„Na Amazone- indianen zijn wij aan de beurt" Bush heeft nog steeds geen eigen gezicht Studenten buigen niet voor Chinese regering STING VECHT TEGEN VERNIETIGING REGENWOUDEN Suriname overlegt weer met Brunswijk Woekerrente bij postorderfirma's Bonn 2000jaar BINNENLAND BUITENLAND ftndócCotviatit WOENSDAG 26 APRIL 1989 PAGINA h(^ PEKING De staken de studenten in Peking leggen de dreigende taal van de regering naast zich neer en zet ten hun acties voor poli tieke hervormingen voort. Een leider van het studen tenprotest aan de Universi teit van Peking verklaarde vanmorgen dat de protest- de straten van de hoofdstad zullen doorgaan, zolang de regering zich niet bereid toont om te beginnen aan een dialoog over de po litieke eisen van de demon stranten. De studenten gaan proberen de arbeiders voor zich win nen. „Het is moeilijk voor de arbeiders om een besluit te nemen. Maar zodra ze dat hebben gedaan, zal de rege ring geen volksregering meer zijn", aldus Zhou Yungjun, voorzitter van de studentenraad. De regering is doodsbang dat de acties overslaan naar de werkne mers in bedrijven. Vooral de studenteneis om een ein de te maken aan de in de politieke top wijd verbreide corruptie is veel werkne mers uit het hart gegrepen. Onder de 98 plunderaars die in de zuid-Chinese stad Changsha zijn gearresteerd, waren boeren, werklozen, arbeiders en slechts zes stu denten. In een commentaar dat gis teren in het officiële Volks dagblad verscheen, worden alle Chinezen opgeroepen om zich „vastberaden te weer te stellen tegen de on rust en daar snel een einde aan te maken". De studen ten zien in het commentaar een nieuwe aanwijzing dat de regering heeft besloten om de tien dagen geleden bij de dood van de hervor mingsgezinde partijleider Hu Yaobang begonnen stu dentenacties met harde hand de kop in te drukken. de Chinese studenten de regering uit politieke hervormingen. Verpleegtehuis dicht na wantoestanden HAARLEM Het verpleegtehuis Hout- rust in Haarlem moet binnenkort worden gesloten op last van de provincie Noord- Holland. Volgens een woordvoerder van de provincie zijn bij een onderzoek in het tehuis allerlei wantoestanden geconsta teerd. Uit het onderzoek is naar voren ge komen dat Houtrust het niet zo nauw neemt met de hygiëne. Ook de verpleeg kundige zorg blijft ver onder de maat. In het tehuis worden circa veertig demente bejaarden verpleegd. De provincie heeft onmiddellijk een opnamestop afgekondigd voor het verpleegtehuis. Op langere ter mijn stond Houtrust reeds sluiting te wachten, maar dit voornemen wordt nu aanzienlijk versneld. PARIJS Bleek en moe trekt Sting, de voorbeeldi ge, gewetensvolle, kern gezonde popster door Eu ropa om weer campagne te voeren. Hij heeft er net een wereldtoernee met Bruce Springsteen voor Amnesty International op zitten en zet zich nu op nieuw in voor een goede zaak, namelijk die van de Amazone-indianen. Samen met Chief Raoni van de Kayapo stam maakt hij een rondreis van twee maanden om geld in te zamelen en het publiek bewust te maken van het lot van de Braziliaanse in dianen. Na Europa zullen de popster en het opperhoofd de Verenigde Staten aandoen en Japan. Voor Sting is het ge woon een notitie in zijn agen da. Voor Raoni is het een zaak van levensbelang. Twee jaar geleden begon Sting zich het lot van de Amazone bewoners aan te trekken. Dat was na een aantal zeer ge slaagde optredens in Brazilië, met als hoogtepunt een con cert voor een tweehonderddui zend-koppig publiek in het