Ziekenhuis Rijnoord levert 42 bedden in duinrell Vierduizend snoekvisjes uitgezet in Natte polder PROVINCIE PRESENTEERT PLANNEN: Werkloosheid iets gedaald Rechter verlost buurman van hanegekraaï LEIDEN OMGEVING EeidaeSotvuwt DONDERDAG 27 APRIL 1989 PAGINA! Groensingel moet verdwijnen WASSENAAR De Stichting Duin- digt in Wassenaar moet een groensin gel van struiken met prikkeldraada frastering langs de Wittenburgerweg verwijderen. Dat heeft de afdeling rechtspraak van de Raad van State be paald in een geschil tussen Duindigt en de gemeente. Ter bescherming van de aanplant tegen het grazende vee was de groensingel door Duindigt afgezet met prikkeldraad. De Raad van State is echter van oordeel dat de stichting handelt in strijd met het bestemmings plan „landelijk gebied". De groensin gel houdt bovendien geen verband met het agrarisch gebruik van de grond en past niet in het karakter van het land schap, aldus de Raad. Inbraak in winkelcentrum Leidsenhage LEIDSCHENDAM Een gro te hoeveelheid foto-apparatuur is vannacht gestolen bij een in braak in winkelcentrum Leid- schenhage in Leidschendam. Dieven sloegen de glazen toe gangsdeur van de V&D-vesti ging in. De politie was snel ter plaatse, met speurhond en as sistentie van de Haagse politie, maar de dieven waren al ge vlogen. Er is nog niets bekend over de waarde van de appara tuur die ontvreemd werd. Vastenactie levert in Alkemade 27 mille op ALKEMADE De vastenactie van het dekenaat Alkemade heeft dit jaar ruim 27.000 gulden opgeleverd. Het doel van de actie was dit jaar een bijdrage te ge ven voor uitzending van een arts naar Peru. Deze arts gaat naar het noorden van dit Zuidamerikaanse land om de daar levende-en werkende indianenge- meenschappen te helpen om als volk te overleven. Het bedrag werd bijeenge bracht door de parochies van Hoogmade (ruim 4.000 gulden), Leimuiden (2.200 gulden), Woubrugge (bijna 1.000 gul den), Oud Ade (ruim 2.500 gulden), Rijpwetering (ruim 2.300 gulden), Oude Wetering (ruim 6.000 gulden), Roelof- arendsveen Maria Presentatie (ruim 4.000 gulden) en Petrus Banden in Roe- lofarendsveen (ruim 5.000 gulden). ZIJLLAAN GEDEELTELIJK AFGESLOTEN VOOR VERKEER WASSENAAR Het gedeelte van de Zijllaan tussen de Lan ge Kerkdam en de Van Zuylen van Nijeveltstraat in Wasse naar wordt definitief afgesloten voor alle verkeer. Alleen voetgangers mogen er nog komen. Dat is een voorstel van het Wassenaarse college van burgemeester en wethouders. Aan de Zijllaan wordt nog dit jaar begonnen met de bouw van een basisschool. Omdat kleuters gehaald en gebracht worden, ver wacht het college een toename van het verkeer in de straat. De verkeerssituatie wordt volgens B en W veiliger omdat vooral automobilisten nog maar vanuit één richting, de Van Zuylen van Nijeveltstaat, langs de school rijden. Met de ge deeltelijke afsluiting wordt tegemoet gekomen aan de uit drukkelijke wens van bewoners die daarop herhaaldelijk bij de gemeente hadden aangedrongen. Het nemen van ver keersmaatregelen in de Middelweg vindt het college nog niet noodzakelijk. Dat gebeurt echter wel, wanneer de verkeers druk in de Middelweg toeneemt. Mogelijk dat dan ook tussen de Lange Kerkdam en Santhorstlaan éénrichtingverkeer wordt ingesteld. Vaste radarapparatuur langs Rijksstraatweg WASSENAAR Op zes plaatsen langs de Rijks straatweg wordt vaste radarapparatuur. geplaatst. „Daarmee