Academische vrijheid bedreigd EcidóeSowumt ;iNi kerk wereld beroepingen VERTEGENWOORDIGERS RK UNIVERSITEITEN: Als vrouwen streven naar macht worden ze gediscrimineerd Wereldraad moet theologische bezinning leiden brieven van lezers £cidóc SOUAOMI1 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE WOENSDAG 26 APRIL 1989 PAGINA „Pauselijk bestand" in Madagascar ANTANANARIVO In Madagascar hebben leiders van de oppositie gisteren gezegd dat zij tijdens het bezoek van paus Jo hannes Paulus II aan het land geen demonstraties tegen de re gering zullen organiseren. In plaatselijke kranten werd gerept over „een pauselijk bestand". De afgelopen week zijn vijf do den en 74 gewonden gevallen tijdens confrontaties tussen beto gers en veiligheidstroepen. De oppositie beschuldigt de rege ring van president Didier Ratsiraka ervan te hebben gesjoe meld met de uitslagen van de presidentsverkiezingen van 12 maart dit jaar. Ratsiraka werd herkozen. De paus wordt vrij dagavond voor een bezoek van vier dagen verwacht. De Alli antie heeft beloofd tot 1 mei geen betogingen tegen de regering meer te zullen organiseren. „Radio Vaticana en Osservatore bodemloze put" ROME Radio Vaticana en de krant Osservatore Romano zijn volgens de Argentijnse kardinaal Juan Carlos Aramburu „een bodemloze put". De officiële spreekbuizen van het Vaticaan zijn in belangrijke mate verantwoordelijk voor het tekort van het Vaticaan dat dit jaar ruim 150 miljoen gulden bedraagt. In opdracht van de economische adviesraad van het Vaticaan, waarvan Aramburu lid is, moeten commissies onderzoeken hoe beide media efficiënter kunnen werken. Radio Vaticana moet volgens Aramburu wel hoge kosten maken omdat de zender in meer dan 30 talen uitzendt. Bovendien zijn er geen reclame inkomsten. De Osservatore is volgens de kardinaal „onmis baar", maar over de inhoud is hij niet te spreken. Roem is niet iets tastbaars. Het is een gevoel. Zoals je krijgt wanneer je een pil inneemt. Joyce Cary LOUDEJONG: „Hitier is produkt van christendom" AMSTERDAM Vol- gens prof. Lou de Jong is „Hitier tot op zekere hoogte de vrucht van twintig eeuwen christen dom". In een vraagge sprek met Max Pam dat is gepubliceerd in het giste ren verschenen boekje De onderzoekers van de oor log zegt De Jong dat hij tijdens het schrijven van zijn werk in zijn oordelen er niet milder op gewor den is. De Jong vindt niet dat wat Hitier heeft gedaan „van een onbegrijpelijke slechtheid is, zelfs niet als het gaat om de vergassing van de joden. „Hit- Ier heeft alleen maar uitge voerd wat talrijke Europese denkers vóór hem hebben ge predikt. Hij was toch waar achtig niet de eerste die ge zegd heeft dat alle joden van kant moesten worden ge maakt. Volgens De Jong be staat daar over onder historici een gemeenschappelijke op vatting. „De joden werden ge zien als een groep kwalijke mensen, onbehoorlijk, onbe trouwbaar, smiechten voor wie je op je hoede moest zijn. Dat negatieve beeld kan toch geen seconde worden losge maakt van het feit dat eeu wen lang kinderen in de cate chisatie hebben geleerd dat de joden - dus ook de op dat mo ment levende joden - verant woordelijk waren voor de kruisiging van Christus. Het antisemitisme is heel duidelijk een functie van het christen dom geweest", aldus De Jong. Nederlandse Hervormde Kerk Be roepen te Amersfoort H. Verheul te Tholen; te Delft OC Kerssen te Haamstede; te Oud-Alblas A. van Herk te St. Annaland. Aangenomen naar Bodegraven C. van de Scheur te Nederlangbroek; naar Vlagtwedde E.J. Bos te Nu- mansdorp - Beroepbaar C.N. van Dis, van Pola- nenpark 49, 2241 SG Wassenaar, tel 01751-18551 Gereformeerde Kerken Beroepen te Dinteloord drs. D. de Jong. kand. te Apeldoorn, die dit beroep heeft aangenomen; te Drach ten (beiden part-time) drs.M.J.T. Bu- rema en mw.drs.H. Kamphuis te Heinkenszand (beiden part-time); te Vianen drs. A.J.O. van der Wal te Vinkenveen. Aangenomen naar Ede drs.J.A. Scholten te Heerhugowaard - Beroepbaarstelling Drs. D. de Jong, kand. te Apeldoorn Beroepbaar Drs. T. Smit, Tjalk 