„Wij willen Bianca terug" Supporters zijn gevoelig voor onrecht Voor Marco kook ik alles £eicUc Sou/tont ;ïe PPR wijst lijst met PSP en CPN af BOLDERKAR-OUDERS STAPPEN NAAR DE RECHTER AAN TAFEL METLIESBETH VAN BASTEN ANWB ziet forse groei buitenlandse vakanties BINNENLAND de dag voor de wedstrijd in een trainingskamp. Hij heeft daar zijn eigen kamer". Of dat niet ongezellig is, alleen op za terdagavond? „Zaterdag en zondag zijn voor ons gewoon werkdagen. Marco is dan zo geconcentreerd, dat hij me niet eens zou horen als ik zou zeg gen dat ons huis afgebrand was. Maar de maandag na de wedstrijd genieten we samen van zijn vrije dag. Verder heb ben we meestal nog de vrij dagmiddag". Het is tijd voor de Gallina Fa- raona alia bubole e risotto funghi. De Soave Classic 'Vigneto la Rocca' 1987 is in middels vervangen door d Chianti la Querce Riserv 1983, ook een heerlijke wijri Liesbeth van Basten geniet ei lijkt zich niks aan te trekkei van toch weer te veel voetbal vragen. Gelukkig weet ook zi niet „wat Nederland - West Duitsland wordt" en ze heef,1 zich oprecht verbaasd ove alle geruchten dat Marco vol gend seizoen naar Barcelon gaat. Uitgaan „De Italiaanse pers behandel/Jaar ons heel goed. Óver mij schrij ai ven ze bijna niet. Op straa_ worden we wel vaak aange sproken, maar we kunnei J toch altijd rustig uitgaan, het begin moest ik er wel z wennen dat men in Italië z lang doet over het eten, ei men drinkt elke dag overa wijn bij, zelfs bij het desseri r Maar nu vind ik dat wel gezel lig" Ook in Villa Rozenrust vlieg de tijd ongemerkt om. HebberI we het dessert Tirami su e ge t V| lato al caffe echt al achter d rug en waarom moeten we tij dens de caffe espresso e ghiot k tenerie zo'n koekje in eer yfa klein glaasje wijn soppen Liesbeth van Basten is het w gewend en stelt deze afleidii in Marcoloze dagen zeer prijs. In haar hart zal ze b haar op scherp staande een trumspits zijn, maar uiterlijk i bij haar geen spoor te beken nen van enige spanning o Oranje 'het karwei zal klaren Er is gelukkig meer op de we reld dan voetbal, al is he maar pasta of rijst. HERMAN JANSEI WOENSDAG 26 APRIL 1989 PAGINA Aanhoudingsbevel in Turkse onvoeringszaak ENSCHEDE De politie van Enschede heeft in Nederland en via Interpol een bevel verspreid tot aanhouding van de 30-jarige man die in het afgelopen week einde zijn 6-jarige dochtertje en 3-jarig zoontje bij zijn (bijna) ex-vrouw (26) weghaalde en naar Turkije ontvoerde. De kans dat de man in Turkije wordt op gepakt en de kinderen naar hun moeder in Nederland worden teruggestuurd is niet groot, aldus de politie. De woord voerder: „Turkije beschouwt dit al gauw als een interne aangelegenheid. Het is daarom zeer de vraag of Turkije de Ne derlandse rechtspraak op dit punt er kent". Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend om dit soort .ontvoe ringen internationaal aan te pakken. Herdenking Aandachtig volgt ir. Manusama (midden) het hijsen van de Zuid- molukse vlag tijdes de jaarlijkse herdenking van de vrijheidsprocla matie. Manusama is president in balling schap van de repu bliek, maar wordt niet door iedereen als zo danig erkend. Om die reden ontbrak in de Haagse Houtrusthallen J. Werinussa, die ge zien wordt als de nieu we leider. Volgens hem is ,,de taak voor volk en natie" van Manusa ma beëindigd, foto: anp „Paspoort" - ambtenaar naar Zuidafrika DEN HAAG De man die op Bui tenlandse Zaken als chef van de di rectie algemene zaken geruime tijd verantwoordelijk is geweest voor het paspoortproject, mr. H.H.M. Sondaal, wordt „tweede man" op de ambassade in Zuidafrika. Als „chef DAZ" was Sondaal verantwoorde lijk voor zaken betreffende Neder landers in het buitenland en vreem delingen in Nederland, internatio nale aspecten van het minderhe denbeleid, en algemene coördinatie van terrorisme en drugsbestrijding. Een woordvoerder van het ministe