Heerma: Er wordt al jaren gesproken over doorstroming, nu is het tijd w IEUWO '„VVD wil PvdA winnen 'voor euthanasiewet i>,Te veel belangstelling voor eigen leed Zware kritiek Kok op Lubbers en VVD .[NNENLAND Cêidóc Gou/taut DONDERDAG 27 APRIL 1989 PAGINA 3 [otels vol 1STERDAM De hotels in Randstad doen dit weekein- goede zaken want in Am- irdam is nu al geen kamer eer te huur, terwijl de hotels de Haagse regio al 90 pro nt van de beschikbare ruim- hebben verhuurd. De in- ^uk bestaat dat vooral West- aan rrijtsers, Fransen en Belgen ;plaag({ar ons land komen. In deze orzettqiden is 1 mei een vrije dag ardoor het voor toeristen itrekkelijk is om het lange feekeinde te combineren met festiviteiten rond Konin de stpnedag. Vooral de vrijmarkt „jpnt, Amsterdam, die morgen- ond al begint, is een belang- ke trekpleister. zijn e zijn t ikkooi passereen verkoop Oo rung huurwoningen nieuvet kabinet heeft het aar n<Parstel van VVD-fractie- irijs. Efider Voorhoeve om van- studei 1995 jaarlijks 10.000 rervoeuurwon^nëen aan de be_ et mii oners te verkopen niet 3en zij/ergenomen. Heerma ijst dit voorstel af, omdat )k in de toekomst een ij omvangrijke sociale uursector nodig is. Waar tèl huurwoningen ver- jocht worden, kunnen de bbrengsten gebruikt lorden om de kwaliteit de voorraad te verbe uren. ndpui ndeel] E, kijkg nota 'Volkshuisvesting niet 4 jaren negentig' wil het krachtig be- erkgé>rderen. De bedoeling is dat siuitej ^et Jaar 2000 tussen de 50 en procent van de huishoudens eigen huis woont, vijf a >n procent méér dan nu. die reden tegen- nder van het beperken van hypotheekrente-aftrek. Wel besloten het huurwaardefor- it (de woonbelasting voor het n huis) geleidelijk te ver in in ruil voor verlaging de overdrachtsbelasting, ima mikt op de bouw van )00 nieuwe woningen en t gesubsidieerde verbetering an 710.000 huurwoningen in zullef komende tien jaar. De voonleuwk°uw moet voor het rootste deel door de vrije sec- e oudir gerealiseerd worden. Geneesmiddelen in België goedkoper UTRECHT De Consumentenbond heeft zijn leden geadviseerd in België hun genees middelen te kopen in plaats van in Neder land. Een groot aantal medicijnen kost daar namelijk veel minder dan hier. Met een re cept naar een Belgische apotheek gaan kan vooral interessant zijn voor particulier ver zekerden die hun geneesmiddelen zelf moeten betalen of die een hoog eigen risico hebben. Uit een vergelijkend onderzoek in de twaalf EG-landen blijkt dat ruim 90 pro cent van de geneesmiddelen in Nederland meer kost dan het gemiddelde in de EG. Er zijn vooral opvallende verschillen met Bel gië en de Bondsrepubliek. Volgens de bond levert het kopen van medicijnen in België weinig problemen op. Directeur visafslag Urk aangehouden URK De directeur van de gemeentelijke visafslag in Urk is aangehouden en in hech tenis genomen op verdenking van in 1988 gepleegde fraude. De afslag zou zich hebben onttrokken aan de verplichting alle aange voerde vis te registreren. De Urker wethou der Bakker vindt de aanhouding van de di recteur onbegrijpelijk, omdat de visafslag zich aan de regels houdt en het plegen van fraude is uitgesloten. In verband met moge lijke illegale praktijken zijn vorige week tientallen medewerkers van de afslag ge hoord door de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw. De directeur die in het verleden al eerder is veroordeeld wegens visfraude, meldde zich zelf bij de officier van justitie in Zwolle. Soldaten in de kou ERMELO Dienstplichtigen die gele gerd zijn op de Generaal Spoor-kazerne in Ermelo, zijn in actie gekomen tegen de kou op de kazerne. Sinds 1 april is de helft van de gebouwen niet meer ver warmd omdat het verwarmingssysteem wordt vervangen. De dienstplichtigen- bond VVDM die vandaag een handteke ningactie hield, verwacht dat veel dienstplichtigen morgen uit protest thuis blijven. Een woordvoerder van de Koninklijke landmacht noemt de situa tie in Ermelo „onplezierig, maar helaas onvermijdelijk". Zo goed en zo kwaad als het gaat, probeert de landmacht met heteluchtkanonnen en oliekachels het ongerief