wordt de pakkans vergroot", schrijven burgemeester en wethouders in een voorstel. Met de aanschaf en plaatsing van de apparatuur is een be drag gemoeid van ruim 150.000 gulden. Het college stelt voor om de apparatuur te plaatsen in de zuide lijke middenberm bij de Rozen weg, Den Deyl, Van der Oudermeulenlaan, de noordelijke middenberm bij de Houtlaan en aan beide zijden van de Rust en Vreugdlaan. Ook wil men een gecombineerd snel heids- roodlichtapparaat bij de verkeerslichten nabij de Rozenweg om de hardrijdende automobilisten uit de richting Amsterdam te controleren. Deze rood- lichtcamera is mobiel en kan ook op binnenroutes in Wassenaar worden ingezet. De commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden behandelt het voor stel op maandagavond 1 mei. Stroopwafels p- brengen meer dan 10 mille cjaei |ni ZOETERWOUDE tl J, Met een nettoJ brengst die vrijwel ker boven de lOjNb gulden zal liggen ispsc stroopwafelactie vanjidb werkgroep Casa Mafz-C na meer dan geslaind De Zoeterwoudse befc j king kocht massaal|in£ wafels en heeft zo |g. belangrijke bijdrage leverd aan de finan ring van het 17e kamp dat op het gramma staat voor komende zomerval j DEN HAAG/REGIO Ziekenhuis Rijnoord in Alphen zal met ingang van 1995 een basiszieken huis zijn geworden met 100 bedden. Het zieken huis zal dan zijn gefuseerd met het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp. Samen met het Leidse Diacones- senhuis zal een samen werkingsverband zijn ge vormd, dat als een groter geheel met tegen de 800 bedden zal bestaan naast het Academisch Zieken huis Leiden, dat 840 bed den telt. Ziekenhuis Rijnoord levert 42 bedden in, het Academisch Ziekenhuis Leiden doet dat min of meer ook omdat een veertigtal bedden van reu makliniek Sole Mio uit Noord- wijk in het AZL worden opge nomen. Deze gang van zaken staat omschreven in het Zie kenhuisplan voor de regio Zuid-Holland Noord, dat giste ren door de provinciale gede puteerde voor gezondheidszorg drs. W. Aalbers werd gepre senteerd. De provincie Zuid- Holland is bezig met bedden reductie. „In veel ziekenhui zen is een kwart van de bed den onbezet. Dat heeft diverse oorzaken. De patiënten liggen tegenwoordig korter in het ziekenhuis, en het aantal po liklinische behandelingen is steeds verder toegenomen. Het geld dat kan worden vrijge maakt door het aantal bedden bij de ziekenhuizen te vermin deren is zeer welkom in de zwakzinnigenzorg, bij de ver pleeghuizen en de psychiatrie. Daar is sprake van een noodsi tuatie", aldus de heer Aalbers gisteren. Volgens de gedeputeerde kan door de verschuiving van de geldelijke middelen een betere spreiding van de gezondheids zorg worden verkregen. „Het streven is een betere samen werking tussen de instellingen te krijgen, een betere afstem ming van de voorzieningen op elkaar, zodat er geen doublu res ontslaan, noch hiaten. Daarom zal worden gewerkt aan het ontstaan van zoge naamde conglomeraten, sa menwerkingsverbanden tus sen ziekenhuizen die een vol ledig pakket aan voorzienin gen bieden. De patiënt moet in zijn regio voor alles terecht kunnen", aldus de heer Aal bers. Nieuwbouw Als de omvang van de zieken huisvoorzieningen is bepaald, kan worden geyverkt aan bouwkundige vernieuwingen. „Het lijkt me logisch dat de ziekenhuiscombinatie Elisa beth/Rijnoord een plan in dient voor een nieuw gebouw in Alphen, want het huidige Rijnoord