28, 2991 PM Barendrecht, tel: 01806- 11905. VATICAANSTAD Een internationale groep bis schoppen en onderwijs deskundigen heeft giste ren het Vaticaan opgeroe pen meer waarborgen in te bouwen voor academi sche onafhankelijkheid in het rooms-katholieke universitaire onderwijs. De oproep volgde aan het slot van een bijeenkomst van een week die was belegd om een ontwerp-document van het Vaticaan over RK universitei ten te bediscussiëren dat scherpe kritiek heeft gekre gen van universitaire functio narissen, vooral uit de VS waar zich'het grootste aantal katholieke universiteiten be vindt. De universiteiten voe ren aan dat het document de academische vrijheid in ge vaar brengt. Tijdens een audiëntie voor de deelnemers wees de paus er niettemin op dat de RK uni- vesriteiten zich in hun onder zoek en onderwijs aan de leer van de Rooms-Katholieke Kerk dienen te houden. De RK onderwijsinstellingen moeten een „kritische en pro fetische stem laten horen bin nen een samenleving die in toenemende mate door secula risatie wordt gekenmerkt", aldus de paus. Onderwijs en onderzoek aan een rooms-katholieke univer siteit moeten volgens de paus hand in hand gaan met de op dracht van de kerk om te evangeliseren. De RK univer siteiten moeten daarom nog nauwer samenwerken met de bisschoppen, de religieuze or den en de kerkelijke organen, aldus de paus. Rooms-katholieke universitei ten moeten ook ongemakke lijke en voor de burger moei lijk te accepteren waarheden durven verkondigen. Het ka tholieke karakter is volgens de paus niet in tegenspraak met de autonomie van de uni versiteit als plaats van morele vorming en vrij onderzoek. Het katholieke karakter mag in geen geval worden ver zwakt of verdrongen, maar moet juist worden verdiept, zowel op theoretisch als op praktisch niveau. Herziene versie De deelnemers aan de confe rentie bespraken een herziene versie van een concept-rap port van de Vaticaanse con gregatie voor het onderwijs uit 1985 waarin de normen en regels voor de relatie tus sen de kerkleiding en de rk universiteiten worden aange geven. Hierin is het Vaticaan enigszins tegemoet gekomen aan de kritiek van de univer siteiten op het eerste concept. Zo is de eis opgegeven dat er per se een juridische band tus sen universiteit en plaatselijke bisschop moet bestaan. Voorts worden de katholieke univer siteiten niet langer omschre ven als „een deel van de kerk", maar als „nauw ver bonden met de kerk". Niettemin blijven zij ook in het nieuwe document een ge vaar zien voor de academi sche vrijheid. De Katholieke Universiteit Nijmegen en de RK universi teiten van Rijssel, Leuven en Louvain-la-Neuve zijn al en kele jaren met het Vaticaan in discussie over de vrijheid van onderzoek, vooral op het ge bied van de kunstmatige be vruchtingstechnieken. In no vember vorig jaar maakte het Radboudziekenhuis van de Nijmeegse universiteit bekend ondanks de bezwaren van het Vaticaan en de Nederlandse bisschoppen door te gaan met reageerbuisbevruchting. Over de voortzetting van kunstma tige donor-inseminatie be raadt het ziekenhuis zich nog. Paus Johannes Paulus II heeft het laatste woord met betrekking tot de inhoud van het document. De afgevaar digden riepen het Vaticaan op een document te aanvaarden met algemene, niet-bindende richtlijnen en inspirerend van De vraag „hoe katholiek" een katholieke universiteit moet zijn, is een netelige kwestie. Het Vaticaan streeft onder leiding van de huidige paus duidelijk naar eliminatie van de chaos die wordt toege schreven aan dissidente theo logen. De kerkelijke doctrine moet door nadruk op traditio nele leerstellingen worden versterkt, aldus de paus. Tegelijkertijd voeren veel universiteiten aan dat zij on derzoek van nieuwe theo rieën, hoe onorthodox die ook mogen zijn, dienen te bevor deren, willen zij hun rol als centra van onderzoek en stu die waar maken. KORTE-VAN HEMEL: HOUTEN Als vrou wen naar macht streven wordt dat als iets slechts ervaren. Mannen worden daar echter nooit op aan gevallen. In feite worden