Erfelijke informatie schept illusie leed-vrije samenleving CeidócSomont mm Impasse bij de basisvorming Diaken Vladimir Roesak naar Verenigde Staten kerk wereld Geschillen- bureaus zijn vrijblijvend beroepingen GEREFORMEERDE ETHICUS PROF. KUITERT: Walesa: Paus hield Solidariteit in leven Schoolwijzer Overheid, kerk en moraal on' !>1 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeidócSou/umt vrijdag 21 april 1989 pagina GENÈVE De russiseh-orthodoxe dia ken Vladimir Roesak is naar de Verenig de Staten geëmigreerd. Een russisch-or- thodoxe parochie in de staat New York had Roesak een uitnodiging gestuurd, die ook door de toenmalige minister van buitenlandse zaken, George Schultz, was ondertekend. Roesak zal werken bij een mensenrechtenorganisatie in New York. Voorts wordt hij docent aan het ortho doxe theologische seminarium in die stad. Na twee jaar en zes maanden werd hij vorig jaar oktober als een der laatste ge vangenen die om hun geloof vastzaten, vrijgelaten. Hij was in 1986 tot zeven jaar werkkamp en vijf jaar interne verban ning veroordeeld wegens 'anti-sovjet propaganda en agitatie'. In het begin van de jaren '80 schreef hij een geschiedenis van de Russisch-Ortho- doxe Kerk na 1917, waarin hij uitvoerig inging op de kerkvervolging na de Rus- susche Revolutie. Dat was in die tijd nog een streng verboden activiteit zodat Roe sak werd ontslagen bij de uitgeverij van de Russisch-Orthodoxe Kerk. Het boek is later in het Westen uitgegeven. Roesak kreeg in het Westen bekendheid, toen hij in 1983 de deelnemers aan de al gemene vergadering van de Wereldraad van Kerken in Vancouver in een brief op de kerkvervolging in zijn land wees. Hij riep hen op zich niet te laten mislei den door de delegatie van de Russisch- Orthodoxe Kerk, die naar zijn mening niet de gelovigen in de Sovjetunie verte genwoordigde. ■De mensen zijn niet altijd wat ze schijnen, doch slechts zelden beter COMMISSIE ACHT MEI: TILBURG De diocesa ne bureaus voor geschil len waartoe het bisschop pencollege onlangs heeft beslist, zijn niet meer dan een aanzet en zullen al leen daar worden opge richt waar de bisschop dat goed dunkt. Dit blijkt uit het commentaar dat broe der Avellinus Janssens, voorzitter van de Acht- Mei-commissie Mensen rechten in de kerk aan de bisschoppen heeft toege zonden. dat bevredigt het rechtsgevoel niet. Invoering zou iets van zelfsprekends en algemeens moeten zijn", schrijft Janssens. Het nieuwe kerkelijk wetboek schrijft voor dat dergelijke bu reaus „zeer wenselijk" zijn, maar de bisschoppenconferen tie heeft onlangs besloten dat dergelijke instanties niet ver plicht hoeven te worden ge steld. De bureaus voor geschillen hebben niet zozeer de bedoe ling administratieve rechts spraak te plegen (bijvoorbeeld bij geschillen over benoemin gen). In de door de bisschop pen voorgestelde opzet zijn het eerder onderzoeks- en bemid delingsinstanties. Daarvan kan, aldus Janssens, uiteraard wel een corrigerende werking uitgaan, maar geen bindende werking naar de kerkelijke overheid noch naar de belang- hebende. Bovendien kunnen slechts kerkelijke fysieke per sonen of rechtspersonen op het bureau een beroep doen. Juist over de kerkelijk rechtsper soonlijkheid is nu juist het no dige te doen, aldus Janssens. Verder worden de leden van het bureau benoemd door de diocesane bisschop na advies van de priesterraad en de dio cesane raad. Janssens pleit er voor dat deze organen de le den van de bureaus zelf kun nen kiezen. Op de manifestatie van de Acht Mei beweging in 's Her togenbosch zal uitgebreid aan dacht worden besteed aan mensenrechten in de kerk. Er zullen twee situaties worden nagespeeld, een rond de wij ding van vrouwen, en een be trekking hebbend op het recht van vereniging. Nederlandse Hervormd Kerk ge-Loosduinen; te Vroomshoop (toez.) E. Kolkert te Sint Johannes- ga-Deifstrahuizen. Aangenomen naar Epe (buitengewone wijkgemeente) K. de Graaf te