Marcana stadion in Rio de Ja neiro. Daar ontmoette hij de Belgische cineast Jean Pierre Dutilleux die tien jaar eerder een film had gemaakt over Raoni en de benarde situatie van de indianen. Hun land de regenwouden raakt steeds meer uitgedund. Dage lijks worden er met een ijzing wekkend tempo bomen ge kapt. De decennialange volke renmoord lijkt zich naar een climax toe te werken. Voordat de blanken in Zuid-Amerika arriveerden, waren er zes mil joen indianen. Vandaag de dag zijn het er 250 duizend. Stings muzikale succes drong door tot ver in de jungle. Rao ni wilde de popster wel ont moeten en dat werd door Du tilleux geregeld. „We vlogen vanuit Brasilia over kilome ters rode woestijn met hier en daar een boomstronk. Tien jaar geleden was dat allemaal oerwoud. Een vreselijk triest gezicht". Onderlip Sting bleef een tijdje bij de in- diapen en praatte veel met hen. Op een gegeven moment duwde hij voor de grap een biskwietje in zijn mond, om de spot te drijven met die grote platen die de Kayapo marFnen in hun onderlip hebben. Raoni zag het, pakte een mes en bood Sting aan een klein sneetje on der zijn kin te geven, zodat hij ook échte platen in zijn lip zou kunnen stoppen. „Daarmee zou mijn carrière in één klap beëindigd zijn. Ik vertelde hem dat het niet zo'n goed idee was, omdat ik nog een foto-sessie had". Raoni heeft de verschillende Kayapo stammen verenigd om te proberen de dreigende ont bossing het hoofd te bieden. Hun land beslaat een gebied zo groot als Italië en bevindt zich vlakbij de plaats waar de Xin- gu rivier samengaat met de Amazone rivier. In theorie be hoort het land hen toe, zo werd ooit bij regeringsdecreet bepaald. Maar het op grote schaal platbranden van de bos sen zodat het gebruikt kan worden als graasland voor het vee of dat er een paar jaar landbouw bedreven kan wor den voordat het land uiteinde lijk sterft, is niet per decreet te bedwingen. Raoni wil dat er een duidelijke afbakening van het gebied komt door middel van buiten posten die bemand zouden moeten worden door indianen. En om de mensen aan het ver stand te brengen dat het land echt aan de Kayapo's toebe hoort, is veel publiciteit nodig. Gevaarlijk Sting ging ermee akkoord om zijn naam aan het project te verbinden. Samen met Dutil leux, Raoni en diens neef, plus nog een paar anderen, richtte hij de Braziliaanse Regenwoud Stichting op. Vorige maand keerde Sting terug naar Brazi lië om de wereldtoernee met Raoni te regelen. Dat bleek enorme problemen op te leve ren. Niet in de minste plaats omdat indianen geen officiële staatsburgers zijn. Ze hebben officieel toestemming nodig om het land te verlaten. Zeer problematisch is ook de schrikwekkende en ingewik kelde Braziliaanse politiek en de hoogoplaaiende emoties van enerzijds de boeren en ander zijds de milieuwachters over het regenwoud-vraagstuk. De gevaren en gecompliceerdheid hiervan werden Sting pas goed duidelijk toen hij een vergade ring bijwoonde in Altamira waarin de bouw van een hy- dro-elektrische dam werd be sproken. De regering en de rechtse pressiegroep van de boeren willen dat die dam er komt. Een gebied ter grootte van Engeland zou daardoor onder water komen te staan. Sting is tegen het hele idee. Hij is ervan overtuigd dat elektriciteit ook op andere ma nieren gewonnen kan worden. Aan de andere kant kan hij ook het standpunt van de arme blanken wel begrijpen, omdat de dam immers -banen oplevert. Hij wil zich ook niet' tegen de regering keren. Want hij