e leeuw laat zntanden ien, maar hij brult niet tlf Zelfdoding als sociaal probleem Tweede Kamer wil welzijnswet voor Sieren aanscherpen Anne Frankhuis aangepast aan stroom van bezoekers Zwervers steeds vaker psychotisch "1NNENLAND CcidócSouiant WOENSDAG 26 APRIL 1989 PAGINA 3 emeentesecretarissen illen ook meer geld :N HAAG Na onder anderen de litie-ambtenaren en verpleegkundi- n willen nu ook de gemeentesecreta- geld. Gisteren kwam de Ne- rlandse bond van Gemeente-ambte- (NBGA) met een keiharde loon- n procent méér voor alle gemeen- ecretarissen. Volgens de NBGA be- jat al geruime tijd ontevredenheid er de beloning. Tot dusverre hebben een functionarissen die werken bij kleine gemeenten (tot 2000 ïnwo- Europfrs) recht op een toeslag van tien pro- ut Naast de mogelijkheid van een -procentspremie moet de beloning gemeenten tussen de 2 000 en 100.000 woners beter worden afgestemd op de 'aarte van de functie, aldus de NBGA O komi vaarop it vastg'(' groot d a n gesel Jarige kroonprins Prins Willem- Alexander viert morgen zijn verjaardag. De kroonprins wordt 22 jaar oud. foto: anp Tv-uitzending over joden schokt veel Winschoters WINSCHOTEN De dinsdag door de KRO uitgezonden tv- film 'Navertelling' van Ad Zonneveld over hoe het de joodse bevolking van Winschoten in de Tweede Wereldoorlog ver ging, heeft de gemoederen in die plaats danig in beroering ge bracht Het feit dat in de documentaire vooral naar voren kwam dat de bevolking weinig gedaan heeft om joden te hel pen, heeft bij een aantal Winschoters kwaad bloed gezet. „Het is natuurlijk wel waar dat er veel NSB'ers gewoond hebben, maar ik protesteer ertegen dat jullie alleen het negatieve in beeld hebben gebracht. Jullie hebben niet de mensen aan het woord gelaten die wél onderduikers hebben geholpen. Daar zijn zelfs mensen voor gestorven", aldus een inwoonster in een brief aan de KRO. Burgemeester Postma beschouwt de film geenszins als een aanval op de Winschoter -bevolking. „Die houding was niet specifiek voor Winschoten, maar exempla risch voor wat overal in Nederland gebeurde. Alleen omdat de film in Winschoten opgenomen is, komt het dichterbij". Harry van den Bergh mogelijk voorzitter VVN DEN HAAG Het voormalige PvdA-kamerlid Harry van den Bergh (47) is door het hoofdbestuur van Veilig Verkeer Nederland (VVN) voorgedragen als nieuwe voorzitter van deze organisatie. De vacature ontstaat in juni als de hui dige VVN-voorzitter ir. J.A. Wes terhof met vut gaat. Van den Bergh bedankte in 1987 voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer nadat hij in opspraak was gekomen door vermeende onoirbare speculaties met Fokker-aandelen, een handel wijze die overigens nooit is bewe zen. Sinds zijn aftreden vervulde Van den Bergh enkele adviserende functies, onder meer bij het elektro nicabedrijf Alcatel. 400 miljoen van Lubbers betrokken bij najaarsoverleg DEN HAAG De 400 miljoen gulden die premier Lubbers had willen uittrekken voor een inkomensverbetering van één procent voor ambtenaren en minima, per 1 januari aanstaande, blijft voorlo pig gereserveerd. In kringen rond het kabinet spreekt men de ver wachting uit dat het bedrag alsnog zal worden ingebracht in het najaarsoverleg met werkgevers en vakbeweging. Nu al weggeven heeft volgens een zegsman weinig zin. Het effect van de 1%-verho- ging is vele malen groter als het pas in het najaar, aan de vooravond van de cao-onderhandelingen in het bedrijfsleven (en aan de voora vond van de verkiezingen), wordt gepresenteerd. De vakcentrales CNV en FNV