De Krim. Gereformeerde Kerken Beroepen te Middelstum J.C. van Egmond te Emlichheim (BRD); te Waalwijk drs.J.A.A. de Boer kand. te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. AMSTERDAM Vrou wen kunnen hun zwan gerschap laten afbreken als blijkt dat de vrucht is beschadigd. Maar dit op heffen van individueel leed krijgt eugenetische gevolgen. Immers, nie mand „neemt" dan toch meer een achterlijk kind, waarom een meelijwek- kend- geval worden in je eigen straat? De moderne technologie gaat zo op den duur over in maat schappelijke druk met op de achtergrond de illusie van een leed-vrije samen leving. Ten onrechte. Dit betoog hield de gerefor meerde theoloog prof. dr. H. Kuitert, hoogleraar ethiek aan de Vrije Universiteit, vandaag in Amsterdam op een congres over het genen- paspoort. Genetici vertellen voortdu rend dat handicaps op basis van fouten in de genen altijd weer zullen voorkomen. Maar niet iedereen luistert daar naar, aldus Kuitert. Zelfs de overheid laat zich verleiden tot het bepleiten van een „optimaal voortplan tingsgedrag", wat gemakke lijk opgevat kan worden als: gehandicapten hoeven er niet te zijn in onze samenleving zekerheidsmarge vastzit. Zo kan het milieu in de loop van het leven ook invloed hebben op ziekten. Maar hoe zit het met de werknemer? „Weten van een matie over te leggen. „Moet de betrokkene daar ook nog zelf aan meewerken, wil hij aan de bak komen?", zo vroeg Kuitert zich af. De werkne mer trekt aan het kortste afwijking is in alle gevallen eind. Hij moet zich laten wei een directe belasting voor de gevallen tegen zijn zin infor- betrokkene, want het over zijn toekomst. In plaats van iemand iets geruststel lends mee te delen kan erfe lijke informatie iemand ook zijn toekomst ontnemen", al dus Kuitert. Aan een genenpaspoort als se- matie te laten afnemen, er de openbaarheid van aanvaarden en ermee voor de dag te ko men als hem dat wordt ge vraagd. Hij krijgt niet de baan die hij graag wilde hebben en zit daarbij nog met onzeker heid over ziekten die hem in lectie-instrument kleeft vol- de toekomst gaan treffen, zo Prof. dr. H. Kuitert. als we maar oppassen. Dat vindt Kuitert een moreel on aanvaardbaar politiek beleid. „De zorg voor gehandicapten kan er alleen maar slechter op worden: ze krijgen een klein plaatsje in het hart en worden de sluitpost van de zorg." Een genenpaspoort is een op vraagbare medische status in de vorm van een kaart waar op iemands erfelijke informa tie staat. Op die manier zijn afwijkingen vast te stellen maar vooral te voorspellen afwijkingen die op latere leef tijd tot ziekten leiden. Ook zal het toenemend inzicht in de erfelijke code voorspellingen mogelijk maken over bij voor- gens de hoogleraar een groot aantal bezwaren. Het staat op gespannen voet met het recht FOTO: DIJKSTRA op zelfbeschikking van eenie- beeld verhoogde kansen op verschillende vormen van kanker, bepaalde hart- en vaatziekten en suikerziekte. Prof. dr. H. Galjaard, hoogle raar celbiologie, zei dat het erfelijk materiaal DNA van de menselijke cel de code be vat voor 30.000 tot 50.000 erfe lijke eigenschappen. Daarvan zijn er nu 1.500 in kaart ge bracht. Galjaard verwacht dat rond het jaar 2010 de hele code in de computer zal staan. Het mag duidelijk zijn dat met name werkgevers maar ook verzekeraars gebaat zijn bij een dergelijke „voorspel kaart", hoewel prof. Kuitert benadrukte dat aan die voor spellende kant altijd een on- Bovendien is de informatie openbaar en dus voor bij voorbeeld personeelsdiensten onder voorwaarden toeganke- betoogde Kuitert. „Mensen worden niet op basis van be kwaamheid of van voorkeur of van beide tegelijk in een baan geplaatst maar op basis van een biologisch gegeven." En: „Hét meeste aanzien, de grootste maatschappelijke ze kerheid is weggelegd voor de lijk. „Voor het personeel van sterkste genen: Voor mijn be- die dienst, en dat leest daar sef is dat een terugval in het