heeft hun medewerking hard nodig. „Er hing een gevaarlijke sfeer bij die vergadering. De doods bedreigingen vlogen over en weer. Ik werd niet bedreigd, maar ik 'vertrouw er ook op dat ze dat niet zo snel zullen doen omdat ik een popster ben. Tenminste, dat hoop ik". Honger In feite is het de Braziliaanse schuldenproblematiek die de regenwouden vernietigt. De Braziliaanse president Sarney, die Stings stichting aarzelend het groene licht gaf, kan de arme mensen in het land er onmogelijk van weerhouden de regenwouden te exploite ren, zolang de economie in zo'n erbarmelijke staat ver keert. In feite heeft Brazilië een handelsoverschot, maar dat gaat helemaal op aan het betalen van de rentes op de buitenlandse schulden. Als sommige regels voor het terug betalen van de schulden wat versoepeld zouden worden, zou alles een stuk eenvoudiger worden. „De mensen lijden honger. Je kan het hen niet kwalijk ne men dat ze de regenwouden platbranden, omdat ze moeten leven, ze moeten gewassen verbouwen. Ze moeten^ niet beschouwd worden als de slechterikken. Die zijn er ui teraard wel. Maar je kunt niet stellen dat alle Brazilianen slecht zijn. Ze zijn wanhopig". De regering Sarney heeft de subsidies die altijd beschikbaar werden gesteld voor het ont wikkelen lees: vernieti gen van de regenwouden tijdelijk opgeschort, maar wordt van diplomatieke zijde gedwarsboomd, aldus Sting. De stichting beoogt met het wereldtoernee door Europa en daarna naar de Verenigde Staten en Japan ongeveer twee miljoen dollar in te za melen en volop in de publici teit te treden. Sting heeft tot nu toe de hele operatie gefi nancierd. Het bijeengebrachte geld zal gebruikt worden voor bewakingsposten, een weten schappelijk station om de re genwouden te bestuderen, een vliegtuig voor observatie, me dicijnen en andere middelen om de indianencultuur stelsel matig te beschermen. „Ze hebben behoefte aan een plek waar jonge indianen de oude leefwijze en tradities kunnen worden bijgebracht. Door hun omgang met de blanken raken ze te ver ver- Penicilline Natuurlijk bestaat het gevaar dat dit kunstmatige bescher mingsproces niet werkt. Dat de blootstelling van zo'n breekbare cultuur aan de wes terse machten, ook al zijn die heel bezorgd, uiteindelijk alt leen maar destructieve gevol gen heeft. „Op het moment dat je penicilline introduceert, maak je de Kayapo ook deel van de wereldeconomie. Maar we kunnen ze die penicilline toch niet onthouden. We heb ben ze immers ook onze ziek ten al gegeven". Het is wel duidelijk dat Sting zich enigszins distantieert van de schijnbaar eindeloze litanie van goede doelen waar pop sterren zich - voor inspannen. Dat doet hij vooral door niet over de indianen te zingen. „Ik heb nooit overwogen om over dit onderwerp te zingen. Wel heb ik mijn ervaringen en gedachtes op papier gezet zo'n vijftienduizend woorden en dat zal volgen de maand in boekvorm wor den uitgebracht. Ik ben het idee om voor goede doelen te zingen een beetje beu". De vermoeidheid tekent zich af op Stings gezicht. De orga nisatie van de tour gaat niet over rozen. Probleem na pro bleem dient zich aan. Zo moet er bijvoorbeeld ook een arts mee. Sting is bezorgd voor Ra- oni's gezondheid. Het is voor hem de eerste keer dat hij zich blootstelt aan de bacillen van de westerse beschaving. Hij lijdt nu al aan malaria. Bovendien moet hij in elk land dat ze aandoen liefdadige fondsen openen en zich op de hoogte stellen van de plaatse lijke politiek. Met name in Ja