beperkt te houden. „Bovendien bevat de persoonlijke uitrusting extra warme kleding", aldus de woordvoer der. Hartpatiënten komen in gevaar door acties van verpleegkundigen NIEUWEGEIN Het Landelijk Patiënten/Consumenten Platform en de Hartstichting vrezen dat de verharde acties van verpleegkundigen nu echt mensenlevens in gevaar brengen. In het St.Antonius-ziekenhuis in Nieuwegein kon den vandaag als gevolg van een stakingsactie om meer loon geen hartoperaties plaatsvinden. Het ziekenhuis geldt als het belangrijkste hartchirurgisch centrum van Nederland; per dag worden er gemiddeld zes hartoperaties verricht. Het actiecomité Verplegenden en Verzorgenden In Opstand (WIO) ziet af van het plan om aanstaande dinsdag vijftien verkeersknooppunten in de och tendspits te bezetten. De landelijke kerngroep is door de achterban in de regio's teruggefloten; deze is te hard van stapel gelopen. N VANDAAG^ IN HET W DEN HAAG „Huurder spositie tot in de funda menten aangetast", „huis vestingsbeleid uitgehold", „onevenwichtig", „onaan vaardbaar". Een storm van kritiek stak op toen staatssecretaris drs. E. Heerma (CDA) in septem ber vorig jaar zijn ont- werp-nota Volkshuisves ting in de jaren '90 pre senteerde. De bewindsman, die vandaag de definitieve versie van die nota plus een aanbiedingsbrief naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, wekt niet de indruk er ooit een sigaar minder om gerookt te hebben. Onver stoorbaar en niet zonder ge voel voor understatement legt hij uit waarom hij zijn werk stuk ondanks alle tegenwer pingen nauwelijks heeft bijge steld. „Die ontwerp-nota is inder daad nogal wisselend ontvan gen. Iedereen maakte zijn ei gen balans op, met plussen en minnen. Ik vond de discussie niet verrassend. De ontwerp- nota heeft gewerkt als een steen in de vijver, maar dat was ook de bedoeling. Het was de eerste integrale beleidsvisie op volkshuisvestingsgebied in vijftien jaar. Zoiets kun je niet op een achternamiddag laten passeren. We hebben daarom bewust gekozen voor de aan pak van een ontwerp-nota met adviesaanvraag. We hadden ook meteen een nota kunnen uitbrengen". De meeste kritiek richtte zich heel voorspelbaar, aldus Heerma op twee punten in de nota: de doorstroming en de woonlastentontwikkeling. Wat dat eerste betreft: 700.000 huurders wonen momenteel gezien hun inkomen te goed koop. Dat aantal moet in het jaar 2000 met 200.000 zijn te ruggebracht, zodat de met overheidssubsidie gebouwde woningen vrijkomen voor de lagere inkomensgroepen. Om dat te bereiken moet er een scherper toewijzingsbeleid worden gevoerd, zal doelge richtere nieuwbouw plaatsvin den en een marktgericht huurbeleid worden gevoerd. Bovendien zal worden ge werkt met tijdelijke huurcon tracten en huisvestingsvergun- ningen. Wie te veel verdient kan zo worden gedwongen te verhuizen. Voor dat laatste voorstel had vrijwel niemand een goed woord over. „Aantasting van de huurbescherming, privacy en de huisvrede", zo noemden de critici de „gedwongen door stroming". Nieuwe huurders „Misschien is de presentatie niet goed geweest", meent Heerma achteraf. „We hebben nu duidelijk aangegeven dat de voorstellen niet betrekking hebben op zittende, maar uit sluitend op nieuwe huurders. Daar is nogal wat misverstand over geweest. Anderzijds: er wordt al jaren over doorstro ming gesproken, maar er ge beurde onvoldoende. Het wordt tijd om de hand aan de ploeg te slaan". Toch worden de zo omstreden tijdelijke huurcontracten en gaat, die weet r hij j Staatssecretaris Heerma: Je moet je afvragen: waarom subsi dieer je woningen? Het is de wereld op zijn kop zetten als je ie mand gaat subsidiëren die het best zelf kan betalen. FOTO: CEES VERKERK huisvestingsvergunningen nog niet meteen ingevoerd. Heer ma houdt ze als „stok achter de deur". In 1995, als de nota wordt geëvalueerd, wordt be keken of de doorstroming ook zonder deze maatregelen vol doende gestalte heeft gekre gen. „Maar zitten we in '95 niet goed op koers, dan zal ik niet aarzelen ze alsnog in te Van opmerkingen over aan tasting van de huurbescher ming