rie wilde niet zeggen of Sondaals benoeming in Pretoria als een pro motie of als een degradatie moet worden beschouwd. Achterstand bij kentekenbewijzen VEENDAM De Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) in Veendam heeft sinds enkele weken een forse achter stand bij de verwerking van gestolen en verloren kentekenbewijzen. Ook kente kenbewijzen waarop bepaalde gegevens gewijzigd moeten worden gaan later dan gewoonlijk de deur uit. Dat is een gevolg van de eind vorig jaar doorge voerde automatisering. De wachttijd voor aanvragers loopt inmiddels op tot vier a vijf weken, terwijl de behande ling van de aanvragen gewoonlijk tien werkdagen in beslag neemt. In die pe riode mogen de automobilisten officieel niet met hun voertuig op de openbare weg verschijnen, maar de politie is in dergelijke gevallen doorgaans soepel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het PPR-par- tijbestuur wil niet verder pra ten met de PSP en CPN over een gemeenschappelijke lijst bij de Tweede-Kamerverkie zingen in mei 1990. Doel van de besprekingen was uiteinde lijk te komen tot een»nieuwe, parlementaire groepering ge baseerd op „linkse en groene" uitgangspunten en met meer werfkracht dan de bestaande kleine drie. Het PSP-kamerlid Andrée van Es vindt het be sluit van de PPR „jammer en onnodig". De CPN meent dat er op dit moment nog geen re den is voor een breuk. PPR- fractieleider Ria Beckers is het echter volkomen met haar par tijbestuur eens dat verder on derhandelen absoluut zinloos is. „De CPN wil met één of meer zetels terugkomen in de Kamer, waar ze sinds 1986 uit is verbannen. Er moet weer een communistisch geluid in de Nederlandse politiek te ho ren zijn, vindt men. Dat is vol komen legitiem hoor, maar wij willen liever iets anders", al dus Ria Beckers. In een ver klaring spreekt haar partij van een groen-progressief alterna tief voor het kabinetsbeleid en de sociaal-democratische oppo sitie. Een groen-progressieve combinatie met een vernieu wend karakter, een frisse stijl-, een nieuw program en een duidelijke politieke uitstraling. De besprekingen, die sinds fe bruari van dit jaar werden ge voerd op uitnodiging van de PSP, hadden uiteindelijk tot een fusie tussen de drie partij en moeten leiden. SPIJKENISSE „Bianca is van de ene op de andere dag bij ons weggehaald. Waarom kan ze dan niet van de ene op de andere dag bij ons terugkomen?" Dinie Smit uit Spijkenisse heeft weer een beetje hoop gekregen. Het ver nietigende oordeel van drie deskundigen over het incest-onderzoek bij De Bolderkar is voor haar aanleiding om niet bij de pakken neer te gaan zit ten. Maar haar geduld wordt wel op de proef ge steld. Vandaag hebben Dinie en echtgenoot Karei weer met hun advocaat gesproken. Het ouderpaar wil dat de kinder rechter de uithuisplaatsing van hun zesjarig dochtertje on gedaan maakt, nu is gebleken dat de staf van het medisch kleuterdagverblijf veel te on zorgvuldig te werk is gegaan bij het onderzoek naar incest bij kinderen die het dagver blijf bezoeken. Ook wil het paar een schadeclaim indienen tegen De Bolderkar. Hoeveel is nog niet duidelijk, maar Di nie sluit een bedrag van der tigduizend gulden niet uit. Ook de tien andere ouderpa ren willen volgens Dinie hun zaak opnieuw voor de rechter brengen. Bianca was een van de eerste kinderen op De Bolderkar die uit huis werden geplaatst, om dat haar vader haar seksueel misbruikt zou hebben. Aan vankelijk bekende vader Ka- rel inderdaad. Maar later trok hij die verklaring weer in, om dat hij „onder druk zou zijn gezet" om te bekennen. Tot een vervolging van Karei is het overigens ook nooit ge komen, maar Bianca mocht toch niet naar huis. Al ruim dertien maanden woont ze nu_ in opvanghuis De Koperwiek in Hoek van Holland. Elke dag gaat ze met de taxi naar De Bolderkar in Vlaardingen. Haar ouders en twee broertjes mogen haar één