staat er bouwkundig gezien niet best voor. Wij zijn van oordeel Rijnoord ook met 100 bedden een volwaardig ziekenhuis kan zijn, in combi natie met het Elisabeth Zie kenhuis Leiderdorp. Met goe de poliklinieken erbij zal het ziekenhuis een volwaardige basisvoorziening zijn. Wij zijn er altijd van uitgegaan dat de ziekenhuiszorg in Alphen moet blijven", aldus de gede puteerde. De combinatie Elisabeth/Rij noord zal geen klinische func ties verliezen. Het Diacones- senhuis levert mogelijk een specialisme in, evenals het Academisch Ziekenhuis Lei den. het AZL krijgt daar dan echter de de functie geriatrie voor terug, en zal tevens een coördinerende functie krijgen ten aanzien van de bestrijding van aids. De ziekenhuisnota geeft ook enkele varianten, waarbij an dere ziekenhuizen dan Rij noord bedden inleveren. De variant met Rijnoord als „lij dend voorwerp" heeft echter de voorkeur. De nota wordt op 25 mei in de provinciale com missie gezondheidszorg be sproken. Daarna volgt een in spraakronde tot half septem ber. In de tweede helft van september worden hoorzittin gen gehouden. Daarna komt de nota weer in de commissie en het college van Gedepu teerde Staten zal de plannen in december definitief vastleg gen. Tevreden Voorzitter A. Berntsen van het bestuur van Rijnoord toonde zich gisteren tevreden over het inleveren van de 42 bed den. „Er is ook wel eens spra ke van geweest dat we maar 75 bedden zouden overhouden. Met 100 bedden ben ik dik te vreden. Gemiddeld zijn er toch maar 80 bedden bezet, dus dat geeft ons de nodige speling. Wat me meer zorgen baart is de fusie met het Elisa beth Ziekenhuis, omdat de medische specialisten van Rij noord nog steeds niet hun handtekening onder de fusie overeenkomst willen zetten. Zij praten nog steeds over het invullen van details, en dat zou beter de komende maan den kunnen gebeuren. Het mi nisterie van WVC zit ook nog steeds op die goedkeuring te wachten", aldus de heer Ber- ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloosheid in de Rijnstreek is in de maand maart licht ge daald. Dat blijkt uit de tellingen van het Gewes telijk Arbeidsbureau Al phen aan den Rijn. Het aantal werkloze mannen ging van 1435 naar 1378. Bij de vrouwen steeg de werkloosheid van 1255 naar 1277. Per saldo resulteert een afna me met 35. Het aantal jeugdi gen zonder baan daalde van 570 naar 547. Met name in de bouw en in de handel was sprake van een afnemende werkloosheid. Uitgesplitst naar de gemeenten zijn er in Al phen nu 1832 werklozen, in Nieuwkoop 181, in Hazerswou- de 173, in Ter Aar 114, in Kou dekerk 75, in Woubrugge 71, in Leimuiden 66, in Nieuw- veen 39, in Zevenhoven 36 en in Rijnsaterwoude 26. Het aan tal vacatures nam in maart toe tot 385, een stijging van 51 ten opzicht van februari, en van 135 ten opzichte van maart (ADVERTENTIE) DE PEUKAANDUIK (ALLEEN VOOR DAPPERE DODO'S) In het tropisch Tikibod Duin- rell heb je de superstijle Pelikaanduik: een glijbaan waar je als een pelikaan van ar duikt! Kom dus als een speer naary Duinrell en ge-( niet ook van de andere spetterende attrakties. Wassenaar daar kikker je van op! Info: 01751-14765 Leden van de Visclub 't Looze Vissertje bezig met het uitzetten van snoekvisjes in de Natte polder. Het was voor de derde maal in een tijdsbestek van zes jaar dat de visclub hiertoe overging. FOTO: HENK VAN DEN ENDE ROELOFARENDSVEEN