ZSetd^e Qo -? Duurdere woningen zwaarder belast I STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Een cadeau van formaat ht Consumentenraad EBR akkoord met uitkering aan verbruikers Problemen in Oude Morsch opgelost Pieterswijk jubileert met tentoonstelling j Postcode/plaats: CcidócSouoont WOENSDAG 26 APRIL 1989 PAGINA 11 plan volge de van )ndanks ongeluk )ch examen 'leclaan 89, de twee- taten voor iken var V. UDEN Een 16-jarig meis- uit Oud-Beijerland heeft gis- ■middag snijwonden aan handen opgelopen. Rond oor een wilde ze, op weg een examen in de Stads- boorzaal, een snackbar bin- ngaan. Ze liep daarbij tegen glazen deur op die in stuk- n brak. Het meisje werd ij- naar het AZL gebracht de snijwonden te laten chten. Ze kon vervolgens ;nog deelnemen aan het exa- °n doordat de politie haar oorslags naar de Breestraat rugbracht. Burgemeester Goekoop onthult gedenkplaat LEIDEN Burgemeester C.H. Goekoop onthult dinsdag 2 mei een plaquette aan de Roodenburgstraat in Leiden. Met de pla quette wordt het wegvoeren van de bewo ners van het voormalige Joodse Weeshuis door de bezetters op 17 maart 1943 her dacht. Na de onthulling zal er in de boven zaal van.de Joodse Gemeente op het Le vendaal een film van de NOS worden ver toond. De film draagt de titel: Joods Wees huis in Leiden: Waarom hebt U me niet verteld? Dr. I.B.H. Abram, coördinator in terculturele educatie aan het pedagogisch studiecentrum te Amsterdam, leidt de film in. Na de vertoning spreekt Abram over educatie van en na de Shoa. Expositie over afval in Hortus LEIDEN In het kader van het 75-jarig bestaan van de afdeling Reiniging, Havens en Warenmark ten van de gemeente Leiden, wordt in de Hortus Botanicus een tentoon stelling over afval gehouden. Het thema van de tentoonstelling is 'Af val en milieu'. De expositie gaat over de nieuwe vuilverbrandingsin stallatie in Leiden en de eisen waar aan deze moet voldoen. Daarnaast geven enkele milieugroepen hun vi sie op het thema afval. De expositie duurt van dinsdag 2 mei tot zondag 25 iuni en is dagelijks van 09.00 tot 17.00 uur geopend. De expositie wordt gehouden in de Oranjerie van de Hortus Botanicus aan het Rapen burg 73. Videorecorder gestolen LEIDEN Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag uit een koffieshop aan de Haarlemmerstraat een videorecorder gestolen. Ook werd geld uit een gokkast gehaald. De dieven kwa men binnen door een ruit in te trappen. Warenmarkt op Koninginnedag LEIDEN De zaterdagse warenmarkt van Leiden zal ondanks de viering van Koninginnedag doorgaan met de i OPTIMAAL SPIERGEBRUIK VOORKOMT RUGKLACHTEN LEIDEN Veel rugklachten zijn te voorkomen door het aanleren van optimaal gebruik van spieren en het aan passen van de werkomgeving. Dat stelt P. Vink die don derdag op dit onderwerp promoveert tot doctor in de ge neeskunde aan de Leidse universiteit. Vink heeft een nieuwe meettechniek ontwikkeld waardoor het spierge- bruik vastgelegd kan worden. Met name de activiteit van de spieren in de onderrug tijdens werkzaamheden wordt gemeten, omdat zich daar de meeste rugklachten voor doen. Het onderzoek wordt verricht bij mensen die geen rugklachten hebben maar wel „risicohandelingen" met de rugspieren verrichten. Op die manier wordt vastgelegd hoe de spieren optimaal gebruikt kunnen worden en kunnen andere rugpatiënten die manier aanleren. Vink onderzocht ook klachten die ontstaan door het staan en lopen met een verschil in lengte tussen twee benen. Daar bij ontdekte hij dat een dynamische werksituatie minder rugklachten met zich meebrengt dan een statische