keer in de drie weken opzoeken. Voor Dinie is de hele toestand onbegrijpelijk, terwijl de zaak volgens haar zo simpel ligt. „Bianca is voor incest de 4^ur uitgegaan. Dan moet ik mijn kind nu toch terugkrijgen? Het echtpaar voelt zich „vertrapt", zegt Dinie. „Niemand vertelt ons wat. De gezinsvoogd neemt geen contact met ons op. We hebben het rapport niet gekregen en als we De Bolderkar bellen, wordt de hoorn op de haak gegooid. Zelfs een crimineel wordt nog beter behandeld". De Kinderbescherming liet af gelopen zondag weten dat het kritische rapport over de werkwijze bij De Bolderkar voorlopig nog geen reden is om de uithuisplaatsingen met een terug te draaien. Er zou in Karei en Dinie Smit met een foto van hun dochtertje Bianca. de gezinnen veel meer aan de hand zijn dan alleen incest. „Natuurlijk is er meer aan de hand", zegt Dinie Smit meteen resoluut. „Maar juist daarom hebben wij ons kind ook naar een medisch kleuterdagver blijf gebracht. Bianca zit al vanaf haar tweede op De Bol derkar. Maar als wij dit van tevoren hadden geweten, dan hadden we haar tot haar vier de jaar gewoon thuis gehou- Opheffing OTS De kinderrechter in Rotter dam heeft gisteren de voorlo pige ondertoezichtstelling (OTS) opgeheven van een an der kind waarvan De Bolder kar had gezegd dat het sek- foto: de jong en van es sueel misbruikt was. Het kind was al sinds december weer thuis maar nog (voorlopig) on der toezicht gesteld. Een kin derpsychiater heeft nu gezegd dat een behandeling niet lan ger nodig is. Overigens heeft de opheffing van deze OTS niets te maken met de kritiek in het recente rapport op de werkwijze van De Bolderkar. CLARISSE BUMA Koninklijk paar bezoekt Beieren Koningin Beatrix en prins Claus, die gisteren aan een tweedaags bezoek aan de Beierse hoofdstad Mün- chen zijn begon nen, werden op het vliegveld Riem verwelkomd door burgemeester Georg Kronawit- ter. Na het plaat sen van de hand tekeningen in het Gouden Boek van de stad woonde het koninklijk paar in de Bayerischen Staatsoper een uitvoering bij van het Nederlands Danstheater. Van daag had koningin Beatrix een ont moeting met de Beierse minister president Max Streibl. foto: anp VVD wil ruimere winkelsluitingswet (Van onze parlementaire redactie) ETTEN-LEUR De VVD-fractie in de Tweede Kamer wil het ontwerp voor een nieuwe Winkelsluitingswet van de liberale staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) verder verrui men. Evenhuis wil winkeliers laten kiezen of zij hun zaak voortaan enkel 's morgens en 's middags of uitsluitend 's mid dags en 's avonds open willen stellen. Het VVD-kamerlid Van Erp deed gisteren echter tijdens een spreekbeurt in Etten-Leur de suggestie om winkeliers nóg meer vrijheid te geven. Volgens Van Erp moet iedere winkelier zelf kunnen uitmaken hoe hij de 52 toegestane openingsuren tussen maandagochtend 07.00 uur en zaterdagmiddag 17.00 uur benut. Iedere middenstander dient dat in volkomen vrijheid te kunnen bepalen. Verder wil de VVD volgens Van Erp een uitbreiding van de door staatssecretaris Evenhuis voorgestelde regeling om winkels naar keuze vier zon dagen per jaar te openen. Dat moeten vijf zondagen worden, vindt Van Erp, waarbij één van de zondagen eventueel in twee dagdelen mag worden gesplitst. Tenslotte verzet de VVD zich tegen een verplichte winkelsluiting op Koninginnedag. Elke winkelier die dat wil moet op Koninginnedag open kunnen zijn, zo betoogde Van Erp. PSYCHOLOOG HEIN LODEWIJKX: ov. it UTRECHT Voor Hein Lodewijkx kan de avond met de voetbalwedstrijd Nederland-Duitsland op het programma niet stuk. Is het niet de wedstrijd die boeit, dan zijn er de supporters op de tribune die hij vaak net zo interes sant vindt. „Mensen, dus ook een grote groep sup porters, komen pas in be weging als hen onrecht wordt aangedaan. Agres sie om de agressie vind je alleen bij een heel kleine