;V Mobiele Eenheid vormt S perfecte blokkade Shell Smit-Kroes ontmoedigt mensen auto weg te doen" Interesse koop- huurwoningen groeit BINNENLAND ÊeidaeSomant VRIJDAG 21 APRIL 1989 PAGIN 'UIT! Ministerie van landbouw kan worden opgeheven DEN HAAG Het ministerie van landbouw kan worden opgeheven. Dat spaart 2500 arbeidsplaatsen uit alsmede 250 miljoen gulden per jaar. Dat zegt dr. P Boorsma, hoogleraar Bestuurskunde aan de Technische Universiteit van Twente. Hij wijst er op dat de onderwijspoot van het ministerie van land bouw 28 procent uitmaakt van de begroting; inclu sief overheadkosten is dat zelfs 38 procent. Dit on derwijsgedeelte kan volgens Boorsma heel goed worden overgenomen door het ministerie van on derwijs. Daarnaast kunnen de milieutaken „zinvol ler" worden geïntegreerd bij het ministerie van VROM en het restant van de taken hoort steeds meer thuis bij het ministerie van economische za ken. Naar dat ministerie kunnen ook de meeste ambtenaren verhuizen, op 2500 na. Boorsma denkt dat de kabinetsformatie in 1990 een geschikt mo ment is om zijn voorstel uit te werken. ABP en Brinkman oneens over oorlogsuitkeringen HEERLEN Het voorlopige plan van minister Brinkman van WVC om met de Wet uitkering vervolgingsslachtoffers (wuv) alle oorlogsuitkeringen bij het ABP weg te halen en voortaan te laten verzorgen door een geheel nieuwe organisatie, is voor het ABP onaanvaardbaar. De voorgestelde fasering van die hele verandering en de opvang van de ABP-werknemers laten daarvoor te veel te wensen over, zo heeft het ABP de minister laten weten. Het ABP wil de uitvoering van de wuv nog steeds kwijt, tenzij de minister met betere voorwaarden komt om deze taak te ver richten. Hetzelfde geldt voor de Buitengewone Pensioenen (bp) en de Wet uitkeringen burgerslachtoffers (wubo). De minister heeft volgens het ABP woensdagavond gezegd aan zijn voorlopi ge standpunt vast te houden. Hij zou volgende week met een definitief standpunt komen, na een overleg met uitkeringsraden en begeleidende instellingen. Het ABPkan pas daarna een defi nitief standpunt bepalen over wat de minister wil. Vitamine-tekort bejaardenoorden door bezuinigingen van overheid WAGENINGEN De steeds verdergaande bezuinigingen in bejaardenoorden leiden tot vita mine C-tekorten bij de bewoners. Ook mensen die hun eten via maaltijddiensten als „Tafeltje Dekje" ontvangen, lopen de kans op een tekort aan vitamine C, zo blijkt uit een onderzoek van de Landbouwuniversiteit in Wage- ningen. Tijdens haar inaugurele rede zei prof.dr. W.A. van Stave ren gisteren dat hun vitamine C- opname vooral te verwaarlozen is omdat bejaarden geen geld heb ben om extra fruit te kopen. Al leenstaanden in een bejaardente huis krijgen per dag 3,06 gulden voor twee broodmaaltijden. De dagelijkse behoefte aan vitamine C is berekend op 70 mg; in een normale warme maaltijd zit daar van ongeveer de helft. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat in warme maaltijden in be jaardentehuizen en van maaltijd diensten daarvan nog slechts een kwart over is. Daarom is aanvul ling van vitamine C noodzake lijk. De beste aanvulling gebeurt door middel van vers fruit. Maar de directies van bejaardenoorden kunnen dat extra fruit niet geven omdat daar geen geld meer voor Minder vutters DEN HAAG Vorig jaar zijn 27.400 werkne mers vervroegd uitge treden, wat ruim acht procent (2.600) minder is dan in 1987. Een van de oorzaken van de da ling is de gemiddelde vut-leeftijd, die de laat ste twee jaar praktisch ongewijzigd is' gebleven. Bij de overheid echter daalde de vut-leeftijd, maar steeg het vut-ge- bruik met 2.600 werk nemers tot 9.300. In de particuliere sector daal de het vut-gebruik met 4.600 werknemers tot vijftienduizend. Commissarissen wi blijven adviseren bij lintjesregen OS ebi Tw oi DEN HAAG Alle commissai der koningin in ons land willen coördinerende en adviserende fui rond de verlening van koninl onderscheidingen gehandhaafd zo hebben zij minister Van Dijk weten. Van Dijk heeft de T Kamer het ontwerp-reglement Orde van de Nederlandse Leeu\ t de Orde van Oranje-Nassau toege ii den. Strikte toepassing ervan zoi houden dat kamerleden niet i zoals