dat directielid A suikerpatiënt sociaal darwinisme van de ne- is, directielid B een extra X- gentiende eeuw." chromosoom heeft en direc tielid C lid is van een familie waarin bloederziekte voor komt. Zo min een directie dat graag ziet gebeuren, evenmin vindt een werknemer op welk nederig niveau ook, dat leuk." Bovendien maakte Kuitert bezwaar tegen het feit dat het geld waarmee de geneeskun de onderzoek heeft kunnen doen door de gemeenschap op tafel is gelegd „om vervolgens de resultaten van die finan- Bovendien, als de kennis er is, ciële inspanningen te gebrui- wordt de werknemer dwongen om als hij de baan van zijn keuze wil krijgen, de hem bekende erfelijke infor- ken voor doeleinden die niet het algemeen belang dienen maar het belang van bedrij- VATICAANSTAD Lech Walesa, de leider van de vrije Poolse vak bond Solidariteit, heeft gisteren in Rome paus Jo hannes Paulus II gepre zen als de man die Soli dariteit in leven heeft ge houden. De vakbondsleider besprak tijdens een audiëntie met de paus de politieke akkoorden die zijn organisatie onlangs heeft afgesloten met de Poolse regering. „Mijn batterijen zijn opnieuw opgeladen, en ik ben nu klaar om elk gewicht te heffen," zei Walesa na een half uur durend gesprek met de paus. „Het bestaan van Solidariteit en van mij is zonder de gestal te van deze edele Pool en gro te man, Johannes Paulus II, niet voor te stellen", aldus Walesa gisteren tijdens een bijeenkomst in de katholieke universiteit van Rome. Daar voor had Walesa, die wordt vergezeld door zijn vrouw Da- nuta en een aantal naaste me dewerkers, een mis bijge woond in de crypten van de St. Pieter, waarin de Poolse Curiekardinaal Andrzej Des- kur voorging. Het was de tweede keer dat Walesa en de paus elkaar in het Vaticaan ontmoetten. In tegenstelling tot de ontmoe ting op 15 januari 1981, waar bij Walesa en de paus elkaar in het publiek toespraken, had de ontmoeting van don derdag een privé-karakter. De paus sprak woensdag tij dens zijn wekelijke algemene audiëntie zijn vreugde uit over de legalisering van Soli dariteit. Hij wijdde het vak verbond toe aan de Zwarte Madonna van Czestochowa en riep alle Polen op „met de daarvoor onontbeerlijke be dachtzaamheid en evenwich tigheid" .te werken aan de economische, politieke en maatschappelijke veranderin gen in hun land. Lech Walesa poseert voor zijn audiëntie met de paus voor de fotografen. foto: epa Uit allerlei berichten kan worden geconcludeerd dat de plannen voor de invoering van de basisvorming zich in een impasse bevinden. De partijen in de Tweede Ka mer, met name het CDA dat in dezen een sleutelrol ver vult, twijfelen. Voor de vijfde keer dreigt nu een plan voor de vernieuwing van het voortgezet onderwijs (eerste fase) in het archief te ver dwijnen. Moet dat zo? De verhalen over dat twijfe len zijn bekend. Ik hoef ze hier niet te herhalen. Liever wil ik nog eens aangeven waarom de plannen toch door zouden moeten gaan en welke wijzigingen, aandachtspunten daarbij van belang zouden kunnen zijn. Er zijn vele ar gumenten aan te voeren waarom er toch iets moet ge beuren in deze sector van het onderwijs. Zo is de inhoud van het on derwijs in de eerste drie jaren van het voortgezet onderwijs dringend aan vernieuwing toe mede met het oog op de breedheid en het niveau van dat onderwijs. Verder zijn er daar vele knelpunten op te lossen, bijvoorbeeld die van de 35.000 leerlingen die per jaar dat voortgezet onderwijs verlaten zonder een diploma. Om maar te zwijgen van het groot aantal leerlingen dat aan een havo- of vwo studie begint maar die niet afmaakt. Zo zijn er nog vele andere ar gumenten te noemen. In elk geval wijzen ze er alle maal op dat er wel wat moet gebeuren. Als nu het voorlig gende plan niet doorgaat, zal er in een volgende regeerpe riode ongetwijfeld een ander worden uitgebroed. Dat bete kent dus en dat is een kernpunt dat verwerping van de huidige plannen een nieuwe