hebben herhaaldelijk een verhoging van de uitkerin gen en ambtenarensalarissen bepleit. De verhoging van één procent is bovendien noodzakelijk om de ongelijke inkomensverdeling die ontstaat als gevolg van de belastingvereenvoudiging per 1 januari, aan de onderkant van het loongebouw wat te verzachten. Met het optrekken van de ambtenarensalarissen had Lubbers bovendien deels tegemoet willen komen aan looneisen van werknemers in de collectieve sector. Minister Ruding voelde daar echter weinig voor. an haa] en Sto| shingti ijn teg< iet Oos iiets Vant d; üns gel t Euro) ■ijl op tegischl Vervolg van de voorpagina) ENEN Zodra Hans 'iegel de zaal van het igrescentrum in Ouwe- ids Dierenpark binnen- imt, op een steenworp ,n de Grebbeberg in enen, krijgt hij een lande ovatie. De 47-jari- commissaris van de ko- igin in Friesland heeft in nog geen woord ge- [gd. Als het applaus van vierhonderd VVD'ers verstomd, begint Wiegel een speech die voor doen opvallend wei-' ig populistische trekjes vat. Slechts nu en dan roorlooft hij zich ëen 'oordspeling of een ironi- :he opmerking die doet- inken aan de Wiegel die de jaren zeventig de D aanvoerde. iteraard begint Wiegel het de twee kabinetten- ibbers uitvoerig te prijzen, ij kan het echter niet laten Jt Nationaal Milieubeleids- dat officieel niet eens is ^tgebracht, af te kraken. Ook '•eft hij- premier Lubbers, die Hans Wiegel. foto: anp toch een „pienter politicus" is, een veeg uit de pan. Lubbers moet goed weten dat lasten verzwaring uit den boze is. En indirect valt Wiegel ook fractieleider Voorhoeve aan. „De VVD moet niet naar links schuiven", houdt Wiegel de zaal voor. „De verschillen met CDA en PvdA, die de laatste jaren juist in onze richting zijn gegaan, worden daardoor klei ner Dat dient de politieke dui delijkheid niet. Bovendien scheppen we dan ruimte voor een partij ter rechterzijde van ons. Wij moeten uitgaan van onze eigen kracht, wij moeten ferm zijn. We moeten met een helder programma komen en ons pas na de verkiezingen van 1990 bereid tonen tot het sluiten van compromissen" Behoefte Dat is de taal waaraan de VVD'ers behoefte hebben. Lang hebben zij naar deze avond uitgekeken. Wiegel heeft eind maart weliswaar in Limburg een politieke toe spraak gehouden. Maar deze keer is het, gezien de spanning in de coalitie over het finan ciële beleid van het rijk in en na 1990, veel belangrijker. Hierna zal Wiegel voorlopig niets meer zeggen over de lan delijke politiek. Veel VVD'ers hebben genoeg van de voor zichtige taal van de huidige fractievoorzitter Voorhoeve en willen vuurwerk. Lubbers moet maar eens flink worden geschoren. Wiegel, de „leeuw" van de VVD, laat wel z'n tanden zien, maar brult niet. Hij durft niet hardop te zeggen dat de VVD- bewindslieden zich met hand en tand tegen het NMP dienen te verzetten. Wel acht hij het „niet ondenkbaar" dat er een kabinetscrisis ontstaat als de VVD zich tegen het NMP blijft verzetten. Ook toont hij zich uitermate teleurgesteld in Lubbers' pogingen de defen sie-uitgaven voortaan nog maar met één in plaats van twee procent te laten stijgen: „Dat is nou het risico als je al in je verkiezingsprogramma water bij de wijn doet. Het is een minpunt dat ons eigen program de groei van de de fensiebegroting afremt. Lub bers heeft dit onmiddellijk in geboekt als bezuiniging, waar mee onze voortreffelijke mi nister van defensie Bolkestein voor het blok wordt gezet". Huzarenstukje Wiegel is bang dat Lubbers „in het diepst van z'n gedachten" aan het huzarenstukje denkt van