Vredeswerk vanuit en dubbeldekker fleidóaQowumt ïordaniërs moeten apens inleveren j-fE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Surinaamse militair weer terug in cel Tuin AGIN, fITENLAND VRIJDAG 21 APRIL 1989 PAGINA 5 ^ill löskou ontkent ebruik gifgas Dijk le T\* lent c Leeir toeg( e L&ie )SKOU Het ministerie van bui- ir landse zaken in Moskou heeft ont- ,d dat de troepen in Georgië, bij bestrijden van de recente onrust, iruik hebben gemaakt van gifgas- Het ging om granaten met sterk 1 :oncentreerd traangas, aldus een irdvoerder. Het gebruik van gif- jen was gemeld door medische ex- Is, die werden geciteerd in het re- [e ingsblad Izvestija. Het weekblad iscow News berichtte over het ge- van zowel traangas als „een an- tot nog toe onbekende chemi- stof". Volgens officiële berichten momenteel rustig in Georgië. Verpleegster trekt bekentenissen in WENEN De 30-jarige assis tent-verpleegster Waltraud Wagner, die aanvankelijk had bekend dat ze in het Weense Lainz-ziekenhuis 39 patiënten had vermoord, zegt nu dat ze nog maar van elf moorden ze ker is. Volgens de politie twij felt zij over de naam van elf an dere slachtoffers. Aan de hand van foto's van mogelijke slacht offers wordt getracht haar ge heugen op te frissen. Samen met drie collega's had Wagner aanvankelijk bekend sinds 1982 totaal 49 patiënten te hebben Aan de praat De Nederlandse marechaussees die deelnemen aan de VN-vre- desmacht voor Namibia hebben hun plaats van bestemming in Noord-Namibia bereikt. Een van onze landgenoten, Martin Fokker, raakte na aan komst op zijn waarnemingspost in Katutura al snel in gesprek met enkele plaatselij- FOTO: AP Bijna-botsing met planeetje NEW YORK De aarde is vo rige maand ternauwernood ont snapt aan de inslag van een pas serende asteroïde. Als deze klei ne planeet in botsing was geko men met de aarde, had zij enor me schade aangericht, aldus de New York Times. De inslag zou eenzelfde kracht hebben gehad als de explosie van 20.000 wa terstofbommen van één mega ton, en een krater hebben gesla gen van acht bij zes.tien kilome ter met een diepte van 1,6 kilo meter. De asteroïde meet 800 meter in doorsnee de aarde op een afstand slechts 800.000 kilometer. Sacharov alsnog in het parlement MOSKOU De bekende Sov- jet-dissident en activist voor de mensenrechten Andrej Sa charov is met een aantal ande re hervormingsgezinden als nog gekozen tot lid van het nieuwe parlement in de Sov jetunie. Volgens het persbu reau Tass is Sacharov erin ge slaagd de bureaucratische op positie binnen de Academie voor Wetenschappen, die zijn kandidaatstelling aanvankelijk tegenhield, te overwinnen. Voor de Academie zijn twintig zetels gereserveerd in het par lement dat uit 2250 afgevaar digden bestaat. uitb om wel ^(Van onze correspondent) ^jlUSSEL Terwijl de nisters van defensie n de NAVO-landen de [elopen dagen in Brus- rond de tafel zaten, r ind op enkele honder- 0,(n meters afstand van hoofdkwartier een rode dubbeldeks- "aJs geparkeerd. Het op- hellende voertuig werd Nederlfuk bezocht door journa- ;en en andere niefl prigen. bus fungeert nu al twee r tijdens elke NAVO-bijeen- nst als ontmoetingscentrum n het NAN, het Nato Alerts itwork oftewel het NAVO Netwerk. ;t NAN is geen vredesbewe- ïg die massale demonstraties 'aniseert, maar een clubje ;nsen dat weet ^epat, en dat met zoveel moge- deskundige inbreng de fterpe kantjes van de dat; LVO-politiek wil afschaven, - SoHank Blackaby, oud-directeur georghet SIPRI, het Zweedse bescljderzoeksinstituut ^flinëjsvraagstukken; Wolfgang rdt rijerman defensie-adviseur in de Westduitse sociaal-de- 0.000 locraten; Dan Plesch, direc- van de Brits/Amerikaan- ok bu Veiligheids-Informatieraad na-, enige ex-militairen, onder "/"F Franse ex-admiraal itenlanngujnetti NAVO verhult verdeeldheid BRUSSEL De NAVO-landen zullen zich voorlopig niet vastleggen op een datum voor de modernisering van haar kernwapens voor de korte afstand. De ont wikkeling van deze wapens, en met name van de nieu we Lance-raket, gaat evenwel onverminderd door. Met dit besluit hebben de NAVO-ministers van defensie in Brussel getracht hun verdeeldheid over de modernisering zo goed mogelijk te verbergen. De meeste landen, de VS en Groot- Brittannië voorop, willen zo snel mogelijk moderniseren. West- Duitsland, België, Denemarken en Noorwegen zijn daar tegen. Deze landen willen snel met het Warschau Pact gaan praten over vermindering van zowel conventionele wapens als de kernwapens voor de korte afstand. De andere lidstaten vinden dat het Oostblok eerst méér eenzijdig moet ontwapenen. Volgens nog onbevestigde berichten zou de Westduitse regering er nu zelfs naar streven alle kernwapens voor de korte afstand af te schaffen. Tot voor kort was Bonn daar fel tegen, omdat het Westen (lees: de Bondsrepubliek) te zwak zou komen te staan tegenover de conventionele overmacht van het Oostblok. Onder druk van zijn afnemende populariteit zou Kohl nu wél akkoord g^an met wat in NAVO-kringen „de derde nul-optie" heet en die dicht in de buurt komt van een kernwapenvrij Europa. De eerste twee nul-opties betroffen de afschaffing van de kernwa pens voor de middellangse afsdtand (het INF-akkoord). Eind volgende week zal de regering-Kohl haar standpunt bepalen. Allemaal vinden ze dat de we- ongekende kansen. Maar de reld over-bewapend is en het NAVO lijkt die niet te willen Westen, veel meer dan het tot benutten", zegt Paula Rose, doet, in woord en daad gastvrouw van het NAN. moet reageren op elke opening die Moskou biedt. „In de we reld is iets aan de hand. De ontspanning die er nu is, biedt Zij somt de bezwaren op van het NAN tegen de nieuwe kor- te-afstandswapens waarop de NAVO haar zinnen heeft ge zet. „Ze noemen het moderni sering, maar alleen die term is al misplaatst. Voor een groot deel gaat het om nieuwe wa pens met een veel groter be reik, waarmee de NAVO tot ver op het gebied van het Warschau Pact kan doordrin gen". Frank Blackaby, de oud-SI- PRI-directeur, mengt zich in het gesprek. Hij vindt dat het publiek in heel West-Europa meer weet moet hebben van wat zich binnen de NAVO af speelt. Niet alleen op het ge bied van bewapening, maar ook op dat van strategie en procedures. Blackaby: „Bijna niemand weet hoe de NAVO in geval van een conflict rea geert, hoe snel dat uit de hand kan lopen. Worden kernwa pens eenmaal ingezet, dan is er geen houden meer aan en zullen de strijdende partijen niet stoppen voor heel West- Europa van de kaart is ge veegd". Volgens Paula Rose is het Net werk hét podium bij uitstek voor dit soort discussies, die dan ook aan de lopende band worden gevoerd. Het Netwerk organiseert bijeenkomsten, verzamelt en verstrekt infor matie en fungeert als schakel tussen parlementariërs in de NAVO-lidstaten. „Ze wisselen via ons hun parlementaire vragen en antwoorden uit. We sporen de zwakke plekken op en geven goeie suggesties door. Op die manier kunnen we controleren of er over de posi- beetje MM AN Volgens bewoners van de Jordaanse ste len