Jongeren en politiek: een rare combinatie? O V-jaarkaart voor studenten komt er toch Onderzoek naar afvalstort door Zegwaard in Almere 1 Braks wil huisvesting dieren niet vooraf toetsen Reformwinkels nemen kansen onvoldoende waar Personeel gevangenis wil blijven zitten BINNENLAND CeidócGou/ui/nt DONDERDAG 27 APRIL 1989 PAGINA LELYSTAD Gedeputeerde Staten van Flevo land stellen in nauw overleg met het openbaar ministerie een onderzoek in naar de aanwezig heid van chemisch afval op de vuilstortplaats bij Almere. GS zijn tot dit besluit gekomen na over leg met het openbaar ministerie en de regionale milieu-inspectie. Aanleiding zijn geruchten dat het afvalbedrijf Zegwaard uit Delft huishoudelijk afval heeft vermengd met chemisch afval en dat op de stortplaats had gedumpt. Volgens de pro vincie wordt het stortafval voor de vuilstort in Almere weliswaar grondig gecontroleerd, maar valt niet uit te sluiten dat op deze manier daar toch chemisch afval terecht is gekomen. Schenkingen voor anti - apartheidsbeweging AMSTERDAM De Anti Apartheidsbewe ging Nederland (AABN) is tijdens en na de week dat de blokkades tegen Shell plaats vonden, overspoeld met financiële schen kingen en telefoontjes van mensen die in formatie wilden hebben over de rol van Shell in Zuidafrika en het nut van sancties tegen dat land. „Wij hebben in die week overschrijvingen gehad van duizenden gul dens, terwijl die normaal gesproken niet bo ven de paar honderd gulden komen", aldus ee'h woordvoerder. De AABN opent morgen een „Anti-Apartheidswinkel". De opening valt samen met de start van de campagne „Sluit je aan bij de Anti-Apartheids Bewe ging Nederland", waarbij getracht wordt en kele duizenden nieuwe donateurs te berei- Illegale naai-ateliers produceerden voor C A AMSTERDAM De werknemers in de illegale naaiate liers die maandag door de Amsterdamse politie zijn opge rold, vervaardigden onder meer kleren met het label van C A. Het confectieconcern heeft inmiddels een van haar leveranciers op het matje geroepen. Een C A- woordvoerder wees er op dat leveranciers alleen mogen werken met ateliers die in het bezit zijn van een door net GAK af te geven verklaring over het betalingsgedrag van dat bedrijf. Bovendien moet de leverancier bereid zijn een waarborgverklaring in te vullen die door het GAK wordt gecontroleerd op de afdracht van premies voor de werknemers. „Meestal krijgen wij de mogelijkheid niet om na te gaan wie in zo'n illegaal atelier opdrachten heeft verstrekt. Dat kon nu gelukkig wel zodat we er nu zeker van zijn dat in de toekomst de kleding van deze leveran cier en zijn onderleveranciers uit legale ateliers afkomstig is", aldus de woordvoerder. Miljoenenfraude met vliegtickets NIJMEGEN Een rechercheteam van de rijkspolitie heeft gisteren bij twee reisbureaus in 's-Heerenberg een huiszoeking gedaan en de admi nistratie in beslag genomen. Hetzelf de gebeurde ook bij een reiswinkel in het Westduitse Emmerich. De bu reaus zouden betrokken zijn bij een miljoenenfraude met vliegtickets. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. De reisbureaus worden ervan ver dacht tickets die in de Verenigde Sta ten waren gestolen in Nederland en in de Bondsrepubliek te hebben ver kocht aan nietsvermoedende reizi gers. In januari deed de KLM aangif te van misbruik van tickets. BRINKMAN: GEEN PARLEMENTJE SPELEN DEN HAAG Wanneer jongeren politiek actief zijn, wordt daar nogal eens gek tegenaan geke ken. Het is haast niet se rieus te nemen wanneer een achttienjarige lid wil zijn van een partij. Al thans, zo lijkt het op het eerste gezicht wèl. Want uit een gisteren gepresen teerd onderzoek onder de leden van politieke jonge renorganisaties blijkt dat de „omgeving" van 28 procent van de onder vraagden het lidmaat maatschap maar „belache