een coalitie met de PvdA. Lubbers wil volgens Wiegel best wel premier worden in een CDA/'Pvd A-kabinet. „De PvdA verkoopt al z'n ziel en zaligheid, en dus zeker z'n fractievoorzitter Kok, om te kunnen regeren". Een home risch gelach stijgt op uit het publiek. Wiegel blijft stoïcijns en zegt dat de VVD zich klaar moet maken voor de verkie zingsstrijd van volgend jaar. „We moeten niet vriendelijk praten tegen onze coalitiepart ner. In de politiek worden geen zoete broodjes gebak ken". Fijntjes benadrukt Wie gel dat Voorhoeve in een in terview heeft bevestigd dat het VVD-programma „cen trum-rechts" is. Dat moet zo blijven, vindt Wiegel. „Ons programma vormt een uitste kende basis voor de verkiezin gen". Ondanks zijn kritiek op Lub bers komt Wiegel tot de slot som dat de samenwerking tus sen CDA en VVD moet wor den voortgezet. „Zelden heb ben regeringspartijen er beter voorgestaan dan nu. De econo mie en de werkgelegenheid groeien, het financieringste kort daalt en de kiezers heb ben vertrouwen in de toe komst". Tot teleurstelling van een deel van de aanwezigen kondigt Wiegel niet zijn terugkeer in de landelijke politiek aan. Het werkelijke vuur spuwen, zoals Wiegel in februari vorig jaar deed tijdens een rede op de veertigste verjaardag van de VVD, blijft uit. Toen kreeg hij 21 ovaties. Nu, aan het slot van zijn speech in Rhenen, krijgt Wiegel geen staande ovatie, maar een beleefd applaus, VVD'ers waardig. De commis saris der koningin aanvaardt de terugreis naar Friesland. Zijn gedachten zullen echter, zeker nu de verkiezingen dichterbij komen, steeds vaker in „Den Haag" zijn. ROB SEBES i Groo mdska houde visselin 'D en mgevei (Van iten dal parlementaire redactie) )EN HAAG De Twee- Kamer heeft gisteren en stortvloed van voor dellen ingediend om de ieslfssii 'ezondheids- en Welzijns- kan le convei s gevol e 'et voor Dieren aanzien- groer J scherper te formule ren. Veel van de voorge stelde nieuwe gebods- en ^ei erbodsbepalingen zullen eToos aar verwachting me* rui" js c ie meerderheid worden Hp t aangenomen, of minister Araks van Landbouw (de eestelijke vader van het 'etsontwerp) dat nu leuk indt of niet. kiem van de Gezondheids- Welzijnswet voor Dieren d al in 1980 gelegd. Aan it debat van gisteren is een tienjarige pennestrijd regering en kamerfrae- lorafgegaan. Onder in bed daarvan is het wètsont- 'erp al enkele malen gewij- igd, maar over een flink aan- il punten zijn bewindslieden volksvertegenwoordigers et nog steeds niet eens kun- worden. Wel steunen de >alitiepartners CDA en VVD opvatting van minister raks dat de wet het karakter hebben van „je mag in rincipe alles met dieren doen, :nzij het nadrukkelijk verbo den is". De oppositie wijst deze filosofie met klem af. PvdA, D66 en de kleine linkse partij en vinden evenals de Dieren bescherming dat de wet juist een omgekeerd uitgangspunt moet hebben: elke aantasting van vrijheid, gezondheid en welzijn van dieren is verbo den, tenzij het volgens de wet is toegestaan. Afgezien van dit meningsver schil bleek er gisteren echter brede overeenstemming te be staan over onder meer de vol gende 'aanvullingen op de wet: De wet moet niet uitsluitend van toepassing zijn op die ren die door mensen gehou den worden, maar ook voor in het wild levende dieren; Het couperen van of oren of welke king dan ook moet bij elk dier verboden zijn; Nieuwe typen huisvestings systemen voor dieren (bij voorbeeld hokken of legbat terijen) moeten eerst aan een commissie ter beoorde ling worden voorgelegd voordat ze mogen