is hij niet onder de in druk. „Huurbescherming, dat is zo lang als het breed is. Je moet je afvragen: waarom sub sidieer je woningen? Het is de wereld op zijn kop zetten als je iemand gaat subsidiëren die het best zelf kan betalen. Waar is trouwens de huurbescher ming van een urgent woning zoekende? En een huurder die een tijdelijk huurcontract aan- toe Ter bevordering van de door stroming overweegt het kabi net verder de overdrachtsbe lasting van 6 procent, die bij de aankoop van een woning betaald moet worden, te verla gen. Dat zou bekostigd moeten worden door een verdere ver hoging van het huurwaarde forfait, dat op 1 januari al van 1,3 tot 1,8 procent gaat. De staatssecretaris volgt hiermee een suggestie van de Sociaal- Economische Raad (SER), waarin werkgevers en werk nemers zijn vertegenwoordigd. Die ging in zijn advies ak koord met een verdere huur- stijging in de jaren '90 van mi nimaal 3 procent per jaar om het huurniveau meer kosten dekkend te maken. Dat zou dan wel gepaard moeten gaan met een gelijke lastenontwik keling in de koopsector. Ver hoging van het huurwaarde- forfait (de geschatte huur waarde van een woning die bij het belastbaar inkomen moet worden opgeteld) is daartoe de aangewezen weg, meent de SER, en Heerma is het daar mee eens. In beperking van de hypotheekrente-aftrek, ziet Heerma niets. (Van onze parlementaire redactie) angdijEN HAAG De WD 3ü het euthanasie-wets- L itwerp van het kabinet j^srabdanig bijstellen dat het aantrekkelijk te hel^Qj.^^ voor (je PvdA. Als PvdA, die momenteel ig neigt naar het initia- if-wetsontwerp van D66, ;h voor het aange- ;herpte kabinetsvoorstel m uitspreken, zou dit iet een meerderheid van temmen kunnen worden "aangenomen. Het CDA henaakte vandaag duidelijk [een tittel of jota aan het kabinetsvoorstel te willen '•wijzigen. ^anmorgen begon de Tweede Aamer aan de eerste ronde °(an het langverwachte debat giver de euthanasiekwestie, oille fracties tezamen hadden 'toaar liefst zeven uur spreek- oijd opgeëist. Een derde daar aan wordt in beslag genomen ojoor de drie kleine christelijke i artijen, GPV, SGP en RPF. Volgende vyeek dinsdag wordt het debat pas voortgezet. In de discussie gaat het om twee wetsontwerpen. In de eerste plaats het kabinetsvoor stel waarin euthanasie straf baar blijft. Een arts die op ver zoek van een patiënt euthana sie toepast kan alleen vrijuit gaan als hij in staat is aan te tonen dat hij zich aan enkele zorgvuldigheidseisen heeft ge houden (onder meer het raad plegen van een collega) en dat hij heeft gehandeld uit over macht. Met dit laatste wordt bedoeld dat hij geen weerstand kon bieden aan het indringen de verzoek van een patiënt een eind aan diens lijden te maken. discussie. Dit voorstel, begin jaren tachtig ingediend door het (inmiddels voormalig) D66-kamerlid Elida Wessel- Tuinstra en thans verdedigd door Jacob Kohnstamm, heeft een ruimere strekking dan het kabinetsvoorstel. Euthanasie is volgens D66 nooit strafbaar als een arts zich houdt aan enkele duidelijk omschreven zorgvul digheidseisen. Nu of nooit Met in het achterhoofd de gedachte „nu of oordeel vellen. De vrouwen boden de Detam nooit" demonstreerden FN V-vrouwen gisteren een „chèque" van 570 miljoen gulden aan als bij de bedrijfsvereniging Detam in Utrecht. Zij aanbetaling voor de 57.000 vrouwen die volgens eisen een aaw-uitkering voor vrouwen die voor hen recht hebben op aaw. FOTO: ANP jvAN DEN HEUVEL OVER VER VOLGDENSLACHTOFFERS: «(Vervolg van de voorpagina) at)EN HAAG „Na de in- Jjierviews met mijnheer jvan den Heuvel in onder ineer Vrij Nederland heb ben wij geen behoefte sa linen met hem de bevrij ding te herdenken", legt ojecretaris Caransa van het 2 Auschwitz Comité uit. oDverigens gaat het alleen Jjlnaar om een boycot van ofle herdenking in Wage- ojiingen. „Wij gaan van zelfsprekend wel naar de uandere herdenkingen". Hagenaar Van den Heuvel, onder meer voorzitter van de stichting Geestelijke Weer baarheid, jarenlang voorzitter van de Nationaal Federatieve Raad Voormalig Verzet Ne derland en het Comité van Nationale