tot nu toe, in aanmerking men voor de Nederlandse Een CDA-kamerlid zei verbouwereerd" te )SKOl iri landse id dat bestri Het 1 oneen ,rdvo( ig e i Le es hierfliet AMSTERDAM Sietse Bosgra, de bekende actie voerder tegen de aanwe zigheid van Shell in Zuid- afrika en lid van het Ko- mitee Zuidelijk Afrika, wist gistermiddag als een van de weinige actievoer ders door het politiecor- don bij het laboratorium van de oliemaatschappij in Amsterdam-Noord heen te breken. Hij deelde goedmoedig actielyanljes uit aan de werknemers van een aantal buurbe drijven van de multinatio nal. Hoewel hij in eerste instantie het geweld van de ME wist te ontlopen, moest hij alsnog en kele rake klappen incasseren van een Amsterdammer die het niet eens was met de actie. Omstanders namen het op voor de grijzende actievoerder die spoorslags verdween. De Andermaal brief actiegroep bij ANP in beslag genomen DEN HAAG De Rijkspolitie heeft gisteren op last van de rechter-commissaris in Den Haag andermaal een aan het ANP gezonden verklaring van een actiegroep in beslag genomen. Het was de derde keer deze week dat justitie zich met een dergelijke vordering tot het persbureau richtte. Deze keer betrof het een persverklaring van de actiegroep Naamloze Anti Multies. Deze groep deelde in de verklaring mee in de nacht van 6 op 7 april een actie te hebben uitgevoerd in Rijswijk, waarbij een ja-knik ker van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) met verf werd besmeurd. Dat gebeurde omdat de NAM „profiteert van veel te hoge gasprijzen voor de kleinverbruikers". Ook werd de nauwe verbondenheid van deze onderneming met Shell en de aanwezigheid van Shell in Zuidafrika als motief voor de actie genoemd. Bij de Gooi- en Eemlander eiste de politie een verklaring van de actiegroep Max Havelaar op. Het bevel tot uitlevering was ech ter gericht aan het ANP, zodat de krant de brief niet meegaf. blokkade van de Amsterdamse Shell-vestiging verliep giste ren niet geheel geweldloos. Actievoerders en mobiele een heid kregen het rond het mid daguur met elkaar aan de stok, nadat de toegangsweg naar de achteringang was geblok keerd. De politie voerde enke le charges uit waarbij gebruik werd gemaakt van traangas. Drie actievoerders werden ge- De demonstranten dichtbij de achteringang van het Shell-laboratorium. arresteerd en vijf mensen, waaronder twee politiemen sen, raakten gewond. Het or- taniserend comité „Shell uit uidafrika" heeft in een reac tie geprotesteerd tegen het op treden van de politie. Dat was onnodig provocerend, aldus het comité in een telegram aan burgemeester Van Thijn. De Voedingsbond FNV sloot zich aan bij deze kritiek. De eerste drie demonstranten die een blokkade voor de ach teringang van de Amsterdam se Shell-vestiging wilden op werpen, dienden zich gister morgen om half elf aan. Maar leden van de mobiele eenheid, zonder helm, schild en wapen stok, stuurden hen weer vrien delijk terug: niemand mocht in de buurt van de achterdeur komen. Tot elf uur bestond de taak van de politie slechts uit het controleren van auto's die naar bedrijven achter de ME- linie spullen moesten afleve ren of ophalen. Chauffeurs die geen duidelijke papieren kon den tonen, werden op amicale wijze verzocht de achterkant van hun vrachtwagen te ope nen zodat gekeken kon wor den of eventuele demonstran ten zich niet op een Trojaanse manier achter de linies zouden Rond de klok van elf veran derde de wat hangerige sfeer, toen de naar schatting twee duizend demonstranten op de hoek van de Asterweg en de Chrysantenstraat in Amster dam-Noord arriveerden. Twee veerponten waren nodig ge weest om hen met talloze le gen olievaten over het IJ te zetten. Vanaf het water was goed zichtbaar dat het Shell-com plex was omgetoverd in een onneembare vesting. Het decor leek helemaal op een middel eeuws kasteel dat zich had op gemaakt voor een zware bele gering. Boten van de rijkspoli tie hielden de kant aan het water in het oog, terwijl hun collega's van de Amsterdamse gemeentepolitie zich strate gisch hadden opgesteld bij de ME'ers met helmen en schilden drijven actievoerders weg. toegangswegen naar de achter uitgang van het laboratorium. Eén van de