worden i Dierengevechten moeten verboden worden; Vissen dienen ook onder de wet te vallen; Klachten over dierenmis handeling kunnen niet al leen worden ingediend bij de strafrechter maar ook bij een burgerlijke rechter. Jannen aangehouden na ontvoering .MSTERDAM De politie in Amsterdam heeft vanmorgen rie mannen aangehouden die kort daarvoor een 23-jarige rouw hadden ontvoerd. De ontvoering heeft volgens de po- tie vermoedelijk te maken met een onbeantwoorde liefde. )e vrouw was lopend op weg naar haar werk, toen er naast aar een busje stopte waaruit drie mannen stapten. De rouw werd met geweld in de auto getrokken. Getuigen za- het voorval en waarschuwden de politie. ïn krant ontvangen Bel tussen 18.00 e 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en u I «bezorgd. Een medewerker van Rijks Munt in Utecht legt de laatste hand aan een officierskruis. Duizenden Nederlanders worden eind deze week weer verrast met een onder scheiding ter gelegenheid van „Nederlandse les niet verplicht voor werklozen" VEGHEL Minister De Ko ning (sociale zaken) vindt het niet zinvol om werkzoekenden te verplichten een cursus Ne derlands te volgen zolang er lange wachttijden voor derge lijke cursussen zijn. Hij zei dit gisteren in Veghel op een bij eenkomst, van vrouwelijke burgerheesters en wethouders. Overigens pleitte de minister voor een snelle uitbreiding van de mogelijkheden om Ne derlandse lessen te volgen. „Dergelijke cursussen kunnen worden georganiseerd zonder dat er direct uitzicht is op een baan", aldus de bewindsman. DE KNOLLEN "o°iR0oHKUMT u m£ veftraiai ,Cït£w pcüHEAfiewr viNtw CM ccves AAW TE VttAfiCW? AMSTERDAM De Anne Frank Stichting wil voor 12 miljoen gulden het voormalige woonhuis van Anne Frank en de belendende percelen op een nieuwe manier met elkaar verbinden waar door het beter in staat is de toenemende stroom van bezoekers - ruim 500.000 per jaar - te ont vangen. Uit drie ontwerpen heeft een adviescommissie inmiddels dat van Ben them en Crouwel Ar- chitekten gekozen. Het voor ziet in het afbreken van het achterhuis van Prinsengracht 265 (Anne zat ondergedoken op nummer 263) en de bouw van een glazen trappenhuis in plaats daarvan. Er komt van- daaruit een verbinding met de „tuinzaal" voor wisselexposi ties en manifestaties. De zaal staat in verbinding met het al aangekochte pand Wester- markt 10. Daar komen voort aan de grote groepen binnen en zijn educatieve ruimten en een museum winkel onderge bracht. Het ministerie van WVC heeft inmiddels 3 mil joen gulden toegezegd en van de Algemene Loterij Neder land kan één miljoen gulden tegemoet worden gezien. De rest van de financiering is nog Het hoofdstedelijke bureau Monumentenzorg heeft zich vooralsnog tegen de voorne mens uitgesproken, ondermeer omdat door de sloop van de muren in het voorhuis van nummer 263 de authenticiteit van het pand geweld zou zijn aangedaan. UTRECHT Nederland telt ongeveer 100.000 thuislozen. Jaar lijks zal dat aantal nog met enkele duizenden stijgen, zo voor spelden enkele deskundigen vandaag in Utrecht op het Neder lands congres voor openbare gezondheidsregeling. Het congres was gewijd aan „De gemeenten en de mensen in de marge". De Utrechtse hoogleraar dr. B. Gersons (ambulante en sociale psychiatrie) zei dat naar schatting de helft of tweederde van alle thuislozen een of meer keer opgenomen is geweest in een psy chiatrisch ziekenhuis en te maken heeft gehad met Riagg-hulp. Meestal willen schizofrene patiënten liefst niet lastig gevallen worden met gesprekken en