pan zal dat een probleem ople veren. De Japanners nemen namelijk zelf actief deel aan de exploitatie van de regen wouden. „Normaal gesproken raak ik liever niet betrokken bij de politiek. Soms, als het een beetje op schaken lijkt, vind ik het wel leuk. Maar ik ben een dromer, een utopist. Ik zou me nooit Volledig op de politiek kunnen storten. En daarbij is het afmattend, werkelijk af mattend", geeft hij toe. „We moeten dit echter volhouden voor de indianen. We kunnen ervoor zorgen dat ze hun zel frespect behouden en dat ze beseffen of voelen dat ze be langrijk zijn. En dat zijn ze na tuurlijk ook". „Ik heb zo het gevoel dat als zij vernietigd zijn, wij daarna aan de beurt zijn". BRYAN APPLEYARD (c) The Times, Londen PARAMARIBO Het parle ment van Suriname wil een commissie samenstellen om opnieuw in overleg te treden met het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk met het doel de vrede te bevorderen. De commissie wordt naar ver wachting eind deze week sa mengesteld als de volksverte genwoordiging vergadert over de politieke situatie en de ge vechtshandelingen in het bin nenland. Een parlementaire delegatie zegde in januari aan Ronnie Brunswijk FOTO: SP de Surinaamse vluchtelingen in' Frans-Guyana toe via de Nationale Assemblée het vre desproces te bespoedigen. DEN HAAG Postorder bedrijven in Nederland vragen veel te hoge ren tes. Dat blijkt uit een on derzoek van Konsumen- ten Kontakt onder men sen met een laag inko men. De resultaten van het onderzoek werden gis teren bekendgemaakt in het tv-programma Tros Aktua. Gekeken werd naar de effec tieve rentepercentages (op jaarbasis) van de bedrijven Neckermann, Keurkoop, Otto en Wehkamp (een dochter van V en D). Kopen op afbetaling is het duurst bij Keurkoop, die rekent met een effectieve ren te van 39 procent. Daarna volgt Otto met 28 procent, Neckermann met 27,9 procent en Wehkamp met 26,9 procent. Voor het onderzoek werden 337 mannen en vrouwen met een netto gezinsinkomen on der de 1500 gulden per maand ondervraagd. Zestig procent koopt regelmatig bij een of meer postorderbedrijven. Voor de helft van hen is het kopen per post een noodzakelijk kwaad, vanwege de afbeta lingsmogelijkheden. Zij kopen bij postorderbedrijven omdat ze elders moeilijk of geen le ning kunnen krijgen. De meeste mensen hebben geen idee hoeveel rente ze betalen; gemiddeld denkt men acht procent te betalen. Konsumenten Kontakt zal binnenkort een klacht indie nen tegen het bedrijf Keur koop wegens misleiding, om dat het nergens vermeldt wat de effectieve rente bij afbeta ling is. NA EERSTE HONDERD DAGEN ALS PRESIDENT WASHINGTON Geor ge Bush heeft zijn eerste honderd dagen als presi dent er bijna opzitten. Zijn populariteit bij de Ameri kaanse burger mag groot zijn, zijn beleid heeft tot nu toe slechts uitgeblon ken in tweeslachtigheid en vaagheid. Het blijft derhalve de vraag welke kant het met hem uit zal gaan. Bush zelf zou graag de ge schiedenis in gaan als de presi dent van het onderwijs, maar op grond van zijn onderwijsbe leid zou je dat niet zeggen. De belangrijkste maatregel die hij tot nu toe heeft genomen, is het besluit om 441 miljoen dol lar naar Amerikaanse be grippen een bescheiden be drag uit te trekken voor de beloning van studenten en scholen die goede prestaties le veren. Het plan heeft al de no dige kritiek uitgelokt. Ook het milieu gaat hem erg ter harte, zo benadrukt Bush telkens weer. De trage wijze waarop hij heeft gereageerd op de ramp met de