Ma'an en Kerak waar de afgelopen dagen demon- raties en rellen zijn geweest tegen door het IMF opge- fgde prijsverhogingen en vermeende corruptie van linisters, is het leger begonnen met luidsprekers bur- ers op te roepen om hun wapens in te leveren. ji het zuiden van Jordanië zijn de afgelopen drie dagen min- ens acht mensen om het leven gekomen. Gisteren kwamen /ee agenten van de Jordaanse politie om het leven tijdens de ïgrafenis van een dertienjarige jongen 'uit Mazar, die tijdens de llen gedood was. Vier personen zouden bij de begrafenis ern- ig gewond zijn geraakt door kogels. het stadje Madaba op slechts 33 km van de hoofdstad Amman het gisteren voor het eerst tot protesten en gevechten met de ïlitie gekomen. Er werd geschoten en de politie gebruikte igas om demonstranten te verspreiden, die volgens bewo- onder meer een bank en winkels in het centrum van het ontniadje geplunderd zouden hebben. rellen zijn aan de gang sinds afgelopen zondag toen de rege- g prijsverhogingen afkondigde voor voedsel en benzine. n van de ministers tegen wie de volkswoede zich keert, is imier Zeid al-Rifai, momenteel samen met koning Husayn in Verenigde Staten. Koning Husayn zei in Washington dat de ïgering in geldzorgen is gekomen door het niet-nakomen van nanciële toezeggingen door verscheidene Arabische oli'estaten. eze hadden in 1978 beloofd het koninkrijk jaarlijks één miljard ollar toe te stoppen. „Wij moesten maatregelen treffen en het preekt vanzelf dat de mensen die voelen," zei Husayn. 'orden milieu dar i ieder auto IEL PC 1 N veroordelen optreden van Israel EW YORK De Algemene Vergadering van de Verenigde aties heeft Israels politiek in de bezette gebieden veroordeeld i de Veiligheidsraad verzocht maatregelen te nemen om de alestijnse bevolking te beschermen. De resolutie die opriep tot e veroordeling werd na twee dagen vergaderen aangenomen iet 129 stemmen voor en één onthouding. Alleen Israel en de erenigde Staten stemden tegen. thuishaven van de lowa gevlogen, waar zij met militair eerbetoon aan land werden gebracht. FOTO: AFP Verhoef teleurgesteld over houding Nederland WASHINGTON Hans Paul Verhoef is teleurgesteld dat de Nederlandse regering niet offi cieel bij de Amerikaanse rege ring heeft geprotesteerd tegen de aanvankelijke weigering van de Amerikaanse immigra tiedienst hem het land in te la ten omdat hij aids heeft. Verhoef werd op 2 april bij aankomst op het vliegveld in Minneapolis de toegang tot de Verenigde Staten ontzegd, tot dat een federale rechter de be slissing van de immigratie dienst ongedaan maakte. Zijn reis naar een aids- conferentie in San Francisco was onder meer gesponsord door de ge meente Delft, die hem ook een aanbevelingsbrief had gege ven. Nu is hij in Washington om op verzoek van de Aids Action Council met Congresle den te praten. Hij heeft onder meer gesproken met senator Edward Kennedy. De senator maakt zich zorgen dat Ameri ka op de boycotlijst zal komen van de Wereld Gezondheid sorganisatie als de immmigra- tiedienst blijft weigeren aids- patienten tot conferenties toe te laten. Kennedy wil dat het Congres zich uitspreekt dat de wet, die aidspatiënten toegang tot de VS ontzegt, niet bedoeld is voor toeristen, maar alleen voor immigranten. Olie op het vuur Terwijl collega's vol aandacht toekijken gooit een van de Corsi- caanse stakers olie op het vuur waar autobanden al liggen te smeulen. De stakende ambtenaren verzamelden zich gisteren voor het stadhuis in de Corsicaanse hoofdstad