periode van onzeker heid voor vele scholen zal in luiden. Dat kan toch eigenlijk niet.... Voorwaarden Meermalen is dezerzijds naar voren gebracht dat de plan nen voor de basisvorming wel door zouden moeten gaan, echter onder bepaalde voor waarden en met een aantal wijzigingen. Ik noem er een aantal. I. Men zou af moeten stappen van de voorgestelde rijkseind termen. Deze zouden uitslui tend van toepassing kunnen zijn op het openbaar onder wijs. Het bijzonder onderwijs zou naar keus ook eigen eind termen moeten mogen ver vaardigen. Een alternatief is schoolwerkplannnen die ge toetst worden aan globale wettelijke voorschriften. Kortom: deze zaak zou uit de wet moeten worden gehaald en verder moeten worden ontwikkeld. (Dan is een be langrijke angel verdwenen!) 2. De scholen zouden zich 'in veiligheid' aan de ontwikke ling van de basisvorming moeten kunnen wijden. Daar om geen verhogingen van de opheffingsnormen. Wel zou de overheid het vormen van scholengemeenschappen daadwerkelijk dienen te be vorderen. De 'besturings-filo- sofie' van de grootschaligheid zou in elk geval niet aan het bijzonder onderwijs dienen tw worden opgelegd. 3. Maar ook categorale scho len (b.v. mavo's, lbo-scholen en gymnasia) zouden de mo gelijkheid moeten krijgen om „school voor basisvorming te worden". De nijpende vraag is dan, of die allemaal ook basis vorming op twee niveaus moeten aanbieden. Mij lijkt het gewenst van wel, echter als men uitsluitend op het zo geheten eerste niveau aan biedt zou men toelatingseisen moeten stellen. 4. LBO- en MAVO-scholen zouden na de 3-jarige basis vorming een vierde jaar moeten behouden voor de op leiding tot hun diploma's of voor schakeling naar een ver volgopleiding. 5. Voor de verschillende vak ken zouden geen urentabellen moeten worden voorgeschre ven hoogstens minimaal te geven lesuren per vak met een „ruimte" van 25%. De huidige basistabellen per vak uit het voortgezet onderwijs zouden in elk geval moeten vervallen. 6. De doorstroming na de ba sisvorming naar het vervol gonderwijs zou goed moeten worden geregeld. 7. Natuurlijk is er extra geld nodig voor zulk een omvang rijke operatie. Het benodigde bedrag zou niet alleen realis tisch moeten worden bere kend, maar als de politieke wil op een breed vlak aanwe zig is, „dat het ëen en ander moet geschieden" dan zou er ook een brede politieke be slissing ten aanzien van extra financiële middelen moeten worden genomen. Daarbij zou van belang kun nen zijn te bedenken, dat gro te veranderingen als deze niet van de ene op de andere dag kunnen plaatsvinden. Over haasting bij onderwijsontwik kelingen kan vaak funeste ge volgen hebben. Het belang rijkste is echter, dat er nu een beslissing komt, zodat de mensen in het voortgezet on derwijs eindelijk duidelijk heid krijgen. Als ,er maar een perspectief is. Dan kunnen de extra uitgaven ook over een langere termijn worden uitge smeerd. 8. Nieuwe leerstof, werken op twee niveaus, het is nogal door drs. K. de Jong Ozn. wat. Daarvoor is onder meer een zeer intensieve nascho ling van alle onderwijsgeven den nodig. Ook daarvoor moet ruim de tijd worden ge nomen. De bovengenoemde lijst is ui teraard niet volledig maar be vat zeker een aantal essentië le punten die een uitweg uit de impasse kunnen bieden. Met name het CDA zou attent moeten zijn op de opnieuw oplevende VVD-lobbies „om alles maar bij het oude te hou den". Het is verder tekenend, en het moge ook voor het CDA een signaal zijn, dat verschil lende organisaties van het christelijk onderwijs duidelijk hebben uitgesproken, „dat er in elk geval iets moet gebeu ren". Er is nu lang genoeg gedacht. Rumoer rond homoseksuele ambtsdragers Canadese kerk EDMONTON Een vereni ging van verontrusten binnen de Verenigde Kerk van Cana da heeft ruim 720.000 gulden uitgetrokken voor een cam pagne waardoor de benoe ming van homoseksuele ambtsdragers wordt voorko men. De algemene vergadering