twee bruggen was met vier containers geblok keerd, zodat alleen de andere brug de doorgang vormde naar het Shell-complex. In eerste instantie liet de poli tie de demonstranten de brug passeren en richting achter deur van Shell optrekken. Maar ver voor dat punt blok keerde de Mobiele Eenheid de weg. Geen punt voor de de monstranten, want die wilden dat juist. Een meegetrokken koor zette strijdliederen in en enkele demonstranten die als clown waren verkleed, maak ten er een kleurrijk schouw spel van. Op het eerste gezicht een vredelievende demonstra tie die zich door het cordon van de ME ontwikkelde tot een blokkade. Eerste wagen Het wachten was dan ook op het moment dat zich de eerste wagen zou aandienen die daar doorheen zou moeten. De Am sterdamse burgervader Van Thijn had de dag ervoor in duidelijke bewoordingen laten weten geen enkele blokkade te dulden en dus zou de ME in grijpen als er werkelijk een blokkerende situatie zou ont staan. Om kwart voor twaalf kwam de eerste vrachtwagen in zicht die weliswaar niet naar Shell wilde, maar achter de blokka de bij een belendende wasserij de vuile was wilde afgeven. De demonstranten die geens zins van plan waren uit de weg te gaan, werden uiteinde lijk door een nieuw peloton van de Mobiele Eenheid dat wel met helm, schild en stok was uitgerust, op ruwe wijze aan de kant gezet, Vlak daarna werd het duide lijk dat de politie het kruis punt wilde schoonvegen. Om vijf voor twaalf kreeg het on gewapende peloton het bevel zich terug te trekken en werd het vervangen door een ge helmde eenheid. Ook werd een achttal paarden achter dat peloton gedirigeerd en enkele minuten later werd de eerste charge uitgevoerd, waarbij de demonstranten van twee kan ten werden opgeduwd en al leen een zijstraat een uitweg bood. Toch verliep de actie niet ge heel naar wens van de politie want versterkingen werden naar de voorste linie gediri geerd en de eerste traangas granaten werden afgeschoten. Te vroeg voor enkele ME'ers, die geen tijd meer hadden hun gasmasker op te zetten en met tranen in de ogen en braaknei gingen het strijdtoneel verlie ten. Traangas Een goed uur later slaagde de politie onder meer met een waterkanon erin de demon stranten enkele honderden meters verderop over de enige toegangsbrug te drijven en ontstond een vreemde situatie. Doordat actievoerders en ME zich rond en op de brug ver schansten, was er wederom sprake van een blokkade. De politie verzocht de actievoer ders daarom herhaalde malen om weg te gaan omdat anders weer geweld zou worden ge bruikt. Tenslotte werd een nieuwe charge met traangas uitgevoerd die onmiddellijk werd vervolgd met een terug trekken van de diverse pelo tons. En daar ontstond op nieuw een situatie als vanaf elf uur al het geval was ge weest. Pas rond half vier werd de si tuatie weer normaal rond de achteringang van Shell toen de demonstranten zich, vol gens het tijdschema, terugtrok ken. Juist op tijd om de werk nemers van de oliemaatschap pij onbelemmerd naar huis te laten gaan. LUCAS BOLSIUS Cultureel akkoi met Sovjetunie fors uitgebreid DEN HAAG Neder] en de Sovjetunie hebr^ gisteren in Den Haag nieuw cultureel verd J* getekend, dat voorziet^ een aanzienlijke uitb ding van uitwisselin 'Van op het gebied van on< ..jgg wijs, cultuur en wet schap. Jl' Het is de bedoeling dat het >el°F tionaal Ballet in juni/juli rol een tournee van ongeveer nd tig voorstellingen in de Soi n n unie maakt en het Kirov- j let uit Leningrad in het v jaar van 1991 naar Nederl komt. De Sovjetunie, ajs gf ambassadeur Glochow, ziejllent de bereidheid van Nederl|uk b om meer geld beschikbaar stellen voor uitwisselingen ,rjge politiek signaal, een bewijs Nederland zich ervan- bev is dat de Sovjetunie wezenl, ^us veranderingen doormajr Voor het eerst is voorziei mstJ de uitwisseling van jonge tenschappelijke onderzoek ,tw0I een studieconferentie overarm formatietechnologie, en ;t gezamenlijke aanpak 'managementopleidingen. De Sovjetunie is bereid dees^at nemen aan de grote c 'd, Gogh-herdenking die in ierp, wordt gehouden, en in datfr VO de jaar zal in het Stedelijk de 1 seum in Amsterdam een typ toonstelling van jonge So\ank kunstenaars