Ajaccio. De sta king op het Franse eiland ging gisteren de negende week in. FOTO: AP Kapitein Rob in China Ö49) Het vliegtuig van Chung Chi heeft èèn der masten van de b<onk van Wang Hang geraakt en stort neer op het dek, om direct orjn brand te vliegen. Het drama voltrekt zich dan in weinige se conden. Aan boord van de 'Pandora', die inmiddels dichterbij is (lekomen, ziet men, dat de brand zich uitbreidt, tot opeens met n pen daverende slag het schip in de lucht vliegt; het vuur heeft pennelijk de munitie-opslagplaats bereikt. Rob laat bijdraaien en Roy Robinson hanteert het zoeklicht, waarmee hij de zee afzoekt. Maar de jonk is met man en muis vergaan. Ook Chung Chi heeft de dood gevonden op het moment, dat hij afrekende met Wang Hang, die zijn oom om het leven bracht. De Pandora' koerst nog enige tijd heen en weer, maar in het schijnsel van het zoeklicht zien de opvarenden slechts wat wrakstukken. Allen, vriend en vij and, zijn omgekomen.... LEGER IN STAAT VAN PARAATHEID PARAMARIBO In Su riname is de van moord verdachte militair Orlan do Swedo in opdracht van het openbaar ministerie naar een politiecel terug gebracht. Het leger heeft de man weliswaar overge dragen, maar is „uiterst verontwaardigd" over het besluit van het openbaar ministerie. Swedo was aangehouden we gens zijn mogelijke betrokken heid bij de massamoord in het bosnegerdorp Moiwana in 1986. Hij was dinsdag door de militaire politie uit een cel van de burgerpolitie gehaald. De politiebonden besloten hierop in staking te gaan. Later bleek dat Swedo op be vel van legerleider Bouterse was bevrijd. In een toespraak uitte hij vervolgens dreigende taal richting regering en poli tie. Het leger stond klaar om het werk van de politie over te nemen, aldus Bouterse. Gisteren liet de regering in een verklaring weten de mili taire actie van dinsdag ten zeerste te betreuren. De politie kreeg de verzekering dat „zulks zich in de toekomst niet zal herhalen". Die verklaring heeft weer de woede van het leger gewekt. Volgens com mandant Sital zijn tussen het leger en de regering andere afspraken gemaakt. Hij wilde niet zeggen wat deze inhiel den. Intussen heeft de politie de staking opgeschort. Een commissie van deskundigen zal binnenkort een diepgaand onderzoek instellen naar de kwestie rond Swedo. Onderwijl is het leger van Su riname in verhoogde staat van paraatheid gebracht met het oog op verwachte acties om vier gearresteerde buitenlan ders te bevrijden en een grote hoeveelheid cocaïne te be machtigen. De acties worden verwacht van het Jungle Commando en „het drugskar tel Alfa-60". Als de bevolking meer activiteiten van de mili tairen bemerkt, hoeft zij zich dus niet ongerust te maken, al dus een legerwoordvoerder. Kennedy De moord op John F. Kennedy blijft veel Amerikanen, en hen niet alleen, bezighou den. In Washington haalden twee schrijvers er gisteren röntgenfo to's bij om aan te to nen dat Kennedy niet vermoord is door Lee Harvey Oswald, maar door een andere schut ter. De röntgenfoto en een foto van Kennedy in het ziekenhuis ko men volgens hen niet met elkaar overeen. Op de eerste is te zien dat hij in het gezicht moet zijn geraakt, op de an der is daar niets van te zien. Ondanks alle boe ken met nieuwe theo rieën blijft de moord met veel raadsels om geven. FOTO: AP door Frans Boogaard BRUSSEL Iets van voyeurisme komt er zeker bij kijken, want wat is er mooier dan zomaar doelloos wat rond te dwalen door eindeloos lijkende gangen waar op andere dagen ook