olietanker Ex- xon-Valdez in Alaska, doet an ders vermoeden. Tijdens zijn verkiezingscam pagne heeft Bush er steeds op gewezen dat hij een tegenstan der is van een strengere con trole op de vuurwapenver koop. Het feit dat hij onlangs zijn goedkeuring heeft gege ven aan een tijdelijk verbod op de import van half-automati- sche wapens, zal bij een deel van zijn kiezers op zijn minst een bevreemdende indruk hebben gemaakt. Langzame start „We kunnen nog geen oordeel over hem vellen", aldus James David Barber, een Witte Huis vorser, verbonden aan de Duke Universtiteit. „We moeten nog maar zien wat hij gaat doen, als hij überhaupt iets gaat doet". Thomas Cronin, een politco- loog aan de Universiteit van Colorado is het met Barber eens. „Het is inderdaad nog- steeds de vraag waar George Bush voor staat. Ronald Reagan was gemoedelijk en vriendelijk, maar bij tijd en wijle nam hij harde ideologi sche standpunten in", aldus Cronin. „Bush doet geen van beide. Hij heeft zich niet ge profileerd. Het Amerikaanse volk weet eigenlijk niet pre cies wie hij is". Bush zelf treedt de kritiek dat hij een te langzame start maakt tegemoet, door te wij zen op zijn aanpak van het het Amerikaanse begrotingstekort, en zijn plan voor humanitaire hulpverlening aan de Nicara guaanse Contra's dat door zo wel Republikeinen als Demo craten werd gesteund. Bovendien vestigt hij hierbij de aandacht op zijn hulpplan Tevreden over zijn beleid kijkt preside Inval in Californië door de politie werd voor het noodlijdende Ameri kaanse spaarbank- en hypo theekwezen; op zijn voorne men weer strikte ethische nor men in te voeren in het Ame rikaanse regeringsbeleid; op zijn diplomatie ten aanzien van het Midden-Oosten; en op zijn formule voor het verlich ten van de schuldenlast van de landen in de Derde Wereld. „Ik denk dat we het eigenlijk wel goed doen", zo luidde vo rige week het oordeel van de president over zichzelf. Tevreden Ook John Sununu, de stafchef van het Witte Huis, wimpelt kritiek op de trage gang van zaken onder Bush van de hand. Neemt Bush dan niet wat te veel tijd om zijn buiten landse beleid te bepalen, waar door een nieuwe ronde in de wapenbeheersingsbesprekin- gen met de Sovjetunie steeds maar wordt uitgesteld? Abso luut niet, vindt Sununu. „Tel kens wanneer zich nieuwe kansen aandienden, is Bush erop ingegaan". De Democraten, die nog steeds een meerderheid hebben in het Congres, zijn tevreden over Bush. Zij werden vaak in het harnas gejaagd door de confrontatiepolitiek van Reagan en zien in Bush een man die uit is op samenwer king. In hun ogen zal Bush erin slagen het vertrouwen tussen het Congres en het Wit te Huis te herstellen. De Amerikaanse bevolking lijkt in ieder geval zeer tevre den met zijn nieuwe president. Opiniepeilingen wijzen uit dat maar liefst 71 procent van de Amerikanen het beleid van Bush steunt. Dat is een hoger percentage dan Reagan na zijn eerste honderd dagen achter zich wist te krijgen. Ed Laza rus,- een medewerker van een Democratisch bureau voor marktonderzoek, relativeert de populariteit van Bush enigszins. „Hij is nieuw, en wij houden nou eenmaal van nieuwigheden", aldus Lazarus. vei Éis roz< se lip H BONN De Duitse hoofdsta Bonn bestaat dit jaar 2000 jaa Dat wil zeggen: Bonn bestaat nog géén 2000 jaar. Daarvooi moeten we nog 82 jaren wachten, zo hebben historici van de universiteit uitgevlooid. Maar dat werd pi bekend nadat het stadsbestui op grond van voorbarige conclusies van de eigen archiefdienst