeit. De financiële toestand van de staat is ern stig". Gorbatsjov noemde als een van de oorzaken voor het uit blijven van succes voor de pe restrojka de sterk stijgende overheidsgaven. Daarnaast spaarde Gorbatsjov in zijn kri tiek de partij- en regeringsor ganen niet. „Hun houding, hun stijl en werkmethode, hun begrip van de processen die zich voordoen, houden geen gelijke tred met het leven al dus de Russische leider. „Ve len zijn vergeten hoe te wer ken. Zij zijn eraan gewend dat zij betaald worden door alleen maar naar het werk te komen. Wie een beroep op hen doet wordt bekeken als een onge wenst fenomeen". Dit leidt tot frustraties en onlustgevoelens, aldus de Sovjet-leider, die on der meer tot uiting zijn geko men tijdens de recente verkie zingen. Daar werden talrijke partijleden weggestemd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5