van de kerk, met 850.000 leden de grootste protestantse kerk in Canada, sprak vorig jaar uit dat alle kerkleden ongeacht hun seksuele geaardheid voor de kerkelijke ambten in aan merking komen. De vereni ging, die zegt meer dan 30.000 leden hebben (onder wie min stens een kwart van de predi kanten), wijst deze uitsprak af, maar roept de gelovigen niet op de kerk te verlaten. Zij streeft ernaar dat de vol gende algemene vergadering die in 1990 bijeenkomt, het besluit intrekt. Om de bespreking van de uit spraak van vorig jaar te ver gemakkelijken heeft de vere niging de gemeenten verder een lijst van vragen toege stuurd. Dat is op bezwaren ge stuit van een groep die ijvert voor de toelating van homo seksuelen tot de ambten. Deze groep meent dat de vragenlijst niet vertrouwelijk zal worden behandeld en dat de veront rusten de kerkleden willen intimideren. Zij vreest dat de verontrusten iedereen die de uitspraak van 1988 steunt, met behulp van de antwoor den op de vragenlijst publie kelijk aan de schandpaal wil nagelen. Monument voor Willibrord OEGSTGEEST De Heilige Willibrord krijgt een monu ment in Oegstgeest. Dat ge beurt naar aanleiding van de 1250e sterfdag van de verkon diger van het christelijk ge loof, die in Noordwest-Europa een grote invloed heeft gehad. Dit jaar wordt het 1250-jarig bestaan gevierd van de Willi- brordparochie. De Raad van Kerken en de gemeente heb ben het initiatief genomen om dit feit te onderstrepen met een monument. De Raad van Kerken heeft een bedrag toe gezegd van 10.000 gulden. De gemeente zal 40.000 gulden fi nancieren uit het fonds kunst opdrachten. Daarvan komt via de rijksoverheid een be drag terug. Een en ander werd gisteren besloten tijdens de bijeenkomst van de raads commissie voor financiën. De kunstcommissie moet zich nog over het voorstel buigen. ctl SOMS is de overheid gedwongen een moreel oordeel uit spreken. De Nederlandse overheid doet dat niet graag, ook wil de mythe van het opgeheven vingertje ons anders doet gerl geloven. Moraliseren van bovenaf past echter niet in de libe rale traditie van onze parlementaire democratie. En het past agei zeker niet meer bij de „terugtredende overheid" van de tacl tiger jaren. Bovendien vormt de moraal een spekglad terrei waarop politici snel kunnen uitglijden. Voor je het weet sto je een deel van de eigen achterban voor het hoofd. Dus ont houden regering, parlement en lagere overheden zich zo vet ^>sii mogelijk van woorden en daden die kunnen worden uitgt jteri legd als moraliserend, betuttelend of vermanend. een enkele keer ontkomen zij echter niet aan een duidelij T1 ke stellingname. Zowel de uitvoerende als de wetgevendi )|J macht staat af en toe voor het ethische blok. Zodra een prin cipiële keuze moet worden gemaakt, blijkt hoe moeilijk j wetensvragen zich in regels en richtlijnen laten vangen. n J KUNSTMATIGE inseminatie en draagmoederschap zijn on. derwerpen waarbij hoogst persoonlijke afwegingen en opvat tingen een rol spelen. Zoals ook bij euthanasie het geval is Toch probeert de regering over al deze zaken een standpun' te formuleren. Dat is terecht. Ook in privé domeinen al kraamkamer en sterfkamer dienen regels van het recht gelden. TEGELIJKERTIJD echter komt juist bij zulke ingrijpend! jjg' gebeurtenissen als die van kraam- en sterfkamer de beperkt! raa, geldigheid van wetten en regels naar voren. De menselijk! integriteit staat op het spel en beslissingen daarover zijn uit eindeljk een gewetenskwestie, natuurlijk binnen de algeme ne kaders van de rechtsstaat. Ljg ts iar JJE kwesties van leven en dood liggen dan ook veel eerdei raaj op het terrein van levensbeschouwing, van geloof, dan op het jgei juridisch-politieke vlak. Daar dient een uitwerking te wor-mri den gegeven aan het geestelijk goed van de samenleving. Dt eëii rol van de kerken kan juist bij dat „geestelijk goed" groot wal zijn. Want waar kan zoveel worden gezegd over de integri