worden georgn hi seerd. Het bedrag dat besqderz baar is voor uitwisseling svra onderwijsgebied wordt ri|erm; schoots verdubbeld, n d< 140.000 tot bijna 300.000 ocrai den. Nederlandse studerur v slavistiek kunnen ook bu y€ het Pushkin-instituut, na^ en lijk bij de coöperatie „ip siv", die slechts buitenlai valuta accepteert, hun kei van het Russisch verder wikkelen Op aandrang van Nederl zal een tentoonstelling ovei diplomatieke betrekkin tussen Nederland en Rusl de periode tot 1917, dat zeggen tot de Bolsjewisti: Revolutie, omvatten. De r< hiervoor zou zijn dat het derlands Koninklijk Huisl moord op de tsaar en zijn jen milie nog steeds hoog optrati Nederland knoopte pas in diplomatieke betrekkir met de Sovjetunie aan. Bestrijding hondsdolheid via lokaas DEN HAAG Jagers gaan het komende weekend aan de grens tussen Geleen en West-Duitsland vierduizend stuks lokaas uitleggen, waar in een capsule is verwerkt met een vaccin tegen honds dolheid. Vorig jaar juli kwam in deze streek voor het laatst hondsdolheid voor. Het ministerie van landbouw en visserij wil het vaccin vier tot zes keer uitleggen. Vorig najaar zijn 5.600 stuks lokaas uitgelegd waarvan tachtig procent niet meer is teruggevonden. Het vaccin is onschadelijk voor mens en dieren. ROVER HAMERT OP BETER OPENBAAR VERVOER 1 he AMERSFOORT Om het openbaar vervoer tot een serieus alternatief voor de auto te maken zal de huidige capaciteit ten minste vertweevoudigd, maar als het even kan verdrievoudigd moeten worden, meent Rover, de vereniging reizigers open baar vervoer. Rover zet morgen tijdens de algemene ledenvergadering in Amersfoort zijn plannen uit een om de gezamenlijke open baar-vervoerbedrijven nog meer aan te moedigen hun dienstverlening beter op el kaar af te stemmen. Want dat het her en der in den lande met de aansluittijden van bus sen en treinen meer dan matig is gesteld, lijdt volgens Rover geen twijfel. En daarbij gaat het lang niet alleen om afgele gen plaatsen in de nabijheid van onze landsgrenzen. Ook in het midden en het westen van het land is het wat dat betreft - en populair gezegd - nog lang niet overal botertje tot de boom. Rover-voorzitter André Mulder hoeft niet lang naar voorbeelden te zoeken. „Toen de Nederlandse Spoorwegen in Twente een aantal treinen uit de dienstregeling schrapte, bleven de aansluitende buslij nen in tact. Daar zat dus zel den iemand in en als er wel treinen stopten moesten de treinreizigers een half uur wachten! Dat hebben we toen met succes aangekaart". Weerbaarder André Mulder (38) is zelf een frequent en fervent gebruiker van de NS-faciliteiten. Hij woont in Amsterdam, moet dagelijks voor zijn werk naar Delft en is bij het in Den Haag gevestigde secretariaat van Rover kind aan huis. Rover is in het begin van de jaren zeventig ontstaan. Eerst was het een stichting en later, rond 1980, werd voor de vere- nigingsvorm gekozen. Mulder: „Dat gebeurde uit democrati sche overwegingen omdat een stichting geen leden heeft en een vereniging wel. Boven dien maakte het ons veel weerbaarder". Dat laatste is sindsdien duide lijk gebleken. De vereniging Rover heeft inmiddels 1600 le den, verdeeld over 25 afdelin gen, die zich nog al eens roe ren. Want er hoeft maar er gens een hoorzitting over het openbaar vervoer te zijn of je kunt er een vertegenwoordi ger van Rover aantreffen. Al was het alleen maar om de di rect betrokkenen met raad en daad bij te staan. Mulder: „Het hindert niet waar ze wonen, als het even kan gaan we er heen. Boven dien ervaren we dan aan den lijve wat het is om in bepaalde contreien van het openbaar vervoer afhankelijk te zijn. Er dat is soms niet mis, want er zijn nog steeds dorpen en dorpjes waar je na tien uur 's avonds met het openbaar ver voer niet meer heen of van daan kunt". Belbussen Het is volgens Mulder dan ook geen wonder dat de meeste mensen voor eigen vervoer kiezen terwijl dat in de meeste gevallen niet nodig is. Hij noemt het voorbeeld van de belbussen, die wat hem betreft een veel grotere spreiding zou den moeten krijgen. Daarbij worden 's avonds en zondags enkele buslijnen samenge voegd en kun je met de tele foon waarschuwen wanneer je de bus