lijk" vindt. Acht procent van de ondervraagden verzwijgt zijn lidmaat schap zelfs. Mensen kijken er dus kenne lijk raar van op als jongeren in de politiek actief zijn. Zelf trekken die jongeren zich daar echter niks van aan. Van de ruim 800.000 jongeren tussen 15 en 24 jaar is 1,8 procent (15.000) aangesloten bij een po litieke jongerenorganisatie. Dat is weliswaar weinig, maar nog altijd bijna twee keer zo veel als het percentage (1 pro cent) van de totale Nederland se bevolking dat lid is van een politieke partij. Het onderzoek, waarvan de re sultaten werden aangeboden aan minister Brinkman van WVC, werd uitgevoerd door een heao in Utrecht. Op drachtgever was M50, een po litieke vormingsinstelling waarin CDJA, JOVD, Jonge Socialisten, PSP-jongeren, PPR-jongeren en Jonge De mocraten samenwerken. Het onderzoeksrapport moet in zicht geven in de samenstel ling van de ledenbestanden en antwoord geven op de vraag hoe een voorgenomen partici patiecampagne van M50 moet worden opgezet. Met de cam pagne wil men meer jongeren bewegen deel te nemen aan de activiteiten van politieke jon gerenorganisaties. Invloed uitoefenen De belangrijkste reden om lid te worden van zo'n organisatie is „beter politiek geïnformeerd te raken" en „actief bezig kun nen zijn met de politiek". Het argument „invloed uitoefenen op de landelijke politiek" speelt een minder grote rol, al hoewel de linkse groeperingen dit belangrijker vinden dan de Aan een hechte relatie met de „moederpartij" blijkt niet zo veel belang te worden toege kend. Zo'n 76 procent van de ondervraagden vindt dat de jongerenorganisaties zelfstan dig hun richting moeten bepa len. Stemmen op de moeder partij is minder vanzelfspre kend dan het lijkt. Op de vraag of men bij de komende verkiezingen voor de „moe derpartij" zou kiezen ant woordt tachtig procent „ja". Maar opvallend is dat 20 pro cent daar dus niet op stemt of nog twijfelt. De gemiddelde leeftijd van de ondervraagden is 22 jaar. CDJA'ers zijn wat ouder: ge middeld 23,3 jaar, JOVD'ers juist wat jonger: gemiddeld 21,6 jaar. De ondervraagden zijn hoog opgeleid (minimaal havo) en de meesten studeren nog. Het aantal werkenden is vooral bij het CDJA zeer hoog, namelijk 57 procent. Meisjes blijven in ledental achter: circa 1 op de 3. Bij het CDJA en de JOVD is dit 1 op de 4. Meer subsidie M50 vindt dat meer jongeren moeten deelnemen aan de ac tiviteiten van politieke jonge renorganisaties. „Uit het on derzoek blijkt dat we te weinig activiteiten hebben voor lager opgeleiden", aldus Bart Lijds- man van M50. „Maar als we jongeren meer poltitiek be wust willen maken, moeten we ook meer subsidie krijgen. We hebben onlangs tevergeefs aan het ministerie van onder wijs subsidie gevraagd voor onze werkweken op het Bin nenhof. Dan moet men ook niet gek opkijken dat we geen jongeren bereiken". Ook M50-voorzitter Hans Hui- bers, oud-voorzitter van het CDJA, maakte zich gisteren hard voor meer subsidie. Of de voorgenomen participatiecam pagne van M50 daadwerkelijk van start kan gaan, hangt af van minister Brinkman van WVC, liet Huibers tijdens de presentatie merken. Maar de bewindsman bleek niet bereid de subsidie van 600.000 gulden per jaar te verhogen. Hij vroeg zich hardop af of meer geld wel leidt tot een grotere effi ciëntie. „Het ledental van de organisaties heeft niet alleen te maken met de hoeveelheid geld, maar ook met de uitstra ling van de club", zei Brink man. Ook waarschuwde hij er voor niet te veel „parlementje te spelen". De organisaties moeten meer zijn dan een kweekvijver van politici voor de moederpartijen, vindt hij. Het rapport rechtvaardigt de participatiecampagne ruim schoots. Uit een deelonderzoek onder politiek geïnteresserde niét-leden blijkt dat deze jon geren vooral zitten te springen om „objectieve informatie" bo ven partijgebonden informatie. Ze vinden dat politieke jonge renorganisaties meer in de pu bliciteit moeten treden - veel jongeren kenden alleen de JOVD - en ook meer geza menlijke activiteiten moeten ondernemen. School (maat schappijleer), radio en tv zijn volgens deze niet-leden de bes te manieren om jongeren te bereiken. Sommige jongeren zien het lidmaatschap van een politieke jongerenorganisatie als opstapje voor een carrière in de landelijke politiek foto sp Misverstand Tijdens het werkbezoek van de Amsterdamse burgemeester Van Thijn aan de Oosterparkbuurt in de hoodstad ging er gisteren wat mis. De burgervader zou onder meer een bespreking hebben met het bestuur van de Marokkaanse Al-Kabir moskee. Maar hij stond voor een dichte deur. De ramadan eiste alle aandacht van de gelovigen op en dus moet Van Thijn het een andere keer nog maar eens proberen. FOTO: ANP Fiti DEETMAN HAALT BEZUINIGINGEN BINNED (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Deetman van heeft zijn eerste gingen op de wet studiefi- wonendenbeurs voor de mi< delbare scholieren te behoi den. Hij deed het voorstel o de basisbeurs voor alle studei nnHprwiit: ten met elf gulden per maar te verlagen en het zogehete oezuini- normbudget met een gelijk b normbudget met een gelijk b drag te korten. Dat budget nanciering weten veilig te het uitgangspunt voor de ko stellen. Studenten in het ten van levensonderhoud vi de student. Door alle studei ten te laten inleveren zou gens Lansink de uitwonendei voortgezet en middelbaar beroepsonderwijs hebben c daardoor alleen recht op beurs voor mbo'ers toch een beurs voor thuiswo nenden, ook als zij in wer kelijkheid op kamers wo nen. Bovendien krijgen alle studenten een open baar-vervoerkaart in ruil voor een verlaging van de basisbeurs. De vergoeding voor de reis tussen ouder lijk huis en collegebank vervalt daarmee even- VCfc— Voor een mbo-student die op kamers woont, betekenen de twee maatregelen een inko mensachteruitgang van 380 gulden per maand. Veel stu denten in het mbo zullen daar door worden gedwongen de kamerhuur op te zeggen en naar het ouderlijk huis terug te keren. In een vinnig debatje deed CDA-kamerlid Lansink gister avond in de Tweede Kamer nog een uiterste poging de uit houden kunnen blijven. Zowel Deetman als de VV en PvdA keerden zich echtf tegen dit plan. PvdA-woori voerder Vermeend, mbo-maatregel ook het lief afgeschaft ziet, zei bang te zij dat een dergelijke verlagir „van kwaad tot erger" zou le den. Ook Nuis (D'66) en Lanl horst (PPR) wezen op het vaar dat bij elke volgende genvaller op de onderwijsl groting weer een stukje van basisbeurs zou worden afgi snoept. Als de Eerste Kamer het wetjjj voorstel op korte termijn handelt en aanneemt kan OV-jaarkaart per 1 septemb worden ingevoerd. De maatrj gel levert de minister een 1 zuiniging van 90 miljoen g den op. Elke maand vertrf! ging kost Onderwijs 13 miljoft gulden. De mbo-maatregf brengt eveneens ongeveer miljoen in het laatje. Medische testen vaak overbodig MAASTRICHT Jaarlijks zouden er enkele honderden miljoenen bespaard kunnen worden op onderzoeken in zie kenhuislaboratoria als artsen overbodige tests achterwege laten. Dat is de belangrijkste conclusie uit het proefschrift van A. Ament die morgen pro moveert aan de Rijksuniversi teit Limburg. Volgens de pro movendus ontbreken er nor men voor het aanvragen van diagnostische tests waardoor veel artsen te gemakkelij overgaan tot onderzoek va onder meer bloed en urinf Hetzelfde geldt voor radiolo gisch onderzoek (röntgenf<Pe k to's). Op basis van Amerikaaij^n I se gegevens gaat Ament erva| uit dat tien procent van de tó tale kosten van de gezond heidszorg opgaat aan diagnos tisch onderzoek. In Nederlanl komt dat neer op 3 miljaiiii