vrouwen door zo'n hou ding gediscrimineerd. Dit stelde staatssecretaris mevrouw V. Korte-Van Hemel op de jaarverga dering van het Katholiek Vrouwengilde in Houten in een inleiding over ge rechtigheid en politieke verantwoordelijkheid Volgens mevrouw Korte-Van Hemel is de tweedeling vrouw/natuur enerzijds en man/rede anderzijds kunst matig. Deze tegenstelling is ook schadelijk voor de ont wikkeling van de heelheid van de schepping zoals die in het conciliair proces wordt beoogd. Macht in de politiek is niet slecht maar moét ten goede worden aangewend, al dus mevrouw Korte-Van He mel. Haar politieke verant woordelijkheid omschreef zij als het uitoefenen van macht en het accepteren van on macht. Beide zaken zijn moeilijk voor vrouwen en met gevoelens daar omtrent zullen vrouwen op hun eigen wijze moeten leren omgaan. Voorzitter mevrouw C. Dem- mers-Vriens zei dat in het Katholiek Vrouwen Gilde een discussie plaats heeft over voortzetting van het lid maatschap van de Acht Mei beweging. De meeste afdelin gen zijn voor voortzetting van het lidmaatschap. In juni zal een definitief besluit ge nomen worden en dit meege deeld worden aan het bis schoppencollege. Mevrouw Demmers-Vriens signaleerde het feit dat som mige vrouwen moeite hebben met de k van de organisatie en dat dit voor sommigen ook reden is niet toe te tre den. Zij meende dat de KVG onverkort aan haar katholie ke identiteit moet vasthou den, omdat deze nu juist de meerwaarde van deze orga nisatie uitmaakt. Zij wees er verder op dat de KVG in de lift zit nu al meer dan dertig duizend vrouwen bij de afde lingen van het KVG zijn aangesloten. Orthodoxe joden in Tel Aviv hebben deze week gedesemd brood verbrand aan de vooravond van het joodse Paasfeest. Dat gebeurt traditie getrouw in grote tonnen op straat. Voor orthodoxe joden die zich aan de letter van de wet willen houden is het verboden in de week voor Pasen gedesemd brood te eten. FOTO: AP Staatssecretaris neemt geen actie tegen vloekverbod DEN HAAG Staatsse cretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) vindt dat het vloekver bod in de plaatselijke verordeningen van Put ten en Nunspeet kan blij ven staan, 'omdat het praktisch gezien toch een lege bepaling is'. de Staten van Gelderland om het vloekverbod te vernieti gen. In de vêrordeningen wordt het vloeken binnen de ge meentegrenzen verboden. In dezelfde verordening staat echter ook dat vloeken is toe gestaan „als iemand zijn ge voelens wil uiten". Zonder deze toevoeging zou het ver bod in strijd zijn met de Grondwet. Dat bleek enkele jaren geleden, toen een eerder vloekverbod van de gemeente Nunspeet door de Kroon vernietigd. Nunspeets burgemeester C. de Kovel zegt verheugd te zijn over de beslissing van de staatssecretaris. Hij erkent dat de bepaling eigenlijk niets voorstelt. „Wij willen het vloekverbod alleen maar om aan te geven dat we te gen het vloeken zijn, niet om iedereen die vloekt een pro ces verbaal te geven. Het verbod heeft een symbolische betekenis". GENÉVE De Wereld raad van Kerken heeft de afgelopen twintig jaar zich vooral toegelegd op actie en daarbij de ker ken vaak uitgedaagd. Dat hoeft de Wereldraad niet op te geven, maar misschien is nu de tijd gekomen dat de Wereld raad het voortouw neemt bij theologische studie en de kerken uitdaagt meer na te denken over de be tekenis voor kerk en theologie van de acties waarmee ze zich de afge lopen jaren hebben inge laten. Dat schrijft de Argentijnse theoloog José Miguez Bonino in 'The Ecumenical Review', het kwartaaltijdschrift van de Wereldraad. Hjj was van 1976 tot en met 1983 een van de zeven presidenten van de Wereldraad. De Wereldraad moet op zoek gaan naar een samenhangen de theologie die als uitgangs punt voor het werk van het bestuur en alle afdelingen dient. Zo'n theologie kan niet op een kunstmatige manier via studie alleen worden ont wikkeld, maar ontstaat in een proces van wederzijdse communicatie en gezamenlij ke bezinning. Het ontbreekt de Wereldraad niet alleen aan een samen hangende