groep". Psycholoog Lodewijkx ver diepte zich vijf jaar lang in conflicten en agressie tussen groepen en individuen, een onderzoek waörop hij vrijdag aan de Rijksuniversiteit in Utrecht promoveert. Agressief gedrag ontstaat volgens Lode wijkx uit frustatie, wanneer iemand zonder overtuigende reden wordt tegengewerkt of wanneer hem ten onrechte medewerking wordt onthou den. De belangrijkste uitkomst van het onderzoek vindt Lode wijkx dat personen in groepen zich niet eerder overgeven aan lage primitieve instincten dan eenlingen. „Mensen in een groep blijven gewoon rationeel handelende mensen. Zij hou den zich aan algemeen gelden de normen en regels en ver langen dat ook van anderen. Pas wanneer dat laatste niet gebeurt, kan de vlam in de pan slaan. De groep eist dan een rechtvaardige afstraffing. Het groepsgevoel werkt daar bij versterkend". Als voorbeeld noemt Lode wijkx de ramp in Sheffield waar een menigte supporters zonder kaartje recht meende te hebben op toegang tot het stadion. „Er waren te weinig kaartjes beschikbaar gesteld voor de grote groep Liverpool- supporters. Zij vonden aan spraak te kunnen maken op een plaats in het stadion, alles moest daarvoor wijken". „De heersende mening binnen een groep isk overigens nog al eens gekleurd, althans voor een buitenstaander. Als van avond Koeman onderuit wordt geschopt, dan zal dat meer boosheid oproepen dan wan neer Koeman precies eenzelf de schop uitdeelt. De scheids rechter is er om de strijd bin nen de perken te houden, ook spelers moeten zich aan nor men houden. Als de scheids rechter daarbij partijdig op treedt, dan zullen de suppor ters trachten hun recht te ha- len'r, aldus de psycholoog. Hoewel een deelnemer een groep niet bij agressiever is, werkt wel aanstekelijk. „Binnen groep voelt iemand zich der aansprakelijk voor wat gebeurt. Hij gaat op de in massa, volkomen anoniem, dan ook de sfeer nog grimmig is „in een stadion kan men zonder rechtwijzing de en de tegenstanders voor vis uitschelden" is beeld compleet". Lodewijkx onderzocht van groepen op De kleine groep rai die zonder meer rotzooi viel daar buiten. „De raddraaiers zoeken a sie om de agressie, die geen aanleiding nodig, voren wordt heel uitgedokterd hoe politie en dere supporters kunnen den uitgedaagd. De rel die uiteindelijk ontstaat is het resultaat van voorbereidingen". Laboratorium Het onderzoek verrichtte dewijkx niet op tribunes m; in een laboratorium. „Als je een stadion gaat zitten weel niet waar je op moet komt ogen te kort. In een boratorium kun je apart onderzoeken. Het me daarbij verbaasd dat personen zo agressief gedrag overgaan". Ook buiten het laboratorium -C de afstand van boosheid of i L V ritatie naar agressief gedra niet zo groot. Lodewijkx hee een voorbeeld dicht bij hui „In de straat waar ik woon w de buurt een speeltuintje aai [7" leggen. Sommige buurtbewt» ners weigeren hun medewei king, terwijl ik zeker weet da hun kinderen er op den duijjON wel gebruik van gaan makeijej. Daar kan ik me behoorlijk over opwinden". in De psycholoog heeft aan hj)ver hele onderzoek een positief gvan voel overgehouden. „Het ratiiU k nele in de mens blijkt zwaaL /c der te wegen dan allerlei lag! instincten. Als je om je heel kijkt blijkt er opvallend weiL g( nig agressie te zijn. Het gaag z0 verhoudingsgewijs slechts oiLu enkelingen die, door zich nieL-jer aan de regels te houden, agrei sie oproepen. Daarbij denk i bij voorbeeld aan verkeer: J deelnemers die niet achteraa de file aansluiten of collega die je onheus bejegenen. In herc laatste geval worden er meest al al snel verzachtigende om standigheden bijgesleept, di door beide partijen worden on derschreven. Want je moee| toch met elkaar verder" FONS VAN RIJ1 asthi bij LEIDSCHENDAM Van avond valt er in de Kuip onge twijfeld veel te genieten van Marco van Basten, maar een dag eerder heeft een klein ge zelschap