orbatsjov moet nu net successen komen Japan is op zoek naar onkreukbaar politicus Maasvervuilers voor de rechter lakettengeschil herder verscherpt GiNA UITENLAND ütidviQowuvnt WOENSDAG 26 APRIL 1989 PAGINA 5 Classic erlijk i beken VS korten 200 miljard op defensie WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie, Dick Cheney, heeft aangekondigd dat hij het door president Reagan voorgestelde defensiebud get voor de komende jaren fors zal verlagen. De uitga ven voor het SDI-project worden teruggeschroefd, en er worden miljarden dollars geschrapt op andere wapensystemen. Cheney sprak van „fundamentele verandering van het be leid". In totaal zal Defensie tot in 1994 ruim 200 miljard gulden minder mogen be steden dan in Reagans be grotingen was berekend. De Amerikaanse marine krijgt, als duurste onder deel van de strijdkrachten, de zwaarste klappen te in casseren. Cheney verzeker de echter dat de regering- Bush niet overweegt de be grotingsproblemen te ver minderen door te snijden in de Amerikaanse troe pensterkte in Europa. ovjet- troepen weg it Oost-Europa JDAPEST De Sovjetunie is gis- ;n begonnen met de terugtrek- g van vijftigduizend man troepen vijfduizend tanks uit Oost-Euro- Op een basis in het zuiden van mgarije werden 31 tanks op een :in naar de Oekraïne gezet. Vol- nde maand zullen tienduizend troepen Hongarije verlaten ter- jl dan ook troepen en tanks uit ist-Duitsland en Tjechoslowakije llen vertrekken. Volgens de iVO zal het Warschaupact ook na terugtrekking van de vijftigdui- d man troepen en vijfduizend iks nog over een conventioneel erwicht op het westerse bondge- otschap beschikken. Iran brengt spionage voor internationale hof NICOSIA /BONN De Iraanse pre mier Mousavi heeft gisteren aangekon digd dat zijn land de spionagebeschul- digingen tegen de Verenigde Staten voor het Internationaal Hof van Justi tie in Den Haag zal brengen. Hij be schuldigde ook de Bondsrepubliek er van betrokken te zijn bij het spionage- complot waarvan de ontmaskering vo rige week in Teheran bekend werd ge maakt. Zowel de Verenigde Staten als West-Duitsland wijzen de Iraanse be schuldigingen van de hand. Volgens Mousavi betekenen de activiteiten van de CIA een schending van de overeen komst uit 1981, waarin de VS beloofden zich niet te mengen in binnenlandse aangelegenheden van Iran. Onverhoedse inval politie bij Belgische BVD (Van onze correspondent) BRUSSEL In België is grote opschudding ont staan na een onverhoedse inval van de gerechtelijke politie bij de Staatsveilig heid, de Belgische BVD. De directeur-generaal van de dienst, Albert Raes, is woedend, temeer daar de onderzoeksrechter die de huiszoeking gelastte hem vooraf niet had geïnfor meerd. Het speciale team blijkt op zoek te zijn geweest naar tal van dossiers die in verband staan met de overvallen van de Bende van Nijvel en naar documenten over pogingen van de Staatsveiligheid te in filtreren in een aantal ex- treem-rechtse en neo-nazisti- sche organisaties. Twee voor malige rijkswachtofficieren uit het rechtse milieu, beiden ver dacht van betrokkenheid bij een aantal Nijvel-overvallen en bij de moord op een topman van de wapenfabriek FN, leg den vorig jaar al gedetailleerde verklaringen af over de bin dingen tussen de Staatsveilig heid en extreem-rechtse de Westland New Post. Aanlei ding tot de inval is zo goed als zeker ook het feit geweest dat een Brussels onderzoeksrech ter, die zich tot de Staatsveilig heid wendde voor informatie over de WNP, door Raes met een inhoudsloos A-viertje werd afgescheept. Volgens minister van