Bevrijding, noemt de boycot een trieste en merk waardige zaak. „Maar het heeft voor de verdere herden king in Wageningen geen en kel gevolg". Volgens Van den Heuvel is het interview in Vrij Nederland verkeerd begrepen. „Veel mensen hebben dat niet goed gelezen, bovendien heeft men het vaak pas uit tweede hand. Mijn motivering van het verhaal was ten behoeve van de slachtoffers. Kijk, er zijn slachtoffers - ik neo net aan over vervolgdenslachtoffers en niet over verzetsslachtof- fers - die altijd slachtoffer willen zijn. Die overdrijven de zaak en verschijnen bij allerlei gelegenheden. Dat gedoe be gint mij een beetje te irriteren. Slachtoffers, die veel te veel belangstelling voor hun leed vragen. Ik heb groot medelij den met ze, hoor, dat kan ik u wel vertellen, maar de oorlog sinspanning is door anderen gedaan. Wat niet betekent, dat je niet bewogen hoeft te zijn over deze zaak, maar dat is niet helemaal uit het inter view gekomen". Nu, twee maanden na de vrij lating, is het een stuk stiller geworden rond de vrijlatings kwestie. Van den Heuvel: „Uiteindelijk is het doel nu be reikt. Dat mensen er van wak ker liggen geloof ik allemaal niet. Veertig jaar na dato lig je daar niet meer van wakker. Want twee demente oude grijsaards die over de grens gegooid worden, daar lig je niet meer van wakker. Daar ween je niet elke dag over. Nee, en dat soort overdreven reacties, daar heb ik even een vuist tegen gemaakt". Tijdens de oorlogsjaren was Van den Heuvel lid van de groep-Albrecht, een inlichtin- gengroep die werkte voor het ministerie van oorlog in Lon don. Koningin Beatrix eind mei naar China DEN HAAG Het staatsbe zoek dat koningin Beatrix en prins Claus aan China zullen brengen begint op 24 mei. Het duurt tot en met 30 mei. De koningin en de prins gaan naar China op uitnodi ging van president Yang Shangkun. Ze brengen be zoeken aan de hoofdstad Beijing, Qingdao, Nanjing en Shanghai. DEN HAAG Een dag na zijn terugkeer uit Ja pan heeft PvdA-fractie- voorzitter Kok scherpe kritiek geuit op premier Lubbers en de VVD. „Er zijn momenteel twee VVD's met elkaar in gevecht: de VVD van de belastingverlaging en de VVD van het milieu", zei Kok gisteren tijdens een speciaal belegde perscon ferentie. Het „tromgeroffel" van VVD- fractieleider Voorhoeve kon digt volgens Kok zwaar weer aan bij de liberalen en het ka binet. „Voorhoeve laat het mi lieubeleid niet helemaal val len, maar het mag van hem niks kosten. Milieuminister Nijpels moet zich bedreigd voelen door de dolkstoot in de rug die hij van zijn eigen frac tie heeft gekregen". Over Lubbers zei Kok: „Hij is bui tengewoon behendig in de weer geweest om oplossingen te vinden voor de financiële problemen van het kabinet en het milieubeleidsplan. Maar er heerst verwarring, er is geru zie in een regering die een ge deukt prestige heeft". Kok behoorde met CDA-frac- tieleider De Vries tot de zware Nederlandse parlementaire de legatie die anderhalve week in Japan is geweest. Onder het motto „observaties bij mijn te rugkeer" noemde Kok het eindvoorstel van Lubbers en minister Ruding (financiën) voor een ombuiging van 2,36 miljard gulden in 1990 vlees noch vis. „Dit plan biedt zeker geen basis voor het overheids beleid in de jaren negentig", aldus Kok. Kok constateerde slechts twee positieve punten aan het eind voorstel van Lubbers: de be perking van de defensie-uitga ven tot één procent en de 670 miljoen gulden die wordt ge kort op de rijksbijdrage voor het werkgeversfonds in ver band met de overschrijdingen op de investeringspremie (WIR). Pagina 8: Ruding heeft toch ernstige bezwaren tegen mi lieuheffingen Land van Ooit Dat uit hoofden van reuzen echte bomen kun nen groeien, is een sprookje. Maar wie het nieu we recreatiepark „Het Land van Ooit" in de buurt van het Brabantse Drunen bezoekt, kan met eigen ogen aanschouwen dat sprookjes werkelijkheid worden. De attractie die speciaal bedoeld is voor kleine kinderen, heeft een ma negetheater, twee poppentheaters, een reuzen- land en een speciaal kinderrestaurant. Jaarlijks worden 500.000 bezoekers