therapieën. Onderzoek heeft aange toond dat een overbetrokken en kritische houding als para doxaal effect heeft dat de patiënt weer ernstiger psychotisch wordt. „Met rust laten, wat niet hetzelfde is als verwaarlozen, blijkt heilzamer", aldus Gersons. Het toenemend aantal psychotische zwervers in Nederland wordt niet veroorzaakt door vermindering van het aantal psy chiatrische bedden en evenmin door een stijging van het aantal mensen met chronische psychiatrische stoornissen. Het is een gevolg van een verschuiving in de groep opgenomen patiënten. Door de komst van nieuwe geneesmiddelen en therapieën wor den beter behandelbare patiënten sneller opgenomen dan vroe ger. Chronische patiënten krijgen minder kans. De patiënten geven de voorkeur aan het groeiend circuit van eenvoudige pensions boven het ziekenhuis, waar grote anonieme zalen zijn vervangen door kleinschalige woon- en opvangmoge lijkheden met groepstherapieën. Prof. Gersons is niet voor meer bedden in psychiatrische ziekenhuizen, wel voor professionele psychiatrische begeleiding. Zonder die begeleiding staat opvang in pensions gelijk met de mensen aan hun lot overlaten. ENORME TOENAME ONDER JONGEREN DEN HAAG Het aantal zelfdodingen in een land heeft te maken met de in deling en veranderingen van die samenleving. Tot die conclusie komt de We reld Gezondheidsorgani satie, WHO, na een onder- oek naar suïcide in 62 lan den. In westerse en westers geo riënteerde landen is het aantal zelfdodingen de afgelopen twee, drie decennia almaar toegenomen, met een onge kend hoogtepunt (dieptepunt) in de laatste paar jaren. En in dezelfde periode is in die lan den de werkloosheid toegeno men, zijn er minder kinderen geboren, werken meer vrou wen buitenshuis, zijn er meer echtscheidingen, worden meer moorden gepleegd, is het alco holgebruik fors toegenomen en heeft de ontkerkelijking toege slagen. In Latijnse landen daarentegen, waar de maat schappij aanzienlijk minder ingrijpend is veranderd, heb ben ae laatste tijd juist minder de hand aan zichzelf „Die zeven sociale factoren bij elkaar, dus absoluut niet afzon derlijk, bepalen of er in een land veel of weinig zelfmoor den voorkomen", zei de Leidse hoogleraar klinische en ge zondheidspsychologie dr. R. Diekstra gisteren in Den Haag, waar hij als coördinator van het WHO-project de gegevens presenteerde. Diekstra vertel de dat in Nederland het aantal zelfdodingen sterk is toegeno men, zoals in meerdere kleine Westeuropese landen als Ier land, Noorwegen en Denemar ken. Vooral jongeren en van hen weer vooral die van ach terin de twintig stappen steeds vaker bewust uit het leven; ruim twee keer zoveel als be gin jaren zeventig en jongens weer twee keer zo vaak als meisjes. In totaal zouden er in Nederland jaarlijks zo'n twee duizend mensen zelfmoord ple gen, maar prof. Diekstra denkt dat het er wel tegen de vier duizend zijn. Bij veel verkeers ongelukken gaat het volgens hem om suïcide, zeker als er sprake is van één auto met één inzittende, maar die worden niet als zodanig aangemerkt. En zelfdoding komt in Neder land vooralsnog het meest voor bij ouderen, maar doorgaans wordt hun dood door de arts als natuurlijk bestempeld, dan wel als euthanasie. Diekstra: „Bij één op de vier gevallen van euthanasie is evenwel sprake van zelfdoding: chro nisch zieke ouderen die een overdosis pillen slikken". En dan heeft hij het nog niet over de ongeveer 25.000 mensen die jaarlijks wel proberen zichzelf te doden, maar daarin niet sla gen. Verdere toename Diekstra verwacht