justitie Wathelet, die opdracht gaf tot de inval, moet de politieke controle op de Staatsveiligheid en andere speciale politie- en informatiediensten in België dringend worden versterkt. Inzameling voor standbeeld Kennedy BOSTON Senator Edward Kennedy heeft gisteren zijn steun betuigd aan een inzamelingsactie ten behoeve van een standbeeld voor zijn broer John. Het beeld zal op 19 mei volgend jaar ge plaatst worden op het terrein van het „staatshuis" (statehouse) van de staat Massachusetts. Het ontwerp van de beeldhouwer Isabel Mcllvain uit Sher- born zal twee en een halve meter hoog worden en toont Kennedy met forse pas lopend in de wind, de linkerhand in een zak van zijn colbert. De inzamelingsac tie moet vierhonderdduizend dollar op brengen. Er worden geen overheidsgel den gebruikt. Drie doden bij aardbeving Mexico MEXICO-STAD Drie r gisteren in Mexico-Stad om het le ven gekomen toen een aardbeving met een sterkte van zeven op de schaal van Richter Mexico-Stad en de badplaats Acapulco trof. De aard beving duurde veertig seconden. De omvang van de schade is nog niet bekend. Het epicentrum van de be ving lag op 320 kilometer ten zuid westen van de hoofdstad en 65 kilo meter ten oosten van Acapulco. De beving werd ook gevoeld in de deel staten Oaxaca, Guerrero en Puebla. De laatste zware aardbeving in Mexico-Stad waarbij duizenden do den vielen, vond plaats in 1985. Metro Londen gaat staken LONDEN Twaalfdui- zend werknemers van de Londense metro gaan op 8 mei in staking om te pro testeren tegen de ver slechtering van hun werkomstandigheden. In een verhouding van zeven tegen één stemden de leden van de vakbond van spoorwe garbeiders (NUR) voor de sta king. Het stakingsparool is ook van toepassing voor de leden van de vakbond van metro werknemers (TSSA). Met hun actie demonstreren de bonden tegen een wijziging in de pro motieregeling, waarbij in de toekomst meer dan tot nu toe op verdiensten gelet wordt en tegen het aanscherpen van de regels voor ziek zijn en afwe zigheid. Een groep hardlopers houdt een wake in het New Yorkse Central Park voor een 28- jarige vrouw die hier op 19 april was geslagen en verkracht door een groepje jongeren. Het slachtoffer ligt nog steeds in coma. FOTO: AFP Panama roept V-Raad bijeen over Amerikaans optreden NEW YORK Panama heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties om een spoedzitting verzocht over „flagrante interventie" door Washington in de Panamese economie en het politieke sy steem van het land. Het tijd schrift U.S. News and World Report meldde deze week dat president George Bush in het geheim goedkeuring had gege ven aan een fonds van tien miljoen dollar voor Panamese oppositiekandidaten die deel nemen aan de verkiezingen van 7 mei. Zij moeten het op nemen tegen de bevelhebber van de strijdkrachten en de sterke man achter de regering, generaal Manuel Antonio No riega. Volgens de New Tork Times had oud-president Ro nald Reagan goedkeuring ge geven aan een plan van door de VS gesteunde Panamese ballingen om Noriega zijn macht te ontnemen. De Senaat schrok evenwel voor het plan terug, omdat zij vreesde dat Noriega zou worden gedood. Naar school Met basketbalpet op en een grote witte flodderbroek in de cow boylaarzen was Prinses Diana van Groot-Brittannië gisteren op weg om haar jongste zoontje prins Harry (4) van de kleuterschool in Londen op te halen. FOTO: AP PISSEBEDDEN EN BLOEDZUIGERS VERPESTEN DRINKWATER BRUSSEL Fabrieken, die in de toekomst met extra lozingen het Maas water vervuilen, zullen voor de rechter gesleept worden met