alleen oog voor zijn vrouw. Liesbeth van Basten is even aardig als bescheiden, houdt zich graag op de achter grond, maar is deze middag toch met plezier het officiële middelpunt in Villa Rozenrust in Leidschendam. De vermaarde keuken van Giovanni Materazzi heeft ook op haar zijn aantrekkings kracht niet gemist. Bovendien vindt ze het best leuk het eer ste exemplaar van het nieuwe Blue Band kookboek „Pasta Rijst" in ontvangst te mogen nemen. Nog voordat zij een hapje heeft kunnen nemen van de tagliatelle al salmone e salsa basilico weet haar tafel gezelschap al dat Liesbeth van Basten van lekker eten en ko ken houdt en dat haar vaar digheden wat de Italiaanse keuken betreft steeds minder Hollands worden. Ze probeert steeds meer uit, krijgt goede tips en wisselt veel recepten uit met de vrouwen van Mar co's teamgenoten Ruud Gullit en Frank Rijkaard, die ook in Italië wonen. „Ik krijg ook re cepten van mijn moeder, die lerares koken is. Ik kook voor Marco alles: Italiaans eten maar ook gewoon Hollands hoor, en Chinees en Indisch". Het voetbalsucces van Marco van Basten ligt niet aan zijn eten, „maar", grapt zijn vrouw, „ik doe het kennelijk toch niet slecht". Aan culinai re experimenten vlak voor een wedstrijd kan Liesbeth zich niet wagen, domweg omdat Marco er dan nooit is. „Zelfs bij een thuiswedstrijd gaat hij DEN HAAG Deze zomer zal het aantal vakanties van Nederlanders met 3,5 procent (400.000) toenemen. De groei komt geheel ten goede aan het buitenland, zo zegt de ANWB in haar prognoses over de pe riode mei tot en met septem ber. Het aantal buitenlandse zomervakanties zal dit jaar stijgen tot circa 6,8 miljoen, een toeneming ten opzichte van vorig jaar met 6 procent. Meer mensen gaan naar het buitenland en gaan ook wat vaker: 5,8 miljoen Nederlan ders. Dit is circa 130.000 meer dan vorig jaar, een toename van 2 procent. Het aantal auto vakanties naar het buitenland stijgt met circa 300.000, waar van circa 100.000 vakanties met een geboekt verblijf in vooral appartementen en bun galows en circa 200.000 vakan ties die veelal gericht zullen zijn op het kamperen in tara- vans. In totaal zullen deze zo mer ongeveer 1,4 miljoen Ne derlandse auto's onze lands grenzen passeren op weg naar een buitenlandse vakantie. Evenals in 1988 zal het ge bruik van caravan, bungalow en appartement als logiesvorm toenemen en het gebruik van de tent afnemen. De georgani seerde buitenlandse reizen (verblijf en vervoer geboekt) nemen dit jaar met circa 100.000 toe. Zowel het busver voer als, zij het in iets mindere mate, het vliegvervoer zal hiervan profiteren. Frankrijk staat naar verwach ting van de ANWB ook deze zomer weer nummer één op de lijst van buitenlandse be stemmingen voor de Neder landse vakantieganger. Op enige afstand volgen de Bondsrepubliek Duitsland, Spanje en Oostenrijk. Voor de binnenlandse vakanties ver wacht de ANWB een stabiel aanbod met een stijging in het voorseizoen en een daling in het hoofdseizoen. Veroordeling voor slangensnijders ZUTPHEN Drie jongens die vorig jaar verschillende malen slangen hebben doorgesneden bij een Shell-station in Apel doorn, zijn gisteren veroor-- deeld tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen en dienstver lening. Zij lieten na de acties pamflet ten achter die waren onderte kend met Rara, maar hadden daarmee geen banden. Eén van de verdachten: „Het was net in de tijd dat er acht men sen van Rara opgepakt waren, en we wilden laten merken dat het daarmee niet afgelopen was met de acties". De politie rechter wilde de groep niet omschrijven als „een plaatse lijke afdeling van Rara". „Het leek meer op Sjors van de Rebellenclub", aldus mr. Myjer. „Ze deden het wel van uit het idee iets te moeten doen tegen de aanwezigheid van Shell in Zuidafrika, maar ook omdat het spannend was". EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4