situa- Informatieavond Berlagestraat LEIDEN In het gebouw van Wijkvereniging Aktief wordt morgen een informatieavond ge houden over het nieuwbouwplan aan de Berlagestraat. Aanvang 20.00 uur. Het is de bedoeling dat er op de plaats van de voormalige school zestien premie-koopwonin gen en een peuterspeelzaal ko men. De koopprijs varieert van 110.000 tot 142.000 gulden. Als al les volgens plan verloopt zal nog dit jaar met de bouw begonnen worden. Het oude schoolgebouw zal worden gesloopt wanneer het muziekverzamelgebouw in De Waard gereed is en de muziekver enigingen uit het gebouw zijn ver trokken. MAATREGEL LEVERT LEIDEN 1,5 MILJOEN OP LEIDEN Bewoners en I eigenaren van goedkope 1 woningen zijn in Leiden vanaf 1990 iets minder kwijt aan onroerend goed-belasting, riool recht en reinigingsrecht. Eigenaren en bewoners j van duurdere huizen zijn vanaf dan in totaal wel een stuk duurder uit. De daling loopt op tot onge veer tien gulden. Mensen in duurdere woningen gaan echter tot maximaal 103 gulden meer betalen. De lastenwijziging levert de gemeente Leiden jaar lijks anderhalf miljoen gulden op. Dat staat in het dekkingplan 1990- 1995 dat gisteren werd gepresenteerd. Doel van het plan is om het structurele tekort van 3,5 tot 4 miljoen gulden op de begro ting voor de jaren 1990 tot 1995 weg te werken. Dat moet om de begroting voor 1993 sluitend te krijgen en de tekorten over de jaren 1992 tot en met 1995 geheel terug te dringen. Die voorwaarden zijn door het ministerie van Binnenlandse Zaken gesteld aan het toekennen van extra financiële steun voor de ko mende jaren. Leiden krijgt die steun, die tot 1993 gelei delijk zal teruglopen, vanwe ge de status van artikel 12 gemeente. orgestelde lastenwij- ian eigenaren zeven per 3000 gulden van het onroerend er betalen, bewoners ks ruim een gulden per 3000 gulden meer kwijt. De verlaging van het lozings- recht bedraagt 18 gulden, het reinigingsrecht wordt 35 gul den. Dat was 65 gulden. Behalve de anderhalf miljoen die de belastingmaatregel op brengt, worden geplande in vesteringen bijgesteld. Voor de Stationsomgeving wordt vanaf 1991 jaarlijks zes ton uitgetrokken. Uit de post In vesteringsimpuls wordt ech ter jaarlijks 1,5 miljoen in het Gemeentefonds gestort voor het Stationsgebied. Daarmee wil de gemeente een pot van tien miljoen creeëren waar mee een deel van de plannen voor het Stationsgebied kun nen worden uitgevoerd., Voor 1989 wordt zes ton om gebogen door nieuwbouw voor het gemeentearchief en het derde muziekverzamelge bouw uit te stellen. Verder wil de gemeente de rente op de reserves verlagen van 3 tot 2 procent. Dat levert drie ton op. Twee ton wordt ver diend met het anders af schrijven van investeringen bij de Groenoordhallen. Ver der gaat vanaf 1993 de ge meentelijke bijdrage aan de dienst sociale werkvoorzie ning met vier ton omlaag. Nog dit jaar wordt daarnaast 370.000 gulden bezuinigd door besparingen bij de par keerpolitie, het saneren van millieuhinderlijke bedrijven, de stadsreiniging en beroep seducatie. Er wordt niet bezuinigd op personeel. Volgens de ge meente zou dat onverant woord zijn met het oog op de nog niet geheel afgeronde op stelling van taakstellende formatieplannen. Ook zijn de programma-uitgaven buiten schot gebleven. :hting BAmh en/of PD Imkers De Imkersvereniging Lei- den en omstreken houdt vrijdag een bijeenkomst in De Muzenhof in Leider- dorp. Over het imkeren in Leiden en omgeving wordt een diapresentatie j vertoond. Een groep Pool se imkers is te gast en er kan gediscussieerd worden over verschillen in behan- li delingswijzen. De bijeen- komst begint om 20.00 uur. Wandkleden De kunstenares Jetty Spetter exposeert tot 5 mei haar wandkleden in kof fieshop Piggelmee aan de Jan Vossensteeg 59. Alle kleden zijn handgeweven en vormen een mengeling van Oosterse weefkunst en Westerse ontwerpen. 