een forse schade-claim. Dat zei vice-voorzitter G. Os kam van de Samenwerkende Rijn- en Maaswaterleidingbe drijven (RIWA) die gisteren in Brussel voor de derde achter eenvolgende keer de alarmbel luidde over het sterk vervuil de Maaswater. In het Maaswa ter worden grote hoeveelhe den bloedzuigers, pissebedden, poliepen en allerlei soorten wormen aangetroffen die de kwaliteit van het drinkwater niet bepaald ten goede komen. De stank van het water neemt toe en de kleur wordt steeds ongezonder. In september 1982 verscheen het eerste Maasmemorandum over de vervuiling van het Maaswater met radio-actieve stoffen door de kerncentrales in Tihange en het Belgische Chooz. Op 4 februari verleden jaar werd in een tweede Maas- memorandum vooral de che mische vervuiling in het Waals industrie-bekken aan de kaak gesteld. Gisteren was de boodschap weer hetzelfde: de kwaliteit van het Maaswater blijft on veranderd zeer slecht. Dat wordt voor een groot deel ver oorzaakt door lozingen van Waalse fabrieken. Maar ook door het gebruik van bestrij dingsmiddelen in de land bouw, door de fosfaten in de wasmiddelen en verder door de vervuiling die in de rivier gewoon neer-regent uit de atmosfeer met de zure neer slag. Vooral die voortdurende, niet op te sporen vervuiling vanuit het hele milieu baart de drink- waterbereiders voor vijf mil joen Nederlanders en Belgen zorgen. En dan in het bijzon der de zogenaamde organische micro-verontreinigingen met stoffen als polycyclische aro maten, de beruchte, moeilijk afbreekbare PAK's, chloorver bindingen afkomstig uit on kruidbestrijdingsmiddelen en op het zenuwstelsel inwerken de stoffen, waarmee de boeren langs de Maas en haar zijrivie ren het ongedierte te lijf gaan. De kans is groot, dat die orga nische verbindingen in vloei bare vorm ook de monding van de Maas en de Biesbosch bereiken. De kwaliteit van het drinkwa ter is op dit moment nog niet in gevaar, zeggen de RIWA- directeuren. Toch blijft de Maas een van de grootste vuil afvoeren van Europa. De ver vuilers zijn nauwelijks grijp baar. De waterleidingbedrij ven kunnen alleen praten, praten en nog eens praten met de Industrie Mosane rond Luik en Charleroi. Voor de derde keer worden de Nederlandse en Belgische overheden opgeroepen maat regelen te nemen. Twee Waal se fabrieken zijn sinds 1985 op gedoekt en vervuilen niet meer. Het zink-electrolyse-be- drijf in Ehein heeft beterschap beloofd en toegezegd te zullen stoppen met cadmiumlozin gen. Zou er dan toch iets ge beuren? voetba nder IsrechU t reactii rtenssei Idraaiei 3oi trap «dewijk: ïn^agreij] VairS ,Als je weet letten, fA VERWIJDERING LAATSTE TEGENSTANDERS OSKOU De overwin ing die partijleider Gor- itsjov gisteren heeft be- tald door het ontslag 110 merendeels be narde en conservatieve êfcden van het centraal co- ïité van de communisti- :he partij, houdt volgens raarnemers tegelijkertijd en zekere bedreiging in oor de positie van de Russische leider. king vanuit de partij. Maar nu de laatste grote groep tegen standers aan de kant is gescho ven, kan Gorbatsjov zich niet langer achter dat argument verschuilen. Hij zal resultaten i op heden kon Gorbatsjov :t uitblijven van successen in de perestrojka (hervor- ingen) wijten aan tegenwer- De zitting van het centraal co mité werd vorige week onver wachts aangekondigd in ver band met de slechte resultaten van veel partijkandidaten bij de verkiezingen voor het nieu we Congres van Volksafge vaardigden eind maart. Daar bij werden vooral voorstan ders van de harde lijn versla gen. Politburo-lid en partij-ideoloog