theologische fun dering van alle activiteiten. Er is ook een verscheiden heid aan theologische opvat tingen. Deze verscheidenheid was geen zegen voor de We reldraad, maar leidde, vooral in de afgelopen tien jaar, tot tal van conflicten. De We reldraad heeft in de meeste gevallen de neiging gehad het bestaan van deze conflic ten te accepteren zonder ze diepgaand te bestuderen. De theologische basis van de Wereldraad is christocen- trisch (concentreert zich op Christus). „De Wereldraad is een gemeenschap Van kerken die de Heer Jezus Christus volgens de Schriften belijden als God en Zaligmaker en die op grond daarvan hun ge meenschappelijke roeping proberen waar te maken tot eer van de ene God, de Va der, de Zoon en de Heilige Geest." Dat is volgens Bonino een onvoldoende theologisch ka der waarin de veelheid van activiteiten van de Wereld raad kunnen worden ge plaatst. Nieuwe theologieën als de bevrijdingstheologie en de feministische theologie kunnen niet zonder een' uit gewerkte leer van de Drieëenheid. Bonino beseft dat de staf functionarissen van de We reldraad niet over de tijd en de middelen beschikken om langdurige studies uit te voe ren. Hij bepleit daarom dat de Wereldraad contacten legt met theologische faculteiten, oecumenische studiecentra en andere theologische on derzoeksinstellingen. Voorts zou aan mensen uit de we tenschap, zoals theologen en godsdienstsociologen, ge vraagd kunnen worden me dewerking aan een symposi um over een bepaald onder werp te verlenen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten In terview Philips Voor de heer Philips had, blij kens het interview met hem, de sociale paragraaf gehand haafd mogen worden. Het moet niet te makkelijk worden óm bedrijven te sluiten, Toch zou dat heel makkelijk kun nen bij niet-noodlijdende be drijven. Gewoon de zaak dicht en de werknemers hun loon blijven uitbetalen zolang hun contract nog duurt. Hetzelfde geldt wanneer er een bedrijfs onderdeel wordt verkocht, zo als bijvoorbeeld de schoon maakdienst. Hier is het overi gens ook nog moeilijk, om die werknemers een baan bij de nipuwe eieenaar aan te bieden en de eventuele achteruitgang in positie bij acceptatie zelf bij te passen. Neen, kwistig zijn ze nooit geweest, de Philipsen. Ja, een scheerapparaat kan men krijgen; Marx ook! Ook erg sociaal wordt het trouwens bevonden, om te ijveren voor nog een nationale luchthaven in een dichtbevolkte regio. Van bepaalde mensen zou men toch verwachten, dat ze wijs genoeg zijn om te ijveren voor verplaatsing van de huidige luchthaven(s) naar Zuidelijk Flevoland en om te weten dat mannen nu eenmaal een baard hebben en het afsnijden hier van een denigrerende bezig heid is. N. Pleumekers, DEN HAAG. Kunstwerk Omdat zijn voor een Eindho- vens park bestemde kunst werk per ongeluk is doorver kocht en omgesmolten, hoopt kunstenaar Huib Benschop op een vervolgopdracht van de gemeente. Wat zou c.q. zouden er menselijk gesproken beter passen in een lentegroen park met z'n ontluikende bloesem en fluitende vogels: 'n abstrac te staalconstructie of gewoon spelende kinderen? Heeft de Grootste Artiest hier de eerste prijs gewonnen? M. v.d. Baard, KWINTSHEUL. Acht Mei Beweging Voor het eerst, zo lees ik in de rubriek „Kerk en Wereld", zal er op de komende Acht Mei Manifestatie aan het einde van de bijeenkomst geen H. Mis of Eucharistieviering worden ge houden. „Er is geen vrouwelij ke voorganger", zegt mevrouw Stael-Merkx. Heeft Christus dan de vrouw tot het priester schap geroepen? Neen, want al waren er dan veel vrouwen in Zijn gezelschap met wie Hij in groot respect omging, Christus heeft altijd alleen apostelen uitgekozen. De apostelen heb ben bovendien, in navolging van Christus, nooit een vrouw het „speciale priesterschap in de kerk" toevertrouwd. De vrouw heeft haar speciale roe ping tot het huwelijk om aldus te werken aan het instandhou den van de mensheid, waarin zij zich onovertroffen in dienst kan stellen van God, wanneer zij thuis de kinderen opvoedt tot geloof. Bij afwezigheid