dat de ko mende jaren het aantal zelfdo dingen zal blijven toenemen. Drastisch als er niets gebeurt, matig als de overheid bereid is geld ter beschikking te stellen voor enkele hulpprogramma's zoals voorlichting door jonge ren (en niet door volwassenen) in de eerste klassen van het voortgezet onderwijs. „Moge lijk dat we dan uiteindelijk het aantal zelfdodingen kunnen halveren", aldus Diekstra. Aangezien suïcide volgens het WHO-project een sociaal pro bleem is, zouden er volgens Diekstra ook sociale oplossing adviezen of richtlijnen overheid zijn niet genoeg. Er moet een beleidsplan komen waarin niet alleen volksge zondheid en onderwijs worden betrokken, maar ook sectoren als economische zaken en soci ale zaken. Diekstra is daarover echter zeer pessimistisch. Pure wanhoop Hij wordt daarin gesteund door zijn collega dr. A. Kerkhof, die de recente Nota Suïcidepre ventie van staatssecretaris Dees bestudeerde. Kerkhof kwam tot de conclusie dat de overheid het probleem wel on derkent, maar niet bereid is er iets aan te doen. Kerkhof: „Zelfdoding wordt nog altijd niet serieus genomen. Dees doet alsof het een keus is, maar dat is het niet, het is pure wan hoop. Het kan iedereen over komen, ook Dees". Het WHO-rapport komt op een moment dat diverse onderzoe ken hebben bewezen dat de pressie. dat vrijwel altijd voor afgaat aan suïcide, niet alleen een sociaal, maar ook een li chamelijke oorzaak kan heb ben. Sommige mensen hebben erfelijk meer kans op depres sies c.q. zelfdoding dan ande ren. In het WHO-rapport wordt dit aspect niet genoemd. DICK HOFLAND Dees wil meer bedenktijd bij afsluiten bejaardenpolis DEN HAAG Staatsse cretaris Dees (volksge zondheid) vindt dat be jaarden langer de tijd moeten krijgen om te be slissen of zij een ziekte kostenverzekering met standaardpakket afsluiten. Dees heeft- daarop aange drongen bij de ziektekos tenverzekeraars. Wettelij ke maatregelen om de be doelde termijn te verlen gen heeft hij niet. Mensen die ouder zijn dan 65 jaar kunnen tot 1 mei inschrij ven op de standaardpolis, die een dekking heeft die over eenkomt met het ziekenfonds. Zij betalen daarvoor 181 gul den per maand. De regeling is bedoeld om bejaarden met een hoge ziektekostenverzekering tegemoet te komen. Er komen echter steeds meer berichten dat verzekeraars hun bejaarde cliënten de stan daardpolis willen aansmeren met onduidelijke of onjuiste voorlichting en tegen een lage re premie dan 181 gulden. Verzekeringsmaatschappijen proberen op de valreep zoveel mogelijk bejaarden 'binnen te halen', want dan koroen zij in aanmerking voor de omslag- Kremie voor jongere particu- er verzekerden om het grote re risico dat bejaarden voor de maatschappijen inhouden té verekenen. Dees heeft goede hoop dat de ziektekostenverzekeraars ge voelig zijn voor het argument van hem, de Tweede Kamer en een aantal belangenorgani saties van ouderen en verze kerden om bejaarden wat meer tijd te gunnen voor af sluiting van de standaardpolis. De staatssecretais meent overi gens dat de Tweede Kamer in meerderheid zelf verantwoor delijk is voor de huidige situa tie. PvdA en CDA hebben er indertijd voor gezorgd dat de standaardpolis toegankelijk is voor alle beiaarden. Dees en de VVD wilden de regeling beperken tot bejaarden met een laag inkomen en hoge ziektekosten Het KLOZ heeft eerder becijferd dat de premie voor jongere verzekerden per jaar met 300 gulden stijgt als alle bejaarden gebruik zouden maken van de nieuwe polis.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3