verwacht. FOTO: ANP Gezondheids zorg moet vrouwen vasthouden EDE De gezondheidszorg moet terdege oppassen dat vrouwen niet worden wegge zogen door andere bedrijfstak ken die de laatste jaren met emancipatie bezig zijn. Dat zei C. Meijers, voorzitter van het college voor Arbeidszaken van de Nationale Ziekenhuis Raad, vandaag in Ede op een sympo sium van het Nationaal Zie kenhuis Instituut (NZI). De meeste sprekers waren het met elkaar eens: in de gezond heidszorg werken zeer veel vrouwen, maar in de hogere functies zijn zij nauwelijks te rug te vinden. Uit een onder zoek van het NZI blijkt dat 71 procent van de werknemers in de gezondheidszorg vrouw is. Hoe hoger in de organisatie, hoe minder vrouwen er voor komen. Aangekomen bij de top wordt 8 procent van de di rectiefuncties door vrouwen bezet, terwijl het directiesecre tariaat voor 80 procent uit vrouwen bestaat. De gezondheidszorg staat grote tekorten aan verpleegkundig personeel te wachten maar ook aan managers en leiding gevend talent, aldus Meijers. „Er is evenwel nog een enor me reserve aan arbeidspoten tieel, waaronder veel vrou- De gezondheidszorg zal dus maatregelen moeten nemen om die vrouwen binnen te krijgen. Meijers denkt daarbij aan faciliteiten als kinderop vang en leidinggevende func ties in deeltijd. H. Hillmann, directeur alge mene dienst verpleegkunde en patiëntenbegeleiding van het Amsterdamse AMC, zei ervan overtuigd te zijn dat de verple ging en verzorging blijft aan gewezen op vrouwen. „Vrou wen dragen met elkaar al eeu wenlang de continuïteit van de zorg". Zij pleitte voor inter ne werving en deeltijdbeleid. Vier arrestanten korte tijd ontsnapt BARNEVELD Vier arres- tanten hebben gisteren onge veer anderhalf uur van hun vrijheid genoten nadat ze rond de a de kraag gevat en op het poli tiebureau ingesloten. De vier arrestanten, die wegens het cellentekort in huizen van be waring al enige dagen vertoef den op het politiebureau, wis-_ ten via de luchtplaats te ont snappen door een betonijzeren afdekking te verbreken. Die luchtplaats wordt via een ca mera in de gaten gehouden, maar op dat moment kon die camera door een defect niet de gehele luchtplaats overzien. Eenmansactie tegen BVD DEN HAAG De Frans- man Michel Bosio woon achtig in Arnhem heeft zich sinds gisteren gesett- led voor de deur van het ministerie van economi sche zaken. Hij beschul digt BVD-agenten van smokkel in wapens en drugs. Zijn inmiddels fail liete bedrijfje zou als dek mantel zijn gebruikt voor de illegale praktijken. Bosio wil nu van de minister opheldering in de zaak en een schadeloosstelling. „Ik blijf hier net zolang zitten totdat ik de minister te spreken krijg". Het verhaal van Bosio is merkwaardig. Aan het begin van de jaren tachtig begon hij in Arnhem een fabriekje van air-conditioning voor automo bielen. Zijn bedrijfje ging in 1982 failliet, maar de toenmali ge staatssecretaris van econo mische zaken Van Zeil bood hem de reikende hand. Bosio kreeg 650 duizend gulden om opnieuw te beginnen. Namens het ministerie werd de inmiddels overleden G.J.B. Belderbos benoemd als regeringscommissaris belast met het toezicht. Volgens Bo sio ging het toen mis. Hij mocht niet aan de telefoon ko men en zijn brieven werden geopend. „Belderbos vertelde me dat hij samen met andere Nederlandse functionarissen belast was met het verkopen van wapens naar landen waar een wapenembargo gold". Nadat hij een brief had ge stuurd met dit verhaal aan Van Zeil, werd hij op staande voet ontslagen. Al zijn pogin gen om de zaak bij justitie en regering aan te kaarten, mis lukten. „Ik heb geen cent meer", aldus Bosio. Volgens een woordvoerder van het ministerie is Bosio in derdaad een oude bekende. De woordvoerder: „Zijn beschul digingen zijn door verschillen de ministeries, onderzoeksbu- wijzen. Waarschijnlijk uit hij de beschuldigingen uit wroe ging. Zijn houding jegens ons is dermate agressief dat er nauwelijks met hem te praten valt. Als hij denkt bewijzen te hebben, moet hij maar weer naar de rechter stappen".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3