van de vrouw in het gezin, als zij bijvoorbeeld full-time werkt, worden de kinderen daar on getwijfeld de dupe van en komt het gezinsleven in het gedrang. Het lijkt mij dan ook weinig zinvol wanneer op de a.s. manifestatie aandacht wordt besteed aan de situatie rond de wijding van de vrouw.' Daarentegen ben ik mijn moe der nog altijd zeer dankbaar dat zij mij heeft leren bidden. P.Th. van den Berg, DEN HAAG. Verpleegkundigen CDA en VVD wijzen een ver hoging van de beschikbare loonruimte voor verpleegkun digen (0,75 procent) af, zo lees ik in onze krant. Minister Lubbers zei onlangs, dat we „straatarm" zijn. Minister De Koning stelt op dezelfde pagi na, dat de salarisachterstand van de werknemers bij de overheid en de verzorgende sector in vergelijking met het bedrijfsleven is opgelopen tot twaalf procent. Wie schetst echter mijn verbazing dat de zelfde VVD, die een verhoging afwijst, met een voorstel komt om het salaris van staten- en raadsleden, gedeputeerden en wethouders te herzien. Hier voor is jaarlijks 147 miljoen nodig! Dus: er moet wel, on danks alle bezuinigingen, voor dit doel geld beschikbaar ko men. Toch wel een ongelukkig moment om met zo'n voorstel te komen. En voor verpleeg kundigen, uitkeringsgerechtig den, gepensioneerden, ambte naren en allen die twaalf pro cent achterlopen, niet te verte ren. Daarom, verpleegkundi gen: houdt braaf stand! J.J.D.A. Heemstra, DEN HAAG. Prinses Juliana In de krant las ik, dat prinses Juliana bij gelegenheid van haar aanstaande verjaardag geen verjaardagscadeau meer wenst. In verband daarmee schreef ik het volgende ge dicht: „Dit jaar wilt u geen jubels maar vraagt ons wil en krach ten: zoveel waar het maar mogelijk is: andermans leed verzachten". Dat willen wij graag doen prinses, maar tevens massaal bidden: Laat Heer, Juliana nog heel lang gelukkig in ons mid- M.H. van Limburg Stirum- Hoeufft van Velsen, DEN HAAG. Help ons kinderen helpen! terre des hommes GIRO 66370 BEEKLAAN 414 2562 BJ - DEN HAAG TELEFOON 070-637940* Drie maal nul De regeringsleiders van de lidstaten van de NAVO kom$: eind mei in Brussel bijeen voor een topconferentie waarop grote lijnen het beleid voor de komende jaren wordt vastg legd. Althans, dat is de bedoeling. De kans is echter groot c die NAVO-top zal worden overschaduwd door, opnieuw, e conflict over de modernisering van kernwapens in Euroj Na de raketten voor de middellange afstand (INF) zijn nu raketten voor de korte afstand (SNF) inzet van een gesel11 tussen enerzijds de Bondsrepubliek, gesteund door onder a dere België, en anderzijds de Verenigde Staten en Grocrj Brittannië. nt. [el— Nadat de VS en de Sovjetunie het eind 1987 eens war< geworden over de afschaffing van de INF-wapens, bestoi aan NAVO-zijde aanvankelijk grote eensgezindheid over noodzaak de kernwapens voor de korte afstand te behoudi Het gaat daarbij om wapens met een bereik van minder d; vijfhonderd kilometer. Zij dienen, aldus de NAVO-strategi als tegenwicht voor de enorme overmacht van het Warsch; Pact op het terrein van de conventionele wapens, de che: sche en de kernwapens voor de korte afstand. Er was, luidde de mening, alle reden deze wapens in stand te houdi en waar nodig te moderniseren. De stroom van eenzijdige initiatieven van de kant van Mof kou en bondgenoten heeft die westerse eensgezindheid ai het wankelen gebracht. Onder druk van haar afnemende pjf pulariteit en de wens van de publieke opinie is vooral Westduitse regering aan het schuiven gegaan. Zo worden openlijk vraagtekens gezet bij de wenselijkheid van de SNF wapens die, als zij ooit zouden worden gebruikt, vrijwel uir1 sluitend Duitsers op Duits grondgebied (Oost en West) zoiF den treffen. Aanvankelijk klonk vanuit Bonn alleen de roq om de beslissing over de modernisering in elk geval uit stellen tot na de Duitse bondsdagverkiezingen van eind 199F Nu heeft de bondsregering daar de eis aan vastgeknoopt dr de VS snel met Moskou gaan onderhandelen over de raker1 ten, in de hoop op een volledige wederzijdse afschaffing