1 Bingo-dansant /Stichting Welzijswerk De Kooi houdt vrijdag een bingo-dansant in het buurtcentrum. Het duo Mussee-Chouffour ver- I zorgt de muzikale omlij- Jri|t in de| stjng g)e feestavond be- gint om 20.00 uur in het Stad wan deling Stedelijk museum De La kenhal is het startpunt voor de stadswandeling die zondag gehouden wordt. Studentes kunstge schiedenis geven een toe lichting tijdens de wande ling die langs negentiende eeuwse plekjes voert. De wandeling vormt een goe de aanvulling op de ten toonstelling 'Leiden in gaslicht' en begint om 15.00 uur. Afghanistan In het kader van de ten toonstelling in het Rijks museum voor Volkenkun de 'Afghanistan, een nieuw begin' treed zondag een harptrio op. De op brengst komt ten goede aan de Afghaanse vluchte lingen in Pakistan. Het concert begint om 11.00 uur, de toegangsprijs be draagt 25 gulden. Wethouders openen wevershuisje De Leidse wethouders M. van der Molen en H. van Dongen over handigden gistermiddag de sleutels aan de bewoners van het Leidse Wevershuisje. Daarvoor moest eerst een groot oranje plastic zeil, dat voor het huisje bevestigd was, naar beneden ge laten worden. Dat ging niet helemaal zonder problemen. Het zeil kwam enigszins scheef te hangen, zodat hulp van omstanders nodig was. Het raadslid H. Koek en M. Frederiksz zijn via loting de bezitters van het huis aan de Kruisstraat geworden. Vorig jaar startte de Heidemij met het opknapproject, waaraan alleen vrouwen deel konden nemen. De aannemer Heidemij bezorgde zes vrouwen een leerlingbouwplaats. Dat beviel zo goed volgens rayonhoofd A.L.F. Spaan van de maatschappij, dat er ook weer vrouwen mo gen deelnemen aan het restaureren van een dergelijk huisje aan de Langegracht. FOTO: WIM VAN NOORT Auto van 70 mille gestolen LEIDEN Onbekenden heb ben rond middernacht een gloednieuwe BWM 524TD ge stolen bij een BMW-dealer aan de Hoge Rijndijk. De auto is ongeveer 70.000 gulden waard. De daders vernielden de achterzijde een ruitje van de afleveringsruimte, vervolgens de buiten die ze niet Pas met de tweede er vandoor in de in rijksweg A4. Ze zo snel mee wegko men doordat de sleutels in het contactslot zaten. Volgens de woordvoerder was het feit dat er sleutels in de auto zaten niet vreemd. „De auto stond in een met alarm en sloten beveiligde ruimte". richting konden Optocht bij Paus Johannesschool Ouders, leerlingen en leer krachten van de Paus Johan nesschool aan de Donizettilaan in Leiden hielden gistermiddag een optocht door de buurt. Een orgel begeleidde de spon tane actie met muziek, 's Och tends kreeg men namelijk het. verheugende feit te horen dat de school niet per 1 augustus 1989 hoeft te sluiten. Staats raad Veringa schorste gister ochtend dit besluit van staats secretaris Ginjaar-Maas van Onderwijs. De Stichting Katho liek Onderwijs Leiden had het beroep aangespannen tegen de staatssecretaris, omdat zij vindt dat Katholiek ondérwijs in Leiden bestaansrecht heeft. De school wil in de loop van dit jaar boven de opheffingsnorm uitkomen. LEIDEN De Consu mentenraad van het Ener giebedrijf Rijnland (EBR) heeft zich gisteravond in grote lijnen akkoord ver klaard met het voorstel om het miljoenenover schot van het bedrijf aan de verbruikers uit te ke ren. Het EBR bleek na de fusie tot de Energie- en Watervoorziening Rijn land (EWR) twintig