Succes tijdrit verdoezelt k problemen ploeg Hermans als „Als ik speel zit er altijd een luchtje aan Fhëo Snelders: 'Ik was niet zeker van mezelf' 3ORT Qaid&iQowicmt DONDERDAG 27 APRIL 1989 PAGINA 11 iele Wielrenners gen abortus iTICAANSTAD Een wielrenners fietst lens de komende Ronde Italië met een tekst in abortus op de trui. is Johannes Paulus II htte zich gisteren, tij- is de algemene audiën- in het Vaticaan, spe- il tot een groep verte- e ïwoordigers uit twee egen. De paus kreeg bij gelegenheid een race- 1 vfts. dertig wielrenners 'begeleiders waren aanwe- tijdens de audiëntie. Het om de Fanini-Pepsi ploeg Franco Gini en het Au- isch/Italiaanse Polli-team Mauro Battaglini. Bekend- rijders zijn nationaal kam- Pierino Gavazzi en (wereldkampioen Claudio inelli. Zij zullen naast de lameboodschap van de nsor ook nog de leuzen tegen abortus" en „God ft u lief" dragen, paus zei te hopen, dat alle dangers van de sport veel de zullen beleven aan de d'Italia". De wielrenners door een anti-abortuscam- van de entertainer Celentano tot hun ac- aangezet. 37-jarige ploegleider Fanini de beslissing zijn renners :e zetten in het abortusde- nadat hij op televisie ge- i had hoe voorstanders van medische ingreep hadden emonstreerd voor het be- van de voorzichtige Itali- abortus wetgeving, nmige ideeën moeten op mogelijke manieren uitge- gen worden", zo luidde zijn sofische motivatie. Op de sluit, alles j terka n vle n, lopha j, ns sterhof1' H15" I. KSV Haag Irfag of zijn renners het wel i waren met de tekst op rug meende hij: „We zijn familie en natuurlijk is ie- Conners uitgeschakeld MONTE CARLO De Amerikaanse veteraan Jimmy Connors is zijn Europe se tennistoernee, die drie maanden moet gaan duren, slecht begonnen. Hij ver loor gisteren bij het Grand Prix-toer- nooi van Monte Carlo al in zijn ope ningswedstrijd van de Italiaan Paolo Cane. De 24-jarige Cane, die slechts één GP-zege kon zetten tegenover de 107 van Connors, was één uur en drie kwar tier bezig met de 36-jarige Amerikaan: 7-6, 6-1. Mats Wilander was dinsdag in Monaco één van de deelnemers aan het toernooi die te gast waren in een televisieshow, waarbij de tennissers een muzikale pres tatie moesten leveren. FOTO: AP Westduitse ijshockeyers dichter bij degradatie STOCKHOLM Het West duitse ijshockeyteam is giste ren in Stockholm weer een stapje dichter bij degradatie naar de B-poule gekomen. De ploeg van trainer Unsinn ver loor de eerste wedstrijd in de troostronde tegen Finland met 3-0. Na acht wedstrijden heeft West-Duitsland twee punten en staat daarmee op de laatste plaats. Het laatste duel tegen het eveneens zwak spelende Polen zal zondag de beslissing over de degradant moeten brengen. De Internationale IJshockey- federatie (IIHF) besloot giste ren de komende wereldtitel strijd in de B-groep, waar ook Nederland aan deelneemt, aan Frankrijk toe te vertrouwen. Grenoble en Megeve hebben zich gemeld voor de organisa tie. De landen van de A-groep strijden in 1990 in Zwitserland om de wereldtitel. De Amerikanen wonnen hun eerste duel in de troostronde door Polen met 11-2 weg te vagen. De periodestanden wa ren 4-1, 5-0 en 2-1. Voor het duel kwam het do- ping-geval Corey Millen weer te sprake. De Amerikaan werd eerder deze week voor ander half jaar geschorst, nadat hij bij de dopingcontrole positief bleek te zijn. Volgens de Zweed Arne Ljungqvist, de voorzitter van de medische commissie van Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF), verklaarde dat de schorsing