al tot de een hei jaar durende viering had besloten. Nog maar weinig Duitse steden zijn Bonn voorgegaan in de viering van het tweeduizendjarig bestaan: Xanten (vlak bij de Nederlandse grens aan de Nederrijn), Trier, Andernach Neuss en Augsburg. Reden genoeg derhalve om eens foi op de trom te slaan en ook buitenwacht te laten weten, dat in de schaduw van de miljoenenstad Keulen de aanvankelijk provisorische, inmiddels definitieve hoofdstad van de bondsrepubliek Duitsland HgQer Politiek komt het goed uit hfchei twintigste eeuwfeest nu al fejding vieren. De Bondsrepubliek I val Duitsland bestaat veertig jaaiA'i®1 Dan kan de hoofdstad toch prd niet achterblijvenBovendienaa' is er een reeks vijftigjarige t vat jubilea van akelige 9 gebeurtenissen uit de Hitier- hel tijd, waaraan de burgers !e sc helemaal niet graag d< terugdenken. Zo'n and stadsjubileum leidt aangenaanM af, nietwaar? En wat zijn nu qveri jaartjes op tweeduizend? ealiëi Verder komt het feest l ho electoraal goed uit. Volgend naak jaar zijn er P gemeenteraadsverkiezingen. "i-or De laatste keer hadden de christen-democraten (CDU) j onder Oberburgermeister j (tevens Bondsdaglid) dr. HariOT Daniels hun meerderheid in het stadsbestuur nog maar yuiEN kunnen behouden. 'er h Zo'n reeks van opvallende iaari feesten in de BondshoofdstadAjoei begeleid door pist bou wmaa tregelen, kermistoestanden, sportevenementen en culture, manifestaties waar alle burgers iets aan hebben, vijze sc het imago van de regeerders wat op. De reeks herdenkingsfeesten loopt al volop. Het begon op 1 januari met een daverend vuurwerk, dat overigens mijt bejaarde buurman binnen deed blijven. „Ik heb in de oorlog meer dan genoeg vuurwerk gezien verklaard hij. De dag erop was er een gala-uitvoering van Beethovens Negende. Bonn is immers trots op zijn beroemde zoon Ludwig van Beethoven. Zijn geboortehuis, wonder-boven-wonder in de Tweede Wereldoorlog overeind gebleven, is een veelbezocht museum. Op de Munsterplatz staat een meer dan levensgroot bronzen ,-r standbeeld van de componistV-^ Die liefde tussen Bonn en Beethoven is overigens eenrichtingsverkeer. De componist, die zich in Bonn ongelukkig voelde, keerde dt stad al op jonge leeftijd voorgoed de rug toe. De organisatie van het feest op de bekende grondige wijzi aangepakt. Pakweg honderd grote en kleine bedrijven leveren voor 7,6 miljoen mai aan geld en diensten. Een va de grootste frisdrankenconcerns ter wereld tapt bij talrijke gelegenheden gratis alcoholvrij, een autoconcern laat een bus door alle deelstaten rijden om reclame te maken voor de jubilerendi stad, een eet-bedrijf levert te gelegenheid van de lancering van een kookboek met Bonne f, recepten een groot buffet en een elektronica-concern biedl een supershow aan. Voor wi hoort wat, natuurlijk. En zo verwordt het stadsjubileum toch een beetje tot een reclamespektakel. Maar hoeveel aanleiding hebben de 300.000 inwoners |>ese van Bonn zelf om een jaar lang feest te vieren? Tien procent van de beroepsbevolking is werklooskian. 40.000 inwoners zijn studenteibrbi die overwegend van een minimuminkomen leven. De prijzen voor het openbaar vervoer dat iedereen van en |lder naar de evenementen moet brengen zijn kort geleden verhoogd. Een troost: het openbaar vervoer naar „grofAder broer" Keulen is goedkoper llder geworden. m\ d< gor int 1 Sting tussen de Kayapo-indianen in hun dorp in het Amazone-gebied. FOTO: AFP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6