elf teit van ieder mens en over de consequenties van de visie op uni het leven als juist in de kerken? het is ook om andere redenen terecht dat de wetgever zicb litv terughoudend opstelt. Niemand kan de illusie hebben, nie-ela^ mand mag de pretentie hebben, dat bijvoorbeeld een wettelij ke regeling van euthanasie iets zal veranderen aan de be-['z staande praktijk. Het wetsontwerp dat de regering terzake iet heeft ingediend, en waaraan de Kamer binnenkort een eer ste debat zal wijden, stelt grenzen en geeft regelen van zorg- vuldigheid aan. EUTHANASIE blijft in beginsel strafbaar. Maar, zegt VVD- (mp minister Korthals Altes van justitie, in de vervolgingsprak- tijk van het openbaar .ministerie zal niets veranderen. Wel licht stijgt het minieme percentage van euthanasie-gevalleri dat thans officieel wordt aangemeld en onderzocht. Het aan- rns tal veroordelingen zal echter niet stijgen. Er is rond de euthanasie een bepaalde cultuur ontstaan dier door geen enkele regeling-achteraf kan worden terugge- f\ draaid. Ook als men daar grote moeite mee heeft, de wetge ver kan hoogstens met terugwerkende kracht reguleren, kan ei proberen om excessen te voorkomen. Meer kan niet en hr kabinet blijkt in dit opzicht ook geen verder reikende amh ties te koesteren. Zo ze al bij het CDA-deel aanwezig zijn dan zorgt coalitiegenoot VVD voor het nodige tegengas. T"v con DE opstelling van CDA-minister Brinkman in het gesprei rec] met de Kamer over donorbevruchting, draagmoederschap en onderzoek met kweek-embryo's, getuigde in elk geval van het nodige relativeringsmogen. Het kabinet ziet bij voorkeur dat kunstmatige inseminatie beperkt blijft tot heteroseksuele eer ouderparen. Maar als alleenstaande vrouwen en lesbische ren met behulp van een, al of niet anonieme, donor aan een kind willen komen, dan is ook dat bespreekbaar. Al was het alleen maar omdat het in de praktijk toch niet is te voorko- men, aldus minister Brinkman. j^ei dat laatste klopt natuurlijk. Hetgeen overigens betekent dat het onderzoek dat WVC laat verrichten naar mogelijk negatieve gevolgen voor kinderen die opgroeien in een les bisch milieu of in een éénoudergezin, weinig meer is dan een verplicht ritueel. Aanhoudend vrij koud DE BILT (KNMI) De met kou gevulde depressie in de bovenlucht verwijdert zich nu langzaam in zuidoostelijke richting vanaf ons land. Ge lijktijdig nadert ons vanuit het noorden een zwakke rug van hogedruk. Deze brengt zowel de komende nacht als morgen enkele opklaringen. Door uit straling kan het de komende nacht daardoor opnieuw flink afkoelen en komt het vooral in het oosten weer tot vorst aan de grond. Morgen worden opklaringen afgewisseld door wolkenvel den. Mogelijk valt hier en daar •een buitje. De middagtempera- turen liggen met zo'n graad of 10 een viertal graden onder de normale waarden. De voorste begrenzing van nog koudere poollucht nadert vanuit het noorden ons land en zal ons in de loop van zondag met wat regen passeren. Daarna wordt het nog iets kouder met op veel plaatsen vorst aan de grond en vooral op maandag en dinsdag enkele winterse buien. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en zondag: Britse Eilanden: wisselend be wolkt en vooral in het noor den enkele sneeuw- of hagel buien. Middagtemperatuur van 7 graden in het noorden tot 12 in het zuiden. Benelux en de noordelijke Bondsrepubliek Duitsland: af en toe zon maar ook enkele buien, mogelijk met hagel. Middagtemperatuur rond 9 graden. De rest van de Bondsrepu bliek: half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Middag temperatuur ongeveer 10 gra den. Frankrijk: perioden met zon en droog. Middagtemperatuur Ar van 11 graden in het noorden tot 18 graden in het zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Oen Helder hall b Vllsslngen Zuid-Limburg Aberdeen Klagenturt Kopenhagen rr. 3Tb» Palm Beach Paramaribo

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2