efl van. In het NAVO-jargon heet dat, als vervolg op eerder akkoorden, de „derde nuloptie". De opvattingen van de VS en Groot-Brittannië staan haal op het Duitse standpunt, zoals de ministers Genscher en Stol tenberg maandag tijdens hun bliksembezoek aan Washingti te verstaan is gegeven. De VS en Groot-Brittannië zijn tegi onderhandelingen nu, omdat zij het overwicht van het Oosl blok nog veel te groot vinden. Maar ook, omdat zij niets wi len weten van een vrijwel kern wapen vrij Europa. Want d< zou het resultaat zijn van die derde nuloptie. Overigens geit dat „kernwapenvrij" maar tot op zekere hoogte, want Euroj heeft ook nog de Franse en Britse kernwapens, terwijl op oceanen talrijke Amerikaanse onderzeeërs hun (strategisch) kernraketten op de Sovjetunie gericht houden. Een van vragen die dan bij zo'n derde nuloptie opdoemen is of ml name de VS bereid zijn, bij een onverhoopte aanval op Wesj Europa, hun strategische wapens in te zetten en daarmee, reet, steden als New York en Washington in de waagsch; te stellen. VOORLOPIG staan beide kampen nog vierkant tegenovj elkaar en de vraag is, wie als eerste water in de wijn z( doen. Het is niet onwaarschijnlijk dat dat de VS en Groo Brittannië zullen zijn, omdat zij daarmee wellicht bondska^^ selier Kohl en zijn coalitie in het zadel kunnen houde Want Bush noch Thatcher zit te wachten op een wisselin g van de wacht in Bonn. In een aantal Duitse deelstaten won <1 -■ al proefgedraaid met een rood-groene coalitie van SPD en c JL1 Groenen. Als deze partijen, zoals de peilingen nu aangevei het ook landelijk voor het zeggen krijgen, staan het westers bondgenootschap nog veel grotere problemen te wachten da p er nu zijn. e 1 Het is geenszins uitgesloten dat de NAVO-landen eind maf1}, voor de oplossing van de huidige problemen zullen teruggri pen naar een veelbeproefde oplossing: uitstel van beslissii 'e^( gen. En als er dan toch op een gegeven moment „ja" moi worden gezegd, zouden de NAVO-landen alleen het groen' licht kunnen geven voor de modernisering van de raketteif1}' Over de plaatsing zelf zou, analoog aan de kwestie van d" kruisraketten, in een later stadium moeten worden beslotei mede in het licht van de ontwapeningsstappen die het Oos aar blok op dat moment heeft gezet. Per slot van rekening is die nieuwe versie van de raket waar het hier om draait, de Laian^ ce-raket, waarschijnlijk toch niet eerder gereed dan in 199! Het is een uiterst kostbare maar inmiddels beproefde manie e* van zakendoen die, mits op "de juiste wijze gevoerd, kan le den tot een aanzienlijke vermindering van zowel de conver11 tionele, de chemische als de kernbewapening en, als gevolg daarvan, tot een veiliger Europa. n /ets Opklaringen DE BILT (KNMI) Het ko mende etmaal zal er een lichte weersverbetering optreden. Morgen komt de zon af en toe en valt er niet veel regen. De overgangszone tussen koude lucht boven de Britse Eilanden en warme boven Oostduits- land en Polen schuift tijdelijk wat naar het oosten op. Dat proces zet vanavond in. Door dat een gebied met opklarin gen vlak voor de kust ligt kan het vanavond in de kustgebie den al opklaren. Morgen zijn ook in de rest van het land opklaringen te ver wachten. In de koude lucht zullen nog wel enkele buien tot ontwikkeling komen. Vrij dag komt de overgangszone weer boven ons land. In het weekeinde trekt hij definitief naar het oosten.'s Nachts zal dan dichtbij de grond vorst op treden. Spanje en Portugal: In zuid- west-Spanje en zuid-Portugal overwegend zonnig en in de middag 20 tot 23 graden. El ders veranderlijk, in het noordoosten vaak zwaar be wolkt en vooral landinwaarts plaatselijk een bui. Middag- temperatuur van 13 graden langs de noordkust en in het noordoosten tot 20 graden meer naar het zuiden. Zuid-Frankrijk, noord-Italië en noord-Joegoslavië: Veel be wolking. Nu en dan regen of enkele buien, het meest in het binnenland. Middagtempera- tuur van 14 graden landin waarts in het noordwesten tot Mc >e i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2