Vadim Medvedev, die de ver schuivingen gisteren bekend maakte, zei dat deze aantonen dat de partij haar eigen beleid „kritisch" bekijkt. De partij is vastbesloten de perestrojka „nog actiever en energieker" Volgens Medvedev, de tweede man binnen de partijhiërar chie, kregen 110 partijfunctio narissen hun ontslag wegens „het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd, ziekte of andere objectieve redenen". In totaal verlogen 74 leden hun zetel in het partijparle- ment oftewel ruim een kwart van het aantal leden. Daar naast kregen 36 kandidaat-le den van het centraal comité hun ontslag. Westerse waarne mers noemden de nu uitgeran geerde partijleden al de „dode zielen", naar de roman van Gogol. In een toespraak tot de leden van het centraal comité zei Gorbatsjov dat de veranderin gen beantwoorden aan het veranderende politieke kli maat in de Sovjetunie: „Het le ven gaat door. De perestrojka gaat gepaard met personele wijzigingen. Er vindt een grijpende hergroepering de krachten in de partij en samenleving plaats". Gorbatsjov ging niet zover hij de vertrekkende leden met kritiek overspoelde. Hij prees hen juist wegens hun ir voor de perestrojka. „Velen van ons hebben onze gewoon tes moeten veranderen en onze stereotiepe denkbeelden moeten opgeven. Drastische wijzigingen hebben zich deze periode voltrokken, ook in de staatsorganen, en daar door zijn personele wijzigingen noodzakelijk geworden". (Vervolg van de voorpagina) TOKYO De Japanse Liberaal-Democratische Partij, die al tientallen ja ren zonder enige parle mentaire controle van be tekenis in Japan de dienst uitmaakt, is op zoek naar een opvolger van premier Takeshita, die binnenkort zal aftreden. Na de schandalen rond de hui dige premier en ziin ministers, en de affaires rond diens voor gangers Nakasone en Tanaka, wordt nu driftig gespeurd naar een onkreukbaar politicus. In dat verband valt in Japan voortdurend de naam van ex- minister van buitenlandse za ken Masayoshi Ito, die als een van de weinige kopstukken van de LDP de reputatie heeft van betrekkelijk nette politi cus. Maar de 75-jarige Ito schijnt er geen enkele trek in te hebben om midden in het huidige corruptie-schandaal Japan te gaan leiden. Hij vindt bovendien dat hij te oud is en dat het tijd wordt dat de LDP het jongere partijkader eens een kans geeft. Probleém daarbij is dat talrijke „jongere" politici ook betrok ken zijn in het schandaal dat Takeshita ten val heeft ge bracht. En van de weinige kandidaten die er dan nog over zijn moet worden afge wacht of zij er trek in hebben het geschonden blazoen van de LDP te verdedigen bij de ver kiezingen voor het Hogerhuis die voor augustus op het pro gramma staan. De populariteit van de rege ring Takeshita is een op na oorlogs dieptepunt beland. Dit is echter niet alleen het gevolg van de Recruit-affaire, maar ook van de omstreden invoe ring van een btw en een mo gelijke wijziging in de voor de zwaar beschermde Japanse boeren voordelige landbouw politiek. Welingelichte kringen in To kyo houden er daarom reke ning mee dat Ito uiteindelijk „in het belang van Japan" zal zwichten en een soort over gangsregering zal leiden. Mochten de Liberalen al leen in naam, in werkelijkheid is de LDP een conservatieve partij de Hogerhuisverkie- zingen in augustus en (ver vroegde) parlementsverkiezin gen niet al te zeer geschonden door komen, dan zou de voor malige minister van buiten landse zaken en huidige secre taris-generaal van de LDP, Shintaro Abe, hoge ogen gooi en, ondanks dat óók hij bij het Recruit-schandaal betrokken Herdenking Anjer-revolutie Op een nagebouwd militair rupsvoertuig reden kinderen gisteren in Lissabon mee in de optocht ter herdenking van de Anjer-revolutie die op 25 april 1974 een einde maakte aan veertig jaar dictatuur i Portugal. Zo'n dertigduizend mensen verzamelden zich op de twee kilometer lange boulevard Avenida da Liberdade onder het aanheffen van leuzen als „fascisme - nooit meer". De menigte zwaaide met 'rode anjers, het symbool van de praktisch zonder bloedvergieten verlopen revolutie. 