veel te gehaast was uitgesproken. „Het abnormaal hoge testoste- ron-gehalte in de urine van Millen hoeft niet direct het ge volg te zijn van het gebruik van spierversterkende midde len. Er had een nauwkeuriger onderzoek moeten plaatsvin den voor de IIHF de zaak naar buiten bracht", meende de Zweedse professor. Ruim 1100 atleten positief in 1988 BARCELONA In totaal zijn 1153 atleten in 1988 door één van de 20 door het IOC erkende laboratoria betrapt op het gebruik van verboden spierversterkende. stimulerende, kalmerende of vochtafdrijvende middelen. Er zijn vorig jaar 47 069 urinestalen onderzocht, het percentage po sitieve daaronder was 2,45. Dat betekende een lichte stijging ten opzichte van 1987, toen 37.882 dopingtests werden uitgevoerd en 845 sportlieden positief werden bevonden (2,25 procent). In 1986 werd in 623 gevallen dopegebruik aangetoond op 32.982 onderzoeken (1,89 procent). In de topvijf van verboden middelen zijn de anabole sterolden veruit het populairst. In 791 gevallen werden de derivaten van deze spierversterkende preparaten aangetroffen. De stimulerende middelen zijn een goede tweede met 420 gevallen. ORENSE De zege in de ploegentijdrit en de daar uit voortvloeidende lei derstrui van de Fransman Roland Leclerc hebben gisteren op de derde dag van de Ronde van Spanje de financiële problemen binnen de Spaanse wieier- formatie Caja Rural, de werkgever van de Neder landse sprinter Matthieu Hermans, voor een groot gedeelte naar de achter grond gedreven. stricot enige uren later met succes in de korte en vlakke etappe naar Orense. De sprint van het peloton werd na 101 kilometer gewonnen door de Britt Malcolm Elliott, die de Belg Eddie Planckaert te snel af was. Hermans kwam niet verder dan de achtste plaats. Hermans en zijn ploeggenoten hebben al maanden geen sala ris meer gehad. „Vlak voor de start van de Ronde van Spanje is de grote baas, Pelle Egana, naar ons toegekomen met de mededeling dat alles in orde zal komen. Daar ga ik ook vanuit. Voorlopig maak ik me er niet druk om. Voor de spon sor is het plezierig, dat de ploeg de tijdrit heeft gewon nen en de leiderstrui heeft veroverd. Daarnaast voert Marcel Arntz het puntenklas sement aan. Dat zegt voldoen de over de professionele instel ling van de renners", zei de Brabander over de problemen. In de Spaanse pers werd deze week al gespeculeerd, dat Caja Rural zich nog dit seizoen zou terugtrekken. De Bank van Bilbao en Toyota zouden de voornaamste gegadigden zijn het sponsorschap over te ne men. „Daar weet ik nog niets van. We hebben de toezegging, dat we de reclameruimte op de shirts voor de Giro en de Tour aan andere geldschieters kun nen verkopen. Maar van een vervroegd uittreden van de sponsor heb ik nog niets ver nomen", verklaarde Albert Stofberg, die de ploeg in de Benelux begeleidt. Michel Zanoli heeft gisteren in Gent even gedacht zijn eerste zege bij de beroepsrenners te hebben behaald. De Nederlan der won na 156 kilometer de sprint van een kopgroep van drie renners. Zijn spurt vond in de ogen van de wedstrijdlei ding geen genade. De Neder lander was van zijn lijn afge weken. De Belg Benjamin van Itterbeeck kreeg daarna de zege toegewezen. Zanoli werd teruggezet naar de derde plaats. Frank Pirard werd vierde op 35 seconden. overwinning behorende zoe- FOTO: AP Sport op tv VANDAAG Duitsland 1, 23.00 uur WK ijs hockey. Duitsland 3, 19.25 uur WK ijs hockey. BBC 2, 22.00 an 23.10 uur. WK snooker. Sky Channel, 19.00 uur Euro- MORGEN BBC 1, 