verwacht. Maar naast het vervoer per autobus zet Rover zich ook in voor het passagiersvervoer per trein. Volgens André Mulder trekt minister Smit-Kroes van ver keer zich nog steeds te weinig aan van het lot van de gebrui kers -van het openbaar ver voer. „Alleen al uit sociaal oogpunt moet veel meer geld in de exploitatie van buslijnen worden gestoken. Er komen wel nieuwe lijnen bij, maar kaartjes worden dan ook w duurder. En daarmee ontmat dig je een aantal mensen de auto weg te doen". ng Voor het gehele land g volgens Mulder dat er meer aan informatie naar reizigers toe moet worden daan. „Ik geef iedereen op briefje dat een goede inve ring in het openbaar verv niet alleen sociaal maar ooh nancieel een goede zaak is. vendien wordt het milieu veel minder door belast dar een situatie waarbij ieder één (of twee) eigen auto voor de deur heeft staan". WESSEL PCP SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL (c) Standaard Ultgeverll. Antwerpen-Weesp. WONINGCORPORATIE BETER WONEN ZOETERMEER Voor het plan van de woning corporatie Beter Wonen in Zoetermeer om woningen te gaan bouwen die deels gekocht en deels gehuurd kunnen worden bestaat veel belangstelling. Ruim 600 mensen hebben laten weten in aanmerking te willen komen voor zo'n woning, waarvan er slechts 24 beschikbaar ko men. Ook corporaties in Deventer en Almere wil len koop-huurwoningen bouwen, terwijl in andere delen van het land even eens interesse bestaat, zegt voorzitter B. Emmens van Beter Wonen. Bij koop-huurwoningen, of groeiend eigendom zoals de officiële benaming luidt, ver werft de bewoner de helft van een huis in eigendom, terwijl voor de andere helft huur wordt betaald aan de corporatie. Voor het eigen- domsdeel kan de bewoner bij de corporatie of elders een hypotheek afsluiten. De bewoner krijgt een steeds groter deel van het huis in eigendom en na 30 jaar mag hij het helemaal het zijne noemen. Raakt hij tussentijds in financiële problemen dan kunnen de woonlasten wor den verlaagd door de groei van het eigendom te vermin deren of stop te zetten. Ook is het mogelijk de woning te rug te geven aan de corpora tie en haar vervolgens als huurwoning te blijven bewo nen. De regeling is vooral aan trekkelijk voor mensen in de lagere inkomensgroepen. voor wie het kopen van een huis een te grote stap is. Voor corporaties is het sy steem interessant nu het aan tal woningwetwoningen dat gebouwd mag worden terug loopt, aldus Emmens. Het project Groeiend Eigen dom is voorbereid door een werkgroep waarin de corpo raties Beter Wonen, Goede Stede in Almere en Onze Woning in Deventer, Facton bv en de Werkgroep 2dui- zend zitting hebben. Het is gesubsidieerd door het minis terie van vrom. C-woningen Beter Wonen wil, als vol doende geschikte gegadigden worden gevonden, na de zo mer van start gaan met de bouw van de 24 koophuur woningen. Het betreft eenge zinswoningen met vier ka mers. Ze maken deel uit van een groter complex premie C-woningen, die zo'n 130.000 gulden moeten kosten. De corporatie strijkt bij de koop huurwoningen de premie op, maar verlaagt in ruil daar voor de huur. De woonlasten van een koophuurwoning zijn de eer ste jaren enkele tientjes lager dan die van een vergelijkba re koopwoning. Daarna wor den ze iets hoger. De bewo ner betaalt bovendien maan delijks een bedrag van circa 110 gulden dat gereserveerd wordt voor onderhoud, ser vicekosten, verzekering en onroerend goedbelasting. De bewoner en de corporatie zijn elk voor een deel econo misch eigenaar van de wo ning. Het juridisch eigendom wordt ondergebracht in een stichting, waarvan de econo- Belasting Daardoor hoeft de bewoi over zijn groeiend eigendj niet jaarlijks overdrachta lasting te betalen. Deze I lasting hoeft pas betaaldf worden als de bewoner, I verwerving van het volli ge economisch eigendÉ ook juridisch eigenaar wor Bij verkoop geldt de ra dat de bewoner het eerst aan de corporatie biedt. In Almere bestaan planri om volgend jaar 60 tot 14$ koophuurwoningen te b on wen. De woningbouwcoi 1 ratie Onze Woning uit I®0' venter wil in Holten aantal bestaande huizen koophuurwoningen aan man gaan brengen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4