Leden van Visclub 't Looze Vissertje hebben gisteren meer dan vier duizend snoekvisjes uitge zet in de sloten van de zo genoemde Natte polder in Roelofarendsveen. Deze polder heet officiëel Veender- en Lijkerpolder buiten de bedijking. In een tijdsbestek van zes jaar is dit de derde keer dat de Visclub jonge snoekvisjes uitzet. De visjes van gisteren zijn en kele maanden oud en hebben een lengte van drie centime ter. Ze zijn afkomstig van de OVB (=Organisatie ter Verbe tering van de Binnenvisserij). Secretaris H. Koster vertelde gisteren desgevraagd dat de visjes nog dit seizoen een pond moeten groeien. „De ervaring leert dat vissen in tuinbouwge bieden minder snel groeien dan elders. Dit is het gevolg van de in de tuinbouw veel vuldig gebruikte bestrijdings middelen. Desondanks kunnen de snoeken ook in Roelof arendsveen na twee jaar één kilo wegen. Ze zullen dan een lengte hebben van 45 49 cen timeter. Pas na drie jaar is een snoek over het algemeen groot genoeg (bovenmaats) om door een visser, die de nodige ver gunningen heeft, te worden meegenomen. Men mag per keer maximaal twee snoeken meenemen. Van de vierduizend gisteren in het zeer visrijke Armenwater en de Roeisloot uitgezette snoekvisjes zullen er, schat de heer Koster, na één jaar nog slechts zo'n vierhonderd over zijn. „Je moet niet vergeten dat snoekvissen van vijf a zes centimeter zelf zelfs hun eigen soortgenoten opvreten". Ove rigens zet de plaatselijke broodvisser regelmatig ook nog snoekbaars uit in de natte polder. Het vissen op snoek is uitslui tend toegestaan tussen septem ber en januari aan vergun ninghouders. Visclub 't Looze Vissertje verkoopt jaarlijks cir ca tachtig jaar- en 120 dagver gunningen aan particulieren die op snoek willen vissen in de Veender- en Lijkerpolder vingsactie voor jeugdigen tus sen 12 en 15 jaar „teneinde deze leeftijdsgroep te leren om verantwoord met de vissport om te gaan". Prijs voor succesvolle Alphense onderneming Het bedrijf Hyva b.v. is gisteren uitgeroepen tot beste Alphense onderneming van het jaar 1988. De prijs werd gisteren in Hotel Toor door burge meester M. Paats (links op de foto) uitgereikt aan directeur J. Vaandrager. Het tienjarige be drijf werd unaniem gekozen door de jury. Het bedrijf begon in 1979 met zeven man personeel en hield zich de eerste jaren bezig met het ont werpen van hydraulische apparatuur voor kip pervoertuigen. Directeur J. Vaandrager heeft het bedrijf in tien jaar uitgebreid tot een onder neming met 170 personeelsleden, waarvan er 110 in Alphen en 60 in de zes buitenlandse ves tigingen werken. In 1988 kon Hyva de winst van 1987 verdubbelen. Dit geld werd geïnvesteerd in nieuwe uitbreidingen. Hyva besloot nu ook zelf de produktie van de hydraulische appara tuur ter hand te nemen en de apparaten te monteren onder de voertuigen. Dit alles bete kende nog meer werk hetgeen resulteerde in de bouw van een grote bedrijfsruimte. Hyva is een van de weinige technische bedrijven met een vrouw in de directie. Zij werd in 1988 benoemd tot directeur inkoop. FOTO: WIM VAN NOORT Bernardus en Corbulo beste R voetbalscholei ZOETERWOUDE De B nardusschool bij de meisjes de Corbuloschool bij de jl gens hebben het Zoeterwoul schoolvoetbaltoernooi heerst. Vijftien teams strei op sportcomplex Haasbrf om de prijzen. TraditiegetrJ was de organisatie in hanï van de jeugdcommissie SJZ die zorgde