00.00 uur: Golf. BBC 1, 13.02 en 14.50 uur WK BBC 2, 00.20 en 15.20 uur WK Davis en Hendry in halve finale SHEFFIELD Steve Davis en Steven Hendry staan tegen over elkaar in de halve finale van het wereldkampioenschap snooker. Davis versloeg Mike Hallett met 13-5; Hendry was met dezelfde cijfers te sterk voor Terry Griffiths. De andere halve eindstrijd gaat tussen John Parrot en de ongeplaatste Tony Meo. Meo won met 13-9 van Steve Rey nolds. Parrot schakelde de nummer twee van de wereld ranglijst Jimmy White uit met 13-7. sportuitslagen TOSPORT y Corsica 'luriol/Occelli (Fra) Lancia 7.12.39, 'riot/Pèrin (Fra) BMW op 1.57, kkunen/Piironen (Fin) Toyota l^oubet/Andrié (Fra) Lancia 'j), 5. Béguin/Vieu (Fra) BMW 8.12. 38), Polen-Leningrad 105-97 (55-47). PAARDESPORT Koersen van Duindigt koppel 9,20, trio 49,20. 2e koers, 2000 m: 1. Trade Deficit (A. Mollema) 2.41,0-1.20,5, 2. Dispatch, koppel 5,90, trio 13,30. Toto: winnend 5,60, plaats 2,30, 1,70, (M. Reilly) 2.17,3, 2. Leutink Mau, 3. SQUASH EK in Helsinki Heren, groep A: Nederland-Spanje 3- 2 (Van de Pluym-Rodina 4-9, 6-9, T 9-3, 5-9; Frieling-I' 3. Bep de Bloomerd. Toto: winnend Black Bank, 4. Shabeen Queen. je). Kankkunen (Fin) en Blomqvist 2.60. plaats 2,10, 3,10, koppel 3,90, Lancia 80, 2. Toyo- .e^SKE VI 13- I, 3. Miss Chardonnay. Niet ge- 3. Cid Olympic. Toto: winnend 3,50, plaats 1,50, 2,40, 1,70, koppel 17,40, 1,30, 1,40, koppel 78,10, 2.699,90, kwartet: niet gespeeld. 10e koers, 2000 m: 1. Cann Bloomerd (W. Velis), 2. Carola v Lady. Omzet totalisator: 246.104,00. 49,71 seconden, 2. Reynolds op 0.02, 3. Kelme 0.11, 4. BH 0.13, 5. Teka 18, 6 Carrera 0.24, 7. Malvor 0.32, 8. Clas 0.40, 9. RMO 1.00, 10. Seur 1.01 4e etappe: 1. Elliott (Gbr) 101 km in 2 Planckaert(Be?)" 36 Heynder?ckx (Bel), 4. Allocchio (Ita), 5. Ghirotto (Ita), 6. Moeravski (Sov), 7. Pinto (Spa), 8. Hermans (Ned), 9. Sciandri (Ita), 10. Esparza (Spa), 11. Iglesias (Spa). 12. Colage (Ita), 13. Lameire (Bel), 14. Neves (Por), 15. Van Brabant (Bel), 16. Laurent (Fra). 17. Arntz (Ned), 18. Hernandez (Spa). 19. Angoitia (Spa), 20. Pineau (Fra) allen zelfde tijd als Elliott. Nederlanders: 45. Harmeling, 76. Beuker. 107. Kools. 149. Suyker- als^EIMott. Algemeen klassement: 1. Leclerc (Fra) 9.24.52, 2. Laguia (Spa) op 2 se conden. 3. Magro (Spa) z.t., 4. Pala- cio (Col) z.t., 5. Hernadez (Col) 0.11, 6. Quevedo (Spa) 0.13, 7 Bouvatier (Fra) z.t., 8. Arenas (Spa) 0.15, 9. Ar- naud (Fra) 0.17, 10. Alonso (Spa) 0.18, 11. Hilse (Wdl) z.t., 12. Aja (Spa) z.t., 13. Florit (Spa) 0.26, 14. Wech- selberger (Oos) 0.28, 15. Lejarreta (Spa) z.t., 18. Delgado (Spa) 0.30. Ne derlanders: 81. Suykerbuyk 2.16, 109. Manders (Ned) z.t. IJSHOCKEY WK in Stockholm Troostronde: Finland-West-Duitsland 3-0 (2-0, 1-0, 0-0); Verenigde Staten- Polen 11-2 (4-1, 5-0, 2-1). Stand: Fin land 8-7 (25-25); Verenigde Staten 8- 7 (31-31); Polen 8-2 (12-70); West- Duitsland 8-2 (17-37). 158. Harmeling 12.45, 170. Nijboer 17.22. Profkoers in gent 1. Van Itterbeeck (Bel) 156 I 35 seconden, 5. Bomans (Bel) z Prijsvragen 77: 0 4 3 6 0 9 4. )TTERD AM WES- !RVOORT - In het holst o de nacht deed Theo elders uiteindelijk toch g zijn verhaal. Eerder or alles en iedereen on- 29-8hdbaar in De Kuip, ging ggTe®] bij Nederland-West- g triojiitsland meest bespro- 3-105^ doelman van het va- land 's nachts rond ieën in het ouderlijk te Westervoort in op jene wat de grootste dwjjk(J"ePtie in zijn loopbaan pet zijn. Leunend op een "^"^kenstoel blijkt Snel- 