24.000 MIJLEN OCEAANRACE Naar het andere einde van de wereld? Och, misschien omt hij daar wel terecht. Maar meneer Morris meent, dat Rob a zijn avonturen in China eerst eens een paar dagen rust mag ouden. En dan.... er is een prachtige gelegeneheid om de pres ses van het nieuwe schip nu eens met andere boten te meten. plaatselijke jachtclub organiseert nl. ieder jaar een grote 'otschouw, waaraan allerlei wedstrijden zijn verbonden. Rob SEI «denkt zich geen ogenblik en laat zich met de Vrijheid II in schrijven in de 10 tot 20 tons klasse. Roy Robinson, die weer volkomen de oude is geworden, zal hem helpen. - En zo ligt de Vrijheid II enkele dagen later klaar voor zijn eerste echte tocht. Eerst komen de motorbootraces, die spannend genoeg zijn. Maar Rob is toch blij, wanneer die ronkende scheepjes zich te rugtrekken om ruimte te maken voor de zeiljachten. „Vooruit Roy", zegt hij, „laten we die Zondagszeilers eens tonen, wat wij kunnen". En opgewekt hijst hij de zeilen. veet dal len du^oNN/WASHINGTON /nak1e3et conflict tussen met oor lame de Verenigde Staten »n de Bondsrepubliek h^ver de modernisering an de kernwapens voor e korte afstand in Euro- a (SNF) verscherpt zich. agrei denk erkeen Bondsrepubliek wil dat de snel mogelijk i nd ga' -V, chts oi 3U over deze wapens gaan L _"i( iderhandelen; de Amerika n willen eerst moderniseren pas daarna wellicht praten, j de Westduitse regering raa asthoudt aan haar standpunt t vf i bij andere regeringen steun In he 0beert te krijgen, hebben >k de VS.een diplomatiek of- nsief geopend om de overige AVO-landen van hun gelijk overtuigen. De ambassa- rs in alle NAVO-hoofdste- en zullen de Amerikaanse N KIJlJe nogmaals onder de a acht van de regeringen bren- :n. Bovendien zal een onder- inister van buitenlandse za- ;n medio volgende maand :n aantal Europese hoofdste- :n bezoeken. e Amerikaanse regering wil oorkomen dat de Duitse overhand krijgt op de top- onferentie van het bondge- ootsehap, die eind russel wordt gehouden. Gis- [7 iren sloten Amerikaanse loo'r d Jnct'onar'ssen geenszins Riserv 'et** trekkei e voetba] r0uiuvut.luc;i m „d31i,Uglul, «fjj te VS hebben in elk geval de olledige steun van de Britten, 'remier Margaret Thatcher ov^ iverde gisteren scherpe kri ek op de Westduitse regering. De kernraketten voor de kor- afstand zijn onderdeel van NAVO-strategie. Over deze trategie wordt gediscussieerd, ■handel faar zij kan niet door één ij schrijand alleen worden bepaald", straa NF-wapens pas na die top zal 'orden genomen. „Er vallen zaken te bespreken SNF", aldus een 'oordvoerder in Washington. aldus Thatcher in het' Britse Lagerhuis. Ook de Nederland se regering voelt niets voor het Westduitse voorstel voor on derhandelingen met de Sovjet unie over de SNF. De kernraketten voor de korte afstand van de NAVO Lan- ce-raketten met een bereik van zo'n 120 kilometer staan bijna allemaal in de Bondsrepubliek opgesteld. De regering-Kohl wil, onder druk van de publieke opinie, het liefst van die raketten af.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5