voor een 1 verloop van het toernooi. Bij de meisjes werd gespeeld zeventallen. In de A-poule gevierde Bernardus door wedstrijden te winnen. Twtjj de werd Klaverweide, gevof door Westwoud en Corbulo j35' de B-poule bij de meisjes i)or het erg spannend tussen Bidt nardus en Westwoud. Met ijeft verschil (2-1) wonnen de m«m jes van de BernardusscM De Klaverweide werd derdf Grote spanning ook bij depei poule jongens. In de onderis ge confrontatie tussen Corbl r en West woud bleef de scoren 0. Nadat alle wedstrijden g ren gespeeld bleken bel teams vijf punten te hebH verzameld, ook het doelsal1"; was gelijk. Daarom moesin strafschoppen de beslissitei brengen. De Corbuloschf deed dat net iets beter en wfel dus de beker. Achter de Bjt e nardusschool eindigden ajn i tereenvolgens de Klaverwebr en Westwoud. Ls In de B-poule ging de zejrk zonder puntverlies, naar |n Corbulo, gevolgd door Bern|n dus, Westwoud en Klaverv^b de. LEIDSCHENDAM Ze zijn niet in eikaars armen geval len, maar de buren J. Bors- boom en R. Pfahler van de Noordheylaan in Leidschen dam zijn na bemiddeling van vice-president mr. J. Brinkhol van de Haagse rechtbank ein delijk tot een vergelijk geko men. Daarmee is een eind ge komen aan vijf jaar strijd over het feit of de heer Borsboom nu wel of geen last had van het gekraai van de haan van de heer Pfdhler. Volgens de eerste kwam hij elke nacht tenminste twee uur slaap tekort, omdat de haan van de buurman op zo 'n dertig meter van zijn slaapkamer raam al vanaf half vijf 's mor gens koning kraaide. Omdat onderling geen bevredigende regeling mogelijk bleek, werd het hanegekraai uiteindelijk inzet van een kort geding dat vorige week voor de Haagse rechtbank diende. Vice-presi dent Brinkhof zou dinsdag in deze zaak uitspraak doen. Maar in plaats daarvan begat hij zich naar Leidschendam om zich aan de Noordheylaan persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie. Was hij vorige week nog voor de gele genheid gekleed in een toga met bef, nu droeg hij in deze landelijke omgeving een re genjas en groene kaplaarzen. Aldus uitgemonsterd wandel de de rechter richting kippen ren. Uiteraard hield de haan op dat ogenblik zijn snavel, maar dat mocht hem niet ba ten. Mr. Brinkhof vond de af stand tussen ren en slaapka mer kennelijk ook te klein in het geval het fors uitgevallen pluimvee zijn kukeleku door de Leidschendamse dreven liet weerklinken. Tijdens de rondleiding over het twaalf hectare grote terrein van de heer Pfahler gaf de vice-presi- fch dent zijn ogen goed de kost i t een alternatief plekje voort te kippenren te vinden. Uiteint delijk volgde in de woning vjg de hanebezittende fam\ h Pfahler, in bijzijn van de m derzijdse advocaten, een uré lang durend overleg met |"P heer Borsboom. En omdat j waarheid altijd in het mi dó ligt, werd ook in dit geval t sloten de ren te verplaats naar het midden van het lan goed van de Pfahlers. Cm* moet het hok goed won geïsoleerd. Het gekraai doorgaan, maar nu welliQi met een minder doordringen volume. Ljj Concert Valkenburgs Harmonie ver zorgt morgenavond een con cert in De Terp in Valken burg. Er worden onder meer werken van Grieg en van di rigent Jan van Nerijnen ten gehore gebracht. Aanvang acht uur. Geld De collectanten in Valken burg hebben voor het Natio naal Fonds Sport Gehandi capten ruim 1100 gulden op gehaald. Het geld wordt be steed aan de