mil joen gulden over te heb ben. Besloten werd dit ten goede te laten komen aan degenen die in de afgelo pen jaren hebben meege holpen het overschot op te bouwen. leden van de raad dat de te ruggave van het overschot voor met name kleinverbrui kers vergezeld moet gaan van heldere voorlichting over het hoe en waarom daarvan. Op de eindafrekening zal duide lijk gemaakt moeten worden dat het om een eenmalige te ruggave gaat. Verder wezen de leden van de consumentenraad op de more le verplichting van het EBR de verhuurders van bijvoor beeld studentenwoningen of flats schriftelijk te wijzen op de redelijkheid het geld te ver rekenen met de huurders. „Wij hebben daarin geen en kele zeggenschap, maar wij kunnen wel benadrukken dat dit redelijk is", aldus R. FOTO: WIM VAN NOORT Wel stelden de verschillende Lint van consumentenzaken. De heer H. van Kampen vroeg zich af of het niet zinvoller zou zijn alle mensen die ooit in het EBR-gebied gewoond heb ben aanspraak te laten maken op teruggave van het geldbe drag. Hij stelde daarbij voor deze oud-aangeslotenen via advertenties in landelijke dag bladen op te sporen. Deze mo gelijkheid werd echter door Van Lint als onuitvoerbaar van de hand gewezen. Een dergelijke opsporingsactie zou volgens hem zo'n administra tieve rompslomp met zich meebrengen, dat er over enke le jaren nog geen cent uitbe taald zou zijn. De consumentenraad van het EBR kwam gisteravond overi gens voor de laatste keer bij een. Een nieuw verbruikersraad v; neemt alle taken o LEIDEN Buurtbewoners spraken zich gisteravond in grote meerderheid uit voor de vereniging De Put in de Oude Morsch. Met 28 stemmen voor en drie tegen bij acht onthou dingen gaven zij „De Put" het vertrouwen om de belangen van de buurt te behartigen. Hiermee lijkt een einde geko men aan het nu al meer dan een jaar durende conflict tus sen twee elkaar bestrijdende buurtverenigingen in de wijk: De Put en De Put in de Oude Morsch. Een initiatiefgroep uit de buurt moet nu binnen een maand een nieuw bestuur voor De Put gaan samenstellen. De uitslag van de uiteindelijke stemming stond al tevoren vast. De vertegenwoordigers van d'Oude Morsch hadden aangekondigd niet te zullen verschijnen op de vergadering. Ze waren het niet eens met de keuze die gemaakt moet wor den tussen de twee verenigin gen. Ze vonden dat er ook ge stemd moest worden over een vorm van samenwerking. Namens d'Oude Morsch las Mirjam Kervers tijdens de vergadering een verklaring voor, waarin zij haar ongenoe gen over de gang van zaken duidelijk maakte. Ook zei ze dat De Put zich nog niet ge profileerd heeft. Zij vond dat samenwerking tusen de beide verenigingen nog mogelijk was en vond kiezen voor een vereniging niet in het belang van de buurt. Na het voorle zen verliet zij met een mede stander de zaal. Het confict tussen de vereni gingen begon een jaar geleden. Een aantal bewoners van de wijk de Oude Morsch waren het niet eens met de handel wijze van de gelijknamige buurtvereniging. Zij verweten de vereniging onder meer wanbeleid op financieel gebied en bij de exploitatie van het wachtgebouw bij de Mor- spoort. De ontevreden buurt bewoners richtten in augustus van het vorig jaar daarom een eigen vereniging op die de naam De Put in de Oude Morsch kreeg. Ondanks persoonlijke bemid delingspogingen van wethou der H. de la Mar, konden de menwerking gebracht worden. Daardoor kon de gemeente geen echte representant van de buurtbewoners meer aan spreken. Evenmin was duide lijk welke vereniging in aan merking kwam voor eventuele subsidies. De la Mar liet de Stichting Welzijn