gulden. r ai DEN HAAG Minister Braks van landbouw en visserij gaat niet mee met de wens van een meerder heid van de Tweede Ka mer huisvestingsystemen voor landbouwhuisdieren vooraf te toetsen. Hij is wel bereid een permanen te adviescommissie voor biotechnologische zaken in te stellen. De bewindsman wil in de Ge zondheids- en welzijnswet voor dieren regels aan biotech- nologisch onderzoek en het ge bruik van genetisch materiaal van dieren stellen. Een tijde lijk verbod van biotechnolo- gisch onderzoek in afwachting van een onderzoek naar de ethische aspecten daarvan gaat de minister te ver. De ontwik kelingen op dit terrein in het buitenland gaan door. Met een Transgene dieren, ontstaan verbod komt ons land geïso- door het toevoegen van een of leerd te staan, waardoor het meer erfelijke eigenschappen zijn invloed zal verliezen, zo van een soort aan een andere meent de bewindsman. soort, wil Braks vooralsnog „Campagne Dierenbescherming misleidend" DEN HAAG Minister Braks van landbouw en visserij heeft bij de Reclame Code Commissie een klacht ingediend tegen de Dierenbescherming. Hij verwijt de Dierenbescher ming het publiek misleidend te hebben geïnformeerd tijdens haar campagne tegen de Gezondheids- en welzijnswet voor dieren. De klacht van Braks betreft in het bijzonder een ad vertentie waarin een foto van een uitgemergelde hond wordt getoond in combinatie met de tekst „Als minister Braks zijn zin krijgt blijft dit soort ellende bestaan". De Die renbescherming suggereert daarmee volgens Braks ten on rechte dat hij er op uit is dergelijke onaanvaardbare situaties in stand te houden. Zij misleid daarmee het publiek en over schrijdt met het op een dergelijke wijze uitdragen van haar boodschap de grenzen van goede smaak en fatsoen, aldus de bewindsman. De Dierenbescherming meent echter dat erg verwaarloosde honden wel worden aangetroffen in ons land. Op 17 mei zal dit geschil voor de Reclame Code Com missie worden behandeld. Ver niet verbieden. Aan transgeni dieren kunnen volgens de btgK windsman ook positieve kaiur ten zitten. Naast verbeterinf van de produktie denkt hij aar11 de mogelijkheid transgene did"e ren te gebruiken voor het prcjlt g duceren van voor de mens btjeet langrijke farmaceutische stolhZe fen- rP Over een algeheel verbod voo^er het doen van ingrepen bij dieCH! ren, waardoor ook het coupee 1 ren van staarten bijvoorbeel£,0r wordt verboden, wil hij no[ wel eens deskundigen horen Pelsdierfokkerijen wil de bet m windsman niet verbieden. Ejn is naar zijn mening vraag naait v het produkt bont en de prot v duktie-omstandigheden vinding, hij verantwoord. Het verbieLde den van de import van diere&sy die elders hebben geleden, ij de volgens hem in de EG niet t^kii rechtvaardigen en praktisclj be vaak niet uitvoerbaar. jute Gelderse" stem Van Gogh-dief vanavond op tv ff EDE De daders van de kunstroof in het Kröller-Mül- ler museum in Otterloo heb ben opnieuw een poging ge daan losgeld voor de nog twee in hun bezit zijnde Van Goghs te krijgen. De daders belden zondagavond om één minuut voor elf uur op met opdracht losgeld af te leveren, aldus de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) in Den Haag. De CRI wil niet ingaan op de vraag of er daadwerkelijk los geld is overhandigd en de schilderijen terug zijn. In poli tiekringen echter zegt men dat dat niet het geval is. Op aan wijzingen van de daders vond men zondagavond „met name langs de A-50 in de richting Den Bosch een aantal verdere aanwijzingen verstopt onder stenen", aldus de CRI. De stem van de opbeller zondagavond is met een bandrecorder opge nomen; hij sprak met een Gel ders accent. Die band wordt vanavond in het tv-program- ma Opsporing Verzocht afge draaid. De politie beschikt over nog een band met het stemgeluid van