32-18FS, tegen West-Duits- saru 3(id tot verrassing van de -196,natie gepasseerd ten 33-i^eure van Joop Hiele, [^"jjerlijk echter alweer Mey agszins over de grootste H°MCr*k heen. Maar wat 32-1 (ft het uiterlijk? is 24-a oogt enigszins vermoeid, Jmaal terug in Westervoort. ii ^geschoren en nog gekleed dweisfl het officiële KNVB-kos- 5-jim, lijkt de voor een deel (otvoets rondlopende Snel- s wel een paar uur slaap te gebruiken. De doel- i, die vanmiddag om half alweer naar zijn woon- Aberdeen is afgereisd, is ndanks, schijn of niet, vrij {ewekt. Snelders, die dins- 'ochtend na de training van duna7is Libregts onder vier ogen genomen en van de ;maniandscoach te horen kreeg dat hij, maar Joop Hiele het van Oranje zou verdedi- tegen de Duitsers, kan wel Nooridcn met beslissing van de leheer, die hem een plaats dug-out toebedeelde. „Ik 3 me gewoon niet zeker 9: Hill, mezelf. Of ik hier goed heb gedaan? Voor de ploeg Voor mezelf? Tja... Het best zijn dat ik de weg het Nederlands elftal "door voor mezelf heb afge- Maar dat moeten we r even afwachten." iregts over zijn door nie- verwachte besluit: j constateerde ik dat Iders een onzekere indruk kte, viel hij op door zijn ithische houding in het ho- Op de training van dins- jochtend heb ik dat vervol- laten uittesten en moeten itstellen dat hij niet in orde Direct na de lunch heb ik gesprek gehad met hem. in gaf hij aan dat hij zelf het probleem was geko- als ik dat niet gedaan Hij-kon zijn ei niet kwijt, 1de zich niet goed genoeg te spelen. Hij zei dat hij Theo Snelders neemt het Thijs Libregts niet kwalijk. 22: S< hotse termen dacht, aanwijzingen niet kon geven. Daarom heb ik nog dezelfde middag Joop Hiele verteld dat die moest spelen, want daar mee kon ik uiteraard ook niet tot de wedstrijddag wachten." De goalie beaamt de woorden van de bondscoach. Trekt ook zelf het boetekleed aan, hoe wel het de vraag is of van eni ge schuld sprake is. „Ik moet reëel zijn: ik ben in Schotland heel ander voetbal gewend dan hier in Nederland. Het is bekend, Schots voetbal is cha otischer, niet zo georganiseerd als we hier spelen. Ik zag dat nooit als een probleem, had het gevoel dat ik het allemaal na één of twee trainingen wel weer onder de knie zou heb ben. Dat bleek dus niet het ge val te zijn. Daardoor voelde ik me niet zeker." Hetgeen Libregts opmerkte, vertelt Snelders. „Hij kwam naar me toe en vroeg me wat er aan de hand was, of er iets speelde. Dat was zo, ik kon dat gewoon niet ontkennen. Ik heb Engelse termen, Engelse gedachten en situaties in m'n kop en die gaan er niet zomaar uit. Dat heb ik Libregts eerlijk gezegd. Natuurlijk ben ik het Nederlands niet verleerd, maar het kostte me toch moei te me om te schakelen. Dat heeft de groep volgens mij ge merkt. Er begon toch een ze kere onrust te ontstaan." In feite werd de kiem voor het 'drama' Snelders, niet gister avond in de Kuip, maar een maand geleden bij zijn debuut tegen de Sovjets in Eindhoven gelegd. Zo meent Snelders, die toen een volgens iedereen be vredigende eerste interland af werkte, tenminste zelf. „Toen, tegen Rusland, merkte ik al dat spelen in het Nederlands elftal heel anders is dan wat ik wekelijks gewend ben. Jullie mogen het overconcentratie noemen, zo zie ik het niet. Ik zit, met het oog op Oranje, ge woon bij een verkeerde club. Begrijp me goed, ik heb het uitstekend naar m'n zin in Aberdeen, maar zou, als je aan het Nederlands elftal denkt, beter in Nederland kunnen spelen." Snelders moet, met andere