Leiden daar om begin dit jaar naar een op lossing zoeken. De oplossing zou een vergadering moeten zijn, waarin de buurtbewoners zouden kiezen tussen beide verenigingen. Mevrouw J. de Lange zei na mens De Put het jammer te vinden dat voor een vorm van competitie was gekozen. Ze bleef echter bij haar kritiek op d'Oude Morsch. Even leek het er vervolgens op alsof de ge meente of de stichting Welzijn de zwarte piet voor het niet tot elkaar komen van de buurt verenigingen kreeg toegescho ven. Een lid van De Put wilde een motie in stemming bren gen waarin hij stelde dat zij hun huiswerk onvoldoende zouden hebben gedaan. De heer J. Kamphuis van de Stichting Welzijn en de heer van Weeren (namens wethou der De la Mar) gaven echter te kennen dat zij alles in het werk hadden gesteld om de verenigingen tot elkaar te brengen. LEIDEN Het leven in de Pieterswijk staat centraal tij dens een grootscheepse tentoonstelling die de wijkvere niging vanaf vrijdagavond houdt tot en met 7 mei in de Leidse Pieterskerk. Dit gebeurt ter gelegenheid van het 12,5-jarig bestaan van de buurt- en wijkvereniging Pie- ters- en Academiewijk en Levendaal-West. De tentoonstelling die bestaat uit vijf losse onderdelen wordt vrijdagavond geopend door burgemeester C. Goe koop. Na de opening heeft een feest plaats voor de wijk bewoners. De buurt- en wijkvereniging kwam tot stand toen in 1976 een aantal wijk- en buurtcomitees in de Leidse bin nenstad werden samengevoegd. Hieruit ontstond de Ver eniging voor Pieters en Academiewijk. Korte tijd later werd de wijk Levendaal-West hier bijgetrokken. Bestuurslid R. van Cruijsen over de nu afgesloten perio de: „De problemen in de buurt, die speelden tijdens de oprichting van de vereniging, zijn nog dezelfde. Toen ging het over de afsluiting van de Breestraat, de par- keerproblematiek en de horeca. Dat zijn nog steeds de problemen. Er is niets veranderd". Van Cruijsen maakt deel uit van de werkgroep die zich heeft beziggehouden met de organisatie van de tentoon stellingen. De exposities handelen onder meer over 12,5 jaar bouwen en restaureren in de wijk. Aan de hand van foto's en plattegronden kan het verschil tussen toen en nu worden bekeken. Een andere onderdeel gaat over het wonen in de wijk. Hier zijn vooral achterzijdes van de woonhuizen en de interieurs te zien. Het derde onder deel betreft de Pieterskerk zelf. Voor de laatste twee de len werd een beroep op het gemeentearchief gedaan. Ook is een verzameling historische, handgemaakte mini- tiatuurkostuums te zien. De bewonersgroep Vliet en omgeving heeft bezwaren te gen het bouwplan van het gemeentearchief. Er is een al ternatief plan gemaakt. De maquette van dit alternatief is te zien tijdens de expositie. Dit bouwplan is volgens de werkgroep binnen, hetzelfde budget te verwezelijken als De2e handgemaakte historische miniatuurkos- het plan van de gemeente, dat het stadsgezicht zou ver- tuums zijn te zien in de Pieterskerk, storen en op ondemocratische wijze tot stand zou zijn ge komen. FOTO: PR Flinke buit bij babbeltruc LEIDEN Twee mannen hebben gistermiddag rond twaalf i met een babbeltruc 1450 gulden buitgemaakt. De twee belden aan bij een 75-jarige vrouw aan het Galgewater zich uit voor controleurs van de geiser. Een van de mai te de vrouw mee naar de eerste verdieping. Intussen stal de der het geld dat verstopt was in een stapel beddegoed. en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 J Stuur als dank de luxe handdoek naar i f I Stuur deze bon ii Lï Adres: Postcode/pla; i i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11