koning Boudewijn en koningin Fabiola hun vrije tijd doorbrengenHun planten en bloemen van dichtbij te keuren? Zich voor te stellen hoe zij daar, wellicht hand in hand, zijn staatszaken van de dag doornemen, en haar officiële verplichtingen? In Nederland is het zeldzaam dat burgers de vertrekken van de koningin en prins in mogen, maar in België wordt elk jaar een klein deel van het koninklijk domein van Laken, vlakbij Brussel, voor het gewone publiek opengesteld. Een paar weken lang doen de schildwachten er een stapje opzij, en mogen ook busladingen Nederlanders er hun nieuwsgierigheid bevredigen. Met ingang van morgen is het weer zover, tot half mei. De koninklijke serres van Laken, daterend uit de laatste decennia van de vorige eeuw, zijn wereldvermaard, en dus een toeristische attractie van de eerste orde. Leopold II, de meest eigenzinnige vorst uit de Belgische dynastie, besteedde er een fortuin aan om ze naar zijn hoogst-persoonlijke wensen te laten inrichten. Huizenhoge palmen en andere tropische boomsoorten wisselen er een bloemenpracht af die de grootste camelia collectie ter wereld omvat, en een verzameling orchideeën die in de verre omtrek haar gelijke niet heeft. „De stadsbevolking moet van de voordelen van het platteland kunnen genieten zonder daartoe grote afstanden te moeten afleggen", aldus een lijfspreuk van de vorst, die in heel Brussel immense parken liet aanleggen, ruime, door groen overwoekerde lanen, en ook de exotische oase van 15.000 vierkante meter, die als „de glazen stad" nu het onbetwiste pronkstuk is van het in totaal tweehonderd hectare grote koninklijk domein. Leopold II had aan klein voor hem. Hij annexeerde Zaire, en schonk deze voormalige kolonie, waarin hij een groot deel van zijn persoonlijk fortuin investeerde, nog voor zijn overlijden grootmoedig aan België; een erfenis waarover pas veel later wat genuanceerder werd gedacht. Naast zijn jonge maitresse Blanche Delacroix, die hij op zijn sterfbed huwde en bij wit hij twee kinderen had, was Brussel de oogappel van Leopold. De hele stad en speciaal het Lakenkwartier getuigen tot op de dag van vandaag van zijn ongeremde levenslust en hang naar schoonheid. Leopold liet Japanse toren oprichten, het de Giovanni da Bologna. Zij waren het veelbelovende begin van zijn „tour du monde" die hij nooit afmaakte, en die onder zijn opvolgers alleen maar langzaam in de versukkeling raakte. De glazen stad, net als de Japanse toren binnen de muren van het koninklijk domein gelegen, heeft de tand des tijds nog het beste doorstaan. De Wintertuin, de Camel ia-serre, de Kongo-serre en het Palmen-paviljoen, door lange, met bloemen beklede gangen met elkaar verbonden, zien er niet naar uit dat ze al honderd jaar weer, wind en zure regen trotseren, en behalve de gasten van het vorstenpaar elk jaar ook nog zo'n 60.000 modale bezoekers verwerken. Twintig tuiniers en evenveel schrijnwerkers, glazenmakers, schilders en lassers houden het complex in stand, maar volgens kenners is veel te danken aan het ijzerrijke staal dat in grote hoeveelheden in de oorspronkelijke mammoet leven gehad, dan i koninklijk domein voorgoed ontsloten voor het grote publiek door een ondergronds spoorwegstation, dat station wa. bestuursdaad van zijn troonopvolger, koning Albert, maar de koninklijke tuinen ziin altijd gebleven als een bloeiend getuigenis van de creativiteit van de meest dynamische koning die België ooit heeft gehad.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5