één van de be trokkenen bij de roof. Die bel de donderdag 6 april aanwij zingen naar het museum door waar het schilderij „Weefge touw met wever"'was te vin den. Hoewel de kwaliteit van die band niet best is, bestaat het vermoeden dat het om één en dezelfde man gaat. De poli tie ontkende zondagavond overigens dat een poging was gedaan losgeld te overhandi gen. Het journaal had dat ge meld. Het zou toen, volgens de politie, om een oefening zijn SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. Staatssecretaris Korte-Van Hemel (rechts) kijkt naar een spandoek waarop personeelsleden van de gevangenis in Veenhuizen hun ongenoegen kenbaar maken FOTO: ANP VEENHUIZEN De 107 personeelsleden van de gevangenis Esserheem in Veenhuizen gaan hun ac ties verscherpen tegen de mogelijke reorganisatie plannen van Justitie. Het ministerie zou de bestem ming van deze inrichting voor langgestraften willen wijzigen in één voor kort gestraften. Volgens de ex-voorzitter van de dienstcommissie E. de Vries, die uit protest is opge stapt, denkt het personeel aan massale ziektemeldingen en werkonderbrekingen. In Es serheem zijn 150 langgestraf ten gehuisvest die mogelijk eind dit jaar worden overge plaatst naar de in aanbouw zijnde gevangenis in Hooge- veen. Hierdoor zouden veertig personeelsleden moeten wor den overgeplaatst. Staatssecre taris Korte-Van Hemel, die gistermiddag het gevangenis museum in Veenhuizen offi- ciëel heropende, zei dat er nog steeds op de plannen wordt ge studeerd. Zij verwacht dat vóór de zomer een definitief besluit zal worden genomen. AMSTERDAM De spe ciaalzaken voor natuur- voeding en reformartike len werken niet professio neel genoeg om te kunnen profiteren van de verdere toeneming van de vraag naar dit soort produkten. Bundeling van krachten is gewenst om tegenwicht te bieden aan de oprukken de supermarkten met hun grote inkoopmacht en daardoor lagere prijzen. Volgens een studie van de ABN is meer commerciële kennis en een duidelijke toe komstvisie bij de speciaalza ken nodig. Deze zaken nemen nu 60 procent van de markt voor hun rekening. Tot de natuurvoeding behoren produkten die op alternatieve wijze worden geteeld, zoals met de biologisch-dynamische en de ecologische landbouw methode. Kenmerkend zijn vooral het niet of nauwelijks toepassen van kunstmest en chemische bestrijdingsmidde len. Bij dierlijke produktie wordt rekening gehouden met het welzijn van het dier. Ecologische boeren krijgen thans een voorkeursbehande ling bij natuurbeschermingsor ganisaties. De EEG heeft plan nen om overschakeling op de alternatieve landbouwmethi. den te subsidiëren om mefnar[ daardoor de door de produktiemethoden ontstarf overschotten te kunnen veraif deren. Reformartikelen zijn min mogelijk bewerkt en tx' vatten geen kleur- en smaal stoffen en conserveringsmit delen. Zij worden voornami lijk geïmporteerd uit Duit r land. t Vorig jaar werd in Nederlan voor 400 miljoen gulden aa natuurvoeding en reformart kelen verkocht, één procei van de totale bestedingen aa voedings- en genotmiddelei Ons land telt ongeveer 8« winkels. De natuurvoeding:- winkels hebben meestal ee matige rentabiliteit en vaak gevestigd op minder got de plaatsen. Bij gecombineerd zaken (natuurvoeding én re form) is de rentabiliteit gemit deld beter, doordat reformat kelen een beter marge hebbel De markt voor natuurvoedii en reform heeft nog flinl groeimogelijkheden door stil gende belangstelling voor mil lieu en gezondheid. Een stimiM) lans kan ook betekenen dpd verhuizing van de reformartiNl kelen van het hoge naar hefnt: lage btw-tarief. Het rappol merkt op dat grote producer ten van voedingsmiddelen htfjjs voorvoegsel bio of het woorfke natuurzuiver veelvuldig misbruiken

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4