woorden, terug naar een club in zijn vaderland, wil hij ooit kans maken op Oranje. „Mis schien had ik wel bij Twente blijven", klinkt het FOTO: ANP nadenkend. „Aan de andere kant is juist Twente ook weer mijn probleem geweest. Ik heb er jaren gespeeld, maar was zelden internationaal actief met de club. Het zal ook een kwestie van ervaring zijn." Hij zegt met klem dat dat tech nische aspect de enige reden is geweest waardoor hij aan het twijfelen is geslagen. Ontkent derhalve dat diverse perspu blicaties, die een voor Snelders veelal negatieve teneur had den, hem van z'n stuk zouden hebben gebracht. „Het wel licht speelt mee, maar dan in het onderbewustzijn. Maar het heeft zeker niet de doorslag gegeven. Het is ook niet zo dat ik onrustig ben geworden om dat de pers me de afgelopen dagen zo intensief heeft ge volgd. Dat was inderdaad nieuw voor en het was ook even wennen. Ik wist af en toe niet wat me overkwam. Maar toch geloof ik er niet in dat ik door al die toestanden anders geworden ben." Wat opviel in de Kuip, is dat Snelders ondanks de forse ka ter zich positief bleef opstellen. Werkte geconcentreerd meer aan de warming-up van Hiele, klapte zelfs in zijn handen om de Feyenoord-doelman, die nota bene met van Snelders geleende handschoenen keep te, op te peppen. „Dat lijkt me normaal. Er heerst zo'n posi tieve sfeer rond Oranje, dat ik het niet kan maken om met m'n kop naar beneden te gaan lopen. Joop is een prima colle ga, heeft mij ook volop ge steund de afgelopen dagen. Dan kan ik het niet maken er met de pet naar te gaan gooi en. Natuurlijk was ik kapot en teleurgesteld. Maar dat telde op dat moment even niet. Daar was deze wedstrijd net even te belangrijk voor. Snelders heeft dan ook geen moment met het idee rondge lopen de knuppel in het hoen derhok te gooien en Oranje de rug toe te keren. „Dat kun je misschien doen als je al een paar interlands achter je# naam hebt. Ik kan me dat niet ver oorloven. Wel ben ik na afloop meteen weggegaan. Heb bij de Duitse bus nog even met 111- gner staan praten, maar ben al vrij snel in de auto gestapt." 'De buitenwacht had al even min voor mogelijk gehouden dat Snelders niet zou spelen. Hans van Breukelen, normali ter nummer één voor het Ne derlandse doel: „Het heeft me ook terug doen denken aan twee jaar geleden, toen ik zelf werd gepasseerd ten gunste van Joop. Je kunt blij zijn dat Joop zoiets eerder meege maakt heeft, want hij speelde vol zelfvertrouwen. Als Theo zelf heeft aangegeven dat hij het niet aandurfde is hij een fantastische prof. Hij zou het zichzelf misschien later enorm verweten hebben als het mis was gelopen. Je kunt het na tuurlijk altijd negatief uitleg gen, maar hij heeft het belang van het team laten prevaleren boven dat van hemzelf. Klas se, dan ken je jezelf verdomd goed. Ik denk niet dat ik dat had kunnen opbrengen. Of hij nu niet buiten beeld raakt voor het Nederlands elftal? Ik zou niet weten waarom. Dat bepaalt hij vooral zelf." De constatering lijkt echter ge rechtvaardigd dat Snelders tot het eind van zijn carrière een uitstekend clubkeeper zal blij ven, maar dat zijn kansen op een verdere interlandcarrëre verkeken zijn. Zoals onder an dere Ton van Dalen, de man die Snelders als zijn broekzak kent, vreesde na afloop van Nederland-West-Duitsland. Snelders zelf zal er alles aan doen het tegendeel te bewij zen. Te beginnen dit weekein de in Schotland als hij met Aberdeen Celtic ontmoet. „Dan moet en ga ik er weer tegenaan." Alsof er deze