wereldspelen voor gehandicapten in Assen. Expositie In de polikliniek van het zie kenhuis Sint Antoniushove in Leidschendam zijn van 28 april tot en met 30 mei aqua rellen en haiku's (drieregelige Japanse gedichtjes) te zien van Ad Steijn-Nieuwenhuij- sen. Verder hangen er olie verfschilderijen, aquarellen en beeldjes van Paul Mattij- sen. Beide kunstenaars zijn zondag rond drie uur aanwe zig tijdens de informele ope ning van de tentoonstelling. Jazz De Mill Base Band geeft za terdagavond tijdens het oran jebal een concert in het in De Beurs gevestigde Jazzcafé Lisse. De zaal gaat om negen uur open. Op het reportoire staan boogie woogie, rythm blues, oude soul en easy liste ning jazz. Collecte De collecte voor de Neder landse Hartstichting in Val kenburg heeft 2.977,60 op gebracht. Het Praetorius-ensemble. Toneel De Toneelgroep De Gezellen geeft morgenavond in Thea ter '88 aan het Molenpad in Leidschendam de eerste voorstelling van het blijspel „En ik dan?" van Annie M. G. Schmidt. Regisseur is Jan Klein. De volgende voorstel lingen in Theater '88 zijn op 29 en 30 april en op 5 en 6 mei telkens om kwart over acht en zondag 30 april bovendien om twee uur. Kanopolo Kan o vereniging KA PO W houdt op zaterdag en zondag een internationaal voorjaar- stoernooi kanopolo in de poel achter snackbar/café 't Veen aan de Langeweg 16 in Roe lofarendsveen. De speeltij den zijn op zaterdag van halt elf tot zeven uur en op zondag van tien tot drie uur. De fina le is zondagmiddag vanaf halt drie. Filmhuis Filmhuis Lisse draait zondag middag de Zweedse kinder film „DunderklumpenDat gebeurt om half drie in het nieuwe Poelhuys aan de Vi- valdistraat in Lisse. In een sprookjesachtige wereld gaat het tovermannetje Dunder klumpen op zoek naar vrien den. De toet draagt drie gulden. Conciliair proces In het kader van het conci liair proces wordt zondag een manifestatie gehouden in ge bouw De Klister aan de Heer- eweg 105 in Lisse. Er is een tentoonstelling over gerech tigheid, vrede en heelheid van de schepping en er wor den een video en dia's ver toond. De maaltijd zal ge- meenschappeljk worden ge bruikt. De manifestatie begint om half een en iedereen is welkom. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij H.G. Noordman, telefoon 02521- 12022. Bollenrit De Rijnsburgse Vereniging van aangespannen paarden „In het gareel" toert zondag met 35 rijtuigen door de Bol lenstreek. Er wordt vanaf tien uur gestart op het Want- veld in Noordwijk. Tussen vijf en zes uur wordt er eeje presentatie gegeven op cHe Wilhelminaboulevard voqoe restaurant De Blauwe Gans.e\( Concert n Het Praetorius-ensemble zijn 25-jarig bestaan zondaL met een concert in de DorpLTl kerk in Leiderdorp. Medaer werking wordt verleend doob Jan van der Meer (clavecink>e bel) en het Amsterdam Loelfer Stardust blokfluitkwartet. worden werken gespeeld vafe onder anderen Hdn del, Bacf^0 Bartök en W. Renemann. HAn concert begint om half drie. Rommelmarkt Drumfanfare en majorettenL vereniging Tamarco hout zondag een rommelmarkt het gebouw aan de Splintei laan 89A in Leiderdorp. rommelmarkt duurt van tie\ tot vier uur. Expositie Beelden, keramiek en schildeT rijen van onder meer Franï van der Veld worden vanau zaterdag tentoongesteld in het Poelhuys, Vivaldistraat 2 Lisse. De officiële opening jL om twee uur.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14