week niets ge beurt is. Het leven gaat door. TEUN STAAL JOOP HIELE OVER OPSTELLEN DOOR LIBREGTS: ROTTERDAM In de over volle catacomben van de Kuip had Joop Hiele gisteravond een rustig plekje uitgezocht. De zelden om een woordje verlegen zittende doelman van Feyenoord legde daar keer op keer dezelfde verklaring af over het hoe i al het hotel in Noordwijk had bonds coach van zijn hart geen moordkuil gemaakt en bleek hij tevens van zijn geloof ge vallen. Wekenlang had hij verklaard Theo Snelders de voorkeur te geven voor het beladen duel met de Westduitsers, maar an derhalve dag voor het cruciale treffen deelde hij Hiele mee aan de sluitpost van Feye noord alsnog de voorkeur te geven boven de doelman van Aberdeen. „Het kwam toch wel een beet je als een verrassing", vertelde Joop Hiele op hetzelfde mo ment dat zijn vandaag aan een rentree beginnende, gebles seerd geweest zijnde rivaal Hans van Breukelen in de perskamer kennelijk aan een column zat te schrijven. „Me neer Libregts had na de och tendtraining van dinsdag, die overigens heel plezierig en zonder opvallende dingen was verlopen, een gesprek met Snelders. Kennelijk heeft hij hem toen het nieuws verteld. Daarna werd ik bij hem geroe pen en vertelde hij mij dat ik zou spelen. Dat was uiteraard goed nieuws, want ik had ner gens op gerekend. Ook niet tij dens en na de keeperstraining van dinsdag. Daarin had ik Theo mijn handschoenen ge geven, want hij had zelf niet de goeie bij zich voor de ballen die wij hier gebruiken. In Schotland hebben ze kennelijk andere. Of ik wat in die hand schoenen heb gedaan? Ha ha. Jeukpoeder!". Vierde keer Zo acteerde Joop Hiele dan toch voor de vierde keer in het oranjeteam, waarvoor hij niet minder dan veertig keer reserve stond. „Het is wel al tijd heel vreemd gegaan als ik speelde", grijnsde de Rotter dammer. „In 1980 werden Hans van Breukelen en ik na het mislukte EK in Italië, toen de oude garde werd afgedankt, gr bij gehaald. Iedereen dacht toen dat ik zou spelen, maar Hans werd opgesteld. De laat ste keer dat ik speelde was te gen Hongarije. Dat was na dat polletjes-incident met Hans in de Kuip tijdens Feyenoord- PSV. Dat grapie kostte Hans z'n plaats en ik stond er in. Voor één keer. De keer daar voor was tegen Oost-Duits- land. Toen had Hans in het competitie-weekeinde daar voor een schop gekregen van Pattinama en geblesseerd was geraakt. Zo zat er steeds een zeker luchtje aan als ik mocht spelen. Nu dit weer met Snel ders. .Ik had nergens op gere kend en dan geeft de coach toch een dag tevoren te ken nen niet te willen starten met de man die hij daarvoor al we ken als vrijwel zekere man had genoemd. Maar mij maakt het niet uit. Ik stond er in". Echte test Een echte test onderging Joop Hiele gisteravond niet. Bij de enige Westduitse treffer ging hij volledig vrijuit. Voor het overige werd hij nauwelijks op de proef gesteld. „Maandag had ik in het trainingskamp al mijn twijfels. Zijn optreden moest eigenlijk als apathisch omschreven worden. Het was duidelijk dat hij problemen wel op te stellen. „Dinsdag heb ik hem verder fetest. Ik constateerde daarbij at hij niet in orde was. Na de lunch ben ik met hem gaan praten. Zijn eerste woorden waren: „Als u niet naar mij was gekomen, was ik naar u gegaan. Ik ben onzeker. Ik ben mezelf niet Ik voel me niet